ultuur Kunst 'Ik heb de touwtjes nu in eigen handen' Een schat van een jongen j Sprekende gevels in Leidse binnenstad Stoelen klaar voor Oscars vidre Katwijkse boetzolder wordt mini-theater S S CHONE CHIJN Boeiend en gruwelijk CMC Finance zoekt 4GL systeemontwikkelaars Als veertig Nederlandse schrijfsters in de hoofdstedelijke Bijenkorf hun literaire werk signeren, zoals afgelo pen week, dan kan aan het eind van de dag de omzet weieens een astronomisch verschil vertonen met de kasinhoud. foto paul van weel goede sier te maken met beken tenissen van ondeugden die voor normale stervelingen een fikse boete betekenen. Binnen kort volgen er meer. Reve ontboezemt dat hij in de jaren vijftig azuurblauw jon gensondergoed uit de Hema meenam zonder te betalen. Jan Cremer speelde het klaar in 1958 de gehele jaargang van de Chick uit een Enschedese siga- renhandel bij elkaar te stelen. En Michaël Zeeman wist de grafsteen van Marcel Proust on gemerkt onder zijn jasje door de poorten van Père la Chaise te smokkelen. Maar misschien is al dat ordi naire gegraai niet meer van de ze tijd. Tegenwoordig stelen Schrijvers van papier en niet van kledingrekken. Maar noem het vooral geen plagiaat. Het heet literair samplen. Het is he lemaal van deze tijd en gaat het helemaal maken. Bewijzen? De veertienjarige havo-scholier Michel O. uit Bussum heeft vorig jaar de ge dichtenwedstrijd 'Zo gedacht, Zo Gedicht' gewonnen. Onder een iets ander motto: 'Beter goed gejat dan slecht verzon nen'. Hij zette zeer doortastend zijn eigen naam onder een Sha- kespeare-vertaling en werd tweede. Pas na een aantal we ken bleek het bedrog. En dat terwijl zijn lerares Nederlands het toch een schat van een jon gen vond. En daar zou je aan kunnen toevoegen: een groot li terair talent. Daar is een Hunkemöller panty toch niks bij? Dat joch gaat een glanzen de schrijverscarrière tegemoet. Let op mijn woorden. pablo cabenda S. J. Doorman lezing: de Faustfiguur door de eeuwen heen zondag 21/3,12 uur. 20,- zaal open: 11 uur Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 ERPAG 20 MAART 1999 nefiet voor de Kleine Komedie idam Sluiting van De Kleine Komedie in Amsterdam rd tien jaar geleden op het laatste nippertje afgewend door golf protestacties met in de hoofdrol Youp van 't Hek. Ruim jntig artiesten doen in september mee aan de Kleinkunst- usel die een ton moet opbrengen voor de laatste fase van jenlange renovatie van Amsterdams oudste theater. Van da& De Munnik tot en met Youp van 't Hek wordt er meege- pr(ct door het neusje van de zalm uit cabaret, kleinkunst, mu- fktheater en theatermuziek. Volgens directeur Joost Nuissl jjgert driekwart zelfs de aangeboden onkostenvergoeding, zo- tde Kleinkunstcarrousel ook een benefietgala wordt. Tijdens vierentwintig avonden (van 7 t/m 12,14 t/m 19 en 21 t/m 29 Imber en van 28 september t/m 2 oktober) krijgt het pu- steeds vijf of zes acts van elk 15 a 20 minuten voorgescho- d-dirigent Hupperts overleden <rnen duin Paul Hupperts, oud-dirigent van het Utrechts Ruth Jacott, volgende week in Stadsgehoorzaal, laat zich niet meer ompraten door anderen mfonie Orkest, is in zijn woonplaats Bosch en Duin overle- n. Hij is 80 jaar geworden. De in Gulpen geboren Hupperts gon zijn muzikale loopbaan in 1945 als dirigent van de Maas- rhter Staar. Via het Maastrichts Stedelijk Orkest kwam hij in 19 terecht bij het Utrecht Symfonisch Orkest. Hij volgde Wil- ivan Otterloo op als dirigent en artistiek leider en bleef dat 1978. Vanaf 1973 was hij daarnaast één van de vaste dirigen- ivan het Radio Kamerorkest. Pieterskerk vertelt hoe vijf- iderd jaar geleden de hon dtwintig meter hoge kerkto- met enorm gekraak instort - 10e de bronzen klokken uit spatten op het puin en hoe inderwei niemand gewond e. De kerk, met de schrik iaar nog in de benen, laat jij in het midden of dit de in God was, of een mense- fout, of een menselijke fout Ie wil van God was. iet alleen de Pieterskerk ver over het verleden, ook de oimen van het Academiege- iw, de Waag, het Broucho- ïofje en de Burcht kun je en op de draagbare CD-spe- die je kunt huren bij het ject Sprekende Gevels. Ter- je door de stad loopt, scha- I de CD-speler automatisch als je in de buurt van één deze gebouwen komt. Je tdan het gebouw mijme- jver het roemruchte verle- met een stem die bij de srf de geschiedenis van het gebouw past. De gebouwen, elk met hun eigen persoonlijkheid, laten daarbij hun emoties de vrije loop. De Burcht heeft de stem van een barse generaal die zich er niet bij kan neerleggen dat hij nooit een rol van betekenis heeft kunnen spelen in de ver dediging van Leiden. De Waag, het vroegere centrum van de handel, heeft de stem van een Leidse volksvrouw, wier Leids accent overigens wel erg dik is aangezet. Het Academiege bouw herinnert zich de beel denstorm, de zwetende aan staande promovendi, alle prin sen van Oranje die er afstudeer den en ook het onplezierige lot van de nonnetjes bij de beel denstorm: 'Dat wilt u niet we ten.' Sprekende Gevels, een stads wandeling met audio-tour, is voor fl 15,- (twee personen) te huur bij het kantoor van Leiden Promotie WV aan het Stations plein tussen 10.00 en 16.00 uur. Op zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur. f en toe denkt ze met wee moed terug aan de jaren dat ze als volslagen onbe kende zangeres in een oud en gammel autootje naar haar optredens reisde. ,,Ik besef nu dat dat de leukste tijd was", zegt Ruth Jacott. „Maar als je jong bent, sta je daar niet bij stil. Ik weet niet of ik naar die tijd terug zou willen; je moet tenslot te vooruitkijken. Ik heb veel geleerd in die periode. Ben nog altijd dankbaar dat ik toen een paar keer op mijn bek ben gegaan." zwolle martin hermens Haar zoveelste tournee brengt de diva van het Nederlandstali ge poplied volgende week weer naar de Leidse Stadsgehoor zaal. In de verte lonkt een serie concerten in het Rotterdamse Ahoy'. ,,Dat lijkt me fantastisch, hoor. Maar het voordeel van kleinere zalen is dat je contact met het publiek hebt en de warmte van de mensen voelt. Ik ben al blij als er zevenhonderd mensen komen kijken." De huidige tournee komt he lemaal voor eigen rekening. Dus zonder de hulp van Joop van den Ende die haar vorige concertseries produceerde. „We zijn niet op een vijandige manier uit elkaar gegaan. Het voelde voor mij alsof ik mijn ouderlijk huis heb verlaten en op eigen benen ben gaan staan. Het is een grote gok, ja, maar we hebben nu de kennis in huis. Het wordt spannend om te zien of we het zelf aankun nen." De tijd was er rijp voor, vindt Jacott. „Ik heb nu de juiste ba lans gevonden. Dat heeft, denk ik, ook met leeftijd te maken. Ik word dit jaar 39. Het is moeilijk Ruth Jacott: „Ik ben nog altijd dankbaar dat ik een paar keer op mijn bek ben gegaan." om zo'n concert intiem te hou den. Maar ik heb ontdekt dat ik het kan. Dat wil ik verder uit bouwen. Toch blijft een concert van mij altijd een feest. Ik heb een publiek van vier tot tachtig jaar; je moet met iedereen reke ning houden." „Mijn probleem is dat ik van te veel muziekstijlen houd. Ik wil ruigere dingen doen, maar daarbij wel volwassen overko men. Het nieuwe album, dat binnenkort verschijnt, zal voor veel mensen verrassend klin ken. Er staat steviger materiaal op dan voorheen. Akoestischer ook, met veel gitaren. Het liefst zou ik een keer heavy metal doen. Maar dat gaat misschien nog te ver voor mijn fans." „Ik heb de touwtjes nu in ei gen handen. Ik beslis helemaal zelf wat ik wil. Ik wil voor de volle honderd procent achter de dingen staan die ik doe. In het verleden liet ik me makke lijk afleiden door wat anderen vonden. Daar trap ik niet meer in. Echt niet meer. Vaak kreeg ik achteraf gelijk. Ik moet op mijn gevoel af gaan en me niet laten ompraten." foto claude vanheye „Mijn allereerste tournee was een harde les. Ik kon het toen niet volhouden om twee tot tweeënhalf uur op de planken te staan. Ik stond alleen maar te hijgen. Mijn broer zat destijds in de zaal en was keihard. Hij zegt altijd waar het op staat. Ik kreeg de volle laag. 'Je klonk voor geen meter', zei hij. Ik ben toen gestopt met roken en ga tijdens een tournee niet meer een kroeg in. Een paar keer per week loop ik hard en ik eet goed. Ik ga vaak naar de sport school. Daardoor voel ik me ook lekkerder bij alles wat ik „Ik praatte in het verleden anders, hoor. Roken en wijntjes waren heel gewoon. Maar als je de kar moet trekken - zoals ik nu met deze tournee - dan werkt dat niet. Dat houd je niet vol. Er is bij ons één regel: besef dat mensen die komen kijken hard moeten werken om een kaartje te kunnen kopen. Dan mogen wij zo'n avond niet ver pesten. Niet iedereen is rijk. Ik weet dat mijn moeder vroeger heel hard moest werken om voor mij een kaartje te kopen voor een concert van Diana Ross. Iedereen die bij ons komt werken, krijgt dat meteen de eerste dag te horen. Dan is het aan hen de keuze of ze door willen gaan of niet." „Tijdens de tournee corri geert Humphrey (Campbell, MH) mij. Samen met regisseur Barrie Stevens vormt hij mijn ogen. Ze worden kritischer naarmate het succes voort duurt. Soms is het moeilijk om hun kritiek te accepteren. Maar ik geloof in dat team. Het pu bliek in Nederland is heel gauw tevreden. De kans is groot datje daardoor naast je schoenen gaat lopen. Je gaat ook snel ge loven in al die schouderklopjes. Maar je moet kritisch blijven; die schouderklopjes vertellen niet altijd de waarheid. Hoe meer het succes groeit, hoe strenger je naar jezelf moet kij ken." 'Altijd dichtbij', de nieuwe show van Ruth Jacott, zaterdag 27 maart in de Stadsgehoor zaal, Leiden. 'Intiem en sfeervol' Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Motiefstralen Hardglazen deuren Alles uit eigen atelier VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGEL Volmolengracht 4 j 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5218055 Katwijk krijgt een mini-theater. De boetzol der van het pand aan de wethouder Ouwe- handstraat 9a wordt opgeknapt door leden van het amateurtoneelgezelschap Mimiek's Theater. De boetzolder - in vroeger tijd re pareerden vissersvrouwen er hun netten - is geschikt voor veertig bezoekers. Katwijk heeft momenteel slechts één the ater, namelijk de podiumzaal in Tripodia. Er kunnen 600 mensen in zodat de zaal ge schikt is voor grotere producties en evene menten. Volgens Harry de Reus van Mi miek's Theater is in Katwijk dringend be hoefte aan een intiem en sfeervol theater tje. Vooralsnog zal alleen het Katwijkse to neelgezelschap er spelen, maar het ligt in de bedoeling het mini-theater in de toe komst ook voor andere groepen open te stellen. K&O heeft al belangstelling ge toond. De zolder is momenteel in gebruik als re petitieruimte voor Mimiek's Theater. Het amateurtoneelgezelschap heeft de laatste tijd de behoefte wat meer 'de diepte in te gaan'. Er worden speciale acteercursussen gegeven en het ligt in de bedoeling sommi ge stukken in de toekomst meerdere malen op te voeren. Een eigen onderkomen is vol gens De Reus dan onontbeerlijk. De kosten voor de opknapbeurt zijn ge raamd op 10.000 gulden. Het podium is in middels al klaar. De komende maanden wordt de verlichting aangepakt. Het gezel schap zoekt nog sponsors. Deze geldschie ters kunnen, als het theater eenmaal klaar is, gratis lid van de vereniging Vrienden van het Mimiek's Theater, worden. be": nag alles in Nederland, als je ar een arme drommel bent chrijver. Met de goedkeu van monseigneur Muskens ;en hongerlijders broden an. En W.F. Hermans zegt ituum dat het o.k. is om boe- ite ontvreemden. Nou, niet Maar de Leidse boekhan- Kooyker eert sinds gisteren iteraire dief met een inge- stukje toespraak waarin de lijver toegeeft in 1944 een i te hebben gestolen uit een iterdamse boekhandel. Een stukje bekentenisproza 'oongespreid in vitrine met is. En zo'n eerbetoon aan stal kan toch niet anders den opgevat als een aan- ting: 'Steelt en ge zult een otliterator worden.' verdomd het is waar. Mu- lgeM{ ibekende onlangs nog in len dat hij voor de oorlog telescooplens had gestolen 'et Boerhaavemuseum om lemel te ontdekken. Zo'n %pj dg jaar later kan iedereen in ferland zijn bevindingen le- inmeer dan 800 pagina's, ^en 't Hart stal boeken in jeugd, louter en alleen om 'etOegstgeester clubje van Etkundige randgroepjonge- 'e horen. Hij deed het wel 'een bibberend hart. Nee, Lydia Rood. Die weet wat meisje te doen staat als ze 'heeft om naar een feestje agen. Dat gaat naar de eer- s i de beste Hunkemöller om er add lar'sch een r°de panty te 'en. U heeft het kledingstuk men bewonderen op het <^enbal in 1996. wiereen komt er rond voor Het is blijkbaar bon ton om theater recensie sabine van den berg Voorstelling Aran en Titus of wraak en weerwraak' door Het Oranjehotel. Tekst: Jan Vos en Brett Easton Ellis Regie: Ivar van Urk. Gezien: 19/3, LAKtheater, Lei den Nog te zien aldaar, vanavond om 20.30 uur loer. Al klinken die fragmenten nu heel anders, zelfs 'klassiek': de archaïsche zinsbouw is ge handhaafd. Daar wordt niet ge kust: daarin plukken ze met lip pen de rozen van eikaars kaken. Dit contrast in taal en de een heid in gewelddadige handeling maakt deze montage tot een boeiende. In de loop van de voorstelling verandert het toneelbeeld: het stuk start aan een kleine en ein digt aan een lange tafel. Het be gint in een restaurant waar een observateur rustig zijn soep le pelt en ondertussen het spel ga deslaat. Toch zal ook hij zich aan geweld bezondigen. Het Oranjehotel vertelt beeldend over vernietigingsdrang en tijd loze wraak zonder genade. En zonder winnaars. Aan de laatste dis zitten slechts doden. Walgelijk gulzig stort koningin Thamera zich op het banket. Obsessief vreet zij van haar bord tot het leeg is en haar ge zicht besmeurd. Dan hoort zij dat ze zojuist haar zoon ver maalde. Regisseur Ivar van Urk gebruikte het eeuwenoude stuk 'Aran en Titus' (1641) van Jan Vos voor zijn gelijknamige montagevoorstelling. De dicht vorm die Vos gebruikte wordt afgewisseld met hypermoderne scènes uit een boek van deze tijd: 'American Psycho' (1991) van Brett Easton Ellis. In beide werken spat het bloed en splijt het vlees. Het Oranjehotel brengt het geheel echter niet als goedkope gruwel maar als een volledige en krankzinnige voor stelling. De acteurs spelen verschil lende rollen. Zo wordt niet al leen Thamera gespeeld door Caroline van Houten. Zij ver beeldt ook de overgevoelige Jean die schreeuwt om liefde van een zieke geest: die van Pa trick Bateman; de Amerikaanse moordenaar uit het boek die vrouwenaderen door de mond naar buiten trekt. Want droog wordt opgelezen hoe hij een dame van kant maakt en zich aan haar vergrijpt. Tot in het misselijkmakende detail. Veel van de acteerprestaties zijn formidabel, en daarom slik je de bloedzwarte delen. Eigen tijdse begrippen als MTV, de sign en crack verbeelden de stadse jungle waarin de psy chopaat huishoudt. Maar ook in de zeventiende eeuw lag het grove geweld venijnig op de los angeles De stoel van Gwyneth Paltrow in het Dorothy Chand ler Pavilion in Los Angeles waar zondagnacht de Academy Awards oftewel de Oscars uitgereikt worden. Vijf films zijn genomineerd voor de titel 'beste speelfilm van 1998'. Het gaat om 'Shakespeare In Love' die 13 nominaties verwierf, 'Saving Private Ryan' die 11 no minaties ontving, en 'Elizabeth', 'The Thin Red Line' en 'La Vita E Bella' die elk 7 nominaties hebben gekregen. Gwyneth Paltrow is genomineerd als beste actrice voor haar rol in 'Shakespeare In Love'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13