De laatste Indische oma 4M TV WEER Rijdende rechter Worst en paardenvijgen 291 m DINSDAG 16 MAART 1999 COMMENTAAR Europese Commissie weg De voltallige Europese Commissie is vannacht afgetreden. Na een vernietigend rapport van een 'Comité van Wijzen', heeft ze de eni ge juiste conclusie getrokken. De positie van de Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. was onhoudbaar gewor den. In een onverwacht hard rapport meldden de 'wijzen' dat de euro commissarissen niet wisten wat er op hun diensten gebeurde. Zij hadden geen controle over hun ambtenaren. Hierdoor bleven veel gevallen van fraude, vriendjespolitiek en corruptie onopgemerkt en onaangepakt. Binnen de Commissie is het moeilijk ook maar iemand met een beetje verantwoordelijkheidsgevoel te vinden, zo luidt misschien wel de meest droevige conclusie. Werd er vooraf nog gedacht dat de problemen opgelost konden worden met het ontslag van eurocommissaris Cresson - onderwijs en wetenschap - die zich nog het meest schuldig maakte aan vriendjespolitiek en fraude, het rapport is zo vernietigend dat van nacht duidelijk werd dat het hier niet bij kon blijven. Met het vertrek van alle commissarissen zijn de problemen echter niet verdwenen. Volgende week moeten de lidstaten een belangrijk besluit nemen over de hervormingen en de financiering van de Unie. De Commissie speelt hierin een belangrijke rol, zij heeft de ontwerpvoorstellen gemaakt. Ook de opvolgingskwestie is een moeilijke. De Commissie is nog nooit eerder in zijn geheel afgetreden. Ervaring met de te volgen stappen is er dus niet. Een extra probleem is dat begin volgend jaar de zittingstermijn van de Commissie afloopt. Het lijkt moeilijk om voor zo'n korte termijn goede vervangers te vinden. Zolang er geen opvolgers gevonden zijn blijven de huidige commissarissen hun werk demissionair voortzetten. Dit is een volstrekt onaan vaardbare situatie. Het rapport van de 'wijzen' heeft duidelijk aan getoond dat de huidige commissarissen ongeschikt zijn om verder te besturen. Levert het ontslag op korte termijn wat praktische problemen op, uiteindelijk is deze 'zelfreiniging' goed voor de toekomst van de Unie. De Commissie was altijd een bureaucratisch en ondemocra tisch bolwerk. Eind vorig jaar liet het europarlement voor het eerst haar tanden zien toen de fraudeverhalen te erg werden. De Com missie reageerde als vanouds en schorste ambtenaar Van Buitenen die de fraude naar net parlement gelekt had. Daar legde het 'geko zen' parlement zich dus niet bij neer. En zo hoort het ook. Een tijdje geleden verhaalde ik in deze rubriek over Judge Judy die op RTL5 rechtspreekt in kleine burenruzies of andersoortige onenig heden. Het is op zich grappig om te zien hoe mensen hun pietluttige probleempjes aanwenden om op televisie te komen. Op Nederland 1 is daar tegenwoordig de rijdende rechter een ant woord op Judge Judy. De opzet van het programma is identiek, met als enige verschil dat er een rechtbank op locatie wordt opgezet. Het vonnis wordt evenwel in de studio geveld. De uitspraak is bindend en hoger beroep is niet mogelijk. De zaken stellen niet veel voor. Gisteren klaagde een vrouw - type geldwolfje dat overal een slaatje uit probeert te slaan - over een aangelegde parketvloer. Volgens haar vertoonde die kleurverschil len en er was bovendien een verschil in dikte van de planken. Ze kwam inet de volstrekt onredelijke eis die inhield dat ze het aan koopbedrag terugkreeg of een compleet nieuwe vloer zou krijgen. De leverancier wilde slechts een nieuwe laklaag aanbrengen om zo het kleurverschil ongedaan te maken. Al snel bleek dat haar actie op een soort van wraak berustte. Toen ze bestelling plaatste, was ze even vergeten dat een rekening voor de vorige vloer nog open stond. Die was inmiddels voldaan en nu probeerde ze voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. Óf de rijdende rechter maar even wilde beslissen. Het leuke is dan dat je thuis kunt meedoen. Gelukkig zitten er geen valkuilen in het programma waardoor je op een dwaalspoor zou kunnen worden gezet. Aan de andere kant is dat ook weer jammer want het verrassingselement is dan helemaal weg. Je moet wel een heel kromme kijk hebben op wat wel en niet mag om tot een andere oplossing te komen dan de rechter. Die oordeelde uiteraard in het voordeel van de parketlegger. Een zaak later moest de rijdende rechter toegeven dat voor niet bewezen diensten ook niet betaald hoeft te worden. Die rijdende rechter is me er eentje hoor. Wind, regen en kou Net zo min als lage barometerstanden betekenen dat het altijd re gent en/of waait, vormt een hoge 'luchtdrukking' geen waterdichte garantie dat het zonnig en droog blijft. Tussen vanavond en mor genavond wijst het weerglas 'mooiweer' aan - de barometer staat op ongeveer 1030 hPa - maar het weerbeeld laat te wensen over. Een verspieder van een depressie bij IJsland veroorzaakt namelijk veel bewolking waaruit het enige tijd regent of motregent: met na me de komende nacht en deels morgenochtend. Morgenmiddag blijft het op de meeste plaatsen droog, maar het ziet het er niet naar uit dat de zon tevoorschijn komt. De tempera turen stijgen tot omstreeks 11-12 graden en er waait een zwaicke tot matige wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. De Britse eilanden bevinden zich morgen in aanmerkelijk zachtere lucht dan Nederland. Op veel plaatsen stijgt de temperatuur daar tot 16-17 graden. Donderdag dringen deze zachte luchtmassa's tot onze omgeving door maar of het kwik ook daadwerkelijk naar waarden rond 15 graden stijgt, is twijfelachtig. Het koufront van de IJslanddepressie dringt namelijk naar onze omgeving op. Daardoor neemt de bewolking opnieuw toe en gaat het enige tijd regenen. Vanaf vrijdag wordt het weerbeeld bepaald door een west tot noordwestelijke luchtstroming tussen een depressie boven het noorden van Europa en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Met deze luchtstroming worden koude luchtmassa's aangevoerd. Daar in bereiken de middagtemperaturen geen ho gere waarden dan maximaal 8-9 graden. Ver der veroorzaken randstoringen en/of frontale ui dopers periodiek winderig en regenachtig weer. Kortom geen fraai begin van de astronomi sche lente die dit weekeinde een aanvang neemt. Na de kou van gisterochtend, Bloemendaal aan Zee rapporteerde -1,5 graad, is het overdag prachtig weer geweest. Vooral tijdens de middag was er vrij veel zon, afgewisseld door fraaie transparante wolkenluchten. Waaien deed het vrijwel niet en de temperaturen stegen tot 11-12 graden. Op Schiphol werd 12,8 graad gemeten. Aan zee werd het maximaal 10 graden. Yvonne Keuls schrijft ode aan haar moeder Voor Yvonne Keuls betekende de dood van haar oude Indi sche moeder het defi nitief verloren gaan van de vertelkunst. Met haar stierf het eindeloze gekwebbel en verhalen vertellen. Zij schreef een ode aan de laatste Indi sche oma. Een ge sprek met de schrijf ster. Zesennegentig was zij toen zij overleed. Iedereen kende die oude Indische oma op de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Heb je het gehoord: oma Bam berg is dood! Aan het einde van haar leven was zij nog maar 1 meter 40. Voor Yvonne Keuls betekende haar dood niet al leen het overlijden van haar moeder, maar tegelijk het af scheid van een wereld, die van af dat moment voorgoed verlo ren zou zijn. Tien jaar na haar dood schreef Yvonne Keuls een boek over Mevrouw mijn moeder. Het is, zoals zij het zelf noemt, het re laas geworden van de laatste Indische oma, van een exem plaar uit een generatie Indische vrouwen van wie er nu nie mand meer over is. „Ongeloof lijk sterke vrouwen waren het, al die tantes van mij. Terwijl al hun mannen bezweken aan zwakke harten en hersenbloe dingen, overleefden zij. Zij wer den allemaal moeiteloos 90, 95 jaar. Dat klepte de hele dag maar gezellig met elkaar door, elkaar eindeloos verhalen ver tellend... Met die generatie is het nu, hoe dan ook, voorbij." Mevrouw mijn moeder ver schijnt binnenkort. Niet alleen in boekvorm. Er staat ook een reeks theateropvoëringen ge pland (onder anderen met Wil lem Nijholt); juist omdat het verhaal een ode is aan de klep pende en kletsende levensdrift van een nu uitgestorven soort, leent de tekst zich ook heel goed om op het podium te wor den gebracht. De poëzie van de levende vertelkunst, dat is voor al wat de schrijfster heeft willen portretteren in het verhaal over haar moeder. Yvonne Keuls: „Met het soort moeder dat ik gehad heb, zat het er natuurlijk in dat ik ooit over haar zou gaan schrijven. Maar ik heb het lang uitgesteld. Pas tien jaar na haar dood, toen zij in mij een vorm had gevon den waarmee ik akkoord kon gaan, heb ik het gedaan. Het is ook beslist geen biografie, maar meer een autobiografie met mijn moeder als rode draad, zou je kunnen zeggen. Het gezin Bamberg, waarvan Yvonne de jongste was, kwam kort voor de oorlog uit Indië naar Nederland, waar het zich, zoals vrijwel alle Indischgasten, in Den Haag vestigde. Vader was een blanke wiskundige, moeder de dochter van een echte koloniaal en een Javaanse vrouw, die kort na haar geboor te gestorven was tijdens een cholera-epidemie. Vader wordt in Nederland ernstig ziek en overlijdt tijdens de hongerwin ter aan tbc. Keuls moeder zou in grote gezondheid stokoud worden. Het eerste teken van verval kwam pas toen zij, in middels de negentig gepas- Yvonne Keuls: 'M'n moeder is me altijd als een soort verlengstuk blijven beschouwen.' FOTO GPD/MAURtCE NELWAN seerd, ontdekte dat er een tand los begon te zitten. Als Yvonne Keuls over haar moeder vertelt, gebeurt dat met dezelfde bezwerende armbewe gingen en op het wat lijzige, maar zangerige toontje, eigen aan de Indische tongval. „Voor mijn moeder was het praten en het vertellen het belangrijkste", zegt zij. .Alsmaar was zij aan het woord. Zij heeft ons in feite de oorlog doorgekletst met die verhalen van haar. Achter ons huis stond toch maar een lan- ceerinstallatie van V-l's. Tel kens als er zo'n ding werd afge schoten, hebben wij in doods nood gezeten. Maar wij pakten dan eikaars handen vast - want dat hoorde er bij - en zij begon te vertellen, te vertellen." Indische mensen konden dat. In feite hebben zij maar een paar verhalen. Die groeien en groeien. Je moet ze ook niet één keer horen, maar telkens op nieuw, in steeds andere vor men. Ze worden ook steeds spectaculairder. Niet dat er be wust gelogen wordt. Nee, het is meer een kwestie dat men be denkt: 'dit hoort er eigenlijk ook bij, en dit, en dat..'. Het is net zo'n sneeuwbloem, die uitdijt en uitdijt. Het patroon van een sneeuwbloem komt vanuit het midden, alles wat daar omheen komt heeft er mee te maken." „Dat vertellen kwam heel sterk voort uit een innerlijke behoef te, heb ik ontdekt. Steeds wil men die verhalen weer herha len. De kem is waarschijnlijk dat zij, die oude Indische men sen, waarschijnlijk zelfs op een onbewoond eiland die verhalen aan zichzelf zouden blijven ver tellen. Vöor hen was het vorm geven aan ongrijpbare gevoe lens. Ik heb mijn moeder ook vaak in zichzelf horen vertellen, als zij alleen was. 'Overdrijf niet te veel, hè', zei ik wel eens te gen haar. En dan lachte ze zo'n beetje." Toen het gezin naar Nederland kwam, was Yvonne zeven jaar. Van Indi^ was haar niet meer bij gebleven dan de basis, zegt zij, de geuren en de kleuren. Haar vader overleed toen zij twaalf was, haar moeder was op dat moment 52 jaar. Van de (geestelijke) aanwezigheid van de vader merken wij verder in het boek weinig meer. De schrijfster: „Dat komt vooral omdat mijn moeder mij erg als haar bezit beschouwde. Vlak na mijn geboorte kreeg ik nierbek- kenontsteking. Ik moet dood ziek zijn geweest. Volgens de berekeningen van mijn vader had ik dood moeten gaan. Die man had precies becijferd dat in de sterren stond dat ik moest overlijden. Maar mijn moeder weigerde mij af te staan aan het ziekenhuis. Zij had de intuïtie dat ik zou blijven leven. Ik had besloten terug te keren in het leven, zo voelde zij dat. En zij verzorgde mij met wat kruiden - moet je nagaan, want medi cijnen waren er niet." „Éc heb het gered en vanaf dat moment was ik haar kind. Zij is mij ook altijd als een soort ver lengstuk blijven beschouwen. Toen wij in Nederland kwa men, moest ik voor haar de buurt verkennen. Zij stuurde mij er op uit om om de hoek te kijken, waar zij niet wilde ko men. Vertellen moest ik dan hoe het er was. Wee je gebeen te, als je terugkwam zonder mooi verhaal!" Lachend gaat zij verder: „Het was ook zo typerend voor mijn moeder, dat zij altijd trouw is gebleven aan de voorstellingen die zij in haar fantasie had ge maakt. Later zijn wij met haar in een auto door de buurt gere den. Maar de werkelijkheid be viel haar toen niet. 'Nee hoor', zei zij, 'zo ziet het er niet uit'. Dat was heel typerend voor haar. Zij besloot gewoon dat Mevrouw mijn moeder. Uitge verij Anthos (f. 29,90). Ik was gescout door een klasgenoot, die nog een linksback nodig had voor het zaterdag-juniorenteam van Zandvoort 75. Techniek was minder belangrijk dan aanwezigheid, en mijn snelheid was mooi meegeno men. Zo werd ik -terwijl ik het nooit meer verwacht had- op mijn zeventiende lid van een heuse voetbal club. De club was een rebelse afsplitsing van Zandvoort- meeuwen, en voor straf werd ik op staande voet van de Meeuwen-vel den verbannen. Voetbal is geen spelletje, als u dat soms dacht. Maar. geen nood, in Hoofddorp stond een heus stadionne tje leeg dat vanwege alweer een nieuw- bouwgolf op sloop stond te wachten en door de vaste bespe lers al verlaten was, En zo vertrok iedere zaterdag een dissidente karavaan uit Zandvoort naar Hoofddorp, de achter bakken volgepropt met netten, ballen, kratten bier en enorme blikken knak worst. De voorzitter had een groot cam ping-gasstel bij zich, dat in de gestripte kantine werd geïnstalleerd. Twee vuil niszakken broodjes werden voorgesne den. Na 'Heden Broodjes Worst' schreef de voorzitter met krijt het dagprogramma op een wit-dichtgelopen schoolbord van jaren her, en ging naar buiten om te controleren of het veld inmiddels vrij van paarden en ruiters was. Tot de an dere vaste gebruikers van het stadion behoorde namelijk een cohort paarden- bezitters, die zich, paraderend voor de lege tribunes, voorbereidden op dres- suur-examens. De vice-voorzitter, ook altijd vroeg aanwezig legde het gras zo veel mogelijk terug en verwijderde de paardenvijgen. De lucht in de kleedkamers deed den ken aan oude vakantiehuisjes, het rook naar te weinig gelucht, naar vochtige vloeren, naar zwartgeworden hout en kruimelend beton. Het klassieke kale peertje bescheen een zwijgende rij bleke jongenshoofden die na een forse nacht uit in Hoofddorp de eer van Zandvoort hoog moesten houden. Of de tegenstanders en de scheidsrechter op tijd. zouden komen, was zeker de eer ste maanden ernstig de waag. De naam Zandvoort '75 deed de meesten ongezien naar de kust vertrekken, waar men arri veerde bij het gekrenkte Zandvoort- meeuwen. Ze moeten daar in die tijd flink gelachen hebben, om onze voorzit ter met zijn blikken knakworst en de paarden in ons stadion, en om het ge vloek van de onze tegenstanders als ze te elfder ure bij het circuit rechtsom keert moesten maken, naar ergens een veld in Hoofddorp. Even merkwaardig als de omstandighe den was het voetbal. Niet de beroerdste voetballers waren er vandoor gegaan bij de Meeuwen, maar helaas te weinig om complete elftallen te maken. Dat vroeg om een speciale aanpak, die ons in de Al junioren prompt kampioen maakte, met een tactiek die onze tegenstanders verbijsterde. Wij speelden niet met een elftal, maar met een -goed voetballend- achttal, en een - nauwelijks voetbal lend- drietal. Het achttal scoorde, het drietal achtervolgde vervolgens met ijzeren wil en dito longen de tegenstan ders, en schopte zo vaak mogelijk de bal zo ver mogelijk het veld uit. Dat was namelijk altijd minder schadelijk dan een poging tot het wagen van een pas en gaf bovendien het technisch bekwame achttal tijd zich weer achter de bal op te stellen, in afwachting van alweer een snelle counter. Ook de omgeving hadden wij mee: wie ons stadion zag, kon zich nauwelijks voorstellen, dat hier een bal geraakt werd. Wie ons elftal uit de kleedkamer richting middenstip zag wankelen, niet zelden rokend, maakte zich op voor een tien-nulletje. Dus voor ze het wisten la gen er aan de andere kant twee in. Dan ging het drietal aan het werlc, en joeg met de tong op de schoenen alle ballen de tribune op of de sloot in. De sloot in gaf onze harde kern nog méér tijd om op adem te komen en ver diende tactisch gesproken duidelijk de voorkeur. Hoe het verder ging met mijn carriere? Ik ben gestopt met clubvoetbal, toen uit bij SIZO in Hillegom een grensrechter mij neerlegde door - eventjes - zijn vlag tussen mijn benen te steken. Módr: wordt vervolgd. het beeld in haar geest belang rijker was." Ook voor Yvonne Keuls hoeft de geestelijke voorstelling niet precies samen te vallen met de materiële. „Het beeld dat ik van mijn moeder heb gegeven is het beeld dat na tien jaar voor mij het belangrijkste bleek te zijn. Waarschijnlijk heb ik heel on aangename kanten van haar vergeten. Want zij kon echt een dwingeland zijn. De vijftien jaar dat ik bij 'Het Vaderland' werk te, heb ik geen leven gehad bij voorbeeld. Voor elke letter die ik schreef, moest ik verant woording afleggen. Wat haar vriendinnen er wel niet van moesten denken. Onuitstaan baar was zij dan!" Op een objectief portret heeft zij zich bewust niet toegelegd. Wel wil zij kwijt, dat de minach ting van haar moeder voor meisjes, haar altijd dwars heeft gezeten. „Dat speelde bij ons heel sterk. Meisjes stelden echt niets voor. Jongens, daar had je wat aan. Die verzorgden je op je oude dag. Misschien heeft het er mee te maken dat zij in een weeshuis terecht kwam, toen haar moeder aan de cholera was overleden. Was zij een jon gen geweest, dan zou dat zeker niet gebeurd zijn." Met haar twee broers is zij een soort competentieslag blijven voeren wie mammie moest ver zorgen. „Die mannen deden dat natuurlijk prima. Veel beter dan ik het kon. Want ik had een gezin, opgroeiende kinderen en werk. Maar het zat er nu een maal bij mij in. Het is wel zo dat ik tien jaar lang, elk weekeind, bij haar was. Er is in die tijd geen weekeind geweest, dat ik normaal met de kinderen - die dan juist van hun studieadres naar huis kwamen - in mijn ei gen huis kon zijn. 'Kom maar naar omd', zei ik dan. En dat is toch wel een schitterende rem- placant geworden. Oma d'r huis zat in het weekend altijd vol. Want de vrienden van de kinderen kwamen ook natuur lijk. Die bleven allemaal eten en ik kookte.' Yvonne Keuls is de schrijfster van sociaal bewogen fictie, niet zelden bedoeld om misstanden aan de kaak te stellen. Het ver rotte leven van Floortje Bloem, Jan Rap en zijn maat, David S. etc. Het relaas over haar moe der bracht haar in aanraking met een ander facet van de ver zorgingsstaat: de structurele bende in de verpleegtehuizen. Haar moeder kwam er, na een gecompliceerde breuk, voor korte tijd in terecht.. Over het gebrek aan tact en de complete desinteresse, die haar oude moeder daar ondervond kan zij zich nog steeds opwinden. La ter volgden ziekte en sterven van haar broer in een Haags verpleegtehuis. „Mijn broer is daar met grote liefde verzorgd, ondanks het personeelstekort, maar er zijn daar toch veel bi zarre dingen gebeurd. Als mijn woede daarover eenmaal gezakt is, wordt dat misschien mijn nieuwe boek." Zij klinkt net zo strijdvaardig als haar 90-jarige moeder moet zijn geweest, toen zij in het ver pleegtehuis minister-president Lubbers in een brief persoonlijk ter verantwoording riep over de eerloze wijze, waarop zij be handeld werd. JAN-HENDRIK BAKKER M I L L E N N I Ul| ,rC nog dagen Nog 291 dagen en hel nieuwe millennium In 01 aan. Reden voor deze om in een dagelijkse s terug te kijken op bek 5" rijke gebeurtenissen! plaatsgrepen op corn ponderende data in 4 gelopen 1000 jaar. De week: 15 maart 1493;i lumbus terug na ontd en king Amerika. 16 1815: Willem I koninj Nederlanden. 17 ma: 1834: Daimler gintijd auto. 18 maan 1984: Grote uitbraak! veningse gevangenis, maart 1995: Gifaanslifie panse metro voorber 20 maart 1602: oprict VOC. 16 MAART 1815 Europa is in rep en roer bot leon heeft in Cannes voe Franse bodem gezet enn cheert Noordwaarts. Wil) Ide Frederik van Oranje-Nas nri sinds 1813 souvereinvon ran grijpt dat het moment da Op 16 maart 1815 proclaq hij zichzelf tot koning v, Noordelijke en Zuidelijk derlanden. Het kan verkeren. Tien jd der leek de band tussenij land en Oranje definitieli broken. Willem, die in li zijn vader Willem V voor) Fransen was gevlucht, is vorst van Fulda in DuitslJ Dat hij geheel tegen dew wachting in in Nederland) weer aan de bak komt is te danken aan de Engelse graag een sterk Nederlan len als barrière tegen Fra^ en aan het vermaarde D manschap onder leidingj Van Hogendorp. Willem ontpopt zich totsj despoot. Zoo werden dei ters bloote commiezen, ij dezelfde Van Hogendorp Anderen beschouwen di ning zelf als de grootstecj mies. De regering van di man-koning eindigt in ei ma. De afscheiding van II (in 1839 definitief), eenn zijn voorgenomen tweed welijk met Henriëtte dOi mont en een nieuwe groi drijven hem in 1840 tot c afstand. Willem hertrouv nog en vestigt zich in Bei waar hij in 1843 sterft. HERMAN ROSENBERG* PS. Door technische pim men, kon gisteren de Ma um-column niet wordo| plaatst. MENSELUl I '1st JUSTUS VAN OEL Prins PIETER-CHRISTIA! [end gisteren afgestudeerd aa1 I"er culteit der Rechtsgeleerd evi van de Universiteit van L: 'erer Dit heeft de Rijksvoorlicf: dienst meegedeeld. Ded; zoon van prinses Margriet ter van Vollenhoven is in! begonnen met zijn studie ten. De prins, die 22 maar dei jaar wordt, is afgestudeen '^aa Nederlands privaatrechte Hei nomisch publiek- en bed recht. Zijn scriptie gingt erd aansprakelijkheidsrecht! ,ve loodswezen. Tot de men* aKol de prins gisteren kwamef teren, behoorde ook z'nte UCu koningin. Herm BARBIE, pas40jaarou- haffe den, moet haar huis uit i en zi heten Barbie Hall of Far ren F minimuseum met 21.0C' n.me bies in het Amerikaansel lente; to, moet midden april ve' nbaai Dat komt doordat een na studii gen restaurant wil uitbre rs.Dc genaresse EVELYN BUR' jaar) TER van het museum ter nom van San Francisco zegt" steeds geen betaalbare:- plek te hebben gevonde? als dat niet lukt, overwea lo. j collectie via internette* eerir pen", zei ze gisteren in' 'senr< San Jose Mercury News nvzo eventuele ontmanteling1 etje l bie's droomhuis zal ook: >en o re culturele slag zijn,ak «dep halter. ,,Het geeft nam< Bema: beeld van wat er in dea'j uitte veertig jaar in het huist» tehuis en uitgaansleven omgitë eer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2