beiden Regio ustrum Minerva in amerlingh Onnes Een daverend lesje Frans zestien maanden cel voor jishandeling met breekijzer T)e Stemming ICYLLA 3 200 VACATURES 5. Haagwegkwartier lucht hart tijdens wijkschouw Andere route fakkeltocht Radio West vraagt om hogere omroepbijdrage Kraan helpt kraan 'ower to e people IpAG 20 MAART 1999 rEi li WEGMAN, 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 illEIN CHRISPIIN) TEGEN KLUIS HMSLAAN 80 LEIDEN INVANG: 16.00 UUR DEZE ADVERTENTIE AANGEBODEN DOOR: ZATERDAG 20 MAART vhingrijkc wedstrijd TAFELTENNIS Hein Chrispijn \Grenen Rotan Design Hoge Rijndijk 260 Leiden, Tel 071-5812348 VANDAAG Qj in deze krant Lj circa U vindt de baan u die bij u past herman joustra Hondenpoep, parkeeroverlast, vochtige woningen, onverlichte brandpoorten. Dat is zo maar een greep uit de problemen die de bewoners van het Haagweg kwartier - grofweg alle straten tussen de Vijf Meilaan en de Haagweg - dagelijks ervaren. Gisterochtend konden ze hun problemen nog eens naar voren brengen tijdens de zogeheten wijkschouw, de inspectie van de buurt, waarvoor vertegen woordigers van woningcorpo raties. verschillende gemeente lijke diensten, politie, maat schappelijk werk en wijkwet houder A. Pechtold waren op getrommeld door de Leidse Welzijnsorganisatie. Zo'n wijkschouw is bij uitstek geschikt om problemen aan schouwelijk te maken, vindt de LWO. .Sommige bewoners zei den zich groen en geel te erge ren aan het zwerfvuil dat in tal van voortuintjes in de Hoflaan ligt. Een ander merkte op dat een van de brandpoorten in de straat door enkele automobilis ten wordt gebruikt als sluiprou te, om de stoplichten aan de Churchilllaan te omzeilen. En dan de honden, die de verschil lende groenstroken in de buurt volpoepen. Kon daar nou niets aan gedaan worden, wilden sommigen weten? Ook het parkeerterrein bij de Vijf Meihal was geregeld een bron van ergernis, door de par keeroverlast die de vele bezoe kers vooral in het weekeinde veroorzaakten. En in de Da Costastraat waren te weinig verkeersdermpels, betoogden enkele bewoonsters. Een le vensgevaarlijke situatie voor de spelende kinderen in de straat. De vertegenwoordigers van de verschillende instanties be loofden te zoeken naar oplos singen. den. Om 21.00 uur verricht wet houder Jan Laurier (Sociale Za ken) hier de opening van een culturele manifestatie die tot diep in de nacht zal duren. Op deze 'Wereldwijd Manifestatie' zal het winnende lied van het Anti-racisme Muziek Festival, dat afgelopen zaterdag werd ge houden, worden gespeeld. De daarop volgende periode wordt ingevuld door het Afrikaanse ensemble Sam ar met 'rootsmu- ziek' uit Sudan en West-Afrika. Vanaf klokslag twaalf nemen di verse DJ's de avond over. De Gezamelijke Diaconieën en de Stichting Vluchtelingenwerk houden vandaag de jaarlijkse fakkeltocht tegen racisme door de binnenstad van Leiden. De stille tocht kent een andere rou te dan voorgaande jaren. Ze voert deze keer door de west kant van Leiden centrum (Waardgracht, Oosterkerkstraat, Oranjegracht). Het vertrek is om 20.00 uur te verzamelen aan de voet van De Burcht. Daar zullen de fakkels uitgereikt wor- De regionale radio-omroepen dringen er bij staatssecretaris R. van der Ploeg (WVC) op aan het plafond van de regionale om roepbijdrage te verhogen van tien gulden naar pakweg 12,50 gulden. Het donderdagnacht afgesloten akkoord voor de om- roep-CAO maakt de slechte fi nanciële situatie van veel regio nale omroepen nog penibeler. Directeur/hoofdredacteur J. Kroes van Radio West trok gis teren direct aan de bel. „We debat vlak voor de statenverkie zingen dat de meeste fracties bereid zijn de regionale heffing te verhogen. Maar dan moet eerst de staatssecretaris de re geling veranderen. „Nu is het de beurt aan Van der Ploeg", TV West, vorig jaar wegens fi nanciële problemen bedreigd met opheffing, ondervindt geen problemen van het CAO-ak- koord. De regionale zender valt (nog) niet onder de omroep- CAO. Campagne eindigt aan Langegracht De verkiezingscampagne van kandidaat-nachtburgemeester Hans Wolting eindigde in de nacht van donderdag op vrijdag abrupt voor het politiebureau aan de Langegracht. Dat de ver kiezingskaravaan van Wolting her en der in de stad posters plakte zinde de politie al niet. Maar toen er ook een affiche op het bureau zelf werd geplakt, was de maat vol. De politie nam de posters en het plakmateriaal in beslag. krijgen een vast budget van de provincie. Zo'n zeventig, tach tig procent van dat geld gaat op aan personeelskosten. Als we het personeel een loonsverho ging van 5,75 procent moeten geven, en we krijgen er geen geld bij, ziet een land in welke problemen we verzeild raken. Dan moeten we met ons perso neel in volume terug", aldus Kroes. Het plafond voor de re gionale omroepbijdrage is bij de invoering in 1989 vastgesteld op tien gulden. Sindsdien is er aan dat maximum niet meer gesleuteld. Provincies mogen minder in rekening brengen, maar niet meer dan tien gul den. Kroes vernam tijdens een leiden silvan schoonhoven Als een bezetene raast Yves Gaudin door de aula van het Da Vinci-college. In afgebeten Franse zinnetjes draagt hij de leerlingen op wat ze moeten doen, onderstreept door thea trale gebaren. Hij heeft de groep goed onder controle. Zijn gettoblaster braakt dan weer dreunende strijkers, dan weer housebeats uit terwijl de ener gieke Fransman de leerlingen de 'regels van het gedicht Dor- meur du val van Rimbaud poogt bij te brengen. De leerlin gen weten niet wat hen over komt. Vandaag zijn er duidelijk geen saaie rijtjes werkwoorden aan de orde. Dit is niet de ma nier van lesgeven die ze gewend zijn. Wel is de bedoeling dat een dergelijke speelse en uitda gende vorm van onderwijs, meer workshop-achtig, in het tweede fase-onderwijs heel ge woon wordt. Yves Gaudin noemt zijn ma nier van lesgeven 'Rhapsode', herinnerend aan de Griekse oudheid waar vertellers en dichters rondreisden om de mensen, wat te leren. Opgeleid aan de toneelschool voeren zijn lessen, workshops en perfor mances hem nu naar Japan, Amerika en nu ook naar Neder land. Remember to take your pride out of your head and to put in in your pocket,bezweert Yves de aanwezigen, hierbij met een slorpend geluid en een weids gebaar dit hinderlijke schaamtegevoel uit zijn schedel trekkend. Iedereen wordt uitge daagd zijn verlegenheid te ver geten en lichaam en stem te ge bruiken om het ritme van de Franse taal aan den lijve te on dervinden. Gaudin staat voor een moeilijke taak: hij moet een grote groep middelbare scho lieren wier taal hij niet verstaat enthousiast maken voor. het Frans in het algemeen en de Franse poëzie in het bijzonder. Hij kwijt zich hier vol overga ve van. De razende performer is overal tegelijk. Hij tovert een idee uit zijn hoed en spoort de leerlingen aan om dit uit te voe ren, en als blijkt dat het even minder goed loopt is er alweer een nieuw idee. Geholpen door zijn priemende blauwe ogen, levendige mimiek en bliksem snelle humor leert hij de leer lingen in rap Frans, 'allo 'allo- Engels en zelfs een enkel woord Nederlands, elkaar te groeten zoals dat in Frankrijk gebruike lijk is: met veel gebaren, schud den van handen en een enorme dreun op de schouder. Ter contrast laat hij misprij zend zien hoe Nederlanders el kaar gedag zeggen, met neerge slagen ogen en een nauwelijks hoorbaar koedemoorken. Vóór iedereen dit goed en wel onder de knie heeft trekt hij alweer een Frans gedicht tevoorschijn en draagt dit voor zoals het niet moet. Hij murmelt de regels in een onwaarschijnlijk hoog tem po, maar vlak en monotoon. Dan laat hij horen hoe het ook kan, en blijkt dat hij zijn getto blaster niet eens nodig heeft en dat de human beat box geen ge heimen voor hem kent. Kosta Boda dealer Nieuwe Rijn 26 - Leiden - Tel. 071-5144288 ra viert haar komende lustrum, het 37ste, in het j [Jingh Onnes Laboratorium aan de Steenschuur. f_- udentenvereniging heeft daarover overeenstem- reikt met de eigenaar, de Leidse universiteit. Ijviteiten van het lustrum |)7 tot en met 17 juli. De q het corps zijn gister- Dgelicht. De studenten- belegt komende j in het LAK-gebouw tleveringaplaats een in- ïvond voor omwo- Uitnodigingen hier- jnalde deur uit. fciversiteit stelt overigens eisen aan Minerva, iordvoerder H. Timp van rezaken. Zo moet het corps ervoor zorgen dat alle ruimten goed geïsoleerd zijn, om geluidsoverlast te voorko men. Verder stelt de universiteit dat overlast van feestvierders voor de omgeving uit den boze is. Het corps is ook verplicht zorg te dragen voor de beveili ging. Tot slot dienen alle buurt bewoners over de activiteiten ingelicht te worden. „Mocht Minerva op een of meer van de ze punten tekortschieten dan zal de universiteit niet schro men de festiviteiten in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium stop te zetten", zegt Timp. W. Hubrecht, van de lus trumcommissie van Minerva, zegt echter dat daarvan geen sprake zal zijn. Zo stelt zij dat het corps er alles aan zal doen om eventuele geluidsoverlast in het Kamerlingh Onnes Labora torium tot een minimum te be perken. „Binnen wordt als het ware een Chinese muur opge trokken." Het complex, dat lan ge tijd het domein van natuur kundigen was, wordt binnen kort verbouwd. Nu gebruiken de vakgroep biologie en stu dentenvereniging Catena de ruimten nog, maar de universi teit wil er de rechtenfaculteit huisvesten. Die is op dit mo ment nog verspreid over zo'n tien gebouwen in de hele stad. leiden Bij Research voor Beleid aan de Schiphol- weg in Leiden takelde gisteren de ene kraan de an dere kraan uit een hoog stuk nieuwbouw. Laatstge noemde kraan had zijn werk gedaan in het 36 meter hoge gebouw. Om weer naar 'buiten' te kunnen moest het 45 meter hoge gevaarte wel eerst worden gedemonteerd. FOTO MARK LAMERS lig r leen heel eind verder ge- Pljp i sinds John Lennon. God zijn ziel, in de jaren ze- zong van Power to the l huis 'We hebben inspraak ge- i, democratische wijkco- interactief besturen en mige tijd bestaat er zelfs, van de minister van OC oiets als een Regionale 07i'|«nniaraad. Zodat Neder- sper regio mogen mee- lover de vraag welke zen- j per jop de kabel willen. dat is nou macht: dat je e bevolking van je hele - ...regio mag bepalen naar i-518« televisiespelletjes - men kijken. Je vergadert 5STÜar keer per jaar, je zit aan ?teen vertegenwoordi- de machtige Casema, er gratis koffie geschonken unt tegen vrienden en den zeggen: ik zit in de toimaraad. Reken maar fereen onder de indruk is. teken maar dat dat weer ïl stuk minder wordt, als enden en bekenden vve- buuüftje als lid van die raad tal mag bepalen. Als ze datje alleen maar advies even aan de kabelexploi- ze m dat je alleen maar mag n'd'ijl* ren over de helft van het ichikt rpakket. En dat de helft ehelft wettelijk vaststaat, - van de andere helft van rofll weer n'et I dyi arden veranderd zonder een volksoproer uit- L Dat je, kortom, hooguit 'geeft over de boeiende °f doorgifte van de Chi- 9I06 zender belangrijker is dan 45.0j Spaanse. eerste vergadering ging *fNet 5, de zoveelste loot estam van de 'commerci- Die moest op de kabel, de Programmaraad, maar niet in het kleine hoekje mensen tegen betaling elkaar tot moes laten slaan. Daar valt namelijk veel geld mee te ver dienen. Helaas voor hem kwa men wij van de gemeente er achter, en hebben we het ver boden. Leerzaam, heel leer zaam. Het Plantsoen. Hier stonden vroeger struiken waarachter homofiele mannen met elkaar de liefde bedreven. Onder het motto van het opknappen van het park hebben we die strui ken weggehaald, zodat de he ren straks open en bloot met de broek op de knieën staan. Ja, die Tsjechen weten niet hoe snel ze hun aantekeningen moeten maken. Na al die leuke uitstapjes is het dan nog wel leuk om even een kijkje te nemen bij de toe komstdiscussie. Met een beetje uitleg erbij is zo'n project voor een buitenstaander hartstikke leuk: We laten een klein jaar lang iedereen meepraten over van alles en nog wat. Daarna maken we er een dik boek van, waarin we allemaal omstreden plannen achter elkaar zetten. Stuk voor stuk krijg je die plan nen er nooit doorheen, maar als je ze achter elkaar plakt en er met grote letters VISIE op zet, dan krijg je de handen wel op elkaar. Het had, kortom, een heel leer zame dag kunnen worden voor die buitenlandse gasten. Maar wat gebeurt er? Jan Laurier houdt een praatje over de la kenindustrie en Leidens Ontzet, waarna het gezelschap met de bus de streek in trekt. Het is dat de Keukenhof nog gesloten is, anders waren ze daar ook nog langs gegaan. Nee, om iets te weten te komen over het leven in het Westen, kunnen die ambtenaren in het vervolg beter meteen doorrij den naar Madurodam. Niet dat je daar veel van opsteekt, maar je hebt na afloop in ieder geval niet het gevoel dat je iets gemist hebt. tekst: aap rietveld en ruud sep tekening: maarten wolterink dent mr. E. Mijnsberge voor uit de brief. „Ik heb last van nacht merries en geen lol meer om uit te gaan. Mijn plezier is in de bloei van mijn leven vergald. Ik had nooit gedacht dat iemand zo misselijk zou zijn een ander met een breekijzer te lijf te gaan." „Een voorbeeld van zinloos geweld", zei Kole, „Verdachte heeft het risico genomen dat de slachtoffers het leven zouden laten." Zij nam het de man zeer kwalijk dat hij niet uit eigen be weging gestopt is met slaan. Pas nadat de barkeeper van café het Vattengat tussenbeide kwam, zou de Leidenaar opgehouden zijn. Zelf zei de Leidenaar dat het niet zijn bedoeling was geweest de mannen op het hoofd te slaan. „Ik was niet boos of agressief', zei de man. Hij haal de het breekijzer uit zijn auto toen hij 'help, help' hoorde roe pen en zag dat zijn neef door een man werd vastgehouden. Het tweede slachtoffer was een voorbijganger, die opmerkin gen maakte toen hij zag dat ie mand met een stuk ijzer werd geslagen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Daar moesten allochtonen in, vond GroenLinks. En vrouwen, zei de PvdA. Want anders dan de gemeenteraad moest het een goeie afspiegeling worden van de bevolking. Als het maar nergens over gaat, dan willen in de politiek de principes nog wel eens om de hoek komen kijken. En dan wordt er gediscussieerd met een inzet, die een betere zaak waardig is. Leerzaam Ze willen lid worden van de Eu ropese Unie, u weet wel: die club die vanuit Brussel be stuurd wordt door een paar handenvol zakkenvullers die nog te corrupt zijn om lid te mogen worden van het IOC. In dat gezelschap wil de voormali ge Oostblok-republiek Tjechië zich binnenkort staande kun nen houden. Dat dat enige voorbereiding vergt, staat bui ten kijf. Deze weekwaren twee hoge Tjechische ambtenaren in Leiden om het vak te leren. In Leiden valt genoeg te leren voor iemand die wil toetreden tot de moderne Westerse be schaving. Neem die mensen eens mee naar de EWR, bijvoor beeld. Daar kunnen ze je vertel len hoe je woekerwinsten kunt maken met dubieuze belasting constructies, en hoe je ecostroom verkoopt die je hele maal niet hebt. Kijk, daar gaan die ex-communistische hartjes sneller van kloppen. Je kunt ze ook meenemen naar de Groenoordhallen. Kijk, de ei genaar van deze tent wilde hier zware mishandeling is voor de Haagse recht- in een 23-jarige Leide- celstraf van 24 maan- aarvan acht voorwaarde- êist. Officier van justitie, wmr. E. Kole achtte be- dat de man op 11 de- fcvorig jaar op de Garen- in Leiden twee mannen breekijzer heeft toege- mannen kregen met aekijzer klappen op het waarvan zij nog steeds :r ondervinden. Zij n schadeclaims in voor vernielde kleding, de kosten van de ambulance en aange daan leed. Schade, die volgens de officier voor het grootste deel vergoed dient te worden. Een van de slachtoffers, een as sistent in opleiding vertelde de rechtbank dat hij nog steeds last heeft van ernstige concen tratiestoornissen. Daardoor dreigt zijn promotie vertraging op te lopen en vreest hij voor zijn carrière. Het tweede slachtoffer had de rechtbank een brief geschreven over de gevolgen van de slagen met het breekijzer. „Ik heb last van angst als ik alleen thuis ben en durf de deur niet meer open te doen", las rechtbankpresi- kabel waarover de raad iets te zeggen heeft. Geen probleem, zei Casema. Kwestie van Euro- news eraf gooien. Dat was de exploitant toch al van plan, want Euronews is slecht van betalen. En daarmee was het eerste advies van de raad een feit. Er werd nog een kloek besluit genomen: er gaat een briefje naar de gemeenten in de regio, met het verzoek de Program maraad meer bevoegdheden te geven. Anders zijn ze straks in de tweede vergadering in vijf minuten uitgepraat. In dit licht bezien wordt het met terugwerkende kracht wel grappig met hoeveel verve de Leidse gemeenteraad eind vorig jaar nog debatteerde over de in stelling van de Programmaraad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21