PORT 'Mijn stijl past bij Feyenoord' De rustende renner heeft rust nog niet gevonden fERDAC 13 MAART 1999 jü? [.WILLED SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 i Visser heeft kaarten voor Champions League al vergeven De telefoon rinkelt aan een stuk door. Na dik tien jaar betaald voetbal staan bij de meeste spelers de afscheidsbloemen op tafel, in huize De Visser stromen de felicitaties binnen en vloeit de champagne voor de grote klapper die 'onze Jan' maakt. Op zijn 31ste nog naar Feyenoord, dus toch niet vastgeroest aan pompebledden en Foppe. „En allemaal meteen om kaarten vragen voor de Champions League, hé," grijnst De Visser. „Iedereen wil opeens naar de Kuip. Nee, niet naar Feyenoord-RKC. 'Doe maar Juventus of Real Madrid thuis'. Dan wordt het toch niet zo druk..." ziek: steni Hij kan het wel hebben. Diep in zijn hart was de Champions League ook het eerste waaraan /erzol hij ze^ dacht, toen Feyenoord liet weten dat Leo Beenhakker hem er graag bij wil hebben. Old Trafford of Camp Nou is wel even wat an ders dan de Europa Cup-reisjes met Heeren veen in Polen. „Het is een van de redenen waarom ik dit zo ontzettend graag wilde. Die Kuip heeft altijd al getrokken. Met Feyenoord Europa in is helemaal fantastisch." Het jaar 1999 kon voor hem eigenlijk al niet meer stuk. Drie weken geleden werd hij vader van een dochter. En dat was mooier dan pro moveren naar de eredivisie of een bekerfinale, waarvan hij er al twee in de Kuip heeft ge speeld. Maar nu de wieg is gevuld is Feye- Inoord de tweede hoofdprijs in zijn leven ge- kvorden. „Het mooiste moment in elk geval van mijn sportcarrière. Daarom ben ik hart stikke blij dat die transfer naar Aberdeen eer der in het seizoen is afgeketst," zegt De Visser, die nooit eerder dicht bij een grote transfer Feyenoord haalde aan het begin van dit voet baljaar de woede van duizenden Friezen op de hals door in het Abe Lenstra-stadion een bal letje te trappen bij het Friese volkslied. Ty pisch Feyenoord, werd er in Heerenveen ge foeterd. Maar De Visser zegt dat er op het veld looit haat en nijd heeft bestaan. „In de spe- ersgroep en zeker bij mij heerst geen antipa- ich i»e tege Feyenoord. Het beeld dat we heb ben van Ajax is dat van het mooie, verzorgde voetbal. Het beeld dat van Feyenoord bestaat is dat eigenlijk alle middelen geoorloofd zijn om te winnen." gratc 'Geen Ajax of PSV' Met zijn doorzettings- en loopvermogen past Ijhij precies bij de club uit Rotterdam-Zuid. {„Het is niet voor niks dat Feyenoord bij mij ■aanklopt en niet Ajax of PSV. Mijn stijl past helemaal bij de clutr. Ik ben een echte Feye- noord-speler als je het een beetje gaat ontle den." De Visser tekende nog niet zo lang geleden E).df een nieuw contract dat hem tot 2002 in Fries- tijd '5 land zou houden. „Maar ik liet bewust al een clausule opnemen, waardoor ik voor een geli miteerd bedrag (1,5 miljoen, red.) aan het eind van elk seizoen kon vertrekken. Ik wilde niet per se weg, hield mijn ogen goed open." In al die jaren - de Visser verhuisde in 1991 van AZ naar Heerenveen - bleef hij bovendien in Hoorn wonen. Daarvandaan rijdt hij straks ook dagelijks heen en weer naar de Kuip, net als een andere inwoner van hetzelfde stadje - Ruud Heus - dat jaren deed. „Ruud komt hier ook vandaan. Het is bizar dat we samen bijna dezelfde weg hebben afgelegd. Allebei begon nen bij de amateurs van Hollandia, allebei ook bij AZ prof geworden en nu eindig ik ook bij Feyenoord. Ruud heeft alleen Heerenveen even gemist." Foppe de Haan raakt bij Heerenveen een steunpilaar en een superfitte kracht kwijt. De Visser heeft het zelf nooit bijgehouden, maar waarschijnlijk is er in heel Nederland geen voetballer te vinden die de afgelopen tien jaar minder wedstrijden heeft gemist dan hij. Twaalf duels in tien jaar, om precies te zijn. „Daar hebben ze bij Feyenoord natuurlijk ook naar gekeken: 'Hij is nooit geblesseerd, speelt altijd en wordt eigenlijk steeds beter', zullen ze geconcludeerd hebben." Concurrentie Zo voelt hij het ook. „Normaal is 31 jaar geen leeftijd waarop je nog zo'n stap in je carrière maakt. Zelf had ik gedacht dat de kans die ik nu krijg drie jaar geleden al zou komen. Maar nu zeg ik dat ik de afgelopen drie jaar toch nog beter ben geworden en dat ik aan een heel sterke periode bezig ben." Of hij in de Kuip ook van de eerste tot de laatste competitiedag in het veld zal staan, valt te bezien. De concur rentie bij de Rotterdammers is aanmerkelijk groter dan bij zijn huidige club. „Maar Feye noord krijgt zo'n waanzinnig druk program ma. Met de poulewedstrijden in de Champi ons League komt de club straks elke woens dag in actie. Tel de competitie erbij op en je weet dat je heel veel spelers nodig hebt. Daar bij begrijp ik donders goed hoe het er bij een topclub aan toegaat. Daar moet je professio neel mee omgaan." Via een omweg is hij daar beland, waar hij vroeger dolgraag wilde komen. In de jeugd was hij geen diamantje, waarop de profclubs jacht maakten. AZ bekeek hem een keertje, maar haalde hem pas op zijn 20ste binnen. „Ik was geen jongen van wie ze zeker wisten dat-ie het betaalde voetbal of de top zou ha len." Maar dat zegt dus, zo bewijst De Visser andermaal, niets. „In de jeugd had je vroeger Walter Smak, dat was het allergrootste talent Jan de Visser (rechts): „In de spelersgroep en zeker bij mij heerst geen antipathie tegen Feyenoord. Het beeld dat we hebben van Ajax is dat van het mooie, verzorgde voetbal. Het beeld dat van Feyenoord bestaat is dat eigenlijk alle middelen geoorloofd zijn om te winnen." foto kees van hoocdalem dat er rondliep. Ken jij hem nog? Op zijn vijf tiende haalde Ajax hem al in huis. Hij heeft het geschopt tot Telstar en Cambuur en zit nu weer bij Hollandia. Snap je? Er is geen enkele garantie." Mentaliteit De Vissers mentaliteit heeft hem verder ge bracht dan hij zelf voor mogelijk heeft gehou den. Zijn transfer naar Feyenoord wordt hem daarom door iedereen gegund. „Ik heb veel gegeven aan Heerenveen en daarom vindt de club dit leuk voor me. Ze vinden het jammer dat ik wegga, maar iedereen gunt het me. Het is een enorme stap vooruit. Woensdagavond betrapte ik mijzelf er op dat ik bij de beelden van Feyenoord-Vitesse al naar alle details in het spel van Feyenoord zat te kijken. Het ver schil tussen een topclub en een subtopper, wat Heerenveen toch is, wordt dan zichtbaar. Bij Feyenoord staat, zeker dit seizoen, een ge weldige organisatie waarin iedereen wil mee doen. Als iemand niet meedoet, komt er een ander te staan." Breukink wil als commentator brug slaan tussen heden en verleden Erik Breukink verkeert in de luxe positie dat hij in alle rust een werkkring kan zoeken, om dat hij tijdens zijn loopbaan zo verstandig is geweest prestaties te koppelen aan zakelijk heid. Als commentator bij Studio Sport hoopt de oud-wielrenner de brug tussen verleden en heden te slaan. Erik Breukink: „Een leven op kantoor na zo'n actief bestaan, ging ach teraf te vlug." foto cor vos De wielrenner in Breukink is nog niet verdreven. Daarvoor is het afscheid te recent. Breukink was amper afgestapt of hij ging in op een aanbieding van de Rabobank om een opleiding te gaan op de afdeling communicatie te volgen. En tijdens de Tour de France deed hij vervolgens praktijkerva ring op als pr-functionaris. Het dagelijkse ritme tussen vier muren be schouwde hij al snel als een inbreuk op een jaren lang nomadenbestaan. En tijdens de Tour voelde hij zich nog te veel renner om als spil tussen pers en ploeg optimaal te kunnen functioneren. „Het ging best goed, daar niet van, maar na een week had ik het wel gezien. En dat was geen goed te ken." Het mislukte tweede leven bij de Rabobank schrijft Breukink toe aan de abrupte overgang van fiets naar bureau. Hij was er nog niet aan toe. „Een leven op kantoor na zo'n actief bestaan, ging achteraf te vlug. En die rol als pr-man bin nen de ploeg bleek evenmin iets voor mij. Dan ben ik geschikter voor een functie op het sportie ve vlak. Maar daar ben ik nog niet aan toe. Boven dien zou het lastig zijn, omdat ik nog met de jon gens heb gefietst: er is nog te weinig afstand." Mogelijk dat Breukink ooit terugkomt als ploeglei der, maar voorlopig mikt hij op een journalistieke loopbaan. Breukink had vorig jaar goed ervarin gen als columnist van het Algemeen Dagblad en als commentator van wielerwedstrijden voor Eu rosport. Hij hoopt nu zijn draai te vinden als wie- Iercommentator van Studio Sport: de opvolger van Steven Rooks. Breukink neemt plaats in de schaduw van Mart Smeets, Herbert Dijkstra en Jean Nelissen. Hij heeft het gevoel met zijn deskundigheid een zin volle aanvulling op het commentaar te kunnen geven. „Ik bekeek wielerwedstrijden zelf het liefst op 'de Belg', waar al jaren gebruik wordt gemaakt van oud-renners als Dirk de Wolf, Johan de Muynck en Lucien van Impe. Toen Rooks ploeg leider van TVM werd, heb ik aan Martijn Linden- berg, chef van Studio Sport, laten weten in te zijn voor dat baantje. Ik hoefde geen screentest te doen; na een paar banden van Eurosport te heb ben bekeken, wist Lindenberg waarschijnlijk vol doende." Synoniem Zo keert Breukink in een derde hoedanigheid te rug in de Tour de France, de koers die sedert vorig jaar synoniem is voor doping. Met een mengeling van afgrijzen en instemming heeft de oud-cou reur de onthullingen over grootschalig epo-ge- bruik van nabij meegemaakt. Breukink had zijn bedenkingen over de Franse methódes, maar voelde zich opgelucht over de ontmaskering van gebruikers onder zijn voormalige collega's. Ervan opkijken deed Breukink niet echt; daarvoor heeft hij lang genoeg in de boezem van het pelo ton vertoeft. Maar van de omvang van het do pingprobleem had ook hij geen idee. Van de beer put bij Festina keek Breukink eveneens op. „Ik hoop dat er iets goeds mee wordt gedaan. Dan is die actie van justitie zinvol geweest. Op zich vond ik dat ook niet verkeerd. Waarom moet sport bo ven de normale maatschappij uitsteken? Het schrikt wel af. Ik ben benieuwd hoe het er dit jaar in Frankrijk zal toegaan." Breukink zegt zelf de verleidingen altijd te hebben kunnen weerstaan. Hij is ook nooit 'op zoek' ge weest. „En wie dat wel is, vindt altijd wat. Zelfs op internet kun je tegenwoordig bestellingen plaat sen. Ik hanteerde twee uitgangspunten: wat ik ge bruikte moest niet in strijd zijn met de regels en evenmin mijn gezondheid aantasten. Ik zocht het meer in vitaminen, voedingssupplementen en dergelijke. De wielersport is nu eenmaal dermate zwaar dat het zonder aanvullingen niet gaat. En dan vertrouw je op de begeleiding van de ploeg. Maar ja, als dat de verkeerde mensen blijken te zijn..." Gelijk de meeste sporters vindt ook Breukink dat de dopinglijst aan een herschikking toe is. Er staan middelen op waarvan het de vraag is of die stimulerend werken. „Het ene dopinggeval is de andere niet. Bovendien vind ik dat zondaars te veel als een crimineel worden afgeschilderd. Het is nogal een verschil of je voor efedrine of anabo len steroïden wordt gestraft. Het standpunt dat Hein Verbruggen onlangs innam tijdens de anti- dopingconferentie sprak me aan. Hij hield een ge nuanceerd verhaal. De gezondheidscontroles die hij voorstaat, vind ik goed. En ik ben het met hem eens dat er meer aandacht moet worden besteed aan middelen die niet te traceren zijn en produc ten die dopinggebruik maskeren." Breukink was een slachtoffer van de intralipid-af faire, als gevolg waarvan de PDM-ploeg de Tour de France 1992 moest verlaten. Nadien bleef hij ver verwijderd van grote successen. Breukink ont kent een verband tussen het gebruik van middel tjes en de verslechtering van zijn prestaties. „Ik was als jonge renner al goed. Mijn ontwikkeling is erg snel gegaan. Bij Indurain zag je een omge keerde weg. Die kwam pas na een viertal jaren bovendrijven. En vergeet niet, dat ik geen uitzon derlijk getalenteerd klimmer was. Als ik goed was, kon ik met de besten mee. Maar toen ik minder Ploegleider In de zoektocht naar een toekomst, is Breukink (nog) niet uitgekomen bij het ploegleiderschap. Hij zei 'nee' op het verzoek van zijn oud-ploegge noot Johan Bruyneel om gezamenlijk de leiding te nemen bij US Postal met kopman Lance Arm strong. „Johan en ik zeiden als actief renners ooit: als wij stoppen, zullen we het beter doen als ploegleider. Maar toen hij met het voorstel kwam werd ik niet gepakt door het idee. Dan moet je het niet doen. Bovendien zie ik mezelf nog niet in een auto achter het peloton aankarren. Ik voel er wei nig voor om weer wekenlang van huis te zijn. Als ik iets in de begeleiding ga doen lijkt het me leu ker met jonge renners. Om die makkers het vak te leren." Dreamteam Het begrip dreamteam is aan inflatie onderhevig. Geen week gaat voorbij of er wordt een team tot dreamteam verhe ven. De voetballer Cantona is door United-supporters gekozen tot captain van het Manchester United-dreamteam. Betrine Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg hebben in hun tijd op het onderdeel damesdubbel de nodige dreamteamervaring opgedaan. Krajicek, Haarhuis. Eltingli en Siemerink. Ons Davis Cup- dreamteam. Dreamteam Rienks en Florijn. Snip Snap hebben de pech dat het dreamteam pas de laatste jaren de kop opsteekt, anders zouden zij er zeker één zijn ge weest. Wat dacht u van Bolland Bolland? Het PSV van Hiddink? Eerste kabinet Den Uyl? De zijspan van Broer Dirkx? Onze vloot in de zeventiende eeuw? Wat jammer nou dat darts nog geen nationale teams kent. wij zouden daarin met gemak ons eigen dreamteam kunnen op stellen. Die Amerikaanse basketballers begonnen ermee, met het dream teamgedoe. Daarmee was het hek van de dam. Ron Zwerver kondigde zijn af scheid aan. Ik hoorde een reportage over het stoppen van Zwerver, waarin voorzitter Blauwblomme van zijn huidige club Roesselare aan het woord kwam en die noemde Zwerver D'n kapitein van het 'Ollands Dreamteam, jawel. PSV bleef in het bekertoernooi vriendelijk voor stadgenoot EW (5-0 maar), nochtans hadden alle kranten de mond vol van het laatste Eindhoven-elftal dat PSV eronder hield. 2-1 in 1958 ofzo. U raadt het al: het EW- dreamteam. Op het graf van Norma Jean worden niet meer wekelijks ro zen gelegd, want haar ex Joe DiMaggio is toegetreden tot her definitieve dreamteam, hij is dood. Woensdag in Heerenveen noem de doctorandus Jan Willem van Dijk van Spaar select de nieuwe schaatsploeg van Spaarselect het Spaarselectdreamteam. Stopt het dan nooit? Nee, ik ben bang dat de opmars der dreamteams niet meer te stuiten is. Spaarselectdreamteam! Hij zei her echt. Nou ja, hij zei het ongeveer zo: „Spaar Selekt Riemtiem. Spaarselectdreamteam, gezegd door drs. J. W. van Dijk. Dat drs. vooral erbij, dan klinkt het al gauw gemeender. Want als de doctorandus het zegt, dan is het waar. In gedachten zag drs. J. W. zichzelf al, gadegeslagen door allemaal blije in de clubkleuren van Spaarselect beschilderde ge zichten een ereronde maken, op de schouders van zijn dream team en op een decibelletje meer of minder werd in Thialfniet gekeken. „Jééwééjééwééjééwéé. Want zó keek hij erbij toen hij het zei en hij zei het daarom nóg een keer, want het bekte wel lekker: „Spaarse Lek Triem Tiem." Ook in Barcelona sloeg het virus toe. Het Barcelona van Van Gaal te gen het Barcelona van Cruijff. Mag raden welk Barcelona het dreamteam was. „Een wedstrijd die nergens om gaat", volgens de commentator van RTL Vervolgens zond RTL de wedstrijd live uit. Terecht overigens, want de wedstrijd ging natuurlijk wel ergens om. Van Gaal versus Cruijff, begrijpt u! Het Barcelona van Cruijff won, hoewel de uitslag (2-0 voor Van Gaal) anders doet vermoeden. Verliezend coach Van Gaal wei gerde Cruijff de hand te druk ken, de suppoost die in op dracht van de voorzitter een pro-Cruijff-spandoek wilde ver wijderen werd zélf veriuijderd en daarna zong Cruijff nog staand op de middenstip het clublied van Barcelona en kreeg het hele stadion mee. Het was een mooie uitzending en datgedreamteam de hele avond nam ik voor deze keer graag op de koop toe, maar het mooist was toch het slotwoord van Cruijff, op een vraag van de heren Barend Van Dorp, of Johan niet weerzin begon te krijgen om toch nog een keer echt een club te gaan coachen. „In dat geval zal ik een club zoeken wie me legt. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35