1 'Meer ruimte voor intercommuni 'De één kreeg een tode ander niet Kerk Samenleving Hervormde synode neemt zonder bindend mandaat fusiebeslui ZATERDAG 20 MAART 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLaj Zonder geloof verpietert SoW-proees zoetermeer De geloofsvraag moet weer op tafel komen in het Samen-op-Wegproces van de Nederlandse Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken. „Want zonder geloof verpietert SoW", schrijft de hervormde secretaris-generaal dr. B. Plaisier deze week in het kerkelijk opinieblad Woord Dienst. Het is volgens Plaisier begrijpelijk dat sommige mensen hun twijfel en ontreddering over het SoW-proces samenballen in de vraag Geloof je er nog in?'. Ze zijn met overtuiging aan het vereni gingsproces begonnen, maar raakten afgemat en hebben het verleerd SoW in verband te brengen met het geloof in de Heer van de kerk. De cynici ergeren zich zelfs als iemand dat verband legt. De secretaris-generaal keert zich tegen de opvatting dat SoW een gewoon organisatieproces is waar je afstandelijk over kunt discussiëren. „SoW is een geloofsproces. Als SoW niets meer met het geloof te maken heeft, waarom zouden kerken dan nog doorgaan?" vraagt Plaisier zich af. „Heeft wat we doen. iets te maken met de weg van lezus Chrisms of niet?" Plaisier vindt niet dat hij zich met luchtfietserij bezighoudt, waarbij ro mantiek het wint van werkelijkheidszin. „Oecumene is geen uit verkoop. maar een bij elkaar brengen van de sterkste elementen van de verschillende kerken." De hervormde voorman erkent dat dit niet van een leien dakje gaat. foto gpd Vijf extra vrije zondagen doorn De hervormde synode heeft gisteren besloten het aan tal vrije zondagen voor de predikanten met vijf uit te breiden. Dit is het gevolg van de overgang van een 38-urige naar een 36- urige werkweek. In het algemeen heeft een hervormd predikant, behalve zes of zeven zondagen gedurende de vakanties, vijf vrije zondagen. Ds. D.C. Floor uit Ede wees erop dat in die classis regionale kerkvergadering) de predikanten al zestien of zeven tien vrije zondagen hebben. Met de drie voor studieverlof en de vijf nieuwe vrije zondagen leidt dat ertoe dat een predikant slechts de helft van het jaar voorgaat in zijn eigen gemeente. Floor opperde dat die predikanten die vijf nieuwe dagen niet opnemen en daarv oor geen financiële vergoeding krijgen, maar vijf zondagen per jaar 'pro Deo' (kosteloos) het evangelie ver kondigen. Een groot voorrecht, meende hij. Zijn voorstel werd niet geformaliseerd en kwam dus niet in stemming. Cabaretier Herman Boon in Katwijk katwuk De cabaretier Herman Boon treedt morgenavond met zijn programma "Volgens mij is die jongen niet helemaal lekker' op in het Katwijkse Andreascollege. Boon speelt op uitnodiging van de Baptistengemeente in Katwijk. De voorstelling begint om 19.00 uur en het Andreascollege staat aan de Louise de Co- lignylaan 2. De entree bedraagt 2,50 gulden. Open huis zen-centrum Suiren-Ji leiden Het zen-centrum Suiren-Ji aan de Hogewoerd 162 in Leiden houdt morgen open huis. Het programma begint om 10.00 uur met een open les zen-meditatie, waarna om 14.00 uur een lezing volgt met als onderwerp: 'Je honger stillen door een kookboek te lezen'. Om 20.00 uur is er opnieuw een open les zen-meditatie. De open dag is bedoeld als introductie op de cursussen die aan het eind van deze maand beginnen. Het zen centrum staat aan de Hogewoerd 162 in Leiden. Jeugddienst: geld over de balk katwuk» Het spreekwoord 'Geld over de balk gooien' staat mor gen centraal tijdens een jeugddienst in het Maranathacentrum aan de Poolster in Katwijk. De 'balk' heeft in dit geval een cryp tische betekenis, die tijdens de dienst wordt verldaard door do minee B.H. Weegink. Medewerking wordt verleend door het koor Eltheco uit Aalsmeer. De dienst begint om 18.00 uur (een kwartier voor aanvang samenzang) en iedereen is welkom. BEROEPINGSWERK CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Nijkerk: J. Oosterbroek te Zierikzee; te Vlaardingen: C.J. Droger te Ouderkerk aan de Amstel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Alblasserdam en voor Nieuwerkerk (Zld.): F. Mulder te Scherpenzeel. Zusters van St.-Joseph vieren in Alphen 110 jaar ouderenzorg alphen aan den run saskia buitelaar Een periode van 110 jaar inzet en betrokkenheid van vele zusters uit de congregatie van St.-Joseph bij de bejaardenzorg in Alphen aan den Rijn is voorbij. Onlangs namen de laatste zusters af scheid van het gelijknamige Alphense verzor gingshuis om bij hun medezusters in Amersfoort van hun rust te genieten. Vandaag en morgen ko men enige zusters nog één keer terug naar Al phen. Dan wordt met een feestelijk Heilige Mis en Eucharistieviering herdacht wat de zusters van St.-Joseph voor de katholieke gemeenschap in Alphen hebben betekend. Ruim honderd jaar geleden namen zusters van de Amersfoortse congregatie H. Josef de zieken verpleging en ouderenverzorging op zich. Zij moesten orde op zaken stellen in het ouderenge- sticht dat kort daarvoor was opgericht, maar al een periode van strubbelingen tussen de zusters en de pastoor had meegemaakt. Zij troffen een verouderd en verbrokkeld gebouwencomplex aan: het oude zusterhuis met school en meis jespensionaat, geflankeerd door de voormalige pastorie van de Bonifaciuskerk en daarnaast de voormalige kerk, die op dat moment werd ver bouwd tot 'gesticht voor oude lieden'. In de periode dat de Amersfoortse zusters er zaten, liet het kerkbestuur het complex voortdu rend vergroten en moderniseren en ontstond het complex zoals dat nu aan de Hoflaan staat. Zus ter Desideria werkte 27 jaar in het Alphense ver zorgingshuis, waarvan de laatste jaren als vrijwil liger. De grootste verandering die zij doormaakte was het vertrek van steeds meer zusters en de komst van opgeleide ouderenverzorgster, 'leken', zoals de zusters hen noemden. „We begonnen met twintig zusters en daar gingen er steeds meer vanaf. Zij vertrok vijf jaar geleden als één van de vier laatsten. Lange tijd werkten de zusters pro deo. De zorg voor ouderen was in hun overtuiging immers een plicht, waarvoor je niet betaald werd. „Wij waren zusters", zegt ze bijna verontwaardigd. „We von den het raar dat we geld kregen. Wij waren dat niet gewend, maqr het moest van de wet." Een andere verandering die zij meemaakte was de afschaffing van de klasse-afdelingen je ter Desideria. „Toen zuster Hedwigus was, heeft ze dat direct veranderd. De een toetje, de ander niet, terwijl zij hg 'd niet konden helpen dat ze het niet kon iel len. De mannen en vrouwen van de ds hadden niet eens een eigen kamer. Die celletjes, zoals wij vroeger. Gelukkig it iet veranderd." ,[j Om 9.45 uur wordt in de kapel vank gingshuis een Heilige Mis opgedragem en denkteken onthuld. Morgenochtend st tse charistieviering in het teken van de bes lige St. Josef. Pastor J. Steenvoorden g de vieringen voor. Aanbevelingen over wederzijdse deelname rooms-katholieken en protestanten aan avondmaal en eucharistie Het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken be spreekt komende maan dag een rapport over de mogelijkheden van we derzijdse deelname van rooms-katholieken en protestanten aan avond maal en eucharistie. Alge meen secretaris ds. Ineke Bakker liet gisteren door schemeren dat de be staande kerkelijke regels meer ruimte voor inter communie bieden dan wordt benut. Anderzijds nemen plaatselijke ker ken het soms niet zo nauw met de richtlijnen door te gemakkelijk eu charistische gastvrijheid toe te staan. amersfoort anp Aanleiding voor het rapport is de commotie die vorig jaar mei ontstond over de oecumeni sche huwelijksdienst van prins Maurits en Marilène van den Broek. Drie hervormde leden van het Koninklijk Huis gingen toen in weerwil van de rooms- katholieke regels ter commu- De sectie geloofsvragen van de Raad van Kerken kreeg ver volgens de opdracht om uit te zoeken welke afspraken er in binnen- en buitenland over in tercommunie zijn gemaakt. Bakker hoopt dat de Raad de aanbevelingen van de sectie zal overnemen. Ze acht dat niet onwaarschijnlijk, mede gezien het feit dat de huidige voorzit ter, de rooms-katholieke kerk jurist prof. dr. R. Huysmans, aan het rapport heeft meege werkt. De nieuwe voorzitter, de eveneens rooms-katholieke dr. A. van Eijk, hecht groot belang aan het „geloofsgesprek" in de Raad van Kerken over binnen kerkelijke kwesties. De Raad is met zo maar een „actiecen trum" dat het voor armen en asielzoekers opneemt. „Ik ge loof in het gesprek als zodanig, ook al draagt dat niet onmid dellijk vrucht in vo en gemeenten zie pen." Wat betreft het aE langrijk strijdpunt kerken, zet Van Ei loog vraagtekens bi katholieke nee teg en vrouwelijke p RK-Kerk berokkent gens hem schade d huwde mannen m varing tot priester te Van Eijk (62) is o< werkgroep van de de Samen-op-Weg zich over de kwes mengde huwelijkei ristie buigt. Omdi hem in combinat voorzitterschap va van Kerken te veelt ten, wil hij daarvan Van Eijk vindt grootste lidkerken kerken in de Raad tig" moeten maken in bilateraal overlej „Dan gaan die zie wat bekokstoven d ken zonder ons. Na een hervorm meerde en een rooi ke voorzitter waren kerken volgens Bak aan de beurt om voor die post te lè zij konden geen of vrouw vinden. gemeen secretaris* kerken behoort, een rooms-katholï daat gezocht. Bom hoort de vice-voa monstrants) tot eeni ne kerken. doorn anp De synode der Nederlandse Hervormde Kerk zal het definitieve besluit over de Samen op Weg- fusie zonder bindend mandaat van de classes nemen. Dat besliste de synode met overweldi gende meerderheid gisteren in Doorn. De classis (regionale kerkvergadering) Alblas serdam had de synode gevraagd de mogelijk heid te scheppen om voor dit ene besluit de af gevaardigden een bindend mandaat mee te ge ven. Bij dat besluit wordt immers beslist over het lot en het voortbestaan van de Hervormde Kerk, aldus het Alblasser voorstel. On het definitieve besluit zo dicht mogelijk bij het grondvlak te houden, leek het de classis ge past de classicale vergaderingen een beslissende stem te laten krijgen bij het fusiebesluit. De Her vormde Kerk is verdeeld in 75 classes die elk één afgevaardigde naar de synode zenden. Het voorstel komt volgens ds. P. van der Kraan voort uit oprechte zorg voor de Hervorm de Kerk. Zijn classis Alblasserwaard wil niet ver der gaan dan een fusie met de Gereformeerde en de Lutherse Kerken. Hij vreest dat afgevaardigden op die bewuste synodevergadering onder grote ethische druk komen te staan om maar voor de fusie te stem men. Die druk moet niet op de schouders van één afgevaardigde worden gelegd, maar op die van de classis. Dit voorstel doet geen recht aan de structuur van de synode als hoogste kerkelijk orgaan, zei den verschillende synodeleden. Een degradatie van de synode, aldus ds. J.H. Schrijver uit Woer den. De generale (landelijke) synode ontleent haar bevoegdheid niet aan de classicale verga deringen, maar heeft krachtens de kerkorde een eigen bevoegdheid, zei dr. P. van ds van adviserende commissie voor ked aangelegenheden. Het gaat hier vo!| om het principe. Enkele synodeleden wezen erop dal' stel van Alblasserwaard, dat de instem gekregen van de classes Bommel en een signaal was. Velen in de kerk meit vereniging van bovenaf door de syno opgelegd zonder dat het grondvlak inspraak heeft. Desondanks stemda twee synodeleden voor het voorstelt! serwaard. Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Vlaandag 20 Maart LEIDEN - Na herhaalde klachten over het inwerpen van ruiten aan het Pieterskerkhof is het de politie gelukt een der daders, aen jongen van 13 jaar, in handen te krijgen. Tegen dezen jon gen wordt proces-verbaal opgemaakt. Een goed voorbeeld voor de talrijke andere baldadige jongens, die het verbazend aardig schijnen te vinden, door het vernielen van ruiten den inwoners ast en schade te berokkenen KATWIJK - De algemeene gezondheidstoestand dezer gemeen- :e zou over het afgeloopen jaar 1898 zeker bijzonder gunstig geweest zijn, waren er niet een groot aantal gevallen van dipht- neritus voorgekomen. De genomen doeltreffende maatregelen door heeren medici, om de patiënten onmiddellijk te doen ver boeren naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, zijn dan ook oorzaak geweest, dat die ziekte niet epidemisch is gewor den. Waren deze maatregelen niet genomen, dan zou de zoozeer gevreesde ziekte door de familiie der aangetasten, die maar liet willen nalaten de zieken in hun besmette woningen, die Dovendien volstrekt niet aan de eischen, door de hygiëne ge steld, voldoen, te bezoeken, zeker verdere uitbreiding hebben gekregen. -EIDEN - De heer J .J. Van Tertholen, directeur van de Volks- :angschool, trad gisteravond in de Stadszaal met zijn leerlin gen op, bij gelegenheid der laatste Volksbijeenkomst in dit sei- :oen. Het was een aarejig gezicht die jonge zangeressen en zangers, bij het binnenkomen der zaal, op het voor deze gelegenheid ergroote tooneel te zien zitten Het vrije uitgebreide program- ha werd geopend met 'Een Lentedag', van J. Worp, welke can tate door de leerlingen op verdienstelijke wijze werd uitge voerd. Het bewijs is gisteravond wederom geleverd dat de ^olkszangschool met eere mag genoemd worden; zij, die de uit voering hebben bijgewoond - en dat waren er veel, want zaal en balkon waren geheel gevuld - zullen dit volmondig mede getui- Woensdag20 maart LEIDEN - De Stichting Telefo nische Hulpdienst LEIDEN (SOS 25202) staat er financi eel dusdanig zwak voor dat zij haar werk vermoedelijk dras tisch zal moeten inkrimpen en wellicht moet staken. Zelfs als alle subsidies binnenkomen, waar enige onzekerheid over bestaat, blijft er nog een tekort van 7000 gulden. Op zichzelf geen bedrag om van achter over te vallen, maar als je niet weet hoe je er aan moet ko men, ga je er toch slecht van slapen. En dat is precies wat het bestuur van de THD op dit moment doet. De stichting THD is enkele jaren geleden in het leven ge roepen en heeft zich in de kor te tijd van haar bestaan sterk uitgebreid. Gestart met 20 me dewerkers telt zij er nu 80. De THD stelt zich ten doel in de meest letterlijke zin het oor te lenen aan de kwetsbaren, de hulplozen, de in de kei geraak ten en de ontspoorden in onze maatschappij. De medewer kers luisteren naar de proble men - en dat op zichzelf kan al een opluchting betekenen voor mensen die er niet meer uitko men, want geluisterd wordt er in deze lawaaierige maat LEIDEN - John van der Wiel en Hans Kamperman (links) vielen in de prijzen bij de jeugdkampioen schappen van de Leidse Schaakbond. John van der Wiel greep de titel in de groep tot 16 jaar en Hans Kamperman in de categorie tot 20 jaar. schappij steeds minder. In sa menspraak met de beller wordt geprobeerd een oplossing voor het probleem te vinden. Als de huidige trend zich voortzet zal dit jaar een kleine 5000 keer een beroep op de THD worden gedaan. LEIDEN - Reggie Royals gaat deze week terug naar de V.S. Het bestuur van de BS Leiden wil niet langer gebruik maken van de diensten van de Ameri kaan, die een gebrek aan inzet en enthousiasme wordt verwe ten. Ook Butch Webster gaat foto archief leidsch dagblad naar huis. Deze Amerikaan wil echter volgend seizoen weer graag voor de Leidse basket balclub spelen. Het BS-be- stuur zal zich daarover bera den en advies inwinnen bij de artsen die Webster aan een meniscus opereerden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/mvr. 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klem Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 Familieberichten: 023- 53"" 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 53155 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag1 071- 5356 230 l RUBRIEKSADVERTB' 071-5128 030 'Maandag t/m vrijdag van835 071- 5143 545 ABONNEMEHTFi bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt' het automatisch afschrijven1 abonnements- geld, ontvang»)' betaling. VERZENDING PERS* Voor abonnementen die per post! worden verzonden geldt aan portokosten per versi leidsch dagblad opCASS Voor mensen die moeilijk lezer, hebben of blind zijn (of eena« leeshandicap hebben), is eenss van het regionale nieuws uitb* Dagblad op geluidscassette bei informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L«W Auteursrechten voorbe»» Dagbladuitgeverij DJ" K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 De mogelijkheden voor rooms-katholieken en protestanten om over en weer aan avondmaal of eucharistie deel te nemen, zijn volgens de Raad van Kerken veel breder dan tot nog toe werd aangenomen. foto archief

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22