Ds. Fortgensschool wil verhuizen 'Bewoners betrekken bij nieuwbouw' Zoeterwoude krijgt weer groentezaak CHDR Vrijwilligers gezocht Regio incltiinneltest nieuwe ebouwing Lange Voort ^Overal heeft wel eens 2 en Romein gelopen' 'Ik dacht: hé, ze zijn allemaal wit' De nieuwe SKL-directeur Pauline Schellart heeft haar eerste vier levensjaren in Leiderdorp doorgebracht: „Net de peuteropvang^jaren. Maar dat had je toen nog niet zo." foto hielco kuipers „Net de peuteropvang-jaren lacht ze, „Maar ja, dat had je toen nog niet zo." Ze noemt het puur toeval dat ze nu op het oude honk is teruggekeerd. „Het is een interessante baan. M'n positie hier is heel anders dan in Rotterdam, meer strate gisch. Meer onderhandelen met ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse familie Van Teylingen opent binnenkort een groente- en fruitzaak in de Dorpsstraat in hun woonplaats. Sinds het vertrek van groente man Hulsbos had het dorp geen groentewinkel meer. Voor Huub en Anneke van Teylingen gaat een lang gekoes terde wens in vervuiling. Ze zochten in hun woonplaats al geruime tijd naar een geschikte ruimte om een winkel te begin nen. Vorig jaar ontstond het idee voor het neerzetten van een porto-cabin bij 't Watertje. Maar dat zag de gemeente niet zitten. Sinds 1984 hebben de Van Teylingens een eigen groente- en fruitzaak in Rijs wijk. Die wordt verkocht. de gemeente, met andere in stellingen, en nog meer volgen van de politieke ontwikkelin gen. Waar het naar toe gaat, en dan lijnen uitzetten hoe je daarop inspeelt." De politici kunnen haar zo nodig dan ook zeker verwach ten in de raadszaal. Het net nieuwe subsidiesysteem, waar in de gemeente gesubsidieerde opvangplaatsen 'inkoopt' bij de SKL, vindt Schellart op zich pri ma. Maar dat er die plaatsen te gelijkertijd in aantal zijn ge daald, dat is niet zo best. „Ik ga dit jaar goed bijhouden wat daar de consequenties van zijn. Hoe vaak mensen die je vanwe ge het krappe aantal gesubsidi eerde plaatsen een particuliere plaats aanbiedt, niet anders kunnen dan die weigeren. Dan zou ik aan het eind van het jaar wel eens de vraag kunnen stel len aan de gemeente: is dit het beleid dat jullie willen, of niet?' De afdeling Algemene Interne Geneeskunde (AIG) van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en het Centrum voor Humaan Geneesmiddelonderzoek (CHDR) zoeken voor wetenschappelijk onderzoek: gezonde vrouwen tussen de 45 en 60 jaar oud, met overgewicht of normaal gewicht. Voor deelname aan dit onderzoek moet u voorbij of in de overgang zijn. niet roken en niet dagelijks medicijnen gebruiken. Bij deelname zult u twee keer een dag op het CHDR verblijven en één maal een half uur in het LUMC. Voor deelname aan het onderzoek ontvangt u een vergoeding. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071-5246435 Op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bio Science Park) 2333 CL Leiden. E-maii: recruit@chdr.nl Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken vindt u op onze internet-site: http://www.chdr.nl [TERDAG 20 MAART 1999 ^ctie voor clubhuis VV Oegstgeest Voetbalvereniging Oegstgeest gaat tegels verkopen m de bouw van het nieuwe clubgebouw te betalen. Op de te- js kunnen bedrijven hun logo laten zetten, waarna ze tien jaar ng in het nieuwe clubhuis worden gehangen. De club hoopt Jermee een tekort van ruim 40.000 gulden weg te werken. De lib begint maandag over een week met de sloop van het oude Jibgebouw en hoopt een sluitende begroting te hebben als op I april de eerste paal de grond ingaat. De gemeente heeft iO.OOO gulden beschikbaar gesteld voor de vervanging van het libhuis en staat garant voor een lening van drie ton, maar de juwkosten pakken flink hoger uit. Door 500 tegels a 100 gul- n te verkopen, hoopt de vereniging alsnog het tekort te dek- n. Volgens club-voorzitter H. Cornet blijft het daar niet bij. fomend jaar gaan we door met acties. Zo komt er nog een su- fcioterij waarbij we een auto verloten, en houden we een fancy Ér. We zitten dus niet stil." gstgeest gaat de nieuwe be- uwing voor winkelcentrum Lange Voort testen in een idtunnel. Proeven met een quette moeten uitwijzen of na bebouwing nog overlast is windvlagen. De nieuwe be- mving moet er voor zorgen ide windoverlast vermindert. In het nieuwe schetsplan ver ft de bibliotheek nog deze mer uit het Rijnlands Ly- fl im. De bibliotheek verhuist n naar een tijdelijk noodge- 90 uw in het Irispark tegenover Albert Heijn. Tijdens de ver wring komen er ook tijdelij- winkels in het park. Voor 'bj innchting van het park temjakelen burgemeester en iouders een landschapsar- itect in. )oor het vertrek van de bi- 'CM otheek uit het lyceum kan de looi nieuwe klaslokalen in- 12 hten. De school kampt al tij- am* n met ruimtegebrek terwijl bn» t aantal leerlingen elk jaar |L Hierdoor is het steeds ïilijker om de leerlingen d les te geven. i'anaf half april kunnen alle ptgeestenaren zich een maand lang buigen over de nieuwe schets. De gemeente heeft hierin de suggesties van de klankbordgroepen op de vo rige plannen verwerkt. Reacties op het nieuwe plan kunnen nog leiden tot wijzigingen. Voordat de inspraak begint, spreekt de gemeente nogmaals met de klankbordgroepen. In juni en juli buigen de raadscommissies en de gemeenteraad zich over de plannen. De kritiek op het vorige bouwplan was dat het voor meer verkeersoverlast zorgde en het uitzicht uit de flats be lemmerde. Daar kwam bij dat het plan te weinig rekening hield met het groen en er niets veranderde aan de toenmalige klachten van omwonenden. Vooral het idee om een vijf ver diepingen tellend winkel- en woonpand te bouwen op de plaats waar nu de oude Passage staat, stuitte op bezwaren. In 1992 sneuvelde ook al een bouwplan voor de Lange Voort. Bewoners keerden zich toen massaal tegen wat zij het 'Man hattan in Oegstgeest' noemden. Uit de onvrede die toen heerste, is de partij Leefbaar Oegstgeest voortgekomen. jju ui in de grond wroeten, is er meer bij op een stuk land de YVarmondse familie Van ie De bewoners van de Zijl mogen er hoogstens naar in. YVant tot hun stomme gi ibazing is een heel stuk van i land onlangs aangemerkt 'archeologisch waardevol', idat zo is, is heel Nederland ieologisch waardevol. Over heeft wel een Romein of een imaan gelopen", constateert van Schie droogjes. thl De Warmonders, die een vee-, iderij hebben, willen van de heologische 'claim' af. „Het nt erop neer dat je niet in de nd mag woelen zonder ver- irning. Voor alles wat je gaat pp! en, moet je goedkeuring heb- van archeologen. Het is zo dat we plannen hebben de grond, maar als die 931 um er niet op hóeft, heb ik 'm liever niet op." De gemeente Warmond weet ik niet precies waarom arche ologen zo smullen van een stuk grasland. In een brief gaat zij de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) om uiüeg vragen. De gemeente moet zekerheid hebben, omdat zij verplicht is archeologische claims op te nemen in het be stemmingsplan. M. van Schie kan zich nog wel enigszins voorstellen dat de grond pal onder haar woonhuis archeologische waarde heeft. Daar heeft ze ook geen moeite mee. Onder het huis stond na melijk ooit een monument: een huis dat dateerde uit 1650. De ze woning werd eind jaren tachtig gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. „Die oude woning was heel bouwvallig en deels ingestort. Met heel veel moeite is die boerderij van de monumenten lijst geschrapt." Maar het gaat de Warmondse te ver om een heel stuk land eromheen te be stempelen als archeologisch waardevol. „Het gaat om stuk ken grasveld waar nog nooit be bouwing heeft gestaan." Werkgroep onderzoekt mogelijkheden voor verhuizing Voorschotense school naar voormcdig Vlietland College Het voormalige Vlietland College in Voorschoten lijkt eindelijk een nieuwe bewoner te krijgen. De Ds. Fort gensschool wil 'in principe' verhuizen en gaat de ko mende maanden na of het al twee jaar leegstaande ge bouw geschikt is. De protestants-christelijke basisschool wil uitbreiden, maar heeft daar op de huidige plek aan de Oude Adegeesterlaan geen mogelijkheden voor. De gemeente wil er zorgwoningen voor ouderen neerzetten. „De bereidheid om te verhui zen is er. Er is serieuze belang stelling. Op de speelplaats bij de Fortgensschool staat een noodlokaal. De school wil ech ter een permanente uitbreiding, maar dat is door de bouwplan nen van de gemeente niet haal baar. Daarom wordt bekeken of het oude Vlietland College aan de Van Beethovenlaan een ge schikte school is. We willen we ten of we er op vooruit gaan", aldus A. Mooiman, voorzitter van de protestants christelijke schoolvereniging Voorschoten, waaronder de Fortgensschool valt. Er is een werkgroep gevormd, bestaande uit vertegenwoordi gers van de directie, de mezeg- genschapsraad en de leraren van de school, een bouwkundig adviseur, iemand van het schoolbestuur en een ouder die als voorzitter fungeert. Dit team overhandigt in mei een pro gramma van eisen aan de ge meente, waarna de onderhan delingen beginnen. Mochten de partijen het eens worden dan verhuist de Fortgensschool op z'n vroegst pas in de loop van volgend jaar. De dependance van het Vliet land College in Voorschoten werd twee jaar geleden opgehe ven, omdat de scholengemeen schap vanaf dat moment alle activiteiten concentreerde in het hoofdgebouw aan de Apol- lolaan in Leiden Zuid-West. De gemeente had toen al de moge lijkheid om de school te kopen, maar liet dat over aan een pro jectontwikkelaar. Toen vervolgens bleek dat veel scholen in Voorschoten met een tekort aan lokalen kampten, ging de gemeente als nog tot het kopen van het pand over. Pogingen om scholen voor het gebouw te interesse ren, zijn tot voor kort op niets uitgelopen. Zo zag de Nuts- school van verhuizing van de Elstlaan naar de Van Beetho venlaan af, omdat de nieuwe locatie te weinig ruimte bood en er buiten te weinig mogelijk heden zijn om te spelen. Mooiman: „Dat willen we nu ook allemaal bekijken voor de Fortgensschool." De werkgroep onderzoekt ook of het bedrag van 1,6 miljoen gulden dat de gemeente voor het renoveren van het oude Vlietland College heeft uitgetrokken, wel vol doende is. „We moeten ons wel bedenken dat hier een middel bare school heeft gezeten en dat aan een basisschool heel andere eisen worden gesteld. Bovendien wil de gemeente ook een deel reserveren voor kin deropvang. Daarvoor moet de aula worden aangepast." Volgens M. Breunesse-Stigter, hoofd afdeling welzijn, krijgt de Fortgensschool in het Vlietland College twaalf lokalen en wordt daarnaast ruimte gecreëerd voor de Centrale Stichting Kin deropvang. Mooiman houdt het vooralsnog echter op acht tot negen lokalen. „Ook dat moet worden nagegaan." Als de Fortgensschool inder daad verhuist, zal het huidige gebouw voorlopig als noodop vang dienen voor de overige basisscholen in Voorschoten en pas worden afgebroken als in de wijk Starrenburg een nieuwe school klaar is. Jam: Dorette Hewitt leftijd: 31 sroep/functie: secre- jjj resse/medevoorzitter erkgroep Verkeer eiligheid Milieuplatform liderdorp urgerlijke staat: gehuwd, kinderen toonplaats: Leiderdorp "i is uw slechtste eigenschap? el snel praten. Ik ben ook nontzettende flapuit, dat is lonhandig. Ik hoor ook wel ns dat ik erg direct ben. ir heeft u zich onlangs over tywonden? 1... weet ik niet. Ik ben niet n opvliegend typje. Die tijde- groene golf op de Engelen- al moet veel kosten, terwijl ze 'bezig zijn met het verkeers- latieplan. Kan dat nou niet irs? Of de wijkcontainers an de vuilniszakken te •t zijn. Dan denk ik: heb je nou niet over nagedacht? 11 is uw motto? fin motto? Ja... Ik leef heel erg «Jre dag. Dat komt door pri- omstandigheden. Elke dag len zoals-ie komt en me niet druk maken. Gaat mis, dan gaat het maar mis. kdenfa u over rekeningrij- mensen geen keus hebben om met de fiets of het openbaar vervoer te gaan. Waar bent u bang voor? Spinnen! Paaaanisch, zo af en toe. En ik moet het nu afleren vanwege de kinderen, want de oudste heeft het nu ook al. Spinnen boven mijn bed, daar kan ik niet van slapen. Wat is de grootste fout in uw le ven? Jeetje, ik ben nog maar net be gonnen joh! Ik zou het niet we ten. Ik heb niet iets van: dat is heel dom geweest. Het loopt Schellart directeur Kinderopvang Leiderdorp LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Toen ze voor het eerst de peu terspeelzaal aan de Lijnbaan opliep, krabde ze zich even achter de oren. „Hé, dacht ik. Ze zijn hier allemaal wit." Pau line Schellart (29) is wel anders gewend. Voordat ze Ilse Droog- leever opvolgde als directeur van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) werkte ze in Rotterdam-Noord. In een wijk waar tachtig procent van de kinderen een kleurtje heeft. Kinderopvang is kinderop vang zou je zeggen, maar dat is niet zo. In Rotterdam hield Schellart zich als afdelings hoofd kinderopvang bezig met de achterstand van de allochto ne groepen. Dat was heel ande re koek dan het werk dat ze sinds kort in Leiderdorp doet. „In Rotterdam gaat het niet zo zeer om opvang van kinderen van werkende ouders", legt ze uit. In allochtone gezinnen is immers in ieder geval de moe der overdag vaak gewoon thuis. „Dan ligt er een groter accent op opvoedingsproblemen dan puur opvang. Het is meer jeugdbeleid, terwijl het hier in Leiderdorp vooral om dienst verlening aan de ouders gaat." Er is nóg een groot verschil. In Rotterdam moest Schellart van alles verzinnen om de ou ders te bereiken en te overtui gen van het opvoedkundige nut van een peuterspeelzaal. „Uit zichzelf hebben deze groepen geen behoefte om hun kind op een peuterspeelzaal te doen. Terwijl toch is bewezen dat die een positief effect heeft op de ontwikkeling later, op school. Dus we moesten zorgen dat we toegankelijk waren. En 'wij zijn er en we staan in het telefoon boek' is dan niet genoeg." Actief werven was daar dus het devies. Posten op consulta tiebureaus, bij de mensen de deur langs: niets was de Rotter damse peuterleidsters te gek. Kortom, een wereld van ver schil met Leiderdorp. Waar, net als in de rest van 'wit' Neder land. de kinderopvang com pleet uit z'n voegen barst. „Bij ons is het groei, groei, groei." De oorzaak is bekend. In steeds meer gezinnen werkt niet alleen de man, maar ook de vrouw. Een supergoeie reden overigens om de kinderen in de opvang te sturen, vindt ze. „Ik sta er volle dig achter dat man en vrouw gelijke kansen krijgen." Die groei. Dat is meteen een forse kluif voor de nieuwe SKL- directeur. Ze kampt niet alleen met ruimtegebrek („Ik kan al leen op donderdagmiddag mensen op mijn kantoor ont vangen"), ze zit ook te springen om personeel. In Utrecht gaan leidsters om die reden met sandwichborden de straat op. Schellart is dat nog niet van plan. „Nee hoor, tot nu toe redden we het nog, met in valkrachten. Maar ik zit er wel aan te denken om mensen zon der opleiding die wel de kwali teiten in huis hebben een kans te geven. Mensen bijvoorbeeld die een groot gezin hebben ge had. Of van die stevige mensen, waarvan je weet dat die voor de oudere kinderen heel geschikt zouden zijn. Dan zou ik moeten kunnen zeggen: ik wil graag met je in zee, maar dan moet je wel die en die opleiding vol gen." Zelf is ze ook een jaar lang peuterleidster geweest, tijdens haar studie pedagogie. Hart stikke leuk, maar niet voor het leven. Die beleidsmatige kant heeft ze toch meer in zich. „Het is goed dat ik het gedaan heb hoor. Dan weet je tenminste waar je het over hebt, hoe het is om op een groep te staan. Dan is het gemakkelijker praten met de mensen." Schellart is in Leiderdorp ge boren. En heeft er haar eerste vier levensjaren doorgebracht: zoals het loopt. Je kunt wel spijt van iets hebben, maar dat levert niet zoveel op. Welk principe is u heilig? Eerlijkheid. En verder ben ik er voorstander van om zo veel mogelijk de fiets te gebruiken. Ik heb een fietskar waar de kin deren ingaan, dan heb je de au to niet nodig. Eén keer in de week gebruiken we de auto om boodschappen te doen. Waar heeft u een hekel aan? Aan door de regen fietsen zon der mijn regenpak aan! Mét vind ik het niet zo heel erg. Hoe moet het autogebruik wor den teruggedrongen? Je kunt heel veel carpoolen, als je het creatief oppakt. Men zou eens een hele week njoeten stoppen met de auto en dan kij ken hoe mensen het oplossen. Wat vindt u van autoloze zon dagen? Heerlijk! Voor mijn gevoel kan dat ook heel goed. Kwestie van plannen. Heel veel kan goed met het openbaar vervoer. ZOETERWOUDE JAN PREENEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Met de nieuwbouwplannen voor Swetter- hage in Zoeterwoude voldoet de overkoe pelende Stichting Gemiva/STV niet alleen aan de wensen van het rijk om verstande lijk gehandicapten zoveel mogeljk zelf standig te laten wonen. „We luisteren wel degelijk ook naar de bewoners zelf, of lie ver gezegd naar de familie waarmee we meestal praten. Uit onderzoek is gebleken dat veel mensen elders willen wonen", al dus J. Devilee, hoofd personeel, organisa tie en opleiding van Gemiva/SVG. Tot nu toe is met ongeveer honderd be woners en hun familieleden gesproken. „Dat betekent zeker niet dat we het daar bij laten. We willen niets doen buiten de mensen om. Daarom gaan we praten met cliënten en hun ouders, maar ook met de cliënten-vertegenwoordigersraad. „Als we op dit moment verwachten dat honderd tot honderdvijftig mensen op het terrein zelf blijven wonen, betekent dat ze ker niet dat we daar ook naartoe zullen werken", vervolgt Devilee. „Als de komen de tijd blijkt dat juist niet zoveel mensen kiezen voor zelfstandig wonen met bege leiding, dan zullen we onze koers aanpas sen. Dat heb ik ook gezegd tijdens een voorlichtingsavond voor familieleden. Daar zijn verschillende reacties naar voren gekomen. Positief, maar ook in de zin van: moet dit nou wel voor m'n zoon of doch ter?" Het ministerie van VWS stelt als eis aan woon- en leefgemeenschappen als Swet- terhage dat er maximaal tweehonderd mensen wonen. In Zoeterwoude zijn dat er op dit moment nog 317. „Daardoor zijn we wel gedwongen in een bepaalde rich ting te denken, maar nogmaals, niemand zal tegen zijn zin worden overgeplaatst. Mensen, van wie we weten dat zij niet zonder een beschermde woon- en leefge meenschap kunnen, zullen we niet uit hun vertrouwde omgeving weghalen." Verwacht wordt dat een groot deel van de bewoners wél overgaat naar de nieuw bouw op de grond die wordt verkocht aan de woningbouwvereniging Willibrord of aan de gemeente. Deze mensen gaan in aangepaste huizen en met begeleiding veel zelfstandiger wonen. Zij kunnen ge bruik maken van de faciliteiten van Swet- terhage. Voor degenen die in Swetterhage blij ven, wordt veel kleinschaliger gebouwd. Gp dit moment zijn in veel gevallen nog zes tot negen mensen in één woning on dergebracht. Het is de bedoeling om dat aantal in de nieuwe huizen tot maximaal zes terug te brengen. „Als blijkt dat men sen met z'n tweeën samen willen wonen, zal daarmee rekening worden gehouden. Alles moet nog worden ingevuld." Voor de 550 medewerkers van Swetter hage verwacht Devilee geen grote gevol gen. „Er zal zeker geen sprake zijn van ontslag. Wel wordt een aantal mensen op een andere plek ingezet." Gemiva/STV heeft oriënterende ge sprekken gehad met de woningbouwver eniging Willibrord en met de gemeente. Zij zijn positief over de plannen, maar wij zen er op dat nog veel onduidelijk is. „Ik weet niet of wij die grond zullen kopen. Het hangt af van de prijs. Die bepaalt de hoogte van de huur die wij vervolgens voor sociale woningbouw vragen. Die wo ningen moeten uiteraard wel betaalbaar blijven. In elk geval steunen wij de plan nen en willen wij blijven meedenken", al dus J. Reekers, hoofd van dienst van Willi brord.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25