Burberry's voor het eerst tussen 'hip Londen' Bikini is weer terug 'megakini' Colofon De Britse ontwerper Wayne He mingway vrolijkte zijn Red or Dcad- collectic op met blote mannen, die als 'streakers' over de catwalk ren den. Foto Reuter ^r>-- een ontwerp van het traditioneel Britse mo dehuis Burberry's dat zich voor het eerst pre senteerde op de Lon- dense modeweek. Foto EPA Een oudere dame show t een zijden ontwerp. Foto EPA Creatie van Alexander McQueen, een van de inter nationale Engelse designers. Foto AP I et traditioneel Britse mode huis Burberry's verscheen voor het eerst op de 'catwalk' bij de uiterst hippe en toonaangevende London Fashion Week. Het be drijf investeerde dertig miljoen gulden in modernisering en waagde de stap naar de wereld van de wervelende shows. Ruim veertig internationale mode-ont werpers toonden er hun collec ties voor herfst en winter 1999 en trokken er toeschouwers als Bryan Ferry, Boy George, Grace Jones, Jade Jagger, Elizabeth Hurley, Vanessa Redgrave en Kate Winslet. Aldus kregen de modegoeroes uit alle delen van de wereld een nieuwe versie voorgeschoteld van de trenchcoat en de bekende bcige-wit-rood-/warte Bur- berry-ruit. De facelift werd toever trouwd aan de Italiaanse ontwerper Robert Menichetti en de voormalige president van Saks Fifth Avenue, Rose Marie Bravo. Ze handhaafden de bekende ingrediën ten in nieuwe schnitt: de ruit gebleekt en asymmetrisch, de trenchcoat slank en tot op de knie en met wijde schou derstukken. Trenchcoat Thomas Burberry vond de trenchcoat uit aan het begin van deze eeuw. Het model gaat nu ook de 21e eeuw in. Burberry's hoopt er een ruimere markt mee te bereiken dan die van de toeris ten die het modehuis zijn gaan zien als de verpersoonlijking van alles wat klassiek Brits is. Daarom kwam de Italiaanse ontwerper ook met andere ontwerpen, in glanzend lila in ruimte-achtige stoffen die zijn 'geleend' van NASA, motocross-broe- ken en toegankelijker tweed met sheepskin vest. Voorjaar/Zomer '99 ~ré~r Wcstwood schitterde deze keer in Lon den door afwezigheid. De ex-punk ontwerpster is uitgeweken naar New York. Ze vindt de Britse hoofdstad moe en vol luie mensen, die niet meer malen om wat ze aantrekken. Afwezig was ook de belangrijke Brits-Italiaanse designer Antonio Berardi, die wel op de modebeurs in Milaan verscheen. De media hebben dat opgevat als teken dat 'Cool Britanniadat leven inge blazen kreeg door bij uitstek mensen als Berardi, inderdaad aan belang heeft ingeboet. Zelf wijst hij erop, dat hij be langrijke klanten heeft in Italië die nog nooit zijn shows hebben gezien, en dat Londen nog steeds de broeikas is van nieuw talent dat op een gegeven ogen blik volwassen de wereld intrekt. In Londen wordt altijd uitgekeken naar 'The next big thinghet nieuwe grote talent. De namen die in dat verband in Engeland worden genoemd zijn Mar kus Lupfer, Shelley Fox en die van de ontwerpers achter 'Boudicca' - Brian Kirkby, Zowie Broach en Blaak -, Sa chiko Okada en Aaron Sharif, studen ten aan de beroemde academie Central Saint Martins. Zij toonden hun nog vaak kleine collecties via alternatieve presentaties tijdens de London Fashion Week. Geheel naakt mag ook. Wayne He mingway vrolijkte zijn Red or Dead- collectie op met blote mannen, die als streakers de catwalk op renden en weer wegholden. Nodeloos, vonden de criti- De internationale designers - zoals Philip Treacy, Alexander McQueen en Nicole Farhi - lieten in Londen zien dat iedereen weer alles kan aantrekken. Het zwart en grijs van dit jaar mag vol gende winter nog steeds, sober gesne den, maar minder somber door accen ten als truitjes in knallende neonkleu- ren. Rokken kunnen ook weer lang, in lagen, met leren gilets of poncho's in goudkleurig mohair. De broeken voor mannen zijn buitenmodel en ze krijgen lange so I date nj asjes in tweed. Ook supermodel Naomi Camp bell verscheen op de catwalk tijdens de Londense modeweek. Ze presen teert hier een creatie van ontwerper Matthew Williamson. Foto EPA ci, die ook niet warm werden van de moddervette heer, die bij Red or Dead zijn trui een designertent van mohair - mocht optillen om het woord 'uniek' te onthullen, dat op zijn enorme pens als graffiti te zien was. Bevrijding van de dikke man, of gewoon vervelend'.' Of verhulling van het feit dat Heming way volgens de kenners verder niet al te geïnspireerd te werk was gegaan met zijn 'chic voor daklozen' Zijn collec tie werd gedragen door niet-modellen in alle soorten en maten. Dat werd wel gewaardeerd in Londen, dat zich wil ontdoen van het image van de brood magere verslaafde topmodellen. Maar de stunt met de dikke man werd verwezen naar het domein van de 'freak shows' van de ontwerpers. Die stuurden in het recente verleden ook Marianne Faithful de planken op in een doorschi jnende Lainy Keoch-creatie en een al even rijpe Anita Pallenberg, dc minnares ooit van Rolling Stone Keith Richards, die van Vivicnne Westwood een korte overslagrok kreeg en een diep decolleté. Luie mensen &iusj amnstu U3g[ ^a/cT>\ De bikini is weer terug en hoe, ook tij dens deze mo deshow van Vogue in Mos kou. Het is een model uit de voorjaar/zo mercollectie van het Itali aanse mode huis Gucci. Foto EPA nesskleding dan van zwemkleding en zouden ook niet misstaan in de sportschool. Een trendy bikini of zwembroek is eigenlijk niet ge noeg. Ook de kle ding die je naar strand of zwem bad aantrekt, is belangrijk. Die dient eigenlijk ge heel te zijn afge stemd op de bad kleding. Badmo- demerken houden zich tegenwoordig niet alleen bezig met dc kleding stukken waar je daadwerkelijk in kunt zwemmen, maar bieden een 'totaalpakket' aan. In dezelfde kleur van je bikini of zwembroek zijn er nog diverse andere kleding stukken te krij gen: rokjes, T- shirts, broekjes, omslagdoeken, hoedjes, petjes en tassen. Zo kun je ge heel in stijl op het strand verschijnen. Bij dc heicnbadmode is liet de/e zo mer 'lulligheid' troef. Ook hier zijn de fifties en seventies-invlocden merk baar. Dat resulteert in een beetje suffe strakke, grote broeken al dan niet met opgestikte zakken. De dessins bestaan geheel in sixtiesstijl uit ruiten, bloe men, psychedelische figuren en zelfs vlinders. Ook de sportieve strakke zwemslip, jarenlang een beetje in het verdomhoekje gestopt, is weer back in business. Voorjaar/Zomer '99 De zwemslip is er weer en verdringt de wijde, on flatteuze boxershort. Fot GPD Langzaamaan begint er dus een kente ring te komen in de mannenzwem- broek. De boxershort die de laatste ja ren steeds groter en zakkeriger werd, lijkt een beetje van zijn troon gestoten te worden door zijn strakkere en glad dere broertje. De boxerzwembroek is deze zomer dus niet meer echt hip, al hoewel veel mannelijke badgasten zul len blijven zweren bij dit model. versierd met een strik. Ook geheel in stijl van de fifties en sixties is dc terug keer van het kuise badpak. Ook hier lijkt de regel te gelden: hoe groter hoe beter. Veel badpakken lijken meer op jurkjes, met gestikte rokjes, of broek- pakjes, compleet met ceintuurs, zakken en pijpjes. De jaren zeventig zijn in de badmode te herkennen aan de schuifbare, drie hoekige bovenstukjes en broekjes die laag op de heupen gedragen worden en vastgemaakt worden met strikjes of touwtjes aan de zijkant. Ook de ge haakte bikini, een crime om in te zwemmen vanwege het grote absorp tievermogen is weer helemaal up to date. De kleuren zijn heel jaren zeven tig: bruin, oranje, mosgroen of met psychedelische dessins. Fitnesskleding Ook de sportieve trend doet het goed, deze zomer op het strand. Elk sport merk heeft op dit moment een uitge breide collectie strandmode. Dc spor tieve bikini's hebben inecr weg van fit- e uitvinding van het tweedelige badpak oftewel de bikini zorgde indertijd voor nogal wat beroering bij het puriteinse volksdeel. In de loop van dc jaren werd aan deze badkleding steeds minder stof verspild. Kleiner en kleiner werd hij, totdat er alleen nog maar een minuscuul broekje overbleef: de monokini was J geboren. Ging eerst nog schoorvoetend het boven- stukje uit, op een gegeven moment was topless dc trend. Maar: de tijden veranderen en deze zomer zullen de blote bor sten het veld moeten ruimen voor dc bikini, die weer helemaal bon ton is. De bikini is dus weer te rug en hoe. De bh's zijn zelfs zo groot dat gesproken wordt van een 'megakini-'trend. De badmode grijpt deze zomer, zowel in kleuren en dessins als in dc modellen, terug op de jaren vijftig, zestig en zeventig. De bo venstukjes, maar ook de broekjes zijn zoals gezegd groot cn opval lend. Nieuw is de bandeau: een strapless band om het bovenli chaam. Deze reep stof kan qua grootte variëren van smal tot heel J breed. Ook het haltermodel is te rug in het badmodebeeld. Dus naast de bandjes om de schouders slui ten de bandjes nu ook weer in de nek. Sixties Dc jaren vijftig en zestig zien wc onder meer terug in de dessins. BB- oftewel Vichyruitjes en bloemmotieven zijn helemaal terug van weggeweest. Ook zuurstokkleurtjes als roze, oranje, tur koois en gifgroen zijn erg sixties. Qua modellen zien we grote broeken al dan niet met opgestikte ceintuurs en/of zakjes cn aangeknipte pijpjes. Dc bovenstukjes zijn groot en hebben vaak verstevigde cups en ingebouwde beugels. Dc bandjes gaan over de schouders, komen uit in de nek, of worden gekruist over de rug gedragen. Veel bovenstukjes zijn aan de voorkant Aan deze modebij lage werkten mee: Vormgeving: Herman Wijte Eindredactie: Paul Snijdewind Coördinatie: Peter Smit De herenzwembroe- ken zijn groot en strak. Ze hebben 'lieve' des sins, uitgevoerd in 'snoeperige' kleurtjes. Foto GPD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27