ob de Jong Tekent af met ef imago Postma besluit mislukt jaar op positieve wijze Timmer maakt droomjaar Sanex-ploeg compleet Sport intploeg vindt zichzelf sportploeg van het jaar JJpAC 1 b maak I iyyy CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF Als gevolg van een computerstoring hebben de Wen van het WK afstanden in Heerenveen de krant Lren niet gehaald. Voor alle schaatsfans nemen we daarom deze berichten vandaag alsnog mee. e long is voor de buitenwacht een vriendelijke en - e jongen. Zelf probeerde de Leimuidenaar de afge- i zomer met dat imago af te rekenen. „Ik heb flink i vloeken. Laat nou eens zien dat je het aankan", hij zichzelf vermanend toe. Het heeft geholpen. Na 15 razen medaille op de vijf kilometer, pakte De Jong ra op de dubbele afstand de wereldtitel. „Ik heb nu toond dat ik bij de wereldtop hoor", zo reageerde EENPETER VAN DER HULST |g reed de tien kilometer ierenveen op een voor ongebruikelijke wijze. begint de Leimuide- Istig aan zijn rit om pas t einde te versnellen. koos hij meteen voor val. Al na 400 meter - g 33,2 seconden - lag di- egenstander Bart Veld- op mime achterstand, is het NK allround ben ik il van start gegaan. Toen •d. maar ditmaal zat drie ronden al helemaal en", zei de wereldkam- Weliswaar met een la- gezicht, want hij sloeg toch doorheen. De Jong dens de rit moeite om nd op de rug te houden, ld geboren gebruikte hij n maar als aanjager voor ikerbeen. ,,Mijn poten gewoon ontiegelijk gedreven door de toe- jen van het dol enthou- lubliek zag hij kans een vlak schema te rijden. 3>r versnelde hij. „Ik zag 'ldkamp dichterbij ko- oen ik onderdoor ging. Jven een tik uitgedeeld." zag hij de voor België schaatser niet rug. gefrustreerd verliet np, die al zijn zinnen op Idtitel had gezet, het ijs. robeerde mij al bij de eerste kruising eruit te rijden. Die opening van 33,2 was al leen maar bedoeld om mij te flikken. Daarna bleef hij mij zoeken. Met Bob komt het nooit meer goed. Hij kan de rest van zijn carrière leuke wis sels tegemoet zien", toonde Veldkamp zich een uitermate slechte verliezer. De ploeggenoot van De Jong, Gianni Romme liet zich begrij pelijk heel wat positiever uit. „Dit is toch schitterend. Ik had het ook wel een beetje van hem verwacht." Zelf moest Romme het met zilver doen, de Duitser Frank Dittrich pakte het brons. Romme: „Ik heb me de afgelo pen tijd alleen maar voorbereid op de vijf kilometer om me te kunnen plaatsen voor dit WK. Pas aan het begin van de week heb ik wat meer duurwerk ge daan. Deze zilveren medaille had ik zeker niet verwacht." Romme beseft dat hij meer dan ooit rekening moet gaan houden met zijn trainingsmaat je. „We zullen in de komende jaren nog meer duels gaan uit vechten. Dat is niet zo vreemd. Bob is jonger dan ik en wordt steeds beter." Dat zijn grootste concurrent in dezelfde ploeg zit, vindt Romme niet erg. „Je kunt elkaar opzwepen naar be tere tijden en je blijft ook scherp." Na Romme, Marianne Tim mer, Ids Postma en Jan Bos be haalde Bob de Jong zo als vijfde Nederlander een wereldtitel. ïoeidheid en slijtage na f jaar leven vanuit de aren de sprinters op het grote kampioenschap te zien. Het gemengde van de Amerikaanse iter Mueller won in veen over drie dagen ze- dailles. Tonny de Jong zondag met het brons 500 meter het seizoen van de achtkoppige oeg op vijftig medailles, op wereldbekerwed- EK's en WK's. Mueller: twijfel is dit mijn beste als coach. Het was een ichjaar, we hebben veel enen veel lol gehad." os bracht zondag voor iters het schip met goud Hij won de 1000 meter abel voor Shimizu, «ngh en Wennemars. In htstreeks duel met Bos concurrent Jeremy Wo on ten val, net als een tder op de 500 meter 'k Bos viel nadat hij op Ije was gaan staan. Met jpoon en Bos uit de itie, won olympisch en Shimizu de 500 me- Wennemars (zilver) en ogh (brons). trspoon was, zover zijn n hem niet in de steek °g nooit gevallen. En 's was het ook alweer geleden toen hij tij- wereldbekerwedstrijd g_iukee voor het laatst M 1 ging. Bos: „Ik sneed 1 te scherp aan en stap an blokje. Een knullige rintploeg, met name ennemars en Leeuw- ad de hele week gespe- °P een 'één-twee-drie' 1000 meter. Het drietal 'leeuwangh naar SpaarSelect p5 ge 111 Bos, Erben Wennemars en Peter Mueller is de commer- ak 'aatsploeg SpaarSelect ook tot een overeenkomst gekomen p-Jan Leeuwangh. Het contract met Bob de Jong werd jaar verlengd. De verbintenis met de 22-jarige stayer uit Bob de Jong maakt een vreugdesprong bij het betreden van het podium. De stayer uit Leimuiden was einde lijk een keer de sterkste. foto gpd/catrinus van der veen Om dat te vieren, kwam hij bij- men van zijn uitzinnige vrien- plaatsvond. De Jong had er op kans knielend over de finishlijn din. Het publiek bleef onder- dat moment geen enkele moei- van Thialf. In één van de boch- tussen keurig wachten tot de te mee om de vriendelijke en ten viel hij tevreden in de ar- laatste huldiging van de dag sociale jongen uit te hangen. De Jong draagt aërodynamische bril met magneetjes Zorgen de neuspleisters er voor dat gebruikers extra zuurstof tot zich kunnen nemen, de jongste noviteit levert aërodynamisch voordeel op. De plakkertjes worden gebruikt om de bril aan te be vestigen. Middels magneetjes worden de brillen glazen bij de slapen vastgeklikt. Voordeel van de ze 'bril zonder pootjes' is bovendien dat de len zen gemakkelijk scharnieren. Dat heeft als voor deel dat De Jong in een gebukte houding niet over zijn brillenglazen heenkijkt. HEERENVEEN PETER VAN DER HULST Na de neuspleisters is de schaatssport weer een nieuwe vinding rijker. Bob de Jong, wereldkam pioen op de tien kilometer, introduceerde zon dag in Thialf een aërodynamische bril zonder pootjes, die met magneetjes aan zijn gezicht was bevestigd. Met plakkertjes op de slapen beklom de De Jong na zijn gouden race het podium van Thialf. HEERENVEEN GPD De man die te boek staat als stoïcijns, nuchter, kalm en welk synoniem er verder maar voor te bedenken is, ging zaterdag op ongekende wijze 'uit zijn dak'. Ids Postma greep de laat ste kans om zijn desastreus ver lopen schaatsseizoen nog enigszins goed te maken met beide handen aan. Een mooiere plek dan de volgepakte tribunes in Thialf had hij niet kunnen uitkiezen om de wereldtitel op de 1500 meter te veroveren en alle opgekropte frustraties uit zijn lijf te juichen. De enige vedette met wie de hoofdsponsor van de KNSB vol gend seizoen nog mag pronken werd er emotioneel van. Op het hoogste schavot van het erepo dium, op de klanken van het Wilhelmus, onder het toeziend oog van koningin Beatrix én zijn coach Henk Gemser, liet Ids Postma het schaatsseizoen 1998-1999 nog eens in zich om gaan: de valpartij op het EK all round, de - als gevolg daarvan - gedwongen afwezigheid bij het WK allround en de mislukte po ging om zich ter compensatie van dat leed te plaatsen voor het WK sprint; het zat hem alle maal niet mee. Ondanks zijn falen (of noem het pech) hield de 25-jarige De- arsumer voortdurend vol dat hij wel degelijk in vorm was. Inci denteel bewees hij dat, zoals re cent bij de World Cup in Ber lijn. „Maar écht goed heb ik geen moment gereden", gaf Postma toe. Toen hij vorige week in Inzeil, bij de finale van die World Cup, slechts negende werd op de 5000 meter, zakte de moed hem met het oog op het WK afstanden in de schoe nen. Postma durfde zichzelf niet eens meer favoriet te noe men voor de 1500 meter, de enige afstand waarvoor hij zich geplaatst had. In de aanloop naar het WK afstanden deed Postma het af gelopen week buitengewoon rustig aan. Gemser liet hem in eigen omgeving volledig zijn gang gaan. „We hebben twee dagen zelfs helemaal geen con tact gehad", zei de coach. In In zeil jutte Gemser zijn pupil - „de enige van mijn winkel die in het internationale veld de kar kan trekken" - nog één keer op. Alles of niets, hebben we ge zegd. Als hij aan de finish zou sterven, dan zou ik hem wel re animeren." Door zijn overwinning - in een nieuw baanrecord - voelde Postma de vermoeidheid echter niet. Wel vond hij het vooraf maar 'zo zo' dat zijn directe te genstander opnieuw Adne Söndral heette. Hij liet er typi sche Postma-logica op los om dat te onderbouwen. „Iedereen zegt altijd: geweldige tegenstan der, die Söndral, maar voor mij is het helemaal niet zo gewel dig." Om er droogjes aan toe te voegen: „Normaal gesproken is het zo: als je achter hem rijdt verlies je en als je voor ligt, weet je het ook niet." In een bericht met de kop 'Adne's triumfer' lieten de No ren nog eens voelen, dat Söndral de afgelopen twaalf maanden een heuse angstgeg- ner voor Postma was. Sinds hun bloedstollende duel op de Olympische Winterspelen in Nagano was de Noor Postma ook bij het wereldkampioen schap afstanden in Calgary de baas. Dit seizoen verloor Post ma bij wereldbekerwedstrijden in Heerenveen, Innsbruck, Ber lijn en Inzeil van Söndral. Al leen bij de wereldbekerwed strijd in Hamar was Postma sneller, maar toen reden de twee niet tegen elkaar. Mogelijk jaarlijks schaatstoernooi HEERENVEEN GPD Een internationaal sportmarke- tingbedrijf wil een jaarlijks te rugkerend schaatstoernooi in Thialf te houden. Dat zei oud- schaatscoach Wopke de Vegt gisteren. De Vegt is aangetrok ken als 'technisch afdviseur'. In het ijsstadion hebben de ko mende twee seizoenen geen in ternationale toernooien plaats. De KNSB en de directie van Thialf zijn enthousiast. Volgens De Vegt moet het driedaagse toernooi aan het einde van ieder schaatsseizoen - behalve in een 'olympisch jaar - worden georganiseerd, twee weken na het WK afstanden. De Vegt denkt dat de schaatsers voor het toernooi te porren zijn. omdat er aantrekkelijke prijzen te verdienen zijn. Postma schaatste zaterdag ui terst scherp en geconcentreerd. Vooral in de laatste ronde, waarin elke klap raak was. Toch werd hij ook een beetje gehol pen door Söndral, die op het laatste rechte stuk weer eens een misslag maakte. Dat hoort een beetje bij de duels Postma- Söndral. „Ik was eigenlijk ver bijsterd, dat ik hem nog voorbij ging", gaf Postma toe. „Toen hij zo'n snelle tweede ronde reed dacht ik: oké, dan maar twee de." Net als in 1996, toen hij de eerste gouden medaille ver overde die ooit op een WK af standen werd uitgedeeld - op de 5000 meter, werden het ech ter de gladiolen. „Winnen is fantastisch en geeft me veel vertrouwen om volgend sei zoen op dezelfde manier door te gaan", zei hij opgetogen. „Vorig jaar interesseerde het WK afstanden me geen fluit, maar nu is het eigenlijk het hele seizoen. Het geeft haast net zo'n gevoel als toen ik voor het eerst Europees kampioen werd." Op grond van de manier waarop hij dit seizoen met zijn tegenslagen om ging, verdient Postma volgens Henk Gemser het predikaat 'sportman van het jaar 1999'. „De gebeurtenis sen hebben hem veel meer aan gegrepen dan hij zelf accepteer de", zei Gemser. „In de aan loop naar het WK afstanden zag ik toch weer een gedrevenheid die ik van hem niet zo gewend ben. Dat is heel knap." De ont lading na de triomf was bij Gemser minstens zo groot als bij Postma. „Het is ook een overwinning voor Henk", zei de kampioen, die volgend seizoen wel eens de kopman zou kun nen worden van een gemengde kernploeg. Een besluit over de toekomst van de kernploeg wordt pas over enkele weken genomen. Rintje Ritsma kwam net als in Nagano niet verder dan de der de plaats. Voor de Europees en wereldkampioen allround duurde het seizoen een week te lang. De kracht vloeide in de slotronde uit zijn benen, zoals dat vrijdag op de 5000 meter ook gebeurde. „Ik voelde het al bij het inrijden: niet best. Maar dit laatste schaatsweekeinde moeten we maar snel vergeten. Ik ben tevreden over de rest." Egbert van 't Oever coacht Sappemeerse naar wereldgoud wilde het seizoen besluiten door voor het eerst samen op het podium te staan. Shimizu, ontspannen na het goud op de 500 meter van zaterdag, stak daar een stokje voor. De Japan ner was sneller dan Leeuwangh en Wennemars. De gedroomde 'één-twee-drie' werd dus een 'één-drie-vier'. Maar voor Wennemars was het seizoen met een zilveren medaille op de 500 meter al ge slaagd. In het najaar van '98 had de sprinter uit Dalfsen ge twijfeld of hij na zijn schouder operatie zijn oude niveau zou kunnen halen. Wennemars was zaterdag uitzinnig van vreugde met zijn tweede plaats. Op blo te voeten rende hij over het ijs. In het spoor van kopman Jan Bos vielen nu ook zijn ploegge noten Wennemars en Leeuw angh in de prijzen. Leeuwangh won zijn eerste WK-medailles (twee maal brons) sinds zijn derde plaats op de WK voor ju nioren in 1992. Met zijn 26 jaar is de Noordhollander de laat bloeier van de sprintploeg. „Het was een mooie afsluiting van een seizoen waarin ik veel vooruitgang heb geboekt", was Leeuwangh tevreden. Met in totaal vier medailles voor Bos, Wennemars en Leeuwangh toonden de man nen van Peter Mueller geen last te hebben gehad van de com motie rond hun overstap naar de commerciële schaatsploeg SpaarSelect. Bos, Wennemars en Mueller en Leeuwangh hebben elkaar gezworen als ploeg bijeen te blijven. En in Thialf droegen zij zich zelf alvast voor als de 'Sportploeg van het Jaar 1999'. „Dat zou wat zijn", riep Wen nemars enthousiast. „Een sportploeg van het jaar die uit een individuele sport komt." zou in de zomer van 2000 aflopen. Bob de Jong blijft nieuwe contract tot en met de Winterspelen van 2002 City aan de ploeg verbonden. HEERENVEEN PETER VAN DER HULST Egbert van 't Oever besloot in 1988 te stoppen met coachen, vlak nadat hij Yvonne van Gen- nip tijdens de Olympische Spe len van Calgary naar drie gou den medailles leidde. De Lisse- naar verliet het ijs, maar niet het schaatswereldje. Achter de schermen vervulde hij eerst voor de KNSB en later voor de Sanex-ploeg de rol van grote re gelaar. Tot het moment dat de nood aan de man kwam. Van 't Oever bond de schaatsen weer onder toen Sanex-coach Geert Kuiper in Nederland moest blij ven om Rintje Ritsma en Martin Hersman te begeleiden. In het verre Japan won de krasse zeventiger al snel het vertrouwen van Marianne Tim mer. De 'chemie' tussen Van 't Oever en zijn pupil resulteerde in Timmers tweede wereldtitel op de 1000 meter. De eerste won ze verrassend in 1997 tij dens het WK afstanden in War schau. „Maar wat deze titel speciaal maakt, is dat ik 'm heb behaald in Heerenveen. Zoveel mensen, het was gewoon ge weldig. Ik hoorde mezelf door het lawaai niet eens schaatsen", reageerde de wereldkampioene uitgelaten. Het seizoen dat voor Timmer zo moeizaam begon, kreeg zo een ongekend einde. „Volgend jaar wil ik iets scherper aan de start verschijnen. Ik denk dat het wel kan, omdat het rustiger wordt. Ik heb nu gewoon een heel druk seizoen achter de rug", doelde Timmer op alle plichtplegingen die zij als twee voudig olympische kampioene naast haar trainingen verricht te. Bovendien moest ze na haar overstap van de sprintploeg van Peter Mueller naar de Sanex- formatie van Kuiper enorm wennen aan haar nieuwe om geving. Van 't Oever won het vertrouwen van Timmer en droeg ertoe bij dat ze langzaam maar zeker weer in topvorm kwam. „Egbert heeft heel veel ervaring. Hij weet hoe iemand zich voelt en wat hij vlak voor een start moet zeggen. Als ik over bepaalde technische din gen praat dan ziet hij dat ook meteen. En hij laat me vrij, want je moet mij niet opsluiten en om tien uur naar bed toe sturen. Maar, ik heb ook heel veel aan Geert gehad. Hij is heel relaxed. Als ik soms twijfel, blijft hij rustig." Zaterdag viel in Heerenveen opeens alles op zijn plaats. Het laatste zoek geraakte stukje van de legpuzzel kwam vorige week tijdens de World Cup van Inzeil boven tafel. „Marianne had er de smoor in dat ze daar haar WK-plaats op de 1500 meter verspeelde. Daardoor was ze deze week gemotiveerd en ge concentreerd. Dat bleek wel bij het trainen van glijstartjes. Nor maal is het puinhoop, maar de afgelopen week ging het goed", blikte Kuiper terug. De coach zit er niet mee dat Timmer het jongste succes be haalde aan de hand van Van 't Oever. „Het liefste doe je het natuurlijk zelf, maar soms moet je roeien met de riemen die je hebt. Marianne heeft nu een maal veel aandacht nodig en die geeft Egbert haar. Krijgt ze die niet dan wint ze ook geen wedstrijden." In Heerenveen was het ver trouwen er. Timmer reed een perfecte race. Na de uitzinnige vreugde over haar baanrecord (1.16.21). kreeg ze het anders zo meelevende publiek zelfs stil. Voor één keer vierde chauvinis me in Thialf hoogtij en moesten de concurrenten van Timmer - de Duitse Monique Garbrecht en de Canadese Catriona Le- may Doan - het zonder aan moedigingen doen. Een stilte die werd doorbroken toen bleek dat de tijd van Timmer onaan getast bleef. Geert Kuiper viel juichend in de armen van Mar tin Hersman. „Want, met deze wereldtitel is het een droomsei- zoen." Timmer zelf liet zich op het ijs knuffelen door Van 't Oe ver. Zelf bleef hij er rustig onder. Ach, als het klikt met een spor ter dan heb je weinig woorden nodig. Ik probeer gewoon een praktische coach voor Marian ne te zijn. Er komt geen hocus- pocus aan te pas. Dit is haar succes en ik ben een gelukkig mens dat ik daaraan mee heb mogen helpen bagatelliseerde Van 't Oever zijn rol. Aan zijn lange staat van dienst - zes Olympische Spelen en vele wereldkampioenschap pen - lijkt voorlopig nog geen einde te komen. Als het aan hoofdtrainer Geert Kuiper ligt blijft het begeleidingsteam het komende jaar hetzelfde. „Zo lang Egbert gezond blijft, mag hij het blijven doen." Egbert van 't Oever en Marianne Timmer zijn uitgelaten na de overwinning op de 1000 meter. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21