Sjouwwet bedreigt theaters niet Cultuur Kunst Israëlische weduwe bekijkt Leids muurgedicht Leidse Jimmyhat bijna zeker van fin Ongevaar kunst Bei en Mesza .|2N3 riittu? i^xn iraxn nNizr^a^ Een brug tussen asielzoekers en Nederlanders Ploffende boterhamzakjes en jeuk in je oj DINSDAG 16 MAART 1999 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEHc Nuis krijgt gedichtenrubriek op radio sliedrecht Oud-staatssecretaris van cultuur A. Nuis heeft vanaf 1 mei een rubriek in een nieuw cultuurprogramma van het lo kale radiostation MerweRadio in Sliedrecht. De in Sliedrecht ge boren Nuis zal gedichten van eigen hand voordragen. Voorlopig zal de voormalig staatssecretaris gedurende twintig wekelijkse afleveringen eigen gedichten voorlezen. Vedernikov vervangt Rozhdestvensky den haag Gennady Rozhdestvensky heeft wegens ziekte deze week een reeks concerten met het Residentie Orkest moeten af zeggen. De Russische dirigent Alexander Vedernikov is bereid gevonden om hem te vervangen. Hij leidt donderdag - met een enigszins gewijzigd programma - het concert ter gelegenheid van de uitreiking van de Nederlandse Muziekprijs aan Pauline Oostenrijk en reist komend weekeinde met het Residentie Or kest mee naar Leverkusen. Artiestengala in Groenoordhallen leiden Marianne Weber, Vader Abraham, Koos Alberts, Nico Landers, Imca Marina en Hannie verlenen hun medewerking aan een groot Artiestengala voor 35-plussers op zondag 28 maart in de Leidse Groenoordhallen. De muziek is in handen van Super Sound. Kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijg baar bij Videoworld aan de Korevaarstraat 43, Decork Vloeren aan de Klokpoort 53, Banketbakkerij Snijers aan de Botermarkt 15 en banketbakkerij Kallenberg aan de Lammenschansweg 74 in Leiden. Informatie via nummer 071-512 64 16. Philip Catherine in de Waag leiden In de Waag is op 20 maart een optreden van de ver maarde jazzmuzikant Philip Catherine. De Engelse Belg', die samenspeelde met onder anderen Toots Tielemans en Chet Ba ker, leverde met Guitar Groove zijn meest recente album af. Hierop werkte hij samen met drie fusionmuzikanten. In de Waag wordt hij terzijde gestaan door drummer Hans van Oos terhout en Hein v.d. Gevn, B/rtf-winnaar in 1998. Kaarten voor het concert, a f 25,-, zijn verkrijgbaar bij Velvet, Nieuwe Rijn 27 in Leiden. Kozakken met Katwijks Mannenkoor katwijk Het Zwarte Zee-Don Kozakkenkoor treedt op vrijdag 9 april op samen met het Katwijks Mannenkoor De Noordzeezan- gers in de Triomfatorkerk in Katwijk aan Zee. Het Kozakkenkoor gaat twee maal per jaar op tournee langs Europese kerken en kathedralen. Het programma omvat behalve sacrale liederen uit de Russisch-orthodoxe kerk ook oud-Russische volksliederen en melodieën. Het Don Kozakkenkoor zal ook enkele nummers ten gehore brengen samen met de Noordzeezangers. Kaarten (20 gulden) voor het concert, dat om 20.00 uur begint, zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij de VW Katwijk. Geruststelling Picasso-liefhebbers Rotterdam De Kunsthal in Rotterdam is de afgelopen dagen platgebeld met vragen over de grote Picasso-tentoonstelling. Veel bellers blijken bang dat ze geen kaartje meer kunnen krij gen. Dit naar aanleiding van berichten over de voorspoedig ver lopen voorverkoop, waarin in korte tijd ruim 20.000 toegangs bewijzen weggingen. Volgens de Kunsthal hoeven de Picasso- liefhebbers niet ongerust te zijn dat ze tevergeefs naar Rotter dam afreizen. Per tentoonstellingsdag zijn nog ongeveer 2000 kaartjes beschikbaar. Om de doorstroming te bevorderen is er een speciaal kassapaviljoen geplaatst. Verder wordt er gewerkt met tijdsblokken. Bezoekers die het gedrom willen ontlopen kunnen een - duurder - kaartje kopen voor de donderdagavond. Dan laat de Kunsthal maximaal duizend mensen toe. De expo sitie, bestaande uit zeventig schilderijen, 280 werken op papier en zestig stuks keramiek van de 'kunstenaar van de eeuw', duurt tot en met 4 juli. 'Wilhelmina' alsnog in Den Haag den haag Voor "Wilhelmina: Je Maintiendrai' wil het doek maar niet vallen. Zou het voortdurend uitverkochte successtuk aan vankelijk de laatste voorstelling op 1 maart beleven, deze week zijn er in Utrecht nog vier opvoeringen aan vast geplakt. En in middels kan impresariaat Jacques Senf melden dat Wilhelmina komende zomer nog tien avonden terugkeert en wel in Den Haag. Wilhelmina: Je Maintiendrai', geschreven door Ton Vor- stenbosch, met Anne-Wil Blankers in de hoofdrol, was tot op heden niet in de hofstad te zien (notabene de plaats waar het verhaal zich voor het belangrijkste deel afspeelt), vanwege de verbouwing van de Koninklijke Schouwburg. Van woensdag 21 juli tot en met zondag 1 augustus kan de productie echter on derdak vinden in het Circustheater, waar de musical 'Miss Saig on' dan definitief is vertrokken. Kaarten voor Wilhelmina in het Circustheater bij het Bespreekbureau Haagsche Courant, de Nationale Theaterkassa en De Reserveerlijn. Directeur Leidse Schouwburg: „Nog veel voor verbetering vatbaar" regio wim koevoet De nieuwe arbeidsomstandighedenwet en het daaraan gekoppelde ultimatum van 1 januari 2003 leiden niet tot sluiting van theaters of concertzalen in de Leidse regio. certgebouw aan de Leidse Bree- straat onlang vanwege verge lijkbare problematiek in het nieuws. Zanger Boudewijn de Groot beklaagde zich tijdens zijn concert over de kruip- door-sluip-door-routes die zijn decor moest afleggen naar het podium. Dat is dan ook niet ge lukt waardoor er louter muzi kanten en hun instrumenten op de plankieren stonden. Volgens B. Vieveen van de Stadsgehoor zaal is daardoor ten onrechte de schijn gewekt dat het voor technici kommer en kwel is in de Stadsgehoorzaal. Sjouwen hoeft volgens Vie veen nauwelijks bij het laden en lossen aan de Aalmarktzijde van de Stadsgehoorzaal. De concertzaal beschikt over een podiumlift die de hele breedte van de plankieren beslaat en waarmee om die reden het po dium kan worden vergroot (aan de voorzijde). „In het Concert gebouw in Amsterdam moet al les de trappen op en af worden gesjouwd, hier niet. Ik weet wel Tenminste, dat is de verwach ting van de theaterdirecties. Dat wil niet zeggen dat de Leidse Schouwburg, het LAKtheater en de Stadsgehoorzaal, het Al- phense Parktheater en de Lei- derdorpse Muzenhof reeds aan alle aangescherpte criteria vol doen. „Er is nog veel voor ver betering vatbaar", zegt direc teur B. van Mossel van de Leid se Schouwburg, die nog niet zo lang geleden voor vele miljoe nen guldens is verspijkerd. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft inmid dels alarm geslagen. Zij verwijt staatssecretaris Van der Ploeg dat hij gemeenten - die dikwijls financieel verantwoordelijk zijn voor theaters - kostbare ver plichtingen oplegt zonder dat hij zelf over de brug komt. De VNG vreest dat theaters moeten sluiten als gevolg van de nieu we arbeidsomstandighedenwet. Hoewel de Stadsgehoorzaal geen theater is, was het con- dat inpandig lossen en laden ideaal is, maar dat kun je niet realiseren in een gebouw mid denin de historische binnen stad. Daar moet je gigantisch veel voor openbreken." Hij wijst er ook op dat de Stadsgehoorzaal een concert zaal is en geen toneelzaal. „Bij Boudewijn de Groot was er ook iets anders aan de hand dan hij zelf verkondigde. Er was ge woon te weinig tijd om het de cor op te bouwen en dus liet men het achterwege. Dat ge brek aan tijd is ontstaan door dat het heel moeilijk is aan de Aalmarkt te komen. De routes die naar de Stadsgehoorzaal lei den, die zijn pas kruip-door- sluip-door.' Directeur B. van Mossel van de schouwburg zegt dat hij blij is met de nieuwe wet. Sinds de renovatie worden in het oudste theater van Nederland decor- wanden mechanisch gehesen maar voordien sjouwden tech- nici hun ruggen stuk. .Alles moest worden opgetild en op gehangen en na afloop weer worden gedemonteerd. Daar kwamen ook nog contrage wichten aan te pas, van zo'n 12.5 kilo per kluit. De nieuwe wet is ook van toepassing op de decorstukken zelf. Die moeten beter handelbaar zijn." Van Mossel voorziet een groot probleem voor theaters die nog mechanische systemen moeten laten aanbrengen. „Er zijn maar twee bedrijven in Ne derland die daarin zijn gespeci aliseerd. De druk op die twee zal enorm zijn, want alle thea ters zullen 's zomers, als ze toch al dicht zijn, de werkzaamhe den willen laten verrichten." Wat nog niet in orde is bij de schouwburg zijn de arbeidsom standigheden voor het perso neel van gezelschappen dat de vrachtwagen moet lossen. „Ide aal is als zo'n vrachtwagen een ruimte kan binnenrijden waar warme lucht wordt binnenge- blazen, maar dat is hier niet haalbaar. Nu moet men bij temperaturen onder nul ge woon in de vrieskou laden en lossen." Ook de hellingbaan waar de decorwagentjes soms met grote snelheid komen afdenderen, is niet naar wens. „Een heflift strekt tot aanbeveling. In de contracten wordt vastgelegd dat gebruikmaking van de hel lingbaan eigen risiso voor het gezelschap is. In theorie zou dat kunnen leiden tot afzeggin gen maar de praktijk is dat ie dereen hier heel graag wil op treden." In het LAKtheater zijn de af gelopen periode aanpassingen gedaan waardoor de arbeids omstandigheden zijn verbeterd. In de Leiderdorpse Muzenhof moeten wel eens voorstellingen worden afgeblazen omdat de corstukken niet passen. Maar volgens H. van der Zanden, van de theatercommissie die Mu zenhof bestiert, is dat niet vaak het geval. „Het draait hier hoofdzakelijk om cabaret en muziek. Normaal gesproken komen daar weinig grote decor stukken aan te pas." Woordvoerster J. Streef van het Alphense Parktheater zit nog het minst in over de nieu we wet. „In 2003 bestaat het Parktheater niet meer. Er komt een nieuw, groter theater voor in de plaats en ik mag aanne men dat dat aan de wet vol doet." beeldende kunst recensie bernadette vaü Expositie: Schilderijen van ko en glasobjecten van Mc zien: t/m 21/3, vrijza z, uur, Galerie Henk J Pruijsen i 46, Warmond lp Ut leiden cees van hoore De weduwe van de joodse dich ter Yossef Sarig heeft vanmid dag het door de Stichting Te genbeeld op de blinde muur van Groenesteeg 70 in Leiden aangebrachte muurgedicht van haar man bezichtigd. Ter gele genheid hiervan droeg zij het gedicht voor in het Hebreeuws. Tot dusver was nauwelijks iets bekend over de dichter. Mathilde Boon en Lambrecht Kok, eigenaars van het pand aan de Groenesteeg, zijn achter de geschiedenis van de dichter aangegaan. Boon: „Mijn man spreekt en leest Hebreeuws. Op een keer zaten we te eten in een restaurant toen we in gesprek kwamen met een joodse fami lie. Die mensen beloofden er achteraan te gaan. Enige tijd la ter kregen we bericht van de weduwe." Yossef Sarig is gestorven in de Jom Kippoeroorlog op 3 okto ber 1973. Hij werd maar 29 jaar oud. Sarig schreef gedichten en filosofische essays en compo neerde tal van liedjes en mu ziekstukken. Mathilde Boon: „Hij was eigenlijk meer bekend als liedjeszanger en -componist dan als dichter. Hij was een soort Marco Borsato van Israël, vrij bekend ook. Sarig kon ver schrikkelijk mooi schrijven. Zijn gedicht in de Groenesteeg gaat over graven. Het komt uit de bundel 'Twenty poems'. Dat gedicht vonden we zeer toepas selijk omdat we hier in de na bijheid van het kerkhof zitten. Ik ben blij dat nu ook de wedu we het gedicht heeft gezien." rrnx n3|7T nyV T v mi v t T-:t ,aVl(72 XYDX IX hqdt Trimn n-tox t t v 'jOV (1944-1973) Vooral op sombere, rej lit ge dagen is het een fee nc Galerie Pruijsen aani m straat in Warmond bi er gaan. Aan de wanden grote abstracte sch waarvan de prachtige! al vanaf de straat to b Gloeiend oranje, heldi en warm geel trekken de aandacht. Toch zijn derijen van de Hongaj ogi stenares Marianne Bi schreeuwerig. Integer zijn rustpunten die prettig zijn om naari we Elk schilderij is een af gei harmonieuze kleuren nt tie, waarin de ogei kunnen ronddolen. Wie op die manier leuke ontdekkingen, ken bijvoorbeeld de kl nf je bij binnenkomst veel minder sterk aan e, aanvankelijk leek. Dat der andere doordat Bi gebruik maakt van In het schilderij g terreis' staat het hi sneeuw, ijs en kou, m het ook een contrast blauw en rood op de deelten van het doek traliseert, zorgt voor evenwicht. Schilderije: uit de verte uit lome nc ken te bestaan, zijn d< n werkelijkheid veel ge: ^e, is der. onl Mathilde Boon en Lambrecht Kok, eigenaars van het pand aan de Groenesteeg: „Het gedicht gaat over graven. Dat vonden we zeer toepasselijk hier in de nabijheid van het kerkhof." foto mark lamers Ook de materialen d 1(j, aan haar werk toevoti 1 jj daarbij een handje, [tv lapjes stof, bladgoud, sl was gegoten bladeren belins geknipte bloem vendigen en verfijnen ken verf. Dat levert lx schilderijen op. Mo T over het algemeen we P'° terend en sprankelen ,n' geen kleuren of vo: 1de botsen. Tegenstellin; !ZC een schilderij juist kunnen maken, ontbre 01 Ook in de glasobjeeva héaf landgenote Mi zaros, eveneens bij PruijSen te zlëri, gaath nig levendig aan toe 'aa donkere gestalten, i denken aan beelden m Lj sieke oudheid. Meth ten ogen en gestolde gen zijn het net slape d-1 tend op het momenti 'oe wakker mogen vvordet Beide kunstenaan 'de werk dat bij een bree ft. in de smaak valt. He die er mooi uitziet er heeft. Maar tegelijkerl vernieuwing met brengt. Eigenlijk is b nogal braaf en Voor wie vooral let oj heid is dat niet erg. bij .zij th fris silvan schoonhoven Als het mitrailleurvuur weer klinkt op de Veluwe, krimpen de asielzoekers in elkaar. Voor sommige bewoners van asiel zoekerscentrum Crailo, dat dicht bij een militair oefenter rein ligt, lijkt het alsof ze thuis zijn. Als de rust is teruggekeerd scharen ze zich weer om de pingpongtafel; het wachten gaat door. De tafeltennistafel staat cen traal in de theatervoorstelling Ping Pong, geregiseerd door Annick Nevejan en John Malpe- de. Asielzoekers uit het opvang centrum in Crailo spelen de hoofdrollen. Eigenlijk acteren ze niet: ze spelen gewoon zich zelf en laten zien hoe hun leven zich van dag tot dag voort sleept. Ze kunnen niets anders dan afwachten. De scenes waarin de vluchtelingen hun geschiedenis vertellen worden aan elkaar geregen door me chanisch, bijna robotachtig ge- tafeltennis. Shakila Azizzada, regie-assistente van Ping Pong, kwam vijftien jaar geleden zelf als Afghaanse vluchtelinge naar Nederland. „We willen met dit stuk een brug slaan tussen asielzoekers en Nederlanders." Want wie weet eigenlijk wat er zich afspeelt achter de slagbo men van een asielzoekerscen trum? „Terwijl je toekomstige buurman er misschien wel woont." Azizzada spreekt veel met de acteurs over hun ervaringen in Crailo. Volgens haar is het stuk te beschouwen als een regel rechte motie van wantrouwen tegen het Nederlandse asielbe leid. „De overheid zou zorgvul diger met de mensen moeten omspringen. De wachttijden zijn zo lang dat de onzekerheid Asielzoekers laten in Ping Pong zien hoe het leven in hun gemeen schap zich van dag tot dag voortsleept. foto reyn van koolwijk ondraaglijk wordt. Natuurlijk elk moment kunnen worden te- zijn asielzoekers niet meer in ruggestuurd." direct gevaar als ze in Neder- Hoewel je zou verwachten land zijn. Maar ze kunnen het dat een groep mensen die in gevoel van onveiligheid niet hetzelfde schuitje zit een groot van zich afschudden omdat ze saamhorigheidsgevoel ontwik kelt, is iedereen toch bang om zijn ervaringen te delen. „De bewoners volgen het nieuws over hun land van herkomst veelal op CNN, maar onderling durven ze de ontwikkelingen niet te bespreken. De angst voor undercovers zit er goed in." En dat is niet onterecht volgens Azizzada. Ze herinnert zich een geval waarbij een man die werkzaam was geweest voor de Afghaanse veiligheidsdienst gewoon tussen de asielzoekers zat en in minder dan geen tijd een A-status had. Deze zaak zorgde voor een storm van pro test onder Afghanen en had een golf van onderling wantrouwen tot gevolg. Dat wantrouwen zorgt er voor dat mensen vaak eenzaam zijn. Het acteren leidt de deelne mers af van de dagelijkse pro blemen. Maar wat gebeurt er met hen na de tournee als het applaus is weggestorven? Aziz zada is erg bezorgd over het zwarte gat waarin de asielzoe kers zullen vallen. Ze breekt zich het hoofd over de vraag hoe er ook na de voorstelling iets voor hen gedaan kan wor den. Gezien het succes van de voorstelling zit er misschien een tweede tournee in. „De ac teurs zijn over hun angst heen- gegroeid om zich te uiten te genover de buitenwereld", zegt Azizzada. „Ze zijn een hele hechte groep geworden en er is een mooi contact tussen hen ontstaan." En dat is zeldzaam in Crailo. Ping Pong is morgenavond te zien in het Theater aan het Spui in Den Haag en aan staande donderdag in het LAKtheater in Leiden (uitver kocht). theater recensie dick van teyungen De gebroeders Flint spelen Het orgaan van Corti. Idee en script Stef van den Eijnden en Felix Strategier Regie Mi chael Helmerhorst, Aike Dirkzwager. Gezien: 11/3, LAK theater, Leiden (première). Tournee, 24/3, Stadstheater, Zoetermeer; 7/4, Parktheater, Alphen aan den Rijn. Een jaar of tien geleden maakte de Leidse theatergroep Eccenntric Steady Stand Haarlemmerstraatrapsodie, een voorstel ling die uitging van alledaags winkelstraat geluid. Het is onwaarschijnlijk dat de ge broeders Flint die voorstelling zagen, maar hun idee is hetzelfde. Het orgaan van Corti is het deel van het slakkenhuis in het oor dat de geluidsprik kels doorstuurt naar de gehoorzenuw. Door de gelijknamige voorstelling realiseer je je weer eens dat iedereen permanent blootstaat aan een herriebombardement. 's Morgens begint het met wekkers, geeuwen, vastzittende hoest, tandengepoets, brieven- busgeklepper, fluitketelgefluit, serviesge- kletter, enzovoort enzovoort. De gebroe ders Flint vestigen subtiel de aandacht op hun onderwerp door Stef van den Eijnden aan de ontbijttafel te zetten met een och tendhumeur dat geen geluid verdraagt. Zijn tafelgenoten Felix Strategier en Beppe Cos ta ontbijten op hun tenen en durven alleen een beschuitje te pakken als hij een nieuwe bladzijde van de leant opslaat. Dat valt na tuurlijk niet vol te houden en al snel neemt de kakofonie het weer over. Meer dan voor de Leidse groep destijds is het voor De gebroeders Flint zaak om pu bliek te trekken. Hun portret van de Haar lemmerstraat is dan ook een stuk minder abstract. Geluid op zich is niet dramatisch, dus daar moet je wat op verzinnen: een liedje, een toneelstukje. Hun vondsten zijn verwant aan bijvoorbeeld de vroege Hauser Orkater, een Miles Davisplaat als You're un der arrest, De nieuwe snaar, maar ook vau deville a la het zomerse theaterfestival De Parade. Een straatzanger zingt cho, de man van de hakkenl na op zijn apparatuur terwijl op haar pump wacht. Dionyi] zorgt van achter een batterij geil tuur en instrumenten voor de geluiden. De echte leut komt in de doordat een Pakistaanse goeroe' voorgaan in een meditatieoef klankschalen en boterhamzakjt vermijdelijke muzikale inca's ei podium van café 't Zonnetje nu spannen kermispresentator zijni lig- Het orgaan van Corti is een vt van vaak vermakelijke scènes, voorstelling mist een dramatisd blijft daardoor niet lang hangt jeuk in je oren, en het besef dail 11 terde orgaan vaker verwend W worden. muziek recensie hans keuzers De Grote prijs van Zuid-Holland, haJve fi nale Popjacht '99, met Hyperdrive, Car thago, Jimmyhat, Doodoo's Coffee. Grif fin', Rubber King, Nosferato. Gezien 13/3, LVC, Leiden. Het is voor de Popjacht '99-bandjes nog een weekje duimendraaien en zenuwen in bedwang houden. De jury-uit slag van deze Grote prijs van Zuid-Holland komt pas na de tweede halve finale in het Paard volgende week. De Leidse for matie Jimmyhat hoeft zich niet ongerust te maken en kan met een gerust hart de tickets voor de finale bestellen. Met Dennis Holswilder heeft de band een dynamische zanger in haar midden die de lekkere scherpe gitaarrock naar een hoger plan brengt. Tel daarbij op de stu wende baslijnen, de heerlijke tweede stem van drummer Lo- dewijk Schutte en het degelijke songmateriaal. De opbouw van de nummers is echter weinig gevarieerd. Het laatste heeft dan weer een perfecte rustige break en een prachtige climax. Het wordt alleen te lang uitge molken. De Popunie selecteerde ze ven groepen met volstrekt ver schillende stijlen. De jury moet weer de bekende appels met peren vergelijken en zal daar nog een hele dobber aan heb ben. Hyperdrive combineert Dance-muziek met felle gitaar partijen en ondersteunt dit met zeer geraffineerde percussie. De band gebruikte elementen van de groep Air, maar dan vertolkt in de vierde versnelling. Het rinkelen van een telefoon, het gebruik van een speaker en het laten gaan van een sirene klinkt allemaal wat oubollig, maar de sound, uit de bekende key boarddoosjes, is meer dan dansbaar. Carthago begint met een in strumentaal nummer. Een prachtige heldere melodie met mooie klankkleur, maar het voegt bijzonder weinig toe aan het uitgekauwde symfo-rock genre. De Katwijkse formatie heeft met de zangeressen Stella de Ruiter en Margreet van Duij- venbode twee sterke troeven achter de hand. De variatie in stemgebruik - Stella de Ruiter klinkt soms als een mysterieuze Kate Bush in haar jonge jaren - doet de songs goed. Geen popprijs zonder verlie zer. De post-grunge van Griffin, Nosferatu's noise-p onbeduidende verkJe eüel van Rubber King do® zonder meer mee troostprijzen. Twijfel ven de jonge honden doo's Coffee. Ze liei^gew ze met hun i w punk en psychedel spelen en overtuigt gen. Nanko Huisman otf en de zaal met zijn vt" ffe nen, maar over hei werden de nummefl muurd met ideeën w goede richting aan Een twijfelgeval vooi "et lev Eén naam kan ali k a op het affiche van- eijff meld worden. Jimm acht op zeker in de final< luHi| town. Daar kun je^1 J"ei op innemen. Lan; haai

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18