934 Detail aan de gevel: schrijver/journalist. Detail: glas-in-lood met 'nieuws'. De gebrandschilderde ramen bij de entree als blijvende herinnering aan het LD. De architect Dudok ontwierp het gebouw destijds speciaal voor de krant. fi ',rd Dudok-monument mex kantongerecht, het nieuwe gebouw van de reclassering en de moderne herenhuizen. FOTO'S'LOEK ZUYDERDUIN 01 iel strakker dan voorheen. 11 op volle toeren draaiden, h '.zetters in ploegendienst n 1t nieuwe gebouw van de ze ge ramen en in dezelfde gei p dit karakteristieke punt ok ngirit de functie gewijzigd - m tot kantongerecht. Si .Op die manier komen de ronde bo- chii 1 waar straks de rechter zitting houdt, glorie tot uiting. Dat geldt eveneens jid in-lood-ramen. Die kon je daarvoor k di e delen zien; boven en beneden. De va issen met kenmerkende vertandingen tet eels weggewerkt. Ze zijn nu terug. Het v e trappen, eens bedekt met dat lelijke eer onder je voeten voelen. De hanen rkant van de gevel, de olifantenkop- am fwatering zijn daar waar ze horen. El- inder de loep genomen en eventueel di like barst is gerepareerd. Tot aan de ;lkf achten we alles in zijn oude staat te- iac liet meer was, hebben we in dezelfde ten. Als je toch iets doet, doe het dan de Detail: glas-in-lood met 'advertentie'. Al rondlopend door het gebouw en daarbij wij zend op allerlei details - zoals de gebeitelde hand tekening onder bij de deur van de oorspronkelijke schepper - praat hij met grote passie over dit pro ject. Wat de ingrijpende restauratie aan interieur en exterieur van het Dudok-gebouw heeft gekost, wil hij niet kwijt. „Ach, ze geloven me toch niet als ik zeg, dat ik van dit gebouw ben gaan houden, en dat ik het een kick vind, om dit karakteristieke punt van de stad zo mooi op te knappen. Natuur lijk betaalt het kantongerecht de huur die er voor staat. Maar los daarvan heb ik dit hele project met bijzonder veel genoegen gedaan. Het werd een beetje m'n kindje. Ik hou van mooie dingen, ik hou van kunst. Om zo in de geest van een groot archi tect als Dudok te werken, schept voldoening. Dat is belangrijker dan geld, heb ik ervaren nu ik in middels een kwart eeuw in het vak zit." Hij is tevreden met het uiteindelijke resultaat. Content over de strakke aansluiting van oud en nieuw. Het oordeel laat hij verder over aan de voorbijganger. Vindt hij, dat de restauratie recht doet aan het ,credo van Dudok: 'de wereld een beetje mooier achter te laten dan die daarvoor was'? „Kijk, je moet het zo zien: Dudok heeft dit gebouw speciaal ontworpen voor het Leidsch Dag blad. Die belettering in steen is bewust gehand haafd. Maar ik hoop dat een buitenstaander die hier komt en niets weet van de voorgeschiedenis verbaasd om zich heen kijkt en denkt: 'goh, wat heeft Leiden een prachtig kantongerecht. Dat heeft die architect goed ingevuld. Als er dan toch recht over je wordt gesproken, waar beter dan in zo'n fraai gebouw als hier.' Kijk, dat bedoel ik." Het voormalige gebouw van het Leidsch Dagblad met de wereldbol op de hoek van de Witte Singel. Detail: glas-in-lood met 'critiek'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51