"In het Engels heb je gewoon meer kans' De eer van het meedoen ZATERDAG 13 MAART 199? Opwinding rond Nationaal Songfestival Onder de componisten en tekstschrijvers wier werk te horen is op het Nationaal Songfestival, bevinden zich traditiegetrouw bekende namen. Want, zo blijkt uit de historie, veel liedjesschrijvers zien meedoen aan het Eurovisie Songfestival nog altijd als een grote eer. Veel grote namen uit de Nederlandse amusementswereld hebben zich sinds 1956 bemoeid met het Natio naal Songfestival. Alexander Pola, Annie M.G. Schmidt en Hans Vermeulen bijvoorbeeld, zijn meerdere keren van de partij geweest. Topsco rer is nog altijd de in 1997 overleden tekstschrij ver Gerrit den Braber. Hij werkte mee aan maar liefst 26 liedjes die de finale van het Nationaal Songfestival bereikten. Hij is daarmee nog altijd de onbetwiste Mr. Songfestival van Nederland. Vooral in de jaren zestig was Den Braber veel vuldig van de partij. Vijf keer drong hij door tot de Eurovie-finale: 'Katinka' (1962), "Fernando en Filippo' (1966), 'Ring dinge ding' (1967), 'Tijd' (1971) en 'Ik zie een ster'. (1974). Laatstge noemd liedje werd uiteindelijk in de Engelse versie gezongen. Pieter Goemans en Hans van Hemert com pleteren de top drie van liedjesauteurs die het vaakst hun naam aan het Nationaal Songfestival verbonden. Goemans was betrokken bij zestien inzendingen en leverde drie Eurovisie-bijdra gen: 'Wat een dag' (1961), 'Een speeldoos' (1963) en 'Waterman' (1970). Maar 'Ploem ploem jenka' gezongen door Trea Dobbs en 'Geweldig' in de versie van Ronnie Tober beho ren tot zijn meest bekende songfestivaldeuntjes. Hans van Hemert is een geval apart. Hij beland de dertien keer in de nationale pré-selectie en leverde drie keer het uiteindelijke Eurovisielied: 'Als het om de liefde gaat' (1972), 'I see a star' (1974) en 'The party 's over' (1976), stuk voor stuk goed voor vette Top Tien-noteringen op het Eurovisie Songfestival. Andere inzendingen van hem haalden klasseringen in de hitparades. Dat maakt Hans van Hemert in commercieel opzicht de meest succesvolle componist/tekst schrijver die zich voor het Nationaal Songfesti val inspande. Van Hemert heeft dat succes van geen vreem de. Zijn vader Willy van Hemert leverde de tek sten voor de eerste twee Nederlandse winnaars 'Net als toen' (1957) en 'Een beetje' (1959). Met in totaal negen bijdragen aan het Nationaal Songfestival staat ook Van Hemert senior nog altijd in de top tien van de meest succesvolle le veranciers van songfestivalliedjes. Onder de regelmatig terugkerende namen, bevinden zich die van onder anderen Peter Koelewijn (zeven pogingen, één keer raak), Bol land Bolland (zes pogingen, één keer raak), Hans Vermeulen (zeven pogingen) en Eddy Ou- wens (negen pogingen, twee keer raak waaron der 'Ding-a-dong' in 1975). Maarten Peters schreef acht inzendingen zonder ooit de eerste plaats te bereiken. John Möring leverde zeven Nederlandse liedjes, maar mocht pas in 1978 via Duitsland naar het Eurovisie Songfestival. Naast tekstdichters en componisten zijn er onder de Nederlandse artiesten ook heel wat te rugkomers te vinden. Corry Brokken en Sandra Reemer hebben elk tien finaleliedjes op hun naam staan. Brokken stond uiteindelijk drie keer in de Europese finale (met winst in 1957), Reemer vier keer waarvan één keer als achter grondzangeres. Ben Cramer mocht in 1973 met een liedje van Pierre Kartner naar Dublin, maar heeft meerde re pogingen ondernomen. Saskia Serge verlo ren in 1970 nipt van The Hearts of Soul, maar maakten zoveel indruk dat ze een jaar later car te blanche kregen. Bonnie St. Claire probeerde het met vijf liedjes, zonder succes. In 1980 zong zij echter 'Pierrot' de hitparades in, een liedje dat het tijdens de nationale selectie achter ge sloten deuren moest afleggen tegen 'Amster dam' van Maggie MacNeal. Er zijn ook heel wat artiesten die wel wilden, maar de kans niet kregen om in de nationale voorronde te schitteren. In 1976 stond niemand minder dan Hennie Vrienten als reserve-kandi daat op de lijst. Ook wijlen Tante Leen was ooit geselecteerd, maar haakte op het laatste mo ment af. 'Zo'n songfestival is niets voor mij', gaf ze als reden op. Trea Dobbs liet een tweede kans schieten omdat ze het aangeboden liedje maar niets vond. Rob de Nijs zong tijdens de nationale finale van 1970 en eindigde ergens onderaan. Patricia Paay was dat jaar ook van de partij, eveneens zonder succes. Willy Alberti zong in 1958 twee liedjes, maar ging smadelijk af. Rudi Carrell haalde de Europese finale wel, maar legde daar het loodje. Rita Corita bleef in 1962 in de natio nale middenmoot steken. Dave maakte een val se carrièrestart tijdens de Nederlandse selectie van 1969. Herman Emmink hield het na één po ging in 1960 voor gezien. Ruth Jacott pakte het in 1993 slim aan: zij leg de met 'Vrede' de basis voor een succesvolle carrière als platenartiest. Maywood greep het songfestival van 1990 aan als podium voor een grandioze comeback, die genadeloos mislukte. Conny Vink hield in 1969 in elk geval een natio nale hit over aan de voorronde met 'De toete raar'. En Frédérique Spigt mocht vorig jaar dan niet naar Birmingham, maar zag haar songfesti val-deelname wel beloond met een nieuwe im puls voor haar loopbaan. 1969. Lenny Kuhr eindigt ex aequo op de eerste plaats met 'De troubadour1, foto archief»epp de nationale finale, terwijl al maanden daar voor bekend was dat er dit jaar in een taal naar keuze gezongen mocht worden." Als voorzitter van de commissie die de fi naleliedjes selecteerde, snijdt Van Beusekom nog een ander belangrijk onderwerp aan. „We hadden verwacht dat er veel meer Ne derlandstalige liedjes met enige kwaliteit in gezonden zouden worden. Maar die kwali teit viel tegen. De Engelstalige liedjes waren gewoon beter." Platenbaas Tony Berk ziet de vrije taalkeu ze wel als een verdere verloedering van het songfestival. „Het wordt zo niet meer het leuke avondje folklore van vroeger. Daardoor boet het songfestival als amusementspro gramma aan kracht in. Maar ik denk dat er toch wel landen zullen zijn die - uit toeristi- De Nederlandse deelnemers, hun lied en klassering in het Eurovisie Songfestival 1956: Corry Brokken - 'Voorgoed voorbij' en Jetty Paerl - 'De vogels van Holland' (geen eindklassering) 1957: Corry Brokken - 'Net als toen' (1) 1958: Corry Brokken - 'Heel de wereld' (9) 1959: Teddy Scholten - 'Een beetje' (1) 1960:Rudi Carrell - 'Wat een geluk' (12) 1961: Greetje Kauffeld - 'Wat een dag' (10) 1962: De Spelbrekers - 'Katinka' (13) 1963: Annie Palmen - 'Een speeldoos' (13) 1964: Anneke Grönloh - 'Jij bent mijn leven' (10) 1965: Conny Vandenbos - 't Is genoeg' (11) 1966: Milly Scott - 'Fernando en Filippo' (15) 1967: Thérèse Steinmetz - 'Ring dinge ding' (14) 1968: Ronnie Tober - 'Morgen' (16) 1969: Lenny Kuhr - 'De troubadour' (1) 1970: Hearts of Soul - 'Waterman' (7) 1971: Saskia Serge - 'Tijd' (6) 1972: Sandra Andres - 'Als het om de liefde gaat' (4) 1973: Ben Cramer - 'De oude muzikant' (14) 1974: Mouth MacNeal - 'I see a star' (3) 1975: Teach In - 'Ding-a-dong' (1) 1976: Sandra Reemer - 'The party's over' (9) 1977: Heddy Lester - 'De mallemolen' (12) 1978: Harmony -'t Is o.k.' (13) 1979: Xandra - 'Colorado' (12) 1980: Maggie MacNeal - 'Amsterdam' (5) 1981: Linda Williams - 'Het is een wonder (9) 1982: Bill van Dijk - 'Jij en ik' (16) 1983: Bernadette - 'Sing me a song' (7) 1984: Maribelle - 'Ik hou van jou' (13) 1985: geen inzending 1986: Frizzle Sizzle - 'Alles heeft ritme' (13) 1987: Marcha - 'Rechtop in de wind' (5) 1988: Gerard Joling - 'Shangri-la' (9) 1989: Justine Pelmelay - 'Blijf zoals je bent' (15) 1990: Maywood - 'Ik wil alles met je delen' (15) 1991: geen inzending 1992: Humphrey Campbell - 'Wijs me de weg' (9) 1993: Ruth Jacott - 'Vrede' (6) 1994: Willeke Alberti - 'Waar is de zon' (23) 1995: geen inzending 1996: Maxine Franklin Brown - 'De eerste keer' (7) 1997: Mrs. Einstein - 'Niemand heeft nog tijd' (22) 1998: Edsilia Rombley - 'Hemel en aarde' (4) sche overwegingen - er juist voor kiezen om zich te presenteren in hun landstaal. Omdat ze daar trots op zijn. Dat zijn wij ook, maar in het Engels is voor ons de kans op succes nu eenmaal groter." (Het Eurovisie Songfestival wordt op 29 mei gehouden in Jeruzalem) MARTIN HERMENS 1956. In alle opzichten een historisch moment: het eerste Eurovisie Songfestival en de eerste overwinning voor Nederland, danzkij Corry Brokken met het lied 'Net als toen'. foto archief anp dj jet Nationale Songfestival niet meer in de belangstelling in Nederland... Meteen na het bekend worden van de tien Engelstalige liedjes voor de voorronde (morgen, zondag te zien op TV2-20.55 uur) als aanloop naar het Eurovisie Songfestival, kwamen van alle kanten boze reacties. Waarom, zo luidde de vraag, kan er niet gewoon in het Nederlands rezongen worden? Antwoord: tekstschrijvers en componisten zijn fervent vorstander van zingen in het Engels op het songfestival, „Dat is de enige manier om popmuziek van Nederlandse bodem aan een internationaal publiek te presenteren", klinkt het eensgezind. f Opwinding over alleen maar En gelstalige liedjes in een Neder lands Songfestival. Componist Ed van Otterdijk, bekend van de hits van de damesgroep Close II You en zondag verant woordelijk voor 'Maybe love' van All of Us, snapt die deining niet. „En ik heb er ook geen begrip voor", stelt hij resoluut. „Ik vind het geweldig dat de popmuziek die hier ge maakt wordt het nu zo goed doet. Maar als je die muziek in Europa wil profileren, moet je dat doen in een taal die daarvoor het meest geschikt is." Collega Tjeerd 'Total Touch' Oosterhuis valt hem bij. „We kunnen nu la ten zien wat voor goede Engelstalige popmu ziek we in Nederland maken." Van Otterdijk en Oosterhuis lijken het ge lijk aan hun zijde te hebben. De grootste songfestival-successen van vaderlandse bo dem werden indertijd in het Engels gezon gen op het Eurovisie-podium: 'I see a star' en 'Ding-a-dong' groeiden uit tot internatio nale hits. En ook al kwam Edsilia Rombley vorig jaar naar huis met een dikverdiende vierde positie, haar veelgeprezen bijdrage 'Hemel en aarde' resulteerde niet in een commercieel succes. „Ik ben ervan overtuigd dat Edsilia gewon nen had als ze in het Engels had mogen zih: gen", beweert platenbaas Tony Berk van Di- no Music. „We hebben een paar doorslagge vende punten laten liggen door in het Ne derlands te zingen. We probeerden met een redelijk in het gehoor liggend liedje te ko men zonder moeilijke woorden of klanken. Het zag er ook naar uit dat ze hoger zou ein digen. Maar op het laatste moment werd ze ingehaald door een Engelse popsong en een Israëlisch cabaretnummer." In de beginjaren van trer Eurovisie Song festival overheerste het Frans. Tal van landen mochten in dje taal zingenJ^e afgelopen kwart eeuw heeft het Engels die leidende rol overgenomen. Opmerkelijk, want alleen En geland, Ierland en Malta mochten zich tot nu toe van die taal bedienen. Van 1973 tot en met 1976 was de taalkeuze op het .songfesti val vrij. Toen al werd duidelijk dat Engelstali ge inzendingen beduidend hoger scoorden. Voorkeur „Twee jaar geleden had het grootste deel van de Eurovisieleden al de voorkeur om de taal vrij te laten", vertelt Willem van Beusekom, de grootste songfestivalspecialist van Neder land. „Veel landen hebben het gevoel dat je beter in een andere dan je eigen taal kunt zingen om je liedjes kans op internationale bekendheid te geven. De klassieke songfestivalliefhebbers, waar toe ik mijzelf reken, vinden de charme van het festival juist dat de eigen talen en cultu ren duidelijk naar voren komen. Maar er zijn ook veel mensen van mening dat een song festivalliedje tot een internationaal succes moet kunnen leiden. En dat gaat beter wan neer je de taalkeuze vrijlaat. Ik weet dat veel Nederlandse auteurs een sterke voorkeur hebben om de taalkeuze vrij te laten. De Nederlandse popmuziek is op dit moment bijzonder succesvol. Maar over de grens valt er weinig of niets van te mer ken. Dus waarom zou je dan niet kiezen voor het Engels?", zo vraagt Van Beusekom zich hardop af. „Het Nederlands is niet de meest makke lijke taal om je in te uiten", vindt Tony Berk. „En dan heb ik het niet alleen over die harde g's. Onze taal klinkt minder plezierig omdat die geen mooie, lange klanken heeft. Ik denk dat je tegenwoordig met een Nederlands of Fins lied niet makkelijk meer zult winnen op het songfestival." De bemoeienissen van D66-kamerlid Boris Dittrich met de volledig Engelstalige voor ronde van zondag doet Berk af als 'populis tisch gedoe'. „Die meneer Dittrich kraamt een hoop onzin uit; hij heeft pas recht van spreken als hij de Nederlandse inzending subsidieert. Ik vraag me af waar hij is bij an dere problemen in ons vak. Je kunt hem er niet van betichten dat hij zich intensief inte resseert voor de problematiek van de enter tainmentsector." Willem van Beusekom over de politieke songfestival-opwinding: „Discussie over de taalkeuze vind ik prima zolang die maar ont staat uit een gezonde achtergrond. Er zijn veel reacties en brieven binnengekomen. Ook heel vervelende, die zijn gebaseerd op een gevoel van nationalisme. Ik vraag me af of dat nou de beste argumentatie is. Opval lend blijft dat de discussie pas los kwam na het bekend worden van de tien liedjes voor 1974. Mouth MacNeal zijn als derde geëindigd met 'I see a star'. foto archief»anp 1959. Een eerste plaats voor Teddy Scholten met het lied 'Een beetje', foto archief»anp 1994. Willeke Alberti dingt naar de overwin ning met 'Waar is de zon?' Het wordt een gro te teleurstelling: 23ste. foto archief»anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49