Arrestaties na aanslag op winkels in Istanbul GOED KOOP 699 Buitenland Jeruzalem inzet van PR-offensief Israël Eerbetoon van kroonprins 'Brussel moet echt schoon schip maken' Daders waren mogelijk Servische nationalisten Britse winkelkolos verwacht 30 miljoen klanten I ANDAG 15 MAART 1999 ^Ns yti Een vliegtuig van de Zuid-Koreaanse luchtvaartmaat- appij Korean Air is vandaag op een natte landingsbaan door- eke )eden en tegen een antennemast tot stilstand gekomen. On eer 50 van de 156 inzittenden zijn daarbij gewond geraakt, ivvie een ernstig. Het vliegtuig raakte zwaar beschadigd, maar Ei og niet in brand. Het ongeluk gebeurde in Pohang, 320 kilo- ter ten zuidoosten van Seoul. Op zes na konden alle gewon- i na behandeling naar huis. foto afp temming over Oost-Timor in juli' nitTA' De Oost-Timorezen kunnen in juli stemmen over het rstel van de Indonesische regering voor autonomie voor de egere Portugese kolonie. Dat heeft de Indonesische minister buitenlandse zaken, Ali Alatas, vandaag in Jakarta gezegd, stemming heeft na de parlementsverkiezingen van 7 juni its. Vorige week kwamen de Verenigde Naties, Portugal en onesië overeen, dat de Oost-Timorezen zelf over de toekomst hun gebied kunnen beslissen. De Verenigde Naties zal met loor Jakarta voorgestelde datum moeten instemmen. De uit ban de stemming wordt besproken tijdens de bijeenkomst, maand later, van de Raadplegende Volksvergadering, het igste wetgevende orgaan in Indonesië. President Habibie ft gezegd dat Oost-Timor onafhankelijkheid wordt aangebo- als de inwoners het voorstel van Jakarta afwijzen. abila vormt nieuwe regering Congo hasa» De Congolese president Laurent-Désiré Kabila heeft r is sren een nieuwe regering benoemd. Een voormalige bond- Dot van wijlen dictator Mobutu krijgt daarin een sleutelpost. itaatstelevisie heeft gemeld dat Bemba Saolona, een rijke za- man en ex-bondgenoot van Mobutu, is benoemd tot minis- ran economische zaken en industrie. Zijn zoon leidt een [rillabeweging, de Congolese Bevrijdingsbewging (MLC), die veel voormalige Zaïrese soldaten in het noorden strijdt te- de troepen van Kabila. Een rechterhand van Kabila, Pierre- orMpoyo. heeft de titel van minister van olie gekregen, ivo werd eind vorig jaar de topman van de Congolese tak de Angolese staatsoliemaatschappij Sonangol. Dat versterk- band tussen de regimes in Luanda en Kinshasa verder. iep weid door roken in zwangerschap ico» Een onderzoek onder ruim 4.000 criminelen duidt op verband tussen het roken van de moeder tijdens de zwan- iget< chap en gewelddadig gedrag van de mannelijke nakomelin- Amerikaanse wetenschappers zeggen dit op te maken uit erzoek in Denemarken. De resultaten van het onderzoek den vandaag in het vakblad Archive of General Psychiatry in ago gepubliceerd. Eerdere studies hadden al verband gelegd |nn, en roken tijdens zwangerschap en een grotere kans op cri- eel of impulsief gedrag door de kinderen. Dit nieuwe onder- zou aangeven aan dat de schade die de tabak aanricht ge- ?n heeft die verder reiken dan de kinderjaren. Onderzoekers ae Emorv universiteit in Atlanta (VS) hebben de levensloop ïim 4.000 criminele mannen in Denemarken gevolgd, die i) pen len geboren tussen 1959 en 1961. voon „di|ie =(iropa wil niet praten met Asean lie. De Europese Unie heeft gisteren een voor 30 maart ge ld gesprek met het Aziatische handelblok Asean afgezegd, ipawil niet met de Asean overleggen omdat Myanmar, het gere Birma, daar lid van is. Tegen dat land heeft de unie ties ingesteld vanwege mensenrechtenschendingen. EU- zitter Duitsland was bereid het reisverbod voor Myanmare- inctionarissen op te heffen, zodat deze de bijeenkomst in ijn hadden kunnen bijwonen, maar dan moest de Myanma- missie wel instemmen met een dialoog over mensenrech- Myanmar wilde daar niet op ingaan. De andere Asean-lan- - Brunei, Indonesië, Laos, Maleisië, Filipijnen, Singapore, land en Vietnam zullen niet aan het gesprek deelnemen Iyanmar wordt uitgesloten. SM maakt gebruikers verslaafd' jN. GSM-gebruikers kunnen verslaafd raken aan de radio ing van hun mobiele telefoon. Zij kunnen zich 'high' voelen endorfine, een morfine-achtige stof, die door de straling /iclwor^ aangemaakt. Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek de gevolgen van radiogolven op de gezondheid. De straling gtvia het oor door in de hersenen. Een van de effecten van verhoogde niveau van endorfine is dat men meer behoefte ntoo 1 aan alcohol. Blootstelling aan lage-golffrequenties door ge- JG kvan mobiele telefoons kan volgens eerdere studies leiden gel oofdpijn, geheugenverlies en zelfs kanker. De GSM-fabri- lk3! 611 on ^at er 8evaar is voor de gezondheid. neen Mum' heeft gat in haar hand De Britse koningin-moeder Elizabeth heeft een zó ver- tende levensstijl, dat zij een schuld van ruim dertien mil- gulden heeft opgebouwd. De 98-jarige 'Queen Mum', de der van koningin Elizabeth en het populairste lid van het ie vorstenhuis, kan absoluut niet rondkomen van de twee >en gulden die zij jaarlijks van de staat ontvangt. Zij heeft ledrag alleen al nodig om al haar personeel te betalen. Hoe- Ie koningin-moeder al sinds 1952 geen koningin meer is, ien in haar vier residenties veel bedienden, buüers, tuinlie- en chauffeurs. Het is niet bekend hoe de Queen Mum haar ilden wil voldoen, maar zij hoeft niet voor een faillisse- tsaanvraag te vrezen. Haar privé-verrnogen wordt namelijk 5 miljoen gulden geschat. kezen terechtgesteld voor moord De haakse regering heeft zaterdag acht personen laten pteren die schuldig waren bevonden aan de moord op ische geestelijken in 1996 en 1998. Dat hebben Iraakse kran- Tsteren gemeld, op basis van een verklaring van de regering 3gdad. De sji'iten zijn in Irak in de meerderheid. Drie weken Pen kwam het tot onlusten in Bagdad en het zuiden van inadat de hoogste sji'itische geestelijke, ayatollah Mohamed Tqal-Sadr, en twee van zijn zoons waren vermoord. Daarbij jölgens een oppositiebeweging honderden doden gevallen. ■«nan British Airways wil euro De topman van luchtvaartmaatschappij British Air- Tord Marshall, heeft gisteren de oprichting aangekondigd en beweging voor invoering van de euro in Groot-Brittan- Het initiatief moet tegenwicht bieden aan de groeperingen lch met steun van de meerderheid van de Britse pers ver legen de Europese munteenheid, aldus Marshall. De webeweging bestaat uit vooraanstaande ondernemers en 'd. zowel van de regerende Labour-partij als van de opposi te belangrijkste vertegenwoordiger van de Conservatieven is "uister van financiën Lord Howe. De beweging gaat cam- levoeren voor de Europese verkiezingen van juni. De Britse lng staat in principe positief tegenover invoering van de eu- 'aar houdt nog wel de nodige slagen om de arm. De Britse is nog steeds in meerderheid tegen de euro. AFP Agence France Pi Koerden verdacht van gooien brandbommen Dertien Turken gedood De politie van Istanbul heeft zo'n twintig arrestaties ver richt in verband met de aanslag van zaterdag, die aan dertien mensen het leven kostte. Dankzij ooggetuigen heeft de politie een vrij nauwkeurig signalement van de vier daders. De verdenking gaat uit naar de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Die dreigde na de gevangenneming van leider Abdullah öcalan met acties tegen burgerdoe len in de grote steden. In de maand die sindsdien ver streken is, zijn er in Istanbul alleen al meer dan 200 brandbommen gegooid. istanbul-ankara» anp-afp-cpd verdiepingen dwongen te gaan, en vervolgens met brandbom- De dertien mensen kwamen om men en benzine het gebouw in nadat enkele mannen het pu- vuur en vlam zetten. Twee bliek in een winkelcentrum met mensen verbrandden en elf vuurwapens naar hoger gelegen kwamen om door rookverstik- king. Zes mensen raakten ge wond. De brand duurde twee uur, en liet weinig over van het gebouw van zes verdiepingen. Gisteren ontplofte er weer bom in Istanbul. Daarbij viel een do de en raakten vijf mensen ge wond. De Turkse premier Bulent Egevit denkt dat de plegers van een bloedige aanslag de verkie zingen van 18 april willen ver storen. Politie en leger hebben hun veiligheidsmaatregelen voor de verkiezingen uitgebreid. Volgens de Turkse krant Hur- riyet is de aanslag het werk van de 'Valken van de wraak van Apo'. Apo is de bijnaam van öcalan. De man die volgens de krant de televisiezender Star belde, vertelde dat ze alle aan wezigen in het warenhuis ge dwongen hadden zich naar de bovenste verdieping te begeven. Daarna zouden ze benzine rondgesprenkeld hebben, om die vervolgens aan te steken. Toen de verslaggever had ge vraagd wat de naam van de or ganisatie in het Koerdisch was, antwoordde de beller dat hij geen Koerdisch sprak en hing op. Hurriyet staat bekend als een rechtse, nationalistische krant, die niet altijd even betrouwbaar tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël ontketent een groot pro- paganda-offensief in het bui tenland om steun te winnen voor zijn 'recht op Jeruzalem'. Daarbij zullen niet alleen de ambassades worden ingescha keld, maar ook joodse organisa ties en lobbygroepen. Het kabi net is gisteren akkoord gegaan met een voorstel daartoe van premier Netanyahu en minister van buitenlandse zaken Sharon. Aanleiding voor de campagne is een Europese uitspraak dat Jeruzalem geen Israëlische stad is, maar een 'corpus separa tum', een gebied met een af zonderlijke status. De gewraak te uitspraak staat in een brief van in Tel Aviv gestationeerde EU-ambassadeurs. Ze antwoor den daarmee op een Israëlische oproep geen bezoeken meer te brengen aan het Orient House, de PLO-vertegenwoordiging in Oost-Jeruzalem. De term 'corpus separatum' stamt uit de VN-delingsresolu- tie van 1947, die oproept tot on der meer de vorming van een joodse en een Arabische staat. Netanyahu begon gisteren zijn propagandaslag door de rest van de wereld op het ver keerde been te zetten. In de ka binetsverklaring die over het initiatief is uitgegeven, staat te lezen dat de premier kritiek le verde op 'VN-Veiligheidsraad- resolutie 181'. In werkelijkheid was het een besluit van de Alge mene Vergadering. Netanyahu zei ook dat de op 29 november 1947 met een meerderheid van 33 tegen 13 stemmen aanvaar de resolutie 'van nul en gener waarde' werd toen de Arabische staten haar afwezen. In feite vormde ze in mei 1948 een van de steunpilaren van Israëls on afhankelijkheidsverklaring. goose green De Britse kroonprins Charles (links) bracht gisteren in Goose Green op de Falklands een eerbetoon aan de Britse soldaten die daar in 1982 tijdens de oorlog met Argentinië sneuvelden. Er vielen toen in 72 dagen strijd zo'n duizend doden. De oorlog begon nadat het toenmalige militaire bewmd in Buenos Aires de eilanden, die een Britse kolonie vormen, overviel en bezette. De kwestie heeft de relaties tussen Britten en Argentijnen sindsdien stevig verzuurd, maar er is enige ver betering. Zo ging Charles vorige week ook naar Argentinië. Hij merkte daar echter hoe gevoelig de oorlog nog altijd is. De prins riep de woede van pers en publiek over zich af toen hij de Argentijnse regering vroeg Europarlement: niet zeuren, maar doen te luisteren naar wat de Britse bewoners van de Falklands voor hun toekomst willen. Buenos Aires ziet de eilanden, gelegen in olierijke wateren, als onvervreemdbaar Argentijns grondgebied, foto reuters dylan martinez brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie gaat haar onder gang tegemoet, als zij niet snel de rotte ap pels uit haar gelederen verwijdert. Het spe ciale rapport over fraude in de Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, dat vanavond verschijnt, moet volgens Ne derlandse Europarlementariërs in elk geval tot het vertrek van de Franse commissaris Cresson leiden. Brinkhorst (D66): ,,Als zij dat weigert, sleept ze haar collega's mee. Dan zal fret parlement de gehele Commis sie snel uit haar lijden verlossen. Het rapport over mogelijke fraude, vriendjespolitiek en slecht management door Eurocommissarissen is opgesteld door het Comité van Wijzen. Dit Comité werd half januari ingesteld, nadat het Europees parlement de Commissie naar huis dreigde te sturen. Elf van de twintig commissarissen zijn afgelopen weken door de 'wijzen' ver hoord. Het elftal kreeg gistermiddag alvast inzage in hetgeen hen ten laste wordt ge legd, met de laatste mogelijkheid zich te verdedigen. Cresson belast met onderwijs en on derzoekwordt al maanden beschuldigd van vriendjespolitiek door dikbetaalde Eu ropese baantjes en lucratieve contracten aan kennissen te vergeven. Dankert (PvdA): „Daarnaast heeft Cresson het parlement voorgelogen. Dat zijn zaken waarvoor in Nederland een minister moet vertrekken." GroenLinkser Lagendijk noemt de positie van Cresson 'onhoudbaar', terwijl Wieben- ga (WD) erop wijst dat de liberalen de Fran^aise al twee maanden geleden hebben afgeschreven. Dankert en zijn collega's wij zen er echter op dat de Franse regering haar landgenote de hand boven het hoofd houdt. Ook Cresson zelf peinst vooralsnog niet over opstappen, zeker niet als de ande re verhoorde commissarissen waaronder Marin (Spanje), Liikanen (Finland) en de Nederlander Van den Broek mogen blij ven. In theorie kan Commissievoorzitter San- ter naar het Hof van Justitie stappen om het ontslag van Cresson te vragen. Omdat dit vele maanden in beslag neemt, zou onder tussen de Franse commissaris van haar ta ken worden ontheven. De Nederlandserss verwachten echter niet dat het parlement de zaak laat aanslepen. Het parlement kan echter alleen de hele Commissie naar huis sturen. Brinkhorst:In januari stemden 232 parlementariërs tegen de Commissie en 293 voor. Met het frauderapport op tafel zal de balans doorslaan in het nadeel van de Commissie." Dat de Commissie dan over anderhalve week afwezig is op de speciale top in Ber lijn, waar de regeringsleiders het toekomsti ge budget van de Europese Unie vaststellen, is volgens Dankert 'jammer maar helaas'. ,,Een Commissie met deze statuur maakt ook niets klaar. vucitrn-kosovska mitrovica vervolg van voorpagina De Servische autoriteiten heb ben de schuld van de aanslagen meteen aan het Kosovo bevrij dingsleger UQK gegeven. Maar omdat alle slachtoffers etnische Albanezen waren, gaat iedereen er vanuit dat de daders moeten worden gezocht in de hoek van Servische radicale nationalisten. Zij proberen de spanning op te laten lopen, in de hoop dat het UQK zal besluiten om niet naar Parijs te gaan om het vre desakkoord te ondertekenen. Bijna alle Albanezen vinden echter dat hun delegatie wel moet tekenen. Doet ze dat niet, dan kan de NAVO geen vuist maken tegen de Serviërs en niet overgaan tot luchtacties. „Ik wilde gewoon kaas en eie- londen harm harkema correspondent Het ligt in een kalkgroeve, ge heel omringd door steile, vijftig meter hoge rotsen. Daardoor lijkt het alsof de bouwers het enorme nieuwbouwcomplex voor de buitenwereld verborgen proberen te houden, maar niets is minder waar. Hier bij Dart- ford in noordwest-Kent, zo'n dertig kilometer ten zuidoosten van Londen, worden vanaf de opening morgen elke dag zo'n tachtigduizend winkelende be zoekers verwacht. Dat zijn er zo'n dertig miljoen per jaar. Het complex, Bluewater ge naamd, is in vijfjaar uit de grond gestampt en is het groot ste overdekte winkelcentrum van Europa. Het biedt onderdak aan 320 zaken, waaronder drie grote warenhuizen. Het heeft een totale oppervlakte van zo'n veertig voetbalvelden en er wer ken zo'n achtduizend mensen. Wie bij overdekte winkelcentra nog denkt aan armoedige win kelpuien en groezelige wandel galerijen met veel plastic, dient dat beeld bij te stellen. Bluewa ter is ronduit luxueus. Een in vestering van maar liefst twee miljard gulden is hier vertaald in vloeren en muren van na tuursteen en marmer, en straat- meubilair van roestvrij staal en duur hout. Onder een glazen koepel van zo'n duizend vier kante meter zijn tientallen tro pische bomen geplant. Deze botanische tuin doet tevens dienst als centraal terras voor een groep aanpalende restau1 rants en cafés. Ruim tachtig sculpturen, op zich zelf staand dan wel ver werkt in muren of plafonds, ge ven het in de vorm van een driehoek gebouwde winkelcen trum de allure die past bij de zaken die er zich gevestigd heb ben. De Australische project ontwikkelaar Lend Lease heeft juist voor. deze locatie gekozen, omdat de bevolking van Kent het hoogste gemiddelde inko men van het koninkrijk heeft. Londen ligt bovendien vlakbij. Op een reistijd van minder dan een uur wonen dus tien miljoen potentiële klanten. Als die nu eens drie keer per jaar naar Bluewater komen en er per keer 75 gulden besteden, dan wordt er een jaarlijkse omzet van ruim twee miljard gulden gehaald. De winkelketens hebben er wel vertrouwen in. Ondanks de to renhoge huren is er geen vier kante meter meer vrij, en is er inmiddels een wachtlijst met zo'n veertig gegadigden. Hoe wel er in de financiële planning geen rekening mee is gehou den, wordt stilletjes gehoopt dat toeristen die naar Londen ko men ook de weg naar het nieu we winkelcentrum weten te vin den. Nooit eerder is er zoveel onder zoek gehouden naar de wensen en de grillen van de klant, zegt de Amerikaanse architect Eric Kuhne. Dat onderzoek heeft er onder andere toe geleid dat i klanten'voortaan 'gast' worden genoemd, als in een hotel. Doel is dat de gast zich een dag lang in Bluewater vermaakt. Hoe langer hij het immers volhoudt, I hoe meer geld hij laat rollen. Maar omdat niemand een dag volmaakt met winkelen alleen, is er veel plaats ingeruimd voor ontspanning. Zo zijn er meer dan veertig eet- en drinkgele- genheden. Zelfs enkele zeer du re restaurants hebben zich er gevestigd. Natuurlijk zijn er bioscopen I (twaalf stuks) alsmede verschil lende ruimtes die geschikt ge- maakt kunnen worden voor theater- en muziekvoorstellin- gen. „Winkelen op nivo dient over een culturele component te beschikken", aldus Kuhne. Voor degenen die zelfs aan een hele dag Bluewater niet genoeg hebben: geen nood. Er zijn ver gevorderde plannen om een ho tel aan het complex toe te voe gen. Speciale aandacht bij Bluewater is er voor de grootste vijand van alle winkelcentra: de man. Spe ciaal voor hem is er een vijf kilo meter lange fietsroute uitgezet. Voor de notoire wirikelhater is er bovendien viswater genoeg om een hengeltje in uit te gooi en. Die hengels kunnen onge twijfeld in Bluewater worden gehuurd? Nee, moet Kuhne toe geven. Die moet de gast zelf meenemen. Een geheel bevredigend ant woord heeft Kuhne evenmin op de vraag of de toch al drukke wegen in de omgeving (waaron der de buitenste Londense ring weg M25) de te verwachten gro te stroom auto's zai kunnen verwerken. De verkeerspolitie vreest het ergste. Kuhne zegt er geen idee van te hebben. Maar mochten er enorme files ont staan, dan zit daar zeker ook een positief aspect aan, weet hij. Ze zijn er dan immers het bewijs van dat Bluewater aan klandizie geen gebrek heeft. ren op de markt kopen", zegt Skender, een Albanees die aan de dood ontsnapte. „Plotseling hoorde ik een enorme knal", vertelt hij. „Daarna waren er veel schreeuwende mensen, ge wonde vrouwen en kinderen. Overal lagen ledematen." Volgens Skender liet de politie zich de eerste vijftien minuten na de bomaanslag niet zien. „Normaliter rijden ze altijd door de straten, en toevallig waren ze gisteren in geen velden of we gen te zien. We weten wie dit op z'n geweten heeft. Het Milose vic-regime. daar is geen twijfel over mogelijk." KOOLEN POTGROENTEN diverse soorten, pot 720 ml. BZ33S °79 399 edet ultra keukenrollen pak 2 rollen van309 Met voorjaarsdecoratie K9 !S B.V. tel. 035-5433333 elke dag goed nieuws

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5