'Ik speel geen spelletjes' I Politiek is niet uit op een kabinet zonder D66 Correctief referendum ZATERDAG 13 MAART 1999 Senator Henk Heijne Makkreel (WD) worstelt met referendum D66 Aan het einde van een bijna geruisloze politieke loopbaan zijn opeens alle schijnwerpers gericht op mr. ir. Henk Heijne Makkreel. De WD-senator uit Aerdenhout staat symbool voor het verzet van zijn partij tegen de invoering van het correctief referendum, sinds jaar en dag troetelkind van D66. Zonder steun van de liberale f actie komt de noodzakelijke wijziging van de grondwet zeker niet door de Eerste Kamer. En dan valt het kabinet. Voor Henk Heijne Makkreel zijn het spannende weken. et wordt een ongemakkelijk gesprek met Henk Heijne Makkreel, rechter-plaatsver- iger van de Haarlemse rechtbank. De /D-senatoren hebben zichzelf net een ireekverbod opgelegd. De afspraak voor het iggesprek is enkele uren daarvoor ge- ";t. Een televisie-optreden van Heijne iakkreel wordt afgezegd, maar de krant is ïlkom, zolang het referendum niet ter |rake komt. „We hebben afgesproken dat onze mond zullen houden. Er is rust in tent nodig." In de voorafgaande dagen is echter duidelijk genoeg geweest. Heijne akkreel is tégen. „Het referendum is in strijd met het wezen ertegenwoordigende democratie", ndt de WD'er. Een volksvertegen woordi- dB; irmoet aan het eind van zijn zittingsperio- verantwoording afleggen voor het gevoer- beleid. „Als je uit dat beleid essentiële ingen gaat wegstrepen, waartoe het refe- indum de mogelijkheid biedt, mag je die erantwoording niet meer vragen", zegt leijne Makkreel. Hij staat met zijn funda- lentele kritiek niet alleen. Bij de eerste be- andeling van het wetsvoorstel in de Eerste amer stemden vijf liberalen tegen, onder id? ie ook Hans Wiegel. Het liberale stemgedrag bleef vorig jaar under gevolgen. Wanneer de 'bende van jf niet van mening verandert, ligt het een ilgende keer anders, omdat voor aanne- ling van een voorstel een tweederde meer- erheid nodig is. Zonder steun van de voltal- WD-fractie komt die er zeker niet. En zet de paarse coalitie op scherp. „Ik kan niet voorstellen dat D66 dan in de rege- ig blijftaldus D66-senator Eddy Schuyer. n Democraten hebben het referendum nog in het regeerakkoord laten opne- om zich te verzekeren van de steun van WD. „Mijn partij is gaan glijden", consta nt Heijne Makkreel teleurgesteld. 'Het regeerakkoord geldt alleen voor de le- n van de Tweede Kamer. „De Eerste Ka lleden worden er niet over geraadpleegd hebben geen formele binding ermee. iar het is natuurlijk wel een feitelijk gege- 1 Het is geen cfüantité négliable. Dus zul- we rekening ermee houden. Er is een ze- loyaliteit". zegt Heijne Makkreel. De af ingen die de senatoren maken zijn ech- Henk Heijne Makkreel: „Als ik tegenstem doe ik dat, omdat ik het referendum een slechte zaak vind, niet om iemand dwars te zitten." ter andere, dan die van hun collega's aan de overzijde van het Binnenhof. „De Tweede Kamer beslist vaak op politieke gronden. Wij bekijken wetgeving vanuit een andere basis en achtergrond. Als we dat niet meer mogen kun je de Eerste Kamer beter afschaffen." De liberalen hebben de volksraadpleging, waarvoor D66 al dertig jaar strijdt, nooit zien zitten. „In ons laatste partijprogramma is na lange discussie toch de mogelijkheid open gelaten. Het is er bij amendement ingeko men, maar met een hele kleine meerder heid", legt de senator uit. WD'er Hans Wie gel gaf vorig jaar in de senaat aan, waarom zijn partij water bij de wijn kon doen. De drempel voor het houden van een referen dum ligt zo hoog, dat het er in praktijk nau welijks van zal komen. Een lege huls dus, dat referendum. Paul Rosenmöller vraagt zich dan ook af waarover de vijf WD'ers zich zo druk maken. „Iets is voor ons beter dan niets, maar je kunt nau welijks nog van een krachtig voorstel spre ken", aldus de fractievoorzitter van Groen Links deze week in de Tweede Kamer. Heijne Makkreel ziet dat anders. „Je kunt met het zelfde recht zeggen, waarom je nog hieraan moet hechten, als het zo is uitgekleed. En als D66 zegt dat het voor hen zo belangrijk is, kan ik daar tegenover stellen dat wij het ui terst verwerpelijk vinden. Maar nu praat ik toch over het referendum en dat zou ik niet doen." Heijne Makkreel (67) probeert zich man haftig te houden aan de afspraak met zijn fractie. „De commotie van de afgelopen da gen is misschien wel een storm in een glas water. Ik moet nog zien dat de regering tijdig met haar antwoorden komt. Als dat niet ge beurt, heb ik over de grondwetsherziening niks te zeggen en komt het in de nieuwe Eer ste Kamer." Hans Wiegel meent dat het ook zo zou moeten, en Heijne Makkreel zegt het wel zo 'fraai' te vinden, al hoeft het tegen woordig wettelijk niet meer. Het kabinet was eerst ook van plan te wachten tot het aantreden van de nieuwe se naat. De provinciale statenverkiezingen zou den een ruimere meerderheid opleveren, zo werd in Den Haag op grond van de progno ses verwacht. De dissidente senatoren kwa men dan buiten spel te staan, al was het al leen al omdat bijvoorbeeld Heijne Makkreel niet terugkeert. Wim Kok kan echter ook re kenen. De premier weet dat het na 1 juni door de teleurstellende verkiezingsuitslag voor Paars nog moeilijker wordt een meer derheid in de Eerste Kamer te halen. Hij maande minister Peper van binnenlandse zaken dus tot spoed. Kok wil zijn van alle kanten bedieigde kabinet redden. Wat gaat Henk Heijne Makkreel doen? Buigt de voormalige ondervoorzitter van de Eerste Kamer voor de druk van partij en ka binet? Wordt hij opnieuw in het holst van de nacht door zijn fractievoorzitter in het zweetkamertje geroepen? Wordt hij platge walst? Niemand die het durft te zeggen. Heij ne Makkreel zelf nog het minst. Hij heeft nog steeds een bittere smaak in de mond van de gang van zaken rond de in zijn ogen foute Harmonisatiewet, enkele jaren geleden. Het spijt de rechter dat hij zwichtte onder drei ging van een kabinetscrisis. Maar nu ligt het anders. Bij vorige gelegen heden, zoals bij de Harmonisatiewet, ging het steeds om wetgeving, die later nog kon worden gecorrigeerd. Deze wijziging van de grondwet is echter onherroepelijk, zoals hij eerder deze week aangaf. Is het referendum er eenmaal, dan helpt geen enkel reparatie wetje meer. Alleen met een referendum zou de wijziging weer ongedaan kunnen worden gemaakt. En dat gebeurt nooit, weet ook Heijne Makkreel. „Wetten worden niet vaak afgestemd. Ik schat dat slechts één op de honderd wordt verworpen. Ik stel me zelf ook steeds de vraag of ik het kan maken om tegen te stemmen." De senator, die eind deze maand 22 jaar in de Eerste Kamer zit, laat niet in zijn kaarten kijken. Hij houdt niet van politieke spelletjes. „Als ik tegenstem doe ik dat, omdat ik het re ferendum een slechte zaak vind, niet om ie mand dwars te zitten." De suggestie van een landelijk ochtendblad dat hij tegenstemt uit rancune over het mislopen van het voorzit terschap van de Eerste Kamer noemt hij 'in faam'. „Ik vind dit een zeer kwalijke beschul diging. Ik kan natuurlijk nooit bewijzen dat het niet zo is, maar ik heb over mijn partij niets te mopperen. Natuurlijk was ik graag voorzitter geworden. Dat is bekend, maar ik heb geen enkele rancune tegenover de WD als zodanig." Hij reageert verontwaardigd op de hou ding van Paul Rosenmöller en de onafhanke lijke senator Bierman. Beiden zijn weliswaar vóór het referendum, maar willen ook Paars graag weghebben. Tegenstemmen kan dat bewerkstelligen. „De Eerste Kamer hoort zo niet te werken", zegt Heijne Makkreel fel. .Als we dezelfde afwegingen gaan maken als de Tweede Kamer, zijn we overbodig. Wij FOTO GPD ROB KEERIS moeten een voorstel nog eens tegen het licht houden en kijken of het wel deugt. Het opzij zetten van de politieke afweging van de Tweede Kamer is onvermijdelijk ook weer een politieke afweging, maar die komt op grond van andere overwegingen tot stand. Wanneer de regering die afweging zou frus treren door ons voor het blok te zetten, wordt daarmee onze wijze van werken uitge schakeld." Volgens Heijne Makkreel kan dat niet. De regering mag in de Eerste Kamer de kabi netskwestie niet stellen. „En die stelling ver zin ik hier nu echt niet ter plekke." Heijne Makkreel bestrijdt ook de stelling dat de se naat het primaat van de Tweede Kamer zou aantasten door tegen het wetsvoorstel te stemmen. De Tweede Kamer heeft immers het voorstel al tweemaal aanvaard. „Onzin. We hebben onze eigen toetsing." Dat maakt nieuwsgierig naar zijn uiteinde lijke stellingname. Kok weigert te zeggen of het hoge woord ook zal volgen. De senatoren houden hun mond. Heijne Makkreel weet bij zijn mogelijk laatste optreden in de Kamer alle ogen op zich gericht. Een eventuele val van het kabinet zal hij zéker niet te boek stel len als 'hoogtepunt' van zijn lange loopbaan. Natuurlijk, de opwinding zorgt ervoor dat zo'n avond iedereen nog lang heugt, maar daar gaat het niet om. Hij haalt meer voldoe ning uit zijn jarenlange monnikenwerk voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek. „Dat ik daar invloed op heb gehad en dat het nieuwe BW er is gekomen, dat is eerder een hoogtepunt." HANS JACOBS Grote kluiten modder vlogen voor de Statenverkiezingen door de paarse coalitie. Paars is niet langer de vriendenclub die het eens was. De inkt van het regeerakkoord was nog niet droog, of de ondertekenaars begonnen zich eraan te onttrekken. Zeven maanden nu is het kabinet aan de gang en de nostalgie naar Paars-1 overheerst. Een evaluatie. De invoering van een zoge heten correctief referendum (volksraadpleging die het te rugdraaien van wetten mo gelijk maakt) staat al sinds 1903 op de politieke agenda. D66 heeft het kort na haar oprichting hoog op het ver langlijstje geplaatst. In 1994 kreeg het een plek in het re geerakkoord. Om zo'n refe rendum mogelijk te maken moet de Grondwet worden gewijzigd. In 1997 heeft de Tweede Ka mer, en in 1998 de Eerste Kamer, de benodigde wijzi ging van de grondwet in eer ste lezing goedgekeurd. In de Senaat stemden 40 leden vóór en 27 tegen, onder wie 5 van de 23 WD'ers: Van Ee- kelen, Van Graafeiland, Heijne Makkreel, Verbeek en Wiegel. Vorige maand heeft de (nieuwe) Tweede Kamer de wijziging ook voor de twee de keer goedgekeurd, met de vereiste tweederde meer derheid (PvdA, WD, D66, Groen Links en SP). De Eer ste Kamer moet er nog over stemmen. Als iedereen aan wezig is zijn er 50 voorstem mers nodig. Op 23 maart komt het voor het eerst aan de orde in de Eerste Kamer commissie voor binnen landse zaken. Een referendum kan worden aangevraagd binnen drie weken nadat een door het parlement aangenomen wet is gepubliceerd. In eerste in stantie moeten 40.000 kies gerechtigden een verzoek daartoe ondertekenen. Lukt dit, dan moeten binnen zes weken 600.000 kiesgerech tigden de aanvraag onder steunen. Een wetsvoorstel kan wor den weggestemd door een meerderheid van de kiezers, mits die meerderheid min stens dertig procent van de kiesgerechtigden omvat Dat zou in de praktijk betekenen dat zo'n 3,5 miljoen mensen tegen moeten stemmen. Niet alle wetten kunnen aan een referendum worden on derworpen. Het koning schap, het Koninklijk Huis, en de begroting vallen er bij voorbeeld buiten. Ook over besluiten van pro vinciale staten en gemeente raden kan een referendum worden gehouden. Over het aantal kiesgerechtigden moet nog een besluit wor den genomen. Provincie en gemeente kunnen niet zelf beslissen of er een referen dum wordt gehouden. A aars-1 was een geuzenploeg, zeggen parlementariërs die het kunnen weten. Het team straalde iets uit van 'zie je wel dat we het ook zonder het CDA kunnen?' - Maar Paars-2? De incidenten vol gen elkaar op. fractieleiders be schuldigen elkaar over en weer en het regeerakkoord vertoont scheuren en doorhalingen. Paars- 2 is een vechtkabinet. De jongste gebeurtenissen zijn il lustratief voor de situatie waarin de regeringscoalitie zich bevindt. Eerst de aanvaring tussen PvdA en WD over het 'op transport zetten' van vluchtelingen, waardoor de li beralen ziclizelf over één kam ge schoren voelden met nazi's. Ver volgens de dreiging van een aantal WD-senatoren om tegen het cor rectief referendum te stemmen. Invoering van dat referendum was één van de voorwaarden, waaron der D66 in dit kabinet stapte. En dein is er het gekrakeel over de WAO-uitkeringen, waarvoor PvdA en WD totaal uiteenlopende op lossingen hebben bedacht. En ook de afgesproken invoering van re keningrijden zorgt nog steeds voor verdeeldheid. Paars schudt op zijn grondvesten. Hoe kan het dat het zo succesvolle eerste kabinet van Wim Kok zo'n armzalig vervolg krijgt? Gerrit Ybema, namens D66 staatssecretaris van economische zaken, heeft wel een verklaring. „De WD liet met Bolkestein in de vorige periode zien dat dualisme lonen kon", zegt Ybema. „De PvdA wil nu laten zien dat ze dat spelletje ook kan spelen. Allemaal prima, maar de maatvoering is zoek. Het lijkt soms of het kabinet met vijf oppositiepartijen te ma ken heeft in plaats van twee." Een belangrijke rol in de huidige onrust is weggelegd voor PvdA- fractieleider Ad Melkert, meent Ybema. „De grootste regerings fractie heeft de verantwoordelijk heid iets meer te investeren in de totale ploeg. Wallage, Melkerts voorganger, besefte dat. Melkert doet dat minder. Als je ziet hoe PvdA en WD nu met elkaar om gaan: dat is niet fraai. Het is ook niet geloofwaardig, als je acht maanden geleden een regeerak koord sluit en nu al zo tegenover elkaar staat." Clemens Comielje, de tweede man van de WD-fractie in de Tweede Kamer, schetst een soort gelijk beeld. Er wordt te weinig ge ïnvesteerd in samenwerking, in 'onze' regeringsploeg. Comielje verwijt zijn collega's van de PvdA te vaak de samenwerking met de oppositiepartijen CDA en Groen- Links te zoeken. Maar liij erkent ook dat in de Eerste Kamer zijn partijgenoten even vaak aan schurken tegen het CDA. „Ik steek ook de hand in eigen boezem als ik zeg, dat we eerst samenwerking met de coalitiepartners moeten zoeken, en pas daarna met ande ren. Misschien moet ik daarover eens met mijn collega-vice-voor- zitters praten. Want al zijn we drie verschillende partijen, we moeten elkaar niet steeds kunstjes flik ken." Paars 1 en 2 verschillen he melsbreed van elkaar, zo bena drukken de gesprekspartners. Aan het kabinet zelf ligt het niet. De teamgeest is door geen crisis te vernielen, zegt Ybema. „Het klinkt obligaat, maar de sfeer is uitste kend. Er wordt veel gelachen en alle bewindslieden zien uit naar de vrijdagse ministerraad. Men is in staat de partijlijnen los te la ten." Maar waar zit het verschil dan wel? Jan van Zijl, vice-fractievoor- zitter van de PvdA, zoekt het in de ontstaansgeschiedenis. „Paars 1 werd veroordeeld tot elkaar door de vasthoudendheid van D66. Daarnaast was er de gedeelde wens eens niet afhankelijk te zijn van het CDA. Het kabinet was daarmee nieuw, fris, anders. En het had de wind mee. Het eerste regeerakkoord was heel sober, maar oogstte door de economi sche meewind veel succes. Paars 2 heeft vanaf de eerste dag te kam pen gehad met tegenvallers. En dan stelt elke partij zijn prioritei ten, waardoor spanningen ont staan." Belangrijkste oorzaak voor de vaak optredende frictie binnen Paars is de uitslag van de kamerverkiezin gen vorig jaar. PvdA. \AT) en CDA stonden in 1994 nog dicht bij el kaar, met elk meer dan dertig ze tels. Comielje: „De PvdA verloor toen 12 zetels en mocht deson danks de premier leveren. Er was het besef dat het CDA geen alter natief was. Bij de laatste verkiezin gen hebben zowel PvdA als WD gewonnen en werd D66 kleiner. Dat maakte het lastiger". Die visie wordt gedeeld door Bert Middel, lid van het fractiebestuur van de PvdA. „Er bleek vorig jaar opeens een meerderheid moge lijk, waarbij de PvdA samen met het CDA en Groenlinks onder werpen kon binnenhalen. Dat be- invloedde de onderhandelingen. In de Tweede Kamer kwam de WD soms in een geïsoleerde po sitie terecht." Waar het volgens Ybema aan ont breekt is het besef dat dit kabinet, meer dan het vorige, 'onderhou den' moet worden. De vanzelf sprekendheid waarmee de drie fracties elkaar in het eerste kabi net vonden, is er niet meer. „Als dit kabinet het niet haalt, dan ligt dat aan de fracties die dit kabinet hadden moeten ondersteunen", stelt hij. „Ik hoop dat de drie coa litiepartijen eens goed met elkaar gaan praten. Wat willen we? Het succes van Paars-1 voortzetten of niet? Ik zeg niet dat ze allemaal braaf 'ja en amen' moeten knik ken. Er blijft ruimte voor dualis me, maar wel binnen bepaalde grenzen. We moeten de rijen slui ten, voordat er over de naderende bezuinigingen wordt gesproken. Alleen als de wil er is, los je pro blemen op." Hoe hoog de irritaties soms ook oplopen, hoe moeizaam de partij en ook met elkaar omgaan, een voortijdig einde van deze coalitie wordt niet voorzien. Ondanks de hoge overbodigheidsfactor van D66, dat steeds minder bestaans recht aan deze coalitie kan ontle nen. „We wilden ze er graag bij hebben en hebben daar ook con cessies voor gedaan, zoals het re ferendum". aldus Comielje. „Dat hebben we niet voor niets gedaan. Een driepoot geeft een steviger basis dan een tweepoot." D66 blijft nodig voor Paars, be aamt ook Jan van Zijl.Als D66 wegvalt is Paars mislukt, lijkt me. Einde paarse experiment, einde kabinet." Gerrit Ybema houdt hoop.Als we in hoog tempo het regeerakkoord blijven uitvoeren, inclusief het referendum, geven we de fracties weinig aanleiding tot bezwaren. Mensen oordelen nu te snel over dit kabinet. Geef het een faire kans. Het zit er net zeven maanden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47