Duitse activiteiten van HBG blijven tegenvallen tvin Frank: 'Van ziek blijven word je niet beter' Economie OPTA: Huistelefoon hoeft na nieuwe maatregelen niet meer via KPN Stijging van duurdere olie drijft benzineprijs weer op Spoorwegvakbond wil vrije dagen afdwingen Hallowell maakt zich zorgen iopterfabri kanten willen fuseren De helikopterfabrikanten Westland en Agusta gaan sa- irespectievelijke eigenaren, het Britse GKN en het Itali- jjurieccanica, zijn het erover eens geworden de activitei- erte brengen in een joint venture met de naam Elicotte- \ls de autoriteiten er mee instemmen, ontstaat een con- jed is voor twintig procent van de wereldmarkt. An- marktpartijen zijn de Amerikaanse concerns Boeing, Sikorsky en het Europese Eurocopter, een samenwer- [band van Aerospatiale uit Frankrijk en het Duits-Ame- DaimlerChrysler. [els geïnstalleerd als SER-voorman H. Wijffels is gisteren in Den Haag geïnstalleerd als ervan de Sociaal Economische Raad. De voormalige Ra- nan is de opvolger van de huidige minister van sociale de Vries. De CDA'er Wijffels is een groot voorstander poldermodel. Dat kreeg in dit adviesorgaan van de rege- platform van de sociaal-economische partijen mede zijn lerkgevers- en werknemersorganisaties zijn zeer positief benoeming van Wijffels wegens zijn grote deskundig sociaal-economisch terrein, zijn onafhankelijke opstel- i ajn brede kijk op de samenleving. i biedt op Bulgaarse maatschappij i KPN Telecom wil een stevige voet aan de grond krij- i jé Bulgaarse telecommarkt. De onderneming heeft sa il haar Griekse branchegenoot OTE een bod uitgebracht rocent van de Bulgaarse staatstelefoonmaatschappij ivendien wil KPN met OTE volledig eigenaar worden van ede, nog op te bouwen mobiele telecomnet. Welk be- imee is gemoeid en welke sommen zijn gereserveerd eerste investeringen, wil KPN niet bekendmaken. In de ïonale telecomindustrie wordt het bod geschat op om- d2 miljard a 3 miljard gulden. Bulgarije is voor KPN nteressant omdat het al actiefis in Tsjechië, Hongarije aine en Oost-Europa als zijn tweede thuismarkt be- tve voorzitter KvK Noord-Holland Mr. F.G.M. Conyn is deze week benoemd tot voorzit- oe Samenwerkende Kamers van Koophandel in Noord- KAmsterdam-Haarlem, Alkmaar en Hilversum). Hij TJJ.Jansen op de Haar op, die vier jaar voorzitter is ge- I onyn is tevens voorzitter van de Kamer van Koophan- N'óordwest-Holland te Alkmaar. ■topman Camdessus treedt af i Topman M. Camdessus (65) van het Internationaal irFonds (IMF) zal op korte termijn aftreden. De Britse [overweegt ex-minister van financiën K.Clarke naar vo- Jiuiven als opvolger. Dat heeft de Britse krant The ngisteren gemeld. De vijfjarige ambtstermijn van Cam- oopt tot eind 2001 'Hooggeplaatste monetaire functio- i verwachten echter dat de Fransman spoedig vertrekt, ie Guardian. Mogelijk gebeurt dat al tijdens de voor- gadering van het IMF eind volgende maand in Was- danders blijven kaaseters i» Nederland blijft een volk van kaaseters. In elk hoofd i bevolking verdween vorig jaar gemiddeld 14,5 kilo. Dat is nmeer dan in 1990. Het Vakcentrum Kaas- en Delica- i inkels meldt dat juist de bijzondere soorten steeds meer aak vallen. Van de Nederlandse soorten zijn dat minder i jen minder zout, geiten- en schapenkaas en oude kaas èrdan een jaar). Ook de geraspte kaas doet het goed i peiet meer gebruiken voor de pasta, de stoof- en jj Bthotels en de soep. De omzet van boerenkaas bleef i eet iets meer belangstelling voor aparte soorten zoals tbas en Leidse. snippen voor millenniumdienst' B; Werknemers in de gezondheidszorg die tijdens de seling dienst hebben, moeten daarvoor een nettotoe- driehonderd gulden krijgen, vindt de Abvakabo. Struc- >et het salaris in de nieuwe CAO met 3,75 procent om- tpakket van de AbvaoKabo wijkt niet veel af van de ei- «U'91 op tafel heeft gelegd. Deze vakbond voor de ver iet in op vier procent meer loon en heeft terugdringing iekteverzuim en werkdruk eveneens hoog op het lijstje tonderhandelingen beginnen in april. Onder de zorg- llen bijna een half miljoen werknemers. DEN HAAG FRED VAN ESSEN Nieuwe maatregelen van de telecom-toezicht- houder Opta maken het mogelijk dat voor het gebruik van de huistelefoon het standaard abonnement bij KPN Telecom kan vervallen. Een particulier of bedrijf kan straks volledig bui ten KPN om zijn telefoon gebruiken, al blijft het kastje aan de muur van KPN en zal het signaal nog over KPN-koperdraad lopen. Tot nu toe hebben de ruim vijftig concurre rende telefoonaanbieders toegang tot alle hui zen en bedrijven door aan KPN een vergoeding te betalen voor elk gebruik tegen vast tarief dat door Opta is bepaald. Maar voor het hebben van een aansluiting is het aanhouden van het KPN- abonnement vereist. Opta verplicht KPN nu de koperdraad van de wijkcentrale tot in huis in zijn geheel te verhuren aan de concurrent. De klant kan nu dus ook een abonnement ne men bij Telfort, Tele2, Versatel of een ander be drijf en krijgt van KPN geen rekening meer. He lemaal los van KPN-kabels kan het niet, doordat KPN het enige fijn vertakte netwerk heeft. Alleen kabelmaatschappijen hebben iets ver gelijkbaars, maar alleen regionaal en bovendien zijn er speciale aanpassingen nodig om telefo neren over de kabel mogelijk te maken. Volgens Opta stimuleert de maatregel de concurrentie met KPN verder, doordat de zichtbare band met KPN _het tweemaandelijkse abonnement, wordt afgesneden. Er wordt verwacht dat de concurrenten druk gebruik zullen maken van de nieuwe mogelijkheid, maar niet in de eerste plaats voor telefoongesprekken. De marges zijn daarvoor veelal te laag. Veeleer wordt verwacht dat concurrenten het KPN-net zullen gebruiken om snelle Internet-verbindingen en video-op- bestelling te leveren. KPN heeft gezegd te zullen meewerken aan de maatregel. Dochters zorgen opnieuw voor miljoenenverlies De Duitse activiteiten van de Hollandsche Beton Groep (HBG), een van de grootste aannemers van Nederland blijven tegen vallen. Het afgelopen jaar behaalden de Duitse doch ters van HBG een negatief resultaat van 53 miljoen. RIJSWIJK ANP Dit jaar zal Duitsland waar schijnlijk opnieuw verliesge vend zijn, zij het minder erg dan in 1998, zo denkt de direc tie. In 1997 werd nog veel meer verlies in Duitsland geleden: 200 miljoen gulden. HBG is van plan twee van zijn Duitse dochters, Raulf Bau en Torkret, te verkopen. Raulf leed verlies, omdat orders die al zo goed als binnen waren, op het laatste moment werden afge zegd. Toch is het verlies niet de reden om het bedrijf te verko pen, benadrukte HBG. Belang rijker is dat het middelgrote, re gionaal werkende Raulf niet wil samengaan met de nieuwe, veel grotere HBG-dochter Wayss Freytag. HBG blijft voorlopig voor zichtig in Duitsland en is terug houdend met inschrijvingen. Daardoor kan de omzet er op nieuw dalen, waarschuwde be stuursvoorzitter J. Veraart. De diverse Duitse avonturen hebben HBG geen geluk ge bracht. Wayss Freytag heeft nu al 800 miljoen opgeslokt aan kosten en verliezen, tweemaal zoveel als verwacht. Daarnaast sleept op de achtergrond nog een juridische procedure we gens schade aan de nieuwbouw van een parlementsgebouw in Bonn. Dat proces, waarin 400 miljoen van HBG wordt geëist, verloopt zeer traag. Het resultaat uit gewone be drijfsuitoefening van HBG als geheel is gedaald, van 215 mil joen in 1997 tot 150 miljoen vo rig jaar. De nettowinst is wel ge stegen en wel met tien procent tot 132 miljoen. Dit komt mede omdat HBG in 1997 geld opzij heeft gezet voor reorganisatie. Dit jaar waren er zelfs buiten gewone baten als gevolg van verkopen van enkele dochters. Door het afstoten van enkele activiteiten is de omzet licht ge daald, met 300 miljoen tot 10,4 miljard. Veraart was niet somber over de cijfers. „Wij zijn tevreden over de vooruitgang die is ge boekt, maar we zijn nog niet te vreden over het punt waarop we staan", aldus Veraart. Over Duitsland zei hij: „Er moet iets te wensen over blijven." ii adviseur uit Oegstgeest helpt vastgelopen ondernemers overeind de privatisering van de Ziektewet proberen de verzekeraars op i de vinger aan de pols te houden van zieke werknemers. Menige trkgever heeft inmiddels het risico van ziektekosten via een tring afgedekt. Kennelijk bevreesd voor een hoog verzuim, met raan als consequentie gekoppeld een dito uitkeringslast, kijkt assuradeur op de vingers van Arbo-artsen. De interesse voor het wel en wee van uitgevallen arbeidskrachten gaat bij het keringsbedrijf Reaal zelfs zo ver dat bij bedrijfsartsen al om de onsgegevens van patiënten is gevraagd. De arbeidsongeschikte ne zelfstandige consulteert doorgaans niet de praktijk van de lokter. Als zelfstandig medisch adviseur legt Oegstgeestenaar E o) C.J. Frank in opdracht van verzekeraars visites af bij uit de Öe geraakte ondernemers. „Als het even kan, probeer ik iemand vastgelopen met hulp van anderen weer op gang te brengen. In het belang van de verzekeraar en van de verzekerde." [GERARD VAN PUTTEN to de naam van zijn bedrijf dl adviseur Elwin Frank Perspectief voor fysiek of geknakte kleine onderne- uitzichtloos hun toestand schijnt. Als 'onafhankelijk' dviseur van diverse verzeke rt hij niet alleen rekening ^ngen van zijn opdrachtge- zegt zich ook het lot van de oaan te trekken. fnd volstaan met het op to het woord 'overspannen' 6 lakkelijk. Het was zeker in to gebruikelijk dat medische van verzekeraars alleen de handelden. Ik heb ervoor mensen achter de papier- 'e zoeken. Niet alleen door iraten, vooral ook door naar ve*2 voor dergelijke visites anderhalf uur uit. „Waarbij oet medisch etiket dat aan t(le kleeft r mij interes ts vooral de diepere oorzaak bend ^ongeschiktheid. Het be- toaken van het achterlig- 'tam dat tot de inactiviteit is dikwijls het vertrekpunt g terug naar het eigen be- 1 uiterste geval zal ik, mocht de zaak geen levensvatbaar- niet aarzelen de ver zekerde een duwtje in de rug geven richting een omscholingscursus, rich ting job rotation. Het heeft geen zin aan een dood paard te trekken. Een nieuwe start valt verre te prefereren boven een niet te winnen gevecht te gen een dreigend faillissement." Frank, ooit tien jaar huisarts in Zeeuws-Vlaanderen, heeft inmiddels door het hele land heen een netwerk van deskundigen opgebouwd, die hem ten dienste kunnen staan bij de bege leiding van uit de roulatie geraakte kleine zelfstandigen. Zijn agenda puilt uit van de telefoonnummers van cardi ologen, psychologen, psychiaters en orthopedisten als potentiële wegwij zers op het traject van arbeidsonge schiktheid naar werkhervatting. ,Er is een gemeenschappelijk belang mee gediend. De verzekerde wordt niet beter van het ziek zijn, te meer omdat zijn zaak naar de knoppen gaat als die lang dicht blijft. En de verzekerings maatschappij vaart er wel bij als de schadereserve niet wordt bezwaard met kapitale toevoegingen. Mits de verzekerde bereid is mee te werken aan een terugkeer naar het arbeidspro ces, brengen de verzekeringsmaat schappijen het geduld op het hele be geleidingstraject af te wachten en ook te financieren." In zijn ambulante praktijk komt hij veelvuldig mensen tegen, die het na ja ren ploeteren voor de omzet even he- Zelfstandig medisch adviseur E.CJ. Frank uit Oegstgeest: „Als het even kan, probeer ik iemand die is vastgelopen met hulp van anderen weer op gang te brengen". FOTO HENK BOUWMAN lemaal hebben gehad. Oorzaken te over. De een voelt zich kapot gecon curreerd door de belendende super markt. De ander-stort in omdat het ja renlang bestaande familiebedrijf een natuurlijk afstervingsproces wacht vanwege de even simpele als schok kende mededeling van de kinderen dat hen een toekomst elders voor ogen staat. En weer een ander voelt zich be zwaard door financiële problemen die zozeer kunnen invreten in de privé- sfeer, dat er een verwijdering ontstaat in de relatie. Zo kan iemand als het ware vervallen van de ene in de andere nare omstan digheid, als gevolg waarvan de geeste lijke weerstand van de betrokkene langzamerhand breekt. Niet voor niets gaan nogal wat kleine ondernemers door die cumulatie van tegenslagen 'over de rooie'. Nipt meer in staat zelfs nog op de winkel te passen vanwege hun overspannenheid. „Wat ik ook veel tegenkom zijn on dernemers die al hun tijd en energie hebben gestopt in hun klein begonnen nering. Zestig tot zeventig uur per week werken, al dan niet met assisten tie van het thuisfront. Zo'n onderne minkje gaat mede door al die inspan ningen groeien: er wordt na verloop van tijd personeel in dienst genomen. Altijd gewend geweest alles zelf te doen, blijken veel van dergelijke kleine zelfstandigen dan niet In staat zaken te ROTTERDAM ANP Door de nieuwste adviesprij zen die Shell bekendmaakte kost een liter euro ongelood vanaf maandag 2,13 per liter. Superbenzine zonder lood komt op 2,19 terecht, terwijl su per met loodvervanger naar 2,25 per liter gaat. Een liter die sel kost dan 146,4 cent. Inclu sief de verhoging van maandag zijn de benzineprijzen de afge lopen vier weken met zes cent omhoog gegaan. De stijging van de prijs van ru we olie de afgelopen tijd is er de oorzaak van dat de prijs voor benzine voortdurend wordt aangepast. Eerder deze week werd bekend dat de prijzen za terdag met twee cent per liter omhoog gaan. Gisteren kwam opnieuw de aankondiging van een verhoging met een cent op maandag. UTRECHT ANP De spoorwegbond FSV spant een rechtszaak aan tegen NS Reizigers. De bond eist van NS de zekerheid dat de machinis ten en conducteurs hun vakan tiedagen van dit jaar kunnen opnemen. „NS weigert die ga rantie te geven. De dagen staan in de CAO en die moet worden nageleefd", zegt H. Zendman van FSV. Zolang die toezegging er niet ligt, wil de FSV ook niet praten over een oplossing van het be staande stuwmeer aan vrije da gen. NS Reizigers bereikte daar zoals eerder deze week gemeld met de andere bonden een ak koord over. Aan het eind van het jaar moet het aantal uit staande dagen zijn gehalveerd. Volgend jaar moet het verlof probleem uit de wereld zijn. In januari probeerde de FSV in Flevoland nog tevergeefs via werkonderbrekingen de NS te dwingen om het stuwmeer aan te pakken. NS'ers hebben de af gelopen jaren lang niet alle da gen kunnen opnemen. Dit kwam onder meer door het hoogte ziekteverzuim en het te kort aan personeel. Zoals gemeld houdt het ak koord in dat werknemers hun stuwmeer aan verlofdagen mo gen omzetten in extra pensi oenrechten of de studiefinan ciering voor hun kinderen. NS Reizigers voegt dan een bonus toe van 50 procent van de waarde. Kiest een werknemer voor uitbetaling in geld, dan le vert dat een bonus op van 25 procent. De komende tijd zal het be drijf twee procent meer machi nisten en conducteurs aanne men dan normale omstandig heden nodig is. De werving van nieuw personeel loopt volgens NS op volle toeren. ECONOMIE WIJZER Op deze luchtfoto is duidelijk de spoortunnel-in-aanleg te zien onder de Oude Maas door bij Rotterdam. De HBG-bedrijven HBW, Wayss Freitag en HAM-VOW spelen bij de werkzaamheden een actieve rol. FOTO ANP DICK SELLENRAAD In Nederland gingen de za ken als vanouds goed, al was het resultaat iets gedaald. Grote stijger was het Verenigd Ko ninkrijk, waar de winst meer dan verviervoudigde naar 45 miljoen. delegeren in hun tot bloei gekomen bedrijf. Ze trekken als vanouds allerlei taken naar zich toe, die ook perso neelsleden zouden kunnen uitvoeren. Veel van die mensen lopen vast als ze wat op jaren raken, als ze naar de vijf tig toe gaan." Frank kenschetst ze met alle respect als ondernemers wier eigen zaken bo ven hun hoofd zijn uitgegroeid. „Ge dwongen maanden thuis te blijven vanwege fysieke of mentale proble men, merken ze op afstand dat hun bedrijf gewoon doordraait en vaak be ter dan ooit te voren. Dat heeft veelal te maken met het feit dat de opleiding van de jongere rechterhand veelal meer is toegesneden op de eisen die een grotere onderneming stelt. Die zal zich hebben bekwaamd in het voeren van stressmanagement, waar de eige naar zelf hooguit cursussen op zijn ei gen specifieke vakterrein heeft ge volgd. Heel moeilijk te verteren voor een eigenaar van zo'n zaak, dat-ie fei telijk zichzelf overbodig heeft gemaakt. Temeer omdat dergelijke mensen zich voor hun ziekmelding meestal onmis baar waanden. Dan is er een behoorlij ke drempel te overwinnen, zodra ze zich hersteld voelen." Maar hoe die te slechten? Psycholo gische hulp en coaching blijken niet zelden uitkomst te bieden in het re'ïn- tegratieproces, betoogt Frank. Ruim vijftig procent van de 'psychische ge vallen', met wie hij het laatste jaar te maken had, is weer aan de slag. „Waarbij de persoon in kwestie wordt voorbereid op een andere rol in het ei gen bedrijf. Natuurlijk vereist het gees telijke veerkracht om bepaalde taken voorgoed af te stoten aan de bedrijfs leider, ook al heeft die de zaak nog zo voorbeeldig draaiende gehouden. Maar dat is beter dan de draad weer gewoon op te pakken, alsof er niets is gebeurd. Gelukkig beseffen de meeste mensen die tegen de lamp zijn gelopen dat ook wel. Helaas moeten sommige eerst worden getroffen door een hart infarct of een geestelijke ontsporing om tot het inzicht te komen dat geen mens onmisbaar is." Edward M. Hallowell schreef in het februarinummer van de Harvard Business Review dat mensen die zich achter tele foons en computers kunnen verschansen, even ruw in de menselijke omgang worden als wegpiraten die veilig inge blikt voorrang nemen. In de beslotenheid van telefoons en voicemails en e-mails wordt de ene helft van de mensheid overmatig assertief en lomp, en de andere helft juist tobbe- rig en overgevoelig. Veel werk dat vroeger van mens tot mens verliep, vindt haar werktijd opging aan elec- tronische communicatie. Met bijbehorend verlies aan men selijk contact. Hallowell schreef haar symp tomen toe aan een gebrek aan 'echt' contact. Daarmee be doelt hij contact met een ge sprekspartner die lichamelijk, gevoelsmatig en verstandelijk aanwezig is. Hij zegt de afge lopen jaren honderden over belaste werknemers over de vloer te hebben gehad. Zijn conclusie is, dat een mens so ciale contacten nodig heeft voor zijn geestelijke en licha- nu plaats via het een of andere melijke gezondheid, apparaat. Door de moderne Als het ons daaraan chronisch media ver schraalt het soci aal contact op het werk aan zienlijk. Hallowell is psychiater. Hij maakt zich zor gen. Hij heeft een praktijk in Mas sachusetts en geeft les aan de eerbiedwaardige Harvard Medical School. Zijn klan tenkring bestaat voornamelijk uit in het leven verdwaalde directeuren van grote bedrijven. Neem 'Char les', de man die niet meer in slaap kon komen nadat hij voor 20 miljoen dollar zijn be drijf had verkocht. „Wat schort eraan Charles?", vroeg Hallowell. „Ik was graag nog een paar jaar in m'n be drijf blijven werken, maar ik kan niet opschieten met de nieuwe baas", verklaarde Charles. „Hij zit op het hoofd kantoor in Texas en ik zit hier in Massachusetts en hij stuurt me onophoudelijk e-mail met Lijsten van dingen die ik voor hem moet opknappen." Hallowell vraagt een voor beeld en Charles legt uit:Als ik op maandagmorgen m'n computer aanzet, vind ik een boodschap die zegt: Vorig be richt niet acceptabel. Moet over." Neem Lynn, een vrouw met een leidinggevende baan in de gezondheidszorg. Zij vreesde haar geheugen kwijt te raken. Ze werd steeds trager. Hoewel ze \Toeger vlot van tong was, had ze nu moeite uit haai- woorden te komen. Over be slissingen die ze anders met een nam, brak ze zich nu uren of zelfs dagenlang het hoofd. Er zat mist in haar hoofd en die werd steeds dikker. Hallo well vond geen afwijkingen, maar constateerde wel dat drie of vier keer zoveel van PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste gaat ontbreken hebben we een probleem, ook economisch. Soci aal contact zou in ons lichaam een scheikundige reac-" tie op gang bren gen die ons actief en gezond houdt. Als ziektebeeld geeft hij de al ge noemde vergroving van omgangsvor men, naast een achterdocht die op het zieke lijke af kan zijn, ontzettend lange tenen, chronische gees telijke vermoeidheid, twijfel aan eigenwaarde, kwezelach tig gepieker over onbeduiden de zaken en een groeiende traagheid. Hij vat het samen als 'geestelijke aftakeling'. Daar komt bij dat computer communicatie veel ruimte voor misverstand, ongelukkige toonzetting en hard woordge bruik laat. Het mes snijdt dus aan twêe kanten: de extra mis verstanden stapelen zich op extra lange tenen. Aantonen dat er ook lichame lijke gevolgen zijn, valt Hallo well zwaarder. Daarvoor ver wijst hij naar onderzoek in de privé sfeer. Mensen die geïso leerd leven, overlijden vroeger dan mensen met hechte con tacten. Gehuwden met een vriendenkring bezoeken min der vaak de huisarts en ze zijn minder vaak ziek. Goede vrienden zouden het im muunsysteem versterken en de levensduur na een hartaan val verlengen. Verder noteer den wij, dat mensen die religi euze bijeenkomsten bijwonen een significant betere gezond heid schijnen te genieten dan zij die wel geloven maar niet ter kerke gaan. Hallowell advi seert werknemers en bedrij ven dus dringend om 'echt' sociaal contact in ere te her stellen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11