Een woestijn vol erland Toerisme Reisberichten BLIJ RUMOER REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN roestijn is verslavend. Als liakbij ben fluistert-ie: kom, kom. En als ik er Eiakt-ie me dronken.' van de Libanese sir. die met zijn passa- lijks woestijnsafari's iióndom Dubai, staan en. Hij kijkt hongerig ie eindeloze rij caramel- ge zandduinen en duikt jens op de grond om de nvan zijn 4WD een flink Jteg te laten lopen. Met banden heb je onvol le grip op de heuvels die Bder zo'n 250 meter hoog \lsje dit één keer hebt ge- wilje steeds weer.' net als bij veel verslaven- jntó iddelen is de eerste keer n. Li laai niet zo aangenaam. "loet Hashing, zoals de woes- ilen fari ook wel wordt ge- n,c* d, is behoorlijk wennen. Msof je in een acht- at wanneer de Land Ro- tn steile heuvel afschiet en tdaarna weer omhoog De chauffeur lacht als assagiers naar adem hap- een lichte misselijkheid nopkomen. Toch begrijp Jftiddellijk wat hij toen bedoelde. De woestijn I Itje en slokt je op. De ibare leegte is ongenaak- onweerstaanbaar en vol j— men. Een duinpan bij- 5 leeld, ont sporen van - bewoners. Maar net als oorover buigt om er beter t kijken, wist de wind alle 1 ten van leven. 21 esü)n staat in schril con- %t een stad als Dubai, tmd naar een van de ze- miraten die tezamen de Je Verenigde Arabische ten vormen (Dubai, Abu tSharjah, Ajman, Umm Geld speelt er geen rol. Porches stuiven voort over vierbaanswegen die worden afgekaderd door uitzinnig vormgegeven gebouwen. En ginds ligt de woestijn. Ongenaakbaar, onweerstaanbaar en vol geheimen. Een reis door de Verenigde Arabische Emiraten; het Singapore Al-Qaiwan en Ras Al Khaimah). Een oase van rijkdom, het Sin gapore van Arabië. Wie vanaf het vliegveld naar de city rijdt waant zich eventjes in de Ver enigde Staten van Amerika. Glimmende wolkenkrabbers aan weerszijden van een splin ternieuwe vierbaansweg waar op Porsches en BMW's voorbij- suizen. McDonalds en Merce des Benz glimlachen je vanaf grote gekleurde borden toe. Uitzinnige, moderne architec tuur. Geld lijkt geen rol te spe len. Toeristen die een weekje naar een emiraat als Dubai gaan, doen dat ongetwijfeld voor een groot deel vanwege de luxueuze accommodaties en het verre gaande comfort in één van de vele vijf-sterrenhotels in de re- In een over de heuvels springende en duikende 4WD heeft de onge naakbare woestijn veel weg van een achtbaan. FOTO S ERNA STRAATSAM gio. Één van de spectaculairste in die rij is het in de vorm van een zeegolf gebouwde jumeirah Beach Hotel. De 600 kamers bieden alle uitzicht op zee en de gasten worden verwend in achttien restaurants en hebben de beschikking over drie pri- véstranden, een grote haven, een fitnessclub en drie zwem baden. In het winkelcentrum kunnen ze terecht voor artike len van - het is slechts een greep - Armani en Karl Lager- feld. En daar blijft het niet bij. Over enkele maanden zal een tweede Jumeriah Beach Hotel worden geopend. Het 320 meter hoge gebouw krijgt de vorm van een zeil van een dhow, de traditio nele Arabische boot. Omdat het op een kunstmatig eilandje ligt, biedt het de mogelijkheid er een casino te openen. Op het vasteland is dit verboden. De is lam verbiedt het maken van woekerwinsten. Maar of ze zich daar echt druk om maken..? Al les staat hier in het teken van het maken van winst en ook in andere opzichten lijken ze zich nauwelijks druk te maken om godsdienstige voorschriften. Al cohol bijvoorbeeld kun je in elk hotel volop krijgen en Saudi's komen er in het weekeinde spe ciaal voor naar de Emiraten. Net als voor de veelal uit Rus land afkomstige prostituées trouwens. Dat de emiraten - zeker in de steden - nauwelijks meer Ara bisch ogen, komt door twee dingen. Allereerst is de autoch tone bevolking - bedoeïnen die in tenten door de woestijn trok ken - veruit in de minderheid: zo'n tachtig procent van de in woners komt uit het buiten land. De VAE heeft een huurlin gen-economie. Voor werkloze Indiërs en Pakistani is het een droom om in dit belastingvrije paradijs - waar sheikhs de macht hebben - te mogen wer ken. Daar maken de emiraten handig gebruik van. De lonen zijn laag en rechten heb je nau welijks. Zo is het voor gastar beiders bijvoorbeeld onmoge lijk een huis te kopen, hoe lang je er ook woont. Ondanks alle glamour en glitter is er daar door ook a lot of misery. Maar voor toeristen, mits ze over een goed gevulde porte monnee beschikken, zijn de emiraten een waar paradijs. In de wintermaanden is het kli maat er heerlijk (hoogzomer is het daarentegen schroeiheet, met temperaturen tot 50 gra den Celsius). De stranden zijn schitterend en schoon en het water van de Perzische Golf is azuurblauw. De voorzieningen in de hotels zijn echter zo uitge breid, dat de gasten nauwelijks van het terrein komen. Zonde. De emiraten immers hebben meer te bieden dan lekker luie ren aan het strand en/of winke len in een van de vele, westerse shopping mails. Zo worden er op diverse plaatsen regelmatig kamelenraces gehouden en kun je behalve wadi bashing in de woestijn ook zandskieën of met trikes over de zandduinen scheuren. Langs The Creekbe- vinden zich bovendien een paar aardige oude souks (mark ten), waar liefhebbers van bij voorbeeld goud goedkoop hun slag kunnen slaan. Gelukkig is niet alles westers geworden. l9-i nenwerking met Vrij Uit en total VW-boekings- *les organiseert de ANWB ook in Nederland (en soms net liten) zo'n tachtig fietsvakan- ooral in het oosten (Drenthe, pel en Gelderland) is een aantal routes uitgezet, maar 'Friesland, Noord-Brabant en tg zijn de mogelijkheden le- i Deen Groningen, met slechts "tangementen (waaronder de J'dijk door Duitsland lopende rd-route)komt er nogal be- 'af. Terwijl er vooral in het ge- "todom Bourtange toch zo'n tend net aan rijwielpaden sjezen. Een polder, die - moet daar aan meteen worden toegevoegd - aanmerkelijk aantrekkelijker is, dan het imago doet vermoeden. Opmer kelijk is het aantal grensoverschrij dende ritten. Vanuit Maastricht is het zelfs mogelijk in zeven etappes drie landen te bezoeken. Waarbij per dag nooit meer dan vijftig kilo meter wordt afgelegd. De fietsarrangementen kunnen worden onderverdeeld in twee cate- goriën: de rondtrekvakanties (van hotel naar hotel) waarbij de bagage worden nagebracht en aanbiedin gen waarbij vanuit één en dezelfde standplaats (hotel dan wel bunga low) elke dag een andere rit door de omgeving wordt gemaakt. Er wordt een.twee-daags arrangement aan geboden ('zomer-tuinen in Gelder land'), maar wie dat wat te kort lijkt, kan ook voor vijftien dagen boeken ('Toeren in en om Drenthe'). Alle aanbiedingen zijn exclusief voor de ruim 3,5 miljoen ANWB-leden en staan vermeld in een brochure die kan worden afgehaald bij de ANWB-kantoren. FEITEN CIJFERS Omdat het er in de zomer bijzonder heet is, kunnen de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) het best worden bezocht in de maanden april, mei, oktober en no vember. Maar ook hartje winter zijn de temperaturen er zeer aangenaam. Vakan tiegangers dienen rekening te houden met een aantal regels. Zo mogen zwem broeken en -pakken slechts op privé-stranden en op het hotel-terrein worden gedra gen. Bovendien is het niet raadzaam foto's te maken van inwoners zonder daar voor eerst toestemming te hebben gevraagd en mag er gedurende Ramadan in pu blieke ruimtes niet worden gedronken of gegeten. Bijna overal (hotels, grote winkels) kan met credit cards worden betaald, maar wie met cash geld aankomt, is meestal goedkoper uit. In de souk is het gebruikelijk niet eerder te betalen dan na flink te hebben afgedon gen. Alle hotels beschikken over uitstekende faciliteiten op allerlei gebied, zoals tele foon, fax, internet en televi sie. Er zijn in de VAE negen tv-stations; een aantal daar van zendt uit in het Engels. Voor vervoer kan het best gebruik worden gemaakt van taxi's. Vele daarvan heb ben geen meter. Aangeraden wordt van tevoren een prijs af te spreken. Winkels zijn over het algemeen open van 9.30 tot 13 uur en van 16.30 tot 21.30 uur. Reizen naar de VAE worden in Nederland onder meer georganiseerd door Isropa in Zaandam. Een geheel ver zorgde 9-daagse rondreis is er vanaf 3.700 gulden; een individuele fly-drive (vlie gen en huurauto inbegre pen) kost ongeveer 2.600 gulden. Eventueel kan Isro pa zorgen voor een visum. Reizigers met een stempel van Israel in hun paspoort kan een visum worden ge weigerd. Het is daarom ver standig voor het begin van de reis een nieuw paspoort aan te vragen. Verdere infor matie: het ANVR-Reisbu- Dierenpark achter de schermen Tot eind maart gunt Dierenpark Amersfoort zijn bezoekers el ke zondagochtend een kijkje achter de schermen. Tijdens een speciale rondleiding komt onder meer het voederen van de dieren, de opslag van het voedsel en het bouwen van de ver blijven aan bod. De deelnemers mogen bovendien een blik werpen in de slaapkamer van de olifanten en de ruimten on der de savanne. Na afloop staat een brunch klaar. Informatie: telefoon 033-46.16.65.8. Jeugdlab Een roze fiets, die door een andere belichting opeens zwart lijkt. Pupillen die groeien naarmate er meer licht bij komt. Een koektrommel die een filmprojector blijkt te zijn. Met deze en allerlei andere rare fenomenen met licht, kleur, perspec tief en gezichtsbedrog maken bezoekers kennis in het nieuwe Jeugdlab van het Utrechts Universiteitsmuseum, dat op 4 maart werd geopend. In de nieuwe doe-attractie kunnen 'we tenschappers' tussen 10 en 16 jaar allerlei proeven doen rond het thema 'Kijkje ogen uitje kop! X-perimenteren met zien'. Voorbeelden: schilderen met licht, daglicht uiteen rafe len en spelen met gezichtsbedrog. Computers zijn voorhan den als naslagwerk. Het Universiteitsmuseum is gevestigd in de Lange Nieuwstraat 106, te Utrecht. Informatie: telefoon 030-25.38.00.7. Mediakids Fragmenten uit meer dan honderd legendarische televisie- en radio-kinderprogramma's zijn te zien en te beluisteren op 'Mediakids', de nieuwe tentoonstelling van het Omroepmuse um aan de Oude Amersfoortseweg 121-131 in Hilversum. Van 'Kleutertje luister' en 'AVRO's kinderkoor o.l.v. Jacob Ha mel' tot 'Telekids' en 'Teletubbies' passeren de revue. Kinde ren ontmoeten op de tentoonstelling hun tv-helden; voor vol wassenen is het vooral een feest van de herkenning. Tot pro gramma's die door middel van geluiden, beelden, decors, kostuums, maquettes en andere voorwerpen tot leven komen, behoren onder meer Achterwerk in de Kast, Bassie en Adri- aan, Dappere Dodo, De Fabeltjeskrant, Ja zuster nee zuster, Klokhuis, Het klokje van 7 uur, Ko de Boswachtershow, Mor gen gebeurt het, Oebele, Paulus de Boskabouter, Q en Q, Flo- ris, Radio Lawaai papegaai, Stuif es in, Stratemakeropzee- show, Swiebertje, de Verrekijker, Willem Wever, het Jeugd journaal en Villa Achterwerk. Feestelijk weefsels Rond het zilveren jubileum van de Federatie Landelijk Weef- contact, regio Midden Nederland, stelde het Veluws Museum aan de Langstraat 13 te Barneveld een expositie samen met de toepasselijke titel 'Feestelijke Weefsels'. Leden tonen ver schillende soorten weefwerk, waarondereen bruidstoilet, ta fellinnen, sjaals, sieraden, experimentele creaties en driedi mensionale objecten. Vrijdag- en zaterdagmiddag zijn er de monstraties. De expositie duurt tot en met 17 april. Informatie: 0342^1.56.66. Bologna Aan het toch al grote aantal steden, dat via touroperator NBBS kan worden bezocht, is nu ook Bologna toegevoegd. De oude universiteitsstad in Italië staat opgenomen in de zojuist verschenen Tussendoorbrochure' van de Leidse touroperator. Tevens is vanwege de groeiende populariteit het aanbod in Barcelona flink uitgebreid en kan er voor een aantal extra's worden geboekt in steden als Wenen (Schlosskonzert) en Marrakech (paardenshow). M Het mooiste van reizen vindt Ineke Holtwijk het aankomen. Dat onthulde ze onlangs in 'n in de Volkskrant verschenen voorpu blicatie van haar boek 'Heimwee'. Daar kijk ik nu al naar uit. naar dat boek. Ineke Holtivijk kan prachtig schrijven. Ze bewees het eerder met 'Kannibalen in Rio'. Maar als we het over het mooiste van reizen gaan hebben, dan is 'aankomenwel het allerlaatste wat bij me opkomt. Er bestaat namelijk niets ergers. 't Valt altijd tegen: de drukte, de stilte, het hotel, het kampeerterrein, de kou, de hitte, die eikel in de recep tie... Voorbeelden zat. Ik probeer me er altijd weer voor te wapenen, voor die aan komst. Niet teleurgesteld zijn, morgen is alles anders. En dat is het dus ook. Niets mooiers dan de eerste vakantie-och tend. Of het nu vóór je in de Nepalese Himalaya staande tentje is (nergens geurt verse thee zo verrukkelijk) of in een Israëlisch hotel, waar ze - zoals u ongetivijfeld iveet - de prachtigste ont bijtbuffetten ter wereld hebben. Maar de allerfeestelijkste plek om wakker te worden, is een grote stad. Eerst de door de gordijnen pinkelende zon, daarna die spannende geluiden buiten, vewol- gens een douche en dan - enigszins licht van hoofd - zoekend naar een ontbijtcafé, door de draaideur de straat op. Alles vreemdde huizen, de winkels, de geuren, de taal, de mensen, zelfs de echo... Blij rumoer. Aan die verschrikkelijke aankomst gisteren denk je op slag niet meer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17