Bouw vreest snoeimes kabinet VN li blijft kooplustig Economie er sa tel: concurrent ia de ether omzeilen S Reizigers investeert irs in nieuw materieel Startsein geboorde spoortunnel Europese supermarktalliantie tegen genetische verandering Nieuwe bus NZH Travel in uur omgebouwd Tilburg met bedrijven op zoek naar baan allochtonen - dlloyd verkoopt Van Gend Loos Hl Nedlloyd is van plan Van Gend Loos en Selekt- jj^öör 1,175 miljard gulden te verkopen aan Deutsche Post transportonderneming Danzas. Dat heeft het concern ,ag bekendgemaakt. Daarmee stopt het bedrijf zijn activi- binnen de sector Europees Transport en Distributie. jChe Post en Danzas versterken met de aankoop hun Euro- 'pakjesnetwerk. De groepage en logistieke activiteiten van floyd ETD zullen geïntegreerd worden met die van Danzas. ,n Leer hoopt op meer winst urdam Verpakkingsproducent Van Leer heeft last van te- jrinddöor de onzekere economische ontwikkelingen inEu- ,en Zuid-Amerika. Bovendien zal door kostenreductie- Kegelen in de eerste helft van 1999 alleen in de tweede jaar- winstgroei kunnen optreden. Toch hoopt bestuursvoorzit- j de Vlugt dat er dit jaar enige verbetering van de winstge- iheid mogelijk is. Van Leer zag vorig jaar de nettowinst stij- met 8,2 procent tot 132,4 miljoen. De omzet daalde vorig met 6,4 procent naar 4,45 miljard. is glastuinbouw 1,5 cent duurder ijAAGi De glastuinbouwsector en de Nederlandse Gasunie jjënëvereenstemming bereikt over de prijs die glastuinders [het gas voor hun kassen moeten betalen. Afgesproken is de prijs per 1 februari met 1,5 cent per kuub omhoog gaat. jniee komt de prijs per kuub op 22,2 cent. Het prijsakkoord li voor de ongeveer 10.000 glas tuinders in Nederland die sa- circa 4,5 miljard kubieke meter gas verbruiken. iIA verbiedt vaste prijzen Biodermal kaag» De waakhond tegen oneerlijke concurrentie, de Ne- uids Mededingingsautoriteit (NMa), heeft vaste verkoop- flivoor cosmetica van Biodermal en Hypowash verboden, producent legt winkeliers de prijzen op, wat in strijd is met ïededingingswet. Al eerder verbood de Europese Commis- Drs. Hans Schreuder Laboratoria om prijzen voor zoncos- öcavan Biodermal voor te schrijven. Winkeliers die produc- van Biodermal en Hypowash verkopen mogen de prijzen jgen. zonder dat Schreuder daar stappen tegen kan onder- ien. Behalve om cosmetica gaat het ook om zonnecrèmes, jvriendelijke reinigingsmiddelen en fysiotherapeutische Evrmiddelen. De producent had de vaste prijzen verplicht leid om te voorkomen dat de winkeliers met stuntprijzen de iktkonden 'verzieken'. J'91: Ziekenhuis vier procent meer KHT» NU'91 vindt dat het personeel in de ziekenhuizen dit een loonsverhoging moet krijgen van vier procent. Daar- öt wil de vakorganisatie met de werkgevers afspraken maken terugdringing van ziekteverzuim en werkdruk. Abvakabo en CFO hebben hun eisenpakket voor de nieuwe CAO nog [vastgesteld. De ziekenhuizen bijten in april het spits af bij onderhandelingen van de CAO's in de gezondheidszorg. De enhuizen maakten afgelopen najaar bekend uit de grote Ivoor de zorg te stappen. Zij willen arbeidsvoorwaarden die toegesneden op het werk in het ziekenhuis. esultaat Arcadis zes procent hoger hem* De ingenieurs van Arcadis boeren goed. Het vroegere idemij in Arnhem maakte vorig jaar 34,2 miljoen gulden st. Dat is 6,4 procent meer dan het jaar daarvoor. De winst linde vooral op de goede resultaten in Nederland en op de itage van de Spaanse en Amerikaanse bedrijven. In Neder- d werkte het bedrijf onder meer aan de geluidsisolatie van 70 )0O woningen rond Schiphol. Voorzitter Brinkman: 'Vernieuwing steden in het gedrang ht/enschede gpd Nederlandse Spoorwegen de komende tien jaar mil- n guldens investeren in reizigersmaterieel. Het daarbij om enkele honder- dubbeldekstreinstellen die :md zijn voor de Intercity- iten. deel van die stellen, die het bestaande DD-IRM- tneel worden afgeleid, is hikt om met 220 kilometer uur over de nieuwe hoge- ïeidslijnen te rijden. Dat lent een flinke verkoning veel binnenlandse rijtijden idoor de concurrentieposi- ran de trein ten opzichte auto wordt versterkt, nt in 2006 tussen Amster- en Rotterdam over de we zuidlijn zal dan nog hls 34 minuten bedragen! NS heeft een toekomst geschreven onder de 'Bestemming: klant'. NS fleur H. Huisinga beschrijft i plannen dat de toekomst het bedrijf op het spel staat de punctualiteit en de servi- niet worden verbeterd. Om sierke positie van NS reizi- de mobiliteitsmarkt te ouden zal het bedrijf én moeten groeien én veel moeten investeren, luisinga: ,,Als NS-ers hebben 1ERDAM. ANP loonbedrijf Versatel wil met "dp van radiogolven onaf- gelijk worden van KPN Te- jdi, de vroegere PTT. Versa- dat middelgrote en kleine dememingen tot de klanten- '8 rekent, overlegt hierover het ministerie van Verkeer Waterstaat, ersatel legt momenteel een ïkenayn kabelnetwerk aan tussen grotere steden in Neder- d en België. Voor de verbin- 5tussen deze 'elektronische weg' en het kantoorgebouw de klant is Versatel nog al- afhankelijk van KPN Tele nde grote concurrent. 'ersatel zoekt de oplossing in de ether. Op een beperkt "'al plaatsen, zoals bedrij- i8« 'terreinen, komen ontvan- ,s die rechtstreeks op het 29$ "tel net zijn aangesloten. Jaar steun voor Menken Drinks bodegraven anp De bouwbedrijven vrezen het slachtoffer te worden van de nieuwste bezuinigingsronde in het Kabinet. Vooral op de investeringen in infrastructuur is eenvoudig en pijn loos te bezuinigen, denkt E. Brinkman, de voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). Als de be zuinigingen op infrastructuur doorgaan komt de ver nieuwing van de steden in het gedrang, zo vreest het AVBB. leiden gpd nigen is dan de investeringen in wegen en openbaar vervoer uit „Iedereen weet dat politie, zorg te stellen. Veel van dat geld is en onderwijs heilig zijn voor het wel gereserveerd, maar heeft kabinet. Daar wordt niet op be- nog geen bestemming. Daarop zuinigd", aldus Brinkman. Een bezuinigen raakt dus niet recht- gemakkelijke manier van bezui- streeks belangen. Brinkman vreest dat deze be zuinigingen de reconstructie van de steden in het gedrang zal brengen. „De komende tien jaar moet er 95 miljard gulden in de verbetering van de be staande steden gestoken wor den. Deels wordt dat geld door private partijen opgebracht en door woningcorporaties. Een fors deel van de investeringen zal echter van de overheid moeten komen." Vooral in de aanleg van we gen en voorzieningen voor openbaar vervoer moet flink worden geïnvesteerd, zegt Brinkman. „De steden moeten goed bereikbaar zijn om ze aantrekkelijk te houden als ves tigingsplaats voor mensen en bedrijven. Vooral het openbaar vervoer blijft een zorgenkind." Het AVBB wil de omgeving van de stations flink onderhan den nemen. De stations moe ten omgeven worden met kan toren, winkels en woningen, liefst m zo'n groot mogelijke dichtheid. De mensen die rond het station werken, zullen met de trein komen en zodoende al vast een flinke vervoersstroom opleveren. Op die manier wordt het aanleggen van goede voor zieningen voor openbaar ver voer ook meteen rendabel. Buiten de stadscentra kun nen de wijken dan wat ruimer opgezet worden, met veel groen en waterpartijen. Dat is een aantrekkelijke woonomgeving voor de mensen die nu vaak naar de dorpen om de stad heen verhuizen. Aangezien het hierbij vaak om goedverdienen de mensen gaat is het een aan trekkelijke groep om te behou den voor de stad. De köop- kracht van deze groep kan cje economie van een stad een welkome impuls geven. Campina Melkunie blijft doch ter Menken Drinks in Bodegra ven nog een klein jaar financi eel steunen. Daarna draait Campina de geldkraan dicht. Dat heeft topman B. Bijvoet van Campina Melkunie bekendge maakt. Menken Drinks, producent van zuivel- en frisdranken, kwam bij de overname eind 1997 van Menken van Grieken door Campina Melkunie in de problemen. Het marktaandeel van Menken Drinks in de fris drankenindustrie is aanzienlijk geslonken. Menken Drinks zit nu nog in een reorganisatie waarbij 60 van de 150 arbeids plaatsen worden afgestoten. we dagelijks met ontevreden klanten te maken. Ze vinden dat de treinen onvoldoende op. tijd rijden. Dat er te veel versto ringen van de dienstregeling zijn. En dat deze verstoringen niet goed worden opgevangen. Ook de service en informatie voorziening worden als matig beschouwd. De klanten hebben gelijk!" Met het nieuwe materieel wil NSR niet alleen in het jaar 2010 anderhalf keer zoveel reizigers vervoeren als nu, de dubbel dekkers worden ook aange schaft om het aantal vertragin gen te halveren van zestien tot acht procent. Anders gezegd, binnen een paar jaar moet 92 procent van de treinen op tijd rijden. Nu bedraagt dat percen tage zoals bekend nog 84 pro cent. Op de stations verschuift het accent van verkoop naar servi ce. De bestaande loketten zul len gaandeweg verdwijnen. Te gelijkertijd komen er op de gro tere stations open balies waar achter service-medewerkers voor iedereen aanspreekbaar zijn. Tevens komen er op de stations en in de treinen 'dyna mische' informatiesystemen die aan reizigers en personeel de meest actuele informatie zullen verstrekken. Rotterdam Minister Netelenbos van verkeer heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de bouw van de Botlekspoortunnel onder de Oude Maas. De tunnel in het haventracé van de Betuwelijn wordt de eerste geboorde spoortunnel in Neder land. Gekozen is voor de boortechniek omdat die veel minder ruimte inneemt dan een standaard zinktunnel. Ook kennisvergroting heeft meege speeld in de overwegingen. Nederland doet zo waardevolle ervaring op, vindt Netelenbos. De to tale lengte van de tunnel is straks 3.070 meter, waarvan 1.835 meter moet worden geboord. Er ko men twee tunnelbuizen op een afstand van tien meter van elkaar. Begin 2002 gaan er goederen treinen door de tunnel rijden. De kosten bedragen 297 miljoen gulden. De tunnel is noodzakelijk om dat de huidige Botlekbrug geen ruimte biedt voor een tweede spoor. Bovendien staat die lage brug vaak open vanwege het drukke scheepvaartver keer. FOTO ANP RA YMOND RUTTING Haarlems uitgeversconcern zoekt vooral in het buitenland amsterdam ronald frisart VNU blijft onverminderd koop lustig. Omdat de Nederlandse markt daarvoor niet veel moge lijkheden meer biedt, speurt het Haarlemse uitgeversconcern vooral in het buitenland naar overnamekandidaten. Be stuursvoorzitter J. Brentjens en financieel topman F. Cremers zetten dat gisteren in Amster dam uiteen in een toelichting op de jaarcijfers. VNU wil in de eerste plaats groeien in zakelijke informatie en gouden gidsen. Daarnaast zoekt het concern uitbreiding op de tijdschriftenmarkt in Oost- en Midden-Europa. „We zijn voortdurend alert op acqui sitiemogelijkheden en die zul len zich ook dit jaar voordoen. Dat willen we ook, groeien door acquisities", aldus Brentjens. Het afgelopen jaar sloeg VNU een grote slag door voor 4,3 miljard gulden World Directo ries in te lijven. Die Gouden- Gidsuitgever zorgde meteen voor een forse bijdrage aan de 29 procent groei van de netto winst (tot 512 miljoen gulden). Zonder World Directories zou de winst maar 15 procent zijn gegroeid. De Amsterdamse ef fectenbeurs reageerde daarop teleurgesteld. Het aandeel VNU stond gistermiddag 1,15 euro lager op 36,65 euro. Met de voorgenomen expan sie buiten de landsgrenzen houdt het concern vast aan een al eerder gekozen marsrichting. In 1994 kwam 72 procent van het bedrijfsresultaat uit activi teiten in Nederland, vorig jaar was dat nog 49 procent. „Mis schien komt over vier jaar twee derde van het resultaat uit het buitenland en nog maar een derde uit Nederland", aldus Brentjens. Volgens zijn collega Cremers kan VNU voor nieuwe aankopen moeiteloos meer dan een miljard gulden lenen. Pas als er veel meer geld nodig zou zijn, zal worden overwogen nieuwe aandelen uit te geven. Voor overnamekandidaten kijkt VNU onder meer naar Midden- en Oost-Europa. „In de markt voor publiekstijd schriften in Tsjechië, Hongarije en Rusland hebben we gekozen voor het kopen van platforms", aldus Brentjens. „We gaan niet meteen voor winst, maar eerst voor marktaandeel." Op het gebied van dagbladen heeft VNU in het buitenland geen plannen. Maar zou zich ooit een gelegenheid voordoen dan is het concern niet vies van overname van Nederlandse dagbladtitels. Het moet, bena drukte Brentjens, dan wel gaan om titels die aansluiten bij het verspreidingsgebied van de VNU-dagbladen in het zuiden van Nederland. „Als bijvoor beeld in Heerlen of Arnhem een krant te koop zou zijn, hebben we zeker belangstelling." De oplagen van de regionale VNU-kranten 'staan enigermate onder druk', aldus de bestuurs voorzitter. Momenteel wordt bestudeerd of rond die kranten andere activiteiten kunnen worden ontplooid. Om de ge dachte te bepalen wees Brentjens op publieksbladen voor tuinieren en wonen die ook beurzen en tentoonstellin gen organiseren. Een duidelijke winstverwach ting spreekt VNU nu nog niet uit. Verder dan de verwachting dat de nettowinst per aandeel opnieuw zal stijgen, gaat de concemleiding niet. Volgens Brentjens is dat een traditie. „Vorig jaar zijn we heel con creet geweest, omdat de over name van World Directories daartoe aanleiding gaf. Nu zijn we weer voorzichtig", zei hij. Desgevraagd verwees de be stuursvoorzitter het gerucht dat hij spoedig zou terugtreden naar het rijk der fabelen. Brentjens: „Het is geen actueel onderwerp, het is niet aan de orde en verder wil ik er niks over zeggen". Cremers: „Meneer Brentjens is pas 58 jaar". Brentjens: „Ik kan nog jaren blijven en ik wil er verder niks over zeggen". VNU aast op Financieele Dagblad amsterdam anp VNU, uitgever van een reeks regionale dagbladen in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland, heeft inte resse om het Financieele Dagblad over te nemen. Dat zei VNU-topman J. Brentjens gisteren na afloop van de toelichting op de jaarcijfers over 1998. Een landelijke krant ont breekt nog in de portefeuil le van VNU. Brentjens zegt geen interesse te hebben in een landelijk dagblad. Ne derlands enige zakenkrant ziet de VNU-voorman ech ter als een gecombineerd dag- en vakblad. „Dus dat is een ander verhaal. Als daar een aardig prijs aanhangt, zijn we zeker geïnteres seerd." Aliold: Zaak speelt in Nederland nauwelijks londen anp Zeven grote supermarktcon cerns in Europa gaan samen werken bij het weren van gene tisch veranderde ingrediënten uit hun levensmiddelen. Aan leiding is bezorgdheid bij con sumenten over nadelige gevol gen voor de gezondheid. Ne derlandse kruideniers als Albert Geschikt voor gewoon vervoer en voor rolstoelvakanties haarlem piet arp De klanten van Versatel krijgen een zendtoestel, waarmee tele foon- en dataverkeer zonder tussenkomst van KPN naar de Versatel-kabel wordt gezonden. Volgens Versatel-directeur G. Mesch bevindt dit soort radio technologie zich nog in een vroeg stadium. Het ministerie van Verkeer heeft nog enkele frequenties te verdelen, waarop Versatel aanspraak maakt. Versatel gaat de komende drie jaar een miljard gulden in vesteren in Nederland en Bel gië. Het bedrijf is nog steeds 'Verliesgevend; pas in 2001 zul len kosten en uitgaven elkaar in evenwicht houden (break-even- point). Mesch: „Wat wij het be langrijkste vinden is dat de marges groeien, de omzet toe neemt en dat we het juiste per soneel hebben kunnen aantrek ken." De busvloot van NZH-Travel verandert de komende jaren in grijpend. Alle nieuwe bussen worden multi-functioneel, ver telt manager commerciële za ken R. Pieterse. Dat betekent dat het materieel in dik een uur kan worden omgebouwd van luxe toerbus tot bus voor ver voer van rolstoelers. Inmiddels zijn de eerste drie snel om te bouwen Bova-bussen in bedrijf genomen. De afgelopen paar jaar zat dochteronderneming NZH Tra vel, een dochter van NZH, diep in de rode cijfers. Binnen NZH en holdingbedrijf VSN werd zelfs geopperd alle verliesge vende touringcarbedrijven af te stoten. De openbaar vervoerder zou zich moeten terugtrekken op en beperken tot de core-bu siness. VSN-directeur C. Anker wil daar niets van weten. „Ik ben er zeker van dat met de nieuwe bussen een aardige bo terham verdiend kan worden." NZH-Travel rust op drie pij lers, licht Anker toe. „Allereerst het touringcarvervoer voor de overheid, voor organisaties en voor bedrijven in de wijde re gio, daarnaast op contractbasis voor groepsvervoer en tot slot het inzetten van oudere bussen voor het gewone openbaar ver voer in spitstijden." Volgens Heyn houden zich afzijdig. De kwestie zou in ons land nauwe lijks spelen. Sainsbury's, de op een na grootste supermarktketen in Groot-Brittannië, maakte giste ren bekend een alliantie te vor men met Marks Spencer, het Franse Carrefour, Superquinn (Ierland), Migros (Zwitserland), Esselunga (Italië) en Delhaize (België). De bedrijven denken via krachtenbundeling beter in staat te zijn aan producten te komen die gegarandeerd vrij zijn van genetische modificatie. Sainsbury's vervangt in de ei gen winkels op korte termijn al le producten van het huismerk die mogelijk veranderde ingre diënten bevatten. De concur renten Marks Spencer, Asda, Waitrose en Iceland namen al eerder een dergelijk besluit. Aliold, het moederconcern van Albert Heijn, laat in een re actie weten zich te houden aan de Europese wetgeving. Die schrijft voor dat toepassing van gemodificeerde ingrediënten moet zijn aangegeven op het etiket, waardoor de consument kan kiezen. Albert Heijn doet dat op de etiketten van elf arti kelen van het huismerk. Milieuorganisatie Green peace is zèer ingenomen met het initiatief van de zeven con cerns. „Nederland loopt achter, maar de discussie begint ook hier op gang te komen", aldus een woordvoerster. Volgens Greenpeace is het bewustzijn bij de Nederlandse consument onderdrukt door de Nederlandse overheid en han dig pr-beleid van biotechnolo- gieconcerns als het Amerikaan se Monsanto. Het groeiende verzet tegen genetische manipulatie van landbouwgewassen treft vooral de sojaboeren in de Verenigde Staten. Natuurlijke en veran derde soja worden in de VS niet gescheiden. - - 'ti f'ïj f 1 i f T i v j 1 :T i i vy mmmtÊmÊÊÊÊÊÊamm Twee van de nieuwe NZH-touringbussen op het Pontplein in Umuiden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROBIN VAN LONKHUIJSEN Anker hoeft de vernieuwing van de busvloot van NZH-Travel niet te blijven steken op deze eerste drie bussen. De nieuwe Bova-bus biedt als 'royal-class vervoerder plek voor veertig passagiers. In de gewone toeris tenopstelling passen tot 54 stoelen in de bus. Omgebouwd biedt de bus plaats aan twee rij en van negen rolstoelen. Aan rolstoelbussen bestaat een groeiende behoefte, vertelt G. Koster van de stichting 'Aan- dagt'. Deze Amsterdamse stich ting verzorgt voor langdurig zieken en gehandicapten uit stapjes en dagtochten. „Vorig jaar deden we tachtig maal een beroep op NZH-Travel." Het bedrijf levert de bussen telkens tegen een gereduceerd tarief. Anders is het bijna onbetaal baar." tilburg anp De Tilburgse burgemeester Ste kelenburg gaat met onderne mers in zijn stad overleggen hoe allochtonen aan de slag kunnen komen. Hij doet dat vandaag op initiatief van het VNO-NCW minderhedenpro- ject dat samenwerkt met de An ne Frankstichting. De bedoeling van deze zoge noemde burgemeestersbijeen komsten is om gemeente en ondernemers samen tot actie te brengen om zoveel mogelijk va catures door allochtonen te la ten opvullen. De gemeenten hebben middelen, zoals subsi dies, om hen voorbereid aan het werk te brengen. De bedrijven kunnen bijdra gen door werkervaringsplaatsen aan te bieden of mogelijkheden voor scholing. Een lokale aan pak biedt perspectief, luidt de stelregel. Binnen de gemeente is het best bekend hoe de doel groep bereikt kan worden. Onder allochtonen is de werkloosheid nog altijd hoog. Is van de totale beroepsbevolking vijf procent werkloos, onder al lochtonen is dat dertien pro cent. Vooral onder Turken en Marokkanen is één op de vijf werkloos. Onder Surinamers en Antillianen is dat één op de acht. Ook in Zaanstad en Leid- schendam zijn deze maand nog burgemeestersbijeenkomsten. In de loop van dit jaar volgen andere gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9