Michael Boogerd: lichter, sterker, bet Sport Atleten en artsen twijfelen aan IOC Titanenduel Holyfield - Lewis onbeslist Greg van Hest houdt huis in Twintig van Alphen Rugbyers vechten naar benauwde w ZATERDAG 13 MAART 1999 993 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet va* londen rtr Treviso «int Champions League elejipa» De volleyballers van Sisley Treviso hebben de Champi ons League gewonnen. De Italiaanse titelhouder, waar de Ne derlandse oud-international Peter Blangé het spel verdeelt, won in de Spaanse plaats El Ejida in de eindstrijd van de Final Four met 3-0 van Noliko Maaseik. De setstanden waren 25-19 25-21 25-20. De Belgische kampioen was enigszins verrassend tot de eindstrijd doorgedrongen. De club van libero Marko Klok ver sloeg zaterdag de Russische vertegenwoordiger Belogorie Bel gorod met 3-2. na een 0-2 achterstand. Bij de vrouwen ging de titel in het belangrijkste Europacuptoernooi ook naar Italië. Bergamo versloeg voor eigen publiek Ankara met 3-0. Lafeber «int Kenia Open nairobi Golfer Maarten Lafeber heeft gisteren het Kenia Open op zijn naam geschreven. De Eindhovenaar bleef met een score van 265, negentien onder par, zijn naaste concurrent Andersson uit Zweden (268) de baas. De Zuid-Afrikaan Daniels eindigde in het met twee ton gedoteerde toernooi als derde. De Kenia Open was het openingstoernooi van de European Challenge Tour. Dit circuit van 27 wedstrijden in veertien verschillende landen is bedoeld om jonge talenten klaar te stomen voor de PGA Euro pean Tour. De beste vijftien golfers van de Challenge Tour pro moveren aan het einde van het seizoen automatisch naar de Europese Tour. Lafeber dankte zijn zege aan een sterke laatste ronde. Hij maakte twee eagles, vier birdies en slechts één bogey. Hij is de derde Nederlander die een wedstrijd van de Europese Challenge Tour heeft gewonnen. Rolf Muntz en Joost Steenka mer gingen hem voor. middelen uit om te kijken wat het best bij hun lijf past. Als iets niet bevalt of geen effect heeft, nemen ze gewoon iets anders." Professor Arnold Beckett, voormalig lid van de medische commissie van het IOC, viel Johnson bij. „Ik ben de stellige mening toegedaan dat drug misbruik dramatisch is toege nomen, om de doodeenvoudi ge reden dat je tegenwoordig prestatiebevorderende midde len kunt nemen zonder betrapt te worden. Het controlesysteem faalt volkomen. Prins Alexandre de Merode, de Belgische voorzitter van de medische IOC-commissie, ver kondigde tegenover de makers van Panorama dat hij de straf voor positief bevonden sporters wil verlagen van vier tot twee jaar schorsing. Volgens de Ca nadees Mark Tewksbury, een voormalig olympisch zwem- kampioen en ex-lid van de atle- tencommissie, is het IOC door en door verrot. „De Olympische Beweging wordt gerund door mensen die het zicht op de ethische waarde van integriteit en fairplay volkomen kwijt zijn. Samaranch alleen maakt de dienst uit. De handel en wandel yan het IOC is ondoorzichtig. Niemand legt enige verant woording af fulmineerde Te wksbury. „Wij kregen in elke stad pre sentjes, variërend van Mont Blanc vulpennen met onze naam erin gegraveerd tot leder waren, oude munten, kunst werken en een Tiffany-klok. De IOC-leden lieten de cadeaus van de gulle gevers thuisbezor gen door UPS, een van de offi ciële sponsors van het IOC. Wisseling van de wacht in Parijs-Nice Een aantal topadeten en sport artsen heeft het vermogen van het Internationaal Olympisch Comité af te rekenen met drug misbruik en corruptie, openlijk in twijfel getrokken. „Ik heb op dit moment weinig vertrouwen in het IOC", zei de Canadese sprinter Donovan Bailey, olym pisch kampioen op de 100 me ter. in een documentaire van de BBC (Panorama). „Ze moeten de puinzooi echt opruimen. Als er weer niets gebeurt, is het ge daan met de olympische idea len." Hoewel critici menen dat de 78-jarige IOC-baas Juan Anto nio Samaranch de volledige verantwoordelijkheid moet ne men voor de ontstane situatie, is de kans klein dat de leden hun Spaanse voorman zullen laten vallen. Enkele atleten en officials zijn Samaranch, die het IOC in 1980 'overnam' en de Spelen tot een enorm commer ciële succes maakte, minder goed gezind. Bailey is er heilig van overtuigd dat doping een veel groter probleem is dan me nigeen denkt. „Natuurlijk wordt er gepakt. Als atleten verboden prestatiebevorderende midde len willen gebruiken, dan staan ze er niet eens bij stil dat ze be trapt zouden kunnen worden." Zijn landgenoot Ben John son, sinds Seoul 1988 de be kendste dopingzondaar ter we reld, voelt zich nog steeds een van de velen. „Iedere tegen stander gebruikte drugs. Wer kelijk iedereen. Momenteel zijn er zo'n zesduizend preparaten op de markt. De meeste sprin ters proberen verschillende Zijn armen gingen bijna routineus de lucht in, gister middag op het podium onder de palmen van de Prome nade des Anglais in Nice. Dat was niet zo vreemd, want Parijs-Nice had Michael Boogerd eerder in de week al gewonnen. Een coup van de Rabobankploeg in de etap pe naar Sens en de ontsnapping in de rit samen met de Colombiaan Botero hadden de 24-jarige Nederlander doen wennen aan de gedachte dat hij later in de week wel eens gehuldigd zou kunnen gaan worden als win naar van de rittenkoers. nice/haarlem fred segaar Twintig jaar na Joop Zoetemelk won een Hollander Parijs-Nice en hoewel het nog maar kort geleden is dat het wielrennen hier te lande werd afgeschre ven, was het niet moeilijk wen nen aan het beeld van een Ne derlander die een hoog aange schreven etappewedstrijd als de rit naar de zon wint. De zege paste naadloos in de ontwikkeling van de wielrenner uit Den Haag, die tegenwoordig in het Vlaamse Essen woont. Met zijn eindzege in de Cata laanse Week, het Nederlands Kampioenschap. de vijfde plaats in de Tour, zijn glansvol le optreden op het WK waar hij door een dramatische lekke band werd uitgeschakeld, zijn tweede plaats in de Ronde van Lombardije en een handvol ereplaatsen in andere klassie kers, kondigde het talent zich vorig seizoen al aan. „Maar je moet het wel kun nen", merkte Adrie van Houwe- lingen, de ploegleider van dienst in Parijs-Nice op na de overwinning van zijn coureur. Waarmee hij maar wilde zeg gen: hoeveel talenten verdwe nen na één goed jaar alweer in de anonimiteit? De beroeps- emst en de aanleg van Boogerd gaven Van Houwelingen weinig redenen te twijfelen aan het doortrekken van de o( lijn. Het is een fraai rijtje waarin hij zich sinds gisteren thuis weet: Indurain, Rominger, Jala- bert en Zülle behoren tot de re cente winnaars van Parijs-Nice. De man die de rit naar de zon vorig jaar op zijn erelijst bij schreef, Vandenbroucke, heeft een minder imposant verleden, maar hij is dan ook pas 24. Hij is net als Boogerd (26) een ren ner voor de toekomst. Vanden broucke, eerder winnaar van de Omloop Het Volk, werd vierde in Parijs-Nice en het moet vreemd lopen wil de Waal niet samen met de Nederlander een dominante rol gaan spelen in het professionele wielrennen in het begin van de volgende eeuw - in elk geval in de kleine re rittenkoersen en wellicht ook de Waalse klassiekers en de Amstel Gold Race. Boogerd heeft veel met 'VDB' gemeen: ze willen zich het ge hele jaar laten zien, zijn van de zelfde generatie, hebben een overeenkomstige eerzucht, ver gelijkbare aanleg en dezelfde frisse uitstraling. Ze kunnen het dan ook goed met elkaar vin den. Maar uiteraard zijn er ver schillen: Vandenbroucke is de betere sprinter, Boogerd de be tere klimmer. Toch kon de eer ste zaterdag in de etappe naar Valberg, waar de renners naar een hoogte van ruim zeventien honderd meter stegen, lang ge noeg mee om in het ski-oord naar de overwinning te sprin ten. Axel Merckx, de enige over gebleven concurrent van Boog erd, verloor daar de slag. Hij maakte geen deel uit van de Het titanenduel in het zwaar gewicht tussen de bokskampi oenen Evander Holyfield en Lennox Lewis heeft zaterdag nacht in New York geen win naar opgeleverd. Na twaalf ronden in het afgeladen Madi son Square Garden in New York eindigde de toppartij on beslist. Dat betekent dat de Amerikaan Holyfield in het be zit blijft van de wereldtitels van de IBF en WBA. De Brit Lewis blijft wereldkampioen van de WBC. „We kunnen het nog een keer proberen", zei Holyfield nuchter. „Ik vind het best." De evenwichtige uitslag van het gevecht werd met veel boege- Nog steeds geen 'echtewereldkampioen na gevecht van het decennium roep en gefluit ontvangen. De meeste toeschouwers en ken ners in de menigte van ruim 21.000 boksliefhebbers zagen Lewis als duidelijke winnaar. De driekoppige jury was echter verdeeld. De Zuid-Afrikaan Christoudoulou gunde Lewis met 116-113 de zege. De Ame rikaan Williams zag Holyfield als beste bokser: 115-113. De Brit O'Connell hield het op een remise: 115-115. Lewis was woedend na afloop. „Ik ben bestolen", riep hij. „Ik heb het hele gevecht gecontroleerd. Ik kan deze uitslag niet geloven. Ik ben ontgoocheld. Ik heb het gevoel dat ik het gevecht met mijn handen omlaag heb ge wonnen." Volgens Lewis is hij nu, ondanks de uitslag, de on betwiste kampioen in het zwaargewicht. „Daar is geen twijfel over mogelijk. Dat weet de hele wereld. Holyfield weet het ook. Hij zou zijn twee kam pioensgordels gewoon aan mij moeten geven. Dit was mijn moment van glorie. De jury heeft me echter belazerd." Le wis deelde in het slopende ge vecht de meeste en hardste stoten uit. Zijn gevreesde rechtse kon hij echter op de beslissende momenten niet plaatsen. De Brit profiteerde te weinig van zijn grotere massa (111,5 kilogram tegen 97,5) en van zijn langere reach (17,7 centimeter). Bij het begin van de derde ronde kon de zelfbe wuste Holyfield een grijns niet onderdrukken. Tot vervelens toe had hij in de aanloop naar het 'duel van het decennium' immers geroepen dat hij Lewis in die ronde zou uitschakelen. Die voorspelling kon de vrome Amerikaan echter niet waar maken. Lewis ving het furieuze offensief van Holyfield goed op. Met een keiharde uppercut bracht hij de tweevoudige kampioen zelfs even in de pro blemen. Lewis zette echter niet Michael Boogerd is twintig jaar na Joop Zoetemelk de eerste Neder landse winnaar van Parijs-Nice. FOTO REUTERS kopgroep van tien. De Colom biaan Botero, Boogerds vlucht- maat in de etapp ny, deed een u zijn achterstand bankrenner maar de renner i haalde hem perso Net als een dag te Richard Vireni met start en fïni te springen, maa verde de Fransma geroep op. De eerste vier den bezet door ij Boogerd, (26), (24), Botero (26] broucke (24). Adri van Houw die jonge mannen strijden gaan vvii voor,het wielreni de jeugd ook. Di spiegelen aan dit Ik heb echt de ind nieuwe generatiei Boogerd is dik dan vorig jaar em in Parijs-Nice. wichtsverlies heef de tijdritten, heeft zich er bij n hij daarin de rest baan zal verliezer currenten. Zo I week geleden i waar hij onmidde! achterstand opliej hij in de rit naar vanaf dat momei winst. En dat in een in Boogerd niet werd aan de sta: nen. Op het mo aan de Cote d'Azi digd, had hij no: ken in Italië gered De Rabobankp Tirreno-Adriatico er vanuit dat dep trouwe deelname den uitgenodigd, schrijvingstermijn bleek en de ploq was uit te wijken i door. Hij liet zijn ken, waarmee zichtbaar provocei boksers waren ooi elkaar gewaagd. een onschuldige v, derde ronde gingen neer. Zowel Holyfield linkeroog) als Lewi in linkerooglid) kw beschadigd uit de Voor Holyfield (36) eerste onbeslist in: partijen (36 ovei Hij verdiende vee: gulden met het gen Lewis (33) ontiii van twaalf miljoen nog geen 'draw' op staan (34 overvvinn derlaag). alphen aan den run wilmar kortleever 'Ik ben inmiddels ook een top per'. Greg van Hest straalt het nieuwe zelfvertrouwen uit van de Nederlandse hardloopwe- reld. De Tilburger voelt zich niet meer de mindere van de internationale toplopers en had zaterdagmiddag in Alphen aan den Rijn recht van spreken. Met een uitstekende tijd en zeven Kenianen achter zich wekte Van Hest opnieuw hoge ver wachtingen voor de Rotterdam Marathon over vijf weken. Bij de vrouwen moest Irma Heeren de Keniaanse Chepchumba nog voor laten gaan, maar ook zij koerst af op een mooi mara thondebuut in de havenstad. De Twintig van Alphen paste als tweede wedstrijd van het nationale NUON wegcircuit uit stekend in de trend die begin januari in Egmond werd inge zet. Van Hest en Heeren won nen toen de plaatselijke halve marathon en blijken twee maanden later zelfs in nog be tere vorm. Daarmee kreeg de officieuze opening van het weg- seizoen, zoals de Twintig van Alphen van oudsher bekend staat, in het lente-weertje extra uitstraling. Want hoe mooi en soepel ook de loopstijl van al de buitenlandse lopers die in vroe ger jaren wonnen en hoe in drukwekkend ook hun tijden: Nederlandse- organisatoren, toeschouwers en zelfs pers blij ken liever een nationale topper voorin te zien. Van Hest, in het wereldje soms 'de blanke Keniaan' ge noemd, verenigde zaterdag al deze eigenschappen in zich. Al vanaf de start trok de Tilburger met verbazingwekkend gemak het veld uit elkaar. Slechts Isaac Chemobo kon de ontketende Nederlander volgen. Net als zijn landgenoot Joseph Kibor, die hem achterhaalde en verving, was deze Keniaan echter geen partij voor de oppermachtige Van Hest. Met 58.04, vijf tellen sneller dan Kibor, werd Van Hest de snelste winaar sinds ja ren geleden het parcours werd gewijzigd. Geconfronteerd met de pres tatie van Van Hest probeerde Gerard Nijboer de euforie te temperen. De 25-jarige Van Hest is niet bang dat hij zijn vorm niet vast kan houden en mikt ruim onder de benodigde 2.11.30. „Als ik vandaag zou starten, zou er al een mooie tijd uitkomen", denkt hij. „Maar er zit nog steeds een stijgende lijn in. Het gaat iedere dag beter en makkelijker. Het is nu een kwestie van heel blijven." Aan de voorbereiding kan het daarbij in ieder geval niet lig gen, want van januari tot maan trainde de Tilburger al ruim duizend kilometer op heuvel achtig terrein in het Amerikaan se Albuquerque. „Met Alphen erbij zit ik voor deze week ook op 200 kilometer", meldde de veelvraat die zes dagen eerder nog nationaal crosskampioen werd. „En morgen volgt nog een lange duurloop van 32 kilo meter." Als voormalig triatlete en we reldkampioene duatlon weet Ir ma Heeren als geen ander wat het is om kilometers te maken. Toch houdt de Flevolandse haar programma beperkt in de voorbereiding op Rotterdam. „Ik was meer dan tevreden met de prestatie hier", meldde de 31-jarige atlete over de 1.07.12, waarmee ze Carla Beurskens onttroonde als snelste Neder landse ooit. „Maar behalve de City Pier City, over twee weken, concentreer ik me op de trai ningen." Van Heeren wordt zo mogelijk nog meer verwacht Greg van Hest was oppermachtig in de Twintig van Alphen. dan van Van Hest, bijvoorbeeld omdat ze zaterdag maar 32 se conden hoefde toe te geven op de Keniaanse Joyce Chepchum ba - oud-winnares van de Lon den marathon en goed voor 2.23.57. Heeren houdt zich nog op de vlakte, ook al omdat ze buiten de triatlon nog nooit een marathon liep: „Ik richt me op de limiet van 2.31.30. Als ik de laatste tien, twaalf kilometer doorkom, moet dat lukken." De regionale atleten waren za terdag in geen velden of wegen te bekennen in de voorste linies van de Twintig van Alphen. Slechts Huub Pragt schaarde zich als 45ste (en 21ste Neder lander) bij de eerste vijftig met een verdienstelijke tijd (1.07.14). Zijn trainingsgenote Erika van de Bilt was meer suc ces voorspeld, maai de Leidse voelde zich niet fit genoeg om te starten. Het merendeel van de regionale lopers koos opval lend genoeg voor een optreden op de halve afstand. Leiden At- letiekers Tim Brouwer de Ko ning en Peter de Roode werden daarbij in de bedrijvenloop af getroefd door Alphenaar Freek Buikema, die voor de gemeente Alphen aan de start kwam. Op permachtig waren de leden van FOTO TACO VAN DER EB het Vlasman triatlonteam, die buiten mededinging meededen omdat ze niet daadwerkelijk bij het bedrijf werkzaam zijn. Ray mond Pet troefde daarbij zijn teamgenoot Jan van der Marei af. De twintigjarige Alphenaar, die deel uitmaakt van de natio nale selectie op de olympische afstand, vertrouwde daarbij met reden op zijn snelheid in de eindsprint: Oranje verslaat Zuid-Korea met J amsterdam pieter van der vliet Het Nederlands rugbyteam heeft in Amsterdam het WK- kwalificatieduel met 31-30 ge wonnen van Zuid-Korea. Of de ze uitslag Oranje voldoende ruimte geeft voor de terugwed strijd over drie weken is nog de vraag. Dat vraagteken werd nog groter toen aanvoerder Caine Elisara uit het veld werd ge stuurd, na een slaande bewe ging richting de Koreaan Hae- Kyung Sung. Sung zag rood toen hij voor de tweede keer met opzet op het lichaam van Arno Seibel ging staan. De tuchtcommissie van de Inter nationale Rugbybond (IRB) heeft de strafzaak gisteravond nog behandeld en Sung voor zestig dagen geschorst. Elisara kwam er met veertien dagen schorsing genadig van af en speelt dus de return. „Hier is geen rekenwerk voor nodig. We moeten in Seoul ge woon winnen, zo simpel is dat", zei bondscoach Geoff Old na afloop. „Dat ene punt is niet belangrijk, wij moeten daar de try's maken." Elisara was bij Oranje wederom de motor. De boomlange Nieuw-Zeelander, die in Engeland voor Wakefield speelt, stuurde de voorwaartsen met steun van Yves Kummer (DIOK). De Amsterdammer speelde als in zijn beste dagen. Toch waren het vooral de jonge spelers die Oranje nieuw elan gaven. Vooral scrumhalf Bram van Dalen (HRC) toonde geen enkele schroom. Zij vormden de basis van de opleving van Nederland, die nodig was nadat Zuid-Korea in het eerste kwartier de Oranje hemden op snelheid volledig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16