Ook Glasgow Rangers wil Michael Mols Spanning stijgt in Lausanne Sport Scheidsrechter Vink maakt debuut in eredivisie Van Gaal voelt zich beledigd door Cruijff 1 n Langen is boos over boek Maak plannen MAART 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 muiden huldigt Bob de Jong De ijsclub Nut en Vermaak trakteert wereldkampi- Jbde Jong op een feestavond in zijn woonplaats Leimui- Werelds beste schaatser op de tien kilometer wordt don- »om 19.30 op het Dorpsplein door de burgemeester ge- Jj. Om 20 uur begint de rondrit door Leimuiden. De A iand Mavileo luistert de ereronde op. Om 20.30 uur gaat digjng verder met een feestavond in Het Spant. Nut en jak probeert ook De Jongs ploeggenoot Gianni Romme bij JNST diging te betrekken. ietpartij tijdens voetbalwedstrijd een schietpartij tijdens een voetbalwedstrijd in de van Dublin zijn zes mensen gewond geraakt. Twee man- peen motor reden het veld op en openden het vuur op de sen het publiek. Vijf voetballers en één toeschouwer n gewond. De zes gewonden werden naar een ziekenhuis ret lit. Volgens een woordvoerder van de politie verkeerde fee jid in levensgevaar. De politie liet weten geen motief te n c n voor de schietpartij. De verdachten zijn spoorloos. „Het 1 j, jen belangrijke wedstrijd. Het was een duel in een klein dec l Er waren slechts 100 tot 200 toeschouwers." sch gemeester wil gesprek Zwolle-Ajax leid Burgemeester Franssen van Zwolle heeft de voorzitters FC Zwolle en de KNVB uitgenodigd voor een gesprek n over het bekerduel dat op 24 maart gepland staat. De igai ngers van de Amsterdamse club hebben opnieuw te ken- B< geven rond de wedstrijd te willen demonstreren, omdat gen voldoende kaartjes hebben gekregen. Wegens de te ver- ie I m problemen door de demonstratie verbood Franssen ar i week de wedstrijd. Om een herhaling te voorkomen wil i af; gemeester proberen gezamenlijk tot maatregelen en af rem n te komen, gen Bl aldo wil spelen tegen Manchester n. 1 Ronaldo wil morgen spelen in de tweede wedstrijd van e kli irtfinale van de Champions League tegen Manchester ist Lflc ben nog niet honderd procent fit en iedereen weet lanw ei de Braziliaanse spits van Inter. „Maar ik voel me goed. Iniet hoeveeel minuten ik kan spelen, maar ik zal alles Het is de wedstrijd van het jaar." Inter moet tegen Man- rllnited een 2-0 achterstand goedmaken. Ronaldo waar- ;eut wel dat hij de Engelsen niet in zijn eentje kan verslaan, t i ihet beste Inter achter mij nodig, een elftal dat van het nu othet eind in zichzelf gelooft." ast Ja is-Holyfield binnen halfjaar weer uo Binnen zes maanden staan Evander Holyfield en djcs Lewis opnieuw tegenover elkaar in de ring. De voorzit- Jte' ide drie boksbonden WBC, WBA en IBF hebben onder i d* inde internationale protesten besloten tot een tweede ?e: Het gevecht tussen de Amerikaan en de Brit eindigde za- onbeslist. Lewis, houder van de WBC-titel in het zwaar- en<i t dacht, evenals vele toeschouwers en kijkers, dat hij de v°ö ïIBF-gordels had gewonnen. Maar de ringrechters kwa ltwaalf ronden tot het - zwaar bekritiseerde - oordeel enh stems wint zesde etappe Tirreno ,-iec bi tiATiCA De Let Romans Vainsteins heeft de zesde etappe Vit, Tirreno-Adriatico gewonnen. De renner van de Virii Cal- wi iloeg was de sterkste in een 170 kilometer lange rit van ?len onaar Alba Adriatica. De Italiaan Michele Bartoli (Mapei) V0E Ide leiding in het algemeen klassement. Vainsteins ver- Ui^ izondag in de vijfde etappe de leiding aan Bartoli, toen st en met nog ongeveer dertig renners op 45 kilometer ltbri finish de verkeerde route nam. Een dag later nam Vain- obje wanche. Hij was de sterkste in de sprint van een kop- van zeven renners. De Italiaan Fabio Baldato werd zijn landgenoot Gian-Matteo Fagnini derde. De Neder- fristan Hoffman (TVM) moest genoegen nemen met de laats. Lantrok in voetspoor van vader Bokser Bas Lantrok heeft gisteren het kampioenschap ilape d-Holland gewonnen in het weltergewicht (tot 67 kg). i loeg in de finale zijn clubgenoot Redoun Bouda. Twee en wezen Lantrok als winnaar aan, één koos voor zijn te- ider. Precies dertig jaar geleden won de vader van de breefen, Chris Lantrok, dezelfde titel door eveneens een club- ite verslaan. LEIDEN GERARD BAAS is het meer rennen van de ene Zaterdag is het eindelijk zover voor Pieter Vink. De Noordwij- kerhoutse betaald voetbal scheidsrechter fluit dan zijn eerste wedstrijd in de eredivi sie: Cambuur - MW. Vink, die ruim twee jaar op de B-lijst staat, las het bericht gistermor gen op teletekst. „Dat doe ik el ke maandagmorgen. Ik begin dan met de pagina's waar de eerstedivisiewedstrijden op staan. Toen ik mezelf daar niet bij zag, dacht ik 'zou het dan toch waar zijn'. Toen ik naar de eredivisiepagina's ging, was het inderdaad zo. Op pagina 657 stond het. Ik ben er erg content mee." Het maakt Vink niets uit dat het 'maar' Cambuur - MW is. „Nee, in dit stadium van mijn loopbaan, mag je niet op Ajax- Feyenoord rekenen. Zulke duels zijn voor de topjongens. Iedereen begint onderaan en het is overigens niet zo dat dit een wedstrijd om niets is. De verliezer komt in de buurt van de onderste plaatsen." Omdat dit Vink's derde jaar als B-lijst arbiter is, moet hij aan het eind van het seizoen promoveren naar de A-lijst om professioneel scheidsrechter te blijven. Door zijn aanstelling van aanstaande zaterdag heeft hij er meer vertrouwen in ge kregen dat dat wel goed komt. De 31-jarige Noordwijkerhou- ter vindt dat het leiden van een eredivisiewedstrijd voor hem een logische vooruitgang is. „Ik zag het eerlijk gezegd een beet je aankomen, want ik was met een goede serie bezig. Viavia ik dat het wel snor Vink is op de hoogte van het wel en wee van zowel Cam buur als MW, hij weet hoeveel gele kaarten de spelers hebben gekregen, Wie de topscorers zijn en hoe de tactiek in elkaar zit. „Dat soort dingen weet je, enerzijds omdat ik een voetbal beest ben en anderzijds omdat het mijn vak is. Een verschil met de eerstedivisie is dat er in de eredivisie veel tactischer ge speeld wordt. Je moet als scheidsrechter goed om je heen kijken om te zien waar je moet lopen; in de eerste divisie zen, zoals ze tegenwoordig zeg gen." Vink werkt ten behoeve van zijn scheidsrechtersloopbaan part-time bij de Gemeente Voorhout als juridisch advi seur. „Een volledige baan naast kan gewoon niet, want op bijna elke dag wordt gevoetbald. Zondag zat ik bij Sparta - Vites se als vierde official, gisteren floot ik Ajax 2 - AZ 2, morgen FC Groningen - VW en zater dag dus Cambuur - MW." Dick Advocaat wilde FC Utrecht niet in de wielen rijden Michael Mols vertrekt aan het einde van dit seizoen vrij wel definitief bij FC Utrecht. Het is alleen de vraag voor welke club hij zal kiezen; het Engelse Sheffield Wednes day of het Schotse Glasgow Rangers. De spits wil daar nog een weekje over nadenken. Maandag maakt hij zijn beslissing bekend. UTRECHT GPD Glasgow Rangers, getraind door Dick Advocaat, gaf pas dit weekend voor het eerst blijk van belangstelling. Mols en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen brachten gisteren een bliksem bezoek aan Ibrox Park, de in drukwekkende thuishaven van de Schotse lijstaanvoerder. In het voordeel van Glasgow Rangers spreekt volgens Mols dat de ploeg zich nagenoeg weet verzekerd van Champions League-voetbal. Bovendien treft hij er vier landgenoten: de trai ners Dick Advocaat en Bert van Lingen en de spelers Arthur Numan en Giovanni van Bronckhorst. Sceptici beweren dat de Schotse competitie weinig voorstelt. De Premier League telt tien clubs, die elkaar vier keer in het seizoen treffen. Daarbij zijn Rangers en Celtic ongenaakbaar. Mols, bij terug keer gisteravond: „Er wordt al tijd wel laatdunkend gedaan over het Schotse voetbal, maar wie je daar ook spreekt, ze zeg gen dat ze elke week vol aan de bak moeten. Rangers en Celtic zijn de te kloppen ploegen. De tegenstanders zijn dus altijd ex tra gemotiveerd." Mols zegt na het bezoekje he vig aan het twijfelen te zijn ge bracht. „Het staat vrijwel vast dat ik bij FC Utrecht vertrek. Maar of het Sheffield Wednes day of Rangers wordt, ik ben daar nog niet uit. Maandag zal ik het zeggen." De Rangers werden van 1989 tot en met 1997 negen jaar op rij landskampioen. Vorig jaar streek rivaal Celtic onder lei ding van Wim Jansen met de eer, maar dit seizoen stevent Rangers af op de 48e titel in zijn historie. De voorsprong op Cel tic is tien punten, er zijn nog negen wedstrijden te gaan. Dat Glasgow Rangers zich heeft gemengd in de strijd om Mols is verrassend. Eind vorige week nog liet Mols doorsche meren veel te voelen voor Shef field Wednesday, de club die FC Utrecht een afkoopsom van twaalf miljoen gulden biedt. „Ik hoorde pas dit weekend dat Mi chael definitief wilde vertrekken bij FC Utrecht", verklaart Dick Advocaat waarom hij pas op de valreep in actie kwam. „Ik vind Michael Mols wordt begeerd door twee clubs op de Britse eilanden: Sheffield Wednesday en Glasgow Rangers. het niet sjiek topspelers bij Ne derlandse clubs weg te halen, tenzij ze zelf aangeven weg te willen. Zo heb ik ook bij de tranfers van Van Bronckhorst en Numan gehandeld. Numan zou anders naar Atletico Ma drid zijn vertrokken." Advocaat beschikt dit seizoen over vier spitsen, van wie Rod Wallace (ex-intemational en voorganger van Jimmy Haissel- bank bij Leeds United) onom streden de eerste man is. Walla ce, diepe spits, heeft 24 doel punten achter zijn naam. Om Wallace zwerven beurtelings Stéphane Guivarc'h, Frans in ternational, en vooral de 22-ja- rige Finse international Jona than Johansson. Guivarc'h heeft het niet naar zijn zin bij Glasgow Rangers, dat hem vlak voor de kerst archieffoto gpd overnam van Newcastle United. Ook daar kon hij niet aarden. Advocaat heeft zich de afge lopen weken publiekelijk van hem gedistantieerd. Bij Rangers wordt er rekening mee gehou den dat de Fransman aan het einde van het seizoen vertrekt. BARCELONA ANP Louis van Gaal is naar eigen zeggen diverse malen beledigd door Johan Cruijff. Daarom weigerde de huidige trainer van Barcelona de voormalige trai ner van de Catalaanse topclub de hand te drukken tijdens diens benefietwedstrijd woens dagavond in Nou Camp. „Ik ben geen hypocriet", stel de Van Gaal. „Onze relatie is verbroken door kwetsend ge drag van Cruijff. Onfangs be zocht hij met Frank Rijkaard en Johan Neeskens onze thuis wedstrijd tegen Real Madrid. We liepen elkaar in een hotel tegen het lijf. Rijkaard en Nees kens begroetten mij. Cruijff liep gewoon door. Dat is wel vaker gebeurd." Van Gaal benadrukte dat zijn persoonlijke relatie met Cruijff geen zaak van de pers is. Toch trok hij zaterdag tijdens een persconferentie ruim een kwar tier uit om alle kritiek op zijn ontwijkende houding te pare ren. Van Gaal ontbrak eveneens na afloop op het veld om geza menlijk het clublied van Barce lona mee te zingen. „Het publiek moet weten waarom dingen gebeuren", ver klaarde Van Gaal. „Ik ben de chef niet van Barcelona en Cruijff evenmin. Ik hoop ooit bij Barcelona even populair te zijn als Cruijff. Dat is vroeger ook bij Ajax zo gegaan. Overi gens heb ik woensdag het slot feest op het veld gemist, omdat ik van de organisatie geen pro grammaboekje had ontvan gen." LAUSANNE AFP tongen is boos. „Ik word neergezet als een zielig en afhankelijk figuurtje." archieffoto gpd ën Jla rï Langen is boos en be- |j( ►trijdlustig distantieert ïfige atlete zich van 'Hellingen van de een pocket van free- ïliekverslaggever Cors Brink. „Hij doet het alsof het een boek op de laatste staat dat ik er niet aan liet' gewerkt. Maar ja, het Pagina's voor je daar is vreselijk. En je doet uigjen." jen van de Montjuic', veie iere van olympische hel ne Ellen van Langen. Erwijst naar de berg in waarop Ellen van 131 Rotste succes .oor Het is een docu-soap 'even van Ellen van al! "s atlete. Een bunde- nrijfertjes, statistieken, iiiiWl ^tergronden, roddel nak 'uilige wetenswaardig- jek u'eur Van den Brink "ofdzakelijk uit het enorme reservoir verhalen dat de afgelopen jaren de kranten kolommen heeft gehaald. Ellen van Langen zelf komt niet aan het woord. Haar voor malige trainer Frans Thuys en haar ex-partner Hans Koele- man evenmin. Het trio weiger de alle medewerking. Van Lan gen stemde aanvankelijk toe. „Omdat het een boekje zou worden over mijn carrière. Toen even later bleek dat het ook over mijn privéleven ging, heb ik afgehaakt." Van den Brink zette in weerwil van alle onverwachte tegenslag toch door. Want behalve de Van Langen-kliek haakten ook alle potentiële uitgevers af. Het boek werd uiteindelijk in eigen beheer uitgegeven. „Ik heb het boek niet gelezen. Ik kan het niet opbrengen. Ik heb alleen een voorpublicatie gezien, maar herkende me daar absoluut niet in", zegt Van Lan gen verbitterd. „Ik word neer gezet als een zielig en afhanke lijk figuurtje, dat een hele hoop ellende over zich heen krijgt. In de voorpublicatie stonden ook feitelijke onjuistheden. Een fy siotherapeut zou tijdens een behandeling onwel zijn gewor den en overleden. Ik zou de se cretaresse hebben gemeld dat haar chef was overleden. Wat wel klopt is dat de fysiothera peut een hersenbloeding kreeg, dat ik hulp heb gehaald en dat hij een paar dagen later in het ziekenhuis is overleden." Vol gens Van Langen zegt die pas sage iets over de manier waar op het boek is geschreven. „Het is echt sensationeel.gemaakt." Van den Brink gaat op zoek naar de achtergronden van de successen en teleurstellingen. Hij doet een poging Van Lan- gens gevoelens door de jaren heen te vertolken en faalt daar finaal in. Immers, alleen Ellen van Langen zelf kan die gevoe lens verwoorden. En die komt in het hele boek niet aan het woord. „Ik heb zoiets van: ik ga mijn eigen boek wel schrijven", aldus de boze loopster. De spanning in het olympische hoofdkwartier van Lausanne stijgt. Aan de vooravond van de buitengewone ledenvergadering over het corrup tieschandaal rond de aanwijzing van Salt Lake City als gastheer van de Olympische Winterspe len in 2002 nam het uitvoerend comité van het Internationale Olympische Comité (IOC) gisteren de aanbevelingen over van de speciale onder zoekscommissie. Volgens deze aanbevelingen worden zes IOC- leden voorgedragen voor royement. Negen ande re leden, die op overtredingen van de regels zijn betrapt, komen in aanmerldng voor berispingen, die variëren van ernstig tot 'gewoon'. Morgen en donderdag zullen 91 leden, die hun komst naar Lausanne hebben gemeld, zich tijdens een bui tengewone vergadering van het IOC over de sancties uitspreken. Bij stemming is een tweederde meerderheid, in casu 61 stemmen, noodzakelijk om een maatre gel te effectueren. Tijdens de zitting zal pas wor den besloten of de stemming geheim zal zijn of door handopsteking zal geschieden. In een verklaring zei de Canadees Dick Pound, vice-voorzitter van het IOC en preses van de commissie, dat de leden in de toekomst hun be slissende stem over een kandidaat-stad zullen behouden. Voorgesteld wordt dat een speciale commissie voortaan het aantal kandidaten tot twee zal beperken, waarna de leden hun stem kunnen uitbrengen. Sydney heeft bij zijn pogingen de Olympische Spelen van 2000 in de wacht te slepen technisch gesproken de regels van het Internationaal Olym pisch Comité geschonden, maar er was geen sprake van omkoperij. Dit staat in het rapport van Tom Sheridan, die de 17,5 miljoen dollar kostende olympische campagne van Sydney on der de loep nam. Sydney won in de strijd om de toewijzing van de Spelen indertijd net van Peking. Australische 'olympisch' minister Michael Knight zei maan dag dat Sydney net zo onder de microscoop is gelegd als Salt Lake City, maar dat „er geen ver gelijking valt te maken met wat er in relatie met de campagne van Salt Lake City is voorgevallen." Wel bleek dat de positie van het Australische IOC-lid Phil Coles steeds meer onder druk is ko men te staan. Het Duits olympisch comité nam afstand van de olympische boycot waarmee zondag Otto Schily, de Duitse minister van Binnenlandse Za ken, dreigde. Volgens Schily moeten de EU-lid- staten de Olympische Spelen mijden als het In ternationaal Olympisch Comité deze week intern niet schoon schip maakt. De onderzoekscommissie heeft de volgende sancties aanbevolen: Voor royement komen zes leden in aanmer king: Augustin Arroyo (Ecuador), Jean-Claude Ganga (Congo), Zein Abdin Gadir (Soedan), La- mine Keita (Mali), Sergio Santander (Chili), Paul Wall work (West-Samoa). Voor een waarschuwing in verschillende gra daties komen negen leden in aanmerking: Kim Un-Yong (Zuid-Korea) en Phil Coles (Australië) in 'ernstige' mate, Vitaly Smirnov (Rusland), Louis Guirandopu (Ivoorkust), Shandarjag Mag- van (Mongolië), Anani Matthia (Togo) en Moha- med Zerguini (Algerije) in 'serieuze' mate, Willi Kaltschmitt (Guatemala) en Austin Sealy (Barba dos) in 'gewone' mate zoals Anton Geesink eind januari al kreeg. Drie leden zijn gaan na onderzoek vrijuit: Hen ry Adefope (Nigeria), Ashwini Kumar (India) en Ram Ruhee (Mauritius). Vier leden hebben sinds het corruptieschan daal eind vorig jaar aan het licht kwam, hun functie neergelegd: Bashir Attarabulsi (Libië), Pir- jo Haggman (Finland), Charles Mukora (Kenia) en David Sibandze (Swaziland). SCOREBORD. PRIJSVRAGEN Lucky Ten, trekking van maandag 15 maart: 1 - 3 - 12 - 14 - 18 - 23 - 33 37 44 46 - 52 - 53 - 57 - 58 - 60 - 61 - 65 - 67 - 70 - 71. 10: Eerste prijs (jackpol)- 1 winnaar, die bruto f. 10.000.000.- rangt, tweede prijs. 6 u vinnaars. elk f 1.000.-; vierde prijs. 352 winnaar v 5 236 winnaars, elk f. 25,-; zesde pnjs: 7.730 w WIELRENNEN -Adriatico, Zesde etappe, Terrano - Alba Adriatica: leins (Lei) 170 km in 3.49.02. 2 Baldato (Ita), 3. Fagnini (lia), 4. ome (Ita), 5. Hoffman (Ned). 6. Gianetti (Zwi) 0.02, 7. Oegroemov us) 0.06, 8. Raimondi (Ita) 1.49, 9. Petacchi (Ita). 10. Svorada (Tsj). De Jongh. 106. Knaven. Algemeen klassement: 1. Bartoli (Ita) 27.20.08, 2. Rebellin (Ita) 0.09, 3. Garzelli (Ita) 0.12, 4 lalabert (Fra) 0.19, 5. Gonzalez (Spa) 0.28, 14. Hoffman 11.43, 85. Knaven 29.10,152. De Jongh 50.19. ZAALHANDBAL In deze regio wordt bij de amateurs op tiet fioogste ni veau gevoetbald, maar daar mee is het wel zo'n beetje ge zegd. Eigenlijk kabbelt het top- amateurvoetbal een beetje voort. De tijd dat er regelmatig duizenden mensen naar een regionale derby keken, ligt al weer ver achter ons. Vroeger bleven de sterspelers hun club je trouw, steeds vaker maken goede amateuri'oetballers de stap naar het betaald voetbal Beter wordt er dan ook niet ge voetbald in deze regio. Dit sei zoen meldden de regionale clubs zich massaal in de de gradatiezone. De clubs die bo venaan staan haalden elk één punt uit de laatste drie wed strijden. Intussen lanceerde de KNVB ambitieuze plannen. Er moet een klasse komen die het be taald en het amateurvoetbal met elkaar verbindt, een zoge naamde topklasse. Daarin zouden de wedstrijden op vrij dagavond gespeeld kunnen worden. Clubs moeten hun ac commodatie verbeteren, ze moeten een paar spelers onder contract nemen. Ze kunnen promoveren naar de eerste di visie. De clubs uit het amateurvoet bal zijn, bij monde van FC Lis- se-voorzitter Ben Huitema, verbijsterd. Ze vinden dat het zo lekker loopt, ze willen liever niets veranderen. Toch lijkt de trein die in gang is gezet, niet meer tot stilstand te brengen. De vraag is of dat. zo erg is. Toen ooit een ama teurclub uit deze regio begon met het betalen van spelers, duurde het een paar jaar voor dat andere clubs overstag gin gen. Niemand kon toen be vroeden dat anno 1999 voor het onderhouden van een spe lersselectie op hoofdklasse A- niveau een budget van een paar ton nodig is. Zo is het nu moeilijk in te denken dat straks clubs als FC Lisse en Quick Boys met een miljoenen budget zullen werken. Maar die verenigingen moeten be denken dat het gewoon een volgende stap is in de ontivik- keling van her voetbal. Dat ook de huidige formule ooit is uitgewerkt, dat er over een paar jaar niet meer dan een paar honderd man bij de zo veelste Noordwijk - Rijnsburg- se Boys op de tribune zullen Ben Huitema foto dick hogewoning zitten. En de spelers van de toekomst kiezen voor die clubs die wel aansluiting zoeken bij de topklasse met de daarbijbe horende vergoedingen en pre mies. Niet alleen geld speelt dan voor hen een rol, maar ook de entourage met televisie uitzendingen, 'skyboxenen volle tribunes. De topamateurclubs zouden hun defensieve houding moe ten laten varen. Werk ideeën uit, bouw een nieuwe tribune, zorg voor business-seats. Waarom eigenlijk geen nieuw stadion, met bedrijfsruimtes en een restaurant? Ga op zoek naar meer en betere sponsors, als Veendam met een begro ting van vijf miljoen kan wer ken, waarom Noordwijk, FC Lisse ofKativijk dan niet? Ontwikkel een beter technisch beleid, scout jeugdspelers bij andere clubs, haal ze op met busjes bij school, geef bijles aan de talenten die her nodig hebben. Zorg voor een loop trainer, probeer van een ande re vereniging je satellietclub te maken. Stel een fulltime com mercieel manager aan, be noem een technisch directeur. Zet een hek om je veld, plaats een betere lichtinstallatie zo dat de televisie opnamen kan maken, zorg voor persplaatsen op de tribune. Blaas je suppor tersvereniging nieuw leven in, doe een spectaculaire aan koop. Neem spelers onder con tract, begin aan 'merchandi sing. Mddk plannen in plaats van ze tegen te houden. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19