'Mislukken van SoW-proces maakt kerk ongeloofwaardig' Ghanese kerk moet wijken voor vernieuwing Kerk Samenleving Erepenning Hervorm Kerk voor Van Mar] Mulisch biedt paus twee boeken aan Dekenaten bisdom Haai hekelen personeelsbeleid Bijlmf DONDERDAG 18 MAART 1999 redactie dick v Sai Baba opent eigen centrum new delhi Onde het toeziend oog van de Indiase eerste minis ter Atal Behari Vajpayee opende goeroe Sathya Sai Baba giste ren in New Delhi het Sai International Centre. Doel van het cen trum, vertelde hij, is het bevorderen van de kennis van en waar dering voor de 'wereld-erfenis'. Sai Baba, die de liefde predikt, beweert dat hij wereldwijd miljoenen volgelingen heeft, foto Kruijssen directeur Cordaid oegstgeest H. Kruijssen (55) is benoemd tot algemeen direc teur van de rooms-katholieke ontwikkelingsorganisatie Cor daid. Daarin gaan Bilance, Memisa en Mensen in Nood samen. Hij is vanaf 1985 directeur van Cebemo. later Bilance geheten. Directeur projecten wordt G. Eskens, directeur van Memisa Me dicus Mundi. M. van den Hombergh, waarnemend directeur van Mensen in Nood, wordt directeur marketing. In het najaar verhuist de nieuwe organisatie, waarbij 250 personen werken, naar Den Haag. De fusie leidt niet tot gedwongen ontslagen. Cordaid besteedt jaarlijks ruim 300 miljoen gulden aan ontwik kelingsprojecten in Afrika, Azië, Latijns-Amerika, Midden- en Oost-Europa. De organisatie ontvangt 75 miljoen uit particulie re fondsenwerving. De rest van het geld komt van de Neder landse regering en de Europese Unie. Baptistenvoorzitter treedt af new york De voorzitter van de grootste Baptistenkerk in de Verenigde Staten, dominee Henry Lyons, heeft zijn aftreden aangekondigd. Lyons is wegens fraude veroordeeld. Op 31 maan wordt de strafmaat bekendgemaakt. De 56-jarige predi kant hangt een gevangenisstraf van acht jaar boven het hoofd. Lyons heeft ongeveer acht miljoen gulden verduisterd van ban ken. waarmee de kerk zaken deed. Een half miljoen gulden die het zwarte kerkgenootschap had ontvangen van de joodse orga nisatie B'nai B'rith voor de wederopbouw van in brand gesto ken kerken, stak hij in eigen zak. Met het gestolen geld leidde Lyons een luxueus leven. Zo liet hij voor een buitenechtelijke vriendin een villa van 1,4 miljoen gulden bouwen. De zaak kwam aan het licht toen zijn wettige echtgenote dat huis in brand stak. Voorproefje van musical noordwijkerhout Mensen die zondag de ochtendmis in de Sint Jozefkerk in Noordwijkerhout bezoeken kunnen daar een voor proefje krijgen van de musical Esther, die op 29 en 30 april en 1 mei in de Sint Victorkerk wordt opgevoerd. De mis begint om half elf. De voorverkoop voor de musical is inmiddels van start gegaan. In de kerken in Noordwijkerhout liggen bestelformulie ren klaar. Tot 1 april kosten de kaarten een tientje, daarna vijf tien gulden. Wie meer informatie wil hebben over de musical en de kaartverkoop kan bellen met Ineke van Zeist (0252- 521496). Celebrate treedt op bij Ichthus alphen aan den run» Het Rotterdamse koor Celebrate treedt zon dagavond op in de dienst van de baptistengemeente Ichthus in het Groene Hartlvceum aan de de Henri Dunantweg 1 in Al phen. Het koor, dat bestaat uit zestien zangers en zangeressen en acht musici, gaat elk jaar naar Oost-Europa om evangelisa tiewerk te doen. De dienst, waarin evangelist Wim Grandia uit Huizen spreekt, begint om half zeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Blokzijl (t.b.v. de federatie met de Gereformeerde Kerk aldaar) (parttime), mw. M M. Stam-Timmer, kandidaat uit Blokzijl, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Assen-Noord (wijk Peelo). T.K. van Eerden te Zuid- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenhage-Cen- trum en -Zuid. P. Mulder te Ca- pelle aan den IJssel. die bedank te voor Groningen; te Rhenen. C.A. van Dieren te Stolwijk, die bedankte voor Oosterland en voor Poortvliet; te Rotterdam-Centrum en te Vlaardingen, G.J. van Aalst te Ridderkerk; te Terwolde-De Vecht, A.J. Gunst te Benthuizen. WASSENAAR ANP Honderden SoW-gemeenten zien volgens B. Plaisier 'reikhalzend' uit naar het moment van vereniging van de Nederlandse Hervormde. Gereformeerde en Lutherse Kerken. De hervormde secretaris-generaal schrijft dit in de Waarheidsvriend, het officiële orgaan van de Gerefor meerde Bond, de rechterflank in zijn kerk. huizen anp Plaisier reageert op een artikel van algemeen secretaris J. van der Graaf, die kortgeleden schreef dat het draagvlak voor Samen op Weg afkalft. Het ver zet tegen de vereniging is vol gens Van der Graaf breder dan alleen de weerstand in de rech terflank van de Hervormde Kerk. Het verenigingsproces duurt volgens Plaisier zo lang, omdat de hervormde en de triosynode ernst maken met het verwerven van een breder draagvlak. Er wordt rekening gehouden met de ongelijktijdigheid en de be zwaren vanuit verschillende de len van de kerk. De oprechte zorg van de synode voor het ge heel van de Hervormde Kerk, die tijd vergt, kan niet worden uitgelegd als een teken dat er steeds minder draagvlak voor SoW zou zijn. Plaisier maakt verder duide lijk dat hij op groepen buiten de Hervormde Kerk had geduid toen hij eerder in Kerkinforma tie had geschreven, dat „kerken en groepen die zelf nog geen stap op de weg van vereniging hebben gezet, hun mond moe ten houden". Het ging hem daarbij om het brede spectrum van tientallen gereformeerde kerken en evangelische groepen in ons land. Zij belijden mét de mond dat verdeeldheid zonde is tegenover God, maar wan neer er enig initiatief wordt ge nomen, „staat de wagen stil". Aan het slot van zijn artikel stelt Plaisier aan Van der Graaf de vraag of de Gereformeerde Bond het werkelijk dienstig voor de kerk in Nederland vindt als het SoW-proces zou misluk ken. „Zou in dat geval de kerk in het oog van de wereld niet volstrekt ongeloofwaardig wor den?" In een naschrift zegt Van der Graaf dat Plaisier hem zo onge veer het mes op de keel zet. De Bondssecretaris vraagt zich af hoe een proces van vereniging zo kan lukken, dat het de zaak van Christus dient en de wereld ervan zal ophoren. Hij stelt Plaisier de tegenvraag of het proces, zoals het zich nu vol trekt, de zaak van Christus dient. B. van Marken, aftredend voorzitter van de Stichting Kerkelijk Geldbeheer (SKG), heeft gisteren de zilveren ere penning van de Nederlandse Hervormde Kerk ontvangen. Hij was 22 jaar bestuurslid van de SKG, sinds 1990 als voorzit ter. Van Marken, die in het da gelijks leven directielid was bij de bank Mees Pierson, ging kortgeleden met pensioen. De functie van voorzitter van SKG is onbezoldigd. Stichting Ker kelijk Geldbeheer is de huis- bankier voor kerkelijke ge meenten. De stichting is altijd nauw verbonden g_ de Hervormde Kerk.; riode dat Van Mj stuurslid was, steegh volume van 87 miljoi in 1976 tot ongeveer joen gulden in 1998. De zilveren peni® tig keer eerder uiige; >er der anderen aan doi ,0| Beyers Naudé, patrig sej van de Russia doxe Kerk en aan d aartsbisschop van Cai ntf Robert Runcie. In ei hebben dominee A nenburg en dominee vaar, beiden als preu yuc toren generaal, de om ding gekregen. rA jbi i 1 J OU Vaticaanstad Harry Mulisch heeft gisteren twee van zijn boeken aangeboden aan paus Johannes Paulus II. Aan het eind van de audi ëntie in het Vaticaan schonk hij de paus een Poolse vertaling van 'De anslag' en een Duitse van 'De ontdekking van de hemel'. Kardinaal Simonis stelde de auteur voor met de woorden: „Dit is de heer Mulisch, een zeer bekende auteur in de Nederlanden." De ont moeting met de paus duurde minder dan een minuut. Mulisch sprak zelf van „een feestelijke dag, waarbij iemand die van theater houdt zeker aan zijn trekken komt". Tijdens een besloten discussie van een klein uur in de nabijgelegen Kerk der Friezen spraken Mulisch en Simonis over de 'diepste dingen des levens'^ aldus de kardinaal. De VARA maakte opnamen voor het programma De show van je leven. Simonis ontmoette Mulisch één keer eerder, ook in Rome. Toen schonk Mulisch hem een exemplaar van 'De Ontdekking van de hemel'. Simonis vond het „een boeiend boek dat veel vragen oproept". foto ap beverwuk/haarlem anp De gezamenlijke dekenale be sturen van het bisdom Haarlem hebben in een brief aan de bis schopsraad het personeelbeleid gehekeld. „Onder de gegeven omstandigheden is het vrijwel niet mogelijk ons werk als werkgevers te doen", schrijven de kerkbesturen. De dekenaten maken zich in toenemende mate zorgen over het personeelsbeleid in het bis dom. In verschillende dekena ten zijn de afgelopen maanden, waarin hulpbisschop Punt de leiding van het bisdom heeft, negatieve ervaringen opgedaan. De brief noemt enkele voor beelden van zaken waar de de kenaten zich aan storen. Zo is zonder overleg met de besturen en de Vereniging van Pastoraal Werkenden in de arbeidsover eenkomst van een pastoraal werker een flexibilisering in de arbeidsplaats afgedwongen. Be grippen als flexibilisering, mo biliteit en detachering worden volgens de dekenaten ad hoe gebruikt, zonder dat is vastge steld wat de gevolgen voor rechtspositie en financiën voor werknemer en werkgever zijn. Een sollicitante voor de func tie van pastoraal werkster kreeg te horen, dat sollici andere bisdommen procedure werden Ook dat was niet q kenale besturen besproken. Het bis: juist een groot tekort pastores. Bovendien, schrijn kenaten, heerst in toj mate verwarring om wie en op grond va torale zending (toe van de bisschop) praktijk bij pastorale Haarlem lijkt op wijken van die vanJg dommen. 1 Doordat er geen tyi in vanging is voor hei I t soneelszaken van hi die al een jaar ziek K delijk wie verantwo -,]ai voor het personeels! w danks recente toezeg j| geen duidelijke stap om belangrijke vacatt Ej vullen bij het Dioces aje raai Centrum, die al staan. De dekenale bestip gen er bij de bisschi aan, dat er spoed wordt gevoed over neelsbeleid dat dn.L trokkenen in het bis True Teachings of Christ's Temple zet hakken in het zancl amsterdam gpd De Ghanese kerk True Teachings of Christ's Temple (TTCD moet voor 1 april haar onderkomen onder een par keergarage in Amsterdam-Zuidoost verlaten. Het bevel van de dienst grondzaken van het stadsdeel heeft in de gemeenschap voor grote onrust ge zorgd. Een deel van de Bijlmer wordt op nieuw ingericht. Volgens de plannen voor die operatie moet op de plaats van de kerk een gebouw met onder wijsvoorzieningen komen. Voor de TTCT komt er plaats in een zogeheten kerkverzamelgebouw. dat daar vlakbij moet verrijzen. De Ghanese gelovigen willen hun in 1994 nog grootscheeps verbouwde kerk echter niet uit. J. de Jonge, secretaris van de Raad van Kerken in Amsterdam-Zuidoost en erevoorzitter van de TTCT. verwijt het stadsdeel 'onzorgvuldig bestuur'. In 1994 kreeg de kerk nog toestemming voor de uitbreiding van het pand on der de parkeergarage van de flat Grub- behoeve. De verbouwing kostte bijna een miljoen gulden. Vijf jaar later blijkt die investering voor niets te zijn ge weest. De Jonge vindt ook dat het stadsdeel de TTCT onvoldoende op de hoogte heeft gehouden van de vernieuwings plannen. Tot vorig jaar lag de kerk vol gens hem nog buiten het projectge- bied. Pas begin dit jaar werd duidelijk dat de Ghanese kerk sloop boven het hoofd hangt. Plotseling kreeg het stadsdeel haast. De grootste Ghanese kerk in de Bijl mer wil liever niet in het nieuwe kerk verzamelgebouw trekken. Ze is tevre den met het huidige pand. Bovendien heeft de kerk zich voor de uitbreiding in de schulden gestoken en kan ze niet tegelijkertijd de aflossing daarvan, de huur van tijdelijke huisvesting én de investering in het nieuwe onderkomen betalen. Volgens een woordvoerster van het stadsdeel zit er voor de TTCT niets an ders op dan aan de plannen mee te werken. „De sloop is even vervelend, maar de kerk krijgt op termijn een prachtig nieuw gebouw." Het stads deel wil bovendien voor tijdelijke huis vesting zorgen. De Ghanese kerk zet echter, zegt de woordvoerster, de hak ken in het zand en 'zit boos te wezen'. Het stadsdeel heeft haast, omdat de subsidie die de Europese Unie gaf voor de vernieuwing eind dit jaar besteed moet zijn. De woordvoerster bestrijdt de klacht van de TTCT, dat de sloopplannen als een donderslag bij heldere hemel ko men. „Er is hun altijd verteld dat het gebouw op termijn gesloopt J. den." Volgens haar heeft hff nooit zwart-op-wit toestem de uitbreiding gegeven. G huurcontract, waarin een mijn van een maand is op i had de kerk nooit zo n gro ring moeten doen, vindt ze. Ze verwerpt ook de sugges stadsdeel gebrekkig heeft ge ceerd met een gemeensdu aan de Nederlandse bestu gewend is. Een Ghanese co zelfs in de eigen taal met eet delegatie gesproken. „Maai gen niet wilt horen, dan niet." Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Zaterdag 18 Maart LEIDEN - Uit de vergadering van de gemeenteraad. De heer Pera ziet de noodzakelijkheid niet in, om de Ga- renmarkt, die toch al niet groot is, in tweeën te split sen. Behalve dat, heeft spr. bezwaar, om officiëele eer te geven aan Thorbecke, - ook al was deze een groot man,- omdat Thorbecke een beslist tegenstander van sprekers beginselen is. Het ligt z.i. niet op den weg van den Raad, officiëele eer te brengen aan een beslist par tijman als Thorbecke was. Spr. stelt voor, den naam van Garenmarkt te behouden ook voor het gedeelte tus- schen Raamsteeg en Hoefstraat. De heer Fockema An- dreae heeft tegen naamsverandering in het algemeen bezwaar,- voorts merkt hij op, dat het thans levende ge slacht niets anders kent dan den naam van Garenmarkt en is er voor, om wil men door straatnamen groote man nen eeren, niet kleine straatjes, maar straten van be- teekenis naar hen te noemen. De heer Siegenbeek is evenmin voor deze naamver andering wel zou hij er voor zijn, de Rijn- en Schieka- de te herdoopen in Studentenpad. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers, er o.m. op wijzende, dat de verdooping van het bedoel de gedeelte Garenmarkt geschiedkundig juist is, en merkt voorts nog op. dat, indien aldaar Groen v. Prin steren had gewoond hij er ook voor ware geweest, dat gedeelte naar dezen staatman te noemen. Het voorstel van B. en Ws. om bedoeld gedeelte Thorbeckestraat te doopen werd in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 12 stemmen. De naam Ga renmarkt blijft dus behouden. GEMENGD NIEUWS - Het huwelijk van mevrouw Theo Bouwmeester met den heer Gottfried Mann zal 1 Juni worden voltrokken. ANNO 1974 Maandag 18 maart LEIDEN - De Groenoordhal is niet meer'het gat van Leiden'. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat de bouw van een runderhal, los van de Groenoordhal, waartoe de raad vorig jaar besloot, bij nader in zien minder geschikt is. Waar nemend Groendoordhaldirec- teur De Jong heeft die gedachte toegelicht. De veehandel voelt zich happy onder het ene grote dak van de Groenoordhal. De aanvoer van runderen is zo groot, dat de geplande loods voor 900 koeien (kosten 1,2 miljoen) te klein zou zijn. In overleg met de begeleidings commissie is een fasenplan op gesteld dat binnenkort aan de raad wordt voorgelegd, Eerst zullen pallets worden aange schaft, omdat de helft van de aangevoerde koeien momenteel niet op vlonders staat. Dit kan worden betaald uit het onder- houdsfonds. Laatste deel van het plan is de overkapping van de voorlossing in 't verlengde van de hal. Er is al een schets- plan en de kosten bedragen zes ton. SYDNEY - Het bidden van de SshBM! LEIDEN - De gemeenteraad kwam gisteravond niet toe aan de behandeling van een interpellatie van het raads lid Waal (PvdA) over het clandestiene autokerkhof aan de Rooseveltstraat, dat er nu al weer twee jaar is. Met de ontruiming daarvan is recentelijk begonnen, maar inmiddels neemt volgens Waal het aantal autowrakken weer toe. Waal wil het terrein bestemmen voor de bouw van een betonmortelcentrale. foto archief leidsch dagblad rozenkrans is niet zonder gevaar voor de gezondheid, zo blijkt uit een bericht in het Australische 'Medical Journal'. Een arts uit Sydney beschrijft in het blad het geval van een 18-jarig meisje, bij wie loodvergiftiging was ge constateerd. Het bleek dat het meisje de gewoonte had de kra len en 't crucifix van haar rozen krans te kussen. De arts meent dat rozenkran sen en dergelijke artikêlen van loodvrije stoffen gemaakt die nen te worden. Ze oppert de mo gelijkheid dat loodvergiftiging door het kussen van kralen en kruisbeelden ook een oorzaak kan zijn van bloedarmoede bij nonnen en andere katholieke gelovigen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden Leic TELEFAX Advertenties 071— 53235J Familieberichten: 023- 53 023- 5320 216 Redactie: 071- 532 1 921 Hoofdredactie 071-5315! §331 advertenties Maandag t/m vrijdag van84 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTB Maandag t/m vrijdag vanBJ 071- 5143 545 ABONNEMENT r(]en bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machbgtt het automatisch afschrijven «ïN abonnements- geld, ontvang») betaling. VERZENDING FBI Hing; Voor abonnementen die per pï worden verzonden geldt eenM aan portokosten per verschijn LEIDSCH DAGBLAD OPd B S Voor mensen die moeilijk k* i g; hebben of blind zijn (of eer* leeshandicap hebben), iseens van het regionale nieuws ud Dagblad op geluidscassette* informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken ls> K mm Lent N H U I l ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezet feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendiensl INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 elke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22