Verkeersnota Voorschoten onder vuur 'Nu nog een woordenboek metyneeerin Geen woningen maar kantoren in Duinzicht Regio ikstraf na stal van nputers kenhuis Speel-o-theek in bibliotheek Voorschoten QERDAG 18 MAART 1999 973 Doelgroepen blijven weg bij theaterstuk jongerenbeleid OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN „Er is in Oegstgeest geen zak te beleven. Wat je veel ziet is bejaarden die in een rolstoel op weg zijn naar de bingo." De 'hangjongere' verveelt zich te pletter en steekt daar om nog maar eens een stic kie op. Dan komt er een 'ou dere omwonende' het toneel op die druk met de politie gaat bellen: „Dat was weer een jongere die stond te dea len. Kan die niet ergens an ders gaan hangen?" De eerste scène van thea tergroep Spijker en Hamer zette het thema van de voor stelling al direct neer: com municatie en tolerantie tus sen jongeren en volwasse nen. De gemeente Oegst geest presenteerde gister avond in het Teylingen Col lege - voor slechts vijfen twintig aanwezigen - op speelse wijze haar jongeren beleid. Zij deed dat door de theatergroep herkenbare si tuaties tussen jongeren en omwonenden te laten na spelen. Het publiek kon het ver loop van de scènes bepalen en dacht op deze manier als vanzelf mee over het contact tussen jongeren en de buurt. Alleen: de omwonenden en de jongeren zelf kwamen nou net niet opdagen. De meeste toeschouwers had den beroepsmatig met jon geren te maken. Zo was er de jongerenwerker, de wijk agent, bureau HALT, de schooldirecteur en natuurlijk de wethouder jongerenbe leid. Vandaar dat vlak voor de voorstelling nog snel een zestal jongeren van straat werd geplukt om mee te kij ken. Op de vraag hoe hun contacten met buurtbewo ners zijn, antwoordden ze: „Ze gooien aardappels en bloembakken naar beneden. Wat wij dan vervolgens doen? Meer lawaai maken!" De theatergroep speelde ver volgens deze situatie na: twee jongeren kletsen wat totdat een geïrriteerde buur man verschijnt. „Hé, wat moeten jullie hier? Moet ik de politie laten komen?". De aanwezige jongeren herken den er wel wat in. „Ja, dat zeggen ze nou altijd!" Diverse situaties werden op deze manier onder de loep gelegd, telkens gevolgd door de vraag hoe het beter kon. Zo vonden de jongeren dat omwonenden best eens een praatje met ze konden maken en konden leraren maar het beste 'goed luiste ren' naar problemen van jongeren. Plezier voor zes Neem uw zes meest geliefde cd's. Of luister naar de radio Daarvoor is de BeoSound 9000 bedoeld. BeoLab 8000 actieve luidsprekers. KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25 Svvaak Beeld Geluid. Haarlemmerstraat 279 LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, i Lange Voort 11 RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Istraf geëist voor mishandeling ^r/iFiDERDQRP Voor mishandeling en bedreiging van zijn jendin in Leiderdorp is gisteren tegen een 63-jarige Hage- in hoger beroep een celstraf van vier maanden geëist. Al fr (egde de rechtbank deze straf aan de Hagenaar op. De Ijieur-generaal achtte bewezen dat de man de vrouw op 23 5 augustus 1997 in haar eigen woning had geslagen en je dood bedreigd. De man zelf ontkent. Op 5 augustus zou et eens in Leiderdorp zijn geweest. De aanklager van het htshof confronteerde de Hagenaar echter met de verkla- ean een buurvrouw die de Hagenaar zou hebben herkend. Ivocaat van de man zette vraagtekens bij de betrouwbaar- ivan dat verhaal. Hij sprak van een zaak 'met veel raadsels' bij de ex-vriendin door het doen van een valse aangifte voormalige partner zou willen beschadigen. Het gerechts- 0et over twee weken uitspraak. en fietspad aan Hofdijck Oegstgeest ceest r Er komt voorlopig geen fietspad tussen de Hofdijck rotonde bij de Laan van Oud Poelgeest. Dat heeft de ge ile Oegstgeest na overleg met omwonenden besloten. De ente had het idee om een fietspad te maken van een van ee wandelpaden aan de Hofdijck. De komende tijd moe- e paden namelijk toch op de schop voor werk aan de riole- Het idee voor een fietspad viel bij sommige bewoners ech el in goede aarde. Ze vreesden een toename van het brom- erkeer Over twee jaar onderzoekt de gemeente nogmaals lieg van een fietspad is gewenst. men in Leiderdorp en Voorschoten ytup/vooRSCHOTENBij een snelheidscontrole op de Bui- iflaan in Leiderdorp kregen gistermiddag 39 automobilis- ;nbekeuring. De meesten reden tussen de 57 en 65 kilo- tper uur. De hoogst gemeten snelheid was 72 kilometer, |50 kilometer is toegestaan. In totaal werden 589 auto's ntroleerd. Bij snelheidscontroles in Voorschoten - op de Doormanlaan, Wijngaardenlaan, Admiraal de Ruytersin- iLeidseweg - zijn gisteren 183 van de 1425 passerende au- bilisten bekeurd. Vooral op de Leidseweg was het flink Daar werd ook de hoogst gemeten snelheid genoteerd: 89 leter per uur. rapte inbrekers ontsnappen fCHOTENTwee mannen die wilden inbreken bij een bedrijf e Burgemeester de Kempenaerstraat in Voorschoten, zijn lorgen in alle vroegte betrapt door de politie. Via daken irages in de buurt van het bedrijf wist het tweetal te ont- len Bij het bedrijf is niets weggenomen: de inbrekers wa- verder gekomen dan het weghalen van een ruit. snkomst over criminaliteit poRP» Veel ouderen kampen met een onveilig gevoel en n 's avonds niet over straat. Of het buiten nu echt wel zo ilijkis, komt donderdag 25 maart aan de orde tijdens een ikomst voor vijftig-plussers in De Menswording aan het ilaadjespad in Leiderdorp. Deskundigen leggen bij die ge beid uit wat ouderen zelf kunnen doen om te voorkomen slachtoffer worden van tasjesdieven, oplichters en andere leien. De bijeenkomst - die begint om 14.00 uur - is een lief van de drie ouderenbonden in Leiderdorp. UVV'ers Dinie Schoorl en Marrie Smit vinden het mooi geweest liberale, domme stoe- ns-actie'. Zo noemden Leiderdorpers (26 en 27 ud) gisteren de daad ze voor de rechter nverschijnen. Het twee- in het beklaagdenbankje de diefstal van com- ran het Rijnland Zieken- Leiderdorp. daar ben je dan wel ai mee", reageerde de politierechter S. Cle- gjes op de ontboeze- van het duo. Ze veroor- ide mannen tot vier waarvan de helft delijk. Toch hoeven de ers niet daadwerke tralies, want het on- delijke deel van hun ltd omgezet in een taak- let vonnis pakte milder de eis van de officier ötie, die zes weken cel de helft voorwaarde erde. februari van het vorig de twee man- mputers te stelen uit de Ruimte onder in de «van het ziekenhuis. Ze an zelf in de flat en lieten expres de nooduitgang gymzaal in het pand raardoor ze 's nachts via ial bij de computer den komen. Maar an- Woners van de flat za- diefstal en waarschuw- Die troffen, een- ^gekomen bij de flat, elkaar gestapelden com- Jan naast de auto van jerdachten. De twee wa artussen al gevlucht, diseerden zich al snel auto hoe dan ook naar leiden. Dus gingen ze de flat waar de poli- weetal aanhield, ■er Clement geloofde de n' die nooit eerder met i aanraking kwamen, om een 'eens maar Jeer - incident ging en aarom een deels voor de celstraf op die lager de eis. De advocaat Wee had de rechter om gevraagd, ook al be- aijn cliënten. Volgens ten de computers nooit 'olen, maar was het bij töog gebleven. Omdat 1 ten laste was gelegd, 1 aijn cliënten vrijuit gaan. "isman vond de rechter djn zijde. Problemen niet afwentelen op doorgaande wegen' De PvdA noemt het een 'autonota' en vindt dat fietsers en voetgangers er bekaaid van af komen. Volgens de WD is het een slecht en onacceptabel stuk. En in de ogen van D66 is veel geld, 75.000 gulden, onnodig uitge geven. De Verkeersstructuurnota van het bureau AGV voor de gemeente Voorschoten werd gisteravond in de vergadering van de commissie openbare werken volop onder vuur genomen. VOORSCHOTEN JAN PREENEN WD'er W. Leeuwenburgh stel de vast dat de enige visie in het rapport neerkomt op het zoveel mogelijk verwijderen van het verkeer uit de wijken om dit naar de hoofdwegen te loodsen. „Maar daar wonen ook mensen en op hen kun je niet de hele rommel afwentelen." Voorzitter J. van de Wilde van de Stichting Wonen met Verkeer Voorscho ten stelde vast dat de mensen die langs de doorgaande wegen wonen kennelijk tweederangs burgers zijn. „Voorschoten blijft nog altijd in tweeën ge deeld. Een soort randweg komt niet voor." De meeste partijen misten een visie in de verkeersnota, waarin staat welke kant Voor schoten op moet met het ver keer tot 2010. De belangrijkste conclusies in het stuk zijn dat de inwoners de files zelf kun nen oplossen door meer te gaan fietsen en vaker de bus te nemen. De aanleg van nieuwe rand wegen is volgens de nota niet nodig. Verder moeten de stra ten in het dorp in bepaalde ca tegorieën worden ingedeeld: doorgaande wegen - bijvoor beeld de Veurseweg en de Wijngaardenlaan - en wijkont- sluitingswegen, waaronder de Piet Heijnlaan en de Admiraal De Ruytersingel. D66 en de WD pleitten juist wel voor de aanleg van enkele nieuwe wegen om het verkeer elders te ontlasten. Zo wil de WD dat er zo snel mogelijk een weg komt langs de spoorbaan om het toekomstige wijkje in het Van der Hoevenpark te ont sluiten vanaf de Wijngaarden laan. Die weg moet worden doorgetrokken naar de Bach- laan om de Nassauwijk ver keersluw te maken. Het college van B en W noemt deze weg slechts als mogelijkheid en wil verder volstaan met extra we gen in nieuwe wijken, zoals Starrenburg II en 'Zuid-Hof land' (Krimwijk II). CDA en PvdA kunnen zich daarin vin den. Groenlinks is ook tegen een nieuwe weg in het Van der Hoevenpark. Het CDA was als één van de weinige positief over de nota en was blij dat het college in de nota van AGV enkele verande ringen had aangebracht, zoals het verwijderen van een bus- sluis halverwege de Generaal Spoorlaan. Het bureau AGV wilde met een bussluis het sluipverkeer tegengaan vanuit Leidschendam. Groenlinks vindt het daarentegen juist jammer dat B en W die correc tie heeft aangebracht. In reactie op de vele kritiek gaf wethouder A. Draijer (CDA) toe dat het rapport niet briljant is, maar hij wees erop dat het slechts een bouwsteen is voor nieuw verkeersbeleid. Hij zegde de nodige onderzoeken toe, bij voorbeeld naar het verkeersluw maken van de Oranjeboom straat, naar het aanleggen van een fietstunnel langs de Pape laan onder de rotonde door, naar het afwikkelen van het ver keer in de Dobbewijk waar kle- dinggigant Mexx fors uitbreidt en naar de gevolgen van het vrachtwagenverbod halverwege de Leidseweg-Noord. Ook wil hij onderzoeken hoe het lang zame verkeer beter kan worden beschermd. Vóór de zomer komt er een inspraakavond over de ver keersnota. Eind dit jaar moet de raad het nieuwe verkeersbeleid vaststellen. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Wat hebben bestuursleden van de Leiderdorpse Unie van Vrij willigers (UW) gemeen? Dinie Schoorl en Marrie Smit kijken elkaar aan. Tja. „Betrokkenheid bij de medemens", zegt Marrie Smit (54) een beetje plechtig. Dinie Schoorl (63) doet nog even aan zelfonderzoek. Dan komt haar antwoord. „Je wilt toch graag wat voor iemand an ders doen, vooral als je het be ter hebt dan een ander." Maar er is nog iets. Geen van tweeën kan goed 'nee' zeggen. Schoorl en Smit hebben jaren van hun leven gegeven aan het Leiderdorpse vrijwilligerswerk. Eerst gewoon als vrijwilliger: Tafeltje Dekje, handwerkclub, Boek aan Huis. Ja, en hoe gaat het dan - je vindt het leuk om te doen, hebt veel vrije tijd, en dan word je al snel projectlei der. „O, als ik eraan denk hoe eng ik dat in het begin vond. Moest je een groep vrijwilligers toespreken, nou, knikkende knieën hoor. Jeetje, wat heb ik daar veel geleerd. Tien jaar ge leden had ik niet gedacht dat ik het kón", zegt Schoorl. Zeven jaar geleden werd zij penningmeester van de UW, een organisatie van bijna 200 vrijwilligers. Smit volgde twee jaar later als secretaris. Schoorl lacht: „Ja, de meest betrokken mensen worden in de kuif ge pikt." En nu? Nu zijn ze moe. „Er blijft altijd werk, ook in het weekend. Je hebt nooit rust", zegt Smit. Penningmeester Schoorl heeft een bijzonder tur bulente periode achter de mg met Tafeltje Dekje, een vrijwilli- gersproject waarbij lange tijd fi nanciële kaalslag dreigde. „Daar had ik bijna een baan aan. Het liet me niet meer los. Vreselijk. Slapeloze nachten." Niet dat het geen mooie jaren zijn geweest, o nee. integen deel. „Je wordt er zelf een beet je beter mens van", zegt Marrie Smit weer een beetje plechtig. En Dinie Schoorl - die de kwes tie Tafeltje Dekje tot een goed einde heeft weten te brengen - denkt weer even na. „Laatst sprak ik een echtpaar, die men sen doen nooit iets. Dat verwijt Dinie Schoorl (links) en Marrie Smit hebben mooie, maar ook drukke jaren achter de rug bij de UW. Jeetje, wat heb ik daar veel geleerd." foto hielco kuipers ik ze niet hoor. Maar ze doen zó gallisch, zien alleen nog maar slechte dingen om zich heen. Zo van: iedereen bedondert de boel. Achteraf dacht ik: jeetje, als je bij de UW zou werken zou je zo veel goeds meema ken. Ook in een tijd dat het met jezelf niet zo goed gaat, en dat hebben we allebei meege maakt, hè Marrie." Marrie knikt. „Dan heb je steun aan elkaar. Al is het alleen al dat er een pak melk voor je wordt gehaald." Maar toch: het is mooi geweest. Je moet ook niet te lang willen blijven zitten, vinden de twee vrouwen. Al is het alleen maar omdat de UW met z'n tijd moet meegaan. Vers bloed een kans moet ge ven. ,Als je dat als organisatie niet doet, ben je niet aantrekke lijk voor jonge mensen", zegt Schoorl. Een heikel punt. Het is nog steeds moeilijk om af te reke nen met het imago van de da mes met de gouden kettinkjes. Schoorl: „Maar er zijn steeds meer mannen die zich aanmel den, wil je dat alsjeblieft ver melden?!" En er is ook aanwas van jongere vrijwilligers, al be tekent 'jong' in deze business zo om en nabij de 40 jaar oud. En nog iets om mee af te re kenen: de geur van liefdadig heid die om het vrijwilligers werk hangt. „Dat van: iets lief dadigs doen voor die zielige ar me mensen. We vragen nu de instanties om een bijdrage in de organisatiekosten. We hebben uitgerekend wat dat allemaal op jaarbasis kost per project: telefoon, postzegels en dergelij ke. Daar zijn ook landelijke vuistregels voor. Dat is nu een doodnormale zaak. We hoeven niet meer te bedelen", vertelt Schoorl. Ook op een ander punt is UW professioneler gaan wer ken. Begin jaren negentig leek de kans heel groot dat de vrij willigers op de stoel van de be roepskrachten zouden terecht komen. Schoorl: „Dat heeft er toe geleid dat we met verschil lende instellingen - Dillenburg, Leythenrode - contracten heb ben afgesloten. Om aan te ge ven waar de grenzen liggen van onze taken. Ook als bescher ming voor de vrijwilligers zelf. Je hebt mensen die zo ontzet tend sociaal zijn dat ze gemak kelijk zijn over te halen: doe dit nog even en dat ook." De twee ex-bestuursleden - gisteren namen ze officieel af scheid - kiezen nu even voor zichzelf. „Het is toch eigenlijk te gek dat je aan je eigen dingen niet meer toekomt", zegt Schoorl. En Smit: „Ik gunde mezelf de tijd niet om heerlijk op m'n gemak een boek te le zen. Nu heb ik een nieuw woor denboek gekocht. Met 'nee' er in." VOORSCHOTEN Voorschoten krijgt in oktober een speel-o-theek in de biblio theek aan de Wijngaardenlaan. Kinderen tot 12 jaar kunnen daar terecht voor het lenen van speelgoed. De uitleen is een ini tiatief van de bibliotheek, de Centrale Stichting Kinderop vang, de Stichting Kinderspeel zaal, consultatiebureau en de Leidse Welzijnsorgansiatie (LWO). De initiatiefnemers hopen door middel van de speel-o- theek het lezen spelenderwijs te bevorderen. „Wie voor speel goed komt, wordt automatisch geconfronteerd met boeken en andersom", aldus E. Mentink, ambtenaar jeugdbeleid van de gemeente. Het ministerie van onderwijs heeft Voorschoten voor het project, waarvoor drie jaar is uitgetrokken, een subsidie ge geven van 17.000 gulden. Zelf willen burgemeester en wet houders 50.000 gulden steken in de speel-o-theek en een acti viteit voor kinderen van 0 tot 4 jaar onder de noemer 'Boeken- pret'. Ook B en W zijn van me ning dat spelen en lezen alle fa cetten in de ontwikkeling van een kind bevorderen. De Voorschotense politiek moet het voorstel van burge meester en wethouders nog be spreken. Dat gebeurt vanavond in een vergadering van de com missie welzijn. B en W van Oegstgeest willen kapel op de monumentenlijst In het oude klooster Huize Duinzicht aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst geest moeten geen woningen, maar kantoren komen. De eigenaar, de Stich ting Duinzicht, mag van de gemeente wel enkele dienstwoningen bij deze kantoren realiseren en ook een school of sociaal-culturele instellingen zijn welkom. Maar ouderenwoningen wil het college van burgemeester en wet houders er niet hebben. Dit melden B en W in een brief aan Stichting Duin zicht. Volgens burgemeester en wethouders ontbreekt de noodzaak voor ouderen woningen, omdat er al veertig aanleun woningen zijn gepland in het nabijgele gen zorgcentrum Rustenborch. Ook vindt het college dat er voor grootscha lige bewoning te weinig toegangs- en parkeermogelijkheden zijn. Het oude 1 klooster kan, zo vindt het college, daar om het beste plaats blijven bieden aan kantoren. Ook al omdat die zorgen voor behoud van werkgelegenheid. Het klooster komt komende zomer leeg omdat de huidige gebruikers - Bi- lance, Vrouwenberaad Ontwikkelings samenwerking, Justitia et Pax, Gemeen schappelijk Overleg Medefinanciering, Memisa en Mensen In Nood - naar Den Haag verhuizen. De mede-eigenaar van het pand, het Centraal Missie Commis sariaat, verhuist waarschijnlijk mee naar Den Haag. Om de kapel na de verkoop van het klooster voor sloop te behoeden, stellen burgemeester en wethouders voor deze op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De gemeente vindt dat het pand grote historische en stedenbouw- De kapel van Huize Duinzicht moet een gemeentelijk monument worden. kundige waarde heeft. Als het pand eenmaal op de lijst staat, moeten even tuele sloopaanvragen eerst worden ge toetst door de monumentencommissie. De katholieke ontwikkelingsorganisa tie Bilance, die nog regelmatig gebruik maakt van de kapel, juicht het voorstel om van de kapel een monument te ma ken toe. „Het gebouw heeft altijd een markante plaats gehad binnen Oegst geest. En respect voor een heilige plaats als een kapel vinden we dan ook op zijn plaats", aldus woordvoerster M. Schuurmans. Ook binnen de monu- foto dick hocewoning mentencommissie is men enthousiast. Commissielid G. Wuisman is vooral ge charmeerd van het torentje. „Ik mis nog elke zondag het klokgelui. Volgende week neemt de monumen tencommissie een kijkje bij het oude klooster.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25