Toespraak Nelson Mandela ,i MR. PRESIDENT 1 Mandela in Leiden Politie arresteert extremisten WAG 13 MAART 1999 óljy yoUR WOODEN SHOES OVERHERE a êm stander in de Herensteeg probeert wat te verdienen aan het hoge bezoek, foto loek zuyderduin iQiïi^ïWWU'Ifr 8HRIK5u2MKEMHBIBI9Ui IR V !Rf ÊS^'- van Beelen, premier Kok, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en Koks echtgenote Rita zwaai- dela uit als hij het Pieterskerkhof verlaat. foto hielco kuipers Onder aanvoering van een vrolijke Mandela en rector Wagenaar trekt een stoet van meer dan tweehonderd hoogleraren de Pieterskerk in. Het is voor mij een heel speci ale eer om het eredoctoraat in ontvangst te nemen van deze oude en beroemde universi teit. Maar ik ben me ervan be wust dal zo'n onderscheiding behalve eer ook een hoop ver antwoordelijkheden met zich meebrengt. Voor de rest van mijn leven zal ik me realiseren dat ik in verband wordt ge bracht met de geleerde men sen die hier hun intellectuele thuisbasis hebben. En ik heb niet eens schriftelijk hoeven bewijzen dat ik erbij hoor. Maar goed, ik begrijp heel goed dat het geen persoonlijke verdienste is die u beloont, maar de verdienste van een volk dat vertrouwen bleef heb ben in de idealen van recht en verzoening, zelfs toen de wet was vervallen in onrecht, en onze natie onder dwang geple- ten was. Het is een eerbetoon aan allen die ondergronds wa ren, gevangen zaten of in bal lingschap leefden. Aan de ste den en dorpen die hebben ge leden, vastberaden iri hun be slissing om een toekomst van gerechtigheid te bouwen op de rokende puinhopen van haat en racisme. In de eer waarmee u ons over laadt, en de manier waarop wij hem ontvangen, komt de over eenkomst tot uiting van de moedige strijd van mijn volk en de idealen van uw befaam de historicus Huizinga, die nooit ophield te benadrukken dat de verantwoordelijkheid van elk redelijk mens - en van de hele wereld - moet zijn: zorg te dragen voor de hele sa menleving; zorg te dragen voor het welzijn van de mensen, onze gedachten te verrijken en onze geest doorlopend te ver frissen. Wij in Zuid-Afrika moeten de komende jaren problemen op lossen waar jullie in het verle den voor stonden. We moeten veel nieuwe huizen en scholen bouwen, onze gezondheids zorg uitbreiden en de misdaad en de corruptie aanpakken. Deze uitdagingen zijn nog gro ter dan de hindemissen die we inmiddels hebben overwon nen, en we zullen dan ook al onze krachten nodig hebben, evenals de steun van onze vrienden. Dat geldt met name voor de Zuid-Afrikaanse uni versiteiten en het wetenschap pelijk werk waarbij we betrok ken zijn. Ik zie het eerbetoon dat ik hier vandaag ontvang ook als een blijk van jullie bereidheid om onze studenten en hun docen ten te steunen in hun streven naar de versterking van inter nationale betrekkingen en de verdieping van de culturele uitwisseling tussen onze lan den. Gelukkig leven we in een tijd waarin de ivoren torens die de universiteiten eens waren, worden omgevormd tot de brandpunten van waaruit naar de toekomst wordt gekeken. Wetenschap en technologie zijn onontbeerlijk voor ontwik keling en industrialisatie. Zuid-Afrika prijst zich gelukkig met het bezit van een aantal uitstekende universiteiten waar jonge mensen leren hoe ze hun kennis het best kunnen aanwenden ten gunste van ons volk. Er is een lange traditie van Zuid-Afrikaanse studenten die in Nederland, en ook hier aan de Leidse universiteit stude ren. Maar vroeger waren daar onder ook degenen die hun nieuw verworven kennis ten dienste stelden van de apart heid, een tijdperk dat nu ach ter ons ligt. Zij die het nieuwe Zuid-Afrika moeten bouwen en die voorheen waren uitge sloten van hoger onderwijs, la ven zich nu aan de bronnen van kennis die de Nederlandse universiteiten herbergen. Maar we zouden deze ontwik keling graag verder uitbouwen. Uitwisseling van studenten op een grotere schaal zou een ver rijking van onze beide landen zijn. Ik ben dan ook erg blij met het studiefonds dat u hebt verlaten koningin Beatrix en president Mandela de Pieterskerk. Daarachter lopen Mandeia's echtgenote Gra^a Machel, prins Claus en verderop prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. foto marklamers is, moet slim zijn; wie niet groot is - en toch Mandela wil foto hielco kuipers leiden De politie heeft gisteren vlak voor de aankomst van Nel son Mandela in de Pieterskerk twee rechts-extremistische acti visten aangehouden. Een 25-ja- rige Rotterdammer en een 34- jarige man uit Sassenheim wer den gearresteerd toen zij in de Nieuwsteeg een spandoek met de tekst 'Mandela moordenaar' ontrolden. De twee bleken naast het spandoek ook folders van de nationalistische actiegroep Voorpost bij zich te hebben. In de loop van de avond is het tweetal weer op vrije voeten ge steld. foto mark lamers Gewapend met een Zuid-Afrikaanse vlag en met de camera in de aan slag wachten op Mandela. foto mark lamers ingesteld. Aan de ene kant zal het bijdragen aan de ontwik keling van ons land en de we dergeboorte van ons conti nent. Aan de andere kant den ken we dat het contact met jongeren uit mijn land zal bij dragen aan het inzicht van de Nederlandse jeugd in jullie ge schiedenis en, zo durf ik wel te stellen, het multi-culturele ka rakter van jullie samenleving. Afrika wordt wel de bakermat van de mensheid genoemd, omdat sommige van de oudste sporen van menselijke bescha ving hier zijn gevonden. Maar nog belangrijker is dat de lan ge en moeilijke geschiedenis van ons continent er nooit in heeft geresulteerd dat we onze menselijkheid verloren. Wij geloven dat onze geza menlijke overwinning op een systeem waarvan de onmense lijkheid de wereld verenigde in steun voor onze vrijheid, een inspiratiebron is geweest voor een ieder die droomt van een betere, meer menselijke we reld. We geloven dat onze be scheiden pogingen tot verzoe ning het geloof hebben ver nieuwd dat het mogelijk is om zelfs voor de meest ongrijpba re problemen een oplossing te vinden. Het is niet alleen economen gegeven om te denken in ter men van globalisering. De ideeën waaraan mensen uiting geven in tal van culturen en kunstzinnige en intellectuele handelingen, zijn ook globale realiteit. Ik koester de hoop, dames en heren, dat deze kijk op eenheid in de wereld en de noodzaak dat de één de ander steunt en onderwijst, een be langrijk deel is van de reden waarom deze zoon van Afrika een eredoctoraat van uw uni versiteit heeft ontvangen. Ik bedank u nogmaals voor de ze grote eer en ik doe mijn best om - in lijn met wat ik u zojuist hebt gezegd - de hieruit voort vloeiende verantwoordelijkhe den te dragen. Ik dank u. De marechaussees die de Zuid-Afrikaanse president de stad uit moeten geleiden, wachten in slagorde tot de plechtigheid in de kerk achter de rug is. foto hielco kuipers De eredoctor ondergaat, met de bul in handen, het langdurig applaus in de Pieterskerk. Naast de president rector Wagenaar, rechts decaan prof. dr. A. Brenninkmeijer van de faculteit Rechtsgeleerdheid (Mandela is van oorsprong advocaat) en pedel W. van Beelen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29