Asielzoeker naar huis per zakenjet Flitstrein stopt even bij elke boom Boren in de Botlek: werken op een postzegel Binnenland ieforel terug in de JJssel Geketende witte illegalen Geen generaal pardon witte illegalen 2 amnierts eist tonnen van Groningen it: jyjjNCEN_i Het voormalige SP-§tatenlid Lammerts, slachtoffer njt (je rellen eind 1997 in de Groningse Oosterparkwijk, eist ?tifton schadevergoeding van de gemeente Groningen. Lam- irts, vviens huis werd belegerd, ontving al een vergoeding voor 60 materiële schade. Maar Lammerts zegt dat zijn gezin ook blij de psychische schade heeft opgelopen van de 'levensbedrei- j°0j de situatie' in de relnacht. anier wil meer vogelgebied jMACi De Tweede Kamer vindt dat meer gebieden moeten ^énaangewezen waarin de natuur en de vogels extra be- erming genieten. De door het kabinet nu voorgestelde habi- en vogelrichtlijn is onvoldoende en voldoet ook niet aan de opese richtlijnen. Staatssecretaris Faber van natuurbeheer vorige week al toe dat een aantal hatuurgebieden niet wordt chermd uit economische motieven of omdat Defensie ze wil jouden) als oefenterrein. Vogelbeschermers vinden dat een jer deel van de Noord-Hollandse kust beschermd moet wor- "wc mm meer broed- en rustplaatsen veilig te stellen. roenLinks boos over herrie-Boeings haag» Groenlinks keurt de aankoop van vier nieuwe Boeing [jÓÓvliegtuigen door de KLM scherp af omdat deze toestel- veel lawaai maken. Fractievoorzitter Rosenmöller wil van isier Netelenbos van verkeer en waterstaat weten wat zij van teuze van de KLM vindt. Ook vraagt hij haar om afspraken jde Nederlandse luchtvaartmaatschappijen over een meer |id-en milieubewust aanschafbeleid. a ichtig messen ingeleverd ifRDAM» De Amsterdamse politie heeft tot nu toe zo'n tach- jessen in ontvangst genomen van mensen die gebruik kien van het twee weken geleden ingestelde generaal par- Dat pardon houdt in dat mensen deze maand ongestraft loden wapens kunnen inleveren op het politiebureau. De B< itregel is een onderdeel van een anti-messenbeleid dat de leente, politie, horeca en scholen hebben afgesproken. Vanaf ril gaan schoolpersoneel en politie samen regelmatig wa- controles houden, geven portiers van horecagelegenheden '-Bi iafgegeven wapens meer terug en geldt in het centrum van tad tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's ochtends een -B( senverbod. 'R5 /OU r sliteit rivierwater sterk verbeterd "DV| nks de aanwezigheid van sluitdijk en het wegvallen Ie stroming in het IJssel- weet de zeeforel de ÏJssel steeds te vinden. Onder- rs van Rijkswaterstaat >n drie forellen gesigna- die tegen de stroom op imen, richting de paai en in Duitse zijrivieren eRijn. it is niet alleen een bewijs, e zeeforel de IJssel nog als trekroute gebruikt, ook dat de kwaliteit van evs ater zo sterk is verbeterd tc:|e forel er kan overleven, onderzoeker B. bij de erachter te komen langs wegen de zeeforel de aatgen opzoekt en hoe kels onderweg zo veel mo- uit de weg kunnen wor- n d eruimd, zijn de afgelopen ,e£ 66 zeeforellen en zalmen [kt en voorzien van een itje. Op vijftien plaatsen intvangers geplaatst die tomatisch iedere gemerkte oppikken en telefonisch in bij de onderzoekers, enige detectiestation aan sel bevindt zich bij de uit ing van de rivier in het neer. De drie zeeforellen er in november en decem- isseerden zijn later ook bij )uitse station in Xanten, AN[ ver over de grens, opge- drie zeeforellen sluit de de ranglijst van grote ri- waar de vissen zijn aan- fen. In de andere rivieren n er meer geteld. Voor de d is het ook een hele in de IJssel te komen. Op naar een geschikte paai- zwemt de vis tegen de i op. Daarbij moeten ook ens de sluizen worden ge- }'Ay n om in het IJsselmeer te in komen. Vervolgens is Jgeen lastig karwei om de Raad van State behandelt lange lijst bezwaren tegen HSL-tracé den haag «hans jacobs haags redacteur Staatsraad De Vries en zijn col lega-rechter bij de Raad van State krijgen de komende we ken een unieke kijk op het tra ject dat de hogesnelheidslijn naar Brussel en Parijs in Neder land moet gaan volgen. Vanaf vandaag wordt bijna elke meter van het spoortracé onder de loep genomen, te beginnen in de gemeente Haarlemmermeer en eindigend bij Breda en Zun- dert. De Vries kent dan de om vang van iedere boom en de lig ging van elke boerderij, want er zijn meer dan driehonderd be zwaarschriften ingediend. Dat betekent dat evenzovele men sen de komende weken in Den Haag hun zegje mogen doen. Bij de opening van de mon sterzitting van de Raad van Sta te staat eerst de hogesnelheids lijn zelf ter discussie. De rech ters moeten beoordelen of de regering bij het vaststellen van de route van de spoorlijn alle regels in acht heeft genomen. Is er voldoende informatie gege ven, i§ er voldoende inspraak geweest, heeft Den Haag zich aan alle wettelijke termijnen ge houden? De eerste sprekers zul len betogen dat de Tweede Ka mer op het verkeerde been is gezet. Dat de flitstrein veel beter over bestaand spoor, via Den Haag en Leiden, kan rijden dan dwars door het Groene Hart in een tunnel. Met beter onder zoek en andere aannames over de snelheid van de trein zou dat duidelijk zijn. Anderen pleiten ongetwijfeld voor een route die een metertje naar links of rechts voert, zodat een weiland, een huis of een be drijf kan worden gespaard. En zo stopt de flitstrein op zijn imaginaire spoor in de Balzaal van de Raad van State even bij elke boom en boerderij. Niet al leen de railverbinding komt aan de orde. Ook de verbreding van de rijkswegen A4 en Al6, die ge makshalve aan de spoorlijn zijn gekoppeld. Wanneer volgende week het tracé door Rijntyoude en Ja- cobswoude wordt besproken krijgen de zittingen een wat on werkelijk karakter. De Raad van State hoort de klachten en be zwaren aan tegen de lange, ge boorde tunnel waardoor de na tuur bij Hazerswoude moet worden ontzien. Elders in Den Haag wordt echter gestudeerd op een andere variant. Een ver korte, iets meer dan twee kilo meter lange tunnel, die des noods kan worden gegraven. Dat zou het rijk honderden mil joenen guldens kunnen opleve ren, zo gelooft een meerderheid in de Tweede Kamer. Minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) is daar niet zo van overtuigd, maar ze wil ook niet zo maar 900 miljoen gul den voor niets in de grond stop pen. Ze houdt echter aan één uitgangspunt keihard vast: een andere aanleg van de omstre den tunnel mag geen vertraging veroorzaken. Met België, dat in middels al flink aan het bouwen is aan het traject tussen Brussel en de Nederlandse grens, is af gesproken dat vanaf 2005 de flitstreinen moeten kunnen rij- De hogesnelheidslijn, die vanaf vandaag enkele weken centraal staat bij de Raad van State, kruist naast het bestaande spoor het Hollands Diep. De strakke brug gaat er ongeveer zo uit zien. Op de achtergrond de be staande spoorbrug. den. Eind dit jaar moet de aan besteding voor de tunnelbouw de deur uit. Voor een kortere tunnel is de bouwtijd misschien ook iets korter dan voor de oor spronkelijk gekozen variant. Probleem is echter dat in de wetten die voor het aanleggen van de hogesnelheidslijn zijn aangenomen heel precies staat omschreven hoe de tunnel moet worden gebouwd en hoe lang die moet zijn. Als dat ver- INFOGRAFIEK GPD RAILCONSULT andert, moet het hele inspraak proces opnieuw worden ge daan. Dan krijgt de Raad van State uiteindelijk weer met de HSL te maken, maar al die tijd mag niet worden gebouwd. Ne telenbos zoekt dan ook, onder andere door overleg met de drie meest betrokken gemeenten Ja- cobswoude, Rijnwoude en Lei derdorp naar een oplossing die een nieuwe gang naar de Raad van State uitsluit. IJssel te vinden. Internationaal is de afspraak gemaakt de eco logische situatie in de rivieren te verbeteren. Om erachter te komen via welke weg vissen als de zeeforel die het meest op de zalm lijktnog de paai- plaatsen kunnen bereiken is twee jaar geleden het Project Migratie Ze'eforel gestart. Medewerkers van de Organi satie ter Verbetering van de Bin nenvisserij in Nieuwegein van gen de voor het onderzoek be nodigde vissen. Het afgelopen jaar zijn 106 vissen gemerkt: 95 zeeforellen en 20 zalmen, de meeste gevangen aan de zeezij de van de Haringvlietsluizen. In totaal zijn er nu 266 zeeforellen en zalmen voorzien van zender tjes. Daarvan zijn er tot dusver in totaal 69 waargenomen. De Dordtsche Kil, Waal, Be neden Merwede en Rijn blijken met respectievelijk 37, 35, 28 en 25 meldingen de meest belang rijke invalswegen voor de vis sen. De IJssel behoort met drie exemplaren tot de hekkenslui ters. De drie vissen die in deze rivier zijn waargenomen, waren gemerkt in de Waddenzee bij Kornwerderzand. De drie zeefo rellen die in november en de cember bij de uitmonding van de IJssel in het Ketelmeer wer den gesignaleerd, zijn later ook bij het Duitse station in Xanten, niet ver over de grens, opge merkt. Naast de beekforel is de zee forel de enige forelsoort die in Nederland voorkomt. De vis wordt tot een meter lang. De kleur is blauw-grijs, flanken en buik zijn zilverglanzend en het gehele lichaam is bedekt met donkere tot zwarte vlekjes. Het is een kustvis die tamelijk ver de rivieren op trekt, echter niet zo ver als de zalm. Door de veront reiniging van het water is de zeeforel in Nederland een vrij zeldzame verschijning gewor den. De vis paait in de winter. el Nederland kan vanaf nu mobiel bellen voor f 0,25 per minuu onze abonnementen kunt u een Belvoorraad* kopen. Dat zijn nuten die u vooraf voordelig koopt voor f 15,- per uur, wat neerkomt fo,25 per minuut, dag en nacht. Een tarief dat geldt vanaf de eerste onde. En hoewel de prijs belangrijk is, is het nog belangrijker wat «ervoor terugkrijgt. Met Libertel heeft u het grootste bereik in heel «Ierland. En de zuiverste geluidskwaliteit. En de beste service. a's bijvoorbeeld de gratis Klantenservice: 0800-0560. Belt u gerust 'r meer informatie. We horen graag van u. Staatssecretaris Cohen wil samenwerking met België Nederland gaat samen met België uitgeprocedeerde asielzoekers met zakenvliegtuigjes terugsturen naar hun land. België is hiermee afgelopen weekeinde al begonnen en het is de bedoeling dat Nederland zich gaat aanslui ten. Dit is één van de maatregelen uit de door staatsse cretaris Cohen van justitie aangekondigde terugkeernoti tie die binnenkort naar de Tweede Kamer wordt ge stuurd. Cohen heeft onlangs een be zoek gebracht aan de Belgische minister van binnenlandse za ken Van den Bossche, waarbij de samenwerking is beklonken. Van den Bossche had enige maanden geleden al gez inspeeld op samenwerking, vooral omdat samenwerking de kosten drukt. Terugkeer per ingehuurde za kenjet zal als uiterste middel worden toegepast bij tegen stribbelende en agressieve asiel zoekers die uitgeprocedeerd zijn. Zo vloog België afgelopen zaterdagnacht met een vliegtuig van Lauda Air drie asielzoekers terug naar Kameroen die zich bij herhaling hadden misdra gen. De vlucht kostte 1,2 ton en er waren twaalf rijkswachters en een arts bij betrokken. Ook wordt aan het inzetten van zakenvliegtuigen gedacht naar landen die door burger oorlog deels veilig en deels on veilig zijn, zoals Somalië. Daar bij kunnen uitgewezen Soma- liërs rechtstreeks naar een be paald clangebied worden gevlo gen, zonder dat ze het territori um van een concurrerende clan hoeven te doorkruisen. Dat zou wel het geval zijn als ze per lijn- vlucht naar een internationaal vliegveld worden gevlogen. Soms zijn er trouwens geen lijn- vluchten meer op landen of ge biedsdelen. De terugkeernotitie van Co- hen wordt eind deze maand of begin volgende maand ver wacht. De plannen kunnen op grote aandacht rekenen, omdat het terugsturen van uitgeproce deerde asielzoekers in de afge lopen jaren niet goed van de grond komt. Dit jaar zouden er rond de 50.000 asielzoekers vrij willig dan wel gedwongen terug moeten. De staatssecretaris is ook van plan om een uitgebreid traject voor onderwijsbegeleiding op poten te zetten. Hij is zeer on der de indruk van de wijze waarop Zwitserland asielzoe kers ofwel snel laat inburgeren of de asielzoeker voorbereidt op terugkeer door het laten volgen van cursussen en het leren van vakken. In de plannen van de staats secretaris is een grote rol toebe dacht voor de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM), die nu al asielzoekers en migranten financieel en organi satorisch begeleidt bij terug keer. Dit gebeurt echter nu slechts mondjesmaat. MKB Nederland wil twee vlie gen in een klap slaan door asiel zoekers een opleiding te gaan geven. Kleinere bedrijven kun nen zo hun personeelstekorten aanvullen en bereiden boven dien asielzoekers voor op een eventueel permanent verblijf in Nederland. den haag Symbolisch met kettin gen geketend wandelde een LIBERTEL groep zogenoemde 'witte illega len' gisteren van de Agneskerk in Den Haag naar de multiculturele instelling Het Kruispunt aan de Prinsegracht. Elke week neemt een andere kerk het kerkasiel over. Morgen bespreekt de Twee de-Kamercommissie voor justitie de problematiek van de 'witte ille galen'. FOTO »ANP»ROGER DOHMEN Van de naar schatting bijna dui zend zogeheten witte illegalen zal een aantal hoe dan ook het land moeten verlaten. Geen van de drie coalitiepartijen voelt iets voor een generaal pardon voor deze groep, al verschillen ze wel van mening over de vraag hoe soepel individuele beoordelin gen moeten zijn. Ze vrezen vooral dat straks ook andere groepen aanspraak gaan maken op een verblijfsvergunning. Vandaag bieden de vakcen trales FNV, CNV en MHP, de Raad van Kerken en migranten- organisaties de Kamer een peti tie aan waarin ze een generaal pardon voor de witte illegalen bepleiten. Zij vrezen geen pre- De PvdA wil wel een versoe- cedentwerking. Door de koppe- peling van de huidige regeling, lingswet worden er geen sofi- waarbij witte illegalen zes jaar nummers meer verstrekt aan il- lang minstens 200 dagen per legalen, waardoor er volgens jaar gewerkt moeten hebben hen geen 'sprake zal zijn van om in aanmerking te komen een aanzuigende werking'. voor een verblijfsvergunning. Het kwartje met het grootste bereik. f 0,21 per minuut ex. BTW Aanleg tunnel luidt nieuwe fase in ondergronds bouwen in rotterdam gert onnink Met de aanleg van de Botieks- poortunnel, onderdeel van de Havenspoorlijn in Rotterdam, die morgen officieel van start gaat, begint een nieuwe fase in het ondergrondse bouwen. Het moet de allereerste geboorde spoortunnel van Nederland worden. De geboorde spoortun nel moet begin 2002 klaar zijn. Bij het boren van de tunnel voor goederentreinen onder de Oude Maas wordt een andere metho de gebruikt dan bij de Tweede Heinenoordtunnel, de verbin ding voor langzaam verkeer tus sen de eilanden IJsselmonde en de Hoeksche Waard. „Daar werd geboord met een zogehe ten slurrieschild, hier gebruiken we een gronddrukbalansschild, zegt A. Groot, woordvoerder van de projectorganisatie die zich met de aanleg van de Betu welijn bezighoudt. „Het verschil is dat bij de Botlekspoortunnel de kop van de boor in even wicht wordt gehouden door de grond die is afgegraven, vooral zand en klei. Bij de Hei nenoordtunnel zorgde betoniet daarvoor, dat is een stof die werd toegevoegd aan de grond. De voorbereidingen voor de bouw van de tunnel, die ten noorden van de autoverbinding komt, zijn al in 1997 begonnen. Het werk omvatte het verleggen van sporen, kabels en leidingen, in dit industriegebied volop aanwezig. „Het bijzondere van dit karwei is wel dat het in een zeer krappe ruimte moet wor den uitgevoerd. Een collega sprak al van werken op een postzegel", zegt Groot. Niet alleen hebben de bouwers te maken met rijksweg A15, de Vondelingenweg en het com plex van olie- en chemiecon cern Shell, ook dreigde de on dergrondse verbinding in aan raking te komen met de route voor gevaarlijke stoffen en de Havenspoorlijn. Ook tijdens het werk blijft het woekeren met de ruimte. Bij het graafwiel, de voorkant van de boor, ging het nog even mis. De lasnaden van de uit Duitsland afkomstige onderde len bleken bij een controle niet in orde. De spullen moesten te rug. Eind vorige maand arri veerde het verbeterde wiel als nog. De boor begint morgen aan de kant van de Botlek met zijn on dergrondse tocht richting Hoogvliet. De verwachting is dat dat werk negen maanden gaat duren. Aan de overkant wordt het gevaarte uit elkaar ge haald, zodat het drie maanden later aan de tweede tunnelbuis kan beginnen. „Het civiele deel, het opleveren van een kale tun nel, moet begin 2001 af zijn", stelt Groot. Met de inrichting, aanleg sporen en kabels, en het proefrijden zal dan nog een jaar zijn gemoeid. Tegen die tijd is de Havenspoorlijn, het eerste stuk van de Betuwelijn, verdub beld en geëlektrificeerd. De boor zal vijf dagen in de week, 24 uur per dag in touw zijn. In het weekeinde is er tijd voor on derhoud. De Boüekspoortunnel krijgt een diameter van bijna negen me ter, geschikt voor goederentrei nen met daarop twee hoog ge stapelde containers, het zoge heten double stack. „We werken nu nog met de grootste boorkop van Nederland", zegt Groot. „Maar die titel raken we al gauw weer kwijt aan de Westerschel- detunnel en de tunnel onder het Groene Hart. Die worden nog breder." Ook andere ondergrondse ver bindingen in de Betuwelijn zul len worden geboord: de Sophia- tunnel onder de Noord tussen Hendrik Ido Ambacht en Alblas- serdam, de tunnel onder het Pannerdensch Kanaal en die in Zevenaar. Bij het riviertje De Giessen in de Alblasserwaard gaat de Betuwelijn opnieuw even onder de grond, hier zal de tunnel worden afgezonken. De Botlekspoortunnel, die in to taal 3.065 meter lang wordt (waarvan 1.835 meter geboord), gaat de beeldbepalende brug over de Botlek vervangen. Deze verbinding is een obstakel voor het treinverkeer, omdat ze da gelijks wel vijftig keer open moet voor schepen. Het kwartje zonder Piek- en Daltarief. f 0,21 per minuut ex. BTW

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5