eiden Regio Leiden Promotie VVV rekent op meer aanloop Mandela opvallend aanwezig op universitaire studiemarkt Indernemers aan ichthovenerweg illen helderheid Jongerenbeleid in Leiden: veel praten, weinig actie Willem van den Bergh nog steeds gesloten gemeenschap iuschka moet op proef llegaal door Breestraat 'Wij verkleinen afstand tussen stad en platteland' Scholengemeenschap Driestar naar Leiden MDAC 15 MAART 1999 tVVlM WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 jekeuringen na alcoholcontrole npENj Bij een alcoholcontrole in en om Leiden zijn zaterdag- jgcht 11 automobilisten betrapt. De controle werd gehouden nde Lammenschansweg, de Haagweg en de Leidseweg in oorschoten. )ronken passagier Een dronken man heeft dit weekeinde voor de nodige ischudding gezorgd op de Wassenaarseweg. De man was in Bollenstreek op de bus gestapt met een fles jenever. Bij het itstappen op de Wassenaarseweg waggelde hij enkele passen ui tot verbijstering van de omstanders pardoes een sloot in te ipen. Enkelen van hen haalden hem weer op het droge. Voor jntrole is hij naar het LUMC gebracht. .eiderdorper gewond )0en» Een 54-jarige automobilist uit Leiderdorp is zaterdag op Voorschoterweg licht gewond geraakt. De man had te laat in gaten dat de voor hem rijdende auto remde voor het rode cht en klapte er bovenop. Hij klaagde over pijn in de borst en voor onderzoek naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp ebracht. Zwaargewonden bij ongeval Een 34-jarige bestuurder en zijn 30-jarige passagiere uit Föeterwoude-Rijndijk zijn zaterdag zwaar gewond geraakt bij Cnongeval op de NI 1. De man zag te laat dat op de oprit naar jeA4 een auto stilstond voor het stoplicht. De twee moesten jjor de brandweer uit hun auto worden gehaald. Beiden zijn fear het LUMC vervoerd. |ÉVAN DERTOOLEN ondernemers aan de Acht- venenveg zijn de tegenstrij- e signalen van het gemeen- estuur beu. Onlangs kregen te horen dat de Leiderdorp bedrijventerrein aan de hthovenerweg het liefst zou uggeven aan het Groene in. Nu ligt er weer een rap- rt op tafel, waarin wordt ge- iit voor een nieuwe randweg ïgs de oostkant van de A4. lie randweg kan je niet los 'ffa n van de uitspraken die de meente over het bedrijven- rein gedaan heeft", zegt R. eren van verhuisbedrijf Bas rkroost. u week bracht wethou- "V rV. Molkenboer een rapport -l|n onderzoeksbureau ludappel Coffeng naar bui- Daarin staat dat met een raJeg langs de A4 de verkeers- ja: uk op de zuidoostelijke punt n Leiderdorp flink afneemt, n fors deel van die overlast ïrdt veroorzaakt door de be- ijven van de Lage Zijde. „Een randweg is op zich een [komst. Het betekent een kor- ,e. re aansluiting op Amsterdam Den Haag", zegt verhuizer etojKren- Wel heeft hij de voor- t u ur voor een doorsteek direct od, naf de Lage Zijde. H. Koen, recteur van Vliko, sluit zich aan. ,,Op deze manier i dos je de mensen aan de I'. EDEN RUUD SEP eveiligingsbedrijf Huschka loet nog minimaal zes maan- 'tn wachten op haar felbegeer- e Breestraat-pasjes. De com- ïissie voor beroep- en be waarschriften van de gemeen- Leiden adviseert dat Huschka 'n half jaar lang bijhoudt wan- iter het bedrijf door de Bree- ff' haat moet rijden. Na zes In laanden bekijkt de gemeente f het gebruik zo regelmatig is, een speciaal toegangskaart - op zijn plaats is. Huschka legt err iich op dit moment neer bij de litspraak van de commissie. commissie volgt in haar •ordeel het compromis dat in ecember werd voorgesteld door de gemeentelijke afdeling 'tadstoezicht. Stadstoezicht ^ndt dat het beveiligingsbedrijf LEIDEN SUZANNE BARBIER Allochtone maar ook autochtone jon geren vinden dat de gemeente te wei nig naar hun wensen luistert. Nogal wat partijen in de politiek, maar ook in het jongerenwerk zelf, hebben de laat ste maanden duidelijk gemaakt dat ze die ontevredenheid graag willen weg nemen. Over de vraag hoe dit moet ge beuren of juist niet, schijnen de be trokkenen het alleen niet eens te kun nen worden. Wat voor problemen hebben jongeren eigenlijk en moet je die stedelijk of op wijkniveau aanpak ken? Illusies dat een politiek café op de zondagmiddag in De Burcht daar ver andering in brengt, hadden de aanwe zigen hoogstwaarschijnlijk geen van allen, maar extra aandacht kon het on derwerp 'Jong zijn in Leiden' volgens de organisatoren Groen Links en PvdA-Leiden goed gebruiken. PvdA- gemeenteraadslid en deelnemer aan het debat, Hassan El Houari, verdedig de het standpunt van zijn partij dat de gemeente een wijkgerichte aanpak moet hanteren. Die methode in het sociaal-culturele werk maakt het vol gens hem gemakkelijker om de betrok ken instanties en de bewoners op de locatie te benaderen. Jongerenbeleid is in zijn visie oplossingen zoeken voor de problemen van zo'n vijftien procent van alle jongeren. Het gaat om men sen die hun school niet afmaken en moeite hebben met het vinden van een baan. Het moet niet overdreven worden, vindt hij: zeker tachtig pro cent doet hij gewoon goed. Daarnaast moet de gemeente constant op de hoogte blijven van wat de jongeren zelf vinden. Jongerenparticipatie ver dient veel aandacht, beklemtoonde hij. Aandacht voor jongeren is een pri ma zaak, zo maakten Hassan, Aziz en Mohammed die in het panel zaten duidelijk, als er vervolgens maar iets mee gebeurt. En dat is naar hun me ning niet het geval. De drie jongens van vijftien en zestien jaar vinden dat allochtone jongeren niet serieus wor den genomen. Ze begrijpen niet dat ie dereen blijft praten en onderzoeken terwijl zij heel goed weten wat ze wil len. Ze willen een eigen plek in het buurthuis 't Spoortje die ze zelf mogen opknappen en inrichten en het liefst ook zelf besturen. ,,Er is ons al heel vaak gevraagd mee te praten. Daarop zijn we met voorstellen gekomen die de politiek bekend zijn. We willen bij voorbeeld graag een welzijnswerker die huiswerk- en stagebegeleiding ver zorgt. Daar doet de gemeente niets mee. Er wordt alleen opnieuw een dis cussie gevoerd. We missen de actie." Jongerenparticipatie in Leiden is in hun ogen een hol begrip. „Onze broers zaten vijf jaar geleden ook al in zo'n soort forum om hun mening te geven. Ik denk dat mijn jongste broer tje er ook nog wel zal zitten, als het op deze manier doorgaat." Jongerenopbouwwerkster in Leiden Noord, Renske Geertsma, was het niet eens met de jonge panelleden. „Er ge beurt wél wat, ook al duurt het heel erg lang: 't Spoortje is inmiddels weer begonnen met inloopuren." Dat het allemaal wat sneller kan, moest ook zij bekennen. „De jongeren weten heel goed wat ze willen, luister daar ook naar. Jongeren zijn gewone wijkbewo ners die gelijk moeten worden behan deld." Over hoe de door de PvdA bepleite wijkaanpak vorm moet krijgen, ver schilden de aanwezigen flink van me ning. Als elke 'subclub' onder de jeugd per stadsdeel een eigen locatie of plek zou krijgen toegewezen, kost dat de gemeente heel veel geld. Als oplossing werd een grotere mobiliteit voorge steld, zodat bijvoorbeeld de skaters uit de hele stad zich in de Stevenshof ver zamelen en de hakkers verkassen naar De Kooi. Organisatie verhuist van Stationsplein naar Stationsweg Achthovenerweg niet van de verkeersoverlast. Maar verder is een randweg een prima idee." De ondernemers snappen echter niet hoe ze de geluiden over zo'n nieuwe weg moeten rijmen met het signaal, dat het maar afgelopen moet zijn met het bedrijventerrein. De ge meente kan weliswaar niet rechtstreeks ingrijpen, maar wel een stevig ontmoedigings beleid voeren. De ondernemers vatten de gemeentelijke uitla tingen in die richting zeer ern stig op. Boeren: „Wij denken aan uitbreiding met nog een pand. Maar elke groei wordt op deze manier gestagneerd. Wij hebben onze voelhorens al uit gestoken in Sassenheim." Boeren doet een oproep aan de gemeente: „Waarom nodi gen de wethouders alle bedrij ven niet eep keer uit. We willen best meepraten en meedenken, maar dan moeten we wel de kans krijgen." Projectontwikke laar T. Bavelaar brengt nog een andere tegenstrijdigheid te ber- dè. „Een heel groot deel van het verkeer komt van Vliko." Bave laar verwijst naar de inspannin gen van de gemeente om Vliko te verplaatsen naar een locatie buiten het dorp: .Als Vliko weg is, is een groot deel van het pro bleem weg. Dan kan je beter daar serieus werk van maken, in plaats van nu weer over een nieuwe weg praten." Leiden Promotie VW gaat verhuizen. Per 1 juni zetelt de organisatie in een pand aan de Stationsweg, naast de vestiging van de ANWB. Met die verhuizing denkt Leiden Promotie aanmerkelijk meer klanten te trekken dan nu het geval is en daarmee de stad nog beter voor het voet licht te kunnen brengen. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Tellingen hebben uitgewezen gens de organisatie veel meer dat jaarlijks zo'n 500.000 men- perspectief. Hoewel het slechts sen het huidige onderkomen een paar honderd meter af ligt aan het Stationsplein passeren, van de huidige plek, is de Zo'n 85.000 komen daadwerke- stroom passanten daar vele malen groter. Jaarlijks lopen zo'n vijf miljoen mensen door de Stationsweg. Het ligt dan ook voor de hand, zegt Leiden Promotie, dat het bezoekers aantal behoorlijk zal stijgen. Daar komt nog bij dat pas santen door de glazen pui veel beter zicht hebben op datgene wat de winkel heeft te bieden, naast toeristische informatie. En verreweg het grootste deel van de inkomsten komt uit de verkoop van souvenirs. Per 1 september doet Leiden Promo tie bovendien weer dienst als 'ticketbalie', waar kaartjes voor popconcerten kunnen worden gekocht. In het nieuwe pand is geen plek voor de markering-af deling en directie. Die verhui zen naar de Korevaarstraat. De verhuizing is mogelijk dankzij een financiële injectie van de gemeente. De verhui zing alleen al kost ongeveer twee ton, terwijl de huur op jaarbasis ook nog eens zo'n tachtigduizend gulden hoger ligt. Studenten rusten uit tijdens de Studie informatiedag in de Pieterskerk. eerst maar eens aan moet to nen dat ze de pasjes echt nodig heeft. In de tussentijd mogen de wagens van Huschka bij een melding ongestraft van de Breestraat gebruik maken. Wanneer het bedrijf nadat er een wagen door de Breestraat is gereden direct Stadstoezicht en de politie waarschuwt, wordt de foto van de overtreding een voudig verscheurd. Huschka legt zich met frisse tegenzin neer bij het compro mis. „We kunnen op dit mo ment weinig anders", laat woordvoerder P. Taal weten. „We zullen kijken wat er over een half jaar wordt besloten. Is dat onbevredigend, dan zullen we kijken of we eventueel ver dere stappen zullen onderne men." SUZANNE BARBIER De Universiteit Leiden laat wei nig aan het toeval over. Want toeval kan het toch bijna niet worden genoemd, dat de stu diemarkt van de universiteit een dag na het indrukwekkende bezoek van Nelson Mandela aan Leiden en de Pieterskerk werd gehouden. Zaterdag kon de voormalige 'rijks' in elk mooi pronken met die historische ge beurtenis. De hele dag konden honderden middelbare scholie ren, die nog twijfelen of ze de overstap maken naar de oudste universiteit, de videobeelden van de Zuid-Afrikaanse presi dent Mandela met één oog vol gen. Een gouden greep. Met dat andere oog viel er ook veel te zien en vooral te doen. Bij binnenkomst konden de nieuwe Leidse studenten zich meteen een plek verwer ven in het moderne 'cybercafé': een computerruimte waar ie dereen gratis online mocht. Het liefst presenteerde de universi teit de eigen pagina's, maar een kwartiertje funsurfen mocht geen probleem heten. Hele maal 'up-to-date' stortten de 17- en 18-jarigen.zich vervol gens in het aanbod van alle op leidingen. Met folders, boeken en mondelinge informatie van ouderejaars vakgenoten werden de nieuwsgierigen optimaal be- IgORDWlJK MARIAN KRUGSMAN -ees Hamburger, voorlichter van zorgcentrum wllem van den Bergh, is een tevreden man. 'uim 150 belangstellenden bezochten afgelopen Sterdag de open dag. „Een mooi aantal. En laarnaast zijn er bezoekers die zich niet hebben Ij-meld en zelf rondkijken om uit te vinden of de "wem van den Bergh hun familieleden mis kien iets te bieden heeft. De open dag is bedoeld om meer openheid ond de Willem van den Bergh te creëren. Daar- laast wil het zorgcentrum laten zien wat het be iers kan bieden. Ook wordt nog steeds ge acht naar nieuwe vrijwilligers. Op het terrein h'°nen 800 cliënten, maar geestelijke gehandi capten die nog thuis wonen kunnen gebruik ma ken van faciliteiten als dagbesteding, scholing en bewegingszorg. „Voor ons is het belangrijk de buitenwereld naar binnen te halen. Dat gebeurt volop. Het recreatieterrein trekt- veel bezoekers van buitenaf en sinds kort is hier een commerci eel tuinpaviljoen gevestigd, wat ook weer bezoe kers trekt", zegt Hamburger. Toch vindt hij de Willem van den Bergh nog steeds een gesloten gemeenschap. En dat moet anders. „Er wordt een ander beleid gevoerd. Momen teel zijn er vier socio-woningen in verschillende dorpen in aanbouw. Op termijn moeten hier 400 bedden verdwijnen. Onze grootste wens is om de vrijkomende ruimte op te vullen met woning bouw, zodat deze wereld en de 'gewone' wereld in elkaar opgaan." Integratie is het toverwoord, een woord dat bij de opening, 75 jaar geleden, niet bestond. Stille getuigen daarvan zijn te vinden in het museum en op de fotoexpositie. Grote zalen met lange rij en bedden. Gehandicapten die de hele dag het bed moesten houden. Iedereen liep in dezelfde stichtingskleding. Zelfstandig iets ondernemen kon niet. Zelfs het eten werd door verpleegsters naar binnen gewerkt. Trinette van 58 loopt over de foto-expositie. Ze woont nu in een socio-woning in Noordwijk. „Zie je mij daar, op die foto! Wijs eens aan wie ik ben. Je herkent me niet hè? Maar ik ben ook zo grijs als een doffer geworden". De zwartwitfoto toont een groep meisjes in keurige schortjes die Eigenaar 't Geertje ergert zich aan kritiek ZOETERWOUDE JAN PREENEN Eigenaar W. van Rijn van kaas boerderij 't Geertje aan de Zoe- terwoudse Geerseweg vindt het 'zwaar overdreven' dat zijn buurman J. Luyer overal ver kondigt dat er een camping pal tegen zijn slaapkamer wordt ge zet. „Er blijft genoeg ruimte over. Bovendien kunnen we een heg tussen de tenten en zijn woning zetten. Ik sta daar helemaal voor open, maar tot nu toe zijn we het niet eens kunnen worden'", aldus Van Rijn. Dat is erg zacht uitgedrukt. Luyer kondigde afgelopen don derdag tijdens een commissie vergadering aan dat hij zonodig naar de Raad van State zal stap pen om de plannen voor een mini-camping met vijftien standplaatsen en twee trekkers hutten tegen te houden. In zijn ogen komen er te veel mensen naar de kaasboerderij die niet van de natuur houden en voor erg veel overlast zorgen. Luyer kreeg steun van wethouder J. Stuijt van Progressief Zoeter- woude, die 'verpretparking' van het gebied wil voorkomen. Van Rijn heeft kortgeleden een ton subsidie van de provin cie gekregen. Dat geld wil hij steken in het verhuren van roei boten, fietsen en huifkarren en het aanleggen van een cam ping. Volgens Luyer gaat dat veel verder dan de 'educatieve boerderij' die 't Geertje van oorsprong is. „Er komen hier nu al op mooie dagen 750 men sen naartoe. Dat kan toch zo niet doorgaan.'Van Rijn ont kent dat aantal niet. „Ik denk zelfs dat we gisteren op de eer ste mooie dag van het jaar nog meer mensen op bezoek had den. We hebben nu al vijftig lammeren, vooral van geiten. Het komende weekeinde zullen dat er honderd zijn. Vooral kin deren zijn daar dol op. Terecht. Maar van overlast was totaal geen sprake. Het was ongekend vriendelijk. Ja, als je elk geluidje uitlegt als overlast, was het gis teren verschrikkelijk." De gemeente Zoeterwoude moet overigens nog een beslis sing nemen over de camping. Iedere boer mag zeven cam pingplaatsen aanleggen. Nu Van Rijn dat aantal wil ophogen tot vijftien heeft hij een vergun ning van de gemeente nodig. Vorig jaar oktober heeft hij een eeerste gesprek gehad met de wethouder. „Daarvóór heb ik mijn plannen keurig gemeld bij de heer Luyer. Ik begrijp best dat het allemaal niet zo leuk voor hem is. Aan de andere kant is het zo dat hij destijds midden in een recratief gebiec is gaan wonen. Mensen kunner rond zijn huis lopen, omdat hei Volgens wethouder Stuijt is de situatie niet zo simpel. „Dt plek waar Luyer woont, is in ell geval stiltegebied. We gaan ni na of 't Geertje, dat nu nog eer agrarisch bedrijf is, ook recrea tieve activiteiten kan ontplooi en. We moeten in elk geva voorkomen dat de doelstellin gen worden omgedraaid en Geertje op de eerste plaats eei recreatieve bestemming krijgt.' Van Rijn hoopt niettemin da de boerderij-camping de ko mende maanden kan wordei verwezenlijkt. „Er wordt alltijd gezegd da de afstand tussen stad en plat teland moet worden verkleind Bij ons is dat voor duizend pro cent het geval. Op een heel re laxte en leerzame manier kaï men bij ons recreëren. Of wil len we alleen maar rust voor d drie mensen die in het buiten gebied wonen en voor vijf wan delaars? Nee toch zeker." FOTO HIELCO KUIPERS diend over afstudeerrichtingen en beroepsmogelijkheden. Wie nog geen idee had voor welke studie zich in te schrij ven, kon zijn interesses profes sioneel laten peilen in een korte of uitvoerige beroepskeuzetest. Menigeen verliet die stand ver baasd over zijn tot dan toe on bekend gebleven drijfveren. Workshops waren er ook: over debatteren, Kiswahili en monu mentale archeologie bijvoor beeld. eenvoudig naaiwerk verrichten. Leuk vond ze haar beginjaren op de Willem van den Bergh niet. „Het was hier streng. Nu woon ik op mezelf en dat is veel beter." De tijd van dwangbuizen, tredmolens om in beweging te blijven en grote slaapzalen is voor bij. Gehandicapten hebben tegenwoordig een zinvolle dagbesteding. Er wordt werk verricht in het restaurant, de eigen supermarkt en de kin derboerderij. Zintuigen worden geprikkeld door middel van sport, zwemmen en speelgoed uit de speel-o-theek. Cliënten worden met respect be handeld, ook Trinette. Naast haar gewone werk helpt ze een handje in het restaurant. „Het is open dag, dus het is heel druk. Daarom heb ik geen tijd meer om te praten. Dag. hoor!" LEIDEN/GOUDA ERIC DE JAGER De Goudse reformatorische scholengemeenschap De Driestar heeft ruimte gevon den voor een dependance in Leiden. Na een speurtocht van vier jaar lijkt de school de komende zomer eindelijk de deuren in Leiden te kunnen openen. Een kantoorpand op het voormalige veilingterrein bij station Lammenschans wordt dit voorjaar omge bouwd tot school. Rector G. van der Hoek van de scholengemeenschap is verheugd dat de zoektocht van bijna vier jaar zijn einde nadert. „Ondanks vier posi tieve reacties van de provin cie, duurde het nog tot afge lopen zomer voordat het mi nisterie haar goedkeuring gaf. Sinds kerst zijn we aan het zoeken. Nu hebben we een pand gevonden, dat geschikt gemaakt kan worden voor de lessen. We zijn nog in onder handeling met een vastgoed makelaar die het pand moet verbouwen, maar we zijn in middels zover gevorderd dat we de ouders van onze leer lingen durven in te lichten." In augustus moeten de eerste leerlingen van de Leidse Drie star in de klas kunnen zitten. Het eerste jaar is er alleen plaats voor brugklasleerlin gen van de opleidingen vbo, mavo, havo en vwo. Het bestuur van de scho lengemeenschap heeft het pand op het veilingterrein op eigen houtje gezocht en ge vonden. De gemeente Leiden wilde namelijk niet meewer ken aan een spoedaanvraag voor huisvesting. „We zijn in gesprek met de gemeente en hopen dat we samen een écht schoolgebouw voor de Drie star kunnen vinden. Alle aan vragen daarvoor zijn inmid dels formeel ingediend." De Leidse vestiging richt zich vooral op leerlingen uit de Duin- en Bollenstreek. De Katwijkse RPF vroeg tijdens de afgelopen begrotingsbe handelingen nog extra aan dacht van burgemeester en wethouders voor de mogelij ke komst van de Driestar. Met name uit Katwijk en Lisse rei zen dagelijks veel scholieren per bus naar Gouda. Ouders spenderen jaarlijks zo'n 1.500 gulden aan reiskosten. „Lei den heeft een centrumfunc tie. De Duin- en Bollenstreek is een belangrijk gebied voor ons, maar ook uit Alphen aan den Rijn, Den Haag en Lei derdorp verwachten wij leer lingen", zegt Van der Hoek. De rector rekent op 130 leer lingen in het eerste jaar en verwacht dat de Leidse de pendance kan uitgroeien tot 600 scholieren. De Driestar heeft al een dependance in Lekkerkerk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9