Knap voordelig. Vijverwater Flora te koud voor legionella 'Je denkt steeds: wat kan dit toch zijn?' mf imo om racisme te 2 trijden neemt af D weigert zich een iis te laten aanpraten Binnenland 'Ministerie moet eerder alarm slaan' Veteranenziekte eist derde slachtoffer Hoog en droog Opvang van zwervende gestoorden listers hoeven niet weg oringverzoek na vreemd ongeval jc\ rt De Belgische autoriteiten hebben een opsporings- C aten uitgaan naar de inzittenden van een Nederlandse isterochtend was betrokken bij een mysterieus onge keurde op de E314 bij het plaatsje Bekkevoort, tussen jLummen. Daar kwam een 30-jarige man uit Spanje "ven doordat hij diverse malen werd overreden door ende auto's. De man was even daarvoor uit de Neder- uto gestapt die om onbekende redenen was gestopt op ïi [strook. Hij werd geschept door een voorbijrijdende au- 1 nai geslingerd. Daarna reden enkele andere auto's over var em Drie inzittenden van de Nederlandse auto hebben 'bet ltoffer in de berm gelegd. Daarna zijn zij weggereden. 1 tuig is later in Maastricht teruggevonden. unent in Ede vernield |C 15 MAART 1999 >ar bekenden hebben in Ede een monument tegen zinloos arnv remield door de steen met een viltstift te bekladden. Het reo >nt is een jaar geleden onthuld, na een stille tocht waar- v jnden mensen deelnamen. Het monument herinnert gym lood van de 15-jarige Huub van Haren op 11 augustus kek jongen zei iets tegen leeftijdsgenoten die de ramen van iddi iol ingooiden. Hij kreeg daarop onder andere een klap in (je: lg. De Edese jongen overleed ter plaatse aan een hartstil- ,1apde gedenkplaat van het monument staan de woorden enii is Zinloos'. Onbekenden hebben daar een voor de fami- vJ ende en beledigende tekst overheen geschreven. De ou- het slachtoffer ontdekten de vernieling gistermiddag i vroeggeborenen houdt last sla:. van de kinderen die minstens acht weken te vroeg ren, komt een kwart later in het speciaal onderwijs te- kus j kinderen die een paar weken te vroeg of op tijd zijn ge en dat vijf procent. Dat blijkt uit onderzoek van kinderarts nTo jen, verbonden aan TNO. Den Ouden volgde alle kinde- n te! n 1983 na een zwangerschap van 32 weken of nog korter n sp; d kwamen. Het hogere percentage wordt volgens Den faire jeels verklaard door de ernstige handicaps (slechtziend, lucei h) die sommige kinderen aan hun te vroege komst over- waii Ze benadrukt dat dertig procent van de 'vroege vogels' »0ed doet op school. skibussen rijden te hard fle Bij een grote verkeerscontrole van pendelverkeer uit de den, op de A2 bij Geleen, heeft de politie gisteren een Jf' ntal snelheidsovertredingen vastgesteld. Vier van de vijf sen bleken te hard te rijden. Politie, rijksverkeersinspec- jt Korps Landelijke Politie Diensten controleerden in to- ussen. De hoogst gemeten snelheid van een pendelbus 105 kilometer per uur, gisterochtend vroeg in dichte n^e 76 °P sne"ie^ gecontroleerde autobussen werden 1 der onderzocht. Daaruit bleek dat drie chauffeurs zich den gehouden aan de rij- en rusttijden wet. Van drie vas de tachograaf niet in orde. Een pendelbus reed zon- rnning. hijn opent actieweek in Leiden K,mee tgist hijn, oud-minister en leester van Amster- gisteren in Leiden de Actieweek tegen Ra- ipend. Van Thijn stel- et racisme in Europa „De animo om het bestrijden, neemt af een ^cwa^ike ontwikke- ers van het Europees tingscentrum in We- Nth! ,Vap ™in M v5> is' eenderde van de Euro- ,er zelfs openlijk voor in»! M lude* 1 i moment over gehad. helemaal niet", zeggen 'i: en in grijs pak op de al- 'ujj[ ledenvergadering van ,q' n Arnhem. i zaterdag in Arnhem ;en dat de belangrijkste ie j. lister in het kabinet eerder tegenover de en- act D™ssie over de Bijl- 1 voor ^aar politieke ?obl voc^t• De liberalen 3 Vef geanimeerd bij, leren jstc. m stemmen met de resis stemcomputer en wei- J ri een sfeer van crisis te inpraten. Ook WD- m r Hoekzema rept in ningsspeech met geen I» ,ver eventuele politieke pu. 'gen als gevolg van de rg.'. maar blikt onbekom- rar'. op de statenverkie- is et zo gauw in j.jj, zegt oud-minister van "dj ^eerGinjaar, de huidi- evoorzitter van de libe- J de Eerste Kamer. Om ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei delfzul» anp Burgemeester Haaksman van Delfzijl vindt dat het ministerie van volksgezondheid eerder alarm had moeten slaan over de ontdekking van de ve teranenziekte. Daarmee had wellicht het leven van de 50-jarige vrouw die vrijdagavond in Gro ningen overleed kunnen worden gered. Het departement wist donderdagavond dat er vier gevallen van veteranenziekte waren gecon stateerd. „Als toen onmiddellijk een waarschu wing was uitgegaan, hadden de artsen mogelijk nog wat kunnen betekenen voor de vrouw in Gro ningen", aldus Haaksman. Volgens de burgemeester wisten artsen van het Academisch Ziekenhuis Groningen tot zes uur vrijdagavond niet wat de vrouw onder de leden had. Pas toen kranten en omroep hadden gemeld dat mensen op de Flora de veteranenziekte had den opgelopen, zagen zij verband. Haaksman eist schriftelijk opheldering van het ministerie. In een reactie zegt een woordvoerder van het departement dat zo snel en adequaat mogelijk is gereageerd. Het was aanvankelijk niet duidelijk dat de ziekte verder was verspreid dan Noord- Holland. „We hebben donderdag eerst de provin ciale gezondheidsautoriteiten in Noord-Holland geïnformeerd. In de loop van vrijdagmiddag werd bekend dat er twaalf gevallen waren die allen de Flora hadden bezocht en dat de ziekte mogelijk veel verder was verspreid. Toen hebben we lan delijk alarm geslagen", aldus de zegsman van het departement. Het vijverwater van de Westfriese Flora, dat als 'schuldi ge' is aangewezen voor de uitgebroken veteranenziekte, is waarschijnlijk te koud voor de legionellabacterie. De besmetting moet dan elders op de Westfriese Flora in Bo- venkarspel zijn ontstaan. De veteranenziekte heeft in middels een derde slachtoffer gemaakt, een 50-jarige vrouw uit Delfzijl. Net als de tientallen andere mensen die besmet zijn geraakt, bezocht zij in februari de West friese Flora. ken vijverplastic uit de Florade cors. Deze lagen nog opgesla gen in de CNB-hallen in Bo- venkarspel waar de bloemen tentoonstelling jaarlijks wordt gehouden. De monsters gingen voor onderzoek naar een labo ratorium. Voorzitter Haanstra van de Westfriese Flora acht het echter 'onwaarschijnlijk' dat de ziekte is verspreid door waterdruppels uit de vijvers en fonteinen van de bloementuin. „Uit de litera tuur blijkt dat de legionellabac terie zijn schadelijke werk doet bij een temperatuur boven de 25 graden. Zo warm wordt dat water niet in die gekoelde tuin." De longartsen van het Westfries Gasthuis in Hoorn denken er ook zo over. Verspreid over verschillende ziekenhuizen worden nu ruim dertig patiënten, die de vetera nenziekte hebben opgelopen, verpleegd, de meesten in het Westfries Gasthuis in Hoorn. Van zeker vijf patiënten is de toestand kritiek, aldus de Hoornse longarts Prins. Van het aantal zieken dat rechtstreeks in andere ziekenhuizen is opgeno men heeft het Hoomse team geen overzicht. Onderzoekers van het Rijksin stituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne zijn belast met het opsporen van de besmet tingshaard. Zij hebben zaterdag en gisteren monsters genomen van sproeiers, kranen en stuk- Omdat alle besmette patiën ten echter op de Flora zijn ge weest, moet de gevreesde bacil wel op de tentoonstelling zijn verspreid, beseft Haanstra. Het Florabestuur heeft daarom een overzicht gemaakt van alle standhouders die in de hallen aanwezig waren. Onder hen wa ren demonstrateurs van stoom strijkijzers, waterstofzuigers en een exposant met whirlpools. Met het oog op de mogelijke aansprakelijkheid zegt Flora- voorzitter Haanstra dat het be stuur al contact heeft gehad met de verzekering van de tentoon stelling. Alles daarover wordt nu uitgezocht. Maar onze aan dacht gaat in eerste instantie uit naar de mensen die zijn getrof fen." Haanstra vond het giste ren nog te vroeg om in te gaan op de toekomst van de Flora. Bij de Winterflora die het af gelopen weekeinde in Hoog woud werd gehouden, kwam ongeveer 25 procent minder be zoekers dan was verwacht.Aan de afzeggingen op zaterdag merkten we dat er sprake was van een schrikreactie op het nieuws uit Bovenkarspel", zegt voorzitter Koomen. amsterdam anp De gemeente Amsterdam gaat samen met hulpinstanties na of er opvang kan worden geregeld voor bepaalde psychiatrische patiënten die nu op straat zwer ven. Aanleiding is het incident twee weken geleden in de hoofdstad waarbij een geestelijk gestoorde man een meisje neer stak. De Amsterdamse PvdA-wet- houder Ter Horst (openbare ruimte en zorg) schrijft in het PvdA-Vlugschrift dat met diver se instanties wordt nagegaan welke mensen daarvoor in aan merking komen. „We gaan een lijst van probleemgevallen op stellen. Die mensen moeten een dak boven hun hoofd krijgen, een inkomen hebben, een dag besteding krijgen en voor drugsverslaafden moet er een beschermde gebruikersruimte worden ingericht", aldus Ter Horst. Volgens haar vallen veel pa tiënten tussen wal en schip en komen op straat omdat het aantal bedden in psychiatrische inrichtingen door bezuinigin gen is verminderd. Naar andere soorten van opvang, zoals bege leid wonen, is volgens haar te weinig geld 'doorgesluisd'. uit durft te komen dat hij racist is. In Nederland is dat een kwart van de bevolking", aldus Van Thijn. Aansluitend op de opening werd in Leiden een literaire middag gehouden met dichters en verhalenvertellers uit diverse culturen. De landelijke antira- cisme-organisatie 'Nederland bekent ldeur' kiest ieder jaar een andere stad uit om de Ac tieweek tegen Racisme te ope nen. De actieweek in Nederland eindigt op 20 maart in De Melk weg in Amsterdam. daar geruststellend aan toe te voegen: „En Jorritsma heeft zich goed overeind gehouden." „De Bijlmerenquête leeft to taal niet in de WD", aldus Cor- nielje, de vice-fractievoorzitter van de WD in de Tweede Ka mer. „Wij maken ons geen zor gen. Heus, die onrust is meer een zaak van de media. Fractie leider Dijkstal is gewoon voor zijn geplande bezoek naar Israël gegaan. Ik heb ook tegen hem gezegd: waarom zou je hier blij ven?" „Om nou te zeggen dat we ons geen moment zorgen heb ben gemaakt...", geeft Van Beek, financieel woordvoerder in de Tweede Kamer, eerlijk toe. „Maar Annemarie was er zelf steeds erg zeker van dat ze de zaken destijds goed heeft aan gepakt. Wij wachten nu het eindoordeel van de commissie maar af." Dat komt begin april uit. „Het zal van de formulering afhangen of de vlam dan alsnog in de pan slaat. Maar het ziet er de laatste dagen wel naar uit dat (de Israëlische premier) Neta nyahu zpu moeten opstappen! Daar zijn wij vóór!" 1. Oral B tandenborstel Advantage, per stuk 4.95 Bonus voordeel 1.25 O. U 2. Nivea crème, bodylotion of bodymilk, flacon 250 ml 7.99 nn Bonus voordeel 1.00 O.y y 3. Odorex deodorant, roller of spray, verpakt3stuks 12.87 in An Bonus voordeel 2.87 1U.UU 4. Fructis shampoo of 'crèmespoeling, duopak 13.98 1Ano Bonus voordeel 3.00 lU.yo 5. Palmolive douche, alle soorten, 2 flacons 250 ml 1098 Q 00 Bonus voordeel 2.75 O.Z Aanbiedingen g n met 21 maart as hoorn «jan vriend procent) van de ondervraagden vindt dat de toenmalige minis ter van verkeer en waterstaat Maij-Weggen te weinig heeft gedaan om de waarheid over de ramp boven tafel te krijgen. Ver der vindt 47 procent ook dat opvolgster Jorritsma niet ge noeg heeft gedaan. Bij 45 procent van de deelne mers aan het onderzoek is door de Bijlmerenquête het vertrou wen in de politiek afgenomen, elf procent heeft meer vertrou wen gekregen. De onmacht. Alles willen doen om doodzieke patiënten te hel pen en dan toch ontdekken dat de strijd soms niet is te winnen. De drie longartsen vanjiet Westfries Gasthuis in Hoorn na men in acht dagen tijd ruim dertig mensen op met de dode lijke veteranenziekte. „Het werd een week die me altijd bij zal blijven", zegt specialist Prins. Het was de week van de verbe ten zoektocht naar de verwoes tende bacil, van het gebedel om intensive-carebedden in andere ziekenhuizen en vooral: van het lijden van patiënten. Een terug blik. Zondag 7 maart: Het is een drukke tijd op de afdeling long ziekten. De gebruikelijke 25 bedden zijn bezet. Daarom zijn er bij andere afdelingen tien bedden bijgeleend, wat gebrui kelijk is de winter. Het weer en een griepvirus veroorzaken dan altijd wat extra drukte. Longart sen Prins, Stallaert en De Vries draaien om de beurt diensten. Op deze zondag wordt een pa tiënt opgenomen met een zeer ernstige longontsteking. Maandag 8 maart: Als De Vries 's morgens op de afdeling zijn visites loopt, krijgt hij een sein tje van de Eerste Hulp. Daar ligt Leon Hoogland uit Bovenkar spel met een longontsteking. Hij was al een paar dagen ziek, heeft 41 graden koorts en is erg verward. In de loop van de dag worden nog twee patiënten op genomen met een vergelijkbaar ziektebeeld. Dinsdag 9 maart: Opnieuw die nen zich vier ernstig zieke pa tiënten aan, allemaal met een zware longontsteking. Tegen half zes 's avonds gaat de condi tie van Hoogland sterk achter uit. Zijn bloeddruk wordt laag en de ademhaling gaat moeilijk. Hij wordt overgebracht naar de afdeling intensive care waar be ademingsapparatuur hem hulp biedt. Om zekerheid te krijgen over de vermoede pneumococ-bacterie gaat het bloed van Hoogland voor onderzoek naar het labora torium. Daar moet het eigenlijk drie dagen op kweek. Veilig heidshalve wordt de medicatie verbreed tot een middel dat meer bacteriën bestrijdt, waar onder de zeldzame legionella. Het is nacht als de specialisten naar huis gaan, maar Prins kan de slaap niet vatten. „Je denkt steeds: wat kan dit toch zijn?" Woensdag 10 maart: Weer twee nieuwe patiënten met dezelfde klachten. Allebei in de war. En allebei dik veertig graden koorts. Er liggen nu acht men sen met hetzelfde ziektebeeld. Allemaal uit Bovenkarspel en omgeving. „Een aantal ver slechterde van uur tot uqr", zegt De Vries. In de loop van de middag neemt de spanning toe. „De ene na de andere patiënt moest aan de beademing. Om dat we in ons eigen ziekenhuis maar vijf intensive-careplaatsen hebben met deze apparatuur, moesten we andere ziekenhui zen bellen met de vraag of we daar mensen konden plaatsen." Dat bleek niet eenvoudig. De Vries: „Of ze hebben echt geen Longartsen aan het werk in het Westfries Gasthuis in Hoom. foto cpd rob marcel plaats, of ze houden een bed vrij voor hun eigen spoedgeval len. Maar vaak is nee zeggen ook een excuus omdat er te weinig verpleegkundigen zijn. Na veel gebel en gebedel gaan er patiënten uit Hoom naar Den Helder, Zaandam, Haarlem en zelfs naar Emmeloord. Het is een komen en gaan van ambu lances. De anesthesisten die de ritten begeleiden, stappen over van de ene ziekenwagen in de ander. Intussen meldt het laboratori um dat in de bloedmonsters de pneumococ-bacterie niet is te vinden. „Dit klopt niet", zeggen de artsen tegen elkaar. „Dan gaat het niet om een gewone bacterie. Er moet een buitenge woon agressief beest aan de gang zijn." Ze denken aan een heftige influenza, een vims. Het woord epidemie valt. Dus moet er in groter verband alarm wor den geslagen. Tegen elf uur 's avonds bellen ze ziekenhuisdi recteur Timmer. Die komt meteen en waarschuwt via de GGD het landelijk coördinatie centrum voor infectieziekten. De conditie van patiënt Hoog land gaat die avond opnieuw achtemit. Donderdag 11 maart: Rond 13.00 uur 's middags overlijdt Leon Hoogland. Hij werd 41 jaar. Pijnlijk genoeg ligt nog geen uur later alweer een vol gende patiënt aan de vrijgeko men beademingsapparatuur. De familiekamer van de afde ling intensive care is het tref punt van verdriet. Gezinnen die elkaar niet of nauwelijks ken den, delen dezelfde angst en pijn. Op de trappen en in de gang huilende en troostende mensen. Vandaag weer vier nieuwe pa tiënten. De longartsen zoeken contact met prof. P. Speelman van het AMC, hoogleraar infec tieziekten. Rond drie uur 's middags arriveert Speelman met een ploeg medewerkers in Hoom. Noodgedwongen wordt het overleg tussen de Hoomse longartsen en Speelman onder broken omdat er weer twee pa tiënten aan de beademing moe ten. In Noord-Holland is geen plek meer te vinden. Na veël bellen brengen ambulances de nieuwe patiënten naar Heeren veen en Almere. Bij het overleg met het AMC- team zegt een medewerker van Speelman dat hij toevallig ne gen teststrips bij zich heeft waarmee urine op de zeldzame legionellabacterie kan worden getest. De setjes zijn vergelijk baar met een zwangerschaps test. Officieel zijn ze nog niet eens goedgekeurd, maar er is niks te verliezen, dus ze probe ren het. En inderdaad: alle negen tests wijzen op legionalla, de veroor zaker van de veteranenziekte die in het Hoornse ziekenhuis hooguit één keer per jaar voor komt. Besmetting met de bacte rie vindt alleen plaats via water druppels. Het bericht gaat meteen naar alle ziekenhuizen. Alle opgeno men patiënten krijgen nu op de legionella-bacterie afgestemde medicijnen. Om mogelijk nieuwe patiënten te waarschuwen, willen de art sen direct op zoek naar de bron van de besmetting. De vraag is daarom: wat hebben de zieken gemeenschappelijk? Medewer kers van de GGD gaan die avond op pad om met familiele den van de zieken te praten. Donderdagavond overlijdt Piet Bakker uit Bovenkarspel in het Haarlemse Elisabeth Gasthuis. Hij werd 69 jaar. Zijn zus, die ook de Flora bezocht, ligt in een ziekenhuis in Heerenveen. Tegen zeven uur donderdag avond overweegt het medisch team het uitbreken van de ziek te wereldkundig te maken, maar daar ziet men toch vanaf. De Vries: „Omdat de bron nog onduidelijk was, zou een mede deling via de televisie een storm van reacties en paniek veroor zaken. We gingen ervan uit dat wie ziek was, zich toch wel bij de huisarts zou melden." Die avond komen nog twee nieuwe patiënten bij het ziekenhuis binnen. Als de GGD- medewerkers hun vragenlijsten met de families hebben afgewerkt, blijken de patiënten één gemeenschappe lijk kenmerk te hebben: ze zijn allemaal naar de Westfriese Flo ra in Bovenkarspel geweest. Vrijdag 12 maart: Overdag weer twee nieuwe patiënten. Uit reacties van andere zieken huizen in het land blijkt dat daar mensen liggen met dezelf de klachten. Ook zij hebben de Westfriese Flora bezocht. Rotterdam De lente dient zich aan. Dit ooievaarspaartje is neergestreken op een bovenleiding van treinrails in Rotterdam, nabij diergaarde Blijdorp. foto anp koensuyk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3