Swingende paus wereldhit WEER Het Gesprek van de Dag Kordon van Netelenbos Op weg naar Mekka Duitsland met ander lied naar Songfestival 'Stoppen met roken vergt goede voorbereiding' De uitgelekte vertrouwelijke kaart van PvdA-minister Netelenbos (verkeer) over de mogelijke plekken van tolpunten voor het reke ningrijden heeft bij de tegenstanders direct boze reacties opge wekt. De ANWB schreeuwt moord en brand. Verontwaardigd wordt gesproken van een 'kordon' rond de vier grote steden, dat door Verkeer en Waterstaat wel erg royaal is getrokken. Het is gezien het karakter van het werkstuk, waarover de komende maanden met de betrokken gemeenten en provincies verder wordt onderhandeld en gepraat, veel te vroeg om een oordeel te vellen. Maar de uitgangspunten van de minister lijken juist. Rekeningrijden is bedoeld om het autogebruik tijdens de spits - en dus de files - terug te dringen door automobilisten voor het wegge bruik in de Randstad te laten betalen. Door eventuele tolpunten voor de randgemeenten neer te zetten wordt voorkomen dat be drijven zich uit de grote steden terugtrekken naar de forensenge meenten. Tegelijkertijd wordt voorkomen dat mensen die in een randgemeente in feite dicht bij hun werk wonen - bijvoorbeeld Hoofddorpers die op Schiphol of in Amsterdam werken - op kos ten worden gejaagd. Verder heeft een breder net van tolpunten als voordeel dat sluip- verkeer effectiever kan worden bestreden. Dicht bij de stad zijn tal loze sluipwegen, op iets grotere afstand is het aantal beheersbaar. Uit het kaartje blijkt ook dat het de minister erhst is met het terug dringen van het wegverkeer. Het is bijvoorbeeld logisch om al voor Schiphol tol te heffen, want juist de luchthaven zorgt op de A4 en A9 voor veel verkeer. De tolpunten zijn, zo mag worden aangenomen, ook elders om soortgelijke redenen gekozen. Het is daarmee als discussiestuk een interessante aanzet voor het debat dat de komende maanden nog wordt gevoerd, hoe men dan ook over het nut van rekeningrijden als wapen tegen de files mag denken. Staken gecomponeerd. Hij had ge dacht dat 'de situatie niet zo dramatisch was'. Corinna May kende de eerdere versie niet en barstte volgens haar vader in tranen uit toen zij het nieuws vernam. „Als zij dit had gewe ten, had zij het niet gezongen", zei haar vader. Het Duits-Turkse lied maakte van tevoren een goede kans. Omdat de Duitsers de inzen ding telefonisch konden kiezen, hadden de Turken in Duitsland hun landgenoten opgeroepen massaal aan de verkiezing deel te nemen. Corinna May won echter met grote voorsprong. Duitsland neemt met het lied 'Reise nach Jerusalem - Kudü- s'e seyahat' van de groep Sür- priz deel aan het Eurovisie Songfestival in Jeruzalem. Het gedeeltelijk Turkse lied komt in de plaats van 'Hör den Kindem einfach zu' van de blinde zan geres Corinna May. die vorige week de Duitse voorronde had gewonnen. Deze week bleek echter dat het winnende lied in 1997 al met een andere tekst en een andere vertolker op een cd is verschenen. Volgens de re gels van de Eurovisie moet een inzending voor het songfestival in hetzelfde jaar zijn geschre ven. De componist van het lied, Frank Zumbroich, erkende dat hij de melodie al in 1997 had Weerbeeld blijft wisselvallig De rol van het Russische hogedrukgebied is uitgespeeld. Het systeem neemt in betekenis af en trekt zich naar het oosten terug. Tegelijker tijd posteert zich ten zuidwesten van Britse eilanden een nieuw hoge drukgebied terwijl een tussen IJsland en Noorwegen gelegen lagedruk gebied tot over het noorden van Europa uitdijt. Deze ontwikkeling leidt bij ons tot een west- tot noordwestelijke luchtstroming. Het gevolg is aanvoer van polaire, tamelijk koude lucht- massa's afkomstig van het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Aan de achterzijde van een naar Noord-Duitsland koersende randsto- ring dringt na het weekeinde poollucht tot Nederland door. Daarin kunnen enkele maartse buien tot ontwikkeling komen. Halverwege de week komt er vervolgens weer een einde aan luchtaan- voer van hoge breedten. Tussen Schotland en IJsland meld zich dan een nieuwe, diepe depressie. Boven het Noordzeegebied gaat de wind uit het zuidwesten waaien waardoor de temperatuur weer en kele graden stijgt. Voor de rest verandert er niet veel. Het weer beeld heeft een wisselvallig karakter. Van tijd tot tijd trekken ge bieden met bewolking en regen over onze streken en soms staat er ook vrij veel wind. Het weerbeeld spreekt tijdens de laatste tien dagen van maart ove rigens maar zelden tot de verbeelding. Door het opleven van de westcirculatie in deze tijd van het jaar is het dikwijls wisselvallig weer. Morgen staat er aan de kust een af en toe krachtige noordwestenwind. Over land is de wind matig, kracht 3-4. Ver der vallen er enkele buien maar meestentijds is het droog en de zon laat zeker geen verstek gaan. De temperaturen hou den echter niet over: het wordt maximaal zo'n 9 graden. Na de regen van gisternacht is het gisteren overdag over wegend bewolkt gebleven. Tot in de middag viel er ook plaatselijk nog een spatje regen. Meetbaar was de neer slag evenwel niét. De temperaturen kwamen uit op maxi maal 10 graden (Bloemendaal aan Zee 10,2 graden). In het zuidoosten van ons land kwam de zon al voor de mid dag tevoorschijn resulterend in maxima tot 13 graden. jan visser MENSELIJK Chatten met RENÉ FROGER, darten met BARNEY, in debat met staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat of gewoon 'gluren bij je buren'. Het kan alle maal van morgen tot en met zon dag tijdens de Internet Fiësta, of tewel het 'Weekend van het Inter net'. Op ruim 130 lokaties wor den gratis Internet-evenementen gehouden door Internet Society Nederland. Doel van die organi sator is om 80 procent van de Ne derlanders die nog nooit online zijn geweest de mogelijkheid te bieden gratis met Internet kennis te maken bij particulieren en or ganisaties in de buurt. Belang stellenden die meer willen weten over het festival of specifiek wil len weten waar bij hun in de buurt een evenement wordt geor ganiseerd, kunnen de gratis infor matielijn bellen (0800-1583) of surfen naar de Internetsite ww- w. internetfiesta.nl. Een vrouw die rijles kreeg van haar man is door een glazen wand van de negende verdieping van een Moskouse parkeergarage ge schoten, kennelijk nadat zij per ongeluk op het gaspedaal had ge trapt. Doordat de auto op bomen terechtkwam en boven de grond bleef hangen overleefden LOED- MILA en GLEB MOELIN de val. al raakten zij wel zwaargewond. De brandweer had anderhalf uur no dig om hen uit het wrak los te krijgen. Vanaf Schiphol vertrokken gisteren de eerste pelgrims via Jeddah naar Mekka. Voor ze de lucht ingingen, trokken de Mekkagangers langs de in- checkbalies van de KLM. fotö wfa Nog 289 dagen nieuwe millenn aan. Reden voor om in een terug te kijken rijke gebeurtenisseri, plaatsgrepen op cojom ponderende data: gelopen 1000 jaar. week: 15 maart 149 lumbus terug na on pr(j king Amerika. 16 r* 1815: Willem I koi Nederlanden. 17 ra**:.' 1834: Daimler geboi ^tt gintijd auto. 18maa rdtb 1984: Grote uitbraal rian veningse gevangeniusl maart 1995: Gifaans JJi panse metro voorbe 20 maart 1602: oprii fa voc. In dertig seconden kun je een gedicht lezen. In een minuut wel tiuee. Inmiddels zijn de werkonderbrekingen bij de publieke omroep op gelopen tot drie minuten. Mak voorde journaals, voor NOVA, voorde middageditie. Wat een heerlijk rustmoment. Wat goed om even na te kunnen denken. Over de jachtigheid van het bestaan, bijvoorbeeld. En over het feit dat we eigenlijk veel te veel televisie kijken. Een goed boek, hoe lang doe je daar ook alweer over Jammer trouwens dat ze vooral in live-programma's knippen, be denk je zo opeens. Vijf minuten op zwart tijdens de uitzending van de politieke partijen, zet toch veel meer zoden aan de dijk? Reken maar dat zo'n PvdA, die het blokje door de overheid ingeruimde partijpropaganda gisteren mocht vullen, bij de werkgevers aan dringt om snel wat water bij de wijn te doen. Of zouden ze juist vragen de boel zo te rekken dat ook de WD er een keer het slachtoffer van wordt? Maargoed, daar denk je dan wel over na. Hoe zouden ze dit soort dingen trouwens aanpakken bij de com merciële omroepen, bedenk je ook opeens. Zouden ze daar ook drie minuten op zwart gaan? En worden dat soort beelden dan ook ge sponsord? Of onderbroken door reclame wellicht? Nog zoiets: de VARA-directie knipte een solidariteitsactie uit het programma Spijkertijd afgelopen zaterdag. Wat goed om even na te kunnen denken over de actie van deze 'ro de' omroep. wil buys Kerh'orst heeft meer aandacht voor cd dan voor Mulisch De paus had gisteren weinig tijd voor een door de VARA geregisseerd 'indringend gesprek' met Harry Mulisch. Even handen schudden op de wekelijkse audiëntie van de paus en binnen een minuut stond de door kardinaal Simonis als 'meneer Mulisch, een zeer bekende auteur in de Nederlanden' voorgestelde schrijver weer op de stoep. Verrwonderlijk was die geringe pauselijke aan dacht niet. De hoogbejaarde kerkvorst moest gisteren al le aandacht schenken aan de aanbieding van het eerste exemplaar van zijn eerste 'pop cd'. Abba Pater heet dit door Sony volgende week dinsdag uit te brengen werk, dat na alle hype vooraf over een 'rappende paus' en een 'swingende paus' een wereldhit zal worden. De inhoud van de CD heeft net zo veel met pop en swing te maken als het presentatieteam gisteren in het Vaticaan: vier zeer bezadigde heren van de kerkhiërarchie en de Ameri kaanse directeur van Sony Clas sic, Peter Gelb. In termen van publiciteit doet de ongewone combinatie paus en pop het ge weldig, maar het gaat om ge sproken en gezongen gebeden en delen van preken van de paus, van muzikale omlijsting voorzien door twee jonge Itali aanse componisten. Bij het 'hit- nummer' Abba Pater is een vi deo gemaakt die over heel de wereld wordt verspreid. MTV zal er gek op zijn: zoetge vooisde filmmuziek bij beelden van een in gedachten verzon ken paus, een zegenende paus, een door weilanden wandelen de paus. Profaan, maar onge twijfeld figurerend in de 'com mercial' die ook voor de plaat wordt gemaakt zijn de naakte silhouetten van een atletisch gebouwde man en vrouw. Componist Leonardo de Amicis was lyrisch over de stem van de paus. „Zoveel ritme von den wij in zijn gezang, er ging een geweldige inspiratie van uit", zei hij. Dat mocht ook wel, want anders dan bij een gewo ne popplaat hoefde de paus niet bij de muziek in te zingen. Zijn stem werd gehaald van op namen van Radio Vaticaan, de muziek werd later toegevoegd. Kardinaal Roger Etchegaray, een man met een stem als een Hoes van de cd Abba Pater, die vanaf volgende week dinsdag te koop kerkklok en het gezicht van een oud-bokser, was wat voorzich tiger over de zangkwaliteiten van zijn geestelijk leidsman. „De stem van de paus is niet die van een ster, maar van een zieleherder", waarschuwde de prelaat. De paus toonde zich bij de aanbieding een tevreden mens. Hij vond de cd prachtig. Sony brengt wereldwijd in eerste persing een miljoen cd's op de markt. „Wij gebruiken de moderne media omdat het eni ge dat telt de verspreiding van het woord Gods is. Dat is de missie van de paus", zei Etche garay. Gelb vertaalde dat an ders: hij hoopte dat de verko pen uiteindelijk het kassucces van Titanic 1 (27 miljoen exem plaren) zou' halen. „En deze muziek zinkt niet", grapte hij. Volgens priester Pasquale Borgomeo, directeur van Radio Vaticaan en verantwoordelijk voor het project, wordt de winst gedeeld door Sony, Radio Vati caan en de Gemeenschap van St. Paulus, een kerkelijke uitge verij van muziek en literatuur. En volgens Gelb kunnen ook lo kale kerken die willen deelne men aan de distributie een deel van de winst krijgen, dat wil zeggen, op basis van het aantal door hen verkochte cd's. Grap pen als zou Sony de paus nu onder contract hebben sprak hij ferm tegen. En het liberale standpunt van Borgomeo over piraat- copieën van Abba Pater ('tja, dat betekent dat nog meer mensen de boodschap van de paus kunnen horen') deelde Gelb in het geheel niet. „Wij houden niet van piraterij. We zullen in zulke gevallen per land bekijken wat we er tegen kunnen doen." hansgeleunse plan nod 18 MAART 1984 Vijftien gasten van hetlEr Bewaring van Scheveni ,d ui gaan op 18 maart l984i [(jer even hun vrijheid tegen bint ze over een vuurwapen: te beschikken waarmee bewaarders kunnen afs ken. Onder hen Laureni nu 46-jarige telg van eet ^Ui Haag zeer bekende fam (5, kan het me nog herinng ,ón de dag van gisteren",^ efa; rent vanuit de gevangen |jw Maastricht. „We gingen DC een hele groep. Ik hoor |t jongen, die we Jezus na gillen. Zijn moeder lag ven. Zijn deur heb iktc maar even opengegooü|Mo< rents broer Aad blijft ac besluit met negen evem „jj hun cel gehaalde gevai^ toch maar niet te vluchi bici De ontsnapping zorgtw jj^ te opschudding. Het is de grootste uitbraak schiedenis van Scheven sujt Erg ver komen de gede: den niet. Laurent wordi de dag aangehouden ini me|, Haag terwijl hij in eentz Op de Hoefkade wordtl de politie overmeesterd ben verlinkt door iemau wie ik contact had opges jyjg men", zegt de Hagenaar [ecj- ook vijftien jaar later nie Zelf< zeggen hoe hij aan hetp kwam. Veertien van dec snapte mannen worden dezelfde week aangehw 0anj Een Fransman blijft wel handen van justitie. „Va onj hebben we nooit meer' nomen." dennis mulkens Bijtgrage Rottweilers De schoonzoon belde op. 'je moet nog gauw een nieuw Rottweilertje nemen want ze worden verboden. Mijn favoriete hondenras hoort op eens bij de vier 'agressieve' rassen die minister Apotheker eigenlijk het liefst uit Nederland ziet verdwijnen. Vorig jaar zomer stierf onze derde Rottweiler Belle, in de kracht van haar leven, geheel onverwacht bij de dierenarts waar ze voor een kleine ingreep was. Een nieuwe pup? Verleidelijk, maar ik laat me nooit zo makkelijk troosten. Met enige weerzin keek ik dan ook naar de foto van Connie Palmen en haar nieuwe vriend Hans van Mierlo. Haar boek vol radeloze smart over de plotseling dood van haar geliefde Ischa galmt haar nog na, de inkomsten ervan ook, maar ze heeft alweer een vervanger van onge veer hetzelfde genre en formaat, met wie het weer zo heerlijk lachen is. Het leven gaat door, de tijd heelt alle wonden, we zeggen dit soort gemeenplaatsen tegen el kaar in de wetenschap dat ze op de lange duur waar zijn. Maar de geloop vaardigheid van ge voelens, zeker als ze zo uitvoerig en heftig in het openbaar zijn beleden, stoeit op het spel als het leven te snel zijn normale loop herneemt. Dan wordt de schijn gewekt dat de geliefde niet uniek was maar inwisselbaar. Zelf vind ik dat het besef van onvervangbaar- heid niet slijt maar schrijnender wordt. Als het verstrijken van de tijd na de dood van bepaalde vrienden, of bijvoorbeeld mijn broer, mij iets duidelijk heeft gemaakt, dan is dat wel het inzicht hoe vreselijk het is dat ik ze nooit meer zie, en al zo'n lange tijd niet meer heb gezien. Wat mijn hond betreft: dit is de eerste lente zonder haar. In de tuin doet het gemis zich pijnlijk gelden: vorig jaar blafte ze nog naar de nestelende kauwen in de schoorsteen, dolde de eerste vlinders achterna of kwam ge woon gezellig liggen bij de border waar ik bezig was. Nee, ik wil nog geen nieuwe pup, al zijn ze on weerstaanbaar. Zelf hebben we twee nesten met Rottweilertjes ge had. In nauwe samenwerking met de Nederlandse Rottweilerclub die de juiste kenmerken van het ras HELEEN CRUL bewaakt, door keuringenzoals bijvoorbeeld een gedragstest. Onze Rottweilers waren altijd vriendelijke, soci ale honden, echte kindervrienden. Vanuit die ervaring vind ik Rottweilers niet te vergelijken met rassen als American Stafford hire, de Fila Brasileiro, de Dogo Argentina en de Mastino Napoletano. Het zijn, vrees ik, niet de honden die 'levensgevaarlijk' zijn, maar een toenemend aantal bazen van die honden. Domme macho's die dit soort robuuste en imposante honden uit kiezen voor versterking van hun ego, geen flauw benul hebben hoe je een hond moet opvoeden en africhten en hun onverschrokkenheid doel bewust aanwenden voor de verkeerde doelein den. Behalve een goede afstamming is het van groot belang dat je pups al in de nestsituatie vertrou wen in mensen bij brengt, alle gelegenheid geeft om te socialiseren en vooral laat kennismaken met kinderen. De eerste acht weken, en daarna het eerste jaar bij de nieuwe baas, zijn cruciaal voor de ontwikkeling van een hond. Wat dan verknoeid wordt of onbenut wordt gelaten, is daarna lastig en alleen met veel geduld te her stellen. De opvoeding van een hond en van een kind hebben veel gemeen. Je moet bij beide conse quent zijn, zelfkennis hebben, grenzen stellen, ruimte, aandacht en liefde geven. Een hond moet je bovendien als een hond behandelen. Het is verbazingwekkend hoe weinig kennis sommige hondeneigenaars hebben over het soort dier dat zij in huis hebben. Honden beho ren weliswaar lot de oudst gedomesticeerde die ren uit de geschiedenis van de mens, maar het blijven (roedel)dieren met het instinct dat daar bij hoort. Dat betekent dat ja een hond nooit al leen mag laten bij een baby. En hond en peuter beter niet op gelijke hoogte op de grond met el kaar kan laten spelen. Want dan kan er een moment komen dat het zeer des honds is om een peuter te zien als een prooi. Ouders die toestaan dat hun kind voortdurend solt met een hond, of erger nog, dat beest sart, vragen om moeilijkheden. Geen wonder dat er een moment komt dat zo'n hond van zich af bijt. Maar als minister Apotheker werkelijk paal en perk wil stellen aan de lage bijtdrempel van sommige hondenrassen, dan kan hij beter een anti-agressietest verplicht stellen voor toekom stige eigenaars. 'Het is zo gezellig', 'Mijn opa is er 85 mee geworden' en 'Auto's zijn slechter voor het milieu.' Zomaar een paar uitvluchten die rokers gebruiken om hun nicotineverslaving te verant woorden. Gezondheidsweten schapper Marcel Pieterse weet inmiddels alles over de uit vluchtstrategieën van de ver stokte roker. Morgen promo veert hij aan de vakgroep psy chologie van de Universiteit Twente op het stoppen met ro ken met hulp van de huisarts. „Het stoppen met roken is ver gelijkbaar met het afkicken van cocaïne. Het is vaak een licha melijke verslaving. Als je ervan af wilt, krijg je last van ontwen ningsverschijnselen. De onderzoeker denkt dat de bijverschijnselen de voornaam ste oorzaak zijn van de vele mislukte pogingen om te stop pen die jaarlijks in Nederland worden ondernomen. „Je moet je daarom goed voorbereiden op de gevolgen van het stop pen. Het gaat gegarandeerd mis als je impulsief besluit de siga retten weg te gooien. Dan ben je een week later weer aan het roken." Pieterse heeft een stopmethode ontwikkeld, de Minimale Inter ventie Strategie (MIS). Het is de bedoeling dat de roker met hulp van zijn huisarts op be wuste wijze stopt met roken. „De samenwerking met de huisarts is uniek", vertelt Pie terse. „Tot nu toe waren er al leen grote campagnes of groepscursussen waarin werd gewaarschuwd voor zwarte lon gen en enge kankers. Een per soonlijke benadering als deze bestaat nog niet." Het is de bedoeling dat de huis arts met zijn patiënt in gesprek Marcel Pieterse: „Stoppen met roken is vergelijkbaar met hetafe van cocaïne." foto cpd george* treedt over diens rookgedrag. Dan kan worden vastgesteld hoeveel sigaretten worden ge rookt en of er sprake is van ver slaving. Vervolgens kijkt de arts naar de motivatie van de roker en of die al eerder heeft gepro beerd om te stoppen. „De vraag is waar het toen is misgelopen. Als je weet dat je de vorige keer weer bent begonnen in het ca fé, kun je die gelegenheid beter mijden." Als de roker eenmaal besluit te stoppen, onderneemt de arts meteen actie. Hij bepaalt sa men met de patiënt een stop datum en schrijft eventueel een recept voor nicotinepleisters uit. „Die datum is van groot be lang. De roker heeft dan het idee dat hij een afspraak heeft met de arts, waar hij moeilijk onderuit kan." Een weell komt de patiënt bij dehii ter om te vertellen varingen. „Die eerste wefc zijn cruciaal", zegt „De meeste mensen nen die periode weer tenf hun oude gedrag. twee weken vol, dan een eind op weg." Uit zijn onderzoek een stopadvies van vijftien procent van het roken Volgens de vrijwel het maxima „Omdat roken een verslaving is, heb je vveini vloed op de resultaten.|V' andere methoden twintig procent van om daadwerkelijk te stof? I anouk middelkamp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2