eiden Regio sielzoekers blijven inger in Roomburg Enthousiasme en Hollandse losheid De Summing Som van ak af! vdA wil samenwerken et afdelingen in regio iet klikken, vel jokken Vijver in Plantsoen zo lek als een mandje Baggerstort Leiden op agenda bij collegeonderhandelingen provincie J l-> ivinni\ i -Jii w|m wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 Autodealer vier maanden cel in DEN HAAC/LEIDEN KE DE JONGE £jdse PvdA wil gaan sa- verken met enkele omlig- gemeenten. Leiderdorp, jeest, Voorschoten, War en Zoeterwoude hebben al geïnteresseerd getoond m de banden aan te halen de Leidse afdeling. Giste- bestuursvoorzitter y Broeyer dit plan voor de ledenvergadering. De ezige leden reageerden ef op de plannen. PvdA- luder Hans Baaijens ide het 'de moeite van het iren waard'. samenwerking past in de vernieuwing waar de PvdA is. Broeyer wil het I deze"maand nog aanmel- ij het gewestelijk bestuur, dan kan opnemen in het ïwingsproject. Hoewel jn initiatief van de Leidse uis, heeft het plan vooral eve gevolgen voor de klei- meenten die erbij betrok- ;onflict tussen de gemeente Leiden en bewoners de langere openstelling van het Leidse opvangcen- voor asielzoekers in Roomburg is uit de wereld, letekent dat de vluchtelingen tot 1 november in het urn kunnen blijven. Ook de noodpaviljoens mogen iger worden bewoond. ken worden. „Die afdelingen bestaan soms maar uit twintig actieve leden, waardoor ze wei nig kunnen doen. Zo zijn die af delingen niet aanwezig bij de vaststelling van het gewestelijk programma, simpelweg omdat ze te klein zijn", constateert Broeyer. Ze hoopt de andere gemeentes op deze manier meer bij de provinciale partij politiek te betrekken. Of de samenwerking op ter mijn uitloopt op één grote re gionale afdeling of dat er slechts op bepaalde gebieden wordt samengewerkt, moet de toekomst uitwijzen. „Eerst moeten we maar eens inventa riseren bij de vijf afdelingen op welke gebieden ze met ons wil len samenwerken", aldus Broeyer. Vooralsnog geven zij aan vooral te willen deelnemen aan de werkgroepen van de Leidse afdeling, waaronder ou derenbeleid, onderwijs en cam pagne. Binnenkort benadert Broeyer ook Valkenburg voor het samenwerkingsverband. Een Leidse autohandelaar is gisteren veroordeeld tot zeven maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij een jaar geleden heeft geschoten op twee ontevreden klanten. Die moet hij ook een smarten geld van totaal 2500 gulden betalen. Tegen de man was vier jaar geëist. De twee mannen die aangif te deden, hadden bij de dealer een auto gekocht die van een goedkoper type bleek dan hij had gezegd. Toen ze daarover hun beklag kwamen doen ontstond een ruzie waarbij de handelaar volgens het duo twee keer geschoten heeft. Eén keer haperde zijn wapen en één kogel ketste op de grond af. De autohandelaar hield vol dat hij nooit een wa pen heeft getrokken. Er waren ook geen andere getuigen van de schietpartij of sporen van een wapen of een kogel. Zijn raadsman wist gisteren nog niet of de handelaar in hoger beroep gaat. Duizenden mensen op de been bij bezoek Mandela aan Leiden ROBBERT MINKHORST is daarmee van een jrobleem verlost. Eerder najaar kan het nieuwe ramen voor asielzoekers uweroord niet open en de e van het huidige cen- ei eerder dat de gemeen- plicht had om aan de van wijkcomité Meer- ïgemoet te komen. Toen teggingen uitbleven, was wijk de maat vol en eis- dat de vluchtelingen zo logelijk zouden vertrek- akkoord houdt in dat de huuropbrengst van de (die van de gemeente is) 12 maart tot en met 1 no- ir in het aankleden van de wordt geïnvesteerd én R-bus kan blijven rijden, partijen krijgen zo hun en twee dingen die de vijzers op de lagere maar matig wisten te eren: klikken en jokken, dingen hadden tegen weinig bezwaar, klikken itegen was een doodzon- je dat deed werd je uit- 'd op het schoolplein of de beschermende hek zin. Wat de buurt nu aan geld krijgt, wil niemand zeggen. Het is in elk geval een aanzienlijk hoger bedrag dan 100.000 gul den, aldus Flippo. De paviljoens op camping Cronesteyn blijven langer dan 1 april staan, en zullen op z'n vroegst pas na de zomer ver dwijnen. Dat betekent dat de vakantie van bewoners van de Hooge Burch, de Zwammer- damse instelling voor verstan delijk gehandicapten, daar niet kan door gaan. Als compensatie krijgt de instelling de huurop brengst voor de tenten. „Er zijn wat onduidelijkhe den geweest", zegt wethouder T. van Rij van ruimtelijke orde ning. „Meerburg dacht dat we meer huur zouden krijgen. Dat hebben we laten onderzoeken. Wij bleken gelijk te hebben." Het is ook nooit de bedoeling van de gemeente geweest, om aan het langer openhouden van het opvangcentrum geld te ver dienen, stelt de bestuurder. Secretaris A. Flippo van de wijkvereniging Stichting Meer burg houdt nog een slag om de arm over de bereikte overeen stemming. Het is een informeel akkoord, de toezeggingen van de gemeente moet de buurtver eniging nog op schrift krijgen, laat Flippo weten. Wel bevestigt hij dat de gemeente aan alle voorwaarden van het wijkcomi té mondeling gehoor heeft ge geven. Volgens Flippo heeft de directie beloofd dat het cen trum 'hoe dan ook op 1 novem ber eeg wordt opgeleverd'. Ver der heeft de wijkvereniging be dongen dat Leiden een boete kan opleggen als het opvang centrum niet op tijd wordt ge sloopt. Beloven dat de vluchtelingen op 1 november naar Nieuwer- oord verhuizen, kon de ge meente echter niet, zegt Van Rij. „We hebben gezegd dat we ons best doen." Half mei moet het draaiboek voor de verbou wing van Nieuweroord in elk geval klaar zijn. LEIDEN WIM WEGMAN De beveiliging rond het bezoek van Nelson Mandela ziet er heel imposant uit. Rond de Pieters kerk wemelt het van de drang hekken. En overal lopen agen ten die iedereen die niet per li mousine de Nieuwsteeg inrijdt, streng op zijn uitnodiging of persaccreditatie controleren. Rond de Zuid-Afrikaanse presi dent is een waterdicht cordon opgetrokken. Lijkt het. Want bij nadere beschouwing is het allemaal nogal Hollands losjes. Wie met het juiste gezel schap meeloopt en de agenten op een geroutineerde manier negeert kan nog een heel eind komen. Wie daarbij ook nog een pasje van het een of ander kan tonen in het vak voor de officiële persfotografen pal naast de kerk houdt een Leidse vol dat ze daar is toegelaten met haar museumjaarkaart zit helemaal gebeiteld. En ziet Mandela uiteindelijk op een paar meter afstand voorbijko men. De sfeer rond de kerk is even eens 'Hollands'. Het publiek juicht een beetje lacherig bij de aankomst van elke hoogwaar digheidsbekleder. Zo krijgt Jac ques Wallage een onthaal zoals hem als burgemeester in zijn eigen Groningen zelden ten deel zal vallen. Hans van Mierlo moet zelfs een beetje blozen van het applaus, hoewel dat weer een beetje in het niet valt bij de toejuichingen die prinses Margriet en Pieter van Vollen- hove, en later koningin Beatrix en Claus ten deel vallen. Een van de meest enthousi aste onthalen krijgt overigens een bromfietser die aan het be gin van de Nieuwsteeg behen dig een handvol agenten om zeilt en vrolijk de straat insnort. Pas halverwege de straat slaagt een politieman erin hem tegen te houden. De man moet, on der luid gejoel van het publiek, terugkeren. Het lawaai op straat neemt pas echt grote vormen aan als de limousine met Nelson Man dela en zijn vrouw arriveert. Het applaus duurt minutenlang en is zó massaal dat het kip penvel veroorzaakt. Als de Zuid-Afrikaanse presi dent de Pieterkerk is ingegaan om zijn ere-doctoraat in ont vangst te nemen, spoedt het publiek zich snel naar de ande re kant van de kerk, waar hij zal vertrekken. Daar wachten men sen, opeengepakt tussen de dranghekken, in lantaarnpalen en uit de ramen hangend, ge •uder Jan Laurier houdt et van klikken. En dus ie GroenLinkser ervoor >d, dat Leiden nog de eni- leente in Nederland is 'en de regels van de rijks- eid, anonieme tips over n van de sociale dienst behandeling neemt. Dat Ie gemeente al een boete .000 gulden opgeleverd. Bmt nog veel meer aan. •enlijk principiële opstel- tgt Laurier geen windeie- i wordt her en der uitge- 1 op symposia om te ver van zijn ruimhartig mini- eid en zijn strijd tegen de h Sociale Zaken. De wet- rwerd zelfs gelauwerd e FNV, omdat hij het zo oorheeft heeft met de *ten in onze samenle- p held van de minima, au. "middels dreigt het mis I-Want het ministerie, e' gek, daagde Leiden P rechter. De Sleutelstad en zou gehoorzamen. En Jter gaf de minister gelijk, leien van Jans rebellie 'en zich te openbaren, 'moet betalen en dat e stad, en dus ook de minima, geen goed. "ook niet goed te bevat- 1 Laurier maar steeds daken moet schreeuwen den niet aan klikken doet. Zou hij dat gezegde niet kennen, van de linkerhand die niet weet wat de rechterhand doet? Kan hij niet gewoon jok ken, dat zijn sociale dienst wel degelijk anonieme tips in be handeling neemt? Dat levert per saldo een veel gunstiger re sultaat op. Een een beetje poli ticus kan uitstekend jokken, ge tuige de verhoren in de enquê tecommissie-Bijlmerramp deze week. Maar Laurier moet getuigen. Tonnen gaat die zendingsdrift van de wethouder ons kosten. Daar zou je leuk een nóg ruim hartiger minimabeleid voor op poten kunnen zetten. Maar Laurier laat de gemeente liever een poot uitdraaien. En dat al lemaal onder het motto: eerlijk duurt het langst. Spoken Echt netjes is het natuurlijk niet. Je belooft de provincie dat je een slibstort op'je grondge bied toelaat, om daarmee de toezegging los te peuteren dat je een bedrijventerrein mag aanleggen. Maar zo gauw zich een aanleiding voordoet om van de slibstort af te komen, haak je af. Wel de lusten, niet de lasten. Wel slim, niet fraai. Dat vindt ook Koos Nolten. WD-gedeputeerde voor bedrij venterreinen en slibstortloca- Mandela, zijn echtgenote Graga Machel en premier Kok arriveerden even na vier uur bij de Pieterskerk, waar bestuursvoorzitter L. Vredevoogd (met bril) van de Leidse universiteit hen verwelkomde. FOTO HIELCO KUIPERS duldig tot Mandela weer ver schijnt. Van de gebeurtenissen binnen horen ze niets, behalve dan af en toe het aanrollende geluid van applaus binnen de kerk. Aan luidsprekers aan de buitengevels, laat staan een grootbeeld-televisiescherm, heeft niemand bij de universi teit kennelijk gedacht. Het mag het enthousiasme niet drukken. Als Mandela na ruim een uur buitenkomt, zijn de toejuichingen weer even massaal en hartverwarmend. En zwaait de nieuwbakken doc tor weer even stralend terug. Wanneer de limousine van de president eenmaal is vertrok ken, is de drukte op straat snel verdwenen. In de kerk blijven genodigden met een drankje en een hapje nog wat napraten. Burgemeester Jan Postma is heel enthousiast. „Het is heel bijzonder om zoiets wat maar heel zelden voorkomt al na vier weken te mogen meemaken." Het bezoek van de Zuid-Afri kaanse president was volgens de burgemeester 'ontzettend belangrijk voor de stad'. ties. Nolten is boos op Leiden. Hij dreigt zelfs om het stoute Leiden in de hoek te zetten. Gaat de gemeente niet alsnog akkoord met de slibstort, dan vaardigt de gedeputeerde een voudig een bevel uit: gij zult een slibstort slikken. Maar wacht eens even... Was die Nolten inmiddels niet uitge- kakt door de andere partijen in de provincie? Waren de WD- 'ers die zich op provinciaal ni veau onmisbaar achtten niet door een coalitie van socialis ten, groenen en christenen naar de oppositie verbannen? Is die Nolten dus niet over zijn poli tieke graf heen aan het regeren? De aanstaande ex-gedeputeer de heeft al aangekondigd 'een zeer stevige oppositie' te gaan voeren. Poe hé, da's schrikken. Maar vergeet de geachte afge vaardigde niet dat hij zelfs in een 'stevige oppositie' de eerste tijd alleen maar voor de demo cratische folklore een beetje mee mag kwekken. Dat hij straks wordt ingehuurd voor de spookgeluiden uit de eeuwige oppositiebankjes. En ach, wie gelooft er nou nog in spoken? Nolten moet dus haast maken. Volgende maand wordt het nieuwe, WD-loze college geïn stalleerd. en dan is het te laat. Zo'n alles-moet-anders club kan in haar wittebroodsweken natuurlijk onmogelijk een bevel van een uitgerangeerde WD'er uit gaan voeren. Mandela Studiefonds LEIDEN ONNO HAVERMANS De Universiteit Leiden kent sinds gisteren het Mandela Studiefonds. Het fonds maakt het Zuid-Afrikaanse studenten mogelijk een jaar in Leiden te studeren. De eerste vijf studenten worden op korte termijn in de Sleu telstad verwacht. Rector magnificus prof. dr. WA Wagenaar maakte dat gisteren bekend tijdens de plechtigheid waarin Nelson Mandela het eredoctoraat aan de Leidse universiteit werd verleend. De Zuid-Afri kaanse president toonde zich aangenaam verrast door de Leidse geste. ,Aan de ene kant zal het bijdragen aan de ontwikkeling van ons land en de wedergeboorte van ons continent. Aan de andere kant denken we dat het con tact met jongeren uit mijn land zal bijdragen aan het in zicht van de Nederlandse jeugd in jullie geschiedenis zo durf ik wel te stellen, het multi-culturele karakter van jullie samenleving. Wagenaar riep de Neder landse bewonderaars van Mandela op het studiefonds financieel te steunen. De komst van de eerste vijf stu denten wordt nog door de Leidse universiteit betaald, daarna moet het Mandela- fonds zelfstandig draaien. Het gironummer van het stu diefonds is: 128188. Fruitmand Geen apartheid in de fruit mand. Alle druiven zijn ge lijk. Of ze nu wit zijn of blauw. Dus kosten ze ook hetzelfde. Dat was zo onge veer de gedachtengang van Piet van den Berg, van groen te- en fruitzaak De Specialist aan de Doezastraat. Ter ere van het bezoek van Nelson Mandela hanteerde hij giste ren een eenheidsprijs voor alle druiven: 9 gulden en 98 cent per kilo. Die actie legde hem in elk geval geen wind eieren. Van den Berg sleet gisteren bijna vijftig kilo drui ven, tegen normaal een ki lootje of tien per week LEIDEN ROBBERT MINKHORST De gemeente Leiden begint maandag al met het dempen van de vijver in het Plantsoen, veel eer der dan de bedoeling was. De vijver blijkt zo lek als een mandje en dat euvel valt volgens de dienst milieu en beheer niet meer te verhelpen. Het stadspark aan de singel ondergaat al enige maanden door een renovatie een metamorfose. Over de toekomst van de vijver moet echter nog een beslissing worden genomen. Er zijn twee ideeën waarover de gemeente en de bewoners zich buigen. Het eerste voorstel komt van het buurtcomité Hogewoerd. Kunstenares Amal Kafu ontwierp een waterobject. Het tweede is van Plantsoen-bewoner Terwen. Hij wil dat de histo rische fontein terugkeert in het park. In een brief aan de omwonenden legt de dienst uit waarom de vijver meteen wordt verwijderd. „De huidige vijver kan niet gerepareerd worden en zal, hoe de keuze ook uitvalt, in beide plannen moeten verdwijnen." Omwonende P. Roos plaatst vraagtekens bij de inhoud van de brief en heeft bij de gemeente aan de bel getrokken. Hij vermoedt dat de gemeente andere, verborgen re denen heeft om de vijver vveg te halen. Dat is in geen geval zo, laat N. van Beest van het bureau Groenontwerp van de gemeente we ten. „De hele bodem van het bassin is poreus. Reparatie van de vijver heeft geen zin meer." verder te gaan", meent Wolf. Nolten dreigt Leiden met een zogenoemde aanwijzing. Dan legt de provincie haar wil aan de gemeente op. Lucky Luke schiet sneller dan zijn schaduw. Maar de eerste provinciebestuurder die binnen een maand een besluit kan ne men en het ook nog uitvoert, die moet nog geboren worden. En dat reduceert de spierbal lentaai van Nolten tot ketelmu ziek. Het klinkt misschien wel spannend, maar het is niet iets om wakker van te liggen. TEKST: AAD RIETVELD EN RUUD SEP TEKENING: MAARTEN WOLTERINK DEN HAAG HANS JACOBS Het nieuwe Zuid-Hollandse college van gedeputeerden kijkt nog eens goed naar de aanleg van een baggerstortplaats in de Leidse Oostvlietpolder. Dat be looft Jaap Wolf, die als lijsttrek ker van de PvdA op dit moment de coalitie-onderhandelingen voert met CDA, Groen Links en de kleine christelijke partijen. „We zullen de stortplaats echter niet zo snel uit het net aange nomen streekplan schrappen", waarschuwt Wolf meteen voor te veel optimisme. Groen Links wil dat bij het onderzoek ook de mogelijkheid wordt bekeken om de bagger stort alsnog ergens anders aan te leggen. „De provincie heeft onderzoek gedaan naar de bes te locatie. De Oostvlietpolder is daar destijds als meest geschikt naar voren gekomen. De om standigheden zijn echter veran derd. Er is nu nieuw onderzoek, onder andere naar de gevolgen voor het milieu ter plekke. Daarbij moet je ook andere lo caties afwegen", \indt Marcel Vissers, de kandidaat-gedepu teerde van Groen Links. Hij zal de baggerstortlocatie bij de college-onderhandelin gen zeker op de agenda zetten. Hij zegt niet pessimistisch te zijn over de kans dat er een an dere mogelijkheid uit de bus komt voor de stortplaats in de polder. Jaap Wolf is bereid goed naar de resultaten van de nu lo pende onderzoeken te kijken. „Maar de consequentie kan zijn dat we toch kiezen, voor deze plek en dat we Leiden dan tot medewerking dwingen", zegt de gedeputeerde. Wolf is verrast door de harde taal die zijn WD-collega Koos Nolten eerder deze week heeft aangeslagen tegen de gemeente Leiden. „Zo moet je niet met el kaar omgaan. Dat is voor ons een reden geweest om in het nieuwe college niet met de WD Leiden wil in het bestem mingsplan voor de Oostvliet polder geen ruimte aanwijzen voor de stortplaats zo lang het onderzoek nog loopt. Het pro vinciebestuur, en daarmee is Wolf het in principe eens, vindt dat Leiden zich aan het streek plan moet houden waarin de plek wel is opgenomen. „Wat dat betreft ben ik blij dat Nolten zich streng opstelt," zegt Wolf, die ook de houding van Leiden kritiseert. „Op deze manier moet het niet." mi TIP: •- rp/W&UëW.: hfJWWê êf>fë ÜM i Vi&é&JIMy WNt kVEl Kunststof Raamfabrikant b.v. Want onderhoud is niet langer nodig TeL: (071) 331 53 61 met een hoogwaardige kunststof Internet: dakkapel van Van der Ploeg. www.vanderploeg.nl Van der Ploeg: een kei in kunststof dakkapellen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23