reiden Regio Recordwinst voor EWR eiden krijgt achtapotheek Leiden is toch zeker Rotterdam niet?' 'Maak geen millenniumbaby' Kaalslag in park Cronesteyn I linderen houden van u, al vinden ze u af en toe een „cr.man 071-5366414 pi v-chff hfrman loiistra 071-6356430 yoor inwoners regio utminkhorst 5 van de Leidse regio als ze 's nachts medi- odig hebben, deze in jeuwe apotheek in Leiden En. De apotheek, Nacht- t geheten, gaat op 9 april - is de vervanging vande VIM wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 üenst- 'Nachtwacht' open op 9 april ne. ue k vesti- ,ii rijg1 °n" Jv ft in het ^11 lalig na- i istorisch mm aan de Doezastraat. nachtapotheek komt er it de klanten er meer mee ld zijn, zegt apotheker Smakman van Apotheek choten. ,,'s Nachts heb- ïensen moeite om er ach- komen welke apotheek er heeft. Het is best een >em als je niet weet waar in moet." Kortom, de 23 iwerkende apotheken in Voorschoten, Leider en Oegstgeest vinden dat en beter af zijn wanneer de nachtelijke uren altijd plek terecht kunnen, hebben de apotheken leer gemak van een cen- wnt. „De bestaande rege- :ursfetekent ook een extra be- voor het personeel in de Éken." In de nachtapo- gaat alleen personeel dat zelf heeft gekozen uren in de nacht. Bo en is de nieuwe vestiging e:- in Leiden 'helemaal toegerust op de nachtdienst'. „Er kan geen lijfelijk contact zijn met de assistente. Mensen komen in een portaal en kunnen niet de apotheek in. Dat is een veilig idee. Als iemand komt en zegt: 'Ik moet en zal methadon', dan willen we dat onze assistentes beschermd zijn. Ze mogen niet aangevallen of beroofd kun nen worden." De nacht apotheek ver vangt de ver schillende nachtdiensten van de apotheken in de vier ge meenten. Doordeweeks is de vestiging tussen negen uur 's avonds en acht uur 's morgens geopend. In de weekeinden tot tien uur 'sochtends. De week enddiensten blijven gewoon. Het was onmogelijk om iede re gemeente een nachtapo theek te geven, zegt Smakman. „Dat is onbetaalbaar. In Voor schoten komen ze in zeven nachten voor hooguit een twee recepten. Het is veel te duur om dan een hele week een assistente te laten werken. We hebben overigens bijgehouden hoeveel recepten er 's nachts worden afgegeven. We kunnen het met een apotheek af." De apotheken hebben een ruimte gehuurd van het Leidse artsenlab, de nieuwe bewoner van het voormalige natuurhis torisch museum. De ingang van de nachtapotheek komt aan de Doezastraat. leiden Er wordt flink gesnoeid in park Cronesteyn. Medewerkers van De Zijl Bedrijven, de beheerder van het polderpark, zijn deze week druk bezig met het snoeien van de grienden. Grienden zijn stamloze knotwilgen die eens in de zoveel jaar bijna tot op de grond toe worden terug gesnoeid. Op de nu nog kale stronken groeien de komende tijd weer nieuwe uitlopers waardoor weer een dicht woud ontstaat. FOTO HENK BOUWMAN 'essor Boer pleit voor gezaghebbende stijl van opvoeden CERRY VAN BAKEL luder te zijn en ga niet op je hurken zitten. ;n hebben een ouder nodig en ze houden in u, al vinden ze u soms een zeur." Prof. oer van Curium, het centrum voor kinder- ïdpsychiatrie in Oegstgeest, hield gister- ruim tweehonderd ouders en docenten op uinocollege in Leiden voor dat je niet bang ijn voor de generatiekloof. Boer gaf, ter ere derde verjaardag van het Aquinocollege, ring over verschillen in opvoedstijlen voor Tussen de twee uitersten, autoritair en sief (het kind mag alles zelf bepalen), zette gezaghebbende stijl neer. Stel grenzen, :g ook uit waarom en geef je kind geleide- meer verantwoordelijkheden zonder hem helemaal uit het oog te verliezen. Toe- pafstand. i-scholier Bart de Bruin (15 jaar) was een weinige leerlingen onder de toehoorders. „Mijn ouders wilden graag dat ik meeging, maar ik had er zelf ook wel belangstelling voor. Mijn ouders zijn meer gezaghebbende opvoeders. Ze doen het niet zo slecht, al vinden ze het soms moeilijk om me los te laten. Ik hoef nog niet he lemaal mijn eigen gang te kunnen gaan, maar ik wil ook niet dat ze alles precies vastleggen." De eigen ervaringen van Boer als vader van een dochter van zestien, klonken het publiek bekend in de oren. „Ik mag haar wel brengen en halen van feestjes, maar dan moet ik om de hoek in de auto wachten. Veertien- tot zestienjarigen weten wel dat ze hun ouders nodig hebben, maar het staat zo kinderachtig." Ook Bart wil liever niet dat zijn ouders al te nadrukkelijk aanwezig zijn. „Maar voor meisjes is dat geloof ik nog erger. Bij jongens speelt dat minder. Maar mijn vader hoeft van mij ook niet binnen te komen op een school feestje." Boer doet zijn best de ouders gerust te stellen en niet al te stellige adviezen te geven. „Er is niet één goede stijl van opvoeden. Ik wil alleen wat aanbevelingen doen. Ouders moeten zich vooral zeker voelen en zelf durven handelen. En dat is vaak moeilijk als je kind in de pubertijd komt. Hoe gezaghebbend wil je zijn. De laatste vijftig jaar is de pubertijd gemiddeld met twee jaar ver vroegd. Meisjes beginnen tussen de tien en de dertien jaar te menstrueren. Maar aan de andere kant worden jongeren maatschappelijk later vol wassen dan vroeger. Je hebt wel vijf, zes jaar die grote slungels in huis, die eigenlijk nog kinderen zijn." Het ideaal uit de Linera-reclame waarin moe der en dochter als niet te onderscheiden worden voorgesteld, is niet aan Boer besteed. „Ik vind dat meer een probleem van volwassenen die niet volwassen willen zijn. Je hoeft als ouder niet door de knieën te gaan en het jargon te gebruiken van jongeren, daar krijg je echt geen respect mee." Uit het onderzoek dat Boer aanhaalt, blijkt dat kinderen met autoritaire ouders en permissieve ouders het even goed of slecht doen. Maar kinde ren die gezaghebbend worden opgevoed scoren beter. Juist de combinatie van aandacht en be langstelling voor het kind met duidelijke regels en eisen, blijkt goed te werken. En hetzelfde geldt voor scholen. De grootte van de klassen, de aan dacht voor creatieve vakken, de staat van het schoolgebouw, het doet er allemaal niet toe, be toogt prof. Boer. Leerlingen reageren wel positief op een klimaat dat gericht is op werken en leren, waar gestructureerd les wordt gegeven door do centen die enthousiast zijn over hun eigen vak. Die niet automatisch hun lesje afdraaien, maar kinderen weten te boeien. Boer: „Je moet kinde ren laten merken dat je geïnteresseerd bent in hoe ze hun leven inrichten. Dat je weet waar ze zijn. Niet te gauw genoegen nemen met een vaag verhaal, maar vragen blijven stellen. Soms zullen ze je een zeur vinden en je zult ook wel eens con flicten hebben. Dat is alleen maar gezond. Je moet je niet buitenspel laten zetten." ad niet veel gescheeld of 1 zich bedrogen en be- gevoeld. Echt niet veel: ag of vijf. Marga Kruize, lige burger in het kwa- ergert zich rot aan de :r waarop ze bijna zonder te te weten een huis had ht in de Bakker Korff- Ze keek er echt naar uit iar goedkope, maar zeer e huurwoning in de Ge- tstraat in te ruilen voor ieuw huis in Groenoord, ude en gezellige woon- an Leiden. Niet dat er iets st koophuis mankeert, et er op papier althans tisch uit: vier slaapka- veel bergruimte, zonne- en perfecte isolatie, illeen één minpuntje iver noch de makelaar de gemeente heeft gerept. Een klein detail dat de potenti ële koper eigenlijk wel zou moeten weten voordat hij de koopakte tekent. Aan de over kant van de eengezinswoning verrijst namelijk binnen ander half jaar Groenoord Plaza. Dat betekent twee kantoortorens van zo'n zestig meter per stuk met aanleunende congreszalen en bijbehorende parkeergara ge. Dat betekent het einde van de intieme laagbouw en het rustige buurtje. Toch zijn Marga Kruize en haar partner Peter Broos volledig in het ongewisse gelaten over de grootse nieuwbouwplannen voor het Groenoordhallencom- plex. Van de gemeente hebben ze geen brief ontvangen of een uitnodiging voor een voorlich tingsbijeenkomst, niks. Marga Kruize windt zich daar flink De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad over op. „De gemeente Leiden heeft het graag over mondige burgers die goed geïnformeerd moeten worden. Daar is hier geen sprake van. Als ik het nieuws niet toevallig had opge vangen was ik voor een voldon gen feit komen te staan." Kruize spreekt over een onpro fessionele en klant-onvriende lijke behandeling van de ge meente. „De gemeente had zelf het initiatief moeten nemen om ons voor te lichten. Daartoe had ze alle gelegenheid op de lotingsavond voor de acht wo ningen in januari. Toen is er echter met geen woord over de bouwplannen gesproken, on danks vragen van het publiek. Ook een telefoontje naar de ge meentelijke dienst 'bouwen en wonen' bracht me geen duide lijkheid. 'Dat is koffiedik kijken' kreeg ik van de ambtenaar te horen. Ik vind dat de gemeente echt tekort is geschoten. Als ik onvoorbereid mijn handteke ning had gezet, had ik me be kocht en bedrogen gevoeld. Het is wel duidelijk dat de ge meente geen idee heeft hoe groot de stap is om je eerste huis te kopen. De koper heeft toch het recht om alle feiten te kennen in de overweging die hij maakt, zeker als het om dit soort hoogbouw gaat? Door de ze gang van zaken daalt het vertrouwen dat je als burger hebt in de overheid." H. van Leeuwen, coördinator van het nieuwbouwproject Bakker Korffstraat, laat na in tern overleg weten niet publie kelijk te willen reageren op de verwijten over onprofessionali- teit van de potentiële koper. „We voelen niets voor een dis cussie via de krant. We nemen persoonlijk contact op met me vrouw Kruize en de andere ko pers om de onvrede te peilen." Ondanks het vooruitzicht van de hoogbouw aan de overkant, hebben Kruize en Broos toch verleden week voor het huis in de Bakker Korffstraat getekend. Als je in Leiden dichtbij het centrum wilt wonen en nieuw bouw zoekt, heb je niet veel keus", motiveert Kruize de be slissing. „Er zijn zo weinig nieuwbouwprojecten in de stad dat ik niet kan zeggen: 'Laat dan maar zitten'. We wo nen hier zo krap met een kleine huiskamer en één slaapkamer tje dat ik niet wil wachten op Roomburg." Kruize overweegt nu een bezwaarschrift in te die nen over de hoogte van de kan toortorens. „Ik begrijp best dat het complex een betere uitstra ling kan gebruiken maar met zeventien verdiepingen raakt de verhouding met de omge ving zoek. Leiden is toch zeker Rotterdam niet?" Zorg Zekerheid Voor zorg zekerheid. Inder daad, daar kwamen ze voor, die twee witte zwanen die alweer een jaartje of wat hun nest bouwen op het braakliggende stukje weiland achter Holiday Inn. Voor de zekerheid dat er een plekkie was om de zorg voor het aanstaande kroost op zich te nemen. Een ideaal stek kie, want er zijn slootjes en er is nestmateriaal en voedsel vol doende voorhanden. Althans, dat was tot nu toe het geval. Maar inmiddels is de situatie ter plekke drastisch gewijzigd. Het begrip zorg zekerheid heeft wat dat zwanenpaar be treft een geheel andere beteke nis gekregen nu de firma Zorg en Zekerheid - in verzekeringen - een claim op het land heeft gelegd voor de nieuwbouw van Het zwanenstel zwemt een beetje verloren rond bij de plaats waar ooit zijn broedgebied was. het bedrijf. Nietsvermoedend zat het tweetal nog in zijn over winteringsoord te broeden op mooie lenteplannetjes of 'hup' dat ging hun landje op de schop. Letterlijk, want het is nu één grote bouwput. Overigens tot aan het eveneens in aan bouw zijnde transferium aan toe. Ze hebben nog een stukkie ruimte over, bij het vijvertje achter het gebouw van een an- FOTO HIFLCO KUIPERS der verzekeringsbedrijf. Veel is het niet en tot een nest is het - misschien mede daarom - nog niet gekomen. Wat doelloos zwemt het paartje maar wat in het rond. Blijven of vertrekken naar elders lijkt het dilemma. Zekerheid, tja. Het is toch maar een betrekkelijk begrip. suzanne barbier ad van kaam Geméenten krijgen zes miljoen Met het ongekend goede bedrijfsresultaat over 1998 van 55.3 miljoen gulden doet het regionale energiedistribu tiebedrijf EWR afstand van zijn autonomie. De raad van commissarissen stelt voor zes miljoen gulden van de winst als dividend uit te keren aan de gemeentelijke aan deelhouders. Zo'n 50 miljoen wordt aan de algemene re serve toegevoegd. Algemeen directeur H. Feitsma maak te dit gisteren bekend. leiden wim koevoet In voorgaande jaren boekte EWR bedrijfsresultaten van zo'n 18 tot 21 miljoen gulden. De oorzaak voor de enorme sprong in 1998 is de zogenaam de lease-in lease out overeen komst die het bedrijf in het ver slagjaar heeft gesloten met een Amerikaanse investeerder. „Die heeft ons gasnet geleast en on middellijk weer teruggeleast. Dat leverde hem een gigantisch fiscaal voordeel op omdat hij extra afschrijvingen kon plegen. Hij heeft ons een stukje van zijn voordeel gegeven." Volgens Feitsma is de grote sprong die EWR maakt met het bedrijfsre sultaat incidenteel. „Je kunt niet telkens je gasnet leasen. De overeenkomst die we heben ge troffen, heeft een looptijd van twintig jaar." Wel bestaat de mogelijkheid dat voor het elek triciteitsnet een vergelijkbare fi nanciële constructie wordt be dacht. Feitsma maakt korte metten met de suggestie dat een bedrijf met goede bedrijfsresultaten gedurende een reeks van jaren in elk geval niet uit nood hoeft te fuseren. „Het resultaat be draagt drie procent van de om zet. Een gewoon bedrijf dat op de commerciële markt opereert en zo'n resultaat boekt, gaat failliet. Wij moeten op de geli beraliseerde markt betere cij fers tonen. Zo niet, dan gaat, eh, hier het licht uit." Belangrijkste oogmerk van de fusie, stelt Feitsma, is schaal vergroting. „We hebben wel eens overwogen om met bedrij ven in het Westland en Del fland te fuseren maar die bie den onvoldoende schaalvergro ting. Hoe groter je bent, hoe scherper je kunt inkopen. Dat wordt zeker in de verdere toe komst van belang, als ook wat kleinere bedrijven en de gewo ne huishoudens vrij zijn in hun keuze van energieleverancier." Op Feitsma's verlanglijst staat nog wel het energiebedrijf in Utrecht, dat hij als een 'hoek steen' beschouwt. De omzet van EWR over 1998 bedroeg 716 miljoen gulden, een lichte stijging met twee mil joen gulden. De verklaring hier voor is een toename van het aantal klanten in het leverings- gebied. De afzet van alle EWR- -producten (elektriciteit, warmte, water en gas) nam in Na 150 jaar einde aan monopolie leiden wim koevoet Na het definitieve fusiebe- sluit, eind deze maand, van de aandeelhouders, is de sa mensmelting van EWR met ENW, NUON en Gamog een feit. .Aan een monopolie van 150 jaar komt een einde", al dus algemeen directeur H. Feitsma gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers over 1998. De fusie, die moge lijk nog in gevaar komt door de opstelling van de provincie Gelderland, gaat gepaard met de omwisseling van het be staande aandelenpakket. In de nieuwe situatie neemt de zeggenschap van de gemeen ten nog meer af. Volgens Feitsma hebben de aandeelhouders toch al niet meer zo veel te vertellen. „Zij mogen nu nog de tarieven goedkeuren, zij het binnen bepaalde marges die de mi nister bepaalt." Enerzijds be treurt de directeur de op han den zijnde fusie. Anderzijds noemt hij haar onvermijde lijk. Zonder fusiepartners zou EWR volgens de directeur hooguit nog een jaar of vijf overleven om vervolgens te worden ingelijfd 'door een of andere Amerikaanse slokop, die het bedrijf uiteenrijt en in stukken doorverkoopt'. Voor Feitsma zelf betekent de fusie dat hij lid wordt van de nieuw te vormen raad van bestuur. .Algemeen directeur is de mooiste functie die er is. Nu word ik slechts lid van een clubje van vier." De klant merkt, zeker op korte termijn, niet veel van de veranderingen. Hooguit zal hij moeten wennen aan de nieuwe naam NUON-ENW. alle gevallen toe maar de kleine groei van de gasafzet (met één procent tot 893 miljoen kubieke meter) was beduidend minder dan gedacht. De relatief hoge buitentemperaturen in de eer ste en laatste maanden van 1998 worden als de boosdoe ners beschouwd. Hoofd verloskunde LUMC: leiden onno havermans Wie probeert een zogeheten millenniumbaby te verwek ken neemt een groot risico. Door een tekort aan verlos kundigen, kraamverzorgsters en verpleegkundigen drijft een geboortepiek de zorg voor moeder en kind in het nauw. Dat kan de gezondheid van de borelingen en hun moeders in gevaar brengen. Met die waarschuwing komt de Leidse hoogleraar foetale geneeskunde prof. dr. H.H.H. Kanhai, hoofd van de afdeling verloskunde in het LUMC. „We moeten een geboorte- piek sowieso voorkomen en helemaal voor zoiets onzin nigs als het krijgen van een millenniumbaby. Kanhai wijst er op dat er nu al een ernstig tekort aan ver loskundigen is. Dat heeft te maken met de kleine geboor tegolf, waarvan al enkele jaren sprake is. Bovendien neemt de vraag naar zorg toe. „Er worden wat meer kinderen geboren. Daardoor neemt ook het aantal vroeggeborenen toe. Verder is er meer sprake van IVF en hormonale stimu latie bij de moeders. En de leeftijd waarop vrouwen kin deren krijgen ligt nog steeds redelijk hoog, wat de kans op problemen verhoogt. Demo grafen verwachten dat die golf nog wel twee jaar aanhoudt, daarna wordt het hopelijk minder." Paren die op 1 januari 2000 hun kind zouden willen krij gen, moeten dezer dagen aan de conceptie werken. RTL4 zag onlangs af van een the maprogramma om de ver wekking van millenniumba- bies te stimuleren, maar de zender heeft de verwachtin gen al wel opgepept. Onvoor zichtig, vindt Kanhai, want naast het personeelstekort heerst ook nog onzekerheid over de millenniumbesten digheid van de ziekenhuisap- paratuur. „Wij hebben in het LUMC afgesproken om elke ingreep die uitstel kan dulden over de jaarwisseling heen te tillen en alleen acute zaken te behan delen. Geboorten zijn natuur lijk acuut, maar hoe aardig het ook is om nu zwanger te raken, ik zou het risico niet lopen. Daar komt nog bij dat in slechts drie procent van de gevallen vrouwen op de uitge rekende datum bevallen. En ik denk niet dat er in Neder land één gynaecoloog te vin den is die de bevalling vanwe ge het millennium zal willen opwekken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13