i Proef met afvalbakken ondergronds Seldboete geëist voor aanrijding met dodelijke afloop o W Een blindenstok en een autoritje zonder rijbewijs Regio cLl Lammetjes in Leiderdorp GERECHT zo'n ongeluk dat iedereen had overkomen. De 61-jarige itse automobiliste die giste- de rechtbank moest verschij- lt oj e op 6 februari vorig jaar op de in Oegstgeest even niet op. or had ze zelfs geen glimp op- de bejaarde vrouw die tejJ Collator op het zebrapad liep. was groot. .,Het was in een tel I", aldus de Oegstgeestse die, ld door schuldgevoelens, haar deed. Het slachtoffer overleed dagen later in het ziekenhuis justitie kon zich wel m n r verwondingen. Beier van justiti voorstellen dat de vrouw even gaan aandacht had voor het verkeer. Maar het stond voor haar als een paal boven water dat de vrouw straf moest krijgen. De officier eiste een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van negen maanden. „Mensen moeten erop kun nen rekenen dat ze een zebra veilig kunnen oversteken." Geen celstraf, maar een geldboete was volgens de of ficier op zijn plaats. Ze hield rekening met het feit dat de automobiliste nooit eerder met justitie in aanraking was geweest. Ook waardeerde de officier het dat de vrouw direct na het ongeluk contact had gezocht met de familie van het slachtoffer, ook een inwoon ster van Oegstgeest. „Dat heb ik niet eerder meegemaakt. Ik zie vaak dat mensen onverschillig zijn, of niet de moed hebben om in contact te komen met de familie." Het ongeluk gebeurde toen de Oegstgeestse met haar auto bood schappen wilde gaan doen. Haar aan dacht voor het verkeer verslapte, toen ze een fietser zag die zijn middelvinger opstak tegen de bestuurder van een andere auto. De bestuurder zette daar op onmiddellijk zijn auto langs de kant. Geschokt door het incident volg de de vrouw via haar achteruitkijkspie gel hoe het afliep. Totdat ze een klap hoorde en ze de bejaarde vrouw zag liggen. Het slachtoffer was na het ongeluk in coma geraakt. Eenmaal in het zie kenhuis kreeg ze een bloeding in de hersenen. Als de vrouw geen Jehova's getuige was geweest, hadden de artsen haar geopereerd. Maar ze droeg een briefje bij zich met het verzoek om haar niet te behandelen. Jehova's ge tuigen mogen immers geen bloed toe gediend krijgen van iemand anders. Overigens was het volgens de artsen de vraag of de vrouw het ongeluk wel had overleefd, als ze was geopereerd. In het ziekenhuis zocht de automo biliste de kinderen van het slachtoffer op. Ze betuigde spijt over het veroor zaken van het drama en voerde een emotioneel gesprek met een van de zonen. Dat waardeerde de familie zeer. Te meer omdat de kinderen er al van uit waren gegaan dat hun moeder door een dronkelap of een snelheids maniak was aangereden. De advocate van de Oegstgeestse vroeg om ontslag van rechtsvervolging. Ze betoogde dat haar cliënte door de wroeging over het ongeval al meer dan genoeg straf had gekregen. Kort voor het ongeluk had haar cliënte bovendien ook op andere gebieden haar portie gehad, onder meer vanwege het stuklopen van haar relatie. De Oegstgeestse zelf liet blijken geen bezwaar te hebben tegen het be talen van een boete. Ze vond dat ze straf had verdiend voor het veroorza ken van 'zoveel leed'. De rechter doet over twee weken uit spraak. In Oegstgeest De gemeente Oegstgeest begint in mei aan een proef met het ondergronds inzamelen van afval. In de Johan nes Duikerstraat komen drie ondergrondse afvalbakken voor glas en papier. Slaagt de proef dan krijgt nieuw bouwwijk Poelgeest de eerste definitieve ondergrondse afvalbakken. oegstgeest connie van uffelen vuil zijn geen aparte vuilniswa gens nodig. De bakken kunnen De proef begint in de Johannes door de huidige wagens uit de Duikerstraat omdat buurtbe- grond worden opgelicht en ge wonere hier klagen over ge- leegd. De proef duurt een jaar luidsoverlast. het weggooien en daarna besluit de gemeente van glas in de wijkcontainers over definitieve invoering van veroorzaakt volgens hen te veel de ondergrondse containers, herrie. De gemeente hoopt dat Allereerst komt de milieuwijk de situatie verbetert als er on- Poelgeest in aanmerking voor dergrondse afvalbakken ko- plaatsing. Daarna zijn eventu- men. Daarnaast is de gemeente oei andere wijken aan de beurt, voorstander van het plaatsen Gedurende de proef dienen be- van ondergrondse containers, woners van de Johannes Dui- omdat dit een mooier straat- kerstraat hun papier en glas via beeld opleven. „Een paar slan- drie verschillende inwerpope- ke paaltjes boven de grond ningen gescheiden aan te bie- ogen mooier dan grote bakken den. Er komt één opening voor die enkele vierkante meters in papier, één voor wit glas, en beslag nemen", zegt een één voor groen en bruin glas. woordvoerder van de gemeen- Een verzameling van drie con té. Voor het ophalen van het tainers kost 10.000 gulden. Melkhuisje belegen kaas Lekker op brood of uit het vuistje. f m Verpakt per 500 gram etc cLcoJ- Over genode en ongenode gasten. Veiligheid en lef. Ge blaf en geklaag. In Zoeter- woude en Ter Aar. Zeewolde en Ter Aar. De een komt nog maar net kijken, de ander lijkt z'n langste tijd te heb ben gehad. Maar wat hebben ze met elkaar gemeen? En waarin lij ken ze op Leiderdorp? Kaas? Koek? Volksmuziek? Neen. De onver breekbare band tussen deze drie gemeenten is niemand minder dan... Arnold van Dijk. De grote man van de politieke par tij Burgerbelangen Leiderdorp be hartigt nu nog als ambtenaar de belangen van de burgers in Zee wolde. een in de jaren tachtig uit de natte klei van Flevoland ge stampt dorp. An astonishing new world unfolding, zoals op de Zee- wolder website staat. Toch vreemd dat een man die tot aan z'n knieën in de grenzeloze beloftes van een nieuwe wereld staat, ervoor kiest om bij Ter Aar te solliciteren. Ter Aar. De botten zijn broos en de vellen hangen erbij. Terwijl de pro vincie denkt aan euthanasie door middel van vierendeling is het dorp zelf druk doende met bypasses en heupschroeven om de boel bij el kaar te houden. Daar zijn flinke ke rels voor nodig. Mannen van stava st. Kortom: Chefs met Lef, zoals de gemeente het uitdrukte in een per soneelsadvertentie. Chef met Lef. In die typering kan Van Dijk zich blijkbaar zo goed vin den dat hij er graag een astonishing new world voor inruilt. Het desin tegrerende boerendorp zelf heeft inmiddels al verklaard zeer uit te kijken naar het Leiderdorpse lefgo- zertje, dat het bewind mag gaan voeren overde ruimtelijke orde ning. Het is hier niet de plaats om de wonderbaarlijke avonturen op te halen die Van Dijk als wethouder met diezelfde portefeuille in Lei derdorp heeft beleefd - en veroor zaakt. Interessanter is het visite kaartje dat de nieuwe topambte naar afgelopen week alvast via een ingezonden brief in deze krant afgaf. Gemeenten moeten voortaan zonder gezeur grond kunnen ont eigenen. De boeren mogen geen kans meer krijgen 'eindeloos te traineren en schat-hemeltje-rijk op hun lauweren te rusten', aldus de ferme woorden van Arnold'Bur- gerbelangen' van Dijk. Zacht prijsje accepteren en zak verder maar in de mest. Kijk. Zoiets roepen in een dorp waar meer stallen dan huizen staan - dét is nou lef. Zoeterwoude is er straks snel bij, dankzij de uitvinding van het wiel. Blaffen Raadsleden in Zoeterwoude blaffen elkaar niet af. Ze zijn zo vriendelijk dat van vele vergaderingen een meerdaagse wordt gemaakt, omdat ze elkaar laten uitpraten, uitpraten en uitpraten. Daardoor kan het zo laat worden dat ze in het holst van de nacht kunnen worden verrast door een bouvier, die niet gewend is om anderen te laten uitspreken. Vrijdagmorgen vroeg dreigde de commissie Grondgebied zo'n hondse behandeling te krijgen toen aan een nieuw vergaderrecord werd gewerkt. Om 0.43 uur klonk plotseling buiten geblaf. En dan mag het zo zijn dat blaffende hon den niet bijten, het is maar zeer de vraag of bouviers deze uitdrukking kennen. Uiteindelijk bleek het loos alarm van een heel ander soort hond. Tot grote opluchting van de vergaderaars, die zonder proble men tot 1 uur verder werkten aan hun 25 punten. De bouvier die bij nacht en ontij in Zoeterwoude in actie komt, staat op de loonlijst van een nachtveilig heidsdienst in Leiden. In het ge meentehuis wordt op een bepaalde tijd het stille alarm ingeschakeld. Als zich daarna nog iemand in het gebouw bevindt, klinkt een signaal bij de bewakingsdienst, die met wagen en bouvier uitrukt. Donderdagavond werd ervan uit gegaan dat de vergadering om half een al lang zou zijn afgelopen en leek het veilig om het alarm vanaf die tijd in te stellen. Toen om 12.20 uur het einde van de vergadering nog niet in zicht was, ontstond dan ook de nodige onrust. Twee weken eerder was het immers misgegaan toen een vergadering bij wijze van uitzondering veel eerder was afge lopen dan gepland. In een poging het tijdstip waarop het alarm zou afgaan, te vervroegen werd een verkeerde code ingetoetst, waar door de bouvier opdraafde, tot zijn verbazing niemand meer in het ge meentehuis aantrof en vervolgens maar besloot om de bode uit zijn bed te halen. Deze week werd wèl de juiste code ingetoetst, zodat de bouvier zelf in bed kon blijven. Het kan echter geen kwaad om in het vervolg de punten 'Rondvraag', 'Wat verder ter tafel komt' en 'Sluiting' op de agenda te vervangen door het on derdeel 'Bouvier'. Dat zal ongetwij feld leiden tot een zakelijker aan pak, omdat niemand zit te wachten op zo'n ongenode gast aan de ver gadertafel. Op rolletjes In Zoeterwoude gaat alles op rolle tjes. En als het niet op rolletjes gaat, dan zorgt het gemeentebe stuur er wel voor dat het op rolle tjes gaat. Geen twijfel over: Zoeter woude is bezig met het helemaal opnieuw uitvinden van het wiel. Even kijken, wat gaat er ook al weer niet zo goed in het tweelingdorp. O ja, er heersen onveiligheidsgevoe FOTO V/FA lens. En iedereen weet hoe het met onveiligheidsgevoelens gaat: ze kunnen beginnen met een verloren voetstap om vervolgens sneeuw- balgewijs door te rollen naar het idee dat de duivel je ziel aan het stelen is. Vandaar het recente idee om een politiebureau op wielen te zetten, en door het dorp te laten toeren. Kan iedereen zien dat er wordt ge waakt. Wat er mis is met de dood gewone ouderwetse wijkagent-op fiets (toch ook mobiel), wie het weet mag het zeggen. Voelt zich, zo open en bloot, te... onveilig, mis schien. Wie er verantwoordelijk is voor al die Zoeterwoudse onrust? Jonge ren. Om precies te zijn, het subspe cies hangjongeren. Onvervreemd bare eigenschap van deze pas ge- evolueerde groep: gezellig samen- klitten op één en dezelfde onher bergzame plek. Hm. Dan heeft het niet zoveel zin om het politiebureau rond te laten rijden, niet? Daar zijn ze in Zoeterwoude in middels ook achter. Geen nood: een nieuwe, krachtige zwiep aan het wonderwiel, en de oplossing is geboren. Een rijdende hangplek. Met het rijdende politiebureau er achteraan. De Zoeterwoudse wonderkara- vaan. JAN PREENEN AFKE VAN DER TOOLEN en autoloze zondag in Leiderdorp »Qgp. Leiderdorp laat de landelijke autoloze zondag op 19 mber aan zich voorbijgaan. Weliswaar kan het college van meester en wethouders sympathie opbrengen voor het jef, maar de gemeente heeft het te druk met 'diverse pro- i' aldus een brief aan de organisatie van de speciale rust- oor het motorverkeer. Buurgemeente Jacobswoude wil wel oen en ook diverse gemeenten in de Bollenstreek lijken er 5 ah j0r te voelen, vei- evenbus voor lilliputters tan CEest Regelmatig maken mensen een diepe buiging voor v meentehuis van Oegstgeest. Niet uit eerbied, maar omdat olgi evenbus te laag zit. Officieel hoort de inwerpopening op pen l00gte tussen de 60 cm en 180 cm te liggen, met een voor- n h voor 110 cm. Bij de 'Jel' bevindt hij zich op een hoogte van m. „Dit is een brievenbus voor lilliputters", verzuchtte ge leraadslid J. Bouwknegt onlangs dan ook tegen burge rt erE. Timmers. Timmers heeft beloofd er naar 'te kijken', au y® aden ontvreemd goTENBij een inbraak in een woning aan de Voorscho- Sir Winston Churchilllaan zijn een paar honderd gulden iele sieraden ontvreemd. Om binnen te komen werd een «mield. De bewoners waren op het moment van de in- ng _Jniet thuis. 1110 over de Rijksstraatweg IS 1445^ ^en 20-jarige Belg is zaterdagavond omstreeks uur aangehouden op de Wassenaarse Rijksstraatweg. Hij laar met een snelheid van 110 km /uur een surveillance voorbij, hoewel slechts 70 km /uur is toegestaan. De man «en boete van 480 gulden gekregen. dl svuilzak weg uit Voorschoten poTENDe vuilniszak gaat ook in Voorschoten plaatsma- >or een grijze minicontainer voor het restafval. Als een van Iste gemeenten in de Leidse regio stapt Voorschoten op lover op het nieuwe systeem van afvalinzameling. De «container voor het gft-afval blijft bestaan. Bewoners van 0 .8 wwwoningen krijgen eind maart/ begin april een grijze ner met een inhoud van 240 liter. Voor de bewoners van (gbouwwoningen gaan de veranderingen in de tweede jan het jaar in. Op 22 maart is er van acht tot tien uur een ltm rhtingsavond op het MOC-terrein aan de Koninklijke Ma- Moeizaam zoekend naar zijn weg en onwennig tastend met zijn blindenstok komt hij de rechtszaal binnen. Gelukkig gaat de 41-jarige Leidenaar ver gezeld van een maatschappelijk werkster, anders had hij het kantongerecht nooit gevonden. Zijn ogen zoeken, maar vinden geen houvast. Iedere stap is er één in het diepe. Waarom moet deze man voor het hekje van kantonrechter J. van Ek ver schijnen? Het antwoord is op het eerste gezicht verbijsterend: hij heeft zonder rijbewijs een auto bestuurd, en het was niet bepaald de eerste keer dat hij daarvoor werd gepakt. De overtreding waarvoor hij gisteren terechtstond, vond plaats op 15 november 1997 op de Gooimeerlaan. Hij had de autosleutels van zijn vriendin van tafel gepakt en was gaan rij den. Dat was niet slim, gaf hij toe. „Maar ik zat in een moeilij ke periode. Ik was een beetje drugsverslaafd en wist niet wat ik deed", voegde hij daar direct aan toe. Maar hoe kun je er als blinde met een auto vandoor gaan? Het antwoord zat 'm in een ongeluk dat hij vorig jaar juni had. Toen reed hij, alweer met de auto van zijn vriendin, tegen een lantaarnpaal. De voorruit ging aan gruzelemen ten, stukjes glas kwamen in zijn ogen. en hij verloor negentig procent van zijn gezichtsver mogen. „Wat hij gedaan heeft, is niet goed te praten, maar hij is er flink voor gestraft", hield de maatschappelijk werkster de rechter voor. En ze voegde er nog even aan toe dat de ver dachte aan het afkicken is en dat hij zo in de schuld zit, dat hij niet meer dan honderd gul den in de week heeft om van te leven. „Het spijt me, het spijt me dat het zo is gegaan. Ik hoop dat u begrip hebt voor mijn situatie in het verleden", viel de verdachte haar bij. Hij wees erop dat het alweer twee weken geleden is dat hij voor het laatst heeft gebruikt. Van Ek kon niet anders dan wat cynisch reageren op het mea culpa van de Leidenaar. „Als ik uw documentatie zie, vraag ik me af hoe vaak u al gezegd hebt dat het u spijt." En ook de offi- leiderdorp Wie aan Ierland denkt, denkt aan schapen- en lamme tjes. Deze kinderen van groep 3 houden zich deze hele week bezig met Ierland, en de eerste dag gaat op aan het in elkaar zetten van een eigen lammetje. Het is Europese week op basisschool de Driemaster in Leiderdorp, en elke groep heeft z'n eigen land. Groep 7 bijvoor beeld 'vaart' over een grote landkaart naar de Lorelei in Duitsland. Morgen -17 maart - vieren de kinderen van groep 3 St. Patricks Day, een nationale feestdag in Ierland. Vrijdag wordt de week feestelijk af gesloten met een Europese markt. FOTO HENK BOUWMAN cier van justitie kon maar geen tranen in haar ogen krijgen van de lotgevallen van de ex-ver- slaafde. „Het is heel hard om te zeggen, maar alle boetes die u hebt gehad, hebben niets ge holpen. Het enige dat u heeft gestopt, is het ongeluk waarbij u negentig procent van uw ge zichtsvermogen hebt verloren." Zij eiste naast een boete van 750 gulden ook een voorwaar delijke celstraf van twee weken. Om er zeker van te zijn dat de man nooit meer achter het stuur van een auto zal kruipen. De rechter was een heel klein beetje milder. Om tegemoet te komen aan de financiële pro blemen van de verdachte, ver laagde Van Ek de boete tot 500 gulden, te betalen in termijnen van 100 gulden. Maar de twee weken voorwaardelijk bleef ook voor hem staan. De verdachte had er vrede mee. „Het is goed voor mij. Bedankt hè", zei hij langzaam terwijl hij voorzichtig de zittingszaal weer uit schoof. Maserati De meeste mensen die met voor een kleine overtreding voor de rechter verschijnen, vinden dat ze door justitie on recht worden aangedaan. Dat zij misschien iets deden wat als je het volgens de letter van de wet bekijkt niet helemaal mag, maar dat als je hun situatie in ogenschouw neemt toch heel aanvaardbaar is. Hele volks stammen komen zo naar de rechtbank om bijvoorbeeld uit te leggen dat ze te hard reden omdat ze enorme haast had den. Het eind van het liedje is in 99 van de honderd gevallen dat de overtreders met een ex tra hoge boete het pand verla ten. Maar het gaat ook wel eens pre cies omgekeerd. Je bekent vol mondig dat je schuldig bent, maar je wordt om een reden waar je zelf nooit op was geko men zonder straf naar huis ge stuurd. Het overkwam gisteren een 26-jarige Hagenaar die wegens onverzekerd rijden op de A44 bij Oegstgeest voor het hekje van Van Ek moest verschijnen. Ja, gaf hij toe, hij was fout ge weest toen hij de tweedehands Maserati die hij helemaal had laten opknappen zonder dat die verzekerd was naar huis reed. Hij wilde hem thuis aanmelden voor de verzekering, maar zo ver kwam het niet. Bij de oprit gaf hij iets te veel gas. en de sportwagen vloog tegen de vangrail. De politie constateer de vervolgens dat de wagen niet was verzekerd. Dat hij vervolgens de acceptgi ro die hij voor dit vergrijp thuis kreeg niet betaalde, had een he le basale reden. „Ik had op dat moment gewoon het geld niet", verklaarde de verdachte. De of ficier eiste daarom nu een boe te van 720 gulden. De Hagenaar had er vrede mee. Maar niet Van Ek. „Baseert u zich alleen op rijn verklaring dat de auto niet was verzekerd? wilde hij van de officier we ten. Die sputterde tegen dat de verzekering volgens het proces- -verbaal echt drie weken voor het ongeval was opgezegd. „Dat is de verklaring van de verbali sant, maar waarom is dat niet nagevraagd bij de rijksdienst voor het wegverkeer?" Juridische haarkloverij? In ieder geval niet voor de Hagenaar. Want voor hem was de meeval ler van de dag. „Ik spreek u vrij", voegde Van Ek hem droog toe. Een beetje verbouwereerd maar niet bepaald ongelukkig verliet de verdachte de zaal. ruud sep

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15