Werken bij Ben? Legale status voor winkels aan Zijldijk 'Het moet geen graffitibus worden' Regio eiderdorper krijgt ijn Verzetsster niet MN DERTOOLEN dit. ma irdorper Gerard Da oten krijgt zijn felbegeerde Vlo: ïtsster Oost-Azië 1942- niet. De Raad van State ze; zijn hoger beroep afgewe- De oud-marinier, die zich Ja- Oud-marinier Van Schooten gaat niet bij de pakken neerzitten .Verdere publiciteit, Ka- on{ iden, ik ga zéker door", al- e 79-jarige Leiderdorper. Schooten werd in 1942 igo zijn vliegtuig - hij was rtre hverktuigkundige bij de Luchtvaartdienst n ir ehaald door de Japanners, en Ie omzwervingen werd hij :n genomen, en in het ontpopte hij zich als ex- re r ip het gebied van prothe- om Niet alleen maakte hij er if igen uit vliegtuigraam- vervaardigde ook een leen met een complete et erin. Samen met de ei- het been, een ma- ving hij geallieerde be- op - „Samen naar de oot eraf, luisteren" - die wrgaf aan de leiding van ordfrangenen. paar jaar na de oorlog een voormalige kamparts voor een verzetsonder- ceni ling voor. Die aanvraag leu t ii,- werd afgewezen, en hetzelfde lot wachtte een nieuw verzoek in 1996. Een vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnen landse Zaken heeft vlak na de zitting toegegeven dat de angst dat velen alsnog een Ster zou den aanvragen een overweging is geweest om Van Schooten de onder scheiding niet te ge ven. De uitspraak van de Raad van State heeft nu een eind ge maakt aan de juridi sche mogelijkheden van de oud-korporaal. De Raad van State stelt dat er alleen een reden is om de mi nisteriële beschikking te her zien als er nieuwe feiten of om standigheden naar voren ko men. En dat is volgens de Raad in dit geval niet gebeurd. Van Schooten vindt van wel, en in derdaad presenteerde hij tij dens de zitting op 18 januari een stuk waaruit blijkt dat een andere militair met bijna pre cies dezelfde verzetsachter- grond de Ster wel heeft ontvan gen. Deze informatie blijkt nu voor de Raad van State juist té nieuw. „Dit beroep op het ge lijkheidsbeginsel dient buiten beschouwing te blijven, nu het in dit geval in een zodanig laat stadium is gedaan dat de minis ter hierop ter zitting niet meer kon reageren." d D n: Jozef van der Voo- it do ten sid: 4« jaar hi [erlijke staat: ge- no ivd, drie dochters nplaats: Warmond :ties: secretaris hand- ereniging Warmunda, Carnaval iep: competitieleider KNVB Ben' groeit als kool. En zoekt daarom nieuwe collega's, die graag bellen. Het gaat om het 'call center'. De medewerkers van deze afdeling geven telefonisch advies. Uiteraard over de producten en diensten van Ben*. Lijkt je dat wel een leuke baan? Kom dan aanstaande zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur naar de Nieuwe Kerk, Spui 175 in Den Haag. Ben' zit daar op je te wachten. En wil graag met je kennismaken. Dus, wie weet tot zaterdag. Ben' in de Nieuwe Kerk in Den Haag op 13 maart. Arnoldus Keukens op de woonboulevard aan de Zijldijk in Leiderdorp kan vandaag met een gerust hart open gaan. De tijd van illegale winkels en kettingen op de deu ren is voorbij op het voormalige Verto-terrein. Het ter rein is gisteren officieel aangewezen als locatie voor grootschalige detailhandel. De illegale winkels Bebinella, Sleep trend, Novi Meubel en Huigen Tapijt mogen legaal worden. Een nieuwe reeks winkels en bedrijven, waaron der Leen Bakker, die weggaat van de Stationsweg in Lei den, komt eraan. Het heeft alles te maken met het nieuwe beleid van het Re gionaal Economisch Overleg (REO), waarin provincie, Kamer van Koophandel, de gemeente Leiden en andere gemeenten in de regio zitten. Gisterochtend ging de kogel definitief door de kerk. In het REO werd afgespro ken om het voormalige Verto- terrein aan de Zijldijk officieel aan te wijzen als locatie voor grootschalige detailhandel. Hier kunnen ondernemingen uit de regio zich vestigen die elders in de knel komen. Ook de Lam- menschansweg in Leiden, 't Heen in Katwijk en een nog na der te bepalen plek in Alphen zijn hiervoor aangewezen. Voor nog meer van deze plekken bui ten de bestaande winkelcentra is in de regio volgens het REO geen plaats. De gemeente Leiden en de provincie hebben hun aanvan kelijke bedenkingen tegen de ontwikkelingen op het Verto- terrein laten vallen. Volgens de Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer is dat logisch. „Uit onderzoek onder consumenten is gebleken dat de aanwezig heid van woonboulevards en dergelijke helemaal niet ten koste gaat van het Leidse win kelcentrum. Er is lange tijd somber gedaan over detailhan del buiten de centra. Maar dat was niet gebaseerd op feiten." Volgens Molkenboer was het beter geweest als zo n onder- Disco onder Leen Bakker is te duur Er komt geen 'herriekelder' onder de nieuwe winkel van Leen Bakker. De Leiderdorp- se wethouder P. Kolman is bij nader inzien toch niet zo gecharmeerd van zo'n on derkomen aan de Zijldijk waar de Leiderdorpse jeugd 'lawaai kan maken, dansen en springen'. „Er is gepraat en gerekend. Maar we zijn tot de conclusie gekomen dat het financieel geen haalbare kaart is op deze plaats." Met name het ondergronds aan leggen van een ruimte voor de jongeren loopt volgens haar te veel in de papieren. Kolman gaat nu op zoek naar een plek. zoek eerder was gedaan. „Dat had destijds de inzet moeten zijn, dan hadden er ook geen kettingen op de deur gehoe ven." Daarmee levert hij impli ciet kritiek op zijn voorganger A. van Dijk, die eind 1997 een aantal winkels sloot omdat ze niet pasten binnen het beleid van het REO. Theater met Spijker en Hamer line!'. Met deze voorstelling wil de gemeente haar jongerenbe leid presenteren. Vooral de ma nier waarop jongeren en vol wassenen tegen elkaar aankij ken en met elkaar omgaan wordt besproken. Het optreden begint om 20.00 uur. Het theaterduo 'Spijker en Ha mer' brengt op woensdag 17 maart in het Oegstgeestse Tey- lingen College aan de Wijtten- bachweg 23 het programma 'Jongeren en Volwassenen On- ostzegelbeurs in Voorschoten Doorschoten De Nederlandsche Vereeniging van Postzegelver- jneïaars organiseert vandaag een koop- en ruilmiddag in de De Werf (Schoolstraat 4) in Voorschoten. Handelaren zijn u 13.00 tot en met 17.00 uur aanwezig. uinaardeactie in Zoeterwoude d terwoude Scouting Zoeterwoude houdt op 20 maart haar 112 jüjkse tuinaardeactie. Ongeveer 70 leden gaan dan met een jtal voertuigen langs alle huizen in Zoeterwoude om tuinaar- ,e' te verkopen. Een deel van de opbrengst is bestemd voor het )u rlijkse kamp van jeugdleden, in de Brabantse bossen. Verder w >en deel van het geld voor reparatie van het dak van het scou- ggeboiivv. uisomroep heeft vrijwilligers nodig 3U! wooRP De omroep van het Leiderdorpse Rijnland Zieken- s Zoekt gastheren en gastvrouwen. Zij kunnen verzoekbrief- van patiënten ophalen en assisteren bij zaaluitzendingen, irmeer informatie: Bram Coster 5317814. - rkest zoekt trompetleerlingen bmond» Het Warmondse harmonieorkest Matthias is naar- op zoek naar minimaal zes jongens en meisjes die trompet- willen volgen. De eerste leerlingen die zich aanmelden krij- het eerste lesboek en een instrument gratis ter beschikking. 9 melden kan bij J. de Vetten telefoon: 3010419. Let Belt in de deuropening van de oude Friese stadsbus, die in korte tijd wordt omgebouwd tot een mobiele hangplek. „Het moet een neutrale bus worden, waarin iedereen zo kan binnenlopen." foto hielco kuipers Zijn naam wil hij wel noemen. Victor. Zijn leeftijd ook. 15. Maar op de foto wil hij be slist niet. ,,Ik heb de goeie kleren niet aan." Als zijn maatje Abdel wèl poseert, gromt Victor dat er sprake is van chantage. „Hem is een tosti beloofd als hij zich laat fotogra feren, maar dat wil ik niet. Bekijk het maar." Victor en Abdel zijn betrokken bij het project 'voortijdige schoolverlaters' en wer ken voor de stichting BOVOS Welzijnspro- jecten in Zoetermeer mee met het legaal slopen en verbouwen van een oude, nu nog gele, stadsbus uit Heerenveen. Vanaf half april wordt deze bus een mobiele hangplek in Zoetermeer en Zoeterwoude. „We hebben de stickers van de bus gehaald en de stoelen verwijderd. Verder maken we de boel een beetje schoon. Het is wel leuk werk. In elk geval leuker dan op school zit ten", zegt Victor, die na zijn werk niet hele maal uit beeld wil verdwijnen. Zoeterwoude heeft de bus mét jeugdwer ker tot oktober op proef ingehuurd voor twee keer vier uur per week. Voor 23.000 gulden gaat BOVOS de problemen inventa riseren van Zoeterwoudse hangjongeren, die op een andere manier niet zijn te berei ken. Met hetzelfde probleem zit Zoeter meer, dat in navolging van onder meer Waalwijk en Utrecht heeft gekozen voor de rijdende opvangplek. „Je kunt niet overal jongerencentra neerzetten. Daardoor heb je op een aantal punten rondhangende jongeren die voor overlast voor de buurt zorgen. Toen we hoorden van die bus von den we dat meteen een heel aardig idee. Je kunt de jongeren even een plek geven waar ze kunnen zitten en met elkaar kunnen praten. De jongerenwerker kan kijken wat de problemen zijn", zo licht BOVÓS-direc- teur Let Belt het project toe. De Hazerswoudenaar is maanden op zoek geweest naar een oude bus. „Die was moeilijk te vinden. De meeste tweede handsbussen gaan naar de Derde Wereld of naar het Oostblok. In oktober vorig jaar konden we er eindelijk een op de kop tik ken in Heerenveen." Alle lussen en banken zijn inmiddels eruitgehaald. Een deel van het middenpad is opgevuld. Er komen ta fels met stoelen, een computer, een keu kentje en sport- en spelmateriaal. „En mooie gordijntjes en vloerbedek king", zo mengt Nel Vega zich in het ge sprek. Ze is interieur-adviseur en kleedt de bus 'zo fleurig en gezellig mogelijk' aan. „Wordt er straks binnen gerookt?", wil ze weten. Ja, knikt Belt. „Het is belangrijk voor de soort vloerbedekking die we nemen. Die moet bestand zijn tegen vocht en vuil. En vooral ook tegen sigarettenpeukjes." Het roken kwam afgelopen maandag ook aan de orde tijdens een commissievergade ring in Zoeterwoude, die als 'belangstellend toeschouwer' werd bijgewoond door Let Belt. Voor hij het wist moest hij zijn me ning geven over het gebruik van softdrugs. Volgens leden van de Zoeterwoudse jonge renvereniging Utopia zijn de hangjongeren in het dorp vooral blowers, die 'dan ook niet welkom zijn'. Belt: „Daar willen we nu juist achter zien te komen. Ik wil niet met een een stempel op die hangjongeren drukken. Ik weet ook nog niet wanneer we in Zoeterwoude gaan rijden. Als jongeren ergens 's avonds rondhangen, heeft het geen zin om overdag te gaan rijden." Hij benadrukt ook dat de inloopbus, die wordt betaald door de gemeente Zoeter meer, giften van het Juliana Welzijnfonds en het VSB-fonds, sponsors en door huur ders, niet als de 'ideale oplossing' moet worden gezien. „De bus is een tijdelijke op lossing. Gemeenten moeten zich daarop niet blindstaren. Het is een middel om met de jeugd in contact te komen en ze op te vangen. Naai" ze te luisteren. Het gaat er niet op de eerste plaats om technische op lossingen te bedenken, zoals Jongeren Ont moetingsplekken. Die worden vaak niet ge bruikt. Communicatie moet voorop staan. En liefst met buurtbewoners erbij. We heb ben het een keer gehad dat een buurt last had van voorbijrazende bromfietsers. Een straathoekwerker van ons heeft toen bewo ners en jongeren bij elkaar gebracht en dat heeft ertoe geleid dat die jeugd wel op die plek bleef, maar niet steeds met brommers op en neer reed. Ik zeg niet dat dat in alle gevallen dé oplossing is, maar je kan wel een poging doen om te bemiddelen. Daarom wil de BOVOS ook geen teksten op de bus die uitsluitend jongeren aan spreken. „En zeker geen graffiti. „Pas is de bus nog met graffiti ondergespoten. We hebben die meteen laten verwijderen door jongeren van het HALT-project die ook voor ons werken. Het moet een neutrale bus worden, waarin iedereen zo kan bin nenlopen. Geen graffitibus. Met graffiti zet ten jongeren hun handtekening als het wa re op de bus. Alsof die van hen is. En dat is niet zo. De bus is voor jong en oud en ook voor elke gemeente die 'm wil huren. De ene keer zal er stichting BOVOS op staan en een andere keer Jongerenwerk Zoeterwou de." 'Oefenwedstrijd is dus verloren' REGIO WIM KOEVOET VERVOLG VAN VOORPAGINA Het vergelijkend onderzoek naar Nederlandse drinkwater bedrijven is voor het eerst ge houden en er bestaan plannen om het over twee jaar te herha len. Cals sluit uit dat DZH met z'n tarieven ooit laagterecords zal bereiken. Hij wijst erop dat DZH een oppervlaktewaterbe drijf is en dientengevolge een kostbaar productieproces moet volgen. „DZH moet rivierwater naar duingebied transporteren. Daar moet het worden gezui verd. De zuiveringsinspanning van DZH is veel groter dan die van grondwaterbedrijven." Opmerkelijk is dat directeur P. Jonker van DZH zich hier achter geenszins wenst te ver schuilen. Hij komt er rond voor uit dat hij 'met gemengde ge voelens' kennis neemt van de onderzoeksresultaten van zijn bedrijf. „Ik beschouw deze eer ste test als een oefenwedstrijd. Maar die hebben we dus wel verloren. Natuurlijk heb ook ik oog voor het feit dat DZH het moet hebben van oppervlakte water, dat veel bewerkelijker is dan grondwater, maar dat is niet het hele verhaal." „De onderzoekers hebben namelijk 21 processen bekeken en bij maar drie kostensoorten scoort DZH laag. Ik beschouw deze verloren oefenwedstrijd dan ook als het beginsein van een training die moet leiden tot een betere prestatie." Volgens Jonker bezuinigt DZH, dat over enige tijd 125 jaar bestaat, al jaren en is ook de vacaturestop al geruime tijd van kracht. „Daar gaan we ge woon mee door." Die reorganisatie gaat overi gens niet van een leien dakje. Kort geleden heeft de onderne mingsraad (or) de vertrouwens kwestie gesteld. De or is van oordeel dat Jonker lak heeft aan medezeggenschap. De direc teur is niet van plan uitspraken te doen over wat hij als een in tern conflict beschouwt. uw grootste ergernis in DVL|kond? van! 'armond zich voordoet als creatiegemeente, maar eme« genlijk niet wil zijn. Het is ro) 'et een museum. Je kunt giro] "et kanoën, er zijn geen jiro! jes. Als je ziet wat er bij de plas in Alphen allemaal is; jveï, h'er ook gekund. Inhe- 'tvar? l'eraan erger ik me aan de londse politiek. NGfi e aan bent u verslaafd? rSfhsaajl roken. Verder heb ik kelijke neiging om altijd d OP' te willen zien. Zelfs als ik to zit te kijken, onder- )°is« hem ervoor. se^ luwheid? 86 geen vaste helden. De 3keP ter is het een sporter die nvo* lec'e Prestatie neerzet, de geve; feereen acteur in een "lm. Ik heb wel een idool: iepJethro Tuil. Daar zou •en CD van kopen, zonder >t te beluisteren. er in Warmond nooit i? 3 van mij juist veel meer i in Warmond! Of nou... hjk als Oosthout in Voor- De mensen die er wonen 'ongetwijfeld blij zijn. voor mij hoeft zo'n wijk k verdwaal er altijd omdat gen die in het huishouden moeten gebeuren en dat ik wel altijd meteen voor anderen klaarsta. Waarom zit u niet in de poli tiek? Politiek trekt me wel. Ik denk er wel eens over om een nieuwe, vierde partij op te richten. En ik weet dat er mensen zijn die met hetzelfde idee rondlopen. Er is op dit moment geen partij waar ik me bij aan zou willen sluiten. Progressief Warmond vind ik helemaal niks meer. Ik ben trouwens wel eens burgerlid ge weest. Dat viel niet meer te combineren toen ik voor de krant ben gaan schrijven. Wat is uw favoriete plek in War mond? Eén favoriet heb ik niet. Het ligt eraan wat er op een bepaalde plek te doen is. In de Kaagweek is park Groot Leerust favoriet. Op een mooie zomerdag Kou- denhoorn. Dan zitten we er lek ker aan het strand. O ja, het sil houet van Warmond gezien vanaf de Zijldijk: dat vind ik ook erg mooi. En uw minst favoriete plek? De Dorpsstraat. Vreselijk. Za terdag om twee uur zie je er geen hond. Er zijn al zoveel winkels weggegaan uit de Dorpsstraat. Als je dat dan ver gelijkt met de Hoofdstraat in Sassenheim. Daar is veel meer bedrijvigheid. TEKST: JUDY NIHOF FOTO: HENK BOUWMAN alles op elkaar lijkt. Welk ideaal of principe heeft u overboord gegooid? Vroeger was ik een fervent PS- P'er, puur en alleen omdat ik tegen het leger was. Tegen woordig vind ik dat het leger juist een heel goede taak heeft als het gaat om de bestrijding van rampen. Wanneer heeft u voor het laatst gehuild? Zes jaar geleden. Omdat m'n gezin toen onrecht werd aange daan. Aan welke eigenschap van u er gert uw vrouw zich rot? Hoe lang heb je? Ze ergert zich aan het feit dat ik alles uitstel, dat ik geen oog heb voor din-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25