Mishandeling Picornie op videoband Mensen tellen zwaarder dan papieren Binnenland Caravans voor tomaten Sinds 1987 meldingsplicht voor legionellabesmetting BIJLMER ENQUÊTE OM: rapportage aan Kamer nooit vertraagd Spanning Bijlmerramp keert pas terug in Kamer [ERDAG 13 MAART 1999 •oedende kat elij HÉS iJ jwiNGEN Een kat in Groningen heeft de lente in zijn kop. In- :htig het gezegde dat vogels die te vroeg zingen voor de poes i, betrok het dier alvast de wacht in een vogelnest, dat een •pc jmkweker bij vergissing had meegeleverd in een pas geplan- ata onge boom. Het wachten is op een vogel die zo dom is neer itrijken op een nest dat door haar natuurlijke vijand wordt t. Vermoedelijk tot Sint Juttemis. foto anp peter wassing mroeppersoneel verscherpt acties li VC 'Ue de. De acties die medewerkers van de publieke omroe- voeren voor een betere CAO verscherpen zich na het week je. De spotjes waarmee zij nu programma's onderbreken of »eai tragen, gaan langer duren. Dat verklaarde een woordvoerder 1 FNV Kiem gistermiddag na een actievergadering van bon en werknemers. Uit de vergadering bleek dat werknemers ier dan bereid zijn er nog een schepje bovenop te doen'. arc >ei ïpersnelrecht bij politierechter rfRDAMSupersnelrecht is toegestaan. Dat heeft de politie- ran iter in Amsterdam gisteren bepaald in de zaken van drie dachten van winkeldiefstallen die binnen drie dagen na hun houding voor de rechter werden gebracht. De officier van itie zag de zitting als een proefproces. Normaal moet de iter-commissaris drie dagen na de in verzekeringstelling de «matigheid van de aanhouding beoordelen. Door de ver- itra hte binnen die periode voor de politierechter te laten ver- falti ijnen, kan de betrokkene - afhankelijk van het vonnis - linea )t d: ta de gevangenis in. rsoneel loopt weg bij newMetropolis rERDAMBij het noodlijdende wetenschapsmuseum new- ,ew ropolis vertrekt steeds meer personeel. Tientallen medewer- Cff i stappen op omdat ze de financiële onzekerheid niet langer ,de|j nen verdragen. Van de 120 personeelsleden zijn er nog 45 ner, rgebleven. Die zijn kwaad op de overheid omdat deze voor- g niet van plan is de veertien miljoen gulden schuld van ne- etropolis te saneren. Het museum verkeert sinds vorige eri Dd in surseance van betaling. De bewindvoerder van new- n ropolis vraagt de gemeente de hypotheek van 25 miljoen deij len over te nemen, maar vooralsnog is er geen cent toege- I. Bij aanvang heeft de hoofdstad 45 miljoen in het museum estl oken en is al eerder met een extraatje van 1,2 miljoen gul- over de brug gekomen. f Afderlandse varkens niet in Spanje E!D_i Spanje heeft de import van Nederlandse varkens voor- g verboden. Dit gebeurde nadat aan de Spaans-Franse n*>' is een wagen met 1.500 zieke varkens was aangetroffen, af- jstig uit Nederland. De aard van de ziekte is nog niet vastge- i I, zo liet het Spaanse ministerie van landbouw weten. De ort is opgeschort tot het moment dat de Nederlandse auto- c ten papieren overleggen dat,alle varkensziekten in Neder ig® I onder controle zijn. "kd :rtraging tramtunnel grote strop r g° haag' De verlate oplevering van de tramtunnel in Den Haag Drgt het openbaarvervoerbedrijf HTM een verlies van 'enke- ner liljoenen per jaar'. HTM heeft in verband met problemen wee d de tramtunnel onder de Grote Marktstraat, in het centrum ivde de stad, al een schadeclaim van enkele miljoenen guldens e'w jdiend. Door de verzakking van het wegdek van de Kalver de kt, een jaar geleden, moest het bedrijf allerlei kunstgrepen ts k lassen om de trams om te leiden. Er moesten meer materi- 0 va en personeel worden ingezet. Dat had volgens de HTM tot ZÓ1 )lg dat vorig jaar meer 'zwart' werd gereisd (zes procent van °°1 rampassagiers). Als de bouw nog langer gaat duren, leidt dat erroepelijk tot extra kosten. De trams moeten een langere ode omrijden en de kostenbesparing, die de HTM zou halen le tram wél door de tunnel rijdt, blijft uit. Dat kost volgens HM op jaarbasis enkele miljoenen. is verlevingskans bij zaadbalkanker 1 De overlevingskans van mannen met zaadbalkanker is 'a fgelopen twintig jaar spectaculair gestegen, door een nieu- !j tombinatiechemotherapie. Uit onderzoek in het Acade- ch Ziekenhuis Leiden tussen 1979 en 1993 onder 146 patiën- bleek meer dan tachtig procent na vijfjaar nog te leven, wat vel gelijk staat aan genezing. Twee decennia geleden was nog maar twintig procent. De grotere overlevingskans geldt voor patiënten met uitzaaiingen, schrijven onderzoekers in andaag uitgekomen editie van het Nederlands Tijdschrift vv r Geneeskunde. Jaarlijks wordt in Nederland bij ongeveer aionderd, voornamelijk jonge, mannen een kwaadaardige or van de zaadbal vastgesteld. Het is de meest voorkomen- 1,311 'orm van kanker bij mannen tussen de 20 en 35 jaar. nderwijsbond akkoord met CAO haag» De onderwijsbond CMHF gaat akkoord met de CAO- •raken die de onderhandelaars van de vakbonden en minis- iermans van onderwijs begin februari hebben gemaakt. De HF blijft echter bezorgd over de ontwikkeling van de inflatie, bestuur van de CMHF maakte een paar weken na het on tren ïandelaarsakkoord al bezwaar tegen de gemaakte afspraken men lat de jongste inflatiecijfers minder gunstig waren dan bij ;k tekening van het akkoord was verwacht. De bond liet toen re weten dat ze het akkoord mogelijk zonder positief advies list v de leden zou voorleggen. Dat is echter niet gebeurd. iet b Met het Welkom-abonnement van World Access/Planet 'rnS CLiiJ lnternet surft en e-mailt u een jaar lang onbeperkt op CESS net voor slechts 225,-.* Bel nu gratis 0800-0035 voor meer informatie of ga naar Primafoon, computer gei of benzinestation voor het Intemet Starterspakket van aano *9,95 (inclusief 20 gratis Internet-uren). Ivra ueldwijzer op internet ANP Algemeen Nederlar CPO Geassocieerde I Gerechtshof Amsterdam buigt zich over supportersgeweld Op de videobeelden van voetbalrellen bij Beverwijk in 1997 is te zien dat Ajaxsupporter Picornie door een van de Feyenoordaanhangers ernstig wordt mishandeld. Dat blijkt na bestudering van de beelden door prof. Hollan der, hoogleraar bewegingsfysiologie aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Hollander trad gisteren als getuige- deskundige op in de rechtzaak tegen de voetbalsuppor ters in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam. Eerder had de Haarlemse rechtbank onderzoek van de vieoband van Rijkswaterstaat niet nodig gevonden. de mannen die afloop van de massale vechtpartij bij Picornie Na analyse van de opnamen, staat, door de knieën buigt en die door een camera van Rijks- zich weer strekt. ,,De snelheid waterstaat zijn gemaakt, con- waarop dit gebeurt, wijst erop cludeert Hollander dat een van dat daarbij veel kracht wordt amsterdam anp gezet", stelde Hollander giste ren tegenover het Amsterdamse gerechtshof. Welke beweging er wordt ge maakt, steken of slaan, is vol gens de hoogleraar niet waar neembaar omdat er iemand in het beeld staat. „Of er wordt met de rechterarm geslagen of met de linkerarm gestoken", al dus Hollander. De beweging, die zich afspeelt ter hoogte van het hoofd van Picornie, heeft volgens hem mogelijk ernstig letsel veroorzaakt. Picornie zit op dat moment op zijn knieën, maar zakt kort daarna voorover. De Ajaxfan is uiteindelijk aan zijn verwondingen bezweken. De man die steekt of slaat, heeft vlak daarvoor en erna een staafvormig voorwerp van on geveer vijftig centimeter in zijn handen. Onduidelijk is geble ven om welk voorwerp het gaat. De Feyenoordfan is nooit voor zijn aandeel veroordeeld omdat zijn identiteit niet vast is komen te staan. Twee hoofdverdachten in de zaak Picornie hoorden gisteren een celstraf van vier jaar tegen zich eisen voor het medeplegen van de doodslag op Picornie. Volgens procureur-generaal Kruyer heeft één van de ver dachten Picornie met een klauwhamer op het hoofd ge slagen. De ander zou het slachtoffer met een paraplu hebben geraakt. Beide verdach ten ontkennen hun betrokken heid bij de dood van Picornie. Op de videoband van Rijks waterstaat is de feitelijke vecht partij tussen de hooligans van Ajax en Feyenoord niet geregi streerd. De opnamen beginnen op het moment dat de Feye- noordaanhang na het treffen wegloopt. Picornie zat op dat moment gewond op de grond. Hij is uiteindelijk overleden aan een combinatie van hersenlet sel en steekwonden. Het openbaar ministerie en de rechtbank in Haarlem von den het destijds niet nodig dat de videoband werd onderzocht. Volgens hen bevatten de beel den geen relevant bewijs. Daar voor waren de opnamen te slecht, oordeelde Justitie. Het hof gaf na aandringen van de raadslieden van de verdachten wel opdracht tot analyse van de band. De raadsman van een van de verdachten, Van der Bie zen, noemde de weigering van de rechtbank om onderzoek te laten verrichten naar de video band 'een rechterlijke dwaling'. het loo Mooi is anders, maar voor een boer in Het Loo (Noord-Bra bant) telt alleen het stallingsgeld. Dus stelde hij zijn landschappelijke weinig fraaie kassen beschikbaar als stalling voor al evenmin erg pitto reske caravans. Nog even, en de sleurhutten mogen weer naar buiten. De kassen komen dan weer vrij voor hun eigenlijke doel: de teelt van sla, komkommers en tomaten. foto wfa gerard van bree ruswuk anp Voor besmetting met de legio- nellabacterie bestaat in Neder land sinds juni 1987 een aangif teplicht. In dat jaar zijn zeven tien patiënten gemeld, van wie er acht in het buitenland waren besmet. Bij twee van hen ging het waarschijnlijk om een be roepsinfectie, in vijf gevallen was sprake van een ziekenhuis infectie. In 1982 kostte de bacterie in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam aan zes mensen het leven. In datzelfde jaar overleden drie Nederlan ders aan de gevolgen van be smetting in een hotel in Spanje. In september 1987 overleed in het AMC opnieuw iemand aan de veteranenziekte. In oktober dat jaar eiste de ziekte in het Radboud-ziekenhuis in Nijme gen het leven van een patiënt. In 1988 raakten in een perio de van een half jaar zeven Ne derlanders met de legionella- bacterie besmet. Zij hadden al len gelogeerd in hotel Aktizeus in Heraklion op Kreta. Twee van hen, een 66-jarige vrouw en een 68-jarige man, overleden als gevolg van de besmetting. Hoewel het Griekse ministe rie van volksgezondheid liet weten dat onderzoek in het ho tel negatief was uitgevallen, achtte het hoofd van de afde ling infectieziekten van de Ge neeskundige Hoofdinspectie in Nederland het toch hoogst waarschijnlijk dat de zeven in het hotel waren besmet. In 1991 overleden vier men sen aan de ziekte, in 1992 vijf. In Europees verband zijn af spraken gemaakt over de con trole in vakantieverblijven. Er bestaat een opvallend verband tussen de besmetting en reizen. In totaal nemen 24 Europese landen deel aan internationale surveillance. Het CDSC in Lon den verzamelt sinds 1993 de ge gevens. Bij de Inspectie voor de Ge zondheidszorg worden jaarlijks gemiddeld veertig patiënten ge meld, wat neerkomt op 2,58 per miljoen inwoners. Ongeveer tweederde van de besmettingen is opgelopen buiten Nederland. Het aantal meldingen van mensen met veteranenziekte in de ons omringende landen ligt tot nu toe aanzienlijk hoger. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu denkt dat het verschil komt doordat in een aantal Europese landen de ziekte al veel eerder werd opge spoord via een urinetest, een snelle manier van controle. De ze test is in Nederland sinds kort ook beschikbaar en wordt gebruikt bij mensen die op de Westfriese Flora besmet zijn ge raakt. Het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam heeft in het verleden gekampt met hygiënische pro blemen als gevolg van verou derde installaties. In de drink waterleidingen is toen de legio- nellabacterie aangetroffen. den haag ans bouwmans Els Borst (D66, volksgezond heidminister) was zenuwachtig, maar bleef kalm. Annemarie Jorritsma (WD, oud-minister van verkeer) was gedreven, maar werd niet boos. Beiden hadden ze zich goed voorbereid op hun verhoor. Niet alleen hielden ze hun reacties onder controle, ze slaagden er ook nog in hun eigen boodschap te berde te brengen. Die van Borst luidde: ik heb les sen voor de toekomst getrok ken. Voortaan doe ik het an ders. Meteen een epidemiolo gisch onderzoek zodat klachten vanzelf naar boven komen. En Jorritsma wilde vooral dui delijk maken dat ze niet passief was geweest. Ze mocht dan fouten hebben gemaakt, maar ze had in ieder geval haar uiter ste best gedaan. „Er was geen sprake van veronachtzamend optreden", zei ze met de juiste dosis authentieke boosheid. Beide ministers zijn zich klaar blijkelijk terdege bewust van hun zwakke plekken. Wat zal de enquêtecommissie uiteindelijk zwaarder aanrekenen: de passi viteit van Borst of de slordig heid van Jorritsma? Na de ver horen van gisteren, kan de con clusie voorzichtig worden ge trokken. Mensen tellen zwaar der dan papieren. Mensen bij wie een ernstige aandoening wellicht eerder had kunnen worden ontdekt, met een vroegtijdig onderzoek. En dat betekent dat tegen ieders ver wachting in de politieke toe komst van Borst ongewisser is dan die van Jorritsma. In vergelijking met Borst kwam Jorritsma er gisteren vrij ge makkelijk vanaf. Natuurlijk kreeg ze heel wat missers voor haar kiezen. Een waar waslijstje zelfs: de onduidelijke informa tie aan de Kamer over uranium, de foutieve mededeling dat 'al les klopte' bij de lading, de ge brekkige uitleg bij het eerste setje vrachtpapieren en de on overzichtelijke map met extra vrachtpapieren waardoor nog meer verwarring ontstond. Ook was Jorritsma verantwoor delijk voor de weinig succesvol le actie richting El Al om alles boven tafel te krijgen. Alhoewel Jorritsma niet echt zwaar werd aangepakt door de commissie, heeft ze ook niet alle kritiek punten kunnen wegpoetsen. Minister Jorritsma voor de onderzoekscommissie. Van tevoren werd niet echt ge dacht dat Borst de grootste zondebok zou kunnen worden, maar de vraagstelling van de commissie doet vermoeden dat daarin verandering is gekomen. De kans is groot dat 'het spook van de lading' een idee-fixe blijkt te zijn. De commissie is er trots op alle informatie over de vracht boven tafel te hebben gekregen. Maar het idee dat er alsnog uit de papieren zal blij ken dat er geheime gevaarlijke lading aan boord was, is niet waarschijnlijk. En daarmee staat de commissie voor de vraag hoe ze haar bestaansrecht dan wel moet bewijzen. In de zes weken met openbare verhoren zie je dat er langza merhand andere vragen wor den gesteld. Gaandeweg komt er ook ruimte voor een andere invalshoek. Kan de totale brand niet voor gevaarlijke gassen en vergiftiging hebben gezorgd? En is er wel ooit zekerheid te verschaffen over de fysieke la ding, daar je moet afgaan op de waarheidsgetrouwheid van de vrachtpapieren? Het veranderde denken leidde gisteren tot een opmerkelijk harde ondervraging van minis ter Borst door commissielid Oudkerk. Had de minister van volksgezondheid niet veel eer der moeten besluiten 'de omge- keerde weg' te volgen? Zelf naar een oorzaak zoeken via een grootschalig onderzoek. „We wisten niet waar we naar moes ten zoeken", verdedigde Borst zich. Maar uiteindelijk koos ze daar in 1997 toch voor, omdat de onrust te groot werd. Eigenlijk is nu ook gebleken dat 'het geheim van de lading' een drogreden was. Ook al is er geen spatje extra informatie over de lading, toch weten de artsen nu dat ze moeten zoeken naar een auto-immuunziekte. Daar komt nog bij dat Borst zich de afgelopen jaren perma nent passief opstelde. Telkens weer deed ze niets uit angst on rust te veroorzaken. Te lang bleef ze terugvallen op een oud onderzoekje van de GGD-Am- sterdam. Te lang bleef ze gelo ven dat het om psychosociale klachten ging. Ook duurde het veel te lang voordat het AMC met zijn onderzoek begon, me de omdat Borst op basis van een onjuist advies van een top ambtenaar wéér wilde wachten op extra informatie over de la- foto anp cor mulder ding. Borst en Jorritsma hebben ook problemen gemeen: ze com municeerden onvoldoende met elkaar. Te vaak bleek tijdens de verhoren dat ze eigenlijk nau welijks van eikaars bevindingen op de hoogte waren. De vracht brieven werden te laat naar VWS gestuurd. En Borst wacht te op de commissie Hoekstra, terwijl het niet Hoekstra, maar Jorritsma was die naar de ont brekende vrachtpapieren zocht. Ook hebben beide ministers verschillende keren niet alle re levante informatie gekregen van hun ambtenaren. Feit is dat beide ministers be schadigd zijn door hun optre den in dit Bijlmer-dossier. Of dat ook hun aftreden inhoudt, hangt niet alleen af van het oor deel dat de commissie uitein delijk uitspreekt. Vervolgens moet ook de Tweede Kamer zijn conclusies trekken. De coa litiepartijen hebben daarbij re kening te houden met een be langrijke overweging. Het weg sturen van beide bewindslieden betekent een kabinetscrisis. Bo vendien: ook premier Kok ver dient blaam. Hij had de coördi natie naar zich toe moeten trek ken. Het verwijt van passiviteit is niet alleen Borst te maken. den haag gpd Na het vuurwerk van de laatste verhoren wordt het even stil rond de Bijlmerramp. De zorg vuldig opgebouwde spanning valt abrupt weg. De commissie Meijer gaat de komende weken eerst haar eindrapport schrij ven. Daarin staan de conclusies die zij uit de maanden van on derzoeken, gesprekken en ver horen trekt. De commissie denkt tot 31 maart nodig te hebben voor het schrijven van haar rapport, maar overweegt de presentatie te koppelen aan het gezond heidsonderzoek van het Acade misch Medisch Centrum. De uitslag daarvan komt op 9 april. „Wij mogen geen open ein den laten liggen. Er lopen nog steeds onderzoeken. We kun nen dit dossier alleen sluiten als wij over alle gegevens beschik ken", zo verklaarde Meijer gis teren na afloop van de verho ren. Het eindrapport biedt de commissie vervolgens officieel aan de Tweede Kamer aan. Tot die tijd houdt de Kamer haar mond. De conclusies van de com missie kunnen over twee weken tot het nodige politieke rumoer en debat leiden. Formeel is de procedure echter dat de fracties eerst schriftelijke vragen stellen den haag anp Het openbaar ministerie heeft gisteren in een brief aan de par lementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer weer sproken dat toenmalig minister Sorgdrager van justitie lang heeft gedraald met het informe ren van de Tweede Kamer over de strafrechtelijke onderzoeken naar fraude met El Al-docu- menten. Waarnemend voorzitter van het college van procureurs-ge neraal, mr. C. Ficq, zet in de brief uiteen dat het eerste straf rechtelijk onderzoek niet op 25 november 1996, zoals de en quêtecommissie veronderstel de, maar pas op 30 april 1997 Commissie gaat nu eindrapport schrijven over het rapport, die de com missie op haar beurt weer be antwoordt. Daar staan twintig dagen voor. Vervolgens debatteert de Tweede Kamer over het rapport met de commissie Meijer. Dat i wordt dus een plenair debat van Kamerleden onderling, waarbij de enquêtecommissie verantwoording aflegt aan haar collega-parlementariërs. Dat debat zou - gezien de vele vrije dagen in die periode- eind april, begin mei kunnen plaats vinden. De'Kamer spreekt per motie een oordeel uit over het rap port. dat zij waar nodig nog kan aanvullen. Het bijgeschaafde eindrapport, waar een meer derheid van de Kamer achter staat, is vervolgens de basis voor een debat met de betrok ken ministers. Dat wordt een plenair debat met de bewinds lieden die de Kamer nog vragen wil stellen. Het zou bij de Bijl merramp bijvoorbeeld kunnen gaan om minister Netelenbos van verkeer en waterstaat en Borst van volksgezondheid. Maar de Kamer kan ook pre mier Kok op het matje roepen. En dan is de politieke spanning weer in één klap terug. De Ka mer moet een eindoordeel vel len en dan kunnen koppen rol len. werd afgesloten. Daarna heeft de officier van justitie nog overleg gevoerd met El Al-medewerker Plettenberg, met de Israëlische luchtvaart maatschappij en met de advo caat van de nabestaanden. On geveer drie weken later werden de stukken toegestuurd aan de Kamer. Ook over de heropening van het strafrechtelijk onderzoek werd de Kamer volgens Ficq zo snel mogelijk geïnformeerd. De eindrapportage van de officier van justitie werd op 17 juni 1998 naar het college van pro cureurs-generaal gezonden en ging reeds binnen een week naar de Kamer, zo schrijft Ficq.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3