l STASIS tt, Toerisme Re het geheime laatje van de vrouw Op reis met de NPS C H T E N hangkast E E I redactie rob van den dobbelsteen Kinderroute Na de introductie van onder meer een speciale ATB-route (voor crossfietsen), heeft de organisatie van de Drentse Rij- wielvierdaagse (dit jaar van 27 tot en met 30 juli) nu ook een kindertraject uitgezet. Uiteraard blijven de tochten met een speciaal thema (hunzeroute, boerenlandroute enzovoort) ge handhaafd. Alle trajecten zijn tussen de 40 en 100 kilometer lang en wie zich vóór 1 juni opgeeft, krijgt korting op het in schrijfgeld. Langeland-Kiel De veerdienst tussen het eiland Langeland (Denemarken) en Kiel (Duitsland) wordt op 1 maart toch weer hervat. De dienst was eind afgelopen jaar gestaakt, omdat hij niet meer zou renderen op het moment (de komende zomer) dat de aange kondigde stopzetting van de verkoop van belastingvrije artike len aan boord z'n intrede zou doen. Maar nu er - volgens de rederij-directie - signalen zijn, dat de 'taxfree-periode' nog even zal worden verlengd, heeft men besloten alsnog te gaan varen. Fietsideeënkaart Hendrikje Ivo in haar Tassenmuseum. Er glimt e van zijde en joke korving Tde>: ilverdraad. Een ander heeft evorm van een kat. Tussen de creatie van de twee lestasjes zitten maar liefst vier eeuwen. Het zogeheten uktasje' komt uit Engeland dateert van begin 1600; de poes werd nog niet zo lang eden ontworpen en is door Hilary Clinton gedragen bij een avondjurk. Ziehier in notendop wat het Tassenmu seum Hendrikje in Amstelveen de be zoeker laat zien. Het schetst een beeld van de ontwikkeling die de westerse da mestas in vierhonderd jaar heeft doorge maakt: van de buideltjes en aalmoezen- tassen uit de 17e eeuw tot aan de model len van vandaag de dag. Welke belang rijke plaats de tas inneemt in het leven van vrouwen, is bij binnenkomst op een wand te lezen. Zo heeft schrijfster Rena- te Dorrestein eens opgemerkt: 'Ik verÜes liever mijn eer dan mijn tas'. Hendrikje Ivo, met haar man Heinz oprichtster van het museum, zegt het zo: 'De tas is het geheime laatje van de vrouw'. In vijftig vitrines ligt de collectie, waar onder veel juweeltjes, uitgestald. De va riatie in materialen is groot. Textiel is weliswaar in de meerderheid, maar er zijn ook tassen van onder meer kralen, stro, cactusvezel, papier-maché, ivoor, schildpad, van metalen, kunststoffen en van diverse leersoorten. Er zijn ook aller lei technieken te bewonderen, zoals fraai borduurwerk, leerdruk en emailleer kunst. „Het gaat hier echt om toegepaste kunst", zegt Hendrikje Ivo. Invloeden Ze was lange tijd antiquair. Een onder deel van haar handel waren de kleine accessoires die vrouwen in hun tas mee namen, zoals balboekjes, parfumflesjes, kleine zilveren pepermuntdoosjes en poederdozen. Óp zoek naar dat soort spullen raakte zowel Hendrikje Ivo als haar man steeds meer geïntrigreerd door de tas. „Daar zitten zoveel functies en doelen achter: wij vonden dat boei end en spannend", zegt ze. „De tas be strijkt vanaf de late Middeleeuwen tot nu een heel breed terrein. Tassen volgen de mode, passen zich erbij aan; je ziet de invloeden van de tijd" Aan het eind van de jaren tachtig beslo ten ze in hun (dubbele) huis in Amstel veen een klein museum te stichten. Het duurde zes jaar voordat het plan verwe zenlijkt was. In april 1996 vond de offici ële opening van het Tassenmuseum Hendrikje plaats. De verzameling breid de zich snel uit. Zo zijn daar de span nende dijzakken uit de achttiende eeuw. Vrouwen droegen er een op elk boven been. Ze bewaarden er hun liefdesbrie ven, sieraden en andere spullen in. Hen drikje Ivo: „De dijzak was hun privé." Stoomschip In de hele 16e, 17e en 18e eeuw was de portefeuille in gebruik. Vaak zijn ze prachtig geborduurd. Zo ook de hand- werktassen van de dames van stand. De beurzen in de vorm van een kous, die in de hand of in een zak werden gedragen, waren 150 jaar lang in zwang: van 1770 tot 1920. Een fraai exemplaar uit deze eeuw is ook de tas in de vorm van een stoomschip. De eerste klas passagiers van de fameuze oceaanstomer 'Nor mandie' kregen die in 1935 cadeau op de eerste trip van het schip. De tas in de FOTO CPD/THEO BOMERS vorm van een poes is een creatie van Ju dith Leiber, de beroemdste ontwerpster van de VS. Op Rosalynn Carter na maak te zij voor alle presidentsvrouwen tas sen. „Wij hadden niets van haar", vertelt Heinz Ivo. „We hebben haar in een brief laten weten dat een ontwerp van haar in ons museum toch niet mocht ontbre ken". Leiber schreef terug: 'Kom maar langs'. Dochter Sigrid ging en mocht kie zen. Ze nam vier tassen mee naar Am stelveen. Één ervan prijkt in een vitrine naast een exemplaar dat honderd jaar ouder is. De Amerikaanse liet zich inspi reren door deze tas, waarin onderin een sieradendoosje zit. Leiber ontwierp in haar creatie ook een kistje. Voor de mo biele telefoon. Tassenmuseum Hendrikje, Zonnestein 1, Am stelveen, is op zondag van 13 tot 17 geopend, op maandag van 10 tot 16 uur. Op afspraak van dinsdag tot en met donderdag van 10 tot 16 uur. Van 15 juli tot en met 14 augustus is het muse um gesloten. De Stichting Landelijk Fietsplatform heeft ook voor dit jaar een folder samengesteld met daarin een overzicht van zowel alle bewegwijzerde fietsrondritten (ruim 350) als het net van landelijke (LF) fietsroutes. Ook zijn in de brochure onder meer opgenomen een overzicht van de NS-fietsdagtochten, een lijst van fietsverhuurbedrijven bij de spoorwegstations, een inventarisatie van de vaste ATB-routes en tips voor bij zondere (meestal goedkope) overnachtingsmogelijkheden. De kaart is verkrijgbaar bij de ANWB/VW-kantoren en kost 5,95 gulden. Elfsteden skeelertocht Elfstedentochten kunnen op alle mogelijke manieren worden afgelegd. Al wil je 't per kano of per surfplank doen. De onaf zienbare reeks mogelijkheden is door het Fries Bureau voor Toerisme nu nog eens uitgebreid met een Elfstedentocht op skeelers. De rit kan worden volbracht tussen 11 juni en 11 ju li aanstaande en men wordt geacht er vijf dagen over te doen. Voor het vervoer van de bagage wordt gezorgd. De route voert dwars door de elf steden, maar ook langs rustige binnenweg getjes en weidse vlakten. Prijs (inclusief vier overnachtingen op campings): 111 gulden. Leslie Nielsen in Dolfinarium Nielsen, de naïeve re- Aeur uit de komische Na- cyclus, speelt de ko emaanden een hoofdrol nieuwste attractie van het narium te Harderwijk. In f'L de film die de inmid- Sen jaar oude rolprent Sea «vervangt, is de acteur een telige, maar tevens intens 'ene boef. Nielsen speelt de m Lucky, een kapitein van oversschip, die de verve- gewoonte heeft zijn be ding achter te laten op het dwaar hij zijn schat heeft aven. Eén jongetje overleeft deze streek en zet vallen uit. Re sultaat: Nielsen krijgt een koek je van eigen deeg. Evenals Sea Quest, is ook Piraten een driedi mensionale rolprent waarbij de bezoeker een groen/rood brille tje opkrijgt. Maar anders dan bij Sea Quest wordt deze film nog vergezeld van een aantal speci ale effecten. De kleren blijven niet droog en aangeraden wordt na afloop de haren maar even te kammen. Wel droog houden de bezoekers van de zeeuwleeuwenshow het. De tri bune is de afgelopen winter overdekt. WERELDWIJD WEG is een vrijwel onuitputtelijke bron van infomatie, ook voor reizi- Indeze rubriek wordt aandacht besteed aan een stad die voor toeris- Keressant is. warm wil hebben na de slopende Hollandse winter kan het best te- [ineen van onze overzeese gebiedsdelen. Op Curacao, het voormalige West. is het goed toeven bij een temperatuur van tegen de 30 graden s- Peter Stuyvesant, de latere oprichter van Nieuw-Amsterdam, is er 'uvemeur geweest. Er zijn nog veel koloniale overblijfselen op het ei land heeft vele aantrekkelijke kanten, maar met name voor mensen "en snorkelen is Curacao met zijn warme, heldere zeewater en boei- -leven een echt paradijs. Er is echter genoeg te doen voor degenen hoofd liever boven water houden. ste website voor toeristen is curacao.com. Deze site biedt enorm veel natie over alle aspecten van het eiland en zijn hoofdstad Willemstad, 'edenis, hotels, restaurants, uitgaansleven, diashows, alles komt aan "Sr nuttig is de evenementenagenda die aandacht besteedt aan bij- Tld het traditioneel onstuimige carnaval van 1999 op het eiland. nummer twee is de vrolijk gekleurde website van de plaatselijke netzo uitgebreid als nummer een, maar genoeg informatie voor de •de toerist. :websites die de moeite van een bezoekje waard zijn zijn die van Mi- frpedia en Willemstad.net, omdat ze een iets andere invalshoek bie- (Willemstad.net (^nisn.com :nowledge.com/curacao/iridex.html n den dobbelsteen Merkwaardig genoeg zijn reis programma's op de Nederland se televisie tot nü toe nooit echt van de grond gekomen. Waar bijvoorbeeld Engelsen, Duitsers en Belgen al sinds jaar en dag met regelmaat kunnen afstem men op veelbekeken uitzendin gen (in de Verenigde Staten be staat zelfs een apart Travel Net); daar moesten Nederlanders het doen met bijvoorbeeld Boude- wijn Buch en Frits Bom. De eer ste begon sterk, maar gleed af tot een oervervelende, wande lende boekenkast met veel te veel praatjes en de laatste kon natuurlijk helemaal niet serieus worden genomen. Totdat 'De Vakantieman' het dit wintersei zoen over een andere boeg gooide. Z'n 'grappen' en 'inter views' met Nederlandse vakan tiegangers waren als vanouds niet om aan te zien, maar wie daar overheen stapte, zag op de vroege zondagavond een rede lijk goed, informatief toeristisch programma. Het eerste eigen lijk, sinds presentator Menno Bentveld - nu alweer een paar jaar terug - van het toen nog bestaande "Veronica Reisgids' naar de VARA vertrok. In dat licht bezien is het inte ressant te zin hoe 'Op Reis' er gaat uitzien, éen serie program ma's, die de Nederlandse Pro gramma Stichting (NPS) vanaf 19 maart acht vrijdagen achter elkaar om 20.30 uur op Neder land 3 uitzendt. Voor elke uit zending is gekozen voor een bepaalde, meestal aan de ge schiedenis geüeerde route. Zo als de 'Blues-route', die zich van het in Nederlands nauwe lijks bekende Natchez (vóór de burgeroorlog de stad met de meeste miljonairs van Amerika) langs de Mississippi naar Mem- Het in heel Amerika fameu ze landhuis Longwood te Natchez, beginpunt van de 'Blues-route'. phis slingert, de 'Maya-route' in Mexico (met onder meer een bezoek aan het imponerende, midden in het oerwoud van Yu catan liggende Chitzen Itza) en de 'Goud Route' in Alaska. In die laatstgenoemde uitzen ding - de eerste van de reeks - trelri presentator Reinier van den Hout (ex-NOVA) van An chorage naar de Poolcirkel en dat is eigenlijk een beetje boe renbedrog. Het echte 'Gold- rush'-traject immers loopt van Skagway in Alaska, naar de Klondike bij Dawson City in Yukon (Canada). Maar dan moet wel lopend de stinkend steile Chilkoot-pass worden bedwongen, een even prachtige als pittige trail' op de grens van Alaska en Yukon. Die lichame lijk zware klus alleen al vraagt op z'n minst 4 dagen, maar de beste, voor de BBC werkende reispresentator ter wereld, film acteur Michael Palin, had daar ongetwijfeld niet tegenop ge- Ter compensatie reist Van den Hout in die eerste uitzending nu maar door onder meer het magnifiek, ruige Denali Natio nal Park, dat - als het tenminste helder weer is - wordt beheerst door de 6194 meter de lucht in stekende kegel van de Mount McKinley, de hoogste berg van de USA. Van den Hout legt on der meer uit wat je moet doen als je daar een beer tegen het lijf loopt, maar die kans is ge ring. Toeristen mogen het park slechts per bus (en met mond jesmaat) bezoeken en het vehi kel beslist niet verlaten als er een beer in zicht komt. Iets wat daar overigens met grote regel maat gebeurt. Gecontroleerd avontuur dus. Maar mooie beelden hoeft dat natuurlijk niet in de weg te staan. M Verscheen eerst het wijzende handje en kwamen vervolgens de pijltjes; of kreeg je eerst de pijltjes en pas daarna het handje? Ik weet het niet meer. Maar wat ik me wel herinner is, dar het een bar spannend moment was. Vanaf de seconde namelijk, dat die bloedstollende combinatie in een pikant rood patrijspoortje kon worden waargenomen, diende het knopje met uiterste behoed zaamheid te worden rondgedraaid. Voor je 't wist immers, was de geblokte 1 die aangaf, dat je de eerste foto kon nemen, alweer uit het zicht verdwenen en was je verplicht door te gaan naar 2. En was je vakantie verpest. Ja toch? Nu jaag je er alleen al in een zonnig weekendje Parijs drie rolletjes van elk zesendertig opnames doorheen. Netzo makkelijk. Maar toen?In de tijd van Drees?En Lieftinck? Eén film; twaalf kansen. Waarvan je er niet één mocht vermorsen. Want dat was zonde-geld. Wie ruzie met m'n vader wilde hebben, moest dan ook vooral te gen hem gaan zeuren als hij in ons vakantiehuisje in Egmond aan Zee een pas aangeschaft rolletje in zijn Kodak-boxje legde. In het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad trof dr. Chris Barnard waarschijnlijk al hoog en breed voorbereidingen voor 's wereld eerste harttransplantatie, maar dat karwei zonk in het niet met wat mijn pa allemaal klaarspeelde. En nog wel in het donker van een hangkast. Want u dacht toch zeker niet, dat mijn verwekker er ook maar één seconde over peinsde om deze dekselse klus - te ver gelijken meteen militaire operatie - in de volle zon te verrichten. Er zou eens licht bij de film kunnen komen. Daarom ook haalde hij het rolletje op gevoel en in het pikkedon ker uit de met zilverfolie gevoerde verpakking. Eveneens een klus die slechts kon worden uitgevoerd door een genie. Want bevond de blote film zich eenmaal in je vingers, dan werd je geacht met de rand van je nagel een papieren afsluitlipje te doorklieven. Een ge weldig gewriemel dat niettemin nog verre werd overtroffen door wat daarna volgde. Want was het lipje eenmaal losgepeuterd, dan moest het dubbelgevouwen einde van de film in 'n voor een nor maal mens slechts meteen loep te vinden gleufje van een aan ano- rexie lijdend spoeltje worden geschoven. Voor ik het vergeet: dat spoeltje moest eerst nog eventjes van de ene kant van het boxje naar de andere worden overgebracht. Daartoe had meneer Kodak aan de binnenkant van de camera tivee piep kleine, bijkans onvindbare gaatjes geboord waarin - het menselijk vernuft staat voor niets - twee op het rolletje aangebrachte pinne tjes pasten. Op één of andere wijze slaagde m 'n vader er altijd weer in die pinnetjes in die gaatjes te drukken. Of beter gezegd: zo goed als altijd. Op een ochtend dat de held van m 'n jeugd dacht, dat hij het 'm opnieuw had geflikt en na een uur zwoegen met tegen het daglicht knip perende ogen uit de hangkast schreed, bleek de knop na een aantal opge wekte rondwentelingen zelfs met een waterpomptang niet meer in bewe ging te krijgen. Geen pijltjes en al he lemaal geen wijzend handje. De blik waarmee mijn vader weer te rug in z'n hangkast stapte, vergeet ik nooit meer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19