prestatie ET A-leden doet Baskische vrede geen goed ngelsen en Fransen proberen et eindelijk samen in Afrika 'Vulkaan Indonesië staat op uitbarsten' raak ontneemt Ambon zicht op mst Buitenland Engels dorp strijdt voor recht op 'village green' Een armetierig grasperkje in het landelijke Oxfordshire eist een plaats op tussen de historische velden van Engeland. De onge veer 300 inwoners van Sun- ningwell, die het veld voor al lerhande activiteiten gebruiken, zijn in het geweer gekomen te gen plannen van het bisdom Oxford, de eigenaar van de grond, om een deel te bebou wen. Een rechtszaak kan volgende maand het lot bepalen van de eeuwenoude Engelse 'village green', een met gras begroeide 'brink' waar dorpelingen hun hond uitlaten, bessen plukken en hun kinderen laten spelen. Het bisdom zegt zijn grond te gelde te moeten maken om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen, maar de dorpelingen brengen daar tegenin dat hun rechten op een openbare ruim te teruggaan tot de elfde eeuw. De wet op gemeenschapsgrond en gemeenschapsrechten ligt diep verankerd in de Engelse geschiedenis. Toen de Nor- mandiërs Engeland in de elfde eeuw opdeelden, behield de ge wone bevolking gemeenschap pelijke rechten op weidegrond, op 'piscary' (vissen), 'turbary' (turfsteken) en 'estover' (hout- sprokkelen). De bewoners van Sunningwell vinden daarom dat zij alleen maar hoeven te bewijzen dat zij de grond al ja ren gebruiken. Ze verwijzen naar een zaak uit 1655, waarbij een landeigenaar uit Oxfordshi re dorpelingen wilde verbieden op zijn grond om de meiboom te dansen. De rechter gaf de dorpelingen gelijk. Het omstreden veld ligt naast de St. Leonardskerk, en vormt samen met deze al minstens vanaf 1246 de dorpskern van Sunningwell. Dominee Tom Gibbons zit met de zaak in zijn maag, vooral omdat er zo'n 800.000 gulden nodig is voor restauratie van zijn kerk. De strijd om de grond speelt al sinds 1994, toen de kerk een aanvraag indiende om op een deel van de green twee woon blokken te mogen neerzetten. Als het bisdom de zaak verliest, voorspelt het dat landeigenaren in de toekomst minder gemak kelijk publiek op hun grond zullen toelaten. 13 MAART 1999 van achttien ETA-leden en Spanje heeft het vre- in Baskenland de afgelopen zware druk gezet. De na- partijen in de Spaanse beschuldigen de regering- dat zij het bestand van de vorig jaar september van alleen maar weet te beant- met 'repressie'. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De politieke vleugel van de ETA, Herri Ba tasuna, begint morgen als reactie op de aanhoudingen een hongerstaking van een week, en roept de andere Baskische partij en op zich bij de actie aan te sluiten. De Jarrai, de jongerenorganisatie van de af scheidingsbeweging, heeft aangekondigd het straatgeweld in de Baskische steden op te voeren. Hiermee is men al begonnen. Op verschillende plaatsen werden de afge lopen dagen kantoren en auto's in brand gestoken. De regering Aznar stelt zich op het stand punt dat het bestand van de ETA niet in houdt dat ook justitie en politie een be stand in acht moeten nemen. Minister van binnenlandse zaken Jaime Mayor Oreja zei dat hij niet bang is dat de arrestaties het vredesproces zullen frustreren. „Het poli tieoptreden zal de ETA juist aan het den ken zetten, en haar dwingen om aan de onderhandelingstafel plaats te nemen." Het is de vraag of er nog veel te onderhan delen valt. Met de jongste aanhoudingen door de Franse politie in Parijs en de Guar- dia Civil in San Sebastian is de operatione le afdeling van de ETA vrijwel geheel ont manteld. Volgens de Spaanse politie is met de arrestatie van Arizkuren Ruiz de hoog ste chef van de ETA-commando's onscha delijk gemaakt. In Baskenland hebben niet alleen de radi cale nationalisten fel gereageerd op het politionele succes. Zij verwijten Aznar dat hij met deze 'oorlogsstrategie het vredes proces opblaast'. Ook de gematigde natio nalisten van de PNV, die de deelstaatrege ring van Baskenland vormen, zeggen 'het te betreuren dat de regering niet kiest voor de weg van de dialoog'. Bovendien wijzen ze Aznar op de toezegging van vorig jaar december om het vervolgingsbeleid van ETA-leden op een laag pitje te zetten. De Baskische partijen vrezen dat het ge weld in Baskenland nu weer zal oplaaien. De politie houdt daar in elk geval sterk re kening mee, want de persoonlijke bescher ming van met name PP-politici (de partij van Aznar) wordt weer opgevoerd. De stra tegie van Aznar wordt gesteund door de socialisten, de grootste oppositiepartij. Klein links is van mening dat de regering onvoldoende moeite doet om tot een defi nitieve vrede in Baskenland te komen. „Het duurt niet lang meer of er overlijden mensen door de honger en een gebrek aan me dicijnen. Als de onlusten door gaan, zal de Indonesische rege ring nóg meer militairen sturen. Er zijn er al zesduizend op Am- bon. Dat is toch erg. Het is ge woon oorlog daar." Ferry Rinsampessy (31) maakt zich grote zorgen over de situa tie op de Molukken. „Stuur er een VN-legermacht heen. Het Indonesische leger houdt het niet. Dat draagt meer bij tot de onlusten dan dat het orde en vrede handhaaft. Maar zolang Indonesië zelf niet erkent dat de situatie onhoudbaar is, ge beurt dat niet. Habibie doet hetzelfde als Soeharto. Alleen is zijn lach gemener. Hij kijkt ge woon smerig." Rinsampessy is voorzitter van de Pemuda RMS, de jongeren afdeling van de Molukse vrij heidsbeweging, die tegen de honderdvijftig leden telt. Hij is geboren en getogen in Assen, als jongste in het gezin van elf kinderen van een ex-KNIL-mili- tair. Hij deed de lts ('timme ren') en volgde een hbo-oplei- ding maatschappelijk werk. Tegenwoordig woont hij in Ca- peüe aan den IJssel, en werkt hij drie dagen in de week als Moluks maatschappelijk werker bij de Stichting Welzijnswerk (SWW) in Hoogeveen. Praten wil hij alleen op neutraal ter rein, op het NS-station in Utrecht bijvoorbeeld. Rinsampessy is één keer op de Molukken geweest, in 1975. In formatie over de situatie krijgt hij sindsdien via familie, vrien den en kennissen daar. „Mijn visie was dat ik niet eerder te rug wilde dan dat de RMS onaf hankelijk was. Alleen heb ik nu mijn standpunt gewijzigd. Ik kan wel in Nederland blijven zitten, maar dan kun je geen contacten leggen. Om dat wel te kunnen, zou ik nu graag te rug willen. Het gaat tenslotte om het veranderen van de posi tie van de Molukkers daér. Wij kunnen zelf bepalen in welk huis we willen wonen en wat we willen eten. Daar niet. Ik wil dus niet wachten tot de RMS onafhankelijk wordt. Ik wil een soort marktonderzoek doen naar hoe de mensen er leven, en niet alleen uitgaan van de vi deobeelden die ik krijg. En waar mogelijk wil ik met de mensen praten. Dat zal moeilijk zijn, want Indonesië loert altijd mee." Volgens Rinsampessy leeft de RMS, de republiek van de Vrije Molukken, wel degelijk op de eilanden, zij het ondergronds. „Het is logisch dat men er niet mee naar buiten komt, zeker niet voor de media. Hoe meer het RMS-verzet op de voor grond komt, hoe meer voer dat is voor de Indonesische over Honderden woedende moslims demonstreerden gisteren in de tuin van de Al-Fatah moskee in Ambon-stad tegen de recente moorden op hun geloofsgenoten. foto epa emmanuel dunand heid om de RMS als provoca teur te bestempelen. De Molukken worden al jaren onderdrukt. Het Moluks Maleis bijvoorbeeld is veranderd in In donesisch Maleis. Soekamo, Soeharto en Habibie zijn altijd uitgegaan van de filosofie van de eenheidsstaat. Daarom zie ik Indonesië nu als een vulkaan met verschillende kraters die op uitbarsten staan, met verschil lende brandhaarden." Internationale bemoeienis moet er komen, vindt Rinsam pessy. De rol van het Indonesi sche leger, dat een vrijbrief zou hebben om met scherp te schieten, moet verminderen. Er moet humanitaire hulp komen, gericht op onderdak, voedsel en medicijnen. En dat moet eerlijk worden verdeeld. „Ik heb wei nig vertrouwen in de Indonesi sche overheidsinstanties." Felle kritiek heeft hij op de Ne derlandse overheid, die het ver zoek om internationale aan dacht heeft doorverwezen naar staatssecretaris Van Boxtel van grotestedenbeleid en integratie bevordering. „Is Ambon een provincie van Nederland ge worden? Of een grote stad? In feite gebeurt er niks. De Neder landse regering neemt niet eens de moeite om zijn zorg uit te spreken over de situatie op de Molukken. Dat heeft Japan wél gedaan. In Nederland wonen vijftigdui zend Molukkers, maar de rege ring doet of zijn neus bloedt. We worden niet serieus geno men, terwijl het om mensenle vens gaat. Moeten er eerst mil joenen mensen worden ver moord voordat Nederland zich zorgen maakt en er wat aan wil doen." Vorige week kwam in de publi citeit dat Molukse jongeren in Nederland op de Molukken zouden willen gaan vechten. Rinsampessy: „Onzin. Dat be richt berust op een misver stand. Het is begrijpelijk dat de jongeren kwaad zijn. Dat ben ik ook. Maar als je er met wapens heen zou gaan, geeft je de Indo nesische overheid voer om dat als RMS-provocatie te bestem pelen. Daarmee ondersteun je de onderdrukking van je eigen mensen. En voor wie kies je? Voor de christenen, voor de moslims? Het gaat om broeders en zusters die altijd als één volk hebben geleefd. De RMS is niet zo dom dat ze de eigen eilan den wil vernietigen." In Nederland zijn de Molukkers kwaad, verdrietig, machteloos. Die emoties moeten worden gebruikt voor een honderd of tweehonderd procent inzet voor humanitaire acties en vreedzame demonstraties. „Daarmee kunnen we onze boodschap naar voren brengen. Verder kunnen we weinig doen zonder internationale hulp." Voorzitter Pemuda RMS vreest doden door honger en medicijnengebrek den van de 66-jarige Jacob Somnaikunbun, een van de laatste christelijke slachtoffers van het geweld op Ambon, huilen bij zijn begrafe- foto epa emmanuel dunand le oase van rust in het oosten van op een uur of vijf vliegen van erige Jakarta, is geëxplodeerd zon aar een duidelijke reden voor lijkt invankelijk deden de plaatselijke en de rellen af als ordinaire crimi- fechtpartijen tussen het voorna- amitische dorpje Batu Merah en gelegen Mardika behoorden min ot folklore. Als de christelijke i borrel op had ontstond er wel ireen kloppartij, dodental steeds verder opliep, verklaring - zoals wel vaker de laat- den - gezocht bij duistere krach- :ovocateurs mobiliseerden: werk lui die voor een paar gulden per trappen. Conservatieven zou- en bij spinnen en mogelijk 'lezingen, die voor 7 juni op de lan, willen saboteren. ;rklaart niet hoe het mogelijk is inen en moslims, die sinds jaar idzaam samenleven, elkaar nu gnaar het leven staan. Mensen and die niet in de complottheorie ivijzen op de veranderde bevol- enstelling en de posities van de nde bevolkingsgroepen in de sa- g een van de weinige eilanden in Mwaar christenen een meerder- ïen. Tot voor kort was ongeveer it protestant, 5 procent katholiek cent moslim. Elders in het land is irocent moslim en de rest overwe gend christelijk. De laatste decennia zijn echter veel moslims van de naburige eilan den naar Ambon getrokken, waardoor de christenen hun meerderheid kwijtraken. Moslims menen dat de balans al naar de andere kant is doorgeslagen. De christelijke Ambonezen hadden een nauwere band met de voormalige Neder landse machthebbers dan de moslims. Ze waren beter opgeleid en werkten veelal bij de overheid. De moslims vinden dat zij hun intellectuele achterstand inmiddels hebben ingelopen, en claimen meer invloed. De laatste jaren zijn al meer moslims benoemd in bestuurlijke functies en de ambtenarij. De moslims zeggen echter dat ze worden tegengewerkt. De christenen zouden zich bedreigd voelen, temeer daar zij na het af treden van Soeharto de steun van het oude regime moeten ontberen. De nieuwkomers op Ambon zijn Butons, afkomstig van het eiland Buton, en Boegies en Makassaren uit Sulawesi, het voormali ge Celebes. Zij begonnen veelal met nederi ge baantjes zoals becakrijder (fietstaxi), maar wisten zich ook in de handel een plaats te verwerven. Traditioneel richten de protestantse Ambonezen zich op over heidsbanen, waar de moslims nu een gro ter aandeel in verlangen. Deze rivaliteit zou, gezien de welig tierende corruptie, verscherpt kunnen zijn doordat slecht be taalde ambtenaren een graantje proberen mee te pikken van de goed boerende nieuwkomers. Overigens wordt onderscheid gemaakt tus sen Butons, die al generaties op het eiland zijn en zich hebben aangepast, en anderen die recenter kwamen en minder respect to nen voor de bestaande orde. Het eerste in cident op 19 januari deed zich voor tussen een Boegie en een christelijke buschauf feur. De katholieke minderheid wordt niet met de protestanten over één kam gescho ren: hun kerken en huizen staan nog over eind. Dat is extra opvallend, omdat een groot deel van hen Chinees is. Gewoonte getrouw gelden Chinezen in de rest van het land als de zondebok bij uitstek. Het 'pela-stelsel' van zeer innige vriend- schap tussen verschillende gemeenschap pen, dat eeuwenlang tegenstellingen tus sen moslims en christenen wist te over bruggen, heeft gefaald. De wonden van de eerste rellen waren kennelijk te groot voor de traditionele pleisters. Ook het lokale be stuur en religieuze leiders faalden. Eensge zind als zij nu lijken te zijn, slagen zij er niet in de gewelddadige jongeren onder controle te krijgen. Maar weinig mensen geloven dat een on beduidende ruzie deze keten van geweld dadigheden heeft aangezwengeld. Er wordt wel gezegd dat het een reactie is op een eerder drama: De gruwelijke moord in no vember op christelijke Ambonezen in Ja karta door een meute moslimjongeren. Een aanzienlijke groep Ambonezen zou bang en rancuneus zijn teruggekeerd naar het ei land, en daar het wankele evenwicht heb- - ben verstoord. Op dit moment echter gaat het alleen nog maar om wraak, en sleept het vernielde ei land zich van de ene gewelddadige actie naar de volgende. Het einde lijkt nog niet in zicht. irtl) gus anp i Parijs gaan eindelijk rken in Afrika. De itoel Franse ministers van idse Zaken, Robin Co- in n )ert Védrine, maken ezer dagen samen een reis. Ze zijn al door iiunïf^6 "Ghanese pre- ry Rawlings ontvan- rofoon Afrika volgde n gesprek met presi- ri Konan Bédié in 'n de hoofdstad mlvamen ook de Britse ambassadeurs uit kaanse landen bijeen, moesten daar oe- met een 'Europese 'reken, ezoek vonnt een his- 'rimeur. De twee Eu- 'den hebben een lan- idenis van rivaliteit in B 's ondanks alle 1 Europese verbroede- teeds niet helemaal •^g- Het is bijna hon- geleden dat de toen malige Franse minister van bui tenlandse zaken Gabriel Hano- taux er een legertje van 150 man op uit stuurde om de Brit se koloniale-ambities in Sudan te dwarsbomen. Het legertje bereikte de Nijl bij Fashoda en hees trots de tricolore. De Britse generaal Herbert Kit chener ging met een militaire overmacht vanuit Oost-Affika op pad om de opdringerige Fransozen te verjagen. Frank rijk koos toen eieren voor zijn geld. Nadat de Franse driekleur en de Britse Union Jack korte tijd samen in Fashoda hadden gewapperd, dropen de Fransen af. Op 21 maart 1899 kwamen Londen en Parijs overeen dat de waterscheiding tussen de stroomgebieden van de rivieren de Congo en de Nijl ook de scheiding zou zijn van de in vloedsferen van respectievelijk Frankrijk en het Britse Rijk. Een eeuw later, begin maart dit jaar, slachtten Hutu-milities in het zuidoosten van Uganda een groepje Engelssprekende toe risten af, en lieten ze Franstali- gen gaan. De selectie die de da ders maakten, toont aan dat de Brits-Franse rivaliteit in Afrika nog geen verleden tijd is. In hun ogen hebben de 'Anglo- Amerikanen' de Hutu's in Rwanda met nieuwe Engelstali ge Tutsi-onderdrukkers opge zadeld. De scheidslijn van 1899 heeft min of meer bestaan tot enkele jaren geleden de regimes in Franstalig Rwanda en Zaïre vie len. Toen realiseerde Parijs zich - veel te laat - dat het in Rwan da een dubieus regime door dik en dun steunde. Dat had de Hutu-milities gevormd, die in 1994 naar schatting 800.000 burgers afslachtten. Zelfs na de slachtingen bewapende Parijs de daders. De Tutsi-rebellen, die de moor dende milities verjoegen, kwa men uit Uganda en spreken bij voorkeur Engels. Zij hebben zich vervolgens gestort op een van de rotte steunpilaren van de Franse Afrikapolitiek, Mobu tu's Zaïre. Dat viel in 1997 als een kaartenhuis ineen. De Afri- ka-deskundigen rond de voor malige Franse president Mitter rand zagen in alles de bevesti ging van het 'Britse-Amerikaan se complot' om de Franse in vloedsfeer in Afrika te slopen. De huidige minister Védrine en president Chirac slagen erin de Franse Afrikapolitiek te ontfut selen aan de oude garde van Aftika-orakels aan de Seine. Maar de achterdocht is nog steeds groot in Parijs. De recente aanhouding van een groepje Britten in Kinshasa,'die er volgens de Congolese rege ring spioneerden, is volgens sommige Franse zegslieden een bewijs dat Londen, net als in de afgelopen eeuwen, geen open kaart speelt in Afrika. Een Fran se functionaris in Afrika mop pert: De Britse geheime dienst komt met de plannen en de de Amerikanen met het geld. Cook (links) en Védrine flankeren Amara Essy, de minister van buiten landse zaken van Ivoorkust tijdens hun bezoek van afgelopen donder dag. foto» ap» clement n'taye

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9