l eer grip Leiden Groenoordhallen sbest verwijderd uit huizen Hoge Mors Vijftien maanden cel geëist tegen Katwijkse autokraker ^sintratuin Leiden Regio Wooninfo dag leuk uitje voor de zaterdag Jeugdnota in jongerenraad Kinderen in Noord maken keuzes voor de wijk NDELll WANDEL 'oonbemiddeling in opmars n de Hooigracht iERDAG 18 MAART 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 KORT EN ZAKELIJK Restaurant 'In den Doofpot' aan de Turfmarkt in Leiden is een paar weken dicht vanwe ge een verbouwing. Met het pand ernaast wordt de eet zaal verdubbeld. Er komen een nieuwe houten vloer in en een open haard, verder blijft de stijl gehandhaafd. Op donderdag 1 april gaat de zaak weer open. Kinderkledingzaak 'Jantje van Leiden' aan de Mors- straat 42 toont op 28 maart haar nieuwe collectie. 'Jantje van Leiden' verkoopt al zes tien jaar zelfgemaakte kin derkleding. Er zijn drie nieu we ontwerpsters in de zaak bijgekomen. Tempo-Team Uitzendbu reau houdt op zaterdag 27 maart in drie vestigingen in Leiden. Sassenheim en Kat wijk een regionale banen- markt. Tempo-Team heeft al zijn relaties aangeschreven en er zijn al een paar hon derd vacatures uit de hele re gio binnen. Van tien tot drie uur kan iedereen zelf komen snuffelen in het aanbod. Me dewerkers van het uitzend bureau zitten klaar om vra gen te beantwoorden. Tevens kunnen kandidaten zich in schrijven voor een cursus Word. bespreekbaar op de wooninfo dag van de ,n0 op zaterdag 27 maart in Holiday Inn aan e Schouwweg 10 in Leiden. Hypotheken, 'gen, en goed onderbouwde financiële 'enplannen. „Wij willen vooral kwaliteit leve- fPR. van Roessel, directeur Particulieren van 'AMRO. „We hebben het imago dat we goed 8even, maar wel een beetje .duur zijn. Maar "keurmerk 'veilig wonen' heeft, kan bij ons krijgen op de inbraakverzekering en als je hypotheek bij ons hebt lopen krijg je korting "'boedel- en opstalverzekering." "atste jaren zijn de huizenprijzen in de Leidse Nubbeld en een veelgestelde vraag is hoe at nog aanhoudt. Van Roessel: „Er blijft veel 11331 woningen en het aanbod is minimaal. Er is niet veel ruimte meer om te bouwen. Maar je hebt als kredietverstrekker wel de plicht om mensen te wijzen op een te hoge hypotheek. Tweeverdieners kunnen op hun gezamenlijke inkomen gemakkelijk veel geld lenen om een huis te kopen. Maar ze den ken er niet altijd aan dat als er kinderen komen, ze misschien minder gaan werken. Er komen meer uit gaven en minder inkomsten. Het is onze taak om goed te adviseren." Medewerkers van de bank geven op de wooninfo dag twee lezingen. Een voor eerste kopers en een voor mensen die al een eigen huis hebben en wat meer willen weten over wat ze ermee kunnen doen. Van Roessel: „Als je een huis hebt gekocht en de prijs is flink gestegen, dan zit je gewoon op een zak geld. Je kunt dan een deel van je hypotheek aflos- singsvrij maken. Dan betaal je alleen de rente en gaan je maandelijkse lasten aanzienlijk omlaag." Voor het gfjval er meer liefhebbers voor de lezingen zijn dan in de zaal kunnen, is er de mogelijkheid ex tra sessies in te lassen. Op de wooninfo dag zijn ook een binnenhuisar chitect en een tuinarchitect aanwezig voor advies over de inrichting van huis en tuin. Ook de politie is ter plaatse met hun keurmerk 'veilig wonen'. Van Roessel: „We willen een zo breed mogelijk aanbod, dan kan het ook voor huurders die helemaal niet aan kopen denken een interessante dag zijn. Voor kinderen heeft er een 'kidscorner' waar films worden vertoond en waar ze worden vermaakt. Het moet een leuk uitje zijn voor de zaterdag." GERRY VAN BAKEL* Sloos: bij aanpak Plantsoen met homo's geen rekening gehouden Het onafhankelijke raadslid D. Sloos is bezorgd over de homo ontmoetingsplaatsen in Leiden. Het Plantsoen, dé plek waar ho mofiele mannen die op zoek zijn naar losse seksuele contac ten in Leiden naar toe gingen, is volledig op de schop genomen. Op dit moment bestaat het park helemaal uit zwarte aarde, ter wijl er stevig is gesnoeid in de bosschages. Bij de nieuwe in richting van het Plantsoen is volgens Sloos geen rekening ge houden met de homofiele ge bruikers van het park. Sloos legde het probleem gis teren tijdens de vergadering van de commissie algemene za ken voor aan burgemeester J. Postma. „Ik hoop dat u hier voorzichtig mee omgaat. Ook hier moet in Leiden ruimte voor zijn", drukte hij de burgemees ter op het hart. Doordat het Plantsoen na de herinrichting minder geschikt is als homo- ontmoetingsplaats, zou het kunnen gebeuren dat deze acti viteit zich verplaatst naar het Noorderpark, zo suggereerde Sloos. M. Vlasveld (LWG/De Groe nen) reageerde als door een wesp gestoken op de opmer king van Sloos. „Dan kunnen we beter een hek om het park heen zetten", meende zij. „Dat hoeft toch niet in de openbare ruimte te gebeuren, dat kan toch ook thuis." Sloos reageer de fel op de aanval. „Ik vind dat we dan'beter een hek om u heen kunnen zetten", voegde hij Vlasveld toe. LEIDEN Tijdens de openbare vergade ring van de jongerengemeente- raad, op woensdag 31 maart, bespreken Leidse jongeren met wethouder H. Kruijt (Welzijn) de Jeugdnota. Jongerenraadsle- den die inspraak hadden bij het opstellen van de nota, bekijken samen met Kruijt hoe het mo menteel staat met de uitvoering ervan. Andere onderwerpen die ter sprake komen zijn het film aanbod in Leiden en de bagger- stort in de Oostvlietpolder. De vergadering wordt georgani seerd door de Stichting Jonge ren en Politiek (JeP) en voorge zeten door wethouder Kruijt, die zichzelf volgens JEP-secre- taris Arthur Noordhuis 'coördi nerend wethouder Jeugdzaken' noemt. De jongerengemeenteraad bestaat sinds 1996 en wordt in eerste instantie gevormd door leden van de diverse Leidse po litieke jongerenorganisaties als het CDJA, de JS en de JD. Daar naast moet de raad invulling krijgen door fracties afkomstig van middelbare scholen. Mo menteel is het Stedelijk Gymna sium de enige school die een fractie van vier personen af vaardigt. Arthur Noordhuis hoopt op nog een fractie van de Rudolf Steinerschool. „Daarvan zijn er al twee leerlingen komen kijken en we hopen dat ze bin nenkort nog eens langskomen." De vergadering is in de raad zaal van het s'tadhuis en begint om 20.00 uur. TT evenementen moest eerst bij gemeente worden gemeld litga sr er in de toekomst nog eens iemand iets in de (ordhallen wil organiseren dat misschien tot com- leiden, dan wordt de gemeente direct op de gesteld. Het zal dus niet meer voorkomen dat het n Cj ntebestuur er toevallig achter moet komen dat er ln ei omstredens als een mix fight gala op de agenda pres uudsep Groenoordhallen- tAndré de Jong en zijn jbema-directeur Dirk leren afgesproken met ester Jan Postma. Dat de burgemeester giste- de commissie algeme- De gemeente Leiden 12] irmee een beslissende het al dan niet contrac- Pll n mogelijk omstreden enten in de Groenoord- ieer we niet tot over eenstemming komen, dan heb ben we afgesproken dat de stem van Leiden de doorslag geeft", aldus Postma. Daar naast wordt de algemeen plaat selijke verordening (APV) aan gescherpt om ook op die grond gemakkelijker te kunnen optre den tegen soortgelijke activitei ten. De gemeente heeft daar over inmiddels contact met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het NOC *NSF. De sportfederatie is be trokken omdat organisatoren van nieuwe, gewelddadige vechtsporten bij de federatie een erkenning proberen te krij gen. Gezamenlijk met de ge meenten moet de NOC*NSF tot regels zien te komen welke vechtsporten wel en niet toe laatbaar zijn. De manier waarop Leiden er in is geslaagd het gewelddadige vechtsportevenement te verbie den, heeft landelijk de aandacht getrokken. Nu het hier is gelukt om het evenement te verbie den, kan ook op andere plaat sen gemakkelijk worden opge treden tegen vergelijkbare acti viteiten. Mede om die reden zijn de organisatoren van het mix fight gala, die in de Groen oordhallen een paar keer per jaar een vechtsportavond wil* den houden, in hoger beroep gegaan tegen de gerechtelijke uitspraak. Hoi 3p) irale Milieudienst begint c ag 22 maart met het eren van asbest uit 66 en aan de Smaragd- Turkooislaan en de lat. Het asbest is tij- bouvv in 1971 verwerkt '•'Jplaat onder aan de trap woningen. Ook zit het in de overkapping slaP gang biedt tot de tui- 'acal ft kankerverwekkende J0CÖ Bteriaal werd twee jaar ontdekt toen woning- reniging Zijl en Vliet ras met het opmaken Er is geen sprake van eén di rect gevaar voor de gezond heid. Voorzorgsmaatregelen voorkomen dat bewoners in aanraking komen met de as- bestdeeltjes. Mensen zullen dan ook niet hun huizen uit hoeven. C.W. Milieudienst B.V. uit Hazerswoude is gespeciali seerd in het verwijderen van asbest. Directeur C. Westmaas: „Dat gedeelte van het huis waar het verwijderd wordt, daar zullen de bewoners niet kunnen komen. Als de verwij dering op een goede manier gebeurt, zijn de gevaren zeer klein tot nihil te noemen." Hoofd bewonerszaken van Zijl en Vliet D. Barnhoom: „Er wordt een tent omheen gezet." Zowel Westmaas als Barn hoom benadrukken dat de omvang van de onderneming niet ongewoon is. Barnhoorn: „De onderhoudsplannerf8 noe men wij grootschalig, de as bestverwijdering is dat niet." De asbestsanering valt sa men met andere onderhouds werkzaamheden zoals het ver nieuwen van de ventilatiesys temen en net installeren van dubbel glas. De takenworden uitgevoerd door één aanne mersbedrijf. Welk bedrijf dit precies zal zijn kon Zijl en Vliet niet zeggen. Om hun keuze te bepalen kregen kinderen uit Leiden-Noord gisteren steun van eenmans-kindertheater De Plunjezak uit Alphen. FOTO HENK BOUWMAN SUZANNE BARBIER Dat de makers van het wijkontwikkelings plan Noord niet over een nacht ijs gaan, is inmiddels wel bekend. Dat zelfs de mening van de basisschooljeugd ertoe doet, mis schien minder. Toch vindt de stuurgroep het belangrijk dat kinderen meepraten over de toekomst omdat de wijk ook van hun is. De leerlingen van de groepen vier, vijf en zes van de basisscholen uit Noord konden vorig jaar in een opstel hun ideeën kwijt over een betere en kindvriendelijke wijk. Gistermiddag in 't Spoortje mochten de schrijvers eikaars voorstellen beoordelen. Welk idee moet de gemeente nou zeker wel en wat zeker niet uitvoeren? Om die moeilijke keuzes te maken, kre gen de kinderen hulp van eensmans kin dertheater De Plunjezak uit Alphen aan den Rijn. Gerard Couturier probeerde de abstracte ideeën handen en voeten te ge ven met een levensgroot ganzenbord. Elk plaatsje in het spel verbeeldde een voorstel dat een van de opstelschrijvers had be dacht. Het publiek, dat erg tegenviel met maar negentien belangstellenden, moest in totaal over zestien ideeën een oordeel vel len. Wat vind je van autovrije straten, het hondenpoepprobleem of een nieuw be jaardenhuis? Geen gemakkelijke klus. Moeilijker werd het nog toen de jongeren doorkregen dat de taart viel te verdelen. Dat de burgemeester een financieel pro bleem zou hebben om het hele eisenpakket uit te voeren, werd maar raar gevonden. „Hoezo heb je het toch steeds over geld? Vroeg een van de brainstormers zich af. Dat vraagt de gemeente toch gewoon meer belasting." In praktijk betekent dit helaas dat er na de aanleg van een skatebaan geen geld meer is voor beter onderhoud van speelterreintjes. In dat licht moest er nog een keer over de skatebaan worden nage dacht. Een bejaardenhuis bouwen, zoals enkele leerlingen met toekomstvisie graag wilden, is zeker een nobel streven. Helaas kost dat zo veel dat ze de rest van het wensenpakket daarvoor moeten laten schieten. Niet alle twaalfjarigen gaven de ouderenzorg in dat geval hun eerste prioriteit. Ook rees er openlijk twijfel of de wijk al haar proble men op het bordje van de gemeente moet leggen. Hondenuitlaatstroken kunnen best nuttig zijn, maar dan moeten de buurtbe woners zich wel aan de regels houden. Daarvan was lang niet iedereen overtuigd. Na een dikke twee uur van piekeren en puzzelen kwam er toch een resultaat te voorschijn. De keuze viel onder andere op een verhard voetbal- annex basketbalveld je, meer geld voor de scholen, ondergrond se containers en meer dokters en tandart sen in de wijk. Die adviezen worden door gegeven aan de stuurgroep wijkontwikke lingsplan. Naar verwachting neemt het col lege in juni de eerste concrete besluiten als de alle voorstellen uit de wijk in kaart zijn gebracht. secQ elkaar hebben de bu- ?t ee M woningbemiddeling pen Direkt Wonen zich aan de Hooigracht, leiden en omstreken Der, appartement of heel huis zoekt, kan terecht. Bij beide bu lalen kandidaat-huur- inschrijfgeld en svolle bemiddeling één uur. Deze commercië- felingsbureaus werken wachtlijsten of urgen- nngen. Je schrijft je in, woonwensen op en de gaan voor je zoeken. 'ts-Vast staan alle be- appartementen en ivertB 'de computer opgesla- 81 gegevens van de klant ingevoerd en vervol- MENiD (den vjaag en aanbod gekoppeld. Amoud ..We bellen eerst "beste' huurder die de 'vindt. Als er interesse S de Want hier naartoe we samen kijken" "teel heeft Rots-Vast iGPBjingzoekenden in het En daarmee is maart maand. Bakhuizen: "rot de nieuwe lichting OPt^rs studenten er weer we nu extra op zoek naar woonruimte voor studenten. Maar we bemidde len niet alleen voor studenten. We krijgen hier alles binnen. Tot aan ambassadeurs toe." Rots-vast kan ook het com plete beheer overnemen van de eigenaar. Bakhuizen: „Dan gaan we kijken of het geschikt is voor verhuur. Als het nodig is laten we de boel opknappen. Wij treden feitelijk op als ver huurder en zorgen voor het on derhoud. Als een huurder ver trekt, zoeken we zo snel moge lijk een nieuwe. De eigenaar krijgt elke maand de huur en hoeft er verder niet naar om te kijken." Direct Wonen wil zijn naam zo veel mogelijk waarmaken. „Het is echt niet agressief be doeld", zegt vestigingsdirecteur Pieter de Jong. „Maar zo gaat het echt wel eens. Laatst had een jongen zich 's ochtends in Arnhem ingeschreven bij Direct Wonen voor tijdelijke woon ruimte in Leiden, 's Middags kon hij al komen kijken en bin nen een half uur was de zaak rond." Direct Wonen heeft zestien vestigingen in Nederland. De Jong: „Je hoeft je maar op een plaats in te schrijven. Iemand Corrine van den Boom en Amoud I „We krijgen hier alles binnen. Tot die op Schiphol werkt, kan zo tegelijk zoeken in Haarlem, Amsterdam, Leiden en Den Haag." Ook dit bureau behartigt be langen van huurders en ver huurders. De Jong: „Een huis is vaak bloed, zweet en tranen voor eigenaars. Mensen zijn huizen van Rots-Vast Groep: ambassadeurs toe." FOTO HENK BOUWMAN daar heel emotioneel over. We doen een antecedentenonder zoek voor de eigenaar. Maar je kunt gedrag van een huurder niet-helemaal voorzien. Aan de andere kant willen huurders ook niet in de maling worden genomen." Als er nieuwe woonruimte binnenkomt, gaan de Jong en zijn collega's door het klanten bestand en iedereen die in aan merking komt, krijgt een uitno diging om te gaan kijken. „Wij geven advies, maar de eigenaar maakt uiteindelijk de keuze." GERRY VAN BAKEL» DEN HAAG/KATWUK PETER BLOK Tegen een 24-jarige Katwijkse autokraker is gisteren voor de rechtbank in Den Haag vijftien maanden gevangenisstraf ge- eist. Officier van justitie M. Koelewijn eiste die straf om dat de Katwijker in een periode van ruim een half jaar vijftien keer uit in Katwijkse, Rijnsburg- se en Oegstgeestse straten ge parkeerde auto's mobiele tele foons heeft ontvreemd. Die te lefoons ruilde hij altijd in de Marnixstraat in Leiden om voor heroïne. Officier Koelewijn vond dat de autokraker zijn slachtoffers niet alleen gevoelens van onvei ligheid had bezorgd, maar hen ook op hoge kosten had ge jaagd. „De schade aan de auto's bedraagt gemiddeld zo'n 1.500 gulden. En bijna alle gedupeer den worden gedwongen die voor hun eigen rekening te ne men om niet hun no-claim- korting bij hun verzekerings maatschappij kwijt te raken." De spijt betuigende verdach te zegde zijn slachtoffers toe de schade - in totaal 15.000 tot 20.000 gulden - te willen ver goeden. Maar of en hoe hij dat geld bij elkaar denkt te krijgen, kon hij gistermiddag nog niet zeggen. Omdat het niet zijn eerste aanraking met justitie is en zijn wil om van zijn drugsverslaving af te kicken volgens officier Koelewijn maar minimaal is, vond ze dat de Katwijker het beste in de gevangenis zijn 'zonden' kan gaan overdenken. „Deze man heeft in mijn ogen zijn kansen inmiddels wel ver speeld." De advocate van de Katwij ker, S. Mieras, vond dat met een gevangenisstraf haar cliënt niet werd geholpen. „Zijn toekomst staat hier op het spel. Het risico dat hij na zijn vrijlating in zijn oude gewoonte vervalt, is le vensgroot aanwezig. Hij is nu al vijf jaar verslaafd. Daarom lijkt mij een verplicht en streng trai ningsprogramma in een afkick centrum een betere oplossing dan een celstraf', aldus de raadsvrouw. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23