let korte leven van de televisiepiraten Leiden Regio STADSGEZICHT [DAG 20 MAART 1999 A WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 zenders telt de kabeltelevisie nu. Dertig zenders van chillende pluimage. Af en toe wordt een zender vervangen :n reen ander, zoals in april als Euronews plaatsmaakt voor En de programmaraad, die de gemeenten advies uitbrengt Jj fde samenstelling van het zenderpakket, discussieert m jenkort over de mogelijke komst van de Spaanse zender TVE iet muziekkanaal TMF. Maar al te grote verschuivingen zijn iet meer. Zo'n beetje iedereen komt aan zijn trekken, zo it is het aanbod. f jaren zeventig, begin jaren tachtig is dat wel anders, end Leiden moet het dan doen met Nederland 1 en 2, drie zenders en twee Belgische. Zeven zenders die het publiek in de regel oerdegelijke kost voorschotelen. Zeven officiële zenders welteverstaan. Maar af en toe verschijnt PTL ten tonele - soms ook PTV genoemd, maar beide afkortingen staan in elk geval voor Piraten Televisie Leiden - die met haar uitzendingen de nodige stof doet opwaaien. Omdat die uitzendingen illegaal zijn. En omdat PTL dikwijls porno vertoont, in die tijd nog geheel uit den boze. In het kielzog van die Leidse zender lukt het nog een paar piraten in te breken op de kabel, zoals Telstar, de vrije televisiezender Nederland 3, de Onbekende Leidse Piraat en Sleutelstad. Even, een paar jaar lang, is chaos troef op de Leidse kabel. Maar als kabelexploitant Casema technische maatregelen treft, is het snel uit met de pret. De Leidse kabeltelevisie heeft op 12 januari 1979 een primeur: de eerste uitzending van een piraat. 'Over twintig minuten porno! Deze mede deling moeten nietsvermoedende bezitters van kabeltelevisie in de Leidse regio, die gisteravond even voor middernacht nog op het twee de net hadden afgestemd, tot hun verbijstering op het scherm hebben zien verschijnen', schrijft het Leidsch Dagblad een dag later, op verontwaardigde toon. 'De aankondiging was afkomstig van Piraten Televisie Leiden', vervolgt de krant, 'die via de centrale mast in Oegstgeest met een heus program ma, inclusief een pornofilm, op de buis kon doordringen, zoals Amster damse etherpiraten dat enkele we ken geleden in de hoofdstad wisten te bewerkstelligen. Behalve de in dringende, bijna een uur durende pornofilm, bood het programma van de amateurzender de opblijvers te kenfilms en een optreden van Meat- loaf. De samenstellers (blijkens de aftiteling Koos, John en Th. P. ge naamd) slaagden erin een half uur lang zowel een redelijk beeld als een goed geluid op de Leidse televisie te brengen'. Eind dat jaar treden Koos, John en Th. P. eindelijk een beetje uit de anonimiteit, zonder daarbij uiter aard hun identiteit prijs te geven. Ze hebben er dan vijf uitzendingen op zitten, veelal gevuld met pomo. Uit zendingen met een reden, melden ze de krant. 'We brengen alleen goede films. Verder besteden we aandacht aan interessante dingen die te wei nig op televisie komen. Ook minder heidsgroepen krijgen via ons pro gramma een kans om iets te zeggen'. Volgens de illegale televisiemakers is er op de buis nog te veel 'geouwe hoer' van omroepen. 'Ze denken al leen aan zichzelf en niet aan het pu bliek. De kijkers worden vergeten omdat ze zichzelf zo goed vinden'. Met andere woorden, de PTL is op gezet om wat meer variatie brengen in het televisie-aanbod. Piraten die na PTL op de kabel verschijnen, ko men met dezelfde motivering op de proppen. Het is in elk geval niet zo moeilijk om een televisieprogramma op de kabel te krijgen, lacht het trio. 'We werken met een volautomatische te levisiezender in een hoogspannings mast. Het geluid en beeld worden via een infrarood-zender aange stuurd. Die zender is samen met een videorecorder op een geheime plaats neergezet. De infraroodzender en de videorecorder worden weer op af stand bediend, via de PTT-sema- foon. Zender en recorder op de Aankondiging van de PTL. Net echt, op de spelling na. grond werken op een accu. De zen der in de mast werkt op zonne-ener- gie en heeft een sterkte van 1 Watt. Op de plek waar de apparatuur is ge plaatst, valt niets te zien omdat het grootste gedeelte van de apparatuur in de grond is ingegraven'. Zo simpel is het. 'Iedereen kan zo'n uitzending op tv verzorgen', zeggen de heren. Ondertussen zit de radiocontrole dienst, die behalve op radio- ook op televisiepiraten jaagt, met de handen in het haar. 'Het is vreselijk moeilijk die piraten op te sporen', jammert de directeur. 'Er is de laatste tijd bo vendien van zo'n geweldige toename sprake, dat duidelijk is dat wij daar op achter lopen. We zitten met een personeelstekort En wat doet kabelexploitant Case- ma? Aanvankelijk niets. Het bedrijf is namelijk juridisch verplicht alles wat wordt uitgezonden aan de abonnees door te geven. Bovendien zouden die vermaledijde piraten wel weer een maniertje vinden om op de ka bel te komen, mocht Casema een technische truc hebben bedacht, verzucht een staflid begin 1981 tegen een verslaggever van het Leidsch Dagblad als inmiddels verscheidene piraten, zoals Nederland 3 en Sleu telstad, het etherruim onveilig ma ken. 'Ze bedenken altijd wel weer een andere methode'. Maar dan nog, Casema huldigt ook het standpunt dat er niets wordt gedaan zolang de piraten het bedrijf niet in weg lopen cn zolang er niet teveel klachten bin nenkomen. Klachten komen er ook nauwelijks. Sterker nog, Casema wordt herhaaldelijk gevraagd 'wan neer die piraten nou eens op de ka bel komen'. In mei 1981 komt er een kink in de kabel van de PTL. De controledienst stuit eindelijk langs een onverlichte dijk in Zoeterwoude op een nog wer kende zender en wacht af of er ie mand komt opdagen. Dat gebeurt. Twee Leidenaars komen poolshoog te nemen en worden ingerekend. FOTO ARCHIEF Uiteindelijk ontspringen ze toch de dans omdat ze volgens de rechter net zo goed voorbijgangers hadden kunnen zijn. In elk geval lijkt de piraterij zijn bes te tijd te hebben gehad. Zeker begin 1982, wanneer de ontvangstkanalen van de mast in Oegstgeest na afloop van de officiële programma's toch dichtgedraaid worden. Een paar pi raten rechten nog even hun rug en nemen hun toevlucht tot andere middelen: ze drukken wat minder sterke zenders van de kabel weg om zelf in beeld te verschijnen. Alleen grijpt Casema nu elke keer snel in, door de hele zender uit de lucht te halen. Dat blijkt de dood van de pi raten. Voorlichter Dirk Spaans van kabel exploitant Casema zegt ook dat het nu niet meer mogelijk is op de kabel in te breken. „In het verleden was het nog zo dat er een heleboel zen ders waren die niet 24 uur per dag vulden. Als het programma dan was afgelopen stond het kanaal nog ge woon open. Maar die mogelijkheid is om zeep geholpen. De meeste zenders zenden nu wél 24 uur achter elkaar uit. Met teletekst bijvoor beeld, als de programma's zijn afge lopen. Zenders die dat niet doen, worden op een andere manier be schermd. Dan zet Casema een zoge heten testplaat op het kanaal, een testbeeld. Dan is het kanaal dood. Inbreken is dan niet meer mogelijk. En tegenwoordig zijn er geen zwak kere zenders meer. Wegdrukken kan niet meer." Het is ook de vraag of de piraten in ruste daar nog behoefte aan zouden hebben. Sinds het verdwijnen van de piraten is het aanbod aan zenders en daarmee de variatie in programma's enorm gegroeid. En daar is het de piraten, behalve om het avontuur, toch voornamelijk om te doen ge weest. HERMAN JOUSTRA Jarlemmerstraat. FOTO JAN SCHEERDER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23