atrick Claessens fint in Noordwijk Rekken en strekken op een zonnige zaterdag mmmmmmisM Sport l{ an den Ouweelen 'oude' )ch weer P schaatsen de snelste Drie keer goud voor Nederlandse judoka's Nijmegen pakt derde nationale ijshockeytitel - ^pAG 15 MAART 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 t .WILMAR KORTLEEVER v.- en ?er als vorig jaar bleek goed in en fietsen voor Rinse den Ouweelen voldoende r de winst in de wintertri- van de IJVL. De talent- Leidenaar troefde giste- ji de twaalfde editie van ivedstrijd over 9.8 kilome- hardlopen, 45 kilometer 2Q(' ien en 20 kilometer schaat- zijn directe concurrenten Schaafsma en Michel iteegen met verve af. edl èthouder Alexander m nold mocht daardoor de 0» ielbekers aan dezelfde 10J naars overhandigen als g jaar. waarbij Petra de pl r-Grimbergen als een van reinige deelnemers sneller dan toen: 2.41.11 tegen .47. den Ouweelen (eindtijd .18) wist wat hem te doen wi id en snelde in de mistige van de zondagochtend al uit het zicht van zijn ach- Rijnsburger aafsma staat namelijk be rt als uitstekend wielren- en schaatser - hij won de ie van '97. "1 aak was het bovendien om Igenoot Versteegen snel op and te zetten, want de be- aend marathonschaatser ;end jaar regionaal A-rij- heeft een indrukwekken- staat van dienst als -J anjatleet. En de Oegst- I stse veteraan Mart Moraal J elden verslagen: de alles- 7 mer won in 1996 nog de wedstrijd. m den Ouweelen nam vol- nde afstand en zag zijn te standers pas weer van lij op de ijsbaan aan de ïllaan. allend genoeg zelfs met meer voorsprong dan na 'eerste etappe, want in ,05 legde hij ook het cours als snelste af. „Ik le daardoor met schaat- liet meer voluit te gaan", laarde hij. „Ik had al ze- tien van de honderd ron gereden, toen Harco op kwam." laatste was maar goed want de leider in de wed- kampte al sinds de eer de drie fietsrondes met ïbreide krampaanvallen ;t bovenbeen. Het geluk hem ook nog een hand- wel het meer de eigen was die Harco Ik wilde binnendoor ie- ioploeg laat ziclt verrassen in de Ronde van Zuid-Holland iuimen gingen omhoog. Giant vierde z'n eigen feest. !j Je triomf van Patrick Claessens op de Noordwijkse v,. levard reden de renners van ploegleider Han Vaan- 1 uitdagend langs de luxe bus van de verslagen favo- :n van de Rabobankploeg. De gebaren in de richting 0 de verliezers lieten geen twijfel. En de reactie van de door een zwerm begeleiders omringde topta- ai en uit het nationale wielerpeloton evenmin. mand voorbij, terwijl dat bui tenom moet", wist de ervaren Rijnsburger, die de tocht ver volgde met waarschijnlijk een gekneusde rib. Daardoor had hij het nog moeilijk genoeg om zich Moraal van het lijf te houden. Die bleek de beste schaatser en rukte vervaarlijk op tot op twee rondes van Schaafsma en één van Ver steegen. „Als de groep waar Harco en Michel ook inzaten nog éven stil was gevallen, had ik nog een extra ronde willen pakken", meldde de strijd vaardige ijzervreter. „Maar ze hielden het tempo erin en dan kost dat onmogelijk veel kracht." Van zijn voorsprong hield Van den Ouweelen uiteinde lijk een vijftal rondes (of twee minuten) over. Op de klap schaats ontwikkelden zijn drie concurrenten namelijk veel meer snelheid dan hij. Van den Ouweelen, nog op de 'ou derwetse' ijzers: „Op klappers heb je meer kans op valpartij en als je moe bent en voorover gaat hangen." Toch was het de Leidenaar zelf die als enige van de favo rieten nog zonder botsing on deruitging: na een overmoedig overwinningsgebaar naar zijn uitgebreide supportersschare aan de kant. Dat het hem geen extra schade opleverde, was gerechtigheid. Het gebeurde in een ronde die Van den Ou weelen te veel reed. Te veel rondes reed ook Pe tra de Boer-Grimbergen, zo bleek toen ze al als winnares was binnengehaald op de kille ijsbaan. De nationaal mara thonkampioene op kunstijs had meer dan een half uur voorsprong op* de volgende van het handjevol vrouwen, dus voor de klassering maakte dat weinig uit. Wel rukte de Amsterdamse na de correctie op naar de ne gende plaats overall, een pres tatie van formaat. Het lopen ging De Boer het minst goed af. hoewel: „Ik vond mijn tijd van 42.13 zo slecht nog niet. Ik loop als marathonschaatster natuurlijk weinig hard." De wintertriatlon vond de gewezen Rijnsburgse (ook al eens winnares in 1989) wel een aardige afsluiting van het seizoen. Een eenzame opstel ling, want ook met nog maar een paar overgebleven winter- triatlons valt het de organisa tie ieder jaar moeilijker om voldoende deelnemers aan de start te krijgen. Het Leidsch Dagblad marathonteam draait zijn eerste rondjes Op een veldje langs de Vliet staat een groep van zestig in sporttenue gehulde mannen en vrouwen te rekken en te strek ken. Het zonnetje schijnt, de vogels fluiten, het is zaterdag ochtend en de eerste bijeen komst van het Leidsch Dagblad marathonteam is in volle gang. „Zoek de spanning op, breng Sommige deelnemers lopen al wat langer hard, anderen heb ben nog nooit verder gejogd dan van huis naar de bushalte. Allemaal hebben ze een doel: de tien of eenentwintig kilome ter lopen tijdens de 3M-mara- thon, over dertien weken. En allemaal hebben ze zich inge schreven voor de deskundige trainingen van Frans Kortekaas en de zijnen, om goed voorbe reid aan de start te komen. Frans Kortekaas is hoofdtrai ner bij Road Runners, de hard loopvereniging waar de trai ningsbijeenkomsten worden georganiseerd. „Wij hadden gerekend op een man of veer tig, maar het zijn er meer dan zestig geworden. We wilden even zien hoe het leeft, en dat ziet er geweldig uit", vertelt hij. De groep op het veldje zet zich in beweging. Opgesplits in mensen die zich bij de 'gevor derden' vinden horen en men sen die zich tot de 'beginners' rekenen. „Blijf bij de groep", weerklinkt het woord van Tim Brouwer de Koning, een ande re begeleider. Hij neemt de verantwoordelijkheid over de 'snelle wandelaars', de mensen die echt nog op nul zitten. „Dat vind ik leuk, bij hen zie je het snelst verbeteringen. Nu halen ze het misschien niet eens tot de eerste bocht (onge veer 500 meter verderop) en volgende keer doen ze dat la chend. Je ziet ze erop vooruit gaan", vertelt hij. Wat bezielt mensen om zich in te schrijven voor een mara thontraining? Waarbij ook doordeweeks huiswerk hoort (Kortekaas: „Je moet twee of drie keer per week minstens twintig minuten lopen, anders red je het in dertien weken niet.")? Doen ze het voor de gezondheid, vanwege een dronkemansweddenschap hebben ze zich in een vlaag van verstandsverbijstering in geschreven en zijn ze te be schroomd zich terug te trek ken? Anneke doet mee, omdat haar man al jaren aan de marathon meewerkt. Zij heeft haar vrien din Joyce meegesleept en sa men wachten ze met een kopje koffie op wat komen gaat. Het is nog vroeg, langzaamaan druppelen steeds meer aanko mend atleten binnen. „Wij zijn echte beginners en hier wor den we begeleid", vertelt An neke. Joyce lacht: „Tot nu toe hebben we lekker gezeten." Meisjes van het 3M-marathon- bureau schenken de koffie en delen folders uit. Shirts en trai ningspakken liggen te koop op de bar. Met een uiüeg over ma nieren van lopen en het kiezen van loopschoenen begint het officiële gedeelte. Jos en Aithur lopen al wat lan ger, maar hebben nog nooit training gehad. „Wij willen vooral informatie krijgen. Ademhaling, stretchoefenin gen en zo. Anders lopen wij maar wat, hier leren we ook wat", verwachten zij. Datzelfde geldt voor Willem. Vorig jaar deed hij bij de 3M-marathon een uur en 46 minuten over de 21 kilometer, dat wil hij verbeteren. „Ik ver wacht er veel baat bij te heb ben. Ik loop nu zo'n anderhalf jaar, maar heb nog nooit die oefeningen gezien die we hier krijgen." Beginner Aafke gaat het niet zozeer om de informatie, ze wil vooral het gevóél. Ieder jaar gaat ze kijken naar de mara thon. „Als ik de gezichten zie van de mensen die hem uitge lopen hebben, die blije gezich ten als ze bereikt hebben wat ze wilden bereiken, dan denk ik 'dat wil ik ook'. En nu ik me voor deze trainingen heb inge schreven, heb ik een stok ach ter de deur. Ik moet nu wel meedoen, als ik plannen maak om zelf te gaan hardlopen, dan komt daar toch niks van." Anderhalf uur later zit iedereen weer binnen uit te puffen. De eerste contacten zijn onderweg gelegd, tijdens het eerste rond je van drie kilometer (gevor derden) of de eerste baantjes op het veld (beginners). Frans Kortekaas is enthousiast over de eerste bijeenkomst. „Ieder een haalt op z'n minst de 10 ki lometer", voorspelt de trainer. Joyce loopt langs, bezweet maar voldaan. Hij neemt haar even apart. „Jij bent een voor- voetloper, probeer op de bal van je voet te landen", advi seert hij. LEIDEN ANTON DIEDRICH RDWUK GPD Jap, aan het einde van een il vernieuwde, maar op- e|u K boeiende Ronde van I-Holland, kwam hard aan. f Nico Verhoeven als 'chef idingen' van het miljoe- e® 'pslokkende wielerplan van iimanager Jan Raas hoofd- b® iddend probeerde de Jnkelende finale van de ope- eW («koers van de nationale ive ompetitie te analyseren, Ie üdde Vaanhold grijnzend '°jj allen handen. 1 nat een geweldige ploeg ben \ve toch", riep de win- r uit. En hij betrok - naast f - ksens en Joost Legtenberg, est rapste sprinter van het op t seconden achter de drie pvg lopers gefinishte peloton - hele groep in de vreugde. boeven likte de wonden, arom hadden zijn mannen gegokt, in een sprint van de van vijftig jonge talenten, r °ffie snelle benen van West- Stefan van Dijk? Waar- rooest Mark Vlijm gaan ja- in de Houtse Linies, moest in de sprint het antwoord schuldig blijven. Derde dus, achter de andere twee dapperen die in de laatste lus door de duinen een massale aankomst in de Zuid hollandse ronde wisten te voor komen. In het selectieve parcours dat de stichting S.O.S. en de Haagse vereniging Trias door het Groe ne Hart en de Bollenstreek had den uitgezet, ontbrak een scherprechter als de Maasdijk. Haaglanden was, door gebrek aan medewerking van het re giokorps van de politie, verbo den terrein. Ondanks de wind, die de groep al snel verbrokkelde, bleef een echte schifting uit. De waaiers schoven langs de Gou we en op de kilometers lange weg naar de Haarlemmermeer telkens weer in elkaar. „Dat is het nadeel van ploegen met acht renners", wist Vaanhold later. „Dan wordt er te vaak ge teld of een ploeg wel voldoende mannen mee heeft." Vooral de Rabo's toonden zich rekenmeesters en trapten zelden serieus door. En ook de in eigen regio koersende equipe Van Vliet-Weba-Gazelle reed voortdurend achter de feiten aan. Ploegleider Henk Zonne veld (met Pascal Hermes op de 14de plaats als best geklasseer- bekkenbreuk terugkeerde de coureur) riep zijn team daar in peloton met een solozege om na afloop uit tot 'wereld- Be le%°m werkte Daniël van El- ln de laatste kilometers aan een vlucht met Claes- 'anAgu'sSanderOlijve? rfVe' c'e f°rs gebouwde Bra- rer die negen maanden na kampioen achtervolging'. Hein Zwinkels, Maurice Barendse, de broers André en Peter van de Reep uit Hillegom en Boris Berkhout konden geen moment de koers naar hun hand zetten. In het geweld bleven intussen ook enkele regionale clubren ners overeind. Bollenstreker- Walter de Kok reed zelfs heel lang mee op de eerste rij en ein digde in de eerste groep (40ste). Leidenaar Werner Altewischer haalde, weliswaar op ruime achterstand, ook de finish. Op de brede Noordwijkse boulevard dreigde een fotofi nish de verdeling van de podi umplaatsen te gaan bepalen. Het nijdige klimmetje bij hotel Huis ter Duin en het draaien en keren in de finale was in het voordeel van de spurters, maar de durvers kregen de beloning die ze verdienden. „Ik durfde bijna niet meer om te kijken, zo dicht kwamen ze nog terug", bekende de ge lukkige Claessens eerlijk. De 23- jarige renner uit de Peelstreek (Meijel) verbaasde overigens zichzelf. „Ik weet eigenlijk nog niet wat voor een wielrenner ik ben. Ik begon laat, vijf jaar gele den als junior, en won nog niet zo vaak. Vorig jaar maar drie keer. En in de eerste weken van dit seizoen-was ik in België al tweemaal derde." Claessens' erelijst heeft een redelijke omvang, maar een échte klapper ontbrak. Hij stap te, voordat sponsor Axa de plannen om een (bescheiden) profploeg op te zetten realiseer de, van die ploeg over naar de opleiding van Vaanhold. „Spijt heb ik daar niet van. Ik heb de tijd en wacht liever een jaartje op een serieuze kans als be roepsrenner." Bij Rabo, mis schien? PRAAG ANP De Nederlandse judoka's heb ben tijdens het weekeinde bij internationale wedstrijden in Praag drie keer goud veroverd. Patrick van Kalen won zaterdag de open Tsjechische titel in de klasse tot 66 kilogram, Maarten Arens en Dennis van der Geest volgden zijn voorbeeld een dag later in de categorie tot 81 kg en de zware klasse boven 100 kg. De Haarlemmer Van Kalken won in de finale van de Japan ner Omigawa met een yuko. Het was voor hem de eerste keer dat hij een A-toemooi op zijn naam schreef. Europees kampioen Arens, eveneens uit Haarlem, zege vierde in de finale op beslissing van Valantijn Grekov uit de Oe kraïne. Stadgenoot Van der Geest kwam in de eindstrijd te gen Frank Möller, goed voor brons op de Spelen van Atlanta 1996, achter te staan met koka en met shido (straf). Hij redde het toch nog met ippon. Ben Sonnemans pakte de zil veren medaille in de klasse tot 100 kilogram. In de finale ver loor hij van Gill uit Canada, de nummer twee van het WK in 1993, met een yuko. Sonne mans behaalde onlangs de titel in het toernooi van Parijs. Op de Erasmusweg ii Edenhal worden gespeeld. Daar was het ijs echter onbruikbaar vanwege een vlooienmarkt. Omdat Amsterdam met de geschorste Tartanic speelde, werd vrijdagnacht om één uur nog besloten de zesde wedstrijd van de play-offs niet op het neutrale ijs van Tilburg maar in Nijmegen te spelen. De landskampioen ging aan vankelijk slecht met het thuis voordeel om. Keeper Owen van Amsterdam groeide in de eerste twee perioden uit tot de uitblin ker. Nijmegen maakte een ge- frusteerde indruk en kreeg tij dens .de eerste twee perioden twintig strafminuten. Amster dam stond slechts acht minu ten niet volledig op het ijs en leidde met nog een periode te gaan dan ook volkomen ver diend met 2-1. In het laatste bedrijf kwam Nijmegen eindelijk in het nor male wedstrijdritme. De ploeg boog binnen een minuut de achterstand om in een 3-2 voorsprong. Topscorer Krüger stelde de derde achtereenvol gende landstitel twee minuten voor tijd helemaal veilig: 4-2. NUMEGEN ANP De ijshockeyers van Nijmegen hebben gisteravond voor de derde achtereenvolgende keer de landstitel in de wacht ge sleept. Door een 4-2 zege op Amsterdam nam de ploeg een beslissende voorsprong van 4-2 in de best-of-seven finaleserie van de play-offs. Met de zege nam de ploeg van coach Cameron wraak voor de wedstrijd van vrijdag, toen de regerend landskampioen en bekerhouder voor eigen publiek ook al de landstitel in de wacht had kunnen slepen. Voor het duel merkte de technische lei ding van Nijmegen op dat bij Amsterdam de Canadees Tarta nic van de partij was, terwijl hij was geschorst. Nijmegen deed nog voor de wedstrijd zijn be klag bij het aanwezige bestuur van de Nederlandse ijshockey- bond. Die oordeelde dat er toch moest worden gespeeld. Met de geschorste Tartanic op het ijs won Amsterdam in de extra tijd met 4-3 en sleepte het een extra wedstrijd uit het vuur. Het duel moest eigenlijk op het hoofdstedelijke ijs van de Jaap

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23