Instituut voor Beeldcultuur Rotterdam kost 72 miljoen Sleetse plekken in circus Kiss Cultuur&Kunst Oude kinderstem' zingt Moesorgski 'Picasso' open esignprijs Rotterdam in teken ontwerpen voor buitenruimte Ruim 1400 zangers komen naar Gouda :RDAG 13 MAART 1999 liegende start TEFAF-beurs tricht De internationale kunst- en antiekbeurs TEFAF in j^chFbeleefde afgelopen weekeinde een vliegende start. 20.000 mensen bezochten de vele stands in het MECC. finee lag de publieke belangstelling ongeveer 5 procent ho- jan vorig jaar. De organisatie toonde zich zondagavond te en met de verkopen. Zo wisselde een zeventiende-eeuws mstuk van de schilder Jacob Vosmaer van eigenaar en was jkeen koper voor het bijbelse tafereel van de Venetiaanse (jende-eeuwse meester Giovanni Pellegrini. Verder ging een ekende aan de haal met het bronzen beeld dat Ossip Zadki- van Vincent van Gogh. De TEFAF duurt tot en met 21 boortehuis vrouw Rembrandt ontdekt warden Het geboortehuis van Rembrandts eerste bruid, j^vanÜylenburgh, is door een medewerker van het iwarder gemeentearchief achterhaald. De Leeuwarder bur- eestersdochter is in 1612 aan de Ossekop in de Friese fdstad ter wereld gekomen. De vermaarde schilder trouwde 134 met haar in Sint Annaparochie. Historici hebben tal van n over het leven van Rembrandt van Rijn aan de vergetel- weten te ontrukken. De plek waar Saskia is geboren, bleef usver echter onbekend. In de akte die vader Rombertus iburgh in 1595 voor de koop van het pand liet optekenen, tde omschrijving 'bij de Blockhuyster piep'. Dat zette de on- oekers op het verkeerde been. Archiefmedewerker Jan Faber ekte in de 'transportregisters' dat Uylenburgh naast ene Jan dricks woonde. Zo kon de link met de Ossekop worden ge- „Eris geen twijfel over mogelijk", aldus Faber. Gemeente betaalt aanzienlijk deel De verbouwing van het grote havenpand Las Palmas op de Kop van Zuid in Rotterdam tot een Instituut voor Beeldcultuur kost 72 miljoen gulden. De gemeente Rot terdam is bereid een aanzienlijk deel hiervan te betalen als het rijk, andere instanties en sponsors er ook in willen investeren. Ter vergelijking: de aanstaande verbouwing plus nieuwbouw van Boijmans mag hoogstens 28 mil joen kosten, eenderde van wat nodig is voor Las Palmas. rotterdam gpd Optreden Gerasimova in Den Haag KLASSIEKE MUZIEK. RECENSIE AAD VAN DER VEN entie Orkest o.l.v. Jevgeni Svetla- ,m.v Natalia Oerasimova (so- Ouverture 'Russisch Paasfeest" timski-Korsakov, 'Zonder zon' van orgski (orkestratie Svetlanov) en nr. 5 van Glazoenov. Den Haag (Philipszaal). en het heet Natalia asimova. Zij is Svetlanovs iriete sopraan. Hetgeen be nt, dat zij af en toe met het dentie Orkest optreedt, oudste kinderstemmetje wereld zong dit weekend ederencyclus 'Zonder zon' Moesorgski, door deze iponist van een pianobe- voorzien, maar door had gelachen kunnen den, indien Natalia Gerasi- >a zich bij deze gelegen- over een niemandalletje ontfermd. Maar het ging om navrante muziek van sorgski. Bij deze sopraan er echter geen vuiltje aan jicht. Een half uur zoete, nerige zangkunst van deze ie zet een muziekliefheb- er toe aan zijn tanden in felrode bekleding van de Jen te zetten en vervolgens zijn hoofd tegen de pas- roene wanden van de Phi- zaal te bonken. Maar Nata- Jerasimova had niets in de :n en gaf onbekommerd, een enthousiaste Svetla- in haar kielzog, een toe een aria uit Moesorgski's opera 'De jaarmarkt van Sorotsjinski'. Ook daar valt weinig sympathieks over te zeggen. Volgend seizoen staat Nata lia Gerasimova weer geno teerd bij het Residentie Orkest, met nota bene 'Shéhérazade' van Ravel. Mocht Svetlanov binnenkort voorstellen enkele aria's van Tsjaikovski door een buikspreker te laten uitvoeren, dan zal het Residentie Orkest zijn eredirigent ongetwijfeld geen strobreed in de weg leg gen. Svetlanov zonder solist, dat is altijd de beste oplossing. Dan kan er, althans in muziek die hem ligt, iets gebeuren zoals gisteravond. Eerst was er Rimsld-Korsakovs ouverture 'Russisch Paasfeest', robuust en dramatisch gespeeld en daardoor indrukwekkend, maar niet werkelijk uitzonder lijk. Uitzonderlijk was wel de uitvoering van Glazoenovs Vijfde symfonie, weer één van die niet zo vaak gespeelde par tituren die deze Russische diri gent als geen ander beheerst. Als het tijdperk Sveüanov zal zijn afgelopen en de balans zal worden opgemaakt, dan zul len tegenover hier en daar een gillende sopraan en een aan vechtbare Bach-interpretatie uitvoeringen van Russische muziek staan, vol muzikale grootsheid en orkestrale glans. Dan hoeft niemand in Den Haag ontevreden te zijn. De vloeroppervlakte van het voormalige opslaggebouw van de Holland Amerika Lijn is ruim 20.000 vierkante meter. In Las Palmas is plaats voor vijf natio nale instellingen die gaan fuse ren en huisvesting willen in dit gebouw. Dat zijn het nu in Am sterdam gevestigde Filmmuse um en vier organisaties die nu in het voormalige NRC-pand aan de Witte de Withstraat ge huisvest zijn: het Nederlands Foto Instituut, het Nederlands Fotoarchief, het Nationaal Foto restauratie Atelier en V2. Rotter dam hanteert voor het fusieplan de naam 'Las Palmas, Interna tionaal Centrum voor Foto, Film en Mediatechnologie'. Rotterdam gaat de concur rentie aan met Amsterdam. Die stad heeft het gebouw van het Sweelinck Conservatorium aan de Van Baerlestraat in de aan bieding. Het is echter nog niet duidelijk wanneer dit vrij is. Las Palmas staat al jarenlang zo goed als leeg en is dus onmid dellijk voor verbouwing be schikbaar. Amsterdam heeft bo vendien als nadeel dat het Film museum, nu versnipperd over panden in en buiten Amster dam, gekozen heeft voor Rotter dam als vestigingsplaats. Maar Amsterdam heeft weer het voordeel dat de stad de 23 miljoen gulden van het Wert- heimerlegaat mogelijk kan ge bruiken voor het nieuwe insti tuut. Het Prins Bemhard Fonds, beheerder van dit geld, heeft al tijd een zeer sterke voorkeur voor Amsterdam getoond. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur, geconfronteerd met de strijdige belangen, heeft destijds beide steden opgeroe pen uiterlijk vandaag hun plan nen aan hem te presenteren. Amsterdam deed dat vorige week al, Rotterdam vanochtend. Rotterdam wil het nieuwe centrum graag openen in het Culturele Hoofdstad-jaar 2001. Om dat te halen moet een be sluit uiterlijk juni dit jaar vallen, luidt de waarschuwing van Rot terdam aan staatssecretaris Van der Ploeg. De vijf initiatiefnemende in stellingen voor het nieuwe beeldcentrum zijn overtuigd dat gezamenlijke huisvesting el- kaars functies versterkt en de kans op vernieuwingen ver- Rotterdam Kleurrijke schilderijen aan de wand, kleurrijke vogels over de vloer. De grote overzichtstentoonstellling van Picasso in de Kunsthal Rotterdam is afgelopen weekeinde officieel geopend. De expositie is nog te bezichtigen tot en met 4 juli. foto cees kuiper ge bureau .NL Architects winnaar RDAM EVELIEN BAKS/GPD ipenbare ruimte als ont- het goed in Neder- want bij de uitreiking van esignprijs Rotterdam 1999 dagavond gingen zowel de van veertigduizend gulden enige 'buitengewone' eer vermelding naar inzendin- ip het terrein van de archi- ur. Het jonge bureau .NL itects won de Designprijs raam met hun ontwerp het Warmte Overdracht m 8 in een nieuwbouwwijk Utrecht. De eervolle ver- ïg naar Zwart na Architecten en Hans voor de KW 4-20 onder- r ng Rijksweg 4 in Leids- idam. MeesPierson Publieks- waaraan deze keer voor ?erst een geldprijs was ver- "i van tienduizend gul- gewonnen door de ont- 'ers van de Functionele Te- Staatssecretaris Rick van 'loeg reikte zaterdagavond njzen uit in de Remon te Kerk, gelegen tegenover ieum Boijmans van Beunin- dat dit jaar voor het eerst tfdak biedt aan de tentoon- van de Designprijs Rot- Warmte Overdracht Sta- 8. kortweg WOS 8 geheten, •NL Architects is gebouwd Ihoeve van de toekomstige Leidsche Rijn, een wijk van fjduizend nieuwbouwwo- in de nabijheid van ent. Tweederde daarvan f| straks aangesloten op prwarming. In het ge- lw komen machines en an- ftechnische apparatuur te I1, De eerstkomende jaren het gebouw echter nog De winnaars van de Designprijs 1999 worden gefeliciteerd door staatssecretaris Rick van der Ploeg (rechts). 'functieloos' in zijn omgeving - een weiland met boerenschu ren. WOS 8 heeft een zware tac tiele huid van polyurethaan. Dit materiaal wordt doorgaans ge bruikt voor dakbedekkingen. De jury van de Designprijs 1999 prijst de WOS 8 om zijn mysterieuze karakter (een bijna dreigend zwart gevaarte), de vormkwaliteit en de vele extra functies die aan het gebouw worden gegeven waaronder een klimwand. Toch was de jury, dit jaar bestaande uit de New York- se publiciste Karrie Jacobs, de Oostenrijkse Peter Noever en Sarah Lerfel uit Parijs - die op het laatste moment de zieke Jasper Morrison verving, niet unaniem in zijn oordeel. Want ook de onderdoorgang KW4-20 had op hen een verrassende in druk gemaakt. Het is voor het eerst in het bestaan van de Designprijs dat geen product, maar een ont werp voor de buitenruimte de prijs heeft gewonnen. Eerder ging de prijs naar een leestafel voor oude en nieuwe media, röntgenapparatuur, tapijt, affi ches en een boek. Voor de zesde editie van de Designprijs Rot terdam, dit jaar voor het eerst onder de hoede van een zelf- foto cees kuiper/gpd standige stichting, waren 47 producten genomineerd. ,,Een grote diversiteit", oordeelde staatssecretaris Van der Ploeg. ,,Van een tunnel tot een lenzen- doosje. Ook een grote diversiteit in gebruikte materialen. Een aantal producten dat is genomi neerd zou ik best willen aan schaffen. Wat ik dan ook mis in de catalogus is informatie over waar je dit alles kunt kopen. Wellicht een tip voor de volgen de keer, want er kan een be langrijke markt worden ontgon nen." In het huitenland ontstaat, zo stelde Van der Ploeg, steeds meer belangstelling voor Neder landse vormgeving. Daarvan ge tuigen onder meer exposities in Duitsland en de Verenigde Sta ten en het succes op de interna tionale beurs in Milaan. „De Nederlandse vormgeving wordt gekenschetst door een zekere no nonsense, door eenvoud en helderheid en humor. Veel pro ducten uit de Designprijs zullen straks terugkeren op die exposi ties." De publieksprijs, waarvoor ruim 2600 stemmen werden uitgebracht door bezoekers van de tentoonstelling in Boijmans van Beuningen, ging naar Erik Jan Kwakkel, Peter van der Jagt en Arnout Visser. Zij zijn de vormgevers van een serie tegels die meer mogelijkheden biedt dan alleen afwerking van een natte cel. De tegels bieden een oplossing voor de vele badka mer- en toiletaccessoires. De heren van de Keramiek Fabriek hebben 24 functietegels ontwik keld voor onder meer ventile ren, spiegelen en stroomvoor ziening. Er zijn er vijf in produc tie genomen, waaronder een te gel die kan dienen als hand doekhouder en eentje die wordt gebruikt als afvoerstophouder. De vloertegels met gesmolten glasdruppels dienen als antislip en geven meteen voetmassage. De tentoonstelling met de ge nomineerde producten voor de Designprijs 1999 is nog tot 11 april te bezoeken in Museum Boijmans Van Beuningen. groot. Het aanbod kan groter worden en voor een breder pu bliek. De vijf krijgen nu samen jaarlijks ongeveer 70.000 bezoe kers: ze schatten dat een ver dubbeling te halen is. Geza menlijke presentaties door de drie pijlers fotografie, film en nieuwe media worden mogelijk waarin bijvoorbeeld dwarsver banden tussen die drie te zien zijn. Het fusie-instituut past bin nen de Rotterdamse culturele speerpunten technologie en toegepaste kunsten. De ge meente vindt dat het ook goed aansluit bij de gewenste verster king van de audiovisuele sector in de stad. Huisvesting op de Kop van Zuid is gunstig wegens de uitstekende bereikbaarheid per openbaar en per eigen ver voer. Voor dit stadsdeel, waar ook het nieuwe Theater Luxor verrijst, is vestiging van dit insti tuut met een internationale be tekenis een versterking van de culturele en toeristische infra structuur, aldus cultuurwethou der Kombrink vanochtend. Bassist Gene Simmons van Kiss weet dat een lange tong in camouflage gezicht geld oplevert. foto wfa/paul bergen POPMUZIEK» RECENSIE PETER BRUYN Concert Kiss: zaterdag 13 maart 1999, Prins van Oranjehal, Utrecht. Tijdens het vierde nummer, 'Do you love me', verschijnt op het immense beeldscherm achter het podium het dwingende ver zoek '3-D brillen opzetten'. Ver volgens laat bandleider-bassist Gene Simmons zijn boven maatse tong driedimensionaal over het publiek rollen en lijkt het alsof gitarist Ace Frehley je met zijn instrument letterlijk om de oren wil slaan. Grappig. Maar de 3- D filmpjes waren te gelijk ook het enige nieuws wat er over het weerzien met Kiss, afgelopen zaterdag in de Utrechtse Prins van Oranjehal, te melden valt. Tussen 1974 en 1980 schreef Kiss popgeschiedenis. De for mule van eenvoudige, bijna kin derlijke popliedjes in een bizar re verpakking met de musici ge schminkt en verkleed als fanta- sy-stripfiguren bleek een gou den vondst. Begin jaren tachtig was de rek er echter naar alle kanten uit. Drummer Peter Criss en gitarist Frehley verlie ten het langzaam zinkende schip, dat echter met regelmatig wisselende gitaristen en drum mers - maar zonder de kostumering - door bleef varen. Totdat voor een 'unplugged- sessie' bij MTV de oude dmm- mer en gitarist ook weer uitge nodigd werden. De dollar-radar van Kiss-brein, -bassist, en -be denker Gene Simmons werkte feilloos. Hij besloot de reguliere Kiss-drummer en gitarist van dat moment ergens te parkeren en nodigde Criss en Frehley uit voor een reunie-tournee in de originele jaren zeventig bezet ting - inclusief schmink en 'out fit'. Bingo! Overal ter wereld lie pen de stadions vol voor de groep. En juist dankzij de schmink was Kiss nog precies dezelfde band als twintig jaar eerder - zoals je je bij oude clowns vaak niet realiseert hoe zeer ze al op leeftijd zijn. Met de 'original Kiss' - een mar keting-concept als 'original Le vi's' of 'original Coke' - werd ook een nieuwe plaat gemaakt, 'Psycho Circus', en dat moet wederom een wereldtournee rechtvaardigen. Het concert in Utrecht blijkt weinig tot niets toe te voegen aan die van 1996 en 1997. Een handvol songs van de nieuwe plaat plus veel reper toire uit de meest roemruchte periode van de groep, de late ja ren zeventig. En natuurlijk de befaamde 'special effects' die inmiddels ook vrijwel allemaal overbekend zijn: Simmons die vuur en nep-bloed spuugt. Ace die zijn gitaar laat roken en let terlijk lanceert. En zanger Paul Stanley die hangend aan een soort kabelbaantje naar het midden van de zaal getranspor teerd word. De fans hadden het stuk voor stuk al eerder gezien. Met betrekking tot The Rol ling Stones wordt nog wel eens discussie gevoerd of de muziek van Jagger en dezijnen in de ja ren negentig nog relevant zou zijn. Bij Kiss speelt die vraag überhaupt niet. De simpele mu ziek was nooit meer dan een kapstok voor een extravagante rock-spektakelshow die in de ja ren zeventig z'n weerga niet kende en tijdens het fin-de-sie- cle nog heel even mag schitte ren. Maar bij de herhaling van de reünie, afgelopen weekeinde in Utrecht komen de sleetse plekken aan de oppervlakte van het circus dat vooral drijft op nostalgie. De grote shows van Metallica en The Stones maak ten de afgelopen jaren aanmer kelijk meer indruk. Het 3-D grapje is even leuk, maar went snel. Alle 'special ef fects' in een half uurtje proppen was een alternatief geweest, maar waarmee hou je het pu bliek dan de overige negentig minuten bezig? Toegegeven, Kiss is een stripverhaal dat iede re twintigste eeuwse mens een keer gelezen moet hebben. Een unieke uitwas van de rockmu ziek. Maar voor de huidige tour nee had de groepsnaam wel als Kass(a) gespeld mogen worden. Grootste mannenkoorfestival van Nederland GOUDA GPD Het grootste mannenkoorfesti val dat ooit in Nederland is ge houden speelt zich binnenkort af in Gouda. Meer dan. 1400 zangers van 26 koren verzame len zich zaterdag 5 juni in vier Goudse kerken, waar de deelne mende koren elk een concert geven van een half uur. Het hoogtepunt wordt een massale samenzang voor het stadhuis. Het mega-koorfestival begint om 11 uur in de Sint-Janskerk. De zeer grote mannenkoren treden op in de Gouwekerk; de grote koren zijn te beluisteren in de Sint-Janskerk; de middel grote koren gaan naar de Turf- marktkerk en de kleine koren tenslotte krijgen onderdak in de Oud Katholieke Kerk. De sa menzang is 's avonds om half negen voor het stadhuis, waar alle zangers worden begeleid door Gouda's harmonie De Pio nier. Ook publiek kan aan deze samenzang meedoen. Het mannenkoorfestival van Zuid-Holland kent geen wed strijd-karakter. Niettemin zal een deskundige jury een oor deel vellen over de optredende koren, die na afloop een diplo ma met een beoordeling ont vangen. De 26 koren komen uit alle delen van de provincie, in grootte variërend van een dub- belmannenkwartet tot het 148 zangers tellende Rozenburgs Mannenkoor. Deelnemende koren zijn: A1-' brands Mannenkoor, Alphens Mannenkoor, Lingezangers, Noordzeezangers, Verenigde Zangers, Gouwe Sanghers, Gouda's Liedertafel, Hillegers- bergs Mannenkoor, Die Haghe Sanghers, Koninldijk Dordrechts Mannenkoor, Schie dams Mannenkoor Orpheus, Maassluis Mannenkoor, Haags Homo Mannenkoor Vox Roza, Ons Koor, Orpheus Vlaardin- gen, Papendrechts Mannen koor, Pijnackers Mannenkoor. Rozenburgs Mannenkoor, In ternos, Voorne's Mannenkoor, Dubbelmannenkwartet Vlaar- dingen, Westlands Mannen koor, Zanglust Lekkerkerk, Zang Veredelt Wateringen, Zang Vriendschap, Zoetenneers Mannenkoor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11