Provincie is positief over plan van aanpak Ter Aar 'De HSL dendert nu al door Nieuwe Wetering' MEEN EEMPRIJS Jonge ondernemer is niet uitgekookt, maar plantengek Clubs willen veel voor weinig geld SUPER DE BOER Rijn Veenstreek otorhandelaar probeert aan eigende gijzeling te ontkomen DE BOER OP «te Tomaten oete voor rijden op Vierambachtsweg Bewoners pas na acht jaar verlost van bouwhinder 0GG£ De tweeëntwintig automobilisten die gisteren tus- vieren vijf uur op de Vierambachtsweg in de richting van hen aan den Rijn reden, kunnen een boete van 120 gulden ■moet zien. De weg is in de avondspits gesloten voor verkeer itVVoubrugge, maar veel bestuurders negeren de borden. iéhMÜ jnAlphen aan den Rijn waren na een inbraak in hun woning tren niet alleen sieraden kwijt, maar ook 2500 gulden. De eker kon met verschillende pinpassen geld opnemen bij Het is nog onduidelijk hoe de dader de woning is bin- leMpkomen. 1. Kj he lelkraken opgelost giaan den run Met de aanhouding eind januari van vier lachten in de Alphense Raadhuisstraat heeft de politie waar lijk de daders opgepakt van meerdere snelkraken en auto- stallen in Alphen aan den Rijn. Het viertal ramde op 24 ja- n met een auto de winkelpui van een kledingzaak in de Injfül dhuisstraat. Met de hulp van getuigen kon de politie de da- btl ^inwoners van Dordrecht, snel inrekenen. Na onderzoek tnu dat drie van hen ook verdacht worden van 13 autodief- en, drie snelkraken in Alphen en één in Oud-Beijerland. De zijn inmiddels voorgeleid bij de Officier van Justitie en in achting van de terechtzitting in bewaring gesteld. erkstraf voor mishandeling vrouw uur./HAZERSwouDE-rundukVoor de mishandeling van zijn tgenote heeft een 63-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk werkstraf van vijftig uur gekregen. Ook legde de Haagse po- rechter mevrouw C. Ie Clercq hem een. voorwaardelijke cel- fvan drie weken op. De man sloeg op 5 augustus 1996 zijn iwmet stok en stofzuigerslang een gebroken arm. Een jaar rwas het weer mis. De Rijndijker gooide uit woede een as- naar het hoofd van zijn vrouw. Zij liep een bloedende wond .Gelukkig bleef het bij een scheurtje van een centimeter", lepolitierechter. ,,Er kunnen treiterijen en scheldpartijen ;eweest, maar dit kan niet door de beugel." J.ylrige Zonnebloem krijgt boottocht (p pi aan den rijn De afdeling Ridderveld van de Zonnebloem inging vaart dinsdag 23 maart door het Zuid-Hollandse sengebied. Het uitje wordt voor een deel aangeboden door VSB-Fonds ter ere van het vijftigjarig jubileum van Zonne- m Zo n honderd gasten van de afdeling Ridderveld zijn uit- voor de boottocht. i»G/WOUBRUGGE k 1 h< CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PIV.-CHEF MARIETA KPOFT. 071-5356411 gestolen: 2500 gulden weg den rijn Bewoners van een huis aan de Thailandsin- nieuwe wetering tim brouwer de koning Net als Hoogmade staat Nieu we Wetering op de HSL-kaart. Een maand na het dorp aan de Does konden inwoners van de kleine kern van Alkemade gis teravond hun mening geven over bouwhinder door de aan leg van de hogesnelheidslijn HSL en de verbreding van rijks weg A4. Belangstelling was er genoeg in het plaatselijke Cul tureel Centrum aan de Achter weg. Maar het vertrouwen in een goede afloop was klein. „We kunnen hier zeggen wat we willen, maar de trein den dert toch door." Bewoner Bert de Haan drukt zich van de veertig aanwezigen misschien wel het somberst uit. Hij heeft recht van spreken, want de HSL raast vanaf 2005 dwars door zijn tuin. Hij mengt zich nauwelijks in de discussies over bouwhinder, omdat het eindresultaat van alle werk zaamheden hem veel meer zor gen baart. Bovendien ziet hij van eerdere inspraakrondes tot nu toe niets terug. Zijn dorpsgenoten tonen zich even sceptisch over de toe komst van Nieuwe Wetering, maar dragen ook ideeën aan om de komende acht jaar draaglijk te maken. Die tijd is volgens het projectbureau HSL Zuid nodig om de HSL en de verbrede A4 rond Nieuwe We tering te voltooien. De bewoners willen de ko mende jaren alle bouwverkeer van de dorpswegen weren en verzakkingen door de slappe ondergrond, verzilting van de grond, trillingen en scheuren voorkomen. Ook de veiligheid van kinderen bij de Regenboog- school koesteren zij. Tegen uit voerders van de werkzaamhe den die in gebreke blijven eisen zij sancties. De weekeinden be schouwen zij als rustdagen. Nieuwe Wetering wenst daar naast compensatie voor al te grote overlast. In tijden van herrie, stank en drukte zou een verblijf in een hotel soelaas kunnen bieden. De plaatselijke klankbordgroep laat de compu ter de nieuwe inrichting rond Nieuwe Wetering zo schetsen, dat er juist een hoekje voor een landijsbaan overblijft. Gemeen telijk woordvoerder Reurings geeft de plannen graag voor be tere. „Wij zijn nog niet klaar met Nieuwe Wetering", zegt hij aan het begin van de avond. „Deze ideeën zijn spontaan ontstaan. Maar ook wij kunnen hiermee de wonden niet helen. Wij kunnen hooguit een balans vinden tussen geven en ne men." Volgens De Haan en compa- nen valt er echter weinig meer te nemen. Alles is volgens de bewoners al beklonken. Zo is het nieuwe aquaduct berekend op een A4 met twee keer vier banen. Projectmanager Eric van den Broek kan hoog of laag springen met zijn bewering dat de 22 meter brede berm van de A4 toevallig precies ruim ge noeg is voor twee keer vier rij- handelaar J. Keessen uit heeft gisteren een ind verblijf in de gevange- oberen af te wenden. In beroep bij het Haagse ge- iof procedeerde hij tegen onnis in kort geding, de president van de rechtbank, A. van Del- lestemming gaf om Kees- Door de gijze- moet de legendarische Hailwood Six boven wa len, die Keessen in 1981 :van Rodney Gould, de za- ler van de verongelukte ische coureur Mike nod. motor werd door de we- Pauline Hailwood met teruggeëist. Na een ja- ge juridische strijd werd nor, waarvan de waarde p is getaxeerd op twee i gulden, in 1992 toege wezen aan de weduwe. Keessen zegt dat hij de 250 cc Honda, waarmee Hailwood wereldkam pioen werd, niet kan terugge ven, omdat hij niet weet waar deze zich bevindt. Rechter Van Delden geloofde hem echter niet. „Ik kan u nu al toezeggen dat ik die gijzeling ga toewijzen", zei Van Delden tij dens het kort geding op 4 no vember 1997. „Meestal weet men zich dan opeens wel te herinneren waar het begeerde object staat." In hoger beroep probeerde advocaat W. Roelink gisteren aan t? tonen, dat Keessen de Honda niet meer kan terugge ven. Keessen zegt de Honda in 1985 voor drie andere motoren te hebben geruild met een in middels overleden Oostenrijkse verzamelaar. Het is hem gelukt contact met de weduwe te krij gen. Deze heeft per brief op 28 december vorig jaar laten we ten de motor niet te bezitten en niet te weten waar deze zich bevindt. Om de weduwe Hailwood te compenseren is Keessen bereid een schadevergoeding van vier ton te betalen voor de motor, waarvoor hij in 1981 een bedrag van 15.000 Engels ponden neer telde. Dit aanbod is door me vrouw Hailwood van de hand gewezen. Haar advocaat J. van der Pijl is ervan overtuigd, dat Keessen weet waar de Honda is. „De zaak heeft inmiddels lang genoeg geduurd. Laten wij maar eens kijken wat er gebeurt als het dwangmiddel gijzeling wordt toegepast". De advocaat van Keessen vindt het krankzinnig als de handelaar zeven jaar na het vonnis, waarin de motor aan mevrouw Hailwood werd toe gewezen, nog kan worden ge gijzeld. Het gerechtshof maakt zijn uitspraak over acht weken bekend. Nieuw theater al voor 1 miljoen gesponsord alphen saskia buitelaar Alphense bedrijven hebben al 1 miljoen gulden sponsor geld toegezegd voor |het nieuwe theater/bioscoop complex. In de begroting is rekening gehouden met 2,5 tot 3 miljoen gulden aan sponsorbijdragen. Burge meester N. Schoof is ervan overtuigd dat dat gaat luk ken. Hij wil niet zeggen wel ke bedrijven uit Alphen geld hebben toegezegd, maar stelt uitdrukkelijk dat de ge meente niet met één hoofd sponsor in zee gaat. „We wil len juist dat veel bedrijven laten zien dat ze het complex belangrijk vinden. Schoof bezoekt de bedrij ven persoonlijk om ze warm te maken voor sponsoring. Het is volgens hem niet denkbeeldig dat een bedrijf in ruil voor geld zijn naam mag verbinden aan één van de zalen en de ruimte een keer gratis mag gebruiken. De inwoners van Nieuwe Wetering hebben weinig vertrouwen in een goede afloop, zo bleek tijdens de inspraakavond over de bouwhinder bij de aanleg van de HSL en de verbreding van de A4. „We kunnen hier zeggen wat we willen, maar de trein dendert toch door." foto engel lameijer stroken. In toeval gelooft deze Haan. „We staan met onze rug Wij hebben slechts schijnin- van Nieuwe Wetering kunnen avond geen van de aanwezigen, tegen de muur. De trein den- spraak. De HSL komt er door wij nu niet meer doen, dan po- „Ik geloof niet in enig verhaal dert nu al, ook al liggen er nog een besluit tijdens een gezellige beren eruit te halen wat erin in de toekomst", sombert De bezwaren bij de Raad van State, lobby-maaltijd. Als inwoners zit." Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland houden onver kort vast aan gemeentelijke herindeling van Ter Aar. De provincie spreekt wel haar tevredenheid uit over het ver beteringsproces waar Ter Aar mee bezig is. In een brief kondigen GS aan binnenkort 'oriënterende gesprekken' te gaan voeren. ke problemen definitief tot het verleden te laten behoren. Ter Aar gaat daarbij uit van behoud van de zelfstandigheid en wil pas over herindeling praten als de zaken in het gemeentehuis op orde zijn. Enkele maanden geleden schreven GS nog, dat Ter Aar een keuze moet maken uit een van de vier herinde- lings- of opsplitsingsvarianten. GS laten in de brief weten dat 'de optie van een gemeentelijke herindeling van Ter Aar uit drukkelijk uitgangspunt blijft, mede tegen de achtergrond van het rijksbeleid om (te) kleine gemeenten te versterken'. De ter aar marieta kroft De provincie prijst de plannen van Ter Aar om de gemeente beter te laten functioneren. „U heeft de ruimte benut om zelf orde op zaken te stellen, waar mee de gemeente Ter Aar op weg is om een volwaardige ge sprekspartner te worden in dis cussies over gemeentelijke her indeling", schrijven GS in een reactie op het onlangs door de gemeenteraad vastgestelde Plan van Aanpak. Daarin geeft het gemeentebestuur aan welke wegen moeten worden begaan om de bestuurlijke en ambtelij- gesprekken over herindeling worden gevoerd door het nieu we college van gedeputeerde staten, dat 13 april aantreedt. In de loop van het voorjaar nemen zij een besluit over de verdere procedure. Waarnemend-burgemeester L. Lyklema van Ter Aar is blij met de brief. „Ik heb het idee dat provincie en gemeente wat meer op één lijn komen. De toonzetting is volstrekt anders dan we gewend waren. Nieuw is ook dat er erkenning uit spreekt over waar we mee bezig zijn." De burgemeester is bereid in te gaan op de uitnodiging om over gemeentelijke herindeling te praten. „Praten kan altijd. Ik lees dat de provincie nu wil praten over herindeling vanwe ge het rijksbeleid, dat grotere gemeenten voorstaat. Niet van wege Ter Aar, en daar ben ik blij om." Overigens wil dat niet zeggen dat Lyklema achter dat rijksbeleid staat. „Het gaat om de kwaliteit van het bestuur en het ambtelijk apparaat en niet over de grootte van de gemeen te." De provincie laat een iets an der geluid horen. Volgens een woordvoerder liggen de be stuurlijke en ambtelijke proble men wel ten grondslag aan de gesprekken, die de provincie met Ter Aar en buurgemeènten wil voeren. „We voeren de ge sprekken niet in de Hoeksche Waard", licht hij toe. „Het is mede tegen het licht van het rijksbeleid dat er gesprekken over herindeling worden ge voerd." Het uiteindelijke besluit voor herindeling ligt bij de Tweede Kamer. Volgens de pro vinciewoordvoerder duurt het nog wel twee of drie jaar voor dat de herindeling een feit is. d eigenlijk niet verwacht hobby." tm zou krijgen, de jonge Die liefhebberij lokt hem en imersprijs van de WL- zijn vrouw Joyce ieder jaar twee ngAar-, Gouwe- en Rijn- weken naar de Verenigde Sta- Marco Fransen (28 jaar) ten om kwekers te bezoeken en le vaste plantenkwekerij, nieuwe soorten te ontdekken, met zijn vader en echt- Zo krijgen zij ook de wensen J runt aan de Paradijsweg van hun klanten te horen. Aar, hele- uetzo bij- Hij kent leef- noten die mo snufjes tdrijfsvoe- ot \t wken, of 01 lï «drijf van „tjlfond af 0,1'f(lruicwek- vindt Maar is het Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn Iedere boer. iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. ELTO-af- -Het is toch leuk om te 'i dat collega's vinden dat ^goed doen." de jury waren er genoeg 10 om Fransen de prijs te Hij kweekt voorname- !%^'a en astilbe, planten die gedijen op de vochtige °nd aan de Langeraarse In tegenstelling tot de «omliggende bedrijven _g|rransen geen kassen no- 'het ideale klimaat na te .We halen het maxi- de grond." volgens hem helemaal nieus. Zo is het ge- We zijn nu eenmaal gek. We hebben 1400 staan. Daarmee de grootste in Europa we in de top tien van feld. Ongeveer vijftig verhandelen we in gro- elheden, zo'n 300 Plaren staan. Dat is e In deze aflevenng raakt de jonge ondernemer Marco Fransen niet uitgepraat over planten. Tachtig pro cent van zijn planten gaat namelijk naar de VS. Dat 'over de grenzen kij ken' was een andere mo tivatie voor de jury om Fransen te benoemen. De planten- kweker be nadrukt echter, dat de jaarlijkse trip ook als vakantie is bedoeld. „We nemen het er van. Mooie hotels en een schitterende wagen. We zijn ge ïnteresseerd in hosta's en in Amerika is dat de tuinplant nummer één. Het is allemaal niet zo uitgekookt als het lijkt. Maar we doen het wél, dat is waar." Het echtpaar heeft zelfs over wogen te emigreren naar de VS, waar voor kwekers beter en ge makkelijker te verdienen is dan in Nederland. Toen het jonge stel zijn huurhuis moest verla ten en er problemen leken te zijn met de bouw van een twee de bedrijfswoning bij de ouder lijke kwekerij, is er serieus over nagedacht. Maar de sociale contacten in Nederland weer hielden hen. „We vinden ons sociale leven belangrijk en dachten toen al na over kinderen", zegt Fran sen. Inmiddels is hij vader van een zoon van veertien maan den en is een tweede kind in aantocht. „Als je dan na twintig jacobswoude marun kramp Meer ruimte en meer voorzie ningen, maar geen hogere huur. Dat is het wensenlijstje van veel van de Woubrugse clubs die nu nog gebruik ma ken van gebouw De Wijk. Over een aanbouw aan de sporthal in Woubrugge zijn ze sceptisch. Zij vrezen op te moeten draaien voor tekorten van de Stichting Sporthal. De clubs hebben een nieuw onderkomen nodig. De Wijk is bouwvallig. Een eerder plan van de voetbalvereniging, Plan 2000, is gestrand omdat de ge meente een bijdrage van 9 ton te hoog vond. De gebruikers van De Wijk waren ook niet al lemaal enthousiast. Gisteravond inventariseerde wethouder M. Dambrink (wel zijn) de wensen van de vereni gingen. De elf clubs gaven aan hoeveel ruimte zij nodig heb- ben.Een aantal clubs bleek te vreden met het aantal meters dat ze nu in de Wijk gebruiken. Ook maakte het een aantal clubs niet uit of de nieuwbouw losstaand wordt of een aan bouw. Toen voorzitter H. Hoek stra van de biljartvereniging het tekort van de sporthal aanhaal de, begon een aantal te twijfe len. Want een hogere huur kun nen de meesten niet opbren gen. De voorzitter van de biljar ters bereidde de clubs alvast op het ergste voor. ,Als ik de wen sen bij elkaar optel wordt het een duurder plan dan Plan 2000, en dat was voor clubs en gemeente al te duur." De hosta is de favoriet van Marco Fransen, winnaar van de jonge ondernemersprijs. De Ter Aarse kweker heeft ruim 1400 soorten van het plantje in zijn verzameling. foto annette lameijer jr. klasse 1, 500g 2,49 jaar geld verdienen terug wilt naar Nederland, willen je tie nerkinderen niet meer weg. En misschien komt het door de grote afstanden, maar Amerika nen hebben minder contacten. Wij hebben graag mensen om ons heen. Ik houd juist van die Hollandse kneuterigheid." Intensief contact onderhoudt het kwekersgezin niet alleen met vrienden, ook klanten kun nen rekenen op een persoonlij ke benadering. Zelfs op zater dag, als het bedrijf geopend is voor particuliere verkoop, staan Marco en Joyce in hun model- tuin aan de Paradijsweg. ,Als je er een jongen van zestien jaar neerzet die alleen maar kan af rekenen, komen mensen niet snel terug. Vooral buitenlan ders hechten waarde aan een persoonlijk gesprek. Want als je allebei plantengek bent is het toch prachtig als je daarover kunt praten?" Het bedrijf draait dan ook op Marco, Joyce en pa Fransen. Al hoewel Fransen zich realiseert dat hij er uiteindelijk niet aan ontkomt om personeel in dienst te nemen, als zijn vader straks minder gaat werken. „Maar als je, zoals wij, zelf het bedrijf hebt opgebouwd, denk je dat een ander jouw werk niet kan doen. Dat is natuurlijk on zin. Er zijn genoeg bekwame werknemers. Het is alleen de waag of ze het met evenveel passie doen als wij." Bij zijn zoon stroomt het kwekersbloed wellicht ook door de aderen, maar daar denkt Fransen niet over na. „Hij kan net lopen en dat heeft hij goed gedaan", zegt hij trots. „Hij wil later misschien wel heel iets an ders gaan doen. Dat vind ik pri ma. Als hij maar lol in zijn werk heeft, zoals Joyce en ik. Dat is al heel wat waard." ter aar saskia buitelaar ing is geld.g r/m 20 moort 99 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27