lultuur Kunst Filmfestival blikt terug op de eeuw r 'Sterven heeft net zo goed iets bevrijdends' Neil Diamond kan nog wel degelijk schitteren PV boos 3 Groninger useum over ïodiging Ongrijpbare en tastbare vrouwen bij Ars Vionnet couturier van de elegantie IPERDAG 18 MAART 1999 jan rijsdam, 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071-5356443 spositie Cesar in Basel In het Tinguely-museum, in de Zwitserse stad Basel, is Jmet 21 juni werk te zien van de Franse beeldhouwer Ce- De tentoonstelling VEHICULES toont ook werk van de M tserse kunstenaar Tinguely. Het gaat om een overzicht van hetr) i kunst vanaf de jaren zestig tot heden. foto epa ■po pek valt voor musical 'Titanic' york» Na 804 voorstellingen op Broadway valt eind deze Jndhët doek voor de musical 'Titanic'. Die theatershow dmede mogelijk gemaakt door het Nederlandse entertain- ioora «bedrijf Endemol. De productie kostte ruim 22 miljoen gul- Ij. iDat is slechts voor de helft terugverdiend. De musical eg in 1997 vijf Tony Awards. Na het financiële debacle van iano the Musical' wist Joop van den Ende zich met 'Titanic' nitief als theaterproducent in New York te vestigen. Lange ;aghet er naar uit dat de musical 'Titanic' niet op Broadway ioverleven. Extra investeringen waren nodig om de voorstel - <in elk geval tot na de uitreiking van de Tony Awards in 1997 de planken te houden. Na de toekenning van vijf Tony's P§e« am de publieke belangstelling goed op gang. Het verdwijnen Titanic' van Broadway betekent overigens niet het einde deshow. Inmiddels is een eerste reisproductie van start ge- k B»: instwerk op z'n kop toch e nir: Het meest vooraanstaande museum voor moderne st in Rome heeft een kunstwerk drie maanden op zijn kop hangen. De blunder werd toevallig ontdekt door studentes een rondleiding kregen door het Nationaal Museum voor deme Kunst. Zij maakten het personeel erop attent dat Gae- öPreviati's drieluik Val der Engelen niet overeenkwam met afbeelding in de museumgids. Een van de panelen bleek in tmber op zijn kop te zijn opgehangen. Previati, die in 1920 1, was een van de belangrijkste vertegenwoordigers van Milanese Divisionistische school. Still, Een eeuw Nederlandse film. Dat wordt het hoofdthema van de komende editie van het Nederlands Film Festival in Utrecht. De organisatoren zijn van plan een feestelijke en veelomvattende terugblik op honderd jaar Neder landse film van de grond te tillen, zo kondigen ze nu reeds aan. utrecht anpbegin mei kunnen filmliefheb bers, filmjournalisten en film- Het publiek krijgt volop de kans makers, onder andere via de om mee te selecteren. Vanaf website van het festival (nieuwe adres: www.filmfestival.nl) la ten weten wat volgens hen de drie beste Nederlandse films van de eeuw zijn, waarbij geko zen kan worden uit zo'n zeven honderd titels. Begin septem ber wordt deze film-tophon- derd bekendgemaakt. Op het festival, van 22 sep tember tot en met 1 oktober, zal een groot aantal van de pu- bliekfavorieten worden ver- irsus acteren in Katwijk k hö wuk_! In Mimiek's Theater in Katwijk wordt binnenkort een sus acteren gegeven. Tien weken lang zullen zaken als rolin- ng, concentratie, expressie, houding en tekstbehandeling ibod komen. Deelnemers maken ook kennis met andere as- H len van het vak zoals decor, belichting, grime en improvisa- De cursus is bedoeld voor cursisten van 18 jaar en ouder en rdt mogelijk afgesloten met een voorstelling. De eerste les is Iapril (kosten: 150 gulden). Aanmeldingen: tel. 071-3646732. Ti, litse tv-prijs voor Renée Soutendijk wjk De Nederlandse actrice Renée Soutendijk ontvangt [gen Duitse Adolf Grimme Preis. Ze wordt daarmee on- scheiden voor haar rol in de televisiefilm Hauptsache Leben. itendijk speelt hierin een alleenstaande moeder die krijgt te en dat ze borstkanker heeft. Soutendijk verwierf nationale internationale bekendheid met films als Het Meisje met het Ie Haar, Spetters, De Vierde Man, Van de Koele meren des öds, Een Maand Later en Eve of Destruction. In Hauptsache inspeelt ze onder anderen met de Nederlander Huub Sta- rotterdam/leiden louis du moulin Fréderique Spigt slingert zich met haar nieuwe album 'Engel' weer eens tussen uitersten. Connie Palmen was er na een eerste luistersessie zo enthousi ast over dat ze maar wat graag een zeer persoonlijke promo- bio voor de eigenzinnige Rot terdamse zangeres wilde schrij ven. Aan de andere kant moest Manuëla Kemp er aan te pas komen om voor diezelfde unie ke 'strot' de al in de steigers staande theatertournee financi eel uit de fatale zone te lood sen. Volgende week vrijdag staat Fréderique Spigt in de Leidse Schouwburg. „Eigenlijk ben ik gek dat ik me weer zoveel op m'n nek haal, maar ik moet gewoon. Die krie bel wordt op een gegeven mo ment sterker dan mezelf en dan helpt niets meer. Het is ver domme nog rotter dan heroïne! Tegelijkertijd ook lekkerder, want zingen is en blijft toch het enige waarin ik mezelf hele maal kan verliezen", bekent Fré (41). Zit ze te tekenen, dan komt ze ook nog wel eens los van alles en iedereen. Ze vervaardigde zelf de hoesprent van haar nieuwe single 'Hemelse regen'. Verder ramt ze, om haar idioom maar even aan te houden, ei genhandig het decor voor haar theatertournee in elkaar en zorgt ze ervoor dat de houten stoeltjes voor haar orkest van passende stoffering worden voorzien. Al die knutselarij is natuurlijk niet uit luxe geboren, maar uit pure nood, bevestigt Fré zonder omhaal. „De mensen, zelfs mijn eigen muzikanten hebben er geen weet van hoe graag je dit moet willen om het een beetje zo te krijgen als je in ge dachten hebt. Gestoord word je er soms van. Deze theatertour nee zou na bijna een jaar voor bereiding ook bijna weer zijn afgeblazen, omdat er niet ge noeg geld was. Manuëla Kemp is toen voor me in de bres ge sprongen en dankzij haar zijn er alsnog een paar potjes open gesprongen, waardoor ik in elk geval m'n begeleiders kan beta len. Of ik zelf aan het eind van de rit een stuiver heb verdiend, staat nog te bezien. Doet er ook niet zoveel toe. Ik wil dit nu eenmaal, dus neem ik het risico van een catastrofe graag voor lief." Sinds haar vorige album (1996) is ze helemaal in de ban van de viool. Ze wordt door de 'jammerplank' net zo snel ('Raakt meteen je hart') getrof fen als anderen door haar hart verscheurende stem. Maar het voornaamste verschil tussen 'Engel' en haar vorig werk is de overgang van het Engels naar de moerstaal. Een switch die vrijwel direct is voortgevloeid uit haar verrassende deelname aan het nationale songfestival met 'Mijn hart kan dat niet aan', waartoe ze was aangezet door tekstschrijver Huub van der Lubbe. „Toen hij met dat idee bij me aanklopte dacht ik eerst 'nooit van m'n leven'. Maar omdat ik het op m'n ei gen voorwaarden kon doen zag ik er toch wel de lol van in en uiteindelijk heb ik er alleen maar positieve reacties op ge had." „Voor die tijd was het niet meer dan logisch dat ik mijn teksten in het Engels schreef, dat was de taal waarin ik de rock en de blues tot me had ge kregen. Nu denk ik dat het niet veel uitmaakt of je nou in het Nederlands of in een andere taal zingt, alles draait toch om de emotie. Het is nog steeds wat vreemd, maar ik kan me voorstellen dat ik op den duur niet meer anders wil dan in het Nederlands zingen." Waaruit zeker niet mag wor den geconcludeerd dat Fré denkt te kunnen aanpikken bij de huidige hausse in moerstali- ge pop van Marco Borsato, Ac- da de Munnik, Blof en Volu- mia!. Dat deel van het smaken- palet vindt ze net even 'te veel soap' en het succes begrijpen kan ze niet of nauwelijks. „Ik zou zo graag willen weten waar nou de kracht zit, want die hoor ik maar niet. Kijk, bij Ilse De- Lange heb ik dat nou weer wel. En ook bij Anouk kan ik me heel goed voorstellen dat ze zo veel tot de verbeelding spreekt. Maar die zingen dan weer wel Engelstalig. Wanneer stuit je in Nederland nou op iets datje di rect naar de keel grijpt en tege lijkertijd kan doorgaan voor ei gen cultuur?" Op 'Engel' staan de muzikale emoties in het teken van de dood en de mysteries daarom- testerklas izikaal Stilleven tenaars Annie Goddijn en Kemper verzorgen op 27 een schilderworkshop als thema 'Muzikaal Stille- Tijdens de workshop in de initiaal van de Burchtsociëteit er gewerkt met acrylverf een groot formaat doek, bij muziek en muziekin- erlaet nenten als inspiratiebron ipeci en. 's Ochtends geeft Kern- kan n sn lezing over het schilde- ran stillevens in deze en de meDl1 ;e eeuw en vertelt Goddijn over werk dat ze naar aan- |van haar reizen in Ma- heeft gemaakt. Het trio anger en gitarist Jim Wake voor muziek tijdens. In- igen: Peter Koekebakker bestal 5126919. ^Hluitnodiging voor een ten- l»telling van Larry Clark in ironinger Museum is bij de ïingse GPV in het verkeerde |at geschoten. De uitnodi- tt foto's van een jonge- zijn polsen doorsnijdt ran een naakte hurkende 2vrouw, wier geslachtsdeel 'dijk zichtbaar is. „We vin bet zeer onsmakelijke fo- aldus GPV-raadslid D. de ..We hebben de uitnodi- dan ook retour gestuurd de mededeling dat we hier- verder verschoond willen ^."Woordvoerster J. Sel- van het museum stelt in reactie dat de gewraakte fo- «karakteristiek zijn voor het ;van Clark". „Hij is een be- [•jke documentairefoto- die zich veel met jonge- ^jjiuut bezighoudt en met s als drugs en seks.." tentoonstelling begint 'taande zondag. CHOCH s.vfl /HUIS iEREH beeldende kunst recensie bernadette van der goes Expositie Gijs Donker en Jacques Turk, schilderijen inspired by women Te zien: t/m 28/3, vrijza„ zo. 13.00-17.00 uur, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9, Leiden. Van alle levende wezens zijn vrouwen verreweg het vaakst afgebeeld. Vermomd als godin, middeleeuwse madonna of zo maar dansend, verleidend, ba dend, moederend en peinzend bevolken ze de kunstgeschiede nis. Ook nu nog vormen zij voör veel kunstenaars een be langrijke bron van inspiratie. De vrouwen op de schilderijen van Gijs Donker en Jacques Turk, die bij Ars Aemula Natu rae zijn tentoongesteld, hebben eigentijdse namen. Ze heten Jacqueline, Katy, Natasja, Ba- bette of Claudia. Zelfs een kopie naar een vrouwenportret van de 16de eeuwse schilder Hans Holbein geeft Turk de naam Natja. Dit schilderij vormt een uitzondering, want de overige vrouwen die Turk afbeeldt, stammen allemaal uit de 20ste eeuw. Levensgroot geportretteerd, kijken ze mooi, slank en zelfver zekerd op je neer. Het lijkt wel alsof ze regelrecht afkomstig zijn uit een modeshow. Liselore is een sportief meisje dat non chalant de handen in haar broekzakken heeft gestoken, Chantal is prachtig gekleed in een chique, tijdloze avondjurk en Judith heeft zich uitgedost als een hippie uit de jaren zes tig. Turk trof ze aan in tijd schriften en blies ze vervolgens op tot hun oorspronkelijke for maat. Uitvergroot krijgen deze vrouwen iets ongrijpbaars. Daardoor lijkt het net alsof ze niet echt zijn, alsof ze alleen maar uit buitenkant bestaan. Wat nog versterkt wordt door het overwegend gebruik van koele, matte tinten. Deze droomvrouwen bevinden zich op grote afstand. Dit in tegenstelling tot de vrouwen van Gijs Donker. In warme tinten schildert hij vrou wen van vlees en bloed. Door gewaagd gebruik van kleuren gaan ze leven en ademen. Zoals in het geval van het portret van een Somalisch meisje. De fel oranje achtergrond in dit schil derij liet Donker weerkaatsen in haar gezicht, waardoor de blik toond. De festivalorganisatie hoopt dat het publiek behalve geheide hits als Turks Fruit, Soldaat van Oranje en De Lift ook een flinke portie meer kunstzinnige rolprenten aan wijst, zoals bijvoorbeeld Zusje, Noorderlingen en Abel, zodat de selectie een beetje even wichtig wordt. Het festival vraagt ook een aantal bekende Nederlanders naar hun favoriete film. Op de webstek zullen ze deze keuze toelichten. Ondertussen heeft het festival zijn hele netwerk, van produc tiemaatschappijen tot casting bureaus, gemobiliseerd om zo veel mogelijk actrices, acteurs en producenten in en van Ne derlandse films op te tromme len voor een groot feest in de Utrechtse Stadsschouwburg. In de eerste voorzichtige schattin gen houdt de festivalorganisatie rekening met 2000 uitnodigin gen voor deze Grote Reünie van de Nederlandse Film. Op de komende editie van het festival wordt ook een nieu we prijs ingesteld, een Gouden Kalf voor beste scenario van een speelfilm. Het aantal Gou den Kalveren komt daarmee op veertien. Fréderique Spigt volgende week in Leidse Schouwburg Fréderique Spigt: „Ik denk dat het niet veel uitmaakt of je nou in het Nederlands of in een andere taal zingt." foto united photos de boer trent, allesbehalve luchtige kost die van de luisteraar beslist meer dan modale inzet vraagt. Wie zover met haar wil mee gaan, zal echter toch ook flink wat lichtvoetigheid bespeuren, veronderstelt Spigt. „Een aantal liedjes is sowieso al niet zo zwaar, omdat ze veel meer over het leven gaan. En waar het wel over de dood gaat probeer ik er het relatieve van aan te stippen. Want zo is het natuurlijk wel: sterven heeft net zo goed iets bevrijdends. Stel je eens voor dat je altijd maar zou blijven le ven, zou moeten doorgaan, daar moet je toch niet aan den ken? Toevallig heb ik de afgelo pen tijd zowel enkele bevallin gen als een paar laatste adem stoten intensief meegemaakt en wat me daarbij telkens opviel was dat de sfeer bijna hetzelfde was. Er heerste eenzelfde soort bevrijding, wat ik als erg gerust stellend heb ervaren. Ik moest daar het een en ander over kwijt." Eenmaal haar ei gelegd heb bend dacht ze dat Connie Pal men, met wie ze via een be vriende fotografe vluchtig had kennisgemaakt, wel geïnteres seerd zou zijn. Maar dat Pal men dermate zou volschieten dat ze ook maar meteen een even compacte als trefzekere bio voor haar zou schrijven had Spigt toch niet durven hopen. Tussen stoer en smekend, lief en link, treurig en troostend, Fré zingt het als niemand an ders in de Lage Landen uit, luidt samengevat de warme aanbeveling van Nederlands best verkopende romanschrijf ster. „Toen ik haar verhaal las, kon ik m'n ogen amper gelo ven, zo gestreeld was ik. Ik heb meteen m'n plaat weer opgezet en even was het net alsof ik 'm niet zelf had gemaakt, zo vreemd vond ik het ineens alle maal." Fréderique Spigt met 'En gel', begeleid door zevenkop pig orkest. Vrijdag 26 maart in de Leidse Schouwburg; vrijdag 9 april, Schouwburg de Meer- se, Hoofddorp. in haar grote, expressieve ogen nog vuriger wordt. Ook de li chamen van zijn naaktmodel len zijn opgebouwd uit kleuren. Talloze penseelstreken in ver schillende tinten geel, roze, rood en oranje vormen een hals, borsten, buik en dijen. Net zolang totdat er een echte, tast bare vrouw is ontstaan. Veel echter en aardser dan die van Turk. De vrouwen van Donker en Turk zijn in feite eikaars tegen polen. Het aardige is dat ze daarmee in een traditie staan. Want behalve dat vrouwen al heel lang een belangrijk thema in de kunst vormen, zijn ei; minstens even lang maar twee manieren om ze uit te beelden: realistisch of geïdealiseerd. recensie louis du moulin Concert: Neil Diamond met negenkoppi ge band Gezien. 17/3, Ahoy", Rotter dam Herhaling: vanavond Diamonds are forever. Zo ook die ene genaamd Neil. Bijna tien jaar lang was de Ameri kaanse zanger (58) aan deze oceaanzijde uit beeld, maar gis teravond schitterde hij in een afgeladen Ahoy' ineens weer als in z'n beste jaren. Weliswaar moest Mr. Romantic Lovesong zijn stem eerst even flink op poetsen en leunde hij tweeën half um lang wel heel erg zwaar op zijn in de jaren zeventig ver gaarde wereldhits, de her nieuwde kennismaking was er niet minder gedenkwaardig om. Zoveel 'spelvreugde' uitstra lend behoort deze goed gecon serveerde veteraan vanavond op herhaling in een andermaal uitverkocht Rotterdams sport paleis onverminderd tot de wereldtop op het gebied van entertainment. Ofwel: Neil Dia mond hoeft zeker nog niet te worden gerangschikt bij het platte Las Vegas-vermaak, zoals in z'n afwezigheid hier eigenlijk wel stilletjes is gebeurd. Daar voor is de als Naoh Kaminsky geboren New Yorker nog altijd te veel liefhebber. Z'n actieradi us als concertartiest mag dan zijn teruggelopen, eenmaal op het podium (dit keer in het hart van de arena opgesteld) wil hij z'n fans niet minder dan het volle pond bieden. Vandaar dat zo'n beetje al z'n grote sin glesuccessen (denk aan 'Beauti ful Noise', 'Hello Again', If You Know What I Mean", 'Solitary Man') als ware kleinoden wer den opgediend. Dat eigen 'pa relsnoer' werd pas na anderhalf uur even uit de etalage gehaald om plaats te maken voor een paar geleende pronkstukken af komstig van Diamond's jongste cd 'The Movie Album'. Op zich niet zo verrassend, maar wel dat Neil Diamond dit uitstapje richting Hollywood aangreep voor hommages aan twee overleden collega's: Frank Sinatra en Elvis Presley. Zijn ode aan The Voice ('I've Got You Under My Skin' afgewis seld met brokken 'One For My Baby') kwam wat gekunsteld over, z'n eerbetoon aan The King Of Rock 'n Roll ('I Can't help Falling In Love') daarente gen had zoveel 'soul' dat de 9000 fans het'einde amper kon den afwachten om los te bar sten in een overweldigend 'Olé, Olé'-gezang. Na die publieke ontlading leek Neil Diamond nog meer op z'n gemak, wat onder meer tot uitdrukking kwam in het 'inter actief verlengen' van 'Sweet Ca roline' tot meest uitbundige meestamper van de avond. Maar toch, ook daarbij zorgde de zanger ervoor dat het alle maal niet te dol en dus smaak vol bleef. Hetzelfde gold voor z'n presentatie van het loflied op z'n vaderland, 'America': misschien onnodig omlijst met twee eigen nationale vlaggen plus twee Nederlandse drie kleuren, maar verder slechts met een minimum aan chauvi nistische woorden ingeleid. En dat is in het verleden bij Neil Diamond wel eens anders ge weest. den haag anp De Modegalerij van het Haags Gemeentemuse um brengt vanaf zaterdag een overzichtstentoon stelling van couturier Madeleine Vionnet. Ruim veertig stuks haute couture, tal van tekeningen, foto's en accessoires zijn daarvoor overgebracht uit het Musée de la Mode, onderdeel van het Louvre in Parijs. Vionnet, die in de jaren '30 het hoogtepunt van haar succes bereikte, wordt gezien als de belang rijkste mode-ontwerper van de twintigste eeuw. Zij is beroemd om haar vernieuwende ideeën op het gebied van stofverwerking. Als eerste bracht zij kleding die 'schuin op de draad' geknipt werd. Door stoffen diagonaal te verwerken, ontstaat het effect van elasticiteit en beweging. Daardoor zijn Vionnets ontwerpen van een niet te evenaren vrouwelijke elegantie. Vooral haar avondjapon nen gelden als subliem. Beroemde klanten zoals de koningin van België stonden voor haar in de rij. Couturier Mart Visser, die ook een expositie in het Haagse Museum krijgt, vindt Vionnets japon nen uitgesproken erotisch. „Dat zij juist als vrouw dat vrouwelijk-sensuele weet op te roepen vind ik zo knap," zegt hij, „want het zijn meestal mannelijke ontwerpers die de erotiek bij vrou wenkleding benadrukken." Visser is een groot bewonderaar van Vionnet. „Ongelooflijk knap wat ze met stoffen deed", aldus Visser. „Puur doordat zëTiirect op de pop ontwierp. Die vrouw was alleen maar bezig met wat een stof doet om het lijf heen, dat is zó bijzonder."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13