Albanezen aanvaarden vredesplan COLLECTIE TOMO Voor Schroder begint het regeren nu pas echt mahm Buitenland Noord-Ierse advocaat gedood Drie ton voor 24 kantjes 'wetenschappelijke tekst' Moordenaars peuter naar Europese Hof )AC 16 MAART 1999 B straf voor dissidenten Cuba De Cubaanse regering heeft gisteren de vonnissen be- remaakt tegen vier dissidenten die veroordeeld werden \s opruiing. De straffen lopen uiteen van drieëneenhalf tot jjcel. De zwaarste straf was voor Vladimiro Roca, een talige piloot van het Cubaanse leger en zoon van de com- itische volksheld Bias Roca. De academicus FelLx-Bonne advocaat Rene Gomez Manzano kregen vier jaar cel en de iom Marta Beatriz Roque werd veroordeeld tot drieënhalf jezaak tegen de vier kreeg internationaal veel aandacht. >rden in juli 1997 opgepakt, nadat zij kritiek hadden gele- Jdv; jp het communistische regime en hadden opgeroepen tot Dileu inningen. Zij zitten ondertussen al 19 maanden in de cel. .piloot ramptoestel niet vervolgd icton Het Amerikaanse korps mariniers heeft gisteren ^jjëaanklachten laten vallen tegen de co-piloot van het jdat in het Italiaanse skioord Cavalese de dood veroor- >van twintig toeristen. Zij zaten in de cabine van een ka- n. Onder de slachtoffers waren een Nederlandse en vijf De co-piloot, Joseph Schweitzer, zou donderdag in het ^aanse kamp Lejeune voor dezelfde krijgsraad moeten Itjn lijnen die de piloot van het toestel, David Ashby, begin vrijsprak van onopzettelijke doodslag en talrijke minder ge beschuldigingen. ,,Het is onrechtvaardig de co-piloot te gen wegens beschuldigingen waarvan de piloot is vrijge- inaldus een verklaring van het korps. helikopter neergestort in Haïti jRK» Een helikopter van de Verenigde Naties die zondag- Imet dertien mensen aan boord in Haïti verdween, is •stort. Gisteren vond de Amerikaanse kustwacht het wrak fijftig kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Port- nce. De kans op overlevenden lijkt uitgesloten. Het is niet lijk wat er precies met het toestel is gebeurd. Twintig mi- nadat het was opgestegen om een gewonde Finse vrouw lalen. werd het radiocontact verbroken. De inzittenden zes Russen, zes Argentijnen en een Amerikaan. Bij vijf irgentijnen gaat het om VN-politiefunctionarissen. De arts. De Russen zijn allen bemanningsleden van de he- HU misch-Servische premier blijft luka» De demissionaire premier van de Bosnisch-Servi- 'erinfepubliek, Milorad Dodik, is gisteravond teruggekomen op iaat Jesluit om op te stappen. Dodik en zijn kabinet vertrokken parJiaart, uit protest tegen de uitslag van de arbitrage over de léden stad Brcko. Sinds de verkiezingen van vorig jaar sep- tr is Dodik demissionair omdat de toen gekozen - en in ks uit zijn functie gezette - president Nikola Poplasen van i afwilde. Poplasen wees enkele malen een kandidaat-pre- •W maar geen van hen slaagde erin een regering te vor- pe kan rekenen op steun van het parlement. Het westen lat Dodik aanbleef. Die zei na het afzetten van Poplasen zullen opstappen, maar blijft nu alsnog. bes is presidentskandidaat Icton De Amerikaanse uitgever en multimiljonair Steve heeft zich vanmiddag als eerste mens in de geschiedenis jemet aangemeld als presidentskandidaat. De Republikein is van plan zijn campagne ook via de elektronische snel voeren, liet hij weten. Volgens hem is dat de beste ma in iedereen goed op de hoogte te houden. Met de opening m website is Forbes de vijfde Republikein die zich kandi- teltvoor de opvolging van president Clinton. Senator Bob commentaarschrijver Patrick Buchanan, ex-gouverneur jAlexander en oud-minister Elizabeth Dole gingen hem litionele verklaringen voor. Er volgen waarschijnlijk nog Republikeinen. Onder hen bevinden zich gouverneur W. Bush van Texas en ex-vice-president Dan Quayle. bij kettingbotsingen België enen» Enkele grote kettingbotsingen hebben gisteren Waamse Menen gezorgd voor urenlange stremmingen, tomobilist uit Wallonië werd door artsen klinisch dood rd nadat hij in coma raakte. Daarnaast raakten 36 men- vond, van wie twee ernstig. Ruim honderd voertuigen i zwaar beschadigd. De ongelukken aan beide zijden van weg A19 Kortrijk-Lille ontstonden in de ochtend als ge inlichte mist. Tot twaalf uur was alle verkeer gestremd, ir geleden vielen op dezelfde anelweg tussen Kortrijk en en doden bij verschillende'kettingbotsingen in de mist. aat ontkent oorlogsmisdaden Met tien dagen vertraging is gisteren het proces tegen oorlogsmisdaden beschuldigde Dinko Sakic hervat. Sa- y die in de Tweede Wereldoorlog commandant was van 4 oatische kamp Jasenovac, zei na het aanhoren van de 35 'stellende aanklacht 'een schoon geweten' te hebben en in geen van de aanklachten schuldig te voelen. Het pro- Ie Kroatische hoofdstad Zagreb was opgeschort vanwege hte gezondheidstoestand van Sakic, die vorig jaar door juëwerd uitgeleverd. Sakic wordt beschuldigd van ïn, martelingen en mishandelingen. Volgens de aankla- )nd Sakic zijn ondergeschikten toe om 'uit pure willekeur kelen en te moorden'. Sakic zou ook eigenhandig ver- lide gevangenen hebben omgebracht. erland steunt Spaans asielplan k Nederland schaart zich verrassend alsnog achter het ie plan om de kosten voor de asielopvang uit een nieuw ies fonds te betalen. Minister Zalm van financiën ver- |dat Den Haag hiermee 1,6 miljard gulden per jaar kan ■en. Nog maar twee weken geleden schoot staatssecreta- Ischop van buitenlandse zaken het asielvoorstel van de je premier Aznar af als 'waardeloos'. De 'bekering' van pag heeft vooral te maken met het feit dat Nederland al Jjen in Brussel voor een Europees asielbeleid pleit. Daar- fou de opvang van de asielzoekers eerlijker over Europa Ji worden verdeeld. De aanvankelijke weigering Aznars trieus te nemen, wordt door diplomaten dan ook als een fciefout' bestempeld. „Inmiddels is het document alsnog prullenbak gevast en gladgestreken", merkt één van hen pie Londen pakt imam op t De politie van Londen heeft gisteren de fundamenta ls imam sjeik Abu Hamza Al-Masri aangehouden op van de wet ter bescherming tegen terrorisme. Ook wer- se andere verdachten gearresteerd. De drie worden on overdacht van betroldcenheid bij de ontvoering en dood •groep westerse toerisen in Jemen, vorig jaar december, ©pte geboren Al-Masri (41) is imam van een moskee in Tonden. Van daaruit leidt hij de fundamentalistische or- öe 'Aanhangers van de Sharia', die optreedt als woord- rvan allerlei islamitische organisaties. Al-Masri's organi- •u jonge moslims werven om in kampen te worden opge ld ejihad, de heilige oorlog. Volgens Jemen staat hij aan °fd van de bende die vorig jaar december drie Britse en stralische toerist ontvoerde en vermoordde. er vijf doden bij treinramp VS Een trein tussen Chicago en New Orleans is gis- 1d tachtig kilometer ten zuiden van Chicago ontspoord •botsing met een vrachtwagen op een overweg. Zeker vijf p kwamen om het leven. Van de 215 passagiers raakten pste 100 gewond. Vanmorgen werden nog twintig men- pist. Ze lagen waarschijnlijk nog tussen de wrakstukken, 'gons en twee locomotieven ontspoorden na de botsing jachtwagen, die was geladen met betonijzer. Drie wa pen op hun kant. Een deel van de trein vloog in brand. Fjteiten onderzoeken of de spoorbomen en waarschu- pten, die na het ongeluk knipperden, vóór de botsing Pgewerkt. Over het lot van de vrachtwagenchauffeur is p bekend. De cabine van de truck werd niet geraakt. Serviërs nu onder druk om voorbeeld te volgen De Albanese delegatie heeft gisteren op de topconferen tie in Parijs het vredesplan voor Kosovo onvoorwaarde lijk aanvaard. Daarmee staat nu grote druk op de Ser viërs om dat voorbeeld te volgen, zo zei de Britse minis ter van buitenlandse zaken Robin Cook. Bij het uitblijven van een Servische handtekening onder het document dreigt de NAVO met bombardementen op Servische po sities. Tot ergernis van Madeleine Al bright, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, weigerde het Albanese rebel lenleger UC^K het plan toen te aanvaarden. Daarna werd een der felste tegenstanders van het parus cees v CORRESPONDENT De top in Parijs is een vervolg op de conferentie van Ram- bouillet, die twee weken gele den zonder resultaat eindigde. vredesplan binnen de beweging echter op een zijspoor geran geerd. Het vredesplan bestaat uit twee componenten. Het geeft de 2,1 miljoen Kosovaren, die in meerderheid Albanees zijn, autonomie. Het voorziet tevens in de aanwezigheid van 30.000 man NAVO-troepen, die op de uitvoering van het akkoord toe zien. De Serviërs hebben de au tonomie aanvaard, maar zijn fel tegen de aanwezigheid van NAVO-troepen op hun grond gebied. De NAVO, die met Rusland de onderhandelingen leidt, wei gert echter de componenten van het vredesplan te scheiden. „Dit is geen vragenlijst", zo zei Cook over het document dat op tafel ligt. „Het is niet zo dat je 'ja' tegen het ene element en 'nee' tegen het andere kunt zeggen. Je aanvaardt het hele document, of je verwerpt het. In Rambouillet was een deel van de Albanese delegatie om twee redenen tegen het vredes plan. De eerste was dat het do cument niet voorziet in een re ferendum over onafhankelijk heid. De tweede was dat het de ontmanteling eist van het UQC Gevraagd of de Albanezen op die punten nu hebben inge bonden, zei minister Védrine van Frankrijk dat het antwoord 'onvoorwaardelijk ja' was. De vraag is nu welke onder handelingsruimte er nog voor de Serviërs is. Védrine zei dat er nog enige ruimte is 'bij het puntjes op de i zetten'. Een Ser visch voorstel voor een onge wapende troepenmacht die moet toezien op het akkoord, zou echter voor de NAVO onbe spreekbaar zijn. BRUSSEL GPD „Een glashelder voorbeeld van vriendjespolitiek", con cludeert het Comité van Wijzen over tandarts Bert- helot die door Europees commissaris Edith Cresson als speciale 'wetenschapper' werd ingehuurd. Dertig maanden stond Berthelot op de loonlijst van de Com missie, een periode waarin hij ruim drie ton opstreek. En dat voor alles bij elkaar 24 kantjes tekst met een we tenschappelijke waarde van nul komma nul. Het verhaal over Berthelot die door zijn oude 'vriendin' Cresson aan een vetbetaal- de baan werd geholpen, is onüuisterend. Het tweetal kent elkaar uit Chatellerault, de Franse plaats waar Cres son tot eind '97 burgemees ter was - een baan die zij moeiteloos combineerde met het Commissariaat. In augustus '96 wordt Berthel ot door Cresson aangesteld als 'bezoekend wetenschap per', ook al voldoet hij op geen enkele wijze aan de ei sen die daarvoor gelden. Dit blijkt evenwel geen beletsel om het contract van zes maanden tot twee keer toe te verlengen. In maart '97 regelt Berthe lot zelfs een tweede contract via zijn vriendin Edith. De wederom vaag omschreven taak blijkt in ieder geval zwaar genoeg om een loonsverhoging van 25 pro cent te rechtvaardigen. He laas wordt Berthelot in april van dat jaar door een hart aanval geveld, een zaak die hij overigens pas in decem ber aan de hoogste ambte naar meldt. Al die tijd van ziekte loopt het salaris ge woon door. Het Comité der Wijzen verbaast zich over de hele gang van zaken. Het verle nen van de contracten is 'manifest' tegen de Europe se regels in gebeurd. De mi nimale verslagjes die de tandarts over zijn werk zaamheden heeft afgele verd, blinken uit in vaagheid en blijken bovendien alle maal direct aan Cresson ge richt. Cresson zelf erkent in middels 'bepaalde fouten' te hebben gemaakt. „Ik was misschien onvoorzichtig, maar wat ik heb gedaan, heb ik in het algemeen be lang gedaan", aldus Cresson voor het Franse televisiesta tion France-2. Zij zegt de af gelopen jaren belangrijk werk te hebben verricht. „Ik geloof dat ik daar, terugblik kend, tevreden over kan zijn", zegt zij. Na de aanslag op Rosemary Nelson braken in Lurgan relletjes uit. Republikeinse jon: bommen naar de politie. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Een toonaangevende republi keinse Noord-Ierse advocaat is gistermiddag bij een bomaan slag om het leven gekomen. Ro semary Nelson (40) overleed in het ziekenhuis nadat'een bom in haar auto was ontploft, kort nadat ze was weggereden bij haar woning in Lurgan. In katholieke kringen in Noord-Ierland is geschokt ge reageerd op haar dood. Nelson heeft jarenlang op de bres ge staan voor katholieke burgers die het slachtoffer waren van machtsmisbruik door de Noord-Ierse politie,en heeft voor de rechtbank menig pro minente republikein verdedigd. Ook vertegenwoordigde zij de katholieke bewoners van Port- adown in hun strijd tegen de jaarlijkse protestantse Oranje mars die door hun wijk gaat.De bomaanslag werd gisteravond opgeëist door de Red Hand De fenders, een loyalistische splin tergroep die tegen het vredes proces is gekant. De aanslag vond plaats aan de vooravond van de voor het vredesproces kritieke onder handelingen in Washington. De Amerikaanse president Clinton gooit deze week zijn gewicht in FOTO AP» PETER MORRISON de strijd om het vastgelopen proces weer op gang te krijgen. Republikeinen en Unionisten bakkeleien nu al een halfjaar over de vorming van een Noord-Ierse ministerraad. Sinn Féin, de politieke tak van het Ierse Republikeinse Leger IRA, eist daarin twee zetels op.Maar de beoogde eerste minister, de Unionist David Trimble, wil daar pas aan als de IRA daad werkelijk begint te ontwapenen. Tot nu toe hebben IRA en Sinn Féin geweigerd daaraan te vol doen. De partijen moeten er ui terlijk op Goede Vrijdag - 2 april - uit zijn. STRAATSBURG Rtr-AFP De twee Britse jongens die in 1993 de wereld schokten met de moord op de 2-jarige peuter James Bulger, hebben geen rechtvaardig proces gekregen. Dit heeft de Europese Commis sie voor de Mensenrechten in Straatsburg gisteren vastge steld. De commissie wil dat het Europese Hof voor de Mensen rechten zich over de zaak buigt. De toen 10-jarige Jon Vena- bles en Richard Thompson lok ten James Bulger op 14 februari 1993 in een supermarkt in Booüe in Noord-Engeland weg bij zijn moeder. Zij sloegen hem vervolgens op een afgele gen plek dood. Ze konden niet vertellen wat hen tot hun daad had gebracht. „De toepaste strafprocedure verhinderde dat de jongens doeltreffend aan het proces konden deelnemen, wat in strijd is met de Europese Con ventie voor de Mensenrech ten", aldus de commissie. Zij bekijkt de gevallen die aan het Europese Hof worden voorge legd en bepaalt welke zaken door kunnen. BERLUN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Hij geldt als de winnaar van de machts strijd met zijn superminister van finan ciën en 'co-kanselier', Oskar Lafontaine. En inderdaad, na de spectaculaire af tocht van Lafontaine, vijf dagen geleden, is bondskanselier Gerhard Schroder de sterke man van de Duitse sociaal-demo craten. Die machtspositie wordt volgen de maand bezegeld, wanneer hij als op volger van Lafontaine ook tot SPD-voor- zitter wordt gekozen. Deze functie is in Duitsland belangrijker dan in ons land, want de voorzitter is de politieke leider van een partij. De keuze van Lafontaine tégen de poli tiek en vóór het privé-leven zou ook moeten betekenen dat Schroder de han den vrij heeft om met een modern, 'paars' beleid een einde te maken aan de chaos die het korte, maar heftige Lafon- tainse tijdperk heeft achtergelaten. Bete kent het vertrek van Lafontaine 'een nieuwe kans voor Schröder', zoals het weekblad Der Spiegel deze week op de omslag meldt, of had de redactie beter een vraagteken achter deze kop kunnen zetten? Schröder heeft een aantal niet makkelijk op te lossen problemen. Het vertrek van Lafontaine verlost hem niet alleen van een rivaal, het is ook het verlies van een alibi. Lafontaine was de boeman van de natie. Veel van wat er in de eerste maan den van de rood-groene coalitie mis ging - en ongeveer alles ging mis - werd op het conto van de minister van finan ciën geschreven. Schröder kon mooi weer spelen, omdat Lafontaine zijn blik semafleider was. Die tijd is voorbij. Als het onweer nu losbarst, staat ook de kanselier in de regen. Het verdwijnen van Lafontaine heeft grote verwachtingen bij het bedrijfsle ven gewekt. De voormalige minister van financiën leek vooral geïnteresseerd in een reprise van een 19de-eeuws drama, de klassenstrijd. Het 'kapitaal' was de vijand. De onderne'mers rekenen erop dat de 'kanselier van de kapitalisten', zo als Schröder door tegenstanders in zijn eigen partij wordt genoemd, nu voor de lastenverlichting zorgt die het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen mogelijk maakt. En dat is tenslotte Schröders ab solute prioriteit. Schröders secondanten hebben de eer ste signalen al uitgezonden: de ven- nootsschapsbelasting zal per 1 januari 2000 fors worden verlaagd. Dat stuit nu al op verzet van de linkervleugel van de SPD. Lafontaine mag hen in de kou heb ben laten staan, hij blijft hun idool. De linkervleugel kwam het afgelopen week einde bijeen in Berlijn, en waarschuwde Schröder tegen een koerswijziging. De kanselier wordt op 12 april ongetwij feld tot voorzitter gekozen, maar popu lair in de partij is hij niet. Daar draagt hij zelf regelmatig toe bij, en niet alleen met omstreden standpunten. Vorige week debuteerde hij in een lifestyle tijdschrift als dressman. Schröder liet zich in ex clusieve designpakken fotograferen. De 'kasjmier-kanselier', hoonden zijn te genstanders, die een sociaal-democraat liever in het traditionele SPD-uniform, het slecht gesneden kostuum, zien. De weerstand van de linkervleugel zal op 12 april niet van doorslaggevend be lang zijn. Links heeft na Lafontaine geen leiders van allure en kaliber meer, en ie dereen weet dat er geen alternatief is voor Schröder. Maar het gemor verwijst naar een ander, belangrijker probleem. Schröder moet hervormingen in gang zetten met een partij die daar niet op voorbereid en vermoedelijk ook niet toe bereid is. Schröder laat zich graag vergelijken met de Britse premier Tony Blair. Blair is een vernieuwer en ook nog populair. Maar Blair ging regeren, nadat hij zijn partij tot 'New Labour' had gemoderniseerd. De SPD heeft 16 jaar - het tijdperk- -Kohl - de tijd gehad om zich van oude ballast te ontdoen en de aanhang voor zichtig te laten wennen aan de nieuwe,- hardere werkelijkheid. Ze had kunnen profiteren van de ervaringen die haar geestverwanten in Nederland, Oosten rijk en Zweden tijdens dit heroriënte ringsproces hebben opgedaan. Die 16 jaar in de oppositie hebben echter wei nig meer opgeleverd dan de leus 'het nieuwe midden', waarmee vorig jaar wél de Bondsdagverkiezingen werden ge wonnen, maar die vooral een vlag zon der lading blijkt te zijn. Dat is niet alleen de schuld van Schrö der. Zijn invloed op de partij was in die jaren te verwaarlozen, en ook de CDU van Kohl liet de hervormingen verslof fen, maar het is wel een hypotheek waarmee hij moet regeren. Om als kan selier te slagen moet hij nu als partij voorzitter impopulaire maatregelen (de sanering van de verzorgingsstaat) zien te verkopen aan een partij die hem op zijn best tolereert, en het beleid afwijst waar voor hij zegt voor te staan, afwijst. Het regeren gaat nu pas echt beginnen voor Gerhard Schröder. VETERSCHOEN OP SLEEHAK In zwart-wit combinatie. Maten 36-41. BOOT MET KLITTEN- BANDSLUITING In zwart. Maten 37-42. shoes Behandeling zaak-Bulger niet rechtvaardig De commissie heeft ook kri tiek op het feit dat de twee zijn berecht door een rechtbank voor volwassenen. Zij heeft ver der geen goed woord over de manier waarop de toenmalige minister van binnenlandse za ken Michael Howard de zaak heeft behandeld. Hij verzwaar de de door de rechtbank opge legde straf nog eens. De moeder van James Bulger zei dat het besluit van de com missie haar 'met walging ver vulde'. „De daders lijken alles in het werk te stellen om hun straf niet uit te hoeven zitten", zei haar advocaat. Maar een van de advocaten van Venables zei: „Dit is een principekwestie. Het gaat over hoe dit land om gaat met minderjarigen en kin deren die van ernstige misda den worden beschuldigd." Het Hof zal de zaak naar ver wachting later dit jaar behande len. Als het oordeelt dat Groot- Brittannië de rechten van de jongens inderdaad heeft ge schonden, kan het Londen dwingen de twee een schade vergoeding te betalen, en kan het de regering-Blair sommeren tot aanpassing van de wet. SPORTIEVE KINDERSCHOEN In blauw-wit. In canvas leer combinatie. Met grote klittenbandsluiting. Maten 24-35. ZOMERSE MEIDENSCHOEN In blauw en geel suède. Slijtvaste zool en ademende voering. Maten 2&-35. I VROLIJKE MEIDENSCHOEN j Mooie kinderschoen in roestbruin nubuck. Met ademende voering len slijtvaste zool. Maten 24-35. 54r95 I COMFORTABELE HERENSCHOEN Leren voetbed en leren voering. In grijs. Maten 41-46. HERENBROQUE t Met leren binnenvoering. In zwart en bordeaux, j Maten 41-46. Geldig t/m 27-03-'99

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7