'Radio-op-maat' uit de computer Multi Media borproefje op nieuwe films Evolution Spelen met de evolutie [ERDAG 13 MAART 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER N SPEL van de WEEK buurman ans moeten nog even ge- hebben, want de eerste vje Star Wars-film zal pas i zomer worden uitge- ht. Tot die tijd kunnen ze /ermaken met de produc- van LucasArts. Star Wars ie Squadron bijvoorbeeld, mvervalst schietspel dat 7 Üoos aansluit op de voor- ers Shadows of the Empire Rebel Assault-serie. logue Squadron is een eli- enlieid van de ruimtevloot derebellen, die geleid dt door Luke Skywalker in jst eigen persoon. In het is het keizerrijk nog lang pas verslagen en er dient dus volop strijd te worden ge- d met Star Destroyers (gj- ische ruimteschepen), Tie ters (jagers) en Imperial ers (looptanks). De speler de beschikking over de ing, de vermaarde ruimte van de rebellen die opvalt zijn kruiseling geplaatste kanonnen. Er moeten zes- missies worden gespeeld ie zijn aan elkaar gekop- door filmfragmenten in een generaal vertelt wat edoeling van de missie is oe de zaken er voorstaan, lissies omvatten luchtge- ien en aanvallen op grond- in. Behalve goed schieten de speler ook enige aan- it te besteden aan de bestu- van zijn X-Wing, want bot- m met heuveltoppen of lorbeeld vijandelijke jagers teren op den duur in de ietiging van het schip, hoe- let schild wel enige tijd be- irming biedt. En natuurlijk i de keizerlijke schutters ook niet onbetuigd, ie Squadron ziet er erg uit. De wolkenluchten ipectaculair en het land- p is van een grote schoon- mits de de inmiddels ver- ite driedimensionale kaart lt gebruikt. De ruimtesche- PUZZEL m Kruiswoordraadsel WUZONTAAL: Kunstrichting; 8. houding; 9. vordering; 10. dwaas; 13. per- onlijk vnw.; 14. lofdicht; 15. gereed; 17. uitroep van vreug- i 19. smerig; 20. fraaie sierpot; 21. stad in Duitsland; 23. Przetsel; 24. bloeiwijze; 25. Japans bordspel; 26. vrees; 28. (arversteviger; 30. loofboom; 33. inzuiging. ®TICAAL: Muzieknoot; 2. bolgewas; 3. vlekkenwater; 4. strafwerktuig filmdecor; 6. muzieknoot; 7. loofboom; 11. Viking; 12. ver- rven; 13. spoorrijtuig; 16. koude chocoladedrank; 17. op Pfte manier; 18. voorzetsel; 22. eiser; 26. indien; 27. voorzet P» 28. bevel; 29. waterstand; 31. Chinese munt; 32. persoon- a vnw. Mossing van vrijdag: irizontaal: 1. Noodtrap; 5. talkshow; 6. ezel; 8. leed; 10. 12. regel. fucaal: 1. Nataal; 2. oplage; 3. tasje; 4. anode; 7. zwang; 9. "nil. tel. pen en de machines en gebou wen op de grond worden in middels in filmkwaliteit afge beeld. Het nadeel van dit soort spellen is wel dat ze erg lineair zijn. Je kan alleen verder komen in het spel door een missie te voltooien. Heb je een missie bijna voltooid, maar vlieg je toch te pletter, dan kun je weer opnieuw beginnen, en krijg je weer hetzelfde verhaal van de generaal te horen. Wie wat meer diepgang wil kan beter wachten op X-Wing Alliance, een echte ruimtesimulator. De echte schietfanaat zal zich met Rogue Squadron echter niet vervelen. Magie Een Star Wars-encyclopedie in boekvorm bestond al, maar het werd hoog tijd voor een cd-rom-versie. Die is er nu in de vorm van het programma 'StarWars, behind the Magie'. Het is meer dan een encyclope die eigenlijk, want de twee cd- -roms bieden ook een exclusief kijkje achter de schermen. Ook een vooruitblik naar de nieuwe films ontbreekt niet. Uniek zijn de filmfragmenten die de defi nitieve versie van de films nooit hebben gehaaid, wellicht tot grote ergernis van de acteurs die dat werk dus voor niets hebben gedaan. Behind the Magic is zeer overzichtelijk in gedeeld en het opzoeken van informatie gaat bijna vanzelf. Het enige minpuntje is dat soms de cd-rom moet worden verwisseld. Verder ontbreekt de gebruikelijke, humor niet. Wat te denken van een test van al lerlei söorten wapens op een keizerlijke 'stormtrooper'. Zelfs de superlaser van de Death Star kan op het arme witte mannetje worden uitgeprobeerd, een wa pen dat normaal gesproken wordt gebruikt om hele plane ten op te blazen. De encyclope die zit vol met grappige geluid jes. Iedereen kent inmiddels wel de bekende 'fluittonentaai' van het komische robotje R2D2. Behind the Magie qmvat ook diverse interviews en verder is een Star Wars-quiz ingebouwd, waar zelfs de liefhebbers een pittige kluif aan zullen hebben. Het'programma is Engelstalig, maar de gebruiksaanwijzing is in het Nederlands. Min. systeemeisen: min. Pentium 133,16 Mb, Windows 95/98. Prijzen: beide programma's kos ten omstreeks 100 gulden. Be schikbaar gesteld door Homesoft. ri The Game o f Intelligent L iïf Zouden wij mensen er totaai anders hebben uitgezien als de loop der evolutie door een of andere onbeduidende gebeur tenis een totaal andere wending zou hebben genomen? Die vraag dringt zich op als je bezig bent met het 'Spel der evolutie'. Dit Nederlandstalige simulatieprogramma, ontwik keld door Discovery Channel en de multimedia-ontwikkelaar Valkieser, heeft een spelverloop van 390 miljoen jaar. Gelukkig duurt het niet zó lang om het spel uit te spelen, want elke twee miljoen jaar duurt in de si mulatie slechts één minuut. Dat is een hele opluchting, om mee te beginnen. Het doel van het strategiespel is gemakkelijk te omschrijven: zorg dat de dierenorde die jou als speler is toevertrouwd flo reert, zich voortplant en evolu eert in hogere diersoorten. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan, want het valt niet mee om te ontdekken hoe je de loop der gebeurtenissen kunt beïn vloeden. Om te beginnen moet je maar zien uit te vogelen waar een bepaalde levensvorm zich het lekkerst voelt, en wanneer hij zich het beste voortplant. Het is onvoorstelbaar hoeveel variabelen de makers in het spel gestopt hebben. Voedsel- gebieden die door klimatologi sche omstandigheden, natuur rampen of andere oorzaken van SANDER LINDENBURG Radiostations genoeg, maar geen enkele draait precies de muziek die je leuk vindt, 't Is of te veel Hollands, of te langzaam, nooit Motown-soul, dan weer spelletjes en felicitaties, werkelijk niets is 'op smaak'. Dat kan tegenwoordig anders. Zoals met het programma Music Match Jukebox, dat MP3-muziekbestanden via een computer afspeelt. Dank zij Music Match Jukebox en een (lap- top)pc heb je makkelijk constant vijfhon derd van je eigen favorieten altijd paraat. En met een aansluiting op internet kunnen probleemloos de nieuwste hits binnenge haald worden. 'Mijn Radio' is geboren. Muziek kunnen afspelen via je computer is te danken aan twee ontwikkelingen: de 1 omvang van muziekbestanden wordt klei ner en de schijfruimte van computers wordt groter. Voor genoemde vijfhonderd platen is 1 gigabyte vrije schijfruimte no- dig. Er is handenvol MP3-spelers te vinden op Internet. Recentelijk verscheen versie 3 van Music Match Jukebox. Het programma is gratis op te halen (www.musicmatch.com) en speelt dan alle MP3-bestanden die ge vonden worden op internet af. Maar het aardigste onderdeel is dat je je eigen cd- nummers kunt laten omzetten naar MP3. Dan worden.de zogenaamde .wav-bestan- den van de cd zo'n 10 procent verkleind, gemiddeld zo'n 3 Mb. Dat is dan op 'bijna cd-kwaliteit'. Het kan ook op volledig cd- kwaiiteit, maar dat kost meer ruimte. Op die manier kan iemand al z'n (verza- mel)cd's afstruinen en daar de aardigste nummers uitplukken. Want cd's hebben vaak het hetzelfde nadeel als de eerder ge noemde radiostations: ze bestrijken maar het werk één artiest of alleen een bepaald tijdvak. Voor muziekliefhebbers openen zich onge kende mogelijkheden. De cd-nummers worden in eenvijfde van de werkelijke tijd ingelezen en dan kan het plezier beginnen. Je maakt simpel een eigen speellijst door nummers aan te klikken. Die lijst kan dan in gekozen volgorde afgespeeld worden (nauwelijks stilte tussen de nummers, hooguit 2 seconden) of naar de keus van de computer. Aan elk nummer kunnen zeven labels wor den gehangen. De gebruiker kan zelf bepa len wat hij of zij daar in zet, of gebruik ma ken van de vooraf bepaalde kenmerken. Daardoor is snel een muziekavondje dat volledig past bij de stemming van dat mo ment voor te bereiden. Of als er visite komt: Mensen die in de sixties jong waren? Zeg de computer dat je bijvoorbeeld vier uur rusti ge (categorie 1) muziek uit de jaren zestig (categorie 2) wilt hebben. Of bij een dansfeest: Alle snelle nummers uit de top 40 en de vlotte hits uit de jaren tachtig. Een hele dag een kamer behangen en geen zin in geklets? 'Doet u mij maar acht uur muziek' zegje tegen de computer. En na twee klikken beginnen de eigen arbeidsvi taminen. En het wissen van muziek gaat net zo snel als het verwijderen van andere bestanden van de computer. Dus een nieuwe cd ge kocht, dan tien nummers eruit en tien nieuwe er in. Nog een voorbeeld van de veranderende omstandigheden. Geen 2000-science ficti on, maar pure werkelijkheid. Jc luistert via Internet naar het toonaangevende popsta tion 'Power95' (WPLJ) in New York. Je hoort een plaat die je direct in je hart raakt. Maar hoe heet hij? Je gaat via Internet naar de speellijst van hetzelfde station. Aan de hand van het refrein herken je de titel. Gaat naai' de site van 'Audiofind' (www.audiof- ind.com) en tikt de titel in. En ja, er komen maar liefst zes plaatsen tevoorschijn waar het bewuste nummer als MP3-bestand te halen is. Tijdens de intemetsessie haal je in 45 minuten het vijf minuten durende num mer op. Intussen kijkje bij 'I-Music' (ww- w.imusic.com) naar de biografie van de ar tiest. Ondertussen is het 'downloaden' (het bestand de computer binnenhalen) klaar en kan het toegevoegd worden aan de speellijst en klinkt ook dit nieuwste num mer nog voordat het in Europa is uitge bracht tussen hits als die van Diana Ross the Supremes. Reclamevrij, zonder stomme telefoonspelletjes. Music Match Jukebox, minimaal Pentium 166 MHz, prijs 30 dollar (als het programma ge bruikt wordt voor het omzetten van eigen cd's naar Mp3). HEINZ TOMPOES Hij nam haastig de wandelstok die hij sinds enige tijd bij het gaan ge bruikte en verliet zijn woning. De wind die om het huis joeg, schudde aan de vermolmde binten en een vergane regenpijp schoof met een rammelend geluid langs de vochtige muur heen en weer. „Die dingen moeten nodig gerepareerd worden", sprak heer Ollie tot zichzelf. „Maar de loodgieters en de timmerlieden hebben geen tijd. En wat hun vrije tijd betreft, die moeten ze op hun ei gen manier doden! Ach, het wordt tijd dat ik er iets aan doe. Tom Poes had gelijk. Maar ik zal hem bewijzen, dat ik niet oud ben en dat ik wél durfl" Met deze woorden beklom hij de Oude Schicht, wierp zijn stok weg en reed de weg op die naar het Zui den leidde. Want hij vermoedde, dat Tom Poes opnieuw die kant was uit gegaan en hij wilde hem inhalen om de leiding van de strijd tegen de tijd- killers op zich te kunnen nemen. Hij was echter nog niet ver gekomen, toen hij opgehouden werd door een gat in de weg, dat daar door enige gemeentewerklieden gegraven was. „Wilt u het even dichtgooien?" vroeg KINDERWERK buitenaf van karakter verande ren, uit elkaar schuivende of op elkaar botsende continenten, oprukkende gletsjers, gebergten die ontstaan en door erosie weer deels verdwijnen; al die factoren hebben hun invloed op het leven op aarde en de manier waarop zich dat ontwik kelt. Om de paar minuten wordt het spel enkele seconden stilgezet om de wereld, zoals die op het scherm is afgebeeld, aan al die veranderingen aan te passen. Als speler moet je het dan ook nog opnemen tegen de andere dierenorden die ook hun best doen in de 'survival of the fit test'. Die worden door het pro gramma zelf gegenereerd, of door andere spelers die tegelij kertijd met het evolutiespel aan de gang zijn. Dat kan in een netwerk, maar net zo goed ook via het internet. Het 'Spel der Evolutie' is vooral interessant voor mensen die van simulatieprogramma's houden en die veel geduld heb ben. Want ook al hoef je geen miljoenen jaren te wachten tot het spel ten einde is; dit is be paald geen programma voor even een paar minuten aflei- ding. Discovery Channel heeft op het internet een website (evolution- .discovery.com) waarop onder meer aanvullingen op de simu lator worden gegeven. Het pro gramma heeft een adviesprijs van 99,95 gulden. JAN VAN DER NAT» Onder het motto dat je er niet vroeg genoeg mee kunt begin nen brengt Halloween een reeks software uit van Fisher Price. Je schijnt zelf hummels van anderhalf al achter de pc te kunnen neerzetten. Voor die groep bevat de serie twee schijfjes. Eentje met de figuren die ongetwijfeld zullen worden herkend van het speelgoed en eentje met van alles over de boerderij: het herkennen van dieren, het oogsten van groen ten, het brengen van de koeien naar de schuur, enz. Op speelse wijze leren de kleintjes zo met een muis om te gaan. Min. systeemeisen: pc 486/DX66, Windows 3.1, 8 Mb ramgeheu- gen en een geluidskaart. Prijs: 49,95 gulden. en andere handelingen, van al les is mogelijk. Gebruikers moe ten op de hoogte zijn van een aantal basiszaken van de pc. Daarom is de aangeraden leef tijd vanaf 12 jaar. Min. systeemeisen: pc 486SX, Windows 95,16 Mb ramgeheu- gen. Prijs: 24,90 gulden (isbn 90 5344 050 X). Het maken van muziek is een van de leukste dingen op een computer. Talloze amateurs maken fraaie composities met behulp van een toetseninstru- ment. Nu kan het ook met een simpele cd-rom. 'Scoor je eigen hit' heet het schijfje van Spec trum, waarmee je het hele tra ject kunt afleggen. Je stelt je ei gen band samen, waarmee je de oefenruimte ingaat. In een echte studio maak je dan de opnamen en ten slotte bestorm je de hitlijsten met jouw eigen hit. Het aardige is dat je abso luut geen muzikale kennis no dig hebt om toch een heel aar dig deuntje hiphop, soul of Britpop in elkaar te spijkeren. Min. systeemeisen: Pentium, Windows 95,16 Mb ramgeheu- gen, 10 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 29,90 gulden (isbn 90 5344 074 7). Bij Davilex verscheen het twee de 4 in 1-pakket van Red Cat, een populaire serie bij jeugd van 4 t/m 12 jaar, de basis- schoolgroep dus. Ging het in het eerste pakket om zaken als rekenen, taal en tekenen, Me- gaPack 2 richt zich op andere vakken. Met het 'Machtrige Monumenten Mysterie' kunnen de basisbeginselen van het En gels worden geleerd; de 'Euro pese Stedentocht' gaat over aardrijkskunde en de 'Toffe Tijdreis' behandelt de vader landse geschiedenis. Omdat de boog niet altijd gespannen kan zijn, is er als extra nog een leuk ufo-spel toegevoegd onder de naam 'De Brutale Bankroof. Al le vier de schijfjes van Red Cat - met de stem van de popualire Carlo Boszhard - zijn ook los verkijgbaar. Min. systeemeisen: pc 486, Windows 3.1, 8 Mb ramgeheu- gen. Prijs: 79,95 gulden. Losse cd's: 29.95 per stuk. Wie zijn computer te saai vindt, kan daar met de Fun Rom van Spectrum iets aan doen. Voor nog net geen geeltje is dat schijfje te koop en maak je van de pc een veel leuker ding. Steeds weer andere screensa- vers, een beginscherm naar ei gen smaak, nieuwe iconen, ge luidjes bij opstarten, afsluiten Bij Virgils Experimenten van 7th Level, uitgebracht via Hallo- ween, krijg je een T-shiit ca deau. Het schijfje is in feite de voorloper van een groter pro gramma, dat dit voorjaar op de markt komt. Je wordt uitgeno digd om Virgil te assisteren in zijn laboratorium en om een beetje in stijl te blijven moet je dus dat (witte) shirt aantrekken. Virgil gebruikt bij zijn experi menten allerdaagse dingen als keukenrollen, plastic zakjes, een schaartje en plakband. De aangegeven leeftijd is vanaf 8 jaar, maar het is in bepaalde ge vallen niet onverstandig om sommige proeven te laten uit voeren onder toezicht van een volwassene. Min. syteemeisen: pc 486/33, Windows 3.1, 8 Mb ramgeheu- gen. Heer Bommel en de Killers hij. „Ik moet verder en ik heb haast." „Nee", zei een der wegwerkers, die zich in ledigheid terzijde van de weg ophielden. „Het is twaalf uur en we moeten een uur lang onze vrije tijd besteden." „Haast!" riep de ander afkeurend. „Altijd haast! Ontspan je toch een beetje, heer! De tijd gaat vlug genoeg, als je hem maar weet te doden." Heer Bommel wilde een scherp antwoord geven, toen zijn blik op een schaduw viel, die zich over de muur bewoog. „De tijdkil- lers", mompelde hij huiverend. Engelse uittreksels Of het nu pedagogisch verant woord is of niet: Denda Multi- Media speelt met het nieuwste product van het Duitse Top- ware in op de tendens op middelbare scholieren om vooral niet meer zelf de ver plichte boeken te lezen, maar voor het examen te volstaan met het kunnen oplepelen van de inhoud ervan. Was dat al eerder het geval met het puikje van de Nederlandse li teratuur, nu zijn daar vijftig Engelstalige boeken aan toe- 'Met deze cd-rom heb je nooit meer problemen met je boek verslagen', meldt de omslag trots, alsof de doelgroep nog niet duidelijk genoeg was. Ik heb alleen nog de stille hoop dat ook de leraren dusdanig van de inhoud en woordkeus van deze boekverslagen op de hoogte zullen zijn dat de leer lingen genoodzaakt zijn het De Mens 3D Denda Multimedia uit Oldenzaal gaat een encyclopedie serie op de markt brengen onder de naam 'Glashelder'. Daartoe is een overeenkomst ge sloten met de Duit- software-ontwikkelaar Mega- Systems. Het eerste product heet 'De mens 3D', een anato- mieprogramma en is al op de markt. In 2000 zijn de cd- -roms 'De Aarde 3D', 'Het Heelal 3D' en 'Het Dierenrijk 3D' te verwachten.De Mens 3D heeft als groot voordeel dat het Nederlandstalig is. De meeste anatomieprogramma's zijn Engelstalig en het medi sche jargon is in deze taal be hoorlijk lastig. Het programma is zeer uitgebreid: meer dan 5000 medische vaktermen, 500 pagina's tekst, meer dan 1300 links waarbij, zoals bij Inter- hele verslag te herschrijven. En dan werken ze toch nog aan hun Engels. Inhoudelijk is op deze cd-rom weinig aan te merken. De vijf tig titels zijn evenwichtig ver deeld over jaren en genres, van Shakespeares McBeth tot Steven Kings Carrie, van Twains Huckleberry Finn tot A kiss before dying van Ira Le vin. Min systeemeisen: 486, 8Mb RAM, Windows 3.11, Prijs 29,95 gulden. Beschikbaar ge steld door Denda Multimedia. MS 3D net, makkelijk naar een verwant on derwerp kan wor den gesprongen- .De cd-rom staat verder vol met filmpjes over de werking van be paalde onderdelen van het menselijk lichaam. En verder ontbreken natuurlijk ook de verbindingen naar verdere in formatie op Internet niet. Hiet is vanzelfsprekend wel een In- ternet-abonnement voor no- dig.De Mens 3D is een gebrui kersvriendelijk programma dat een schat aan informatie biedt. Het programma is visu eel niet zo spectaculair als bij voorbeeld 'The Ultimate Hu- man Body', maar is wel zeer compleet. Min. systeemeisen: 80486 DX/66 Mhz, 8 Mb Ram, Windows 3.1 of 95/98. Prijs: 59,95 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17