Een 9Hannes loopt op klompen9 in Berg en Leiden Regio Val Maar Raak' neemt het er al negentien jaar van Lord Wedgwood himself niet weg te branden uit Noordwijk AAN TAFEL &84i«ri/gedur,d Noordwijker Van Egmond werkt aan nieuwe editie van 'Wie is Wie'-gids a WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ?ren laatje. De Leidse skiclub Val Maar Raak herbergt tal van bekende streekgenoten. De club vertrok voor de negentiende keer naar 'de wintersport'. F hte Leienaren' moeten en «fleze foto maar eens g deren. Allicht dat er min- één bekende op staat, date waarschijnlijk meer. Het en ïier om de Leidse skiclub "voc laar Raak, die afgelopen ?rkoi voor de negentiende keer icht ng wintersport afreisde, ordij lub is een potpourri van teut ide en minder bekende titinj inoten uit de sportwe- a, f iet verenigingsleven, de Wi ïnstand, door Val Maar htin voorzitter en oprichter Mid: yKwik droog betiteld als foto wim van der pluijm 'een stelletje beruchte figuren'. Kwik: „Tja, hoe ontstaat zoiets! Negentien jaar geleden gingen mijn vrouw en ik voor het eerst op wintersport. Halverwege, bij een stop, ontmoetten we een stel uit Oegstgeest dat zich' bij ons wilde aansluiten. En eenmaal op de plek van be stemming kwam er ook een Noordwijker bij. Achteraf bel den we elkaar spontaan op: wanneer gaan we weer? Prompt heb ik toen dat clubje Val Maar Raak' opgericht, want we vielen nogal veel." Door de jaren heen is de club steeds maar aangegroeid en de activiteiten uitgebreid. Kwik: „We houden elk jaar een reü nie en een feest-weekeinde in de bossen. En er zitten nog ontzettend veel mensen van het eerste uur in. We hebben nu zelfs een wachtlijst van acht, negen man. Want we wil len niet boven de veertig man komen, dan wordt het te mas saal. En het woord ballotage is zwaar, maar deelnemers moe ten kennissen van kennissen zijn en natuurlijk wél van ge zelligheid houden." We begrijpen waar Kwik op doelt, is hij om die reden zelf dit jaar thuisgebleven? „Na tuurlijk wordt er altijd flink ge dronken. Ze hebben vanuit Kirchberg al gebeld dat ze in hun hotel een eigen ruimte hebben waar ze 's avonds de beest kunnen uithangen. Nie mand heeft wat gebroken en het bier schijnt ontzettend lek ker te zijn. Maar nee: ik was toevallig net terug van winter sport en had echt geen tijd om weer te gaan. Maar m'n vrouw zit er wel. Trouwens, er is zelfs iemand mee die momenteel op krukken loopt." Voor wie een handvat wil heb ben bij het bestuderen van de foto: er staan 'lieden' op als notaris Paul Marres, allesdoe- ner Ruud Breedveld, Theo El- derhorst, DIOK-vice-voorzitter Nico Langezaal, Chris Dieben, Chris Verplancke, Hennie Wiggers, Martin Kallenberg (hovenier/wijnhandelaar) en Kees van Duivenbode (secre taris van Lugdunum en broer van Wim). We lopen Noord wijker Frans van Egmond bij het Wedgwood-avondje tegen het lijf. Van Eg mond is voor de bad plaats wat pakweg Peter Labruijère voor Leiden is. Een regel neef dus, die overal weer opduikt en het heerlijk vindt om zo veel mogelijk ver schillende activiteiten in zijn leven te stop pen. Van Egmond is bij voorbeeld bekend als redacteur van de re gionale omroep. Hij is met partner Marjolijn van der Jagt ook de samensteller van de 'Wie is Wie'-gids. Een lijvige biografische encyclopedie, uitge geven door Pragma, die al twee edities kent. In de 'Wie is Wie'- gids staan levensbe schrijvingen van zo'n 12.000 actieve Neder landers opgenomen. Natuurlijk de naam, beroep, opleiding, loopbaan etcetera van de 'bekende Ne derlanders', maar ook gegevens van mensen die in hun regio be kendheid genieten door werk of sociale leven. Voor deze rubriek slaan we het boek nogal eens open. We Hotel Oranje-pr-vrouw Alda Aerdema bekijkt sa men met de Noordwijkse 'regelneef Frans van Egmond een stukje onvervalst Wedgwood-porse- lein. foto dick hogewoning waren dan ook blij met de mededeling dat er volgend jaar een nieuwe, geactua liseerde editie uit komt. Van Egmond: „Ik heb al weer zoveel verzoeken, dat we de klus maar gaan kla ren. Want een klus is het natuurlijk. Je ver werkt zestien miljoen lettertekens. Je moet al die mensen per soonlijk aanschrijven en achter hun broek zitten. Het zorgvuldig verwerken van alle gegevens is het mees te werk - los van het ontcijferen van de vaak onleesbare handschriften.. Gaat bellen niet snel ler? „O nee, dergelijke lieden kun je vaak he lemaal niet telefo nisch benaderen, dat zijn ze niet gewend. En je moet ook niet denken dat iedereen in dat boek wil. We nemen alleen dege nen op die zelf willen meewerken, ook om dat de informatie dan voor 100 procent be trouwbaar is. Maar bij de laatste uitgave ont breken een slordige 2500 namen van door ons zeer gewenste personen, die om uit eenlopende redenen geen informatie wil den geven." Vanaf mei/juni trekt hij zich terug in een boerderij in Friesland en dan gaat Van Eg mond aan de slag. En niet alleen hij: zo'n zes tot zeven maan den zijn er dertig me dewerkers mee in de weer. Rijk wordt de Noordwijker er niet van. „Je doet zoiets ook niet voor het geld, je doet het om dat je het leuk vindt!" Award van wereldberoemde serviezenfabrikant voor De Palmentuin E igenlijk is dit natuurlijk L mijn onderscheiding. Want mijn bazen staan niet in de keuken. Henny Philipse, chef de cuisine van het Noord wijkse restaurant De Palmen tuin, zegt het half serieus, half schertsend. Hij komt halver wege het copieuze diner wel even zélf even aan tafel om ap plaus en complimenten in ontvangst te nemen. En inderdaad, de Wedgwood Fine Dining Award 1999 wordt door de wereldberoem de serviezenfabrikant jaarlijks uitgereikt aan een restaurant dat een voortreffelijke keuken en een hoffelijk gastheerschap kent. Natuurlijk heeft het uit verkoren restaurant ook nog Wedgwood op tafel, dat spreekt eigenlijk vanzelf. Het ging bepaald al niet slecht met de Hotels van Oranje aan de Noordwijkse Boulevard, waaronder De Palmentuin res sorteert. En ook deze interna tionale onderscheiding, met alle franje van dien, laten de directeuren/eigenaren Bram Mol en Charles de Boer breed lachend en laconiek over zich heen komen. Ze tonen zich de ze avond weer helemaal de gastheren aan de hoofdtafel met prominenten als Lord Wedgwood himself (Lid van de Raad van Bestuur van Josiah Wedgwood Sons, sinds 1759), de Britse ambassadeur miss Rosemary Spencer, culi nair expert Wina Born en ge deputeerde Ted Jansen met partner Magda Beuk. Lord Wedgwood beantwoordt exact aan het beeld dat wij ge wone Hollanders van een lord moeten hebben: hij is bemin nelijk, hartelijk, zit vol met Britse humor, de sociale kout komt vloeiend want is aange boren. Hoewel hij zelf de eer ste is om zijn afkomst te relati veren: „Mensen vragen me vaak hoe het is om met een zil veren lepel in je mond te wor den geboren. Dan zeg ik altijd: ik ben nog steeds op zoek naar die lepel." En: „Ze sturen mij de hele wereld over om Wedg wood te vertegenwoordigen, om de eenvoudige reden dat ze me niet in de buurt van het bedrijf willen hebben. En u ziet aan de maat van mijn pak wel dat het reizen me goed af gaat." Dolf Muller, Wedgwood-direc- teur Benelux en Scandinavië, loopt ook de hele avond te stralen. Geen wonder. „Neder land is één van de beste afne mers van ons porselein en sinds we vorig jaar het top merk Rosenthal hebben over genomen, zijn we helemaal de grootste van de wereld. En 1998 was voor ons weer een record-jaar qua omzet." 'Fine food deserves China- wear' ofwel: lekker eten ver dient het beste servies, is het devies van Bram Mol en hij is in dit soort zaken niet kinder achtig: voor zijn Palmentuin liet hij tweehonderd borden speciaal vervaardigen in de Britse Wedgwood-fabriek. We gluren stiekem even op de achterkant van het onderbord, dat een decor heeft van glim mende en gouden (vast wel) randen. 'Bone China Metallis ed', kunnen we nog net lezen. Weer heel iets anders dan het in Nederland meest bekende en verkochte servies, 'Edmé', precies, dat effen beige met die groefjes aan de randen. Zelfs de asbakken zijn van de groot ste serviezen- en kristalfabri kant ter wereld. „Eigenlijk zijn dat compoteschaaltjes", biecht de gerant op. Heeft Lord Wedgwood dat oneigenlijk ge bruik goedgekeurd? „Mis schien brengen we hem wel op een idee, wie weet hoeveel on verkochte compoteschaaltjes er voortaan als asbakken aan de man kunnen worden ge bracht." Worden er niet veel asbakjes gestolen, willen we kun 'Óen gezicht neemt de gastvrouw hen sen op: een Ozewiezewoze, een irojet °°pt op klompen en een Op een rvolj «stoel, alstublieft. Het lijkt alsof boeknummers opgeven voor de litzending van Kleutertje Luister, ferkelijkheid hebben we zojuist tnkoeken besteld. In restaurant ie-o g en Dal hebben die de namen u iliedjes gekregen. 't hij ebben de eigenaren Louis en Lidy hen n zich bediend van een logica die •uitenstaander niet altijd goed te Maar zo hoort dat, in kinderlied- in w ^Ozewiezewoze (16,75 gulden) inga óch ham, salami, paprika, ui, d tomaat, waarna het geheel is net geraspte kaas. (André van wil! zza had meer voor de hand gele- niet ines loopt op klompen (13,75 gul- proje orcien van spek, uitjes en gerasp- Op een grote paddestoel (17,75 gevuld met in kruidenboter ge- erke: lampignons, prei en hamreepjes, aas en wordt geserveerd met sa il kfl fik tussen de grote paddestoel en jaar 'gnons hebben we wel meteen de re te denken van Zagen, zagen, wie- 'X u ^met con carne)'In het Een* Maas en Waal (een ananaspan- het let pittige chilisaus, bestrooid [eens ite kaas), Hoedje van papier (ge- n h babi pangang), en, ook al zo oos- ate eens in je handjes (gevuld met In- be eBoeh-Boeh Ketjap, met run- iet ees, geserveerd met salade)? Wat meei ter direct konden thuisbrengen: nieui nebje witte wol (pannenkoek ge- als d boaimavlees) en Alle eendjes <n het water (met visragout) Pannenkoekenboerde- rij Langs Berg en Dal, Langevelderlaan 22, Noordwijk. Tel.: 0252-372474. Ambiance: sfeervol Bediening: vriendelijk Prijs/Kwaliteit: goed Het is niet alleen de durf waarmee de ge rechten worden samengesteld die de eige naren van Langs Berg en Dal tot bijzondere koekenbakkers maakt. Ook de aankleding van de zaak is niet die van een doorsnee pannenkoekenboerderij. Het restaurant mag er aan de buitenzijde uitzien als een kerkelijk centrum uit de jaren zestig, het sfeervolle interieur met de houten vloer, het betonvlechtwerk met de droogbloemen aan het plafond en de grof gestuukte wand met de schitterende open haard verwacht je eerder in de betere bistro aan te treffen. Die aankleding is in elk geval niet ten koste gegaan van één van de belangrijkste doel groepen van deze tak van de horeca. In een nis is een kinderhoek ingericht, met een te levisie, allerlei spelletjes en klassieke boek werken als 'Pinkeltje op zoek naar de maandiamant'. Voor deze groep traditione le eters staan ook tal van 'normale' pan nenkoeken op het menu (met spek, appel, banaan of rozijn) en zijn er twee speciale menu's (inclusief ranja en waterijs). Maar de belangrijkste troef van Langs Berg en Dal is misschien wel de ligging. Het res taurant aan de Langevelderlaan (dat tot voor 1 januari De Duinpoort heette) is te vinden aan de rand van het gebied Hol lands Duin en vormt het eind- of vertrek punt van allerlei wandelroutes. Het grote terras draagt bij tot de functie als pleister en opsteekplaats. Wie geen pannenkoeken lust, kan ook sateh, een half haantje, een schnitzel of biefstuk van de haas met krui denboter bestellen. De Ozewiezewoze, de Hannes loopt op klompen en de Op een grote paddestoel zijn ons bij een eerste bezoek aan Langs Berg en Dal exotisch genoeg. De pannenkoeken worden gloeiend heet geserveerd (op voor verwarmde borden), zijn prima van struc tuur en rijk belegd. De Op een grote padde stoel is voor een deel dubbelgeslagen om Van links naar rechts: provinciebestuurder (nog enkele dagen) Ted Jansen uit Noordwijk, de Britse ambassadeur miss Rosemary Spencer, di recteur Dolf Muller van Wedgwood Benelux/Scandinavië, Hotels van Oranje-eigenaar Bram Mol (met award) en Lord Wedgwood himself. foto dick hogewoning nog weten. Mol: „De gasten die wij hier krijgen, stelen niet." De avond is zo sprankelend dat sommigen er geen genoeg van kunnen krijgen. Hotels van Oranje-directeur Jaap Liethof de volgende ochtend nog niet echt bij de mensen. „Wat wil je, het werd nachtwerk! Die Lord Wedgwood had het zo naar z'n zin, hij zat helemaal op z'n praatstoel en bleef tot drie uur hangen. Terwijl hij ook vanochtend weer gewoon vroeg op moest. En ik ook, want om negen uur stond de internationale pers alweer op de stoep vanwege deze onder scheiding." Restaurant Langs Berg en Dal is gespecia- lieerd in pan nenkoeken. de vulling van champignons op zijn plek te houden en heeft daarmee wel wat weg van de Pizza Calzone. Ook de Ozewiezewoze lijkt rechtstreeks van de Italiaan te komen. (Er is nóg een dwarsverband met de pizze ria: Langs Berg en Dal introduceert de af- haal-pannenkoek.) Ons vaste voornemen om ook bij het nage recht op de pannenkoekentoer te gaan (vooral het flensje met vanilleijs, slagroom en Grand Marnier heeft aanvankelijk onze warme belangstelling) loopt stuk op dat fa cet van onze opvoeding dat ons heeft ge leerd om keurig ons bord leeg te eten. Daarna kunnen we even geen pannenkoek meer zeggen. Wat rest is Kom mee naar buiten allemaal en Rijen rijen rijen in een wagentje. TEKST: DIRK CORNEUSSEN FOTO: DICK HOGEWONING Mep Smitsloo-De Graaff. telefoon071 -535 64 84 Wedgwood Award is zomaar wat Wedgwood Fine Dining [ward, ingesteld in 1981, et zomaar een onder- l idinkje. Ingesteld in 1981 'n s award tot doel 'een te leveren aan het van de aandacht en de sfeervol j be tafel in kwaliteitsres- Zo'n honderd res- over de hele wereld wc" de Prïïs °ntvangen. van zijn er vijftien in Ne- P zoals De Hoefslag in Duin, De Bokke- in Overveen, Vreugd in Voorburg, Excelsi- en Kaatje in Blokzijl.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17