'De Koran is niet een tekst die alles dek Kerk Samenleving Duitse bisschop secretaris Vaticaanse oecumeneraad IKON voldoet aan Kerken bezorgd ove Hervormde wensen crisis in Europese l WOENSDAG 17 MAART 1999 REDACTIE DICK VAN DER Pi^. Eerste gesprek hoge geestelijken zagreb De katholieke aartsbisschop Josip Bozanic (rechts) ver- welkomg in zijn kantoor in Zagreb de Servisch Orthodoxe patri arch Pavle. De hoogste geestelijk leiders van de twee kerken in voormalig Joegoslavië ontmoetten elkaar gisteren voor het eerst sinds het land in 1991 in een aantal staten uiteen viel. foto ap Alkemade naar Stille Omgang alkemade Parochianen uit Alkemade die op 21 maart mee wil len lopen met de Stille Omgang in Amsterdam - dit jaar onder het motto God tegemoet - kunnen zich nog tot en met donder dagavond opgeven bij een viertal personen. Dat zijn J. Gansefles aan de Zuidweg 8 in Rijpwetering, Kos de Jeu aan de Mr. Peek- laan 8 te Oude Wetering, A. van Velzen aan de Populierenstraat 14 en C. van Velzen aan het Westeinde 61 in Roelofarendsveen. Telefonisch aanmelden kan ook op telefoonnummer 071- 331.26.89. Kerkmuziek voor Lijdenstijd oegstgeest Organiste en dirigente M. Stoel van de Houtrust- kerk in Den Haag vertelt vanavond in het gemeentecentrum van de Vrijzinnige Hervormden aan de Lytweg 9 in Oegstgeest over kerkmuziek voor de Lijdenstijd en Pasen. Ze geeft een beknopt overzicht van de verschillende vormen die door componisten in de loop der eeuwen zijn gebruikt en laat delen van muziekstuk ken horen. De voordracht in het gemeentecentrum begint om acht uur. Derde Lijdensvesper in Witte Kerk noordwukerhout In de Noordwijkerhoutse Witte Kerk wordt vanavond de derde Lijdensvesper in een serie van vier gehou den. Deze avond staan muziek, stilte en meditatie centraal. Do minee J. Rinzema verzorgt de overweging met als thema: 'Spel brekers: over de aard van de zonde'. De muziek wordt verzorgd door 'St. Martins Choir', onder leiding van E. Wassink. Het pro gramma bestaat uit werken van de Engelse componisten Tho mas Morely, Arthur Wills, Kenneth Leighton en John Stainer. De vesper begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Cheque voor ziekenhuis in India katwijk Dominee Weegink overhandigt vanavond in de zaal van het Maranathacentrum aan de Poolster in Katwijk een che que aan eindredactrice Joke Tan van de Elisabethbode voor het Lady Willingdon-ziekenhuis in India. In de speciale bijeen komst van wijkgemeente Rehoboth vertelt Tan over het werk van het evangelisatieblad. Tijdens de dienst, die om acht uur begint, worden liederen gezongen onder begeleiding van orga nist Johan Haasnoot en er speelt een gitaargroep onder leiding van Arie van der Boon. De gemeenteavond begint om acht uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zaandam (toez.): M.C. van der Meer te Nieuwer- kerk aan den IJssel (herv. gem. De Bron). Aangenomen: naar Monnicken- dam: M.G. Pettinga teVianen. Bedankt: voor Delft (wijkgemeen te Binnenstad Bethlehemkapel): C.G. Graafland te Aalsmeer. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Siddeburen: K.Th. Vaatstra te Opende. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Venlo: J.A. Roose te Brouwershaven. Bedankt: voor Hoogkerk: A.H. Driest te Zeist. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hilversum: A.J. Gunst te Benthuizen, die be dankte voor Ouddorp en Meeu wen; te Leerdam: C.A. van Dieren te Stolwijk. vaticaanstad afp De Duitse bisschop Walter Kas- per van Rottenburg-Stuttgart is benoemd tot secretaris van de Pauselijke raad voor de eenheid der christenen. Hij volgt de Franse bisschop Pierre Duprey op. Die had al in 1997, toen hij 75 jaar werd, zijn ontslag bij de paus aangeboden. De pauselijke raad, in 1960 ingesteld door paus Johannes XXIII, voert de dialoog met de andere kerken om de eenheid der christenen te bereiken. Sinds 1974 maakt de commissie voor de betrekkingen met de joodse gemeenschap ook deel uit van de raad. Kardinaal Wil- lebrands was van 1969 tot 1989 president van de raad. Hij werd opgevolgd door de Australiër mgr. Edward Cassidy, die van 1984 tot 1988 pauselijk nuntius in Nederland was. De gematigde Kasper is sinds tien jaar bisschop in het Zuid- Duitse bisdom. Daarvoor was hij hoogleraar dogmatische the ologie in Tübingen. In die tijd behoorde hij tot de kring van wetenschappers die door paus Johannes Paulus II in diens zo merverblijf Castelgandolfo wer den uitgenodigd. In reactie op het boek Kerke lijk ambt van prof. Schille- beeckx zei Kasper in 1990 dat de relativering van het onder scheid tussen gewijde en niet- gewijde ambtsdragers tot anar chisme leidt. Vier jaar later be rispte hij de progressieve theo loog Greinacher. Die had de Duitse rooms-katholieken op geroepen de eucharistie te boy cotten als- protest tegen de af wijzing door de bisschoppen van vrouwelijke priesters. Met zijn collega's Karl Leh- mann van Mainz, voorzitter van de Duitse bisschoppenconfe rentie, alsmede Oskar Saier van Freiburg pleitte Kasper in 1994 voor de toelating van hertrouw de gescheiden katholieken tot de eucharistie. HILVERSUM ANP De godsdienstige program ma's van de IKON zullen een 'aanzienlijke versterking' on dergaan. Dit schrijft IKON- voorzitter S. Faber aan het be stuur van de Hervormde sy node, die vorig jaar een duide lijker identiteit van de inter kerkelijke omroep vroeg. De brief van Faber, die in de informatienota voor de ko mende synode van de Neder landse Hervormde Kerk staat, wijst op veranderingen in het IKON-programmabedrijf. Vo rig jaar werd IKON-pastor do minee A. Grandia ook be noemd tot teamleider voor de godsdienstige programma's. Mede dankzij die benoeming zal deze categorie program ma's een aanzienlijke verster king ondergaan, aldus Faber. Vragen die in kerk en sa menleving leven, krijgen in nieuwe programma's de aan dacht. In een Leerhuis zullen kernwoorden uit de kerkelijke tradtie nader worden be schouwd. Onder de titel 'Geel' schenkt Jacobine Geel aan dacht aan cultuur en levens beschouwing. Verder zoekt de IKON naar de middelen voor een nieuwe tv-rubriek over ontwikkelingen binnen kerk en oecumene. De Hervormde synode had ook gevraagd om criteria waaraan IKON-programma's moeten voldoen. Faber zegt daarover dat hier in eerste in stantie een rol is weggelegd voor de door de kerken afge vaardigde IKON-bestuursle- den. Bovendien worden de programma's achteraf getoetst door een adviescommissie. Verder garanderen redactie statuten journalistieke en re dactionele vrijheden aan de programmamakers. brussel epd De Europese kerken hebben bezorgd en teleurgesteld gerea geerd op de crisis in Europa als gevolg van het aftreden van de Euopese Commissie. Zij pleiten voor meer democratie in de in stituten van de Europese Unie. De EU heeft het in haar gestel de vertrouwen beschaamd, al dus Keith Jenkins, directeur van het bureau in Brussel van de Konferentie van Europese Ker ken. Het rapport van de commis sie van wijzen heeft niet alleen fraude en vriendjespolitiek aan het licht gebracht, maar vooral aangetoond dat het ontbreekt aan controle en verantwoorde lijkheidsgevoel. Positief is vol gens Jenkins dat het rapport van de EU zelf afkomstig is. De representant van de koe pelorganisatie van 124 angli caanse, orthodoxe en protes tantse kerken nieuwe start, „met ia cratische verant. plicht, transparentiei le". De kerken kunne een bijdrage leveren te dringen op een standaard, waaraan d heeft te houden. De commissie vant katholieke bisschoi_ renties in de Euroj (Comece) vreest dal tussen 'Brussel' nog groter zal words Noel Treanor, sects raai van de Comece. Op korte termijn u litieke wil duidelijk; de EU-Commissie 'i ter en eerzamer' te op handen zijnde I van de Unie en de van nieuwe lidstate volgens Treanor ging oplopen. Islamoloog Zayd wil vrijheid om te debatteren Vrijheid is alles wat Nasr Abü Zayd wil. De vrijheid om te debatterenover religie. De vrijheid om in een tolerante samenleving te wonen. Maar dat werd de 55-jarige Egyptische professor in de islamologie in eigen land ont zegd. Als hij bleef, zou zijn leven zeker in gevaar zijn. Daarom vluchtte hij in oktober 1995 naar Nederland, en kwam terecht bij deLeidse universiteit. Bij het Oosters Genootschap het Rapenburg hield hij gisteravond een lezing over het onderwerp waarvoor hij in Egypte gehe keld wordt: de Koran in de moderne tijd. LEIDEN HENK VAN BEEK Centraal stond de vraag hoe de teksten in de Koran geïnterpre teerd mogen worden, een pro bleem dat elke religie gebaseerd op een schrift heeft. Zayd:,,De Koran is het woord van God. Het is een heilig boek, dat staat vast. Maar is de tekst letterlijk zo gegeven door God, of is het geschreven door mensen? Met andere woorden: mogen we tomen aan de goddelijkheid van het boek? Deze discussie is eeuwenoud." Voor gelovigen lijkt het een onoverkomelijk probleem: hoe een weg te vinden tussen au thenticiteit van het woord en de moderne tijd? „Misschien moet aan deze vraag een aantal extra vragen worden toegevoegd", vindt Zayd. .Alles wat een mos lim doet moet gebaseerd zijn op de Koran. Altijd moet in het Schrift steun gevonden worden, waardoor moslims extra pro blemen te overwinnen hebben. Religie heeft nou eenmaal zijn beperkingen; niet alles wat je doet staat in de Koran. We ge ven het boek zo een extra last mee." Wat Zayd betreft is de au thenticiteit van de Koran hele maal geen kwestie. „We moe ten het niet als een tekst zien die alles dekt. De verzen zijn in een bepaalde context geschre ven. Maar hoe pas je de teksten van toen toe op de problemen van nu? Over iets modems als een levertransplantatie bijvoor beeld staat er niets in." Volgens de orthodoxe isla mieten is de Koran het eeuwige woord van god. Het heeft altijd bestaan, en is nooit gecreëerd. Het boek moet dan ook letter lijk gelezen worden en is altijd waar. Hierop volgde kritiek van de zogenaamde modernisten. Die beweerden dat een schei ding gemaakt diende te worden tussen God - die voor altijd was en wat de mens niet kon bevat ten - en zijn woord, wat in taal gevat is en dus begrijpelijk. Nar Abü Zayd staat aan de kant van de modernisten, wat volgens hem tot zijn vlucht uit Egypte heeft geleid. Na zijn boek 'Kritiek op de Islamitische dialoog' uit 1992 werd Mj door een mede-professor afgeschil derd als ketter. „Dat werd vrij dagavond omgeroepen in de grootste moskee van Caïro. Een dag later was ik voor heel Egyp te een afvallige", kijkt Zayd te rug. Het ergste voelt Zayd zich aangevallen door de media. „In Egypte zitten kranten aan religi euze groepen vast. Als die iets niet leuk vinden, vernietigen ze dat. In een dagblad stond een karikatuur van mij, waarop ik een bloedig mes dwars door de Koran steek. Het analfabetisme in Egypte ligt zeer hoog. Lo gisch dat die cartoon schadelij ker is dan honderd artikelen." „Maar de moslims zijn boos op mij geworden, omdat ik in Moslims, zegt islamoloog Nasr Abu Zayd, hebben extra problemen te overwinnen. „Alles wat je doet moet gebaseerd zijn op de Kon hun ogen vreemde verhalen vertel over moslims. Terwijl de ze discussie al eeuwen aan de gang is. Aan moslimstudenten wordt de geschiedenis niet goed geleerd. Zo blijven ze on wetend, wat erg gevaarlijk is." Daarom pleit Zayd voor meer vrijheid om te debatteren in zijn eigen land. Zayd: „In Europa kunnen is lamologen een open discussie houden.Dat kan in veel Arabi sche landen niet. Sommige werkstukken van mijn studen ten hier zouden bijvoorbeeld nooit in Egypte uitgegeven mo gen worden. Dus moeten we meer vrijheid hebben. Dat krijg je door betere opleidingen, die weer voortvloeien uit meer vrij heid. Het is gewoon het verhaal van het kip en het ei." De schuld van deze impasse krijgen de regeringen in islami tische landen.,,Veel van die re geringen bestaan uit militairen of hebben een slechte bestuur lijke erfenis uit de koloniale tijd overgehouden. Die machtheb bers hebben dus geen demo cratische legitimiteit. Om die toch te krijgen, roepen ze de hulp van de geestelijken in. De ideologie van de regering moet overtuigend zijn en openheid tonen. Daarom is zijn de volks vertegenwoordigers beledigd als ik een religieuze conclusie trek die de machthebbers niet bevalt" „Ik vind dat we door oude ge schriften veel kunnen leren over de Koran. Hoewel het het belangrijkste boek is, zijn er nog veel andere I boeken. Die worde door gebrek Open discussie ove moet mogelijk zijn. zo'n toekomst, moet ik wachten?" Toch blijft de isll sitief. „Omdat ik, schapper, geen ke positief te zijn. Zeil der land. Dit bete niet dat de zaken mij goed uit zien. N ker niet zo." Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Vrijdag 17 Maart ADVERTENTIE - Mest-Verpachting. De Raad van Admini stratie ter llde Afdeeling van het 2de Regiment Veld-Artille- rie, zal op Vrijdag 24 Maart 1899, 's middags te 12 uren, ten bureele van den Majoor, Commandant der Afdeeling (Wittepoort-Kazerne) in het openbaar verpachten: Den mest der paarden van genoemde Afdeeling, gestald te Leiden, staande: lo. Op stroo. 2o. Op stroo en turfstrooisel. 3o. Op turfstrooisel. De voorwaarden dezer verpachting liggen iederen werkdag van 10 tot 12 uren v.m. op bovengenoemd bureel ter inza ge. NOORDWIJK - Gisteravond werd in café "Flora" een alge- meene vergadering van de R.K. Kiesvereeniging "Kiesrecht is Kiesplicht" gehouden die door een tachtigtal leden werd bijgewoond. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, nagezien en accoord bevonden dooreen com missie van drie leden, sloot met een batig saldo van ruim 52. Op uitnodiging van het bestuur hield de heer H. Spendel, van Katwijk, de aangekondigde lezing. Tot onder werp had spreker gekozen: De Paus. Zed. schetste het paus schap in het algemeen, van Petrus' tijden af, hoe het steeds de belangen der christenheid bevorderd en aldus aan de in zichten van den Goddelijken Stichter bewantwoord had, om vervolgens i-n verheven en geestdriftige taal den tegenwoor- digen plaatsbekleeder van Christus te schilderen. Na een uitvoerige biographie stelde spreker den aanwezigen Z.H. Leo XII voor oogen als hoogepriester, geleerde, dichter en staatsman, van wien zelfs de ongeloovige "Siècle" getuigt, dat hij is "de grondwetgever der 20ste eeuw". Luide toejui ching verwierf ook dat gedeelte der lezing, waarin spreker, het onvervreemdbaar recht der Pausen op de tijdelijke macht behandelend, krachtig protest aanteekende tegen den statenroof van nu bijna 30 jaren gelden. Maandag 18 maart LEIDEN - De bewoners van een huis aan de Magdalena Moonsstraat zijn gistermiddag versuft geraakt door een niet goed functionerende gaskachel. De in de woonkamer geplaatste gaskachel bleek al in geen jaren te zijn onder houden. De heer des huizes kon bij buren wat op verhaal komen, maar zijn vrouw en een van zijn kinderen moesten voor on derzoek naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. LEIDEN - Dankzij de enorme activiteiten van A. Akkerman uit Noordwijk kon de penningmeester van de afdeling Rijnland van het Nederlandse Rode Kruis het 7000-ste lid inschrijven. De heer Akkerman wist in 1973 in Rijnsburg 1400 leden te werven en van eind 1973 tot begin maart 1974 1950 leden in Oegstgeest. DORDRECHT - Bij de Nederlandse kampioenschappen gewichtheffen tweede klasse in Dordrecht vielen vier van de zes Leidse deelnemers in de prijzen. Arie Swagers werd tweede bij het lichtgewicht en Mat Anneeze won zilver in het middengewicht. De derde zilveren medaille ging naar Wijnand van Tongeren. Ook zwaargewicht Sam Holswilder viel in de prijzen. De competitiewedstrijd tegèn Herkules uit Dordrecht ging met acht punten verloren. Door dat resultaat is De Spartaan uitgeschakeld voor het Nederlands kampioenschap. LEIDEN - Hoezeer de gemeente verdeeld is in dezaak- Daey Ouwens blijkt uit een nieuw uitgelekt feit: de ge meentelijke commissie voor personeelszaken heeft zich in een recente geheime vergadering in meerderheid uitge sproken-tegen het plan tot schorsing van Daey Oyuwens over te gaan. De commissie vond dat het tegen de directeur aangedra gen materiaal niet voldoende hard kon worden gemaakt. Daarop heeft het college van B. en W. uit zichzelf het schorsingsbesluit uitgevaardigd. Een charmant plaatje van de regionale wedstrijden in moderne ritmische gymnastiek die zaterdag in de Apollohal in Oegstgeest zijn gehouden. Marian Tas van Neptunes is hier bezig met haar verplichte figuren, foto archief leidsch dagblad WtÊM L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18,00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. y REDACTIE F, Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 53235 Familieberichten: 023- 53 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie; 071- 5315 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag vanS 071- 5356 230 RUBRIEKSADVEB Maandag t/m vrijdag vanl 071-5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal per half jaar per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een ma het automatisch afschrijven» betaling. VERZENDING F0! Voor abonnementen die perpd worden verzonden geldteenU aan portokosten per verschijn LEIDSCH DAGBLAD OPÖ Voor mensen die moeilijklö hebben of blind zijn (of t leeshandicap hebben), is« van het regionale nieuwsu' Dagblad op geluidscassette^ informatie (Centrum v Auteursrechten voo» Dagbladuitgever K N H U I l ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezflf feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie^ INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14