Cohen houdt de deur voor Vitte illegalen' op een kier Binnenland r ftHooi&oeKeM Kier opim k\aaz~ TC Vreemde griep in ziekenhuis Van saai instituut naar kritische medespeler Je durft bijna niet te zeggen hoe vaak je doet ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten itie voorkomt massale vechtpartij des 01 Ongeveer dertig jongeren uit Leerdam en Lingewaal ita gisteravond door 25 agenten uit elkaar gedreven, toen zij in een langlopende ruzie wilden uitvechten. Zes jongeren De groepen bestookten elkaar al geruime tijd seE i dreigementen. Uiteindelijk daagde de ene groep de andere om de zaak uit te vechten. De politie raakte echter van de praak op de hoogte en greep in. De meeste jongeren gooiden rop hun meegebrachte wapens in de struiken. foto anp l. uijtenwaerd 49] herdachten Gorinchem blijven vast jiohem De Raadkamer in Dordrecht heeft gisteren de voor- jgëliechtenis verlengd van de drie verdachten in de dodelij- schietpartij bij muziekcafé Bacchus in Gorinchem. De man- bft ozitten vast sinds hun aanhouding op 10 januari. Het drietal laa irdt beticht van moord, subsidiair doodslag, op de 18-jarige aaj nanne Roza en 17-jarige Froukje Schuitmaker. Het openbaar pisterie venvacht een enorme toeloop tijdens het proces. Igende week bekijkt het OM op welke wijze zij die het best in de banen kan leiden. rbf n haderegeling borstimplantaten wik». Vrouwen met klachten over siliconen borstimplanta- ikunnen hun mening geven over de schaderegeling die pro cent Dow Corning heeft voorgesteld. Het Amerikaanse be- jfwil 3,2 miljard dollar (6,4 miljard gulden) uittrekken voor ladeclaims van vrouwen die klachten hebben over lekkende plantaten. Ongeveer 200.000 vrouwen over de hele wereld iben een claim ingediend, onder hen zijn er een paar dui- eni! id uit Nederland. Informatie over de schaderegeling kan '84' ïden verkregen door de telefoondienst te vragen hen door te binden met nummer 1-718-361-4500 in de VS. rouwen Srebrenica vragen enquête De 'Vrouwen van Srebrenica' hebben de Tweede Ka- I ee'Crom een parlementaire enquête gevraagd naar het drama in 55, waarbij Dutchbat was betrokken. „Wij willen weten wat er [tonZe geliefde familieleden is gebeurd", schrijven ze in een iefaan de Kamer. Vorige week weigerde minister De Grave 8® ifensie) een ontmoeting met de twee overlevenden die op nodiging van het IKV in ons land verblijven. Nederland wor- li nog steeds met de gebeurtenissen van Srebrenica, schreef nö minister in een reactie. In die onstandigheden achtte hij een ag( sprek niet nuttig. Momenteel onderzoekt het Instituut voor :t0i iriogsdocumentatie de gebeurtenissen rond de inname van Moslimenclave door Servische troepen in 1995. ac uits-Nederlands gevecht voorkomen 1C^ ^gewald De Nederlandse en Duitse politie hebben gister- iddag op het nippertje een veldslag voorkomen tussen bijna tderd jongeren uit Duitsland en Nederland. De jongeren iden afgesproken om op de grens bij Siebengewald de irrita- n suit te vechten die tijdens een voetbalwedstrijd een dag eer- dtt rwaren ontstaan. De politie Limburg-Noord kreeg een uur orde afspraak een tip over de vechtpartij. De tot dan toe ver- melde jongeren konden tijdens een gesprek worden overge- ald naar huis te gaan. is 4,5 jaar voor doodslag op pedofiel nbosch Voor doodslag op een vermeende pedofiel is bij het rechtshof in Den Bosch 4,5 jaar gevangenisstraf geëist. Dat is zelfde straf die de rechtbank in Roermond eerder had opge- gd. De man had in mei vorig jaaneen 65-jarige man uit Blerick raar mishandeld nadat hij van zijn 10-jarige zoontje hoorde it hij door het slachtoffer onzedelijk was betast. Na anderhalve h™ aand in coma te hebben gelegen, overleed de man. De procu- vf ur-generaal vond een lagere straf dan de rechtbank in Roer- tond had opgelegd niet passend voor iemand die eigen rechter leelt, - iamer betwijfelt afspraken visserij De Tweede Kamer betwijfelt of de beroeps- en sport- issers goede afspraken met elkaar kunnen maken over de vis- and in de binnenwateren, zoals staatssecretaris Faber wil. Eer- ïwas besloten dat beroepsvissers alleen nog naar paling mo rn fissen en recreatieve vissers naar vissen met schubben. In- uddels is het aantal palingen afgenomen en dus de economi se positie voor de beroepsvissers moeilijk geworden. Faber indt dat beroepsvissers en recreatieve vissers nu zelf afspraken loeten maken. Volgens de WD hebben de verschillende secto- n onvoldoende reden gegeven om ervan uit te gaan dat ze er (onderling overleg wel uitkomen. D66 vindt vindt het slecht s beide partijen elkaar bij de rechter moeten treffen. Legionella blijft levens eisen Burgemeesters kunnen met initiatieven komen DEN HAAG ANP De legionellabesmetting op de Westfriese Flora in Bovenkar- spel heeft gisteren opnieuw een mensenleven geëist. Van vijf van de totaal dertien mensen die na een bezoek aan de bloe mententoonstelling zijn overle den, is vastgesteld dat zij aan de veteranenziekte leden. De an dere acht gevallen zijn nog in onderzoek. Het aantal mensen dat ziek is geworden na een bezoek eind februari aan de Flora is opgelo pen tot tweehonderd. Bij 54 personen is de diagnose vetera nenziekte met zekerheid ge steld. Alle zieken kampen met griepverschijnselen of long klachten. Van vrijdagavond tot en met woensdag hebben 5.500 men sen de speciale informatielijn van VWS gebeld over de ziekte. Mensen kunnen via dit num mer (0800-3008051) nu ook schriftelijke informatie opvra gen. Het ministerie van volksge zondheid en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) denkt op zijn vroegst in de loop van volgende week meer duidelijkheid te kunnen geven over de bron van de besmetting. Het RIVM gaat onder andere de gang na van alle mensen die besmet zijn met de bacterie, maar ook cüe van niet ziek geworden stand houders en bezoekers. Verder onderzoekt het alle waterappa- ratuur. Minister Pronk (milieu) kijkt of hij een voorlopige regeling kan treffen om de gezondheids risico's die de levering van warm tapwater via een centraal systeem met zich brengt, af doende uit te sluiten. De bacte rie die de veteranenziekte ver oorzaakt, verspreidt zich via waterdeeltjes. Hij gedijt goed in warmwatersystemen met tem peraturen tussen de 25 en 55 graden. Bedrijf Markelo geruimd na ontdekking BSE DEN HAAG-MARKELO ANP Bij een bijna zesjarige koe op een bedrijf in het Overijsselse Markelo is de ziekte BSE gecon stateerd. Het is het zesde geval van de gekkekoeienziekte in Nederland, sinds BSE voor het eerst werd vastgesteld op 21 maart 1997 in Wüp. Het minis terie van landbouw heeft dit gisteravond meegedeeld. Van morgen liet het ministerie we ten de de ruiming van het be drijf vroeg in de middag zou plaatsvinden. Evenals bij vorige gevallen is onmiddellijk een onderzoek be gonnen naar de mogelijke oor zaak van de besmetting, naar de herkomst van het rund en naar de eventuele verwanten. Tevens wordt nagegaan welk veevoeder is gebruikt. Voorzitter Vogelaar van de vakgroep melkveehouderij van LTO-Nederland is niet verbaasd over het nieuwe geval. Het zal niet het laatste zijn, verwacht hij. „Er bevindt zich nog her en der veevoer met resten van diermeel", aldus Vogelaar. Bij het vorige BSE-geval heeft Vo gelaar aangedrongen op maat regelen om te voorkomen dat er ooit nog resten van diermeel in veevoer terecht komen. I STEVENHAGEN ew ve &pJösib4PopeM .6NNen...||£. HApeai l£W£BAM, ve wöcice& NIET AP eN OMze HOW HEÉfr goa<EN Staatssecretaris Cohen (asielbeleid) houdt voorzichtig de mogelijkheid open dat er alsnog een oplossing komt voor de 'witte illegalen' in Nederland. Hij zelf zal niet met voorstellen komen, maar hij staat niet afwijzend te genover initiatieven van de commissie van de burge meesters van de vier grote steden Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De staatssecretaris zei dat gis teren in het Kamerdebat over de witte illegalen. niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning, maar Co- hen kan voor bijzondere geval len een uitzondering op die re gels maken. De PvdA riep haar partijge noot Cohen op zo 'ruim moge lijk' van zijn speciale bevoegd heid gebruik te maken. Advie- DEN HAAG GPD-ANP De burgemeesterscommissie gaat de staatssecretaris advise ren over individuele verblijfver- gunningen die hij bij wijze van uitzondering kan afgeven. Vol gens de geldende regels komen de 800 tot 900 witte illegalen zen van de commissie van bur gemeesters moeten zwaar we gen, zei PvdA-Kamerlid Albay- rak. Ook andere partijen, zoals D66, GroenLinks en SP vroegen Cohen om zo'n royaal gebaar. Cohen maakte duidelijk dat de marges van zijn speciale be voegdheid zeer beperkt zijn. De staatssecretaris kon zich indenken dat de burgemees terscommissie ook voorstellen zal doen voor een soepeler be leid jegens alle witte illegalen. WD-Kamerlid Kamp reageerde boos. „Het lijkt er op dat de staatssecretaris begint te glij den." Albayrak trachtte tot irri tatie van coalitiepartner WD en oppositiepartij CDA haar staatssecretaris ervan te over tuigen, de witte illegalen zelf ook met voorstellen tegemoet te komen. De vakcentrales FNV, CNV en MHP denken dat op termijn meer witte illegalen een ver blijfsvergunning kunnen krij gen. Volgens FNV-bestuurder Van der Kolk speelt de burge meesterscommissie een be langrijke rol. „Als zij geen op lossing vinden voor de witte il legalen, dan sluit ik een bijstel ling van de huidige regeling niet uit." De eis van de vakcentrales om alle witte illegalen een ver blijfsvergunning te geven, kreeg in de Tweede Kamer alleen steun van GroenLinks en SP. In psychiatrisch ziekenhuis De Wellen in Apeldoorn zijn afgelopen week twee bejaarde patiënten overleden door een raadselachtige griep. Twintig anderen zijn ziek, vijf van hen zijn opgenomen in het ziekenhuis. Er is gedacht aan veteranenziekte, maar daarvoor bestaat geen aanwijzing, volgens de zegsman van De Wellen. In de instelling verblijven bejaarden die naast psychiatrische problematiek ook ernstige lichame lijk, somatische problemen kennen. Vrijwel iedereen heeft een griepvaccinatie gehad. foto gpd tom van dijke Henk Koning neemt afscheid van Algemene Rekenkamer DEN HAAG LEO ROGGEVEEN Henk Koning straalt van oor tot oor als hij het verzamelde journaille tegemoet treedt. Nog één keer mag hij het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer presenteren en dat doet de liberaal met zichtbaar genoegen. Zeven jaar lang zwaaide Koning de scepter over 's lands belangrijkste controleorgaan en hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij daar trots op is. De voormalige staatssecretaris van financiën heeft vele deugden en ondeugden. IJdelheid is daar zeker één van. Een ijdelheid overigens die de Rekenkamer geen windeieren heeft ge legd. Van een wat saai en gedegen instituut evolueerde het controleorgaan onder Ro llings presidentschap tot een levendig, maar omstreden medespeler op een terrein waar voorheen alleen ministers excelleer den. De keren dat Koning van politieke stellingname is beschuldigd, zijn niet op de vingers van één hand te tellen. Vooral het eerste paarse kabinet had geen goed \voord over voor Konings geldingsdrang. De voormalige minister van economische zaken Wijers kan nog rood aanlopen als hij wordt herinnerd aan het (ongevraagde) Re kenkamer-onderzoek naar de staatssteun aan Fokker. Bij Zalm (financiën) sloegen de stoppen vorig jaar zomer door toen Koning ernstig bezwaar maakte tegen de manier waarop een schilderij van Mondriaan was aangekocht door het rijk. Jorritsma ontplof te een paar maanden later, omdat de rijks rekenmeesters geen goed woord over had den voor de manier waarop zij de uitbrei ding van Schiphol had begeleid. Koning stak zijn neus in zaken die hem niets aan gingen, luidde het vernietigende oordeel. Wijers ging het verst in zijn kritiek op de Rekenkamer. Hij stond erop dat Koning zijn bevindingen zou vernietigen, maar hij dolf, ondanks openlijke steun van premier Kok, het onderspit. Het rapport werd ge woon openbaar. Zalm en Jorritsma konden de Rekenkamer ook niet vermurwen. Zij hadden maar gewoon te slikken wat de controleurs via gedegen speurwerk boven tafel hadden weten te krijgen. Het lijkt erop dat Koning een tevreden mens kan zijn. De belangrijkste gevechten die hij aanging, besliste hij allemaal in zijn voordeel. En terwijl in 1985 nog dertig pro cent van alle rijksuitgaven oncontroleer baar was, is dat nu gezakt tot onder de één procent. Voorwaar iets om trots op te zijn. Dit blijkt niet helemaal waar. Zo kan hij nog flink geïrriteerd raken als wederom de onafhankelijkheid van de Rekenkamer ter discussie wordt gesteld. „Wij hebben ons altijd verre gehouden van politiek", aldus Koning. ,,Als controleorgaan moetje onaf hankelijkheid volkomen gewaarborgd zijn. Maar politici trekken die onafhankelijkheid in twijfel als onze kritiek ze niet bevalt. Kijk bijvoorbeeld naar het Schiphol-onderzoek. Dat de bevindingen tot enige politiek dei ning hebben geleid, komt niet door ons. Dat komt door de Tweede Kamer die op-, heldering wilde." Koning ziet met lede ogen aan dat de onaf hankelijkheid van organen als de Algemene Rekenkamer, de Nationale Ombudsman en de rechtspraak steeds vaker door de rege ring ter discussie wordt gesteld. „Het paar se kabinet gedraagt zich hooghartig", aldus een nog immer strijdlustige Koning. Zijn opvolger, of opvolgster - zowel Ad Haver- mans als Saskia Stuiveling zijn in de race - kan zijn of haar borst nat maken. Rechtbank Iaat drugskoeriers vrij HAARLEM GERARD VAN PUTTEN Op last van de Haarlemse ar- rondissementsrechter zijn twee verdachten van drugssmokkel in onmiddellijke vrijheid ge steld. De twee waren telefo nisch ondervraagd. Eergisteren bepaalde het Amsterdamse ge rechtshof, dat rechter-commis- sarissen gearresteerde drugs koeriers uiterlijk binnen drie dagen na arrestatie persoonlijk moeten horen. Het Amsterdamse gerechts hof oordeelde dat Haarlemse rechter-commissarissen met het telefonisch ondervragen van drugskoeriers, die op Schiphol waren gearresteerd, in strijd met artikel 60 van het Wetboek van Strafvordering handelden. Deze uitspraak werd gedaan in een beroeps procedure, die door advocaat Kant uit Krommenie was aan gespannen namens een 25-jari- ge Braziliaanse drugskoerierster die op Schiphol was aangehou den op verdenking van het in slikken van drugsbolletjes. Na telefonische ondervraging was ze in bewaring gesteld. Sinds een aantal jaren is het bij Justitie Haarlem gebruikelijk dat rechter-commissarissen drugssmokkelaars 'op afstand' verhoren. Persrechter Van der Pijl-Van Andel: „In de regel worden deze mensen na arres tatie op Schiphol meteen over gebracht naar het penitentaire ziekenhuis in Scheveningen. De Haagse rechter-commissarissen ondervragen hen dan meestal persoonlijk namens hun colle ga's in Haarlem. Maar een en kele keer moesten ze vanwege drukke werkzaamheden afzeg gen. Dan werd vanuit Haarlem volstaan met een telefonisch verhoor. Dat mag nu dus niet meer." Rekenkamer wacht nog op besluit kabinet DEN HAAG ANP De Algemene Rekenkamer wacht al bijna anderhalf jaar op een standpunt van het kabinet over uitbreiding van haar be voegdheden. In november 1997 heeft het de Rekenkamer aan minister Zalm (financiën) aan gegeven welke aanvullende be voegdheden zij nodig acht om haar controlerende taak te kun nen uitoefenen. Het kabinet heeft hierover nog steeds geen standpunt ingenomen. Momenteel heeft de Reken kamer alleen wettelijke be voegdheden op rijksniveau. Aan anderen, zoals gemeenten en ziekenhuizen, moet zij op basis van vrijwilligheid infor matie vragen. Meestal wordt die informatie wel gegeven, maar „een onafhankelijk or gaan als de Rekenkamer zou voor de uitoefening van haar taak niet afhankelijk moeten zijn van de bereidheid tot vrij willige medewerking", aldus de Rekenkamer in het jaarverslag over 1998. De Rekenkamer verschilt met Zalm van mening over de uitleg van de Comptabiliteitswet. Arti kel 63 van deze wet bepaalt dat de minister met de Rekenkamer overleg moet voeren over wet geving die van invloed is op de taken en bevoegdheden van het staatscollege. Zalm legt dat zo uit, dat alleen overleg nodig is over wetgeving die betrekking heeft op taken en bevoegdhe den van de Rekenkamer. Maar de Rekenkamer wil overleg over alle wetgeving die voor haar ge volgen heeft. Dus bijvoorbeeld ook als rijksbudgetten worden overgeheveld naar gemeenten (en daardoor voortaan buiten het wettelijk bereik van de Re kenkamer komen). DEN HAAG GPD Het aantal alleenstaanden in Nederland is, met eenderde van alle huishoudens, nog nooit zo groot geweest als nu. Toch voelen veel mensen zon der partner zich miskend en gediscrimineerd, meent voor zitter Lenie de Zwaan van het Centrum Individu en Samen leving (CISA). „Mensen den ken dat we zielig zijn of dat er aan ons een steekje los is. Maar we mogen wel overal grof aan meebetalen." Er zit een hoop 'geld-uiGde-zak- klopperij' bij, zegt ook de di recteur van het Sociaal en Cul tureel Planbureau, Paul Schnabel De 65-jarige De Zwaan wist zelf op haar zesde al wist dat ze zonder partner door het leven wilde gaan. Van de strijd tegen de ongelijkè behandeling van alleenstaanden, die ze officieel voert sinds de oprichting van het CISA in 1988, heeft ze haar levenswerk gemaakt. Onbegrip is er nog steeds. „Seks bijvoor beeld is een moeilijk onder werp. Je durft bijna niet te zeg gen dat je 'het' niet doet, of niet zo vaak. Vroeger mocht je als ongehuwde geen seks hebben en nou moet het." De ongeveer twee miljoen mensen zonder partner voelen zich vaak tweederangs burgers. „Alleen al door het overheids beleid moeten ze maandelijks honderden guldens meer beta len", zegt De Zwaan. De pro blemen zitten vooral bij oudere alleenstaanden en bij hen die een laag inkomen hebben, bij elkaar zo'n 350.000 mensen. .Alleenstaanden krijgen een paar honderd gulden minder huursubsidie, ze moeten meer belasting betalen en als ze zich verzekeren tegen ziektekosten geldt al snel een premie voor een heel gezin." De strijd van het CISA, dat momenteel bijna zevenhon derd leden telt, kan rekenen op groeiende steun. Directeur Paul Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in Den Haag is zelf alleenstaande. Volgende week donderdag is hij een van de sprekers op een stu diemiddag van het CISA aan de universiteit van Tilburg. „Heel veel regelingen zijn nog niet op alleenstaanden afgestemd", zegt Schnabel. „Voor een hypo theek moet je als alleenstaande opeens een overlijdensverzeke ring afsluiten. Geen enkele ver zekering houdt er rekening mee dat alleenstaanden na hun overlijden geen belang hebben bij een uitkering. Er zit een hoop geld-uit-de-zak-klopperij bij." Schnabel heeft niet voor het leven van een alleenstaande ge kozen,'zoals De Zwaan. De be wust alleenstaanden vormen volgens Schnabel een kleine eli te. „Ze hebben genoeg kennis sen, vaardigheden en inkomen om zich alleen te redden. Ze kunnen genieten van de voor delen van het alleen zijn: grote vrijheid, privacy en rust." De Zwaan beseft haar luxe positie maar al te goed. Juist daarom zet ze zich in voor kwetsbare alleenstaanden, de laatste tijd vooral weduwen. Omdat gehuwde vrouwen meestal jonger zijn dan hun echtgenoot, die gemiddeld eer der dood gaat. komen zij er eer der alleen voor te staan. „Pas dan zien ze in hoe moeilijk het is om alleen te leven; dat ze zelf bijvoorbeeld geen giroformulier in kunnen vullen." Volgens onderzoekster dr. Pearle Dykstra van het Neder lands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (NIDI) in Den Haag wil de meerderheid van de alleenstaanden helemaal niet alleen zijn. „Waar je eerst steeds als deel van een stel werd uitgenodigd, ben je op eens het vijfde wiel aan de wa gen. Je eigen plan trekken is moeilijk. Je moet in hotels op eens toeslagen betalen voor eenpersoonskamers en in res taurants krijg je altijd het lelijk ste tafeltje." In sommige gevallen heeft het gebrek aan erkenning van alleenstaanden grote gevolgen. Dykstra, eveneens spreker op de CISA-studiedag volgende week: „Gemiddeld zijn alleen staanden die niet gekozen heb ben voor een leven zondei partner minder gelukkig. Ze gaan ook eerder dood. En om dat ze de regelmaat binnen eer relatie missen en een partnei die hen corrigeert, hebben ze een ongezondere levensstijl. Al leenstaanden eten door dt bank genomen slechter en ro ken en drinken vaak meer." Het verklaart de strijdbaar heid waarmee de inmiddels ge pensioneerde Lenie de Zwaar blijft vechten. .Alleenstaander verdienen meer begrip en er kenning. Nu is het duo-denkei nog dominant. Huwelijk en sa menwonen betekent status ei prestige, alleenstaanden wor den als minderwaardig be schouwd. Ik ga niet dood voor dat dat probleem is opgelost."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3