Monsterzitting Raad van State over HSL lphense huurders meer bij eigen omgeving betrekken' an is de mooiste mongool van Nederland: altijd blij' ROAC wacht met smart op sporthal Rijn Veenstreek Trekkertrek dit jaar grootser van opzet Schoof lokt sportieve collega naar 'Twintig' CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 Biiscentrum Harry Cools dertig jaar ^aanden run Danscentrum Harry Cools in Alphen aan Rijn bestaat dit jaar 30 jaar. Eigenaren en dansleraren Harry ^ny Cools vieren dat met twee jubileumfeesten. Zaterdag 20 is er een bal voor paren, met een dansdemonstratie, een fet en live-muziek. Op 27 maart is er een bal voor junioren, n-Cools hoopt dat vooral op de eerste avond veel oud-leer- en komen die in de jaren zeventig en tachtig bij het dans- frum lessen hebben gevolgd. Zij kunnen nog steeds kaarten tellen voor 30 gulden per persoon op telefoonnummer 0172- 741. In het najaar wil hij een reüniebal organiseren, waar bij ook alle assistenten die de danscursussen hebben bege- wil uitnodigen. 1968/1969 was het eerste dansseizoen voor jv en Leny Cools, die dit jaar bovendien dertig jaar ge- iwdzijn. In september 1970 betrokken zij het pand aan de lelminalaan in Alphen aan den Rijn, waar het danscentrum steeds gevestigd is. tdeslopers lunchen in Alphen n pi aan den rijn/regio De Peace Run, de mondiale vrede- p naar het jaar 2000, trekt op 2 april door de regio. De fak- stafette voor de vrede is op 1 januari in Lissabon begonnen rekt van 1 tot 6 april door Nederland. Na aankomst in Hoek Holland gaan de lopers op 2 april via Den Haag naar Voor- j, Zoetermeer, Alphen aan den Rijn, richting Amsterdam, 'internationaal team van veertien lopers vormt de kern- g. Daarnaast doen gedurende het jaar meer dan 300.000 isen van buitenaf mee. De organisatje verwacht dat op het ct Den Haag-Amsterdam vijftig tot zeventig lopers onder iebegeleiding de tocht maken. Zij zijn omstreeks twaalf uur Iphen. waar zij door burgemeester N. Schoof ontvangen den met een lunch in het oude gemeentehuis in het Burge ster Visserpark. formatie over Wallenbergplein maan den rijn Voor omwonenden van het Raoul Wallen- plein houdt de gemeente Alphen aan den Rijn een informa- vond op maandag 22 maart. De werkzaamheden aan het i, die verband houden met de ingrijpende verandering van itadscentrum, beginnen vlak daarna en duren tot de bouw- ntie. Wethouder H. Groen in 't Wout leidt de informatie- id, die om 19.30 uur begint. ugo-avond met flinke hoofdprijs maan den run Een hoofdprijs van 400 gulden staat van- id op het spel bij de bingo-avond van de Alphense speel- en buurtvereniging Vreugdeoord. Daarvoor moeten zich en minste zeventig deelnemers melden. De bingo begint icht uur en de zaal aan de Vorselenburgstraat is vanaf ze- ïur open. rsus zelfvertrouwen in Koudekerk [kerk aan den run Jacomien Souverijn helpt belangstellen- n een cursus in Koudekerk aan den Rijn meer zelfvertrou- te krijgen. Souverijn volgde een opleiding aan de Duitse emie für Individualpsychologie. De cursus 'bemoedigen' Duraging-training) omvat tien bijeenkomsten. Dinsdag 30 tis er een vrijblijvende informatiebijeenkomst op het Hoogewaard 52 in Koudekerk aan den Rijn. Die-begint lalf twee. De cursus begint een week later, dinsdag 6 april, osten bedragen 150 gulden. Voor informatie: 071-3416441. positie Rode Kruis in bibliotheek iaan den run» Alphenaar Vincent Peters heeft in het filiaal e openbare bibliotheek in De Bron in Alphen aan den Rijn lein deel van zijn omvangrijke Rode Kruisverzameling ten- jesteld. Te zien zijn onder meer een verbandkist uit 1920, uten van rond de Tweede Wereldoorlog, voorwerpen die watersnoodramp in 1953 zijn gebruikt en spullen van het Kruis uit de jaren '60 en '70. Ook spullen die het Interna- eRode Kruis nog gebruikt zijn te bekijken gedurende de ingstijden van de bibliotheek. De tentoonstelling duurt tot Alleen voor horen tegenstanders Betuwelijn waren meer zittingen nodig De Raad van State buigt zich de komende weken over de aanleg van de hogesnelheidslijn. Maar liefst twaalf zit tingsdagen zijn uitgetrokken om de bezwaren te horen tegen het tracé, en alles wat daarbij komt kijken, van de spoorlijn tussen de Nederlands-Belgische grens en Am sterdam. (twintig). Die uitspraak vergde een recordaantal van 350 blad zijden. De Raad van State begint haar zittingen dinsdag 16 maart, als eerst de bezwaren in algemene leiden/regio hans jacobs Alleen voor het horen van de tegenstanders van de Betuwe lijn waren meer zittingen nodig zin tegen de HSL aan bod ko men. Aan het woord komen dan onder meer de stichtingen Platform HSL Nederland en HogeSnelheidsLogica Hoogma- de. Ook de bezwaarschriften uit de gemeente Haarlemmermeer staan voor de eerste zittingsdag op de agenda. Bij elke zitting heeft het mi nisterie van verkeer en water staat de kans iets te zeggen over de beroepen. Ook gemeenten en provincies, die door een aantal mensen worden aange sproken op hun medewerking aan de aanleg van de omstre den spoorlijn (door het wijzigen van bestemmingsplannen bij voorbeeld) hebben het recht hun argumenten aan de Raad voor te leggen. Brokken Het rechtscollege heeft het tra ject gemakshalve in hapklare brokken verdeeld. Zo komen achtereenvolgens Alkemade (19 alphen aan den rijn Als het aan de school en de gemeente ligt is de omgeving van het Groene Hart Lyceum aan het Bospark de ko mende weken om door een ringetje te halen. Groepen eersteklassers van die vestiging be gonnen gisteren met een actie om het schoolplein en het naburige park netjes te houden. In veertig minuten tijd vulden 27 leerlingen vijf zakken met afval. Volgens concierge B. Raats vonden ze het nog leuk ook. „Hun huiswerk voor die les werd een week uitgesteld en ze hadden vijf minuten eerder pauze dan de rest van de school. Dat vinden ze prachtig." Tot en met 18 juni krijgt iedere twee weken een andere groep leerlingen een speciale les van mede werkers van de afdeling wijkbeheer en mi lieueducatie van de gemeente. Vervolgens gaan de leerlingen met prikstokken en vuil niszakken aan de slag. Na 18 juni volgt een evaluatie. Dan wordt bekeken of de schoolomgeving structureel schoongehouden kan worden door eerste-, tweede- en derde klassers. „En niet alleen om het terrein schoon te houden", zegt Raats, „maar ook om de leerlingen besef bij te brengen van de hoeveelheid afval die achterblijft in het park na een pauze. Hopenlijk gebruiken ze dan in het vervolg de vuilnisbakken wat vaker." FOTO ANNETTE LAMEIJER laren met een huurhuis moeten meer be- fi worden bij het wel en wee van hun omplex en leefomgeving. Dat vindt de een ersraad Albanianea. die de belangen van ir rs van de Woningstichting Alphen aan n (WSA) behartigt. luurdersraad werkt plannen uit om die betrokkenheid bij de woonomgeving te ense vader verstandelijk gehandicapte zoon ten strijde tegen onbegrip stimuleren. Binnen twee maanden worden de huurders via de nieuwsuitgave van de huurders- raad geïnformeerd over die plannen. Huurders moeten niet alleen klagen over hun woningstichting, vindt waarnemend secretaris P. Biekmann, maar regelmatig bij elkaar gaan zitten om te praten over de sociale controle, jongeren- problematiek en vervuiling in hun buurt. Als van de honderd bewoners er twintig dat eens in de twee maanden doen, is hij tevreden. „Nu zijn het vaak slechts drie tot vijf mensen die in een bewonerscommissie zitten en contact hebben met onze huurdersraad", zegt Biek mann. „Wij zijn van mening dat meer bewoners daar achteraan moeten gaan. Dat moeten wij dan ondersteunen." De WSA heeft zo'n 9000 huurders en 24 bewo nerscommissies om hen te vertegenwoordigen in de algemene vergadering van de huurdersraad. Toch zijn er in Alphen nog enkele 'witte plekken', zegt Biekmann. In het centrum op de Lage Zijde en in delen van Kerk en Zanen is de organisatie graad van de bewonerscommissies nog niet op peil. Die situatie moet snel verbeteren, zodat ook daar de belangen van die huurders goed behar tigd kunnen worden. „Natuurlijk heeft iedere huurder het recht om in gesprek te gaan met de verhuurder. Maar als de WSA dat met 9000 mensen moet doen, kun nen die gesprekken nooit diepgaand zijn. Moei lijke problemen, zoals huurverhogingen en groot onderhoud, kun je beter met een afvaardiging aanpakken", vindt Biekmann. j den run/leiden iIMEREL ger idus is mongool. Daar is lis mee, vindt zijn vader, ïior. De 50-jarige Alphe- tt indt zich dan ook uiter- ip over recente uitlatin- f'S" n een zekere doctor Riet- 'ie opperde dat ouders ngewenste mongooltjes de geboorte moeten beslissen of ze van hun willen. N: ds Eradus dan toch het heeft: dat we hier in Ne- e 1 miljarden in projecten HSL en de Betuwelijn maar de gehandicap- !WP laten verslonzen, dat (bij hem niet in. Eradus een verontwaardigde aar deze krant, nadat hij 'ar al een boekje schreef 'jn ervaringen met zoon geleden werd geboren als twee de kind ging er een schok door het gezin Eradus. „Je ervaart het eerst als een ramp. Later kom je erachter dat dat niet zo is. Jan is een 'domme mon gool', in tegenstelling tot mon golen die kunnen schrijven en lezen. Dat kan Jan niet en ook met spreken heeft hij moeite. Eigenlijk zit hij op het niveau van een drie-jarige en dan ben ik nog positief. Maar ik zeg het wel vaker, Jan is de mooiste mongool van Nederland: altijd blij, altijd de gastheer. Sociaal gezien geef ik hem een tien. Hij woont gewoon bij ons thuis en we hebben de grootste lol. Hij heeft het gevoel dat hij de hele wereld aankan." De schok bij de geborte van Jan was zo groot, dat het echt paar Erad'us daarna geen kinde ren meer wilde. „Ik ben erg blij dat we tijdens de zwangerschap geen vlokkentest hebben ge daan. Ik zou niet weten wat we zouden hebben gedaan als we hadden geweten dat Jan een mongooltje is. Ik ben blij dat we de keuze niet hebben hoeven maken. Ik heb geen oordeel over ouders die, als ze ervoor staan voor arbortus kiezen. Ik vind niet dat ik daarover mag oordelen als ik zelf niet voor die keuze heb gestaan. Maar om euthanasie te plegen als het kind eenmaal geboren is, dót is echt ëen brug te ver." 'Hebben jullie dat nou ook?' heet het boekje dat Eradus vo rig jaar schreef. „Als voorzitter van de ouderraad van de ZMLK-school waar Jan op zit, moest ik geregeld een verhaal tje vertellen. Ik kwam altijd met korte stukjes of gedichtjes over de ervaringen met mijn zoon en over de ervaringen met de me ningen van anderen over ver standelijk gehandicapten. Dan eindigde ik steevast met de zin, 'hebben jullie dat nou ook?' En ja, anderen hadden dat ook. Heel veel ouders herkenden zich in mijn stukjes. Een collega stelde voor er een boekje van te maken. Het heeft een tijdje in de boekhandel gelegen, maar omdat ik het goedkoop wilde houden - vijftien gulden - heb ik het toch weer in eigen beheer genomen, hoewel er veel vraag naar was. Zelf kan ik het via de post nog goedkoper verkopen. Ik wil er niets aan verdienen. Het is een blij boekje, geen zuur Aan doctor Rietdijk wil Eradus niet te veel woorden vuil maken. „De gehandicap tenraad heeft hem aangeklaagd vanwege zijn uitlatingen. In mijn brief heb ik zijn euthana- sie-ideeën al eens vergeleken met die van Hiüer. Daar wil ik het graag bij laten. Ik merk dat geestelijk gehandicapten om economische redenen niet seri eus genomen worden. De enige reden waarom te huizen steeds meer moeten be zuinigen is, omdat een mon gool niets opbrengt. Vindt u het vreemd dat ik er niets meer van begrijp, als ik in dezelfde krant lees dat huize Ursula in Nieuw- veen op de rand van de afgrond staat en dat ik op een andere pagina lees dat Albert Heijn even 19 miljard in een Ameri kaanse supermarktketen steekt. Dan zit er ergens toch iets scheef.?" maart), Jacobswoude (23 maart), Leiderdorp (23 maart) en Rijnwoude (26 maart) aan de beurt. In de weken daarna buigt de Raad zich over het traject ten zuiden van Leiden, om eind april bij Breda en Zundert en de grens uit te komen. De aanleg van de hogesnel heidslijn, die eind dit jaar zou moeten beginnen en die in 2005 klaar moet zijn, is ter hoogte van Leiderdorp gekop peld aan de voorgenomen ver breding van rijksweg A4. Dat is ook de reden dat staatsraad J. de Vries, die de zittingen voor zit, op 23 maart ook de belan genvereniging A4/HSL en bur gemeester en wethouders van Leiden hoort. De zittingen aan de Kneuterdijk beginnen steeds om tien uur en duren zo lang als nodig is voor het horen van alle klagers. Er is ruimte voor 150 mensen. koudekerk aan den run De Trekkertrek in Koudekerk aan den Rijn wordt dit jaar nog grootser van opzet. De organi satie heeft 7 augustus de be schikking over anderhalf hecta re meer dan vorig jaar. Op een negen hectare groot terrein bruist het van de activiteiten, zo maakte de Stichting Trekkertrek deze week bekend. „Echt niet normaal", zegt een enthousias te voorzitter Jacques van der Salm. Behalve het trekkergeweld is er een optreden van een mirli ton groep: een uit Brabant af komstige muziekgroep die op houten figuurzaaginstrumen ten speelt. Er is een oude Sca nia vrachtwagen, met op zijn cabine een orgel, een professio nele rodeoshow van paarden en een fietsacrobatenvereniging met internationale artiesten. De kinderen kunnen op een ka meel rijden. „Het is moeilijk om het al vertellende over te bren gen", merkt Van der Salm op. „Wij proberen hier dingen te la ten zien die je nergens anders ziet." Ook het traditionele Trek- kertrekprogramma wijkt af van voorgaande jaren. Er is dit jaar geen onderdeel met jeeps, maar een wedstrijd met gardenpul- lers, een soort omgebouwde grasmaaimachines. Vorig jaar kwamen rond de achtduizend mensen af op het eendaagse evenement. Burge meester M. Boelen van Rijn woude sprak toen al zijn zorgen uit over verstopte toegangswe gen waardoor de hulpverlening moeilijk ter plekke kon komen. Hij pleitte aanvankelijk voor verplaatsing van het evene ment, maar slikte dat voorstel na heftige protesten van de or ganisatie weer in. Volgens Van der Salm zal het heel erg van het weer afhangen of er meer of minder bezoekers dan vorig jaar komen. „Positief is in elk geval dat we een groter terrein hebben, waardoor het veiliger en overzichtelijker is. Het publiek staat niet op een kluitje." Traditiegetrouw is er op de woensdag voor de Trekkertrek, op 4 augustus, het Nederlands Kampioenschap Touwtrekken. Dit heeft ook plaats op het ter rein van de Stichting Trekker trek aan de Hoogewaard. rupwetering marun kramp tim brouwer de koning Voetbalvereniging ROAC '79 wacht met smart op een sport hal. De club uit Rijpwetering put hoop uit de plannen van burgemeester en wethouders van Alkemade om het plaatse lijke Hertogspark anders in te richten. Er blijft dan ruimte voor een sporthal, waarvoor de sportclubs uit Rijpwetering en Oud Ade een omnivereniging moeten oprichten. „De belanghebbenden voe ren al gesprekken", zegt ROAC- secretaris Yvonne Zoetemelk. Behalve de voetbalclub praten Gyvero (gymnastiek), Oase (handbal), Salvo (volleybal) en De Kinderbrug (schoolgymnas- tiek) over een constructie om de sporthal te exploiteren. „Het gaat om een kale hal, die tegen de kantine en kleedkamers van ROAC aan moet komen. In fi nancieel opzicht hopen we op een grote bijdrage in de kosten van de Rabobank. De oprich ting van een omnivereniging moet mogelijk zijn. We hebben een goed voorbeeld aan Stomp- wijk '92, waar ook een omniver eniging rond een sporthal ont stond." Het belangrijkste vindt Zoete melk echter het groene licht van de gemeenteraad. De colle geplannen, die behalve op het Hertogspark ook betrekking hebben op sportpark Alkema- de-Oost, moeten nog door de gemeenteraad woden goedge keurd. Dan blijkt ook of de poli tiek akkoord gaat met het kunstgrasveld voor hockeyver- eniging Alkemade. Ook die be slissing gaat ROAC aan, want als buurman mogen de voetbal lers dan incidenteel gebruik maken van dat veld. Voorzitter Bert Slot van Hoc keyclub Alkemade drong er de ze week in de vergadering van de commissie welzijn bij de le den op aan in te stemmen met het plan. De vereniging die lie ver was verhuisd naar Alkema- de-Oost, heeft 'de mouwen op gestroopt' voor dit plan en hoopt dat de gemeenteraad er, net als de hockeyvereniging, te genaan wil gaan. Ook Alkmania, de club die voetbalt op Alkemade-Oost in Roelofarendsveen, kan zich vin den in het plan. De vereniging plaatst daarbij wel enige kantte keningen. Het gravel van de trainingshoek maakt in het plan plaats voor gras. De wens van Alkmania is om hiervan een Wetraveld (wedstrijd-trainings veld) te maken. Volgens de ge meente is de ruimte hiervoor te beperkt. Voor een groot veld moet een sloot worden ver plaatst en dat is te duur. Alkma nia gelooft echter dat het wel past. Maar bovenal wil de club graag een rechthoekig veld op de plaats van de trainingshoek. Of dat dan een Wetra-, gras-, of gravelveld wordt maakt de club minder uit. Ook heeft de club bedenkingen bij de privatise ring van de sportaccommoda ties door een zogenoemde on- derhoudscommissie in te stel len. De vrijwilligers van de clubs mogen niet worden opge zadeld met de uitvoering van onderhoud vanwege bezuini gingen bij de gemeente, vindt Alkmania. De club stelt daarom als voorwaarde, dat de instel ling van een onderhoudscom- missie beide partijen iets moet opleveren. alphen aan den run Het is niet alleen leuk om sa men te werken, maar ook om samen te sporten. Onder dat motto nodigde de Alphense burgemeester N. Schoof ne gen teams uit omliggende ge meenten én van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uit om vanmiddag mee te doen aan de businessloop van de Twintig van Hans Verkerk. Burgemeester Schoof neemt deel aan de tien kilometer lan ge loop, net als zijn ambtsge noot uit Hoorn, burgemeester P. Janssens. Verder komen in de businessloop teams uit van Jacobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Bodegraven, Buren en van het ministerie. Om elf uur heet Schoof, met burgemeester L. Lyklema van Ter Aar, de 73 deelnemers aan de hardloopwedstrijd welkom in het Scala College aan de Al phense Diamantstraat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27