'Te mooi om waar te zijn' Gezondheid Achterlijk "MAANDAG "15 "MAART 1999 Het is de WD een doom in het oog dat eenderde van het aantal WAO'ers vanwege psychische klachten is af gekeurd. Dat moet over een paar jaar afgelopen zijn, vindt Tweede Kamerlid Wilders. Alleen mensen die in een inrichting zijn opgenomen of niet meer voor zich zelf kunnen zorgen, komen dan nog voor de WAO in aanmerking. Het radionieuws bracht dit bericht in de vroege ochtend na de Provinciale Statenverkiezingen. Zouden ook mensen die door een posttraumatische stressstoornis door de Bijlmerramp al hun levenslust nodig hebben om te overleven daaronder vallen, vroeg ik mij af, of wordt voor hen als er maar voldoende wordt geprotesteerd een uitzondering gemaakt. Dat zal vast wel. want politici zijn als het erop aankomt vaak laf en opportunistisch. Maar voorlopig heeft het er alle schijn van dat de WD over de hoofden van weinig weerbare en daarom electoraal niet interessante men sen een impopulaire maatregel wil nemen om bij de oplossing van het WAO-probleem krachtig over te ko men. Ik vrees dat ons nog meer van dit soort boude WD-opvattingen te wachten staat. Waarschijnlijk wil de partij zich daarmee ontworstelen aan de politieke neergang en is zij op weg naar een nog rechtsere koers. Dus zullen ook andere zieken en gehandicapten in de nabije toekomst voor hun hachje moeten vrezen. On langs hoorde ik een psychotische jongen - over stem men die hij hoorde - zeggen 'als je het er niet meer over hebt, is het over'. Hij had er misschien baat bij om zich zelf en zijn dokter voor het lapje te houden, maar van een serieuze partij verwacht je niet dat zij het volk voor de gek houdt met het standpunt 'als je zegt dat het over moet zijn, is het weg'. In communistische landen bestond de gewoonte om van bepaalde verschijnselen die men liever niet had te zeggen dat zij niet voorkwamen, aids en homofilie bij voorbeeld, maar bij ons is zo'n achterlijk standpunt lang niet meer te horen geweest. Stelt u zich eens voor dat het bericht had geluid, dat het nu maar eens afgelo pen moest zijn met het grote aantal mensen dat door hart- en vaatziekten in de WAO terecht is gekomen. Dat zou een storm van protest hebben opgeleverd. Zoals bekend zijn die ziekten in belangrijke mate gerelateerd aan stress op het werk, slechte eetgewoonten, gebrek aan beweging en overmatig alcohol- en nicotinege- bruik. Ze zijn te voorkomen door het wat rustiger aan te doen en betere leef- en eetgewoonten aan te nemen. Toch venvacht ik niet dat de WD binnenkort zal be pleiten dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met die hartproblemen en dat alleen mensen op de wacht lijst voor harttransplantaties in aanmerking komen voor WAO; of dat alle slachtoffers van een doom in het oog, blind of niet, gewoon weer aan het werk moeten. Al was het maar in de politiek. Het grote voordeel van lichamelijke ziekten is dat er meestal wel iets te vinden is waaraan gedokterd kan worden, al helpt het niet. Suikerziekte bijvoorbeeld is evenals schizofrenie niet te genezen, maar niemand zal het in zijn hoofd halen de suikerpatiënt als een psychia trische patiënt te behandelen, zonder respect. Helaas is van een aantal grote psychiatrische ziekte beelden nog niet bekend waar precies in de hersenen het euvel zich bevindt en beschikt de psychiatrie niet over de mogelijkheid van stemmingstransplantatie, het inbrengen van een andere, betere stemming of het ope reren van hallicinaties, zinsbegoochelingen. Dat is jam mer, want als dat wel het geval was, zou ook voor politi ci te begrijpen zijn, dat psychiatrische ziektes gewone mensenziektes zijn en dat de patiënten die eraan lijden geen aanstellers zijn. Met Buteyko-methode geen medicijnen tegen astma nodig SUZANNE VAN DER PLOEG Een brief op de post doen of 's ochtends op staan, douchen en aankleden. Zulke alledaagse dingen zijn voor mensen met een aandoening aan de luchtwegen al een hele onderneming. Ruim 1,6 miljoen Nederlanders hebben last van astma, chronische bronchitis of longemfyseem. Sommigen moeten dagelijks medicijnen ge bruiken, om goed te kunnen blijven functione ren. Sinds kort trekt in Nederland de Russische Buteyko-methode de aandacht. Vele honderd duizenden mensen in Rusland, Australië en Groot-Brittannië zouden er al mee zijn gehol pen. De Rotterdamse Masha Anthonissen-Kotousova is degene die de methode in Nederland heeft geïntroduceerd. Samen met logopediste Hen- riëtte Karsten uit Soest heeft ze al enkele groe pen astma-patiënten volgens de Buteyko-me thode getraind. In het Buteyko Centrum Neder land in Soest wordt mensen geleerd op een an dere manier adem te halen: door de neus en wat nog veel belangrijker is, minder diep. Vaak denken mensen door diep te gaan ade men, dat de aanvoer van zuurstof in hun li chaam verbetert, maar de Russische dokter Bu teyko ontdekte dat in feite precies het tegen overgestelde gebeurt. Er wordt te veel koolzuur gas uit het lichaam geblazen. Daardoor ontstaat er een tekort aan koolzuur, waardoor het li chaam niet meer in staat is om zuurstof af te scheiden. De patiënt krijgt het gevoel dat hij ge brek aan lucht krijgt en gaat dieper en dieper ademhalen. Op die manier ontstaat er een vicieuze cirkel en krijgt astma (chronische long- hyperventilatie) een langdurig karakter. De meeste astmapatiënten leren echter dat ze heel diep en tot onder in hun buik moeten ademhalen. Yvonne Loosman uit Huizen heeft al jaren een zware vorm van astma en ook zij had altijd geleerd zo diep mogelijk te ademen. „Toen ik de eerste keer hoorde dat Buteyko juist zei dat je zo oppervlakkig mogelijk moet adem halen, had ik iets van: als dit werkt, dan snap ik er helemaal niets meer van." Ze begon vrij sceptisch aan de cursus. Wat bleek? „Het is zo eenvoudig." Het bewijs dat het goed met haar gaat, kreeg ze enkele weken geleden. „Ik was onderweg voor de hele dag op bezoek, toen ik tot de ontdek king kwam dat ik mijn medicijnen vergeten was. Daardoor raakte ik in paniek en werd weer benauwd. Toen ben ik mijn oefeningen gaan doen en de benauwdheid verdween. Door de methode ben ik een ander mens geworden. Ik heb meer zelfvertrouwen en ik functioneer veel beter." Dat astma bij veel mensen leidt tot gevoelens van angst en onzekerheid is bekend, omdat mensen het gevoel hebben dat ze geen controle over hun eigen lichaam hebben. Dat de kans op een plotselinge aanval van benauwdheid (ast ma) altijd en overal aanwezig is, maakt veel Onderzoek naar de oorzaak van astma is nog steeds in volle gang. WOUTER VAN EWUK Het Astmacentrum in Davos is voor ernstige patiën ten een toevluchtsoord om op te knappen. FOTO GPD mensen angstig. Zo'n aanval ontstaat vaak, na dat iemand in contact geweest is met een be paalde prikkel. Dat kan variëren van een allergie voor huisstof, een plant of een huisdier. Maar ook sigaretten rook of het inademen van koude lucht lokt bij sommigen al een aanval uit. Door de prikkel gaan de slijmvliezen meer slijm en vocht pro duceren, de vliezen worden dikker en de spier tjes om de luchtwegen verkrampen, daardoor vernauwen de luchtwegen en krijgt iemand het benauwd. Artsen schrijven astmapatiënten vaak luchtwegverwijders en ontstekingsremmers voor. De medicijnen maken de luchtwegen minder prikkelbaar en moeten er voor zorgen dat iemand minder snel een aanval heeft. Ook de 30-jarige Inge Barmentlo uit Leiden ge bruikt al jarenlang medicijnen. Enkele maan den geleden zag zij op de BBC een documentai re over de Buteyko-methode. „Toen dacht ik: dat wil ik in elk geval proberen, want met regu liere middelen kom je niet van je astma af. Op dit moment gebruik ik alleen nog ontstekings- remmende medicijnen, maar mijn luchtweg verwijders laat.ik staan", zegt Barmentlo. „Ik heb een aantal maanden getraind en ik heb nu controlepauzes van 50 seconden. Tijdens mijn eerste les was dat nog 12 seconden." De controlepauze is de tijd die iemand zonder inademing kan. Iedere cursist moet regelmatig kijken hoelang zijn controlepauze is. Dat wordt gemeten door te gaan zitten en zonder inspanning uit te ademen. Vervolgens moet de neus met twee vingers gesloten worden. Zodra het eerste gevoel van luchttekort zich voor doet, wordt de neus losgelaten en wordt de tijd gemeten. Een controlepauze van 60 se conden is normaal en houdt in dat iemand goed gezond is. De 15-jarige Janine Sinnige uit Bussum pro beert op haar eigen manier de controlepauzes FOTO ARCHIEF op te rekken. Zij is wedstrijdzwemster en heeft al sinds haar derde last van astma. „Eerst haal de ik bij elke slag adem, maar daardoor werd ik heel erg benauwd. Nu adem ik een keer in en zwem ik vijf slagen en dat gaat heel erg goed. Ik voel me stukken beter en heb veel meer zelfver trouwen." Voordat zij de Buteyko-training ge volgd had, nam ze voor elke zwemtraining luchtwegverwijdende medicijnen. „Ik gebruikte ze preventief, gewoon als een steuntje in de rug. Nu hoef ik ze gelukkig niet meer te gebruiken, want als ik benauwd word, doe ik gewoon mijn oefeningen." De vraag is of de Buteyko-methode voor ieder een geschikt is. Het Astmafonds is kritisch. Voorlichter T. Rolle meldde dat het Astmafonds zich niet tegen de Buteyko-methode wil uit spreken, maar wel van mening is dat er te wei nig betrouwbaar onderzoek is gedaan om iets over de effectiviteit te zeggen.Als ik dit voor het eerst zou lezen, zou ik net zo reageren", zegt Masha Anthonissen, „maar ik train al tien jaar mensen en ik heb de een na de ander zien opknappen." Toch is ze realistisch: „Het is niet •£en methode die geschikt is voor iedereen. Je karakter speelt een belangrijke rol, want je moet zelf hard werken aan je herstel.'Om goede re sultaten te bereiken moetje gewoon elke dagje oefeningen doen." De dagelijkse discipline en oefeningen vallen sommige cursisten zwaar. „Vooral als het goed gaat, denken de meesten al snel: vandaag sla ik een dagje over", vertelt Anthonissen. „Maar juist door continuïteit wordt hun algehele con ditie verbeterd. Als iemand uiteindelijk op een controlepauze van zestig seconden uitkomt, is de conditie vaak zo verbeterd dat iemand de oefeningen niet meer elke dag hoeft te doen en we uiteindelijk kunnen vaststellen dat iemand genezen is." PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Vrouw van Zeus; 5. verdriet; 7. mirakel; 8. openbaar beroep; 9. schaamte; 11. deel v.e. woord; 14. rondedans; 16. handwar mer; 17. Griekse letter; 18. uurwerk; 19. armoedig huisje; 20. schrijfgerei; 22. ruimtelijk; 25. insect; 27. pluim; 29. overdre ven vroomdoende vrouw; 30. Ierland; 31. niemendal. VERTICAAL: 2. Damesjapon; 3. gezondheid; 4. heuglijke viering; 6. deel v.d voet; 8. talent; 8. Europeaan; 10. persoonlijk; 12. deel v.e. dier; 13. gevangenis; 15. beetwortel; 16. berggeel; 19. smerig; 21. familielid; 22. sportartikel; 23. drinkgerei; 24. cijfer; 26. winde rig; 28. bijbelse naam. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Futurisme; 8. air; 9. eis; 10. inept; 13. we; 14. ode; 15. af; 17. hoera; 19. goor: 20. vaas; 21. Emden; 23. na; 24. aar; 25. go. 26. angst: 28. gel; 30. olm; 33. absorptie. Verticaal: 1. Fa; 2. ui; 3. tri; 4. roede; 5. set; 6. mi; 7. es; 11. Noorman; 12. pervers; 13. wagon; 16. fosco; 17. hoe; 18. aan; 22. dager; 26. als: 21. tot; 28. ga; 29. eb; 31. li; 32. me.JFS STRIPS HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers 160 5356 Tom Poes Zonder nog een woord te zeggen schakelde hij de motor weer in, keerde zijn voertuig en reed de andere kant op.'„Tom Poes kan net zo goed deze weg geno men hebben", dacht hij. „Hier kan ik niet blijven staan, want met het do den van de tijd wil ik niets te maken hebben. Eens kijken... waar ga ik nu naar toe? Naar het Westen, geloof ik. Het Westen? Maar... maar d-daar ko men de tijdkillers immers vandaan. Hij rilde opnieuw, maar het is waar schijnlijk dat dit van de koude wind kwam, die kil in zijn kapje blies. Hij aarzelde tenminste niet toen hij de Oude Schicht de kale vlakte in stuur de en zodoende de bewoonde wereld achter zich liet. „Tom Poes is vast en zeker deze kant opgegaan", sprak hij geruststellend tot zichzelf. „Net iets voor hem. Nu, ik zal hem in de rug dekken, want b-bang b-ben ik niet, dat zal hij m-merken." Op dat mo ment zag hij een kleine gestalte tus sen de wortels van een dode boom te voorschijn komen en hij remde haas tig. „Kwetal!" riep heer Ollie. „Heb je hier ook iemand langs zien komen?" „Nee", zei het ventje. „U bent de eer ste. Ik ben blij dat ik u zie, hoor. Het werd tijd. De verkilling zit al in de grond en er komt meer en meer niks in de lucht. Gaat u er nu iets aan doen?" „Ia", zei heer Bommel. „Eh... dat is te zeggen... ik zoek Tom Poes. Hij gaat er iets aan doen, bedoel ik. Heb je hem werkelijk niet zien passe ren?" Het mannetje liet de armen zakken en schudde bekommerd het hoofd. „Nee", mompelde hij. „Trou wens, wat zou dat geven? Wie is Tom Poes?" Speciale verpleegkundigen Patiënten met maag-, darm- of leveraandoeningen vrage specialistische kennis van verpleegkundigen. Daaromb< Hogeschool Arnhem Nijmegen in oktober met een spet! I( leiding voor verpleegkundigen die op de maag-, darm-,- oi afdeling (MDL) werken. De landelijke specialistenopleid een initiatief van vijf Gelderse ziekenhuizen. Verpleegd ir constateerden dat de problematiek van MDL-patiëntem ir ingewikkelder wordt door betere behandelingen en ther II MDL-verpleging heeft zich daardoor ontwikkeld tot een (i discipline, terwijl er geen verplichte scholing voor bestor n gelijke specialisaties bestaan al wel voor oncologie (tunx fl kindergeneeskunde. MDL-Patiënten zijn meestal chrom fh De opleiding richt zich zowel op de diagnostische fase at o klinische verpleging en nazorg. De nazorg is een belang,- ie pleegkundige taak. Maag-, darm-, en leverpatiënten gaai 'o lijk vaak het ziekenhuis uit met blijvende hulpmiddelen! ie een stoma, waardoor ze zich sociaal en emotioneel zeen fie dicapt kunnen voelen. Ui lil Laser voor borstpijn Het gebruik van laserstralen liikt succesvol bij de behanii van ernstige borstpijn. Dat hebben artsen gemeld op een 'P komst van de vooraanstaande Amerikaanse Raad voorQ a' gie in New Orleans. Via een bij de lies ingebrachte cathei vuurden Amerikaanse artsen laserstralen af op de binnen e hartwanden. De zo ontstane wond leidde tot de aanmaal |C nieuwe bloedvaten, waardoor het hart van vers bloed vvo: 'u voorzien. In de Verenigde Staten zijn ongeveer 90.000 me 'rl die lijden aan een ernstige kransslagaderziekte die niet k ie den behandeld met chirurgische ingrepen als een bypass iri tie. Doordat hun bloedvaten verstopt zijn met een vettig;10 slag, hebben deze mensen zelfs wanneer ze zitten pijn in ie borst. Stephen Oesterle, cardioloog in het Massachusetts ral Hospital in Boston, zei dat van 91 door hem behandel tienten bijna allen baat hadden bij de nieuwe laserbehati Bij 75 van hen was de pijn na een half jaar afgenomen tiy of mild. 3 ie Dopamine en verslaving lei Dopamine, een natuurlijke chemische stof die door deb Ie wordt geproduceerd, speelt een veel minder belangrijke it verslaving, dan tot nu toe door wetenschappers werd aai IC men, zo blijkt uit onderzoek. Sinds dopamine in 1957 we ei dekt, zijn onderzoekers ervan uitgegaan dat de stof eens to rol speelt in de genotsbeleving. De stof bleek immers vrij men bij het ervaren van genot. Drugs als cocaine en hero 'r ken bovendien voor een verhoogd dopamineniveau inh: h chaam te zorgen. Daarom hebben wetenschappers jaren ln probeerd dopamineremmers te ontwikkelen, ervan uitga ie dat mensen verslaafd raken doordat het lichaam steeds o 6' nieuwe dopamine vraagt. Uit onderzoek bij ratten blijkt '3' dat er geen duidelijke relatie ligt tussen genotsbeleving e: in hoeveelheid dopamine. Wetenschappers trekken nu dei Is zichtige conclusie dat dopamine slechts een van de vele I 'P is die leidt tot verslaving. Na ei ir Longinfectie intensive care De longontstekingen die patiënten in ziekenhuizen oplop in veel gevallen te voorkomen. Jaarlijks krijgen duizenden tienten die aan de beademing liggen een longinfectie. Dii kan met meer dan de helft worden teruggebracht door de mond- en keelholte van deze ernstig zieke mensen regeln schoon te maken met antibiotica of met een alcohol - ofd oplossing. Dat blijkt uit onderzoek van D. Bergmans dieo aan de Universiteit Maastricht promoveerde op zijn proel over 'ventilator-associated-pneumonia' ofwel beademing lateerde longontsteking. Hoewel Bergmans geen bereken: heeft gemaakt, zijn de besparingen volgens hem enorm.1 ten die longontsteking krijgen liggen veel langer in dureb Daarnaast kunnen de overlevingskansen van deze patieni j mogelijk worden verbeterd, omdat minder complicaties; den. Alleen al in het Academisch Ziekenhuis Maastricht,) Bergmans zijn onderzoek uitvoerde, worden jaarlijks 500 ten op de intensive care opgenomen. De helft van hen lig genlang aan de beademing. Volgens Bergmans ontwikkel ic kwart van hen een longontsteking, doordat bacteriën ind mond- en keelholte zich ophopen en tot infecties leiden si in de wangzakken van deze patiënten vier maal per dage 32 mondpasta met antibiotica aan te brengen nam het aan; el fecties met 60 procent af. De gebruikte mondpasta is niet 'u saai toe te passen, omdat langdurig gebruik van antibioc w tot resistentie. De onderzoeker beveelt daarom aan oma: 'e middelen te gebruiken, zoals alchol of chlooroplossingen i Dromen en geheugen (c Sommige herinneringen worden onvergetelijk als je erover droomt in je slaap. Dat beweert Matthew Wilson van het Amerikaanse Massa chusetts Institute of Techno- logy.Individuen met een be paalde hersenaandoening kunnen praten en redden zich prima in het dagelijks le ven. Ook kunnen ze nieuwe vaardigheden leren, zoals fietsen. Maar ze herinneren zich niets van wat er kort te voren is gebeurd, zelfs niet van een minuut terug. Ze zijn gevangen in het heden. Deze mensen hebben een klein, maar onmisbaar deel van hun hersenen bescha digd. Deze diep verborgen hersenstructuur heet de hip pocampus, omdat de vorm wat weg heeft van een zee paardje. „De hippocampus is cruciaal voor het vastleggen van herinneringen aan men sen, plaatsen en gebeurtenis sen", zegt Wilson. Het geheugen is tot veel in staat. Zo kan een gemiddeld persoon beelden opslaan van tienduizend gezichten die hij feilloos uit elkaar houdt. Als het geheugen de mens in de steek laat, kunnen de ildi tragisch zijn. Zo weten1 [urp mer patiënten vaak me e' meer wie ze zelf zijn Zt e''j hun identiteit verloren'' <js, wil achterhalen hoe mi elektrische en chemisd IC ties in de hersenen en nen zorgen dat we dale ep je, die typische geurofc |im weten vast te houdeal dringt hij letterlijk doe hersenen om de werkiï fl bepaalde delen te ontn rq Hij ontwikkelde samen o.o MIT-bioloog en Nobel; iel naar SusumuTonegav Via uniek instrument dat\i, hersencellen aanwijst raat is in staat om vans 14. gepakte hersencellen.: ja; een ruimte zo groot als speldenknop, preciesa 0,1 ven welke cellen vonty jj schieten en dus actiefz h( Bij muizen is dit vernu strument in de hippe aangebracht. Als ze naj K oefenen de weg moesif den in een doolhof, lid i; cellen in voorspelbare1 srh op. „We konden zelfsslid ze waren door op de m an te gaan welke cellen vt* llei zegt Wilson. 2I.C lie'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12