Actie gevraagd tegen rommel op strand Binnenland ovincie kritisch over J iie Energie Noord West 9. 14s Menfoutje I m Universiteiten mogen zich meer profileren Wars van idealisme, gek op chique merken Kamer achter invoering agressietest honden Gokverslaafde Chinees durft niet naar hulpverlening brunat? ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten keeper door het lint na ontslag I. Een 25-jarige barkeeper is dinsdag in De Bilt volledig iet lint gegaan toen zijn werkgever hem op staande voet |tslagen. Reden voor het ontslag was het drinken van bier ■werktijd. Toen zijn baas hem de bons gaf, smeet de woe- kastelein tachtig bierglazen en dertig borden aan digge- ok een computerscherm moest er aan geloven. aarde moet gevangenis in jci Hen 91-jarige Hagenaar is gisteren veroordeeld tot Jaiïden gevangenisstraf en tbs voor poging tot doodslag are mishandeling. Verder moet de man verpleegd worden, 0| deelde de rechtbank in Den Haag woensdag. Gezien zijn 'tijd zag de rechter af van de geëiste celstraf van acht- nden. De hoogbejaarde en slechthorende man stak vo- jjin het Haagse verzorgingshuis met een Stanleymes in [ek. De wond bevond zich drie centimeter van de hals- Ier. Eerder ging hij al eens een vrouw met een briefopener [Toen werd nog vanwege de leeftijd van de man afgezien olging. jte partij XTC onderschept De politie Haarlemmermeer heeft deze week een tij XTC-pillen onderschept en inbeslaggenomen. De van 130.000 pillen zat verstopt in de reservewielen van mto's die op het punt stonden naar het buitenland te wor- *10 «transporteerd. De politie schat de straatwaarde op zeker Üjoen gulden. De transporteur vertrouwde het zaakje niet arschuwde de politie. Die nam de auto's vorige week vrij- 1 beslag. Met behulp van een speurhond ontdekte de poli- in de reservewielen. ir cel voor stelen Mondriaan burg Een 25-jarige man en zijn 49-jarige moeder uit Sit- ie vorig jaar september een schilderij van Mondriaan uit luws Museum in Middelburg roofden, moeten nog ne- laanden de cel in. De rechtbank in Middelburg veroor- t beide personen gisteren tot achttien maanden, waarvan orwaardelijk. Het voorarrest (ongeveer drie maanden) echter van de celstraf afgetrokken, zodat nog negen den overblijven. De 25-jarige man had het schilderij 'De 'op 25 september in een opwelling meegenomen. Zijn er had toen op de uitkijk gestaan. Het tweetal eiste later ■loning van 50.000 gulden voor het terugbrengen van het verk. |»er moet jongeren opvoeden jrdam' Het Amsterdamse college van burgemeester en /O iouders wil jongeren die in aanraking zijn geweest met jus- ''cn politie en dreigen af te glijden, drie maanden een oplëi- bij de krijgsmacht laten volgen. Daar kunnen zij in de ge- //y iplineerde omgeving van de krijgsmacht een gedeeltelijke riding volgen. De jongeren van 17 tot 23 jaar nemen op ge basis deel aan opleidingen als lassen, draaien, onder- Al\l bmontage of installatie. Na afloop krijgen ze een deel-cer- aten kunnen ze doorstromen naar een baan of een ver- j ipleiding. Hoewel dit niet het doel is van het project, kun- reook onder voorwaarden doorstromen naar een baan bij Bsie. De eerste jongeren kunnen vanaf 12 april terecht bij lacht. :sn M* RL Steeds meer zwerfvuil langs de kust lijkt meer op verkoop dan op fusie 'theo van der kaal) eerderheid van provincia len in Noord-Holland niet zonder meer in met hl fusieplan van Energie 'V li West en drie andere iebedrijven. De fracties Jr gisteren forse kritiek op lortdenderende fusietrein ENW (Noord-Holland), r (regio Leiden), NUON erland, Flevoland en ^1* and) en GAMOG (Flevo- Gelderland). Als enige eelhouders moeten de be en provincie- en gemeen teen voor het einde van ïaand instemmen met de gafaseerde verkoop van leien. j energie-distributiebedrij- len fuseren om samen te staan in de vrije ivoor distributie van elek- èiL De tarieven voor de tent kunnen daardoor ilijven. De bedrijven slui- een later stadium fusie ra buitenlands energiebe- liet uit, vergelijkbaar met rente overname van het nproductiebedrijf UNA d-Holland, Amsterdam trecht) door het Ameri- eReliant. enige fractie toonde de zich bereid nu al met de in te stemmen. Woord- er Van den Berg verheug- b al op de miljoenen gul die naar de provincie zul- estromen bij verkoop van indelen: Energie Noord is acht miljard gulden de provincie bezit elf nt, dus straks komt er ze- te miljard gulden bij de acie binnen. Het lijkt hier nterklaas." overige fracties spreken MARILYN FRENCH AAR MOEDERS DOCHTERu 'a|llyn French neem vanavond een goed boek mee naar bed Alleen bij Bruna John Irving 795 De beren los De plannen om zwerfvuil op stranden te bestrijden zijn mooi, maar volgens stichting De Noordzee duurt het veel te lang voordat er echt iets gebeurt. De hoeveelheid rommel langs de Noordzee, de Wadden en de Zeeuwse Delta is ook in 1998 niet minder geworden. Er lag zelfs iets meer dan in 1997. scheveningen anpafgeven aan speciale havenin stallaties, en dat er een afval- Bijna de helft van het zwerfvuil heffing moet komen. Ook kun- komt vanuit zee. De Tweede nen schepen hun hoeveelheid Kamer bepaalde eind vorig jaar afval verminderen, dat schepen hun afval moeten Stichting De Noordzee heeft er echter een hard hoofd in. Zij vreest dat het voorlopig bij plannen blijft en dringt er bij minister Pronk (milieu) op aan dat snel actie wordt onderno men. Zo moet het schepen makkelijk worden gemaakt om in havens hun afval af te geven. Verder moet Nederland niet op andere landen wachten met het invoeren van een afgifteplicht. Pronk ontving vanmorgen op het strand van Scheveningen het Coastwatch rapport 1998. Op het strand waren ook verte genwoordigers van het ministe rie van verkeer en waterstaat, de Nationale Havenraad, het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam, de Nederlandse Re dersvereniging en de Haven ontvangstinstallaties. Jongeren gingen vorig voor- en najaar 110 kilometer kust af voor het traditionele strandon- derzoek. Wat zij daar aantroffen was een bonte verzameling van allerlei rommel. Bijna de helft was plastic: lappen, zakken, verpakkingen, flessen, jerrycans en viskisten. Nylon touwen en netten waren ook overvloedig aanwezig. In mindere mate vonden de scholieren papier, metaal en glas. Ook kleding en rubber ontsierden de stranden. Van al deze spullen was zeker vijftien procent toeristisch af val. Pronk kreeg ook een foto van de kreek bij de duinen van Schoorl. Daar heeft de zee eind vorig jaar de ruimte gekregen om tussen de duinen door landinwaarts te stromen. Dat gebeurt enkele keren per jaar. Daarbij blijft echter 'enorm veel vuil achter' in de kreek, aldus een woordvoerder van stichting De Noordzee. Daar moet iets aan gebeuren. De doorsteek is juist gemaakt om bijzondere planten en dieren de ruimte te geven. amsterdam anp Universiteiten zullen de ko mende jaren steeds meer vrij heid krijgen zich te profileren. Daarmee kunnen ze hun sterke punten uitbuiten. Maar met het schrappen van knellende regels ontkomen de universiteiten er niet aan verantwoording af te leggen over de kwaliteit van on derwijs en onderzoek en over de besteding van belastinggeld. Minister Hermans van onder wijs hield dat de universiteiten gisteren voor tijdens een confe rentie van de vereniging van universiteiten, VSNU. „Verschil moet er zijn", was het motto van de bijeenkomst van de universiteitsbesturen. Hermans wil binnenkort gaan praten met de raden van toe zicht van de universiteiten. Hij is er niet voor meer richtlijnen te geven, maar ziet wel wat in een andere vorm van sturing. De minister ziet de raad van toezicht van een universiteit als een raad van commisssarissen van een bedrijf. „De raden van toezicht moeten zich volgens mij verantwoordelijk voelen voor doelmatige besteding van overheidsmiddelen.'Hermans is van plan de regels op het ge bied van de vestiging van nieu we opleidingen te versoepelen. De bewindsman stelt wel als voorwaarde dat universiteiten geen filiaal openen zonder een deugdelijk 'businessplan'. Dat een 'veranderend acade misch landschap' leidt tot on doorzichtigheid, hebben de universiteiten zelf goed in de gaten. Voorzitter Meijerink van de VSNU is niet erg te spreken over de discutabele hitlijsten van opleidingen in tijdschriften en kranten, die hij als 'gebrod del' kwalificeerde. De universi teiten hebben sterke behoefte aan een jaarlijks verschijnende 'campinggids' of 'Michelin- gids', stelde Meijerink. den haag Ook de goede ouder wetse bezorging van goederen met paard en wagen gaat wel eens mis. Voor Van Gend Loos in Den Haag is te hopen dat er geen breekbare spullen in de wa gen zaten, die gisteren strandde heeft Van Gend Loos hier de op een paaltje op het Plein in de bestelling uit de oertijd van het Haagse binnenstad. Omdat hin- bedrijf in ere hersteld. De wagen derpalen midden op de rijweg een met hoge wielen kan de palen deel van de Haagse binnenstad wel passeren, maar dan moet de voor auto's onbereikbaar maken, man op de bok geen menfouten maken, zoals gisteren. Door zo'n stuurfout brak een wiel van de wagen. Voor het trekpaard Harry betekende dat een onverwachte snipperdag. FOTO GPD CEES ZORN den haag anp zich pas op het laatste ogenblik uit tijdens de statenvergadering van 29 maart. „Dit lijkt meer op verkoop dan op fusie van het energiebedrijf. Daar moeten we geen haast mee maken", vond CDA-woordvoerder Van Ruller. De PvdA meent dat er sprake is van overname door NUON, dat volgens plan 51 procent van de aandelen in handen krijgt, ter wijl het klantengebied niet gro- ter is dan dat van ENW. Woord voerder Griffioen ziet geen voordelen in deze fusie als tus senstap en stelde voor gelijk maar naar een Amerikaanse partner uit te zien. Complicerende factor in het fusieplan is dat EWR en NUON ook drinkwater distribueren. Het provinciebestuur van Gel derland wil het water in geen geval uit handen geven, maar Leiden maakt daar geen pro bleem van. Het Noord-Hol landse drinkwater blijft buiten dé fusie, maar D66 in deze pro vincie vindt elektriciteit een even vitale voorziening als drinkwater en is tegen de voor genomen schaalvergroting. De consument zou er geen baat bij hebben. Groenlinks nam giste ren nog geen standpunt in. ENW-directeur Wilson pleitte voor snelle fusie, omdat de energiebedrijven in hun eentje niet sterk genoeg zijn om de grote klanten vast te houden. Dat NUON 51 procent van de aandelen in handen krijgt is een misverstand. „NUON brengt extra onderdelen in zoals tele- comdiensten en maakt twee keer zoveel winst ais Energie Noord West. Geen enkel bedrijf krijgt de meerderheid. NUON verdwijnt net zoals ENW om met elkaar op te gaan in een nieuw bedrijf', aldus Wilson. Cultuursocioloog over 'Generation Next' Generation Next heten ze in sociologenjargon. Letterlijk: de volgende generatie. Met an dere woorden: de jeugd van te genwoordig. Sceptisch over het idealisme van hun jaren '60-ouders en de maakbare sa menleving, met een hang naar chic, dure merken en een suc cesvolle levensstijl. Goedge- bekt en stoer van buiten, maar bang van binnen. Het verhaal dat cultuursocio loog en 'trendwatcher' Carl Rohde gisteren in Ede hield voor een gezelschap schoollei ders en schoolbesturen (op leeftijd!), bevatte een generali serend beeld van de jeugd tus sen twaalf en achttien jaar. Volgens Rohde - verbonden aan de Universiteit Utrecht en het trendonderzoeksbureau Signs of the Time - heeft de jeugd van nu een aantal ken merken gemeen. Of het nu gaat om jongens of meiden, religi eus of niet, mavo-leerling of gymnasiast, het zijn allemaal producten van de 'postmoder ne samenleving': het christelijk geloof wordt niet meer alge meen beleefd en dat geldt even zeer voor het idealisme van de jaren zestig en het geloof in ma teriële welvaart en welzijn. De jeugd staat onder invloed van een visuele cultuur waarin tv en reclame hen een beeld voor houden over wat mooi zou zijn en goed. Zo splitst Generation Next de samenleving op in 'winners' en losers' en willen jongeren er al les aan doen om tot de eersten te behoren. Vandaar de popula riteit van een zonnebril van Ray Ban (180 gulden), een broek van Calvin Klein en parfum van Elizabeth Arden. De helden van nu zijn niet meer Madonna en Prince en ook geen flower po- wer-idealisten maar mensen die in deze harde maatschappij toch de top weten te bereiken. Mensen die zelf uitmaken wat ze willen, wat goed voor hen is en wat ze mooi vinden. Maar, nuanceerde cultuursocioloog Rohde, achter dat stoere soms zelfs harde masker gaat veel angst en onzekerheid schuil. Want stel dat je bij de 'losers' gaat horen... Stel dat je niet kunt voldoen aan die hoge ei sen van je ouders, de school en de reclameboodschappen- De Generation Next komt voort uit een 'echtscheidings cultuur', stelde Rohde. Samen gestelde gezinnen, twee wer kende ouders en een vroeg op gedrongen zelfstandigheid van de kinderen. Om het gebrek aan contact en gezelligheid thuis te compenseren en de eenzaamheid te verdrijven, kruipt de jeugd elke avond voor de tv om naar GTST te kijken en zijn reclameposters die het ge lukkige gezinnetje neerzetten mateloos geliefd. „Thuis is niet alleen meer het gezin, het is ook de kroeg of de disco waar je je vrienden vindt. Generation Next stelt zich te weer tegen de gefragmentariseerde echtschei dingscultuur en zoekt gebor genheid. De gebektheid van de jeugd is deels schijn om ge kwetstheid en boosheid te ver bergen." Net als hun werkende ouders kent ook Generation Next het verschijnsel stress. „Ouders ge ven een ambivalent beeld aan hun kinderen mee. Ze zeggen dat deze tijd de mooiste tijd van hun leven is waarin ze naar hartelust mogen experimente ren en tegelijk vinden ze dat een veertienjarige in één keer het juiste vakkenpakket en de goede succesvolle baan moet kiezen. Bovendien waarschu wen ze voortdurend voor de keiharde maatschappij. Jonge ren zijn kwaad over die dubbel heid en die agressie pikken re clamemakers goed op." De kritiek van Generation Next tegen waarden uit de sa menleving komt misschien het best tot uiting in de reclame. Visuele grappen over merkarti kelen, de materiële welvaart en het gevaar van roken doen het goed bij de jeugd, zo blijkt uit onderzoeken. Dat neemt niet weg dat diezelfde jeugd oh zo gevoelig blijft voor die dure broek van Armani en rustig in de disco nog een sigaretje op steekt. Maar ja, daarvoor zijn het pubers. Dierenbescherming teleurgesteld De Kamer wilde weten waar om Apotheker in december vo rig jaar nog een absoluut fok verbod voorstond. Volgens de minister was de 'hondensector' toen nog niet bereid conse quenties te verbinden aan de resultaten van een test. „Nu zijn de hondenhouders het er mee eens dat een dier dat de test niet haalt, gemuilkorfd en aangelijnd moet worden en dat er niet mee mag worden gefokt. Dat is dus grote winst." De minister onderzoekt nog of het mogelijk is een import verbod in te stellen voor hon den die in het buitenland voor problemen zorgen. Hij vindt het te vroeg voor een verplicht registratiesysteem voor alle honden, zoals de PvdA wil. Daarvoor zijn de maatschappe lijke problemen nog niet groot genoeg, aldus de minister. De Kamer ging akkoord met het nieuwe Honden- en Kattenbe- sluit. Hierin staan de eisen waaraan de ongeveer 1.100 be roepsmatige hondenfokkers- en handelaren moeten voldoen. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren noemde de uitkomst van het Kamerdebat zeer teleurstellend. De Dierenbescherming is voor stander van een verplichte identificatie en registratie van alle honden in Nederland. Door de registratie zouden netwer ken van illegale hondenhande laren in beeld worden gebracht. De Tweede Kamer is zeer inge nomen met het besluit van mi nister Apotheker van landbouw om een fokverbod voor agres sieve honden te combineren met een agressietest. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de aan pak van bijtgrage honden. De Dierenbescherming reageerde na het Kamerdebat teleurge steld. Apotheker benadrukte dat het invoeren van de agressietest niet betekent dat een fokverbod van de baan is. Het zal nu ech ter alleen gelden voor honden die niet slagen voor de test, al dus de minister. Het gaat daar bij om rijf rassen die de test moeten doen. Deze honden, de american Staffordshire terriër, de dogo argentino, de filo bra- sileiro, de mastino napoletano en de rottweiler, zijn vanwege hun lichaamsbouw en karakter in aanleg gevaarlijke honden, vindt Apotheker. Ook worden deze rassen gezien als de opvol ger van de pitbullterriër, waar al een verbod voor geldt. „Er is nog steeds sprake van een 'nee, tenzij-beleid'. Met honden van deze rassen mag niet worden gefokt, tenzij ze slagen voor de agressietest. De overheid doet dus wel degelijk iets aan het maatschappelijke probleem van de bijtende hond", meent Apotheker. amsterdam gpd „Over gokverslaafde Chinezen bestaan veel vooroordelen. Ze zouden geen hulp willen omdat gokken nu eenmaal in hun bloed zit en dus geen probleem is. Ik ge loof daar niets van. Chinezen die zich diep in de schulden steken om te gaan gokken, zien echt wel dat er iets mis gaat. Maar de Chinese gemeenschap is zo gesloten dat ze nauwelijks met haar problemen naar buiten durft te komen. Een gokverslaafde Chinees stapt niet zo maar naar een hulpverlener." Dat zegt Pieter Remmers van Jellinek Consultancy, onderdeel van de Amster damse Jellinek-kliniek voor hulpverle ning aan verslaafden. Onder leiding van Remmers heeft medisch antropologe Mirjam Blaak een onderzoek uitgevoerd naar het gokgedrag onder Chinezen. Het rapport 'Waqrom zou je de rijkdom wei geren?' is vanmorgen aangeboden aan het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport, de opdrachtgever van het onderzoek. Hoewel onderzoekster Blaak 269 men sen van Chinese afkomst benaderde, blijft de omvang van gokverslaving on der deze bevolkingsgroep onduidelijk. Uit schaamte durfden ze niet voor hun problemen uit te komen en was Blaak vaak aangewezen op verhalen uit de tweede hand, die van familieleden en ex-partners. Daaruit blijkt dat Chinese spelers hun sociale omgeving veel zwaarder belasten dan Nederlandse. Ze Pieter Remmers en Mirjam Blaak deden onderzoek naar gokverslaving onder Cinezen. „Hulpverlening is een 'wit' bolwerk." lenen geld van familie, vrienden of in het illegale circuit, niet bij een bank. Pas als de Chinese gemeenschap de schulden niet meer tolereert - tiendui zend gulden lenen bij een woekeraar die tien procent rente eist, is echter heel normaal - kan een gokverslaafde bij een FOTO GPD ROLAND DE BRUIN hulpverlener terecht komen. Hij is dan als het ware uitgestoten door z'n eigen mensen. Maar de hulpverlening kan weinig doen. erkennen Blaak en Remmers. Chinezen hebben vaak illegale schulden, als ze bij voorbeeld geld hebben geleend van een crimineel. De cliënt kan niet zo maar worden doorverwezen naar een krediet bank of particulier saneringsbureau. Vaak verzwijgen ze ook de hoogte van hun schuld en beschermen ze hun duis tere bron van inkomsten, bang te wor den bedreigd door de Chinese maffia. Blaak: „Het handjevol Chinezen dat hulp zoekt, trekt zich vaak voortijdig te rug." Volgens Remmers moet de hulpverle ning veel meer vertrouwen winnen bin nen de Chinese gemeenschap. „Eerder kruipen ze niet uit hun schulp. Ik geloof niet dat ze wars zijn van hulp en graag aan hun lot overgelaten willen worden. Maar de verslavingszorg is een 'wit' bol werk. We weten weinig van verschillen tussen diverse culturen, terwij! dat es sentieel is om problemen überhaupt be spreekbaar te maken. Uit het onderzoek blijkt dat sommige Chinezen niet eens tristen dat gokverslaving kan worden behandeld." Het gaat wat ver om in iedere hulpverle ningsinstelling een Chinees in dienst te nemen, stelt Remmers. Maar een Chine se veldwerker die uit de gemeenschap zelf komt. is geen gek idee. „We kunnen dan in ieder geval meer zicht krijgen op de omvang van gokverslaving onder Chinezen. Maar zelfs voor zo'n vertrou wenspersoon blijft het lastig mensen aan te spreken op problematisch gokge drag. Dat is te privé. Ik denk dat alleen directe familieleden dat kunnen doen." Grote bankfraude Noord-Nederland groningen «gpd Met de aanhouding van vier mannen heeft het Interregio naal Fraude Team (IFT) Noord- Nederland een einde gemaakt aan een omvangrijke bankfrau de. Banken in het noorden van het land zijn voor miljoenen guldens opgelicht. De vier ver dachten, afkomstig uit Zaïre, Angola en Somalië, wordt-op- lichting en valsheid in geschrif te ten laste gelegd. De fraude staat in de bank wereld bekent als de zogeheten 'oloffraude'. Daarbij worden overschrijvingsformulieren van particulieren en bedrijven on derschept, bijvoorbeeld door de betaalopdrachten uit brieven bussen te 'hengelen'. Het geld wordt vervolgens langs geauto matiseerde weg overgemaakt op rekeningen van de frau deurs. Op het moment dat de fraude wordt ontdekt, is het geld opgenomen en zijn de fraudeurs spoorloos. Het politieonderzoek heeft ruim een jaar geduurd. Aanvan kelijk ging de politie ervan uit dat honderden mensen zich met deze vorm van criminaliteit bezighielden. Na het onderzoek is dit beeld bijgesteld: het gaat om dertig tot veertig professio nele 'oloffraudeurs'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5