Bijbels Openluchtmuseum ziet de toekomst somber in I i>f Paus heeft te weinig tijd voor discussie met Harry Mulisch 4 Kerk Samenleving 'Wie voor euthanasie kiest, geeft de strijd op' Kardinaal ziet cris in het priesterscha wel weer overwaai redactie dick v Aum-sekte werft weer volgelingen T*j> 1 Tokyo De Japanse sekte Aum Shinri Kyo (Hoogste Waarheid) werft weer openlijk volgelingen. Eén optreden van Aum's mu ziekgroep Kanzen Gedatsu (perfecte emancipatie) trok in Tokyo vooral veel jeugdig publiek, dat op internet had gelezen over het concert en over de denkbeelden van de sekte. De band zingt onder meer teksten van sekteleider Shoko Asahara, die voor een gifgasaanval in de metro van de Japanse hoofdstad werd ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De 'aanval' met sarin eiste in maart 1995 twaalf mensenlevens. Bijna vierduizend mensen raakten gewond. Bijbel moet gewild cadeau worden haarlem Als het aan het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) ligt, wordt de bijbel een gewild cadeau. Bijbellezers die anderen deelgenoot willen maken van de Heilige Schrift, kunnen met twee speciale geschenkbijbels op verjaardagen, jubilea of diplo mauitreikingen goede sier maken. Ter gelegenheid van het Jaar met de Bijbel brengt het NBG twee speciale edities van de Groot Nieuws Bijbel, een vertaling in omgangstaal, op de markt. De algemene versie draagt de ondertitel 'een geschenk voor u', de uitgave voor jongeren 'een cadeau voor jou'. Beide bijbels kos ten 25 gulden. In het kader van de actie 'Geef eens een bijbel cadeau!' heeft het NBG ook plaatselijke kerken benaderd met het verzoek de geschenkbijbels aan te schaffen voor gasten of voor het evangelisatiewerk. Identiteitsbewijs voor priesters londen De Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales over weegt de invoering van een kerkelijk identiteitsbewijs voor priesters. Daarmee kunnen mensen die zich voor geestelijke uitgeven, of priesters die wegens bijvoorbeeld seksueel mis bruik zijn geschorst, worden ontmaskerd. Het voorstel voor in voering van zo'n kerkelijk paspoort komt van Nicholas Coote, de plaatsvervangend secretaris-generaal van de bisschoppen conferentie. Het maakt deel uit van een reeks aanbevelingen over de manier waarop de Kerk moet omgaan met priesters die wegens seksueel misbruik therapie of een gevangenisstraf heb ben ondergaan. Ook preventieve maatregelen maken deel uit van het rapport dat Coote volgende maand aan de bisschoppen aanbiedt. Het voorstel van Coote komt neer op herinvoering van het zogeheten celebret (Latijn voor 'laat hem (de mis) op dragen'). Dat is een document dat bevestigt dat de drager ervan zonder bezwaar kan voorgaan in de viering van de mis. Het pa piertje raakte in onbruik omdat parochies het gênant vonden een bezoekende priester naar zijn identiteitsbewijs te vragen. Vaticaan praat met Hanoi hanoi Een hoge functionaris van het Vatiqaan is gisteren in Hanoi aangekomen voor gesprekken over diplomatieke betrek kingen tussen het communistische Vietnam en de Heilige Stoel. Het is nog onduidelijk of monseigneur Celestino Migliore met regeringsfunctionarissen zal spreken. Eerder deze maand liet het Vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken doorsche meren dat de mogelijkheid van diplomatieke betrekkingen tus sen Hanoi en Vaticaanstad aan de orde zou komen tijdens het bezoek van Migliore, plaatsvervangend staatssecretaris voor buitenlandse betrekkingen van het Vaticaan. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ameide-Tienhoven: T. Wegman te Benschop. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Lelystad (federatie Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk): D. Kamminga te Halfweg-Zwanenburg, die dit beroep heeft aange- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Gouda: C.A. van Dieren te Stolwijk; te Rilland-Bath. A. Bac te Bodegraven. utrecht anp Hulpbisschop De Jong: het sacrament der zieken niet mogen toedienen aan mensen die voor euthanasie of hulp bij zelfdoding hebben gekozen. Het sacrament der zieken maakt het lijden draaglijk, aldus De Jong, en is dus niet bestemd voor mensen die het lijden wil len ontvluchten. ,,De verhar ding van het hart in de eutha nasie en het sacrament dat het lijden draaglijk maakt, de ziek enzalving, sluiten elkaar wezen lijk uit.'' Lijden is volgens de kersverse hulpbisschop geen zinloos gebeuren, maar een kans op geestelijke groei. „Eu thanasie toepassen zou de mo gelijkheid ontnemen om die groei door te maken." Wie voor euthanasie kiest, geeft de strijd op. Hij beneemt zich zelf de mogelijkheid van geeste lijke groei die het lijden biedt. „Het is de bergbeklimming af breken op het punt waarop het uitzicht op de top reeds aanwe zig en de overwinning in zicht is." Dat zei hulpbisschop dr. E. de Jong van Roermond tijdens de familiedag van het behou dende rooms-katholieke Insti tuut voor Huwelijk, Gezin en Opvoeding (IHGO). Hij gaf een toelichting op de recente uit spraak van bisschop Wiertz van Roermond. Die zei dat priesters utrecht anp Paus Johannes Paulus II heeft morgen tij dens de algemene audiëntie geen tijd om met Harry Mulisch in discussie te gaan. De auteur praat na afloop van de audiën tie wel met kardinaal Simonis. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse bisschoppenconferentie bekendgemaakt. Aan het eind van de algemene audiëntie schudt de paus degenen op de voorste rij, onder wie Mulisch, de hand. Kardinaal Si monis zal Mulisch aan de paus voorstel len. Daarna biedt de auteur de Poolse ver taling van zijn boek 'De aanslag' aan het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk aan. Het is gebruikelijk dat de paus aan het slot van de algemene audiëntie, waarbij enkele duizenden mensen aanwezig zijn, handenschuddend langs de voorste rij loopt. Vorig najaar viel deze eer ook ten deel aan de drie leiders van de Samen op Weg-kerken die in totaal welgeteld 43 se conden met de paus spraken. Na afloop van de audiëntie begeven Si monis en Mulisch zich naar de nabij gele gen Kerk der Friezen, waar beide heren met elkaar in discussie gaan. Daarbij zal ook Vara-coryfee Astrid Joosten aanwezig zijn. De reis van Mulisch naar Rome is een initiatief van de Vara, die onlangs in het programma 'De show van je leven' Mu lisch vroeg of hij de paus wilde ontmoe ten. Mulisch moet dan als tegenprestatie een dag in een Amsterdams dierenasiel werken. Mulisch zou de paus willen vragen of hij voor zichzelf ook de paus is als avonds in bed ligt, zo liet hij wet? hoop eigenlijk een kwartiertje tel maar als het een grote gezamenlijk) entie met heel veel mensen is, danl op zijn best een halve minuut", de schrijver. De VARA had volg woordvoerder van de bisschoppen rentie onjuist ingeschat dat een fa privé-audiëntie voor Mulisch wel regelen. Zoveel tijd heeft de paus voor staatshoofden. Vervolgens ko lisch deelnemen aan een groepsam van een kwartier, maar dit ging om nisatorische redenen bij de VAK door. Als compromis is deelname i algemene audiëntie en een gespn kardinaal Simonis uit de bus gero! lisch vond dit een goede oplossing, Een investering van 5,5 miljoen gulden moet het Bijbels Openluchtmuseum in Heilig Landstichting van de ondergang redden. Achterstallig onderhoud, verlevendiging van de col lectie, verbetering van de infrastructuur, groei van het bezoekersaantal en structurele subsidie: dat al les is nodig om het muse um de volgende eeuw bin nen te loodsen. heilig landstichting anp Zonder een broodnodige kwali teitsverbetering zal het Bijbels Openluchtmuseum „binnen enkele jaren afglijden naar een situatie waarin een proces van achteruitgang te voorkomen noch te stuiten is", waarschuwt de directie in het beleidsplan Geloof in de toekomst. „Het museum houdt dan op te be staan." Het van oorsprong rooms-ka tholieke museum heeft zich in de loop van zijn 88-jarige ge schiedenis ontwikkeld tot een educatief instituut dat ook leuk wil zijn. De bijbel en de daar mee verbonden religieuze cul tuur staan centraal. Het muse um kampt echter nog steeds met een verouderd imago. „Veel mensen gingen het be schouwen als een fossiel van de katholieke emancipatie." Het museum wil tegenwoordig oe cumenisch zijn. Bovendien is de aandacht voor jodendom en islam gegroeid. In 1997 bezochten 120.000 mensen het museum. Uit on derzoek blijkt dat de meerder heid naar Heilig Landstichting afreist uit interesse voor gods dienst en bijbel (46 procent) of belangstelling voor de daarmee verbonden culturen (36 pro cent). De aantrekkingskracht op ouderen en dagjesmensen die op recreatie uit zijn, blijkt af te nemen. Het moet dus levendiger, concludeert de directie. Meer figuranten in historische kos tuums, 'sfeerverhogende objec ten' en attracties voor kinderen zijn onderdeel van het plan. Het bezoekersaantal moet daardoor groeien naar 150.000 per jaar. Het grootste probleem van het museum is het gebrek aan structurele subsidie. Door een kleine staf, de inzet van bijna honderd vrijwilligers en het be knibbelen op onderhoud kan het de jaarlijkse uitgaven van 1,4 miljoen gulden voor circa 80 procent (1,1 miljoen) zelf be kostigen. De voorgenomen in vestering leidt naar verwachting tot een jaarlijks tekort van drie ton. Om dat te dekken, zoekt de directie structurele steun bij overheden, instellingen en ker ken. r!M Foto uit de archieven o Leidsch Dagblad JtCffiEl Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Donderdag 16 Maart OFFICIËELE KENNINSGEVING - Drankwet - Bur gemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennnis, dat door Andries Harteveld, wonende alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, in het perceel v.-d.-Werfstraat No. 38. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. Was, Burgemeester; Van Heyst, Secretaris. LEIDEN - Te Delft schijnt hetzelfde noodlot op de Studenten-roeivereeniging "Laga" te rusten, dat de vorige twee jaren aan "Njord" zooveel goede krach ten onttrok: verscheidene uitstekend gebouwde roeiers, die veel voor de toekomst beloofden, wer den om kleine hartgebreken afgekeurd, zoodat de beschikbare schare voor het vormen van jonge ploe gen, helaas! aanmerkelijk is ingekrompen. Te Lei den is men druk in de weer met het oefenen der jonge twee's voor den voorjaarswedstrijd. Er zijn thans vijf ploegen voor bezig, waaronder werkelijk veelbelovende krachten gevonden worden, zoodat eronder hen wel een paar zijn, die als boegen voor de oude vier kunnen in aanmerking komen. Eerst na den wedstrijd zal de oude vier worden samenge steld. GEMENGD NIEUWS - Men meldt uit Napels, dat de uitbarsting van den Vesuvius sedert enkele da gen in sterke mate is toegenomen. RIJNSBURG-Vóór 1,5 jaar werd van vereerders van Spinoza een geldelijke bijdrage gevraagd voor de inrichting van het toen reeds aangekochte huisje te Rijnsburg, waar Spinoza eenige jaren van zijn le ven heeft doorgebracht. Thans is dat huis hersteld en als 'Spinozahuis" ingericht, en zal den 24sten Maart worden ingewijd. Voorzitter der vereeniging "Het Spinozahuis" is prof. Bolland, te Leiden. Zaterdag 16 maart LEIDEN - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zal de lijst van de WD er voor veel mensen een beetje vreemd uitzien. Vreemd, om de vele nieuwe namen. Al leen de eerste drie mensen van de lijst hebben thans zit ting in de fractie. Bekend is dat de beide WD-wethou- ders, mevrouw Den Haan (CRM) en dr. Duyverman (on derwijs) niet zullen terugkeren. Ook fractievoorzitter An- nelien Kappeyne van de Copello keert niet weerZij zal zich toeleggen op het werk in het parlement. Aanvoerder van de liberale fractie zal nu worden Cor El- zenga, 38 jaar, getrouwd, twee zoons en zaadteeltcontro- leur van professie. Hij werkt in Voorburg en zit nogal eens in het buitenland. Logische vraag is dan: kan het raads werk (en binnenkort dus het voorzitterschap van de frac tie worden verenigd met het werk, dat niet in Leiden is? LEIDEN -Teekens' Slagerijen willen een vlees- en vlees- warenfabriek beginnen in het complex van Olga Matras sen aan de Hansenstraat nabij de Haarlemmer Trekvaart in Leiden. Olga is verhuisd naar de Evertsenstraat. Teek ens wil dat aan een voorwaarde wordt voldaan. Het vooral de laatste jaren sterk gegroeide slagersbedrijf, dat zijn bakermat in Leiden vond, heeft aan het gemeentebestuur bestrating gevraagd van de grasstrook tussen het Olga- complex en het openbaar slachthuis als verbinding van de twee bedrijven. Op deze plaats zou ook de entree van het Teekens-bedrijf moeten komen. De grond is in eigen dom bij de gemeente. De vleeswarenproduktie voor de ei gen filialen en derden, waaraan Teekens levert, ge schiedt nu achter de zaken aan de Lange Mare in het krappe centrum van Leiden. Het Olga-complex biedt veel meer ruimte. LEIDERDORP - Het grote wegrestaurant bestaat vijfjaar. Het gebouw, met een capaciteit van 280 bezoekers in één keer, staat in de schaduw van het Elisabethzieken- huis, vlak aan de Rijksstraatweg Rotterdam-Amsterdam. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD moergestel guido de bruin Steeds meer 'oudere jongeren' melden zich bij de seminaries. Juist bisdommen die de kerk leer onverkort handhaven, trek ken kandidaat-priesters. Cu riekardinaal Dario Castrillón Hoyos, verantwoordelijk voor het Vaticaanse beleid inzake het priesterschap, houdt moed. „De crisis waait over." Castrillón (69) was gisteren op uitnodiging van de behou dende rk-beweging Opus Dei in Nederland om ongeveer vijfig priesters over hun ambt te on derhouden. Het priesterschap, door Jezus zelf 'in de boezem van de Kerk' geplant, is onver gelijkbaar en onvervangbaar, was zijn boodschap. Van lapmiddelen of afwijkin gen van de kerkleer om het te kort aan priesters op te vangen, moet het hoofd van de Vati caanse congregatie voor de clerus dan ook niets hebben. Voor ruimere bevoegdheden voor pastoraal werk(st)ers of een discussie over het celibaat moet men niet bij Castrillón zijn. Pastoraal werk(st)ers moeten de bevoegdheid krijgen om de doop te bedienen en huwelij ken in te zegenen, vindt bij voorbeeld de beroepsvereni ging van rk-pastores in Neder land. Geen sprake van, oordeelt de Colombiaanse kardinaal. Priesters zijn nu eenmaal de 'specialisten van de sacramen ten'. Als je het aan je hart hebt, ga je niet naar de eerste de bes te arts maar raadpleeg je een cardioloog. Leken mogen meewerken in de wijngaard van de Heer maar de gewijde priester als verte genwoordiger van Christus kunnen ze niet vervangen. Nie mand minder dan Jezus zelf spreekt door de mond van de priester. De 'wijsheid van deze pastoraal werker of gene pro fessor' kan daar niet aan tip pen. Sommige 'misleide' geestelij ken denken echter dal ter gelijk is aan een g! lovige. „De leer vano duidelijk, maar het sommige mensen is het op de toepassinga zegt de kardinaal stiet Castrillón glimlacht als het celibaat als m: stakel voor priesten ter sprake komt. is geen probleem ma; schenk van God. rijkste probleem is ja; gen de Heer. Wie ja i geen problemen meer Ook Castrillón we? priesterschap 'op vet wordt aangevochten zelfs afgewezen'. Mag baart hem steeds r gen. „De problemen meer zo groot als in d; ventig." Met vreugd 'oudere jongeren' als arts of advocaat o[ zich bij een seminal melden. „Christus is; houden Europese r het priesterschap te rt Wereldwijd is priesterstudenten in i pen twintig jaar met; gestegen, meldt hij Ook in Europa en de Staten is de situatie i even treurig. Castrillón citeerde stemming aartsbissd tiss van Omaha in de groei van het aantal; ten in zijn bisdom aan zijn on wankelt) aan paus en kerkle mensen willen ziet Curtiss niet binden bisdom of aan pen die afwijking v leer toestaan of neger Kardinaal Simonis moeite die veel mens priesterschap hebber de heersende cultuur. Het accept een van boven c er niet meer bij. „Öot vige mensen die c ademen, krijgen in soms ademhalingsi! den." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 5323 58 Familieberichten: 023-531 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315! ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 RUBRIEKSADVER1B Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMEN1B bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt het automatisch afschrijven val abonnements- geld, ontvang»! betaling. VERZENDING PER? Voor abonnementen die per pof worden verzonden geldt een lei aan portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD OP 0 Voor mensen die moeilijk lei hebben of blind zijn (of eeni leeshandicap hebben), is eer van het regionale nieuws uitl Dagblad op geluidscassettets informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken led K N H U I l ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14