'Beleid leidt op termijn tot faillissement' 'Verdwijning Janmaat heeft toon asieldebat verhard' Binnenland Geen plaats meer oor arrogante VVD Ierdag 13 maart 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbure ïeinig ex-leraren weer voor de klas rjjRAAEER_i De intensieve campagne om vroegere leerkrachten Interesseren voor een baan in het onderwijs heeft nog weinig Wtaat opgeleverd. Er hadden zich weliswaar 17.000 als be stellende gemeld, maar sinds eind vorig jaar zijn niet meer 636 herintreders aan het werk gegaan. Binnenkort volgen er E91. Dat staat in een rapport over de actie 'Weer terug voor ndas'. Volgens het ministerie van Onderwijs is de campagne Ij zaak van lange adem. Een woordvoerder wil dan ook niet jj teleurstelling weten. De actie is vorig jaar gestart door de Junalige staatssecretaris van Onderwijs Netelenbos. Een jaar ^en rekende zij er op dat 8000 leerkrachten zich daadwer- jk voor een baan zouden opgeven. De zogeheten stille reser- estaat vooral uit vrouwen tussen de 35 en 45 jaar. stma toch door luchtvervuiling' joj/r.RONiNGENLuchtvervuiling verergert astma bij kinde- jjDat meent de Groningse epidemiologe Marieke Boezen, i winters (1992 tot 1995) onderzocht zij, samen met de Tdbouw Universiteit Wageningen, 632 kinderen van zeven tot jaar. Het bleek dat kinderen met gevoelige bronchiën en een Weg voor allergie in tijden van verhoogde luchtvervuiling veel [erlast van astma (32 tot 139 procent meer klachten). Als er Jr zwaveldioxide en stikstofdioxide in de lucht zat uitlaat- Ten) waren er ook veel meer klachten: 16 tot 131 procent. Er tóen kinderen onderzocht in de gemeente Amsterdam, Rot- Jam, Meppel, Nunspeet en Bodegraven. Een verschil tussen jen platteland werd niet aangetoond. ®[lf testen op HIV en diabetes in orde pRMEER Mensen moeten zelf kunnen bepalen of ze zich Helder medische begeleiding willen testen op ziektes of aanleg Ivoor. Alleen als zelfdiagnostiek nadeüg is, zou de overheid «ten ingrijpen. Dat heeft de Raad voor de Volksgezondheid Eorg (RVZ) gisteren in een advies aan minister Borst geschre- I Drogisten, apotheken en thuiszorgwinkels bieden de zelf- laan. Zo zijn er testen voor diabetes, HIV (aids), het choles- Igehalte en de ziekte van Pfeiffer. De RVZ verwacht niet dat ^>rte termijn DNA-tests op de markt zullen komen. Met die jouden mensen kunnen bepalen of zij erfelijke aanleg voor jjiekte hebben. De RVZ geeft een voorkeur dat er een arts wezig is bij het stellen van een diagnose, maar vindt het niet Jgdat de overheid ingrijpt. piek pand op nominatie voor sloop Een uniek houten pand in Veendam wordt met de Crshamer bedreigd. Het gaat om het gebouw van het Duitse lurant van de Wereldtentoonstelling van 1883 in Amster- 1. Het werd 106 jaar geleden naar de provincie Groningen leept. Het gebouw kreeg in Veendam een tweede leven als Éëteit Veenlust.' In de loop der jaren werd er aan en om het 1 zoveel nieuw gebouwd, dat originele bouwelementen ver men achter muurtjes en gipsplaten. Volgens museum-me- fcrker Hendrik Hachmer is er in Nederland geen ander ge- Tvvan de Wereldtentoonstelling uit 1883 meer te vinden. Hij rt het gebouw te redden. Via het internet heeft Hachmer de Ie firma achterhaald die in 1883 het restaurant beheerde, ■bedrijf is uitgegroeid tot een concern met honderden ho- pver heel de wereld en met enig historisch besef." cr weken voor taartengooiers (EMj De politierechter in Arnhem heeft gisteren twee actie- ders uit Nijmegen veroordeeld tot vier weken celstraf, waar- wee voorwaardelijk, wegens openlijke geweldpleging. De en vrouw, leden van de Bionic Baking Brigade (BBB), gooi- ijdens de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie de Nijmeegse ouder J. Thielen (PvdA) twee taarten in het gezicht. Vol- politierechter mr. P. Verkade heeft taartengooierij een be- ind effect op het slachtoffer en hebben de actievoerders «treeks inbreuk gemaakt op de persoonlijke integriteit van achtoffer. De actievoerders gooiden de taarten om hun noegen kenbaar te maken over het doorgaan van het pres- lize nieuwbouwproject Flash Gordon. ftAGHANS JACOBS polten voelt zich verraden [de steek gelaten. Terwijl [orschotenaar voorzichtig fcningen van de Zuid-Hol- I politieke partijen peilde, [ter zijn mg al een alckoord pn over het nieuwe colle- P gedeputeerde staten. De de fste partij zijn. de liberalen ]de komende vier jaar bui- fcl. CDA en PvdA gaan ver- pt de orthodox-christelij- pjen en Groen Links. 1. op dit moment nog ge- eerde, bijt fel van zich af. pchuldigt de huidige coa lers CDA en PvdA er- Bleen maar uit te zijn op •zetels in het provinciebe- INolten vergeet gemaks- Idat de WD vier jaar gele pen het de provinciale [verkiezingen glorieus fnet name het CDA flink In gedeputeerde sta- Beg de tweede partij van rolland, ondanks een Izeteltal dan de PvdA. péén vertegenwoordiger, f gek dus dat het CDA nu Jvil; En hoewel de samen- tgin het college 'goed' |te zijn, probeerde de pee keer zo groot als de fe twee) te nadrukkelijk yil op te leggen, jongelijkte reactie van de ïgestelde Nolten geeft iets pn de bestuurlijke arro- lyan de WD. Nolten heeft pet begin een wat afstan- len koele campagne ge- waarin hij soms fel en Pgend uithaalde naar [Links en D66. Samen- pg met Groen Links was .elijk, aldus Nolten, als tij de principes van de li- 'n zou omarmen. D66 had Bestaansrecht, zo oordeel- p'jdens een debat in Was- 1-Volgens PvdA-gedepu- |Jaap Wolf klonk die toon 't in het college, f provinciale partijpro- i»fHS naast e^aar legt, ziet fidpunten echter maar weinig verschillen tussen de grote partijen. Ze zijn bijvoor beeld alle drie voor beter open baar vervoer, voor de aanleg van Randstadrail en Rijn-Gou- welijm voor het vinden van een woningbouwlocatie voor Lei den, en een nieuw bedrijventer rein. De standpunten van Groen Links staan verder af van de huidige coalitiepartijen. Groen Links is tegen het vol tooien van de A4, tegen de Tweede Maasvlakte, tegen een nieuwe woningbouwlocatie voor Leiden. Het is de vraag hoe Jaap Wolf, die verantwoordelijk is voor de opmerkelijke coalitiewisseling, erin slaagt de speerpunten van zijn programma te verenigen met die van Groen Links. Hij wil meer aandacht voor 'groen en leefbaarheid', maar GL- voorman Marcel Vissers denkt daarbij toch aan heel andere dingen. Wolf heeft in ieder geval niet goed duidelijk kunnen maken waarom de WD aan de kant moest worden geschoven. Hij spreekt over verschillen in be stuursstijl, bijvoorbeeld over de wijze waarop Nolten deze week de gemeente Leiden de wacht aanzegde. Dat maakt het voor Nolten gemakkelijker te schimpscheuten. „Ik kan het collegeprogramma zo opschrij ven", zei hij gisteren en om schreef de coalitie als een ver bond van 'ultra-links' en 'ultra- zwart'. De beoogde uitbreiding van het aantal gedeputeerden (van zes naar acht) geeft hem ook een schot voor open doel. Meer provinciebestuurders aanstel len, omdat Zuid-Holland ont wikkelingswerk wil gaan ver richten in Oost-Europa en va ker in Brussel wil aankloppen, is nauwelijks te verdedigen. Het was eerlijker geweest gewoon te zeggen dat het om verdeling van macht gaat, om de gewen ste uitkomst van een politieke rekensom. En na het rekenen was er geen plaats meer voor de wd: Nog niet gepubliceerd on derzoek van het ministerie van financiën zou aantonen dat de Nederlandse apothe kers vorig jaar een bedrag van 580 miljoen gulden aan kortingen en bonussen zou den hebben ontvangen van de farmaceutische industrie. Tweede Kamerlid Rob Oud- kerk (PvdA) houdt het op 450 miljoen. De KNMP geeft bij monde van Mark Hagenzieker toe dat er vermoedelijk 350 mil joen omgaat, maar voegt er aan toe dat de apothekers daarvan 200 miljoen terug betalen, Mark Hagenzieker ,,Wij leveren nu al via de claw-back (de terugbetaling) op de bonussen 150 miljoen in. Via de receptregelvergoe- ding (forfaitaire korting) pakt de overheid 50 miljoen extra. We komen op de receptver goeding die we van de over heid krijgen bovendien te kort. De 150 miljoen die dan nog overblijft, hebben we nodig om draaiende te blij ven." Dat komt neer op 100.000 gulden per apotheek. Oudkerk eist preciezer in zicht in de inkomsten. Zijn media-offensief gaat gepaard met zeer stevig taalgebruik. Oudkerk noemt een bepaald deel van de apothekers 'zak kenvullers'. Hagenzieker: „Dat is voor zijn rekening, maar die bonussen ter hoog te van 350 miljoen zijn wat ons betreft rechtmatige in komsten." KNMP-voorzitter Mark Hagenzieker kritiseert geneesmiddelenbeleid van overheid Mark Hagenzieker (50) is een van de 1500 apothe kers in Nederland. Als voorzitter en spreekbuis van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharma- cie (KNMP) komt hij ech ter nauwelijks in actie met vijzel en mortier in zijn apotheek Pleyler in IJmui- den. De Santpoorter fun geert de laatste jaren voor al als Kop van Jut. De apo thekers hebben het name lijk gedaan in Nederland. Ze zouden ongekend hoge bonussen en kortingen in hun zakken steken, terwijl de consument zich gecon fronteerd ziet met steeds hogere prijzen voor pillen, poeders en zalfjes. Minis ter Borst staat klaar om de bonussen af te romen. Maar de KNMP slaat van zich af. SANTPOORT JOHN OOMKES De Nederlandse samenleving trekt niet genoeg geld uit voor zorg en welzijn. Minister Els Borst (D66) was erin geslaagd tijdens de formatie van Paars-2 extra armslag te bedingen voor het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) dat ze nu voor Tie twee de. achtereenvolgende periode leidt. Desondanks staat ze de komende maanden onder druk 750 miljoen gulden te bezuini gen op de post geneesmiddelen van haar budget. Minister Zalm (WD) van finan ciën hielp zijn collega eind vori ge maand een beetje door naar de pers te lekken dat de apothe kers vorig jaar een bedrag van 580 miljoen gulden aan kortin gen en bonussen zouden heb ben ontvangen van de farma ceutische industrie. Mark Ha genzieker vindt dat Zalm er maar een slag naar slaat: „Het is lariekoek. Er gaat in Neder land in totaal 4,2 miljard aan medicijnen om en dan zou de hele groothandelsmarge in de zakken van apothekers verdwij nen? Kom nou!" Het lijken immense bedra gen, zeker voor de doorsnee patiënt, die niet teveel wil beta len voor zijn maagzuurremmer. Hagenzieker: „Het is belangrijk te beseffen dat het in de media voortdurend over twee dingen gaat: aan de ene kant over een te hoog inkomen voor de apo theker en aan de andere kant over te hoge kosten voor ge neesmiddelen. Dat zijn funda menteel verschillende zaken. Stel je een wereld zonder apo thekers voor. Gaan dan de kos ten voor de medicijnen naar beneden? Geen sprake van. De verkoopprijs wordt helemaal niet door de apotheker bepaald. We begrijpen de maatschappe lijke noodzaak om iets te doen aan dit aspect van de gezond heidszorg. Maar waarom moet je eerst een hele beroepsgroep afschieten? Om daarna te con- foto anp sjoerd van delden stateren dat het probleem daar mee niet opgelost wordt?" De overheid heeft de proble matiek aan zichzelf te wijten. In 1991 sloten Simons, toen staatssecretaris van Volksge zondheid, en de KNMP een overeenkomst. Kortingen en bonussen waren toegestaan in ruil voor een verlaging van het tarief per recept. Dat was nodig om de vaste lasten te kunnen betalen, te investeren in eigen zaak. En om uiteindelijk te kun nen renderen werden de apo thekers jaar in jaar uit meer af hankelijk van de kortingen en bonussen. Crimineel In juni 1997 werden het minis terie en de KNMP het er over eens het hele systeem van kor tingen en bonussen op de hel ling te zetten, in ruil voor een adequate vergoeding per re cept. De ondoorzichtige finan cieringsstructuur van de apo theek zou glashelder worden. Hagenzieker: „Wij apothekers willen niet gecriminaliseerd worden omdat er iets onduide lijk zou zijn. De margeconcur- rentie met zijn bonussen zou kunnen worden omgebogen naar het veel meer inzichtelijke systeem van prijsconcurrentie." Borst gooide in november 1997 roet in het eten door in eens in de Kamer een grotere claw-back (incasseren van bo nussen) toe te zeggen voor het jaar 1999 dan met de KNMP was overeengekomen. Onder dreiging van een kort geding trok de minister Borst zich toen schielijk terug. Na de vorming van Paars-2 wilde Borst opnieuw tot een overeenkomst komen. De KN MP wilde haar inkomsten zicht baar te maken, mits de minister de aanvaardbare kosten van de apotheek zou verrekenen in de receptvergoeding en een ade quate honorering van de apo theker zou garanderen. Hagen zieker: „We naderden elkaar opnieuw, juist omdat die aan pak in het regeerakkoord is ver woord. Vervolgens werd een meerjarenakkoord in november 1998 ondertekend. Maar op nieuw dreigde het te stokken en wij gaan niet oude schoenen weggooien als we niet de garan tie krijgen dat we nieuwe kun nen kopen." Met de dreiging van een nieuw kort geding wil de KNMP bereiken dat Borst haar afspraken nakomt. Daarbij helpt niet dat er met modder wordt gesmeten. KatVa Accountant Price Waterhouse onderzoekt momenteel in op dracht van Borst Je bonussen, bureau Moret Ernst Young onderzocht de kostenkant in opdracht van de apothekers. Dat ligt al een jaar bij het COTG (Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg). Hagenzieker: „Alle bouwstenen voor een ak koord liggen er. Maar afgelopen week wordt me op het ministe rie verstaan gegeven dat ze in die kostenkant eigenlijk geen interesse hebben. 'We gaan eerst wel in de Kamer praten over de kortingen en bonus sen.' Dat is al de tweede keer. Dat pikken we niet. We zijn naar de rechter gestapt en mer ken nu dat Borst opnieuw water bij de wijn doet. Ze geeft de COTG opdracht ons voorstel over de praktijkkosten in be handeling te nemen." Toch heeft de politiek een krachtig argument in handen als ze stelt dat de gemiddelde kostprijs van medicijnen naar beneden kan, zolang er honder den miljoenen aan kortingen en bonussen in de zakken van de apothekers vloeien. Hagen zieker: „Natuurlijk gaat dat in het algemeen op. Die kostprijs kan naar beneden met behulp van die kortingen, maar dan moet je die apotheker in het spel houden. Anders bereik je juist het tegenovergestelde ef fect: namelijk dat de patiënt meer betaalt. Want dan houdt de farmaceutische industrie na melijk gewoon de hand op de knip. Als de overheid wil berei ken dat de kortingen meer dan nu het geval is aan de consu ment ten goede komen, moet ze wel met ons afspreken hoe de geldstroom komt te lopen. Dan moeten ook onze kosten posten in de tariefvergoeding serieus worden genomen. „Kijk, wij apothekers erken nen dat er een probleem is, en we willen graag meewerken om het op te lossen, maar dat is moeizaam. Het lijkt wel Kafka. Wat moet ik nu doen om het op een zakelijke manier geregeld te krijgen? Ik ben bereid om tegen mijn achterban te zeggen: meer kan ik er voor jullie niet uitsle pen. Want ik steek ook mijn nek uit. Want voor hetzelfde geld zegt die achterban: 'Nou die Hagenzieker is ook van God los. Hij scoort niet, imago naar de knoppen, oplossing verder weg dan ooit'. Ik zie gelukkig een kentering optreden in de Ka mer. Daar hoorde ik: logisch dat jullie naar de rechter stap pen." Reductie Wat de uitkomst van de strijd om de bonussen en premies ook zal zijn, het is een desillusie om te menen dat Borst de bud getten in de hand kan houden door meer geld uit de markt te halen, zo blijkt uit Europese cij fers. Hagenzieker: „De kosten van de geneesmiddelen stijgen nu eenmaal jaarlijks, in heel Europa, met tien tot twaalf pro cent. Dat heeft alles te maken met de vernieuwing van het product. Daarnaast kiezen wij er in Nederland voor dat er meer medicijnen gebruikt wor den. Dat heeft alles van doen met de reductie van het aantal ziekenhuisbedden, in vijftien jaar tijd, van vijf per duizend naar 2.5. De mensen zijn niet minder ziek, ze worden alle maal ouder. Dat speelt allemaal een rol in de kostenstijgingen van de volksgezondheid." „Er wordt al zes, zeven, acht jaar door de rijksoverheid te laag gebudgetteerd. Het is voor minister Zalm interessant om te laag te begroten, want dan kan hij bewindslieden altijd betrap pen op overschrijdingen, maar het is natuurlijk niet reëel. Ze ker als je weet dat de kosten on der druk staan door vergrijzing, vernieuwing van het produkt en extramuralisatie (het eerder naar huis sturen van zieken huispatiënten)." „Als het kabinet niet genoeg geld ervoor wil uittrekken, heb ik wel een oplossing. Zo wordt in al onze omringende landen meer verantwoordelijkheid bij de patiënt gelegd door hem of haar zelf meer te laten bijdra gen. Wij zijn het enige West-Eu- ropese land waar de eigen bij drage vrijwel nihil is. Er zijn landen waar ze zeggen: Te hoge bloeddruk? Dan valt u in een tarief waarbij u vijftig procent zelf moet betalen. Suikerziek? Dan vergoeden we honderd procent.Dat is een maatregel die politiek bij ons heel slecht ligt. Electoraal niet te verkopen. Je zou echter ookhet verzeke ringsstelsel voor de gehele ge zondheidszorg op de helling kunnen zetten en meer naar een privatisering gaan. Met een vangnet voor mindervermogen- den. Maar waar bij je verder zegt: iedereen bepaalt welke mate van luxe hij "wilt, net als in het ziekenhuis nu gedeeltelijk het geval is." „Als ik met verzekeraars spreek en vraag: zijn de risico's in de medicijnensector verze kerbaar? Dan zeggen ze vol mondig ja. Dan kunnen zij op hun beurt de burger pakketten aanbieden en een prijzenslag aangaan. Ik denk dat we nu in een systeem zitten dat op de lange termijn naar een faillisse ment voert, want die prijsstij ging blijft doorgaan en dat zal tot ellende leiden. Je kun ook hogere premies heffen, maar dan heb je ook wat aan de bur ger uit te leggen. DEN HAAG» LIANNE SLEUTJES Toen WD-leider Bolkestein vier jaar geleden bij de verkie zingen pleitte voor een stren ger asielbeleid, kreeg hij prompt het predikaat 'ex- treem-rechts' opgeplakt. De afgelopen weken buitelden Haagse politici echter over el kaar heen met hun ideeën voor een strenger asielbeleid. De dam die Janmaat en zijn CD opwierpen, is verdwenen. „Tot de jongste Statenverkie zingen gold altijd de code: het vreemdelingenvraagstuk wordt niet gebruikt voor kiezersgewin. De afspraak in verkiezingscam pagnes was: we appelleren niet aan de onderbuikgevoelens van Janmaat," zegt Eimert van Mid delkoop, GPV-Tweede-Kamer- lid. Het voormalige Kamerlid Janmaat van de extreem-recht se CD, die bij de Kamerverkie zingen vorig jaar zijn zetel ver loor, was een 'negatieve stan daard'. „En daar wüde men niet bij horen." In aanloop naar de recente Statenverkiezingen brachten di verse nationale politici hun ideeën over asielzoekers in stel ling bij hun jacht op kiezers.Zo liet PvdA-leider Melkert weten uitgeprocedeerde asielzoekers geen enkele opvang meer te gunnen. De WD kwam met het plan erkende vluchtelingen uit Bosnië terug te sturen. Melkert betitelde dat als 'mensen op transport zetten' en WD'er Bolkestein zag hierin weer een vergelijking met nazipraktijken uit de Tweede-Wereldoorlog. Een rel was geboren. Op dit moment ontbreekt een negatieve figuur tegen wie ie dereen zich kan afzetten, con stateert Van Middelkoop. Direct laat hij erop volgen dat hij per se niet pleit voor een terugkeer van Janmaat, verre van dat. „Er is verruwing opgetreden in het bespreken van problemen rondom asielzoekers en hun opvang - de PvdA gaat daarin verrassend voorop - om politiek gewin te bereiken. De huidige discussie over asielzoekers geeft aan dat de Nederlandse gast vrijheid niet zo diep zit. In ieder mens schuilt wel een weerstand tegen iets dat vreemd is," zegt de socioloog in Van Middel koop. „Dat moet je onderken nen. En dan moet je normen vinden om te voorkomen dat die gevoelens naar buiten ko men en het asieldebat vervelen de trekjes krijgt." Partijen mogen wat hem be treft politieke munt slaan uit voorstellen om de asielzoekers problemen aan te pakken, maar dan moeten die voorstellen wel hout snijden. „Staatssecretaris Eimert van Middelkoop foto gpd roland de bruin Cohen zegt zelf dat het vraag stuk onbeheersbaar is, dus is het een onderwerp dat je geza menlijk moet aanpakken. Maar daarbij moet je wel je bescha vingsniveau in stand houden. De toonzetting van het debat moet anders. Dat kan als voorzitters van de Kamerfracties straks de Asiel nota bespreken, waarin Cohen zijn nieuwe asielbeleid ver woordt. „De politiek moet deze nota niet gebruiken om te sco ren. Integendeel, de statencam- pagne moet een les zijn. Cohen heeft een vreselijke baan. Die wetenschap moet ons verhin deren er op een gemakkelijke manier over te praten. Houd re kening met de bestaande on derbuikgevoelens. We moeten niet afbreken wat we hebben opgebouwd. Zo doen gemeen ten echt alle moeite om asiel zoekers te huisvesten, soms te gen de wens van buurtbewo ners in. Leg het als gemeente maar eens uit dat dat echt no dig is als nationale politici in de verkiezingscampagne spreken over 'mensen die hier niet thuishoren'." Zelf wordt Van Middelkoop geleid door de woorden van de apostel Paulus: 'Vergeet de her bergzaamheid niet'. „Als er mensen in je land zijn. moet je die onder dak brengen en eten geven. Dat hier illegalen zijn, kun je op twee manieren bekij ken. Je kunt alle schuld op hun schouders leggen, maar wij zijn het die er niet in slagen uitge- procedeerden snel het land uit te krijgen. Ik vind het prima als de verharding in het asieldebat zich richt op het beleid: een snellere eerste selectie zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. Je moet voorkomen dat ze hier massaal heenkomen. Maar als ze er zijn. dan moet je ze niet zo bejegenen dat ze gillend het huis verlaten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5