Tsjechië, Hongarije en Polen lid van de NAVO Hans Eichel betrouwbare pragmaticus Buitenland 'OVSE-chef Walker in Kosovo moet vertrekken' EU durft onafhankelijk antifraudebureau niet aan Schroder herstelt rust in regering en partij Rellen bij herdenking Istanbul 13 MAART 1999 Hannah Njoki Kinyua gaapt bij haar huis in het Keny- Kiambu. De vrouw is ongeveer 150 jaar oud en oudste mens ter wereld. Volgens de Italiaanse an- ?rruci, die haar onlangs heeft ontdekt, is het niet ze- Kinyua precies is. Volgens hem kan ze zelfs ouder ,DJiaarziin- foto reuters antoninjucuna el ijk ït ni real Kc ist krijgt miljoenen van Britse pub Een Nederlandse toeriste heeft gisteren in Groot-Brit sen schadevergoeding toegekend gekregen van 3,4 mil- Iden, omdat ze een hersenbeschadiging heeft opgelopen n schoolbord met het menu van een Londense pub op ■jofd viel. De 31-jarige vrouw heeft haar beroep van civiel p»ur sinds de klap in 1996 niet meer kunnen uitoefenen, aanvaardde de aansprakelijkheid voor het ongeval, Dcht de ernst van de hersenbeschadiging aan. De advo- "(jJan de pub deden de verwonding af als een scheurtje in del. arije weigert sluiting kerncentrale let Bulgaars parlement heeft gisteren unaniem besloten \jf ctoren van de omstreden kerncentrale Kosloduj open te Dat is tegen de wens van de Europese Unie die het deel van de centrale wegens gevaar voor ongelukken wil In 1993 kwam de Bulgaarse regering met de EU en de iropabank overeen de oudste vier reactoren van de i via fnlra^e "n etappes tussen 1997 en 1998 te sluiten. 'Om ider( imvoorziening van industrie en bevolking niet in gevaar *en' is Bulgarije nu op zijn besluit terug gekomen. 9ac tegen landbouwhervorming De Franse president Chirac heeft gisteren gezegd dat c de voorstellen voor een Europese landbouwhervor- ïtuurlijk niet heeft geaccepteerd'. Volgens de presiderit regelingen, waarover in de nacht van woensdag op don- in Bnissel overeenstemming is bereikt, te duur en on- nd. Over de maatregelen moet nog verder worden on- D£ leid, aldus Chirac. Het Franse staatshoofd bevestigt ^1/! f de eerder geleverde Franse kritiek op de voorstellen, lterjj r Parijs slechts worden gezien als een etappe op weg an(jr Europese top over twee weken in Berlijn. \m en willen samenwerking EU Groot-Brittannië wil op onderdelen toch weer mee- de justitiesamenwerking in de Europese Unie. De OW1 tcontroles aan de grenzen zullen de Britten echter 23231 ven. De samenwerking moet zich toespitsen op uitwis- an informatie over georganiseerde criminaliteit en be- van illegale immigratie. Tijdens een overleg van de Eu- lewindslieden, gisteren in Brussel, gaf de Britse minister duin|nenlandse zaken Straw te kennen mee te willen doen Schengen Informatie Systeem (SIS). Hierin werken nd ie van het Verdrag van Amsterdam dertien lidstaten sa- het gebied van coördinatie van gegevens. Tijdens de indelingen over het Verdrag van Amsterdam bewerk- :n Groot-Brittannië en Ierland dat zij buiten de verder- *ustitiesamenwerking konden blijven. niet in hoger beroep idmond Hervé, de Franse oud-staatssecretaris van .ondheid die als enige bewindsman door een rechtbank werd bevonden in het schandaal rond met HIV besmet eeft gisteren gezegd geen beroep te zullen aantekenen et vonnis omdat hij geen vertrouwen heeft in de recht- iliai noemde zijn veroordeling 'onterecht en absurd'. Her- vorige week schuldig bevonden wegens zijn rol in twee ingen. Hem werd echter geen straf opgelegd. Voormalig Fabius en oud-minister van volksgezondheid Dufoix ZE! vrijgesproken van betrokkenheid bij het schandaal. se jongen 'vindt' drie ton Een 13-jarige jongen uit de stad Bielefeld, heeft zich lang schatrijk kunnen voelen. Bij een vriendje thuis 281.000 mark, omgerekend zo'n 300.000 gulden, en ■8e'd in zijn zak. Hij kleedde vervolgens zichzelf en twee nakkers in een dure kledingszaak, maar deelde ook mark uit op het schoolplein. Er kwam een kink in de ka de vader van het jongetje 90.000 mark bij zijn zoon 0111 Hij ging er mee naar de politie die een groot gedeelte geld nog terug kon vinden. De jongen zei eerst dat hij had gevonden, maar gaf later de diefstal toch toe. z tenland onderzoekt affaire Öcalan Het Griekse parlement stelt een 'onderzoek in naar de a; erscheidene politici in de affaire rond de Koerdenleider rl| 1 öcalan. Het parlement besloot hiertoe, nadat een 3 (e0 sie van juristen donderdag het advies uitbracht om n__ niet met naam genoemde, personen te vervolgen in 6 I met de zaak. De leider van de Koerdische partij PKK dge maand door Griekse sympathisanten, onder wie Heden van de Griekse regeringspartij PASOK, Grieken- j-^pengesmokkeld. Athene weigerde hem politiek asiel te ■3 i. waarna hij onderdak kreeg in de Griekse ambassade a. Midden februari viel hij in Turkse handen. Drie Griek- APfl terS wer<^en 'n verband met het schandaal ontslagen. J1 "d wil walvissen gaan vangen IJsland wil na een pauze van tien jaar de omstreden ngst hervatten. De regering komt als gevolg van een be- het parlement met concrete plannen opdat in het jaar eatie Msvaarders weer kunnen uitvaren. Het parlement wan 'n met 37 tegen zeven stemmen, bij twaalf onthoudin- voor hervatting van de traditionele walvisvangst in de rond de kust van IJsland. Officieel werden de dieren in ir het laatst gevangen 'voor wetenschappelijke doelein- ""gelijke vangsten vielen niet onder het moratorium van (1g rationale Walvisvangstcommissie (IWC). vrouw ter wereld Bescheiden feestvertoon rond een historische mijlpaal Polen, Tsjechië en Hongarije zijn sinds gisteravond vol waardig lid van de NAVO. In alle drie de landen, die am per een decennium geleden nog lid waren van het War schaupact, spraken politici van 'een historische mijl paal'. „We zijn nooit eerder lid geweest van zulk een bre de, sterke en bindende alliantie; een alliantie die onze identiteit en de wil van onze natie zal beschermen", al dus de Tsjechische president Havel. boedapest hans gertsen correspondent De toetredingsceremonie vond plaats in de Harry S. Truman bibliotheek in Independence in de Amerikaanse staat Missouri, waar de defensieministers van de drie nieuwe lidstaten de rati ficatiedocumenten overhandig den aan de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken All- bright. Maar ook in Praag, War schau en Boedapest vonden tal van kleinere plechtigheden plaats rond het historische mo ment. De Hongaarse premier Orban nam gistermiddag op het ter rein van de Nederlandse am bassade in Boedapest symbo lisch de NAVO-vlag in ont vangst. De Nederlandse ambas sade in de Hongaarse hoofd stad vervulde tot gisteren de rol van contactpunt tussen Honga rije en de NAVO. „Dat we vandaag getuige kunnen zijn van deze mijlpaal, is te danken aan het beleid dat de opeenvolgende Hongaarse regeringen sinds 1989 hebben gevoerd", zo hield ambassa deur Niehe de Hongaarse pre mier voor tijdens een plechtig heid die werd bijgewoond door de ambassadeurs van de in Hongarije vertegenwoordigde NAVO-landen, een groot deel van de Hongaarse legertop en diverse militaire attachés. Voordat premier Orban de vlag in ontvangst nam, wees hij op de waarden die de vlag vol gens hem vertegenwoordigt. „Waarden als stabiliteit, veilig heid en partnerschap zijn de af gelopen eeuw pijnlijk afwezig geweest in het leven van het Hongaarse volk", aldus Orban. Het NAVO-lidmaatschap is in geen van de drie nieuwe lidsta ten echt omstreden. In Honga rije en Polen keerden alleen en kele extreem-rechtse parlemen tariërs zich tegen het lidmaat schap, terwijl in Tsjechië alleen de nimmer hervormde commu nistische partij campagne voer de tegen tegen 'het verkwanse len van de soevereiniteit'. Van grote, spontane volksfeesten om het NAVO-lidmaatschap te vieren, was gisteren echter in geen van de drie landen sprake. Veel Polen, Tsjechen en Hon garen staan tamelijk onverschil lig tegenover het lidmaatschap, zoals telkens weer uit opinie peilingen blijkt. Ze zijn veel meer bezig met hun alledaagse materiële zorgen. De val van het communisme heeft welis waar veel meer vrijheid ge bracht, maar voor nog lang niet iedereen meer welvaart. berlun-pristina ap-dpa Het hoofd van de OVSE- missie in Kosovo, William Walker, zou van een aantal Europese landen moeten vertrekken. De massamoord bij het Kosovaarse dorpje Racak, in januari, zou door de etnisch Albanezen geën sceneerd zijn, terwijl Walker zonder onderzoek vooraf de Serviërs de schuld gaf. Dat schrijft het Duitse dagblad de Berliner Zeitung van daag. Volgens hoge ambtenaren van de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) eisen onder meer Duitsland, Italië en Oostenrijk het vertrek van de Amerikaanse diplomaat. Recent onderzoek van de OVSE zou aantonen dat de 45 etnische Albanezen die medio januari dood werden aangetroffen bij Racak, geen onschuldige burgers waren. Het Kosovaarse Bevrij dingsleger (U(^K) zou de li chamen van een aantal ge sneuvelde UQK-strijders uit de wijde omgeving van Racak hebben bijeenge bracht en burgerkleding hebben aangetrokken. Oor spronkelijk zouden de man nen gevallen zijn bij artille riegevechten met het Joego slavische leger. De kwestie Racak vormde de directe aanleiding tot de besprekingen in het Franse Rambouillet over de toe komst van Kosovo. Midden volgende week zal een groep Finse pathologen de conclusies van haar onder zoek naar de moord open baar maken. De persdienst van het Kosovo Bevrijdingsleger heeft gisteren gemeld dat het U£K het door het wes ten voorgestelde vredesplan voor de omstreden provin cie zal accepteren. Maandag begint in Ram bouillet de tweede ronde van het vredesoverleg dat een einde moet maken aan de strijd in Kosovo. In het voorstel is onder meer de ontwapening van het U£K voorzien. Ook zou er een NAVO-vredesmacht in de provincie moeten worden gestationeerd. Nederland teleurgesteld brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Unie ziet af van de oprichting van een nieuw onaf hankelijk fraudebestrijdingsbu- reau. Veertien van de vijftien lidstaten dulden binnen de grenzen geen zelfstandig opere rende speurders die gesjoemel met Europees belastinggeld moeten voorkomen. Neder land, dat als enig land de komst van het nieuwe bureau wel toe juichte, noemt deze houding teleurstellend. Maandag zullen de ministers van financiën het lot van het onafhankelijke speurdersteam OLAF bezegelen. Het tijdstip is extra pijnlijk omdat diezelfde dag het Comité van Wijzen ver slag uitbrengt over de mogelijk frauduleuze handelingen van Europese Commissarissen. Juist om dit soort praktijken te gen te gaan, was een onafhan kelijk antifraudebureau ge wenst. De bestaande fraudebe strijdingsdienst UCLAF valt na melijk onder gezag van de Commissie en komt in proble men als het haar eigen 'bazen' moet onderzoeken. Afgelopen weken is op diplo matiek niveau evenwel geble ken dat de meerderheid van de EU-landen een onafhankelijk OLAF niet ziet zitten. De nieu we dienst, die ook de EU-instel- lingen in de verschillende lid staten zou controleren, wordt beschouwd als een te grote in breuk op de nationale rechtsre gels. Opeenvolgende rapporten van de Europese Rekenkamer tonen aan de meeste fraude met Europees geld in de lidsta ten plaatsvindt. In plaats van een nieuw onaf hankelijk bureau moet de reeds bestaande antifraudedienst UCLAF meer bevoegdheden en personeel krijgen. De dienst krijgt bovendien een beheers raad boven zich die als buffer fungeert tegen eventuele druk vanuit de Commissie. Voordeel van het versterken van UCLAF is dat dit veel minder tijd in be slag neemt dan de oprichting van een nieuwe dienst. berlijn peter van nuusenburg correspondent „Hij zingt niet als Caruso en danst niet als Fred Astaire, maar hij heeft in Hessen goed werk geleverd." Deze typering door bondskanselier Gerhard Schroder van zijn nieuwe mi nister van financiën is vermoe delijk de beste die van Hans Ei chel (57) bestaat. Het is Eichel ten voeten uit: geen ster, maar een waterdrager: geen man van de grote visie, maar een prag maticus die zijn zaakjes kent. De karakteristiek stamt uit de campagne voor de verkiezingen in de deelstaat Hessen, die vori ge maand uitliepen op de ne derlaag van de door Eichel ge leide rood-groene coalitie. Acht jaar hadden de SPD en de Groenen in de welwarendste deelstaat van Duitsland gere geerd. De coalitie verloor haar meerderheid doordat de kiezers de Groenen massaal de rug toe keerden. Eichel slikte de teleur stelling, zoals van hem ver wacht kon worden. Geen excu ses, geen gedraai. De kiezer had zijn oordeel geveld en het leven ging verder. Inderdaad, en voor Eichel gaat het verder op het departement van financiën in Bonn. Makke lijk heeft hij het zich met deze keuze niet gemaakt. De rood groene coalitie van bondskan- Hans Eichel, de nieuwe Duitse minster van financiën met achter hem bondskanselier Schroder. foto reuters arnd wiecmann selier Schroder verkeert in een diepe crisis en zijn voorganger, de donderdag onverwacht afge treden Oskar Lafontaine, is een van de, zo niet dé, hoofdschul dige aan de malaise. Lafontaine slaagde er in de vijf maanden dat hij minister was met zijn arrogante optreden en achterhaalde opvattingen vrij wel iedereen in de gordijnen te jagen: het bedrijfsleven, de Eu ropese Centrale Bank (ECB), de collega-ministers in de EU en de grote industrielanden, de G- 7, en ten slotte ook de bonds kanselier. Alleen de vakbewe ging hoorde je niet klagen, maar ook dat was volgens een cynische commentator slechts een kwestie van tijd. De puin hoop die Lafontaine heeft aan gericht, heeft voor Eichel ook een groot vordeel: hij kan het alleen maar beter doen. Eichel (getrouwd, twee kinde ren) was leraar geschiedenis en Duits, voordat hij in 1975 bur gemeester van Kassei werd. In die jaren was hij een traditione le sociaal-democraat, gematigd links, met een open oog voor de werkelijkheid. Die eigenschap werd nog versterkt toen hij in 1991 naar Wiesbaden verhuisde om minister-president van Hessen te worden. Eichel kent het bedrijfsleven en de financiële wereld en weet wat zij van een regering in het tijdperk van de globalisering verwachten. Frankfurt, Duits- lands financiële centrum en de zetel van de ECB, ligt in Hessen en een politicus die daar acht jaar heeft geregeerd, weet dat hij signalen uit Frankfurt niet kan negeren. Eichel was geen vriend van Schroder, maar de verschillen in htm economische denkbeel den zijn te verwaarlozen. Als politicus brengt Eichel erva ringen mee naar Bonn, die hem in de rood-groene coalitie van pas komen. Hij kent de Groe nen en hun gevoeligheden van uit zijn tijd in Wiesbaden, maar heeft als het er op aan kwam al tijd duidelijk weten te maken dat hij en niet de kleine coali tiepartner het laatste woord had. Eichel kan daardoor de stabiliserende factor worden in de regering die in de eerste vijf maanden van haar bestaan zwalkend en vergeefs haar koers heeft proberen te vinden. berlijn peter van nuusenburg correspondent De Duitse bondskanselier Schroder heeft gisteren met de benoeming van een nieuwe mi nister van financiën en zijn ei gen kandidatuur voor het voor zitterschap van de SPD de rust in zijn regering en partij her steld. De demissionaire minis ter-president van de deelstaat Hessen, Hans Eichel, neemt, zoals verwacht, het departe ment over van Oskar Lafontai ne, die donderdag verrassend aftrad. De tweede vacature die Lafontaine met zijn vertrek ver oorzaakte, het voorzittersschap van de SPD, zal Schroder nu zelf vervullen. Het aftreden van Lafontaine, die vaak met Schöder van me ning verschilde, betekende het einde van een machtsstrijd die de rood-groene coalitie sinds haar start in oktober verleden jaar zwaar heeft belast. De dag na de dramatische aftocht van Lafontaine stond in het teken van de snelle beslissingen. De SPD-fractie stemde gisteren in met het voorstel van Schröder om Eichel tot minister van fi nanciën te benoemen. Eichel zal vermoedelijk pas op 7 april kunnen aantreden, wanneer een nieuwe conservatieve rege ring zijn rood-groene coalitie in Hessen aflost. Rood-Groen had op zeven februari haar meer derheid in de welvarendste Duitse deelstaat verloren. Tot Eichels komst naar Bonn zal minister van economische za ken Müller (partijloos) diens ta ken waarnemen. Een zelfde voortvarendheid werd bij het kiezen van een nieuwe partijvoorzitter aan de dag gelegd. Het partijbestuur besloot met 23 tegen, zes stem men voor en drie onthoudin gen Schroder voor deze functie voor te dragen. Een speciaal congres op 12 april in Bonn zal de bondskanselier formeel ook tot partijleider kiezen. Schroder nam al met onmiddellijke in gang de taken van Lafontaine over. De beurs in Frankfort rea geerde gisteren positief op de nieuwe man in Bonn. De koer sen stegen met vijf procent en weerspiegelden daarmee de verwachtingen die het bedrijfs leven in Eichel stelt. De onder nemers hopen op een terug draaien van Lafontaine's belas tingplannen, die voor hen een lastenverzwaring betekenen. Deze hoop werd gelijk door Schroder en Eichel de bodem ingeslagen. De belastinghervor ming zal volgende week onge wijzigd naar de Bondsdag, de Eerste Kamer, worden gezon den. Wim Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank (ECB), is blij met Eichel. Dui senberg zei dit gisteren in Ro me, waar hij een toespraak hield op een congres. Over het vertrek van Oskar Lafontaine zei Duisenberg geen mening te hebben. Het is geen geheim dat de Europese centralebankpresi- dent zich ergerde aan de her haalde uitspraken van Lafontai ne dat de rente in Europa om laag moet. Premier Kok meent dat het opnemen van SPD-partijvoor- zitter Oskar Lafontaine als mi nister van financiën in de rege- ring-Schröder een 'weeffout' was. Volgens Kok was dat, afge zien nog van de vele inhoudelij ke verschillen tussen de don derdag afgetreden Lafontaine en bondskanselier Schroder, een oorzaak voor de politieke crisis in Duitsland. Kok kent La- fontaines beoogd opvolger als minster, scheidend premier van de deelstaat Hessen, Hans Ei chel, heel goed. „Een goed en ervaren politicus, heel geschikt als minister van financiën. Intussen volhardde Lafontai ne in zijn stilzwijgen. Hij heeft zich verschanst in zijn huis in Saarbrücken en weigert nog de motieven voor zijn dramatische vertrek uit de politiek publiek te maken. Ook Schroder was er gisteravond nog niet in ge slaagd met zijn voormalige ri vaal in contact te komen. Istanbul De Turkse oproerpolitie heeft gisteren ongeveer zeshonderd betogers in de volkswijk Gazi, in Istanbul, opgepakt De betogers na men deel aan de jaarlijkse herdenking van de dood in 1995 van tientallen alevieten, aanhangers van een liberale richting in de islam. Volgens het Turkse persbureau Anatolia sloten zevenduizend agenten en negenhonderd militairen de wijk enkele dagen hermetisch af. In 1995 kwa men tientallen demonstranten om bij onlusten die ontstonden na de moord, door onbekenden, op drie alevieten voor een koffiehuis. Onge veer 15 tot 20 procent van de Turkse moslims is aleviet. Vanwege het liberale karakter van hun geloof, zij bidden niet in moskeeën en bena drukken de gelijkwaardigheid van man en vrouw, liggen zij vaak onder vuur van orthodoxe islamieten. Ook nationalistische Turken staan wantrouwend tegenover alevieten, omdat veel Koerden deze geloofsrichting aanhangen. foto epa kerim okten

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7