jiiden Regio Leidse stroom komt niet van kernenergie Rob Baars schudt Leidse muziekwereld wakker Tsjechische ambtenaren kijken kunst af in Leiden DL K VER T oekomstdiscussie vandaag begonnen [l geëist tegen hennepteler Vijver verdwijnt vlot connie palmen De grootste woonbelevenis is ook de compleetste. LiM WECMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 duw slaat van zich af gj. Een 44-jarige vrouw uit Voorschoten gaf gisteren niet der slag of stoot het geld af dat een onbekende man op het lijdingsplein van haar eiste. Terwijl ze met het intikken van code een geldautomaat in werking stelde greep de man. deel uitmaakte van een groepje van drie, haar plotseling len eiste het geld op. Ze weigerde waarop een worsteling üond. De man wist uit de automaat een biljet van 100 gul- te grissen en ging er vervolgens met zijn vrienden vandoor, lader droeg een oranje muts en is rond de 20 jaar oud. De de zoekt getuigen. lopjacht in de nacht De politie heeft vannacht een man uit de Scholtenstraat Ehouden die even daarvoor door enkele buurtbewoners ■nagezeten. De klopjacht ontstond omdat de buurt de over- ■waarvoor de man de hele nacht had gezorgd méér dan zat Het was ook niet voor de eerste maal dat de buren botsten, ■einde raad namen de buren ditmaal het heft in eigen hand, Ten de buur beet en droegen hem over aan de politie. Nadat Dtrust was gekomen, mocht hij later op de dag weer naar izie in avondwinkel De eigenaar van de avondwinkel aan de Breestraat n gisteren in zijn zaak een 30-jarige klant beet die zich sa- imettwee vrienden vervelend gedroeg. De mannen wilden 23.30 uur het statiegeld van drie lege kratten innen, zonder er iets te kopen. De eigenaar weigerde dat. waarop het drie- nok begon te maken. Toen de 30-jarige Leidenaar een tijd- tftdoor de zaak gooide en snoepgoed in zijn zak stak, greep inkelier de man beet en werkte hem hardhandig tegen de 1. De politie stelt zowel tegen de klant als tegen de winke- >n onderzoek in. De laatste zou zich volgens de politie mo- ;wat al te hardhandig hebben gedragen. kweek met nog twee mannen rus op poten hebben gezet, man nen van wie hij de namen niet een 32-jarige Leidenaar wil noemen, ir de Haagse rechtbank Ik had schulden opge- mzes maanden cel geëist bouwd in de autobranche, heb egale hennepteelt. De de wijk genomen naar het bui iet, als het aan officier tenland, maar toen werd mijn ktitie J. Meulmeester ligt, familie onder druk gezet", zo jie ton terugbetalen in het wilde de veradchte de recht- I van de 'PLuk-ze Wet', bank duidelijk maken dat hij ei- jaast eiste hij 20.000 gul- genlijk niet anders kon. De Lei- jete. denaar is destijds door de É6 december 1997 trof de rechtbank geschorst uit voorlo- 1 tijdens een inval in zijn pige hechtenis. Zijn schoonva- 'e buurt van het Trek- der betaalde een-borgsom van bijna vierduizend 40.000 gulden. De Leidenaar jplanten aan. De teelt zegt tegenwoordig veel op neer I intensief geweest dat de te reizen naar Engeland en Joe- latielampen die de plan- goslavië als 'ambulante hande- fcoeten verwarmen voor laar'. Zijn raadsman vroeg een «storingen in de buurt alternatieve straf. De rechtbank De Leidenaar zou de doet op 31 maart uitspraak. leiden Het dempen van de vijver in het Leid se Plantsoen gaat bijzonder vlot. Maandag werd het groen rondom de plas in het stads park verplant en sinds gisteren stort een graafmachine grond in de vijver. De waterpartij moet nu al verdwijnen om- een kunstenares en het terugbrengen van de dat de bodem zo lek is als een mandje. De ge- historische fontein in de vijver. Voor de zomer meente loopt daarmee vooruit op het besluit wordt een keuze gemaakt, over wat er voor in de plaats moet komen. Er zijn twee voorstellen: een waterobject van foto henk bouwman Milieuvriendelijke Leidenaars die extra betalen voor mi lieuvriendelijk opgewekte 'ecostroom', hoeven niet bang te zijn dat de elektriciteit die ze thuis gebruiken ook voor een deel uit kerncentrales afkomstig is. Alle elektriciteits producenten zijn weliswaar aan elkaar gekoppeld, maar in de praktijk komt de stroom die uit het stopcontact komt gewoon uit de dichtsbijzijde centrale. 'Nucleaire stroom zal Leiden niet gauw bereiken', schrijven burgemeester en wethouders in hun antwoord op de schriftelij ke vragen die Groenlinks en D66 twee maanden geleden over deze zaak stelden. In janu ari ontstond enige opwinding over de koppeling van kern energie en ecostroom toen een woordvoerder van energiebe drijf EWR bekend maakte dat ook bij 'ecovrienden' het licht af en toe kan branden op nu cleaire stroom. Volgens B en W is dat vooral een theoretische mogelijkheid. 'Natuurkundige wetten zorgen ervoor dat van de meest nabije opwekker wordt afgenomen. Leidse inwoners zullen als eer ste stroom krijgen van de cen trale uit de binnenstad, daar naast van de centrale opwek kers in de stad', schrijven zij. De kans dat Duitse atoom- stroom de Leidse regio bereikt is minimaal. Maar wat geldt voor kern energie. geldt ook voor milieu vriendelijk opgewekte energie. Ook die wordt in eerste instan tie lokaal gebruikt. 'Ook de ecostroom, die door de EWR speciaal wordt ingekocht bij duurzame elektriciteitsprodu centen voor de ecostroom-af- nemers, zal fysiek nooit in Lei den aankomen', vervolgen B en W de beantwoording van de vragen. De ecostroom van EWR komt uit Anna Paulowna in Noord- Holland, Hommerts in Fries land en Tolbeek in de Noord oostpolder. n eert zaterdag 20 maart (14.00 - 15.00 uur) het boekenweek geschenk „DE ERFENIS" en overig werk 110- t/m 20 maart is het weer BOEKENWEEK lijk bij: iLibris boekhandel. Nieuwe Rijn 45, Leiden andré vanhaelen Twee Tsjechische topambtena ren brachten gisteren een be zoek aan Leiden om de werking van economie en democratie te bestuderen. Het ééndaagse be zoek was een onderdeel van een weekprogramma voor een grotere groep Tsjechische rijks ambtenaren. Ze zijn in Neder land vanwege de wens van Tsjechië om toe te treden tot de Europese Unie. In de Leidse re gio was de aandacht vooral ge richt op de manier waarop de gemeente, de provincie en het Rijk met elkaar omgaan. Mevrouw Brandova van het Tsjechische ministerie van landbouw leidt een werkgroep die de democratie bestudeert. ,,We zijn hier vooral ori) iets op te steken van de wisselwerking tussen de overheden op natio naal, regionaal en lokaal ni veau. Zo'n systeem kan in Tsje chië een uitkomst bieden in cri sisgebieden. een manier zijn om deze gebieden beter onder controle te krijgen." Brandova benadrukt: „Wat het bezoek aan deze stad voor ons zo be langrijk maakt is dat we niet al leen de verhalen en de theorie- en horen, maar het met eigen ogen te zien krijgen. Mevrouw Hrabankova is se cretaris voor regionaal beleid, plattelandsontwüdceling en be leidscontrole bij hetzelfde mi nisterie: „Voor het lidmaat schap van de Europese Unie moeten we bepaalde afspraken nakomen. Om te kunnen aan tonen dat we dat doen is een goede registratie nodig. We proberen daarom meer struc tuur in ons land aan te brengen en de contacten tussen de rege ring en de diverse instellingen in ons land te verbeteren, zoals dat ook geregeld is in de huidi ge EU-landen." Het Oost-Europese duo werkte gistermiddag een pro gramma af. Wethouder Jan Laurier (sociale zaken) begon met te vertellen over de Leidse geschiedenis, de economische ontwikkeling van de stad en de impact daarvan op de regio. Re- gioplanoloog van de afdeling stadsontwikkeling D. Halfwerk nam de twee daarna mee op een bustocht om ze te tonen wat ruimtelijke ordening in de ze regio betekent en wat het 'poldermodel' inhoudt. De bus trip voerde de dames door de Léïdse wijk de Horsten, het Bio Science Park, industrieterrein De Grote Polder, Valkenburg, Katwijk, Voorhout en een eindje door het Groene Hart. Vooral het bezoek aan de ge bieden buiten de stad inspireer de het duo. Hrabankova: „We richten ons veel op de ontwik keling van plattelandsgebieden. In Tsjechië trekken veel mensen van het platteland naar de ste den en dat is geen goede trend. We willen dit tegengaan door Halfwerk verduidelijkt: „In kleine bedrijven ook een kans meer werk in die gebieden te Tsjechië zijn veel grote staats- moeten hebben en dat Tsjechië creëren en meer aandacht te bedrijven, waardoor er nauwe- net als de West-Europese lan- geven aan de omgeving en de lijks plaats is voor individuele den een meer liberale markt ecologische aspecten." bedrijfjes. Men vindt dat deze moet hebben." MiiK IIIIIIMBWWWWMMWMMilMMiailllll li'i IHIMI Ruim vijftig woonspecialisten onder één dak Dus altijd de stijl die precies bij u past. En dat allemaal in een uiterst sfeervolle en zeer inspirerende ambiance. Beleef het zeifin WoonMall Alexandnum W o o n rra all ALEX A N D R Ijn heeft er in zijn leven gezeten, althans als je dat le zin van een mooie re in het zakenleven of aan van 9 tot 5. Dergelijke gheid' is aan Rob Baars liet besteed. Maar dat wil liet zeggen dat hij zijn tijd mttig doorbrengt, want rkt heeft hij altijd. Voor slfofvoor een ander, dat tniet uit. Hij doet het al- zijn manier, om eens rank Sinatra te spreken, ilig toch een oud-collega fi vak. Waarmee de verge- goverigens abrupt op- li-Want niet alleen is de toner allang dood en n (en Baars nog spring- Imaar bovendien ver- P 01' Blue Eyes met zin- dens zijn leven een gods- Jen (en Baars niet), rat dat betreft heeft de ►■zanger, entertainer, schrijver, barkeeper zijn doelen niet echt hoog gesteld. Als hij kan rondkomen, als hij op tijd zijn natje en zijn droogje heeft, vindt hij het verder wel best; hij heeft niet zo'n hang naar de materiële zaken des levens. Dat het ooit nog tot een echte door braak zal komen, dat hij eens nog eens rijk zal zijn, heeft hij eigenlijk allang uit zijn hoofd gezet. „Of ik zou de lotto moe ten winnenlacht hij. „Maar dat moet wel iemand namens mij een formuliertje invullen. Want zelf doe ik aan dat soort dingen niet mee." Mocht nu de indruk zijn ge wekt dat Rob Baars zo maar een beetje een flierefluiter is die er maar wat op losleeft, dan berust dat (deels) op een ver gissing. Om in zijn onderhoud te voorzien, werkt hij drie da gen in een Wassenaars con grescentrum en daarnaast staat Rob Baars achter de knoppen in de studio van The Jam. hij nog een avond achter de bar in een Leids café. En ook al moet hij daar van eten: dat type werk heeft deze gesjeesde stu dent Nederlands aan de School voor Taal Letteren immer be schouwd als zijn bijbaan en zal dat ook altijd als zodanig blij ven doen. Vele malen belang rijker vindt hij namelijk zijn muziek. Hij neemt - nogmaals - niet veel serieus, maar zijn rela tie en zijn artistieke besognes vormen daar een uitzondering op. Laat daar geen misverstand over bestaan! En, eerlijk is eerlijk, hij moet daarin ook absoluut serieus worden genomen. Hij kan zin gen, hij kan schrijven, hij kan bij optredens (sblo of samen) voor een heel apart sfeertje zor gen. Daarnaast heeft Baars al tijd ideetjes, invalletjes en plan netjes die afwijken van het ge ijkte patroon. Dat-ie, in die der tig jaar dat hij al in de muziek- scene zit, eigenlijk nooit op één van die fronten is ontdekt, mag verwonderlijk heten. Talent ge noeg, zou je toch zeggen en een levensstijl en de gegroefde looks die de ware popmuzikant kenmerken. Daar kan het niet aan liggen. Misschien dat zijn bescheidenheid - tot nu toe viel hij voor een verhaal maar moeilijk te strikken - hem eer der parten speelde. Maar wie weet, komt zijn tijd nog, ook al gaat die dan drin gen. Een, doorbraak als ontdek ker van nieuw talent mogelij kerwijs. Of als producer wel- föto mark lamers licht. Want in die richting zoekt hij het momenteel. Hij doet dat samen met Ruud Lorier, eige naar van café The Jam en net als Baars een muziekliefhebber pur sang. Met zijn tweetjes en met behulp van technicus Frank Brama hebben ze in de locatie aan de 2e Binnenvest gracht een complete studio in gericht. Waar straks vanaf 1 april - nee, géén grap - door bands en solisten op professio nele wijze demo's gemaakt kunnen worden. Live opgeno men en wel. Studio The Ram hebben ze het genoemd en die naam is toe passelijk voor wat ze met dit project willen bereiken. Name lijk het wereldje van de popu laire muziek in Leiden e.o een flink 'ram' voorwaarts te geven. „Want dat is onderhand een dooie boel geworden", zegt Baars met een wat misnoegde blik in de blauwe ogen. „Die strenge milieu-eisen hebben de zaak geen goed gedaan. Veel kleine podia zijn verdwenen. Daarmee is de basis voor veel talent weggeslagen. Ze kunnen haast nergens meer terecht." Samen met Lorier wil hij de zaak weer oppakken. „Het mes", zegt hij, „snijdt aan twee kanten. Wij hebben live-groe pen voor een live-publiek en de muzikanten kunnen van dat optreden een opname laten maken. Een opname-sec, zoals ik dat noem, of een compleet uitgemixte opname. Tegen be taling. Uiteraard, zou ik zeggen. We halen niemand het vel over de oren, maar die apparatuur staat er natuurlijk niet voor niks. Zoals ik al zei: het mes snijdt aan twee kanten." Is het een gat in de markt, er zijn in deze contreien toch wel meer studio's? „Ja. maar ner gens eentje waar je voor een li ve-publiek kunt optreden. Bo vendien een prima publiek, want de sfeer in de tent is altijd lekker. Wat ons voor ogen staat is niet om een bepaalde stijl te promoten, maar om kansen en om mogelijkheden aan ieder een te bieden. Een breed reper toire, inderdaad. Van de zange res van het levenslied tot trip hop en trench. Alles kan. De respons is, in de wandelgan gen, onwijs goed. De try-outs verliepen perfect. Op de eerste avond doen we een sessie, om effe lekker in te komen. Daarna moet het gaan lopen. Tuurlijk ga ik er vanuit dat het een sue1 ces wordt. Daar ga ik altijd van uit. Zo positief ben ik wel." ad van kaam Gesprekken over Leiden in 2030 Na maanden van voorbereiding is vandaag officieel een begin gemaakt met de discussie over Leiden in 2030. Vanmiddag vond in het Academiegebouw de eerste van acht bijeenkom sten plaats met deskundigen uit stad en regio. Vanmiddag stond het thema 'Leiden universiteits stad' op het programma, mor gen wordt in twee sessies ge praat over het sociale gezicht en de ruimtenood van de stad. De toekomstdiscussie, offici eel het project 'Leiden XXI', zorgde in november vorig jaar voor veel op hef tijdens de behandeling van de ge meentelijke begroting. Voor het pro ject stond in eerste instan tie één mil- joen gulden begroot, een bedrag dat voor bijna de hele raad veel te hoog was. Een afgeslankt plan, dat nog 'slechts' 700.000 gulden kost, werd in december alsnog aanvaard. In tegenstelling tot de wens van de politiek, wordt de dis cussie overigens niet in hoog tempo afgewerkt. Doordat de eerste bijeenkomsten nu pas beginnen, lukt het echter niet om het grote stadsdebat nog voor de zomer te houden. Dat betekent dat de afsluiting van de discussie pas na de zomer kan worden gehouden. Het eindrapport wordt niet voor eind november verwacht. Aan de discussies die van- Eindrapport pas in najaar verwacht daag begonnen zijn, doen ver deeld over vier groepen tussen de vijftig en zestig deelnemers mee, plus een batterij ambtena ren en wethouders. De wethou ders Van Rij, Laurier. Baaijens en Kruijt nemen allen deel aan één van de themagroepen. Daarbij is ervoor gekozen om de wethouders bij een groep in te delen waarvan het onder werp buiten hun dagelijkse werkgebied valt. Zo mag Lau rier meepraten over de ruimte nood, terwijl Van Rij zich mag buigen over het sociale gezicht van de stad. De plaatsen waar de discus sies worden ge houden, zijn met zorg geko zen. Zo is de eerste bijeen komst over het sociale gezicht ('Leiden onge deeld') in buurthuis Op Eigen Wieken in de Slaaghwijk, en staat de bijeenkomst over de ruimte nood ('Leiden onbegrensd') heel toepasselijik gepland bij Fokker Space in Leiden. Het thema 'binnenstad' komt ten slotte volgende week - na een stadswandeling - voor het eerst ter sprake in de Schouwburg. De eerste bijeenkomsten zijn bedoeld om zo veel mogelijk ideeën op tafel te krijgen. Pas in een later stadium moeten uit alle ideeën een paar toekomst beelden worden geformuleerd, die uiteindelijk weer moeten re sulteren in een stadsvisie. Die wordt na de zomer in een 'de bat met de stad' zo uitgebreid mogelijk besproken. qéRPAG 18 MAART 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21